.3®. Qe Stem van 't Hart. DONDERDAG 3 MEI 55e Jaaréang 1917 jjjigpefirma f. VAN Of VfLBE li.. Kleins Markt 58, Wissingen, Teieioon Interc, 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KAMEROVERZICHT. BINNENLAND -SS Mo. 104 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en üe gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door hei geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Posi-Unie ƒ3.35, Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener ifï gulden bij levens- rj f* ft gulden bij dood AAA gulden bij verlies A I* ft gulden bij verlies A A ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- ƒ1 II lil lange ongeschikt- /ftl| door ■«llll van een hand, |ftll van van een ft van eiken kerd tegen ongelukken voor£j W V U heid tot werken I een ongeluk (IUU voet of oog JLvU een duim JLwU wijsvinger mw anderen vinger ptze ultkeerlngén worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam RTEN num- \.y* H.L. co- cokes NIET scht en moe beurt Bomt. zich met ES, welke ek kunnen t r voldoening iren wjj ons zorgen, zoo ordt gesteld, dat ons de liende. e dezer stede is- ar. Goed hand- n worden inge- Bureau „VI. Ct". iet beneden de Mej. SCHOUT, UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat de uitreiking der broodkaarten niet meer door de broodbakkers zal plaats hebben, doch dat de broodkaarten moeten worden afgehaald door het hoofd of een lid van het gezin dat tengevolge hiervan de brood kaarten voor het tijdvak 8 Mei tot en met 12 Juni 1917 zullen worden uitge reikt op de navolgende wijze Op ZATERDAG 5 MEI 1917, tus- schen 912 en 24 uur aan hen, wier namen beginnen met een der letters A, B, op het Stadhuis C, D, E, F, G, op het politie-bureau H, I, J, K, in het Gymnastieklokaal van school B aan de Hendrikstraat L, M, N, O, in de Groenten- en Fruit veiling. Op MAANDAG 7 MEI 1917, tusschen 9—12 en 24 uur aan hen, wier na men beginnen met een der letters P, Q, R, op het Stadhuis S, op het Polifie-bureau T, U, V, in het Gymnastieklokaal van schooi B aan de Hendrikstraat. Op MAANDAG 7 MEI 1917, tusschen 9—12 uur v.m. aan hen, wier namen beginnen met een der letters W, X, IJ, Z, in de Groenten- en Fruit veiling. dat voor elke enveloppe met brood kaarten 3 cents moet worden betaald dat de broodkaarten UITSLUITEND op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus na die dagen geene brood kaarten meer worden uitgereikt. Vlissingen, 2 Mei 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. KATOENAFVAL. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat alle handelaren en fabrikanten in deze gemeente, verplicht zijn aan hem vóór 10 Mei 1917 schriftelijke opgave te doen van de bij hen op 7 Mei a.s. bij den aanvang van hunne zaken, aan wezige voorraden katoenafval. Vlissingen, '3 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. er ENGERING. :n de 15 jaar» PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Perso- neele Belasting no. 1, dienst 1917. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier, wegens de Personeeie Belasting no. 1, dienstjaar 1917. De daarop voorkomende belas tingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden DOOR A- HAHS. 80.J —o— flfailmK verbnaer) En gij durft dat van mij eischen riep Floreiït heftig. Tranen van woede welden in zijn oog. Waarom van jou niet en van een ander wel vroeg Liefrink spottend. Nog altijd die hoogmoedige stre- ken der Uitenhage's, merkte madam Vanbussche op.' Wel ja, jongen, ga werken en betaal je schulden. Van niemand moest je 't durven vragen hernam Florent. M'n vader hebben ze laf vermoord... en ik zou voor hen werken., voor de moorde naars. werken tegen m'n eigen broe deren Poe, poe, ik ken die woorden Neen, Lieftink, ge kent ze niet en voelt ze niet, of ge zoudt daar rood van schaamte staan Maar wat peinst 8e dan toch van mij Dat ik een ge mene lafaard zonder een greintje eer gevoel ben? Ik kom hier niet discuteeren, ik beveel i ingediend, terwijl de aangiften ter be koming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der Directe belastingen in wiens directie de aanslag is vast gesteld, binnen zes weken na het ver laten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. Voor de zooveelste maal een buiten gewoon credief. Ditmaal van 127 mil- lioen gulden, strekkende om de mobi lisatie-kosten te dekken van 1 januari tot 31 Mei van dit jaar. Erg vroeg komt het ontwerp dus niet. Dit is echter een gevolg hiervan dat de Minister wilde voldoen aan het verzoek van de Kamer om de posten te splitsen. Dit is ge schied, al wordt de lezer daardoor ai niets wijzer. Trouwens de militaire ad ministratie is met de verantwoording der uitgaven zoo'n eind achter, dat van eenige controle geen sprake kan zijn. Die klacht is ai tienmaal geuit, zooais trouwens met alle andere klachten ook het geval is. De militaire antoriteite.n zijn op sommige punten hardleersch. Zoo worden nog voortdurend enkele bladen geweigerd, o.a. „De vrije ge dachte", omdat daarin wel eens een ar tikel heeft gestaan met een anti-mili- taristischen tendenz. Zelfs gaat men nog verder. Een eenvoudige brief, waarop als afzendster is vermeld de vereeniging „De Dageraad" wordt niet besteld, maar teruggezonden. Ansich ten, zonder eenige mededeelingen, doch alleen een stempeltje dragend van de anti-militaristische vereeniging worden teruggezonden. Of dat nu verstandig is Wij betwijfelen het. Het is zoo ge makkelijk aan dergelijke tegenwerking te ontkomen dat ze geen effect kan hebben. Maar de militaire paedagogie schijnt anders te zijn. Juist door het tegenwerken van één bepaalde soort propaganda werkt men het ontstaan van een minder goeden geest in de hand, en dat niet alleen bij hen wie die tegenwerking rechtstreeks treft. Zoo klaagt de heer Duijmaer van Twist over de socialistische proDaganda van den veldprediker Bakker de heer Duijs weeklaagt over de felle aanvallen van katholieke zijde op de socialisten, terwijl deze zich niet kunnen verdedi gen, omdat hun bladen verboden wor den. Hij deed dit in zoo vurige woorden dat hij van den voorzitter een schrob- beering opliep. De „Soldaten-courant" voert nog steeds op staatskosten propaganda in een bepaalde richting. Voor de zoo veelste maal vroeg de heer Duijmaer van Twist subsidie voor andere pro pagandistische bladen. Over het beleid van den Minister is men gematigd tevreden. Het besproke ne in het comité-generaal heeft geleid tot de indiening van een eenigszins zonderlinge motie door den heer Scheu- En ik weiger Dan liever in 't kot? Ja, veel liever, maar dat begrijpt gij niet. Steek me in 't kot, maar iiever iaat ik m'n handen afkappen, dan ze voor de Duitschers te verroeren. Dat is joun zaak Maar je zult wel een toontje lager zingen, als de Duitschers je halen.... En gij, als de Belgen je halen Ze moesten je ophangen aan den hoog- sten boom, want je zijt een verrader van je land en je volk Dat zult ge bekoopen siste Lieftink. De waarheid treft je Madam Vanbussche, je zijt ge tuige Ja! We zullen elkaar weerzien. Om één uur dezen noen moet je met een spa aan 't gemeentehuis staan. Ge hoord, hé Dat is mijn bevel De burgemeester ging heen. Jongen, wij heben ook nog een woordje, zei de notarisvrouw. Ik ben getuige .voor Lieftink, maar zal niets weten, als je nu eens rap m'n zaken regelt en m'n geld geeft. Kom je daarvoor Ja Madam, vader ligt nog maar van gisteren in zijn graf. Dat weet