Be Klem van 't Bart. WOENSDAG t No. 971 33e Jaargang 1917 firms f. fi Of ffüE Ir.. Kleine Dirkt Si, ïlissiispri. leièon Interc. IS 25 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke teestdagsn GEMEENTