t :eid •cokes E S. I erpleegster 55e Jaargang 1917 ïnd ZOOM. ULE AKERIJ laar Maal. RENOONCK. IEDINGEN [SVRAQEN. 3ode fbode sis je )DEN, DINSDAG firing f. VM SS ÏILëf Ir.. Kleine ^arkl SS, Viinngn. felsioon Inters. 16 1 MEI VersGiiijni dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VLAAMSCHE SIEREN EH DORPEN. Mo. 102 zich met KES, welke •iek kunnen are worden »t per zak resBureau „Vlis- Vlissingen. ibevelend, assen en Dames- NAAR MAAT richt voorKrank- T" te Bergen op eid om tot ies aan den ER-DIRECTEUR. ipoedig mogelijk, cht. Zich aan te ir, Badhuisstr. 11. 5 Mei een nette beneden de 17 uur vrij. Courant." g en nacht, niet Courant". veelt zich min- tialen en thuis- S. KELAAR, Oranjestraat 25. eelt zich beleefd orgen van rouwestraat 9. king in M'burg, ving, in Holland •ovinciën, wendt ij mij zijn altijd ;n, en ik kan U ichtingen ver- VILLEMSEN, en, Middelburg. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6ct. per regel De abonné's, in t bezit eer.er CJffe jff% gulden bij leve,ls" Is"? f| gulden bij- dood gulden bij verlies f* gulden bij verlies 4 ft gulden bij verlies rt T* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jr|||IH| lange ongeschikt- 11 door van een hand, |*"|8i van ll||| van een van eiken kerd tegen ongelukken voorW heid tot werken K een ongeluk voet of oog JIvU een duim JLUU wijsvinger LJV anderen vinger tere ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" tè Schiedam MAXIMUM-PRIJZEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis: dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, krachtens art. 8, 3e lid der Distributiewet 1916 is .goedgevonden A. vast te stellen de navolgende maximum-groothandelprijzen voo.' Stroop per 100 K.G. Blanke siroop 30 Massé 31 Likeursiroop 42° B. 39 Likeursiroop 44° B. 41 Industriesiroop 42° B. 39 Industriesiroop 44° B. 41 Confiseursiroop 42° B. 40 Confiseursiroop 44° B. 41 Beste zwarte siroop 38.50 Zwarte siroop no. 2 33.50 Alles bekende condities, bij hoeveel heden van minstens 15 vaten van circa 300 K.G. siroop of 100 baaltjes a 50 K.G. massé, franco. Voor kleinere hoe veelheden gelden de gebruikelijke ver- lioogingen nl. 0.25 per 100 K.G. bij afname van 614 vaten siroop of 31 99 baaltjes massé, 0.50 per 100 K.G. bij afname van 15 vaten siroop of 1—30 baaltjes massé. Voor afwijkende soorten gelden de gebruikelijke prijs verhoudingen. Voor Dixtrine. Suprieure dixtrine (wit of geel) bij levering van per 100 K.G. 100 balen ƒ41 50—100 balen „41.25 25—50 balen „41.50 10—25 balen „41.75 1—10 balen 42 geleverd franco plaats van bestem ming. Prijzen van afwijkende kwaliteiten naar gelang van kwaliteit, doch niet hooger dan ƒ41. Voor Sago en Pakmeel. Voor Sa go, bij levering van per 100 K.G. 15 heele kisten 39 1015 heele kisten „39.50 110 heele kisten „40 Voor pakmeel bij levering van per 100 K.G. 15 heele kisten 35 1015 heele kisten „35.50 110 heele kisten 36 alles bekende condities. B. vast te stellen de volgende maxi mum kleinhandelprijzen Beste zwarte siroop ƒ0.2314 per /2 K.G. Zwarte sirooo no. 2 0.20 p. /2 K.G. Sago 0.23 per pakje van V2 K.G. AardaDpelmeel (Pakmeel) 0.1 iy2 per pakje van /2 K.G. Vlissingen, 1 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Afgekeurd Vleesch. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat gedurende het le kwartaal 1917 door den keurmeester van het slacht- A KAN S. 781 _o— (Mnft vertinden) Dries Meulenaere ook zei hij met ontzetting... Ja... Zijn vrouw heeft een nacht en een dag als waanzinnig over het veld gehold... Nu is ze bij haar kin deren, stom van smart, geheel gebro ken... O, die oorlog... Dan sprak de dokier over Mathilde. Morgen, zei hij zacht, wordt va der begraven... maar in stille... Zonder familie of kennissen in de kerk... Gij en ik... We moeten ons bui gen voor de overmacht... Ik wil vader ,zien... —Ja, kom dan. De dokter nam den diep gescholden jongeling bij den arm, en leidde hem mee naar de achterkamer... Hij hief net deksel van de kist... Och Heere toch, arme, arme va- de[- snikte Florent. De doode was naar Vlaamsch ge- vee en vleesch afgekeurd zijn ais na- deelig voor de gezondheid 2 koeien, 1 kalf, 3 varkens, 3 scha pen, 1 partij rundvleesch, 12 ingewan den van schapen, 1 partij varkensklui- ven, 1 rundertong, 1 runderlever, 2 run derkoppen, 1 runderingewand. Voorts herinneren zij belanghebben den voor zooveel noodig, aan het be paalde bij art. 207, 3e lid der Algemee ne Verordening, luidende wanneer het herhaaldelijk voorkomt dat bij eenzelfden slager of vleeschver- kooper, voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aangetroffen, zonder dat daarvan aangifte is gedaan, zijn Burge meester en Wethouders bevoegd, zulks met vermelding van de namen der be langhebbenden, ter openbare kennis te brengen. Vlissingen, 30 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. "rinses Juliana's verjaardag. Nadat gisteren in 't Malieveld had plaats gehad de overdracht van het commando over de brigade grenadiers en jagers voor der, aftredenden kolonel Hobbema, trok het regiment grenadiers met de Kon. Mil. Kapel aan 't hoofd langs het Koninklijk Paleis. In 't Noord einde kwam onder 't daverend gejubel van de talrijke menigte H.M. de Konin gin en Z.K.H. de Prins met de jarige Prinses buiten 't paleis en sloegen het défilé der troepen gade. Tegen besmetting. Ter beperking van het gevaar voor overbrenging van besmettelijke ziekten door kinderen, die uit het buitenland voor langer of korten tijd hier Worden gehuisvest, heeft de- Minister de vol gende maatregelen getroffen Groote of kleine transporten van kinderen, van welke nationaliteit ook, mogen alleen langs de stations Roosen daal, Zevenaar en Older.zaal Nederland binnenkomen, terwijl minstens twee dagen te voren bij de geneeskundige inspectie moeten worden ingeleverd een volledige lijst met opgave van namen, geboortedatum, en vaccinatie en een geneeskundige verklaring, dat het kind niet lijdende is, of lijdt aan eenige besmettelijke ziekte, pediculosis inbe grepen, en niet uit een met pokken be smette gemeente afkomstig is. Noodkreet der Nederlandsche bevol king in België. Het volgende adres is aan de Neder landsche regeering gezonden Ondergeteekenden, leden der commis sie uit de Nederlandsche bevolking te Antwerpen, vragen voor onderstaande feiten uwe aandacht. Medio Januari jl. werd door hen, in gevolge een oproep van de sub-cominis- sie van de Koninklijke Nederlandsche Commissie tot regeling van de voorzie ning van noodzakelijke levensbehoeften in Belgische gemeenten een bepaald be- bruik geheel gekleed. Hij lag daar in zijn zwart costuum. Van zijn wonde was niets meer te zien. Het gelaat was rustig. Florent dankte den boer, die zijn vader uit den kuil had gebracht. Och, ik kan hem daar niet laten liggen, zei de man. Ik heb meneer naar mijn hofje gehaald... M'n vrouw heeft hem gewasschen en gelijkt... Ik heb hem geschoren. We deden alles wat we konden om hem de laatste eere te geven. Zou moeder slapen vroeg Flo rent aan den dokter. Ik zal eens gaan zien... Eenige «ogenblikken later kwam 'de Geneesheer den jongeling roepen. Ma dam Uitenhage zat rechtop in bed. Ze barstte in tranen uit en drukte baar zoon innig tegen zich aan... O, dit wederzien Lang duurde het eer een van beiden spreken .kon. Ze schuwden in elkanders oogen en voelden hun ge meenschappelijk verdriet. Wat deden ze met u vroeg de moeder eindelijk. Florent vertelde in 't kort zijn weder varen. Dan keerde hij terug naar be neden. Hij wilde bij zijn vader waken. Plots hoorde men buiten gezang.... Deutschland, Deutschland uber alles, i'tber alles in der Welt... Forsche