ik, maar... Stil... pijnig me niet meer. Moe der en Mathiide zijn ziek... De zaken rer. iDe Kamer, zoo heef het, van oor deel, gehoord het verhandelde in comi té-generaal, dat er onderdeelen in 's lands weerbaarheid zijn die meer af doende verzorging vragen, gaaf over tot de orde van den dag. Geheimzin niger motie is wel .nimmer ingediend. Wat zijn die onderdeelen? De heeren Scheurer en Duijmaer van Twist schij nen van meening te zijn dat de beste ding der gelden niet geschiedt op een wijze die de grootste vermeerdering van de weerbaarheid geeft. Zelfs spreekt de laatste .er over dat hij zijn stem wellicht niet kan geven aan het ontwerp. Tegelijk met dit ontwerp is afgedaan de interpellatie-Marchant in zake de oproeping van de militielichting 1918 vóór de landstormlichting 1908. De eenige vraag die hij stelde was deze of het landsbelang het onmogelijk maakt dat de opkomst der landstorm lichting één a twee maanden wordt uit gesteld. Tegen de vierdaagsche herhalings oefening van alle landweer-lichtingen had de heer Ter Laan bezwaren. Daar tegen is van alle zijden verzet gekomen en een agitatie daartegen is te wachten. De bedoeling daarvan is niet duidelijk, evnmin als die het is van het inschrij ven aller mannen van 3040 jaar voor den landstorm zonder dat zij daartoe zullen behooren. Door den 'heer Duijmaer van Twist werd gevraagd waarom de lichting 1911 nog niet naar huis is gezonden. Het heette eenigen tijd geleden dat de omstandigheden dit niet toelieten. Zijn deze dan niet verbeterd, zoodat het wel mogelijk wordt Tegen de motie-Scheurer, die alleen maar misverstand kan verwekken, kwam nog de heer Sch.iper op. Bij de regeling van werkzaamheden werd een discussie gevoerd over het voorstel van den heer van Leeuwen, om zijn motie inzake het buitenlandsch beleid spoedig te behandelen. De voor zitter meende dat daarvoor geen tijd meer te vinden was. De Kamer oordeel de anders en zij besloot reeds a.s. Dins dag de motie aan de orde te stellen. De bedoeling van de motie is alleen, dat de regeering wat toeschietelijker zal zijn in haar mededeelingen over buitenlandsche aangelegenheden. Van belang is het nog mede te deelen dat op de agenda zijn geplaatst de wetsontwerpen inzake het hooger landbouw-onderwijs en dat betreffende verstrekking van grond aan landarbei ders. Onze schepen met graan en veevoeder. Naar wij nader vernemen houden de 15 thans in ons land binnengekomen schepen, welke sinds omstreeks 1 Fe bruari van dit jaar in Engeland lagen, de volgende ladingen in De „Alkaid", van Van Nievelt Gou- driaan Co., herkomstig van Newyork, bevat gerstde „Ambon" en de „Kam- zijn nog niet geregeld. Dat zal de no taris doen voor u als voor de anderen. Maar 'k had gemeend, dat ge onzen rouw toch eenige dagen zou geëerbie digd hebben... Zoo laat ik me geen loer draaien! riep de vrouw nijdig. Rouw... ik heb daar niets mee te stellen Mijn geld maet ik hebben Madam, ga heen Dus ik moet getuige zijn voor Lieftink Ja... Goed Vaderlandsliefde heb je genoeg in jen mond Je zou beter met wat centen zijn Wijf, ga weg... Florent greep haar bij den arm en trok ze naar de deur. M'n geld ben ik kwijt... maar wacht, jongen... Vloekend trok de vrouw af. Ze verliet dadelijk Meerbeke. Op een eenzaam punt van den weg sprong plots een man toe en greep 't paard bij den breidel. Zijn gelaat was. zwart ge maakt. O, H. Maria... een roover gilde madam Vanbussche. Ja... en ik vraag je geld of je leven 'k Heb geen geld... Dan je leven En rap... De bandiet richtte een revolver op haar. O, schiet niet, schiet niet smeek bangan", van de Mij. Nederland, komen uit Indië met een gemengde ladingde „Kennemerland" van den Kon. Holl. Lloyd, voert uit Zuid-Amerika