mannenstemmen klonken drag per hoofd gestort, voor het aan schaffen van levensmiddelen. De commissie beloofde, behoudens onvoorziene omstandigheden, éénmaal per maand een uitdeeling te houden, waardoor duizenden Nederlanders in de reeds lange droeve periode een licht straal meenden té zien gloren. Met de meeste gelatenheid en in het besliste vertrouwen, dat de gedane be loften spoedig erwezenlijkt zouden worden, bleven wij wachten, doch moes ten na ongeveer twee maanden tot de ervaring komen, dat van het uitdeelen van kaas, boter, vet en spek vooreerst niets komen zou. Van de zijde van het Nederlandsche Steuncomité ter plaatse, ontving elke inschrijver een circulaire met een bon boekje, waardoor hem de gelegenheid geboden werd, éénmaal per week zich enkele levensmiddelen, zooals zuurkool, snijboonen, groene erwten, haring of bokking aan te schaffen. De rantsoenen waren zeer klein, 250 gr. van de eerstgenoemde groenten en slechts 100 gram erwten per hoofd. De gedroogde boerenkool, die op de lijst voorkwam, en waarvoor het rantsoen op 50 gram per hoofd bepaald was, en waar velen reikhalzend naar uitzagen, is nog niet uitgereikt. Bovendien werd ons een rantsoen van 25 gr. aardappel meel per hoofd vc-rstrekt. De meer dan gebrekkige verzorging door genoemde comité's heeft onder de hier verblijvende Nederlanders een zeer te verklaren misnoegdheid veroorzaakt, die wij meenden onder uwe aandacht te moeten brengen. Velen vragen zich af, of het gebrek aan doorzicht of laksheid is, die bij de commissie voor levensmiddelenverzor- ging aan Nederlanders voorzit. Wat de ondertekenaars der circulaire behecrschir ofrs up te roepen en ons geld te laten storten is ons tot nog toe onbekend. Noodgedwongen wendden wij ons tot de sub-commissie, om een verbetering in de rantsoeneering, en opheldering omtrent de vertraging daarin te beko men, doch moesten na bespreking met genoemde commissie erkennen, dat ons een uitzicht op verbetering hunnerzijds onmogelijk scheen. Het meest verpletterende, dat wij 20 April vernamen, was, dat zelfs het aller bedroevendste rantsoen, dat ons gedu rende een aantal weken was uitgereikt, deze week voor het laatst plaats had. Ten einde raad richten wij ons thans tot de Nederlandsche regeering, met de vraag of deze onverklaarbare toestand nog langer zal blijven voortduren. Waardeerende, wat gij voor alle strijd- voerende naties gedaan hebt, vragen wij ons af, of wij, uw landskinderen, niet evengoed aanspraak mogen maken om alle uw krachten in te spannen, ten einde ons van de meest onontbeerlijke levensmiddelen te voorzien. Te groot is, naar onze inzichten, het getal Nederlanders, dat door de opge somde feiten genoodzaakt is geworden naar Nederland terug te keeren, om misschien binnen afzieribaren tijd, ge heel ten laste der liefdadigheid te komen. Wij rekenen er ten stelligste op, dat uw regeering niets onbeproefd zal laten, over 't dorp. Nieuwe troepen, die aankomen, zei de dokter. Altijd maar versche strijders. Hoevelen leven morgen hun laatsten dag. Ze zingen hun doodmarsch, zei de boer. Ha, ze zingen kreet Florent, recht springend. Hij balde de vuisten, zijn oogen fonkelden, zijn gelaat ver wrong zich akelig... Ze zingen, herhaalde hij heesch. En ons volk weenf O, God, waarom ben ik geen soldaat Ik wil wraak, o, wraak. De dokter kalmeerde hem. Waarom komen ze in ons land vroeg Florent heftig... En ze komen zingend! O, ware ik soldaat!... Maar dan viel hij op een stoel neer en weende hartstochtelijk, waardoor zijn gemoed zich luchtte... iDe nieuwe dag was aangebroken, 't Regende. Laag hingen de wolken bo ven 't arme Vlaanderen, 't Was alles grijs en grauw nu, als rouwde de na tuur om al de wreedheid. De druppels kletterden tegen de ramen. Moeder Uitenhage kwam naar beneden. De dokter steunde haar. De arme vrouw stond bij den doode... Ze kuste 't kou de gelaat... drukte 't linkeroog, dat niet geheel gesloten was, meer toe... Slaap zacht, zei ze... Spoedig zal om zoo spoedig mogelijk aan den on- houdbaren toestand een einde te maken. Het adres is onderteekend door S. Samson, M. Swalf, secretaris, Vesting straat 60, M. Polak, S. Sarlie en A. Schaap. i. ROUSSELARE. Rousselare ligt in 't hartje van West- Vlaanderen. En men zei ginds dikwijls, Rousselare is een stee, maar toch eigen lijk een groote boerenparochie. 