mais, wol en diverse andere goederen aan. Deze schepen zijn te Amsterdam aangekomen. Wat de te Rotterdam binnengeloopen schepen betreft, houden de „Alcor" en de „Bellatria", van Van Nievelt Gou- driaan en Co., resp. haver en gerst in, welke zij te Newyork hadden gelaten de „Gorredijk" van de Holland-Amerika- lijn, is aangekomen met tarwe, lijnkoe ken en rogge uit Baltimore; de „Jobs haven", van Gebr. van Uden, komt met haver uit Newyorkde „Merak" en de „Procyon", van Van Nievelt Goudriaan en Co., zijn geladen resp. met mais en gerst uit Newyork; de „Rijswijk", van Erhardt en Dekkers, brengt lijnkoeken aan uit Baltimorede „Sommelsdijk", van de Holland-Amerika-lijn, heeft tarwe en lijnkoeken aangevoerd uit Newyork, de „Waalhaven", van Gebr. van Uden, is bevracht met gerst, die te Newyork is ingenomende „Winterswijk", van Erhardt en Dekkers, komt met mais uit Baltimorede „IJselhaven" van Gebr. van Uden, is afkomstig van Newyork en voert een lading gerst aan. Naar verluidde zouden 20 Nederland- sche schepen van de gelegenheid ge bruik maken om van uit Engeland naar ons land over te varen, zoodat er nog 5 ontbreken. Vermoedelijk liggen deze schepen nog in Engeland. Op het oogen- blik is althans, naar wij uit goede bron vernemen, van het tijdstip van thuiskomst dezer schepen nog niets bekend. De tot nu toe hier aangebrachte sche pen van Amerika hebben aangebracht 11.000 ton tarwe, 3000 ton rogge, 9000 ton mais, 10.000 ton haver, 25.000 ton gerst, 300 ton lijnkoeken. De ladingen zijn zoo goed als gezond. De s.s. „Terschelling" en „Malang" zijn niet vertrokken. „Onze Vloot." „Onze Vloot" heeft te Maastricht haar vergadering gehouden. De heer H. M. van Bemmelen opende de vergadering, riep allen het welkom toe en verwel komde speciaal den Commissaris der Koningin in Limburg, den burgemeester van Maastricht, resp. eere-voorzitter en eere-lid der Maastrichtsche afdeeling. Het afgeloopen jaar was voor de ver eeniging zeer gunstig. Het getal afdee- lingen steeg tot 42, het ledental tot 10.767. Na December kwamen er nog 4 afdeel ingen bij, terwijl het ledental steeg tot 11.300 leden. In Indië is een vereeniging met 11.000 leden toege treden. Jhr. Ruys de Beerenbrouck dankte den voorzitter voor zijn hartelijk woord van weikom. Spreker betoogde, dat in Ne derland en vooral in Limburg, het gevoel van saamhoorigheid meer en meer op den voorgrond treedt. Nederland be grijpt dagelijks meer en meer, dat het buiten den oorlog blijven moet. Spreker roept allen verder het welkom toe. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Leiden te houden. Uitvoerig werd vervolgens besproken het concept-reglement voor het centraal te de aangevallene. Hier is mijn geld. Zenuwachtig zocht ze in haar zak.... Ginds in de verte naderden Duitschc soldaten. Met een snellen blik zag de vrouw hen. Madam Vanbussche was geen zwak ke vrouw en durf had ze dikwijls ge toond. Met een vlugge beweging greep ze haar stok en sloeg den roover het wapen uit de hand. Help riep ze. De aanrander zag nu ook de Duit schers. Hij vloekte van woede en rende heen, zich geen tijd gunnend den revolver op te rapen. De militairen naderden en vroegen wat er gaande was. Madam Vanbussche vertelde het op gewonden en eindigde Maar ik was slimmer dan hij. Hebt ge een pas, madam vroeg de officier, die 't troepje vergezelde en altijd militair bleef. Ja... Laat zien... Hij overliep het paoier en hernam In orde... Rijd terug. We zullen den bandiet opsporen. Dien middag om een uur stonden er een twintigtal burgers voor het ge meentehuis. Is Uitenhage er niet vroeg Lief tink. Niemand antwoordde. De mannen plaatsingsbureau voor eervol ontslagen marine-personeel, onder beheer van het hoofdbestuur. De voorzitter deelde mede dat de kosten gedeeltelijk zullen worden gedragen door de regeering. De heer Merkes, van Amsterdam, opperde hier tegen bezwaren. Wanneer de vereeni ging subsidie zal aannemen, zal ze niet meer geheel vrij staan. De heer Van. Karnebeek, uit Den Haag, vond hef daarom wenschelijk, het plaatsingsbureau los te maken van „Onze Vloot." De vergadering bleek het hiermede eens. Het plaatsingsbureau zai dus een geheel afzonderlijk lichaam vormen, opgericht en bekostigd door „Onze Vloot," terwijl slechts het subsidie vanwege de regee ring gevraagd zal worden, wanneer dit noodig mocht blijken. De verdere be- handeli; g van het reglement in details wordt overgelaten aan den Algemeenen Raad. Loonregeling personeel der Neder- landsche spoorwegen. Gemeld wordt dat de minister van waterstaat reeds een begin van uitvoe ring heeft gegeven aan zijn plan tot sa menstelling eener commissie van advies inzake de loonregeling van het spoor wegpersoneel. Aan 21 vereenigingen van spoorweg personeel is thans een uitnoodiging ver zonden om met elkander te willen sa menwerken tot het opmaken van een voordracht van acht personen, waaruit door den minister vier leden der com missie zullen worden benoemd. De spoorwegmaatschappijen zijn be reid voor zoover de dienst zulks toelaat, aan de daarvoor in aanmerking komende personen buitengewoon verlof met be houd van bezoldiging te verleenen voor het houden van vergaderingen der be trokken besturen of afgevaardigden ter opmaking van de aanbeveling aan den minister, terwijl het voornemen bestaat ten aan Hen van de vier uit het perso neel aangewezen commissieleden bij de vervulling van hun taak ais zoodanig in gelijken geest te handelen. Het schrijven, waarin het bovenstaan de is vervat, werd Zondag 29 April be handeld in de te Rotterdam gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur van den bond van anti-sociaal-demo cratische vereenigingen van spoorweg personeel „Recht en Plicht". Besloten is de besturen der vier oud ste bonden van spoorwegpersoneelde Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Nederlandsch Roomsch-Katholieken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", den Protestantsch Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel en den Bond van Orde van personeel in dienst der H. IJ. S. M., uit te noodigen. Reizen van militairen in burgerkleeding. Wanneer personen in burgerkleeding reizen op vervoerbewijzen 3e of 2e klasse dan moet het station dat de strook heeft ingezameld deze opzenden aan den directeur van het etappen- en ver voerwezen te 's Gravenhage. Is op de strook niet aangeteekend dat de houder stonden daar met de razernij in 't hart, maar geheel weerloos. De dood van zes mededorpelingen had een te gewel digen indruk op hen gemaakt, om te genstand te durven bieden. Er heersch- te geen ander recht meer, dan dat van den sterkste... Toch waren nog opgeroepenen niet verschenen. Lieftink lette er eerst niet op. Ha, Uitenhage weigert riep hij driftig. Niemand mag weigeren... Ik ben verantwoordelijk voor de rust en de goede orde... Juist kwam Smit het plein opgere den. Hij bracht in zijn auto Jeanne naar liet dorp. .De jonge vrouw zat er in opzichtig toilet... Welk een tegenstelling met de tot arbeid gedwongen burgers, uit wier midden een gemompel opging. De auto stopte. Smit en Lieftink spraken een wijle. De officier verliet dan het voertuig en riep een patrouille. Naar Uitenhage, zei hij, den tveg wijzend. 't Huis was gesloten. Beuk de deur open gebood Smit. Maar 't kloeke hout weerstond de slagen. Moet je Florent hebben vroeg een straatslijper. (Wordf "ervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1