't Is waar, een waterleiding kende Rousselaie nog niet; in de hoofdstraat, de Ooststraat, was 't plaveisel uit de ruwe kalsyden bestaande, lang niet effen de zweminrichting lag in 't kanaal, te midden van Gods vrije natuur, ginds over de „eerste brug", ver van de stad, om buiten schot der politie te zijn, die de baders onbarmhartig vervolgde En toen men eindelijk weer een slijkerige straat tot „boulevard" verhief vond men er geen beteren naam voor dan „Bar- num,"want de kunstenmaker had daar op den gedenkwaardigen middag, toen geen fabrikant zijn werklui bij elkaar krijgen kon, zijn voorstelling gegeven met leeuwen en olifanten en Romeinsche zegewagens, een bal, die omhoog wen telde en een man ontpopte en veel heerlijks meer. In de laatste jaren voor den oorlog werd de stad meer modern. Rousselare was echter de zetel van den arbeid! 'tWerk was er de afgod werken zat de inwoners in 't bloed, voorname en nederige aristocratie en democratie. De groote koopman be/ocht de beurs te Kortrijk, Brussel, Gent, Antwerpen, Rotterdam, Rijsel, ging zelfs naar Rus land of den Balkan, naar Amerika, gelijk waarheen, als hij maar nieuwe wegen voor zijn handel openen kon en zijn vrouw schreef op 't kantoor en voerde 't gezag- over tai van klerken. En de arbeider ging 's morgens om zes uur naar de fabriek, maar menigeen had dan reeds zijn tuintje bewerkt en, als hij 's avonds om zeven uur terug keerde, greep hij na 't sober maal weer spa of riek en zwoegde tot de maan haar zilver licht over stad en omgeving legde. Werken Sommigen, die in hun jeugd weefden en 's Zaterdags liet „lijn waad" op een kruiwagen naar den af nemer brachten, stierven als hoofd van een fabriek. Mannen werkten op den winkel en de vrouw reed den „buiten" af met een hondenkar vol koopwaar, 'k Heb er fabrikanten gekend, die noch lezen noch schrijven konden. Ze kwamen uit een groot gezin, moesten al bitter vroeg den kost helpen verdienen, maar werkten zich op tot meesters. Van 's Maandagsmorgens vijf uur tot 's Zater dags laat, werd er gewoekerd met den tijd Rijk en arm was vroeg uit de veeren ging ook vroeg te bed Een Hollander zou een bezoek bren gen bij een Belgisch notabele en belde 's avonds om negen uur aanDe notabele lag te bed ik achter komen... Met een snik wendde ze zich af. Florent blikte nog eens zijn vader aan, en met' een palmtakje, dat hij in gewijd water doopte, teekende hij het 'aangezicht met een kruis... Dan legde de dokter het deksel op de kist.. Hij wees Florent op de schroeven... De zoon draaide ze toe... Arme, arme vriend... hij neemt veel zorgen en veel lijden mee in zijn graf, maar zoo'n heengaan was toch te erg, dacht de dokter. Vier dragers traden binnen. Is het met toelating der familie vroegen ze. Florent knikte... De dragers namen de kist op... gingen met den zwaren last heen... Madam Uitenhage verborg het gelaat in de handen. Wil ik bij u blijven, moeder vroeg Florent. Neen, neen... doe vader uitge leide... Ik zal me kloek houden... zei de vrouw, wonderbaar kalm. En ik ga naar Mathilde. De dragers droegen den doode naai de kerk. Lieftin,k stond aan het hek. Geen volk had hij nog den kos ter gewaarschuwd. Fiorent Uitenhage en de boer volg den. De pastoor wachtte binnen, 't Groote gebouw was ledig en eenzaam. De priester ging dan mee tot aan Deze moest den Hollander eens spre ken en kwam 's morgens om acht uur... „Mijnheer slaapt nog", zei de verwon derde meid. Vroeg uit de veerenOm zeven uur zijn de studenten van 't seminarie op school. En moeder, die hun ontbijt klaar maakte, was dan al ter kerke geweest. Maar om negen uur 's avonds was Rousselare uitgestorven, klonken hoi de stappen door de Ooststraat en zag men slechts licht meer in de eene of andere herberg, waar de „plakkers" zaten. En toch is uit Rousselare Vlaanderens grootste dichter voortgekomen was Rousselare de school van West-Vlaan- derens levenwekkers. In de Zuidstraat ziet men 't College... Nu houden ai meer dan een jaar daar auto's en wagens stil en laden ze er hun droevige vrachtverbrijzelde, gebroken, verminkte mannen. In de ruime zalen staan meer dan duizend bedden, waar Duitsche soldaten kreunen en steenen en bezwijken 't Klein Semenarie is 't groote lazaret bij 't Iepersche slagveld. In October en November 1914, toen de gevechten bij Ieperen en aan de Ijzer zoo hevig woedden, was de toestand te Rousse lare verschrikkelijk. Roode Kruis-auto's en wagens konden den stroom gewon den niet aanvoeren en boeren werden gerekwireerd om met hun wit- of grijs- gehuifde karren de Duitsche ambulance te helpen. En niet alleen 't Seminarie, maar ook het stedelijk hospitaal, het klooster der Grauwe Zusters en andere gebouwen lagen vol. 't Seminarie blijft echter 't voornaam ste lazaret 't Seminarie waar de West-Vlaamsche beweging geboren werd. Want, waar 'nu een Duitscher op schildwacht staat, was Guido Gezelle, de hoveuierszoon van Brugge, eens het vlugge portierken. in zijn vrije uren opende hij de deur en deed hij bood schappen voor de leeraars, en daardoor verwierf hij de gunst van gratis-studie. 't Is onnoodig hier Gezelle's leven te schetsen, te vertellen hoe 't portiertje de van God gezonden profetenleeraar werd, tot oversten, die hem niet begrepen, hem noch zijn heerlijke zending, den geliefden opvoerder en gevoeligen dich ter naar Brugge of Kortrijk verbonden. Gezelle had het vuur ontstoken... en te blusschen was 't niet meer. In ditzelfde Seminarie vervulde Hugo Verriest zijn ambt. Gezelle's discipels en Vlaanderens levenswekker.... tot ook deze leeraar heengaan moest naar lepe- ren, Wachen en eindelijk naar 't kleine afgelegen Ingoygem. Maar Verriest had 't heilig vuur aan gewakkerd. In 't Seminarie te Rousselare was Al- brecht Rodenbach student en, zijn hin- dergeest straalde in de oogen zijner meesters zoodanig, dat zij onder elkan der van hem spraken met bewondering, zijne dageiijksche werken lazen en be waarden en zeiden, peinzend op later Wat zal en wat moet er van dat eind geworden Daar studeerde, daar mijmerde Albrecht Rodenbach... daar werd hij de strijder, het graf... Een kleine groep slechts stond op 't kerkhof. Maar uit vele hui zen keken de dorpelingen van achter de gordijnen naar 't kerkhof en baden •mee. Requescat in pace... rust in vre de bad de herder... En 't kanon dreunde... en op 't plein heerschte de roering der soldaten. De dokter nain Florent mee naar z'n huis... Liefrink hield -hen staande. Uitenhage, hoe komt gij hier vroeg hij. Zijt gij vrijgelaten Ja, antwoordde de jongeling kort. Dan is 't goed Ik ben verant woordelijk voor de rust op het dorp, en voor de gehoorzaamheid der bur gers. 't Is een wreede slag voor u. rlorent staote voort. O, ik moet me inhouden, zei hij. Die lafaard, die hond Ja..., dat is hij, maar blijf nu kalim en denk aan uw moeder en Ma thilde, sprak de dokter stil. Hij heeft Fernand, den Boschkanter, ook doen aanhouden. Die is naar Rousselare ge voerd... Ja, jongen, nu zullen de ka rakters naar waarheid uitkomen, de goede en de slechte... We beleven een vreeselijken tijd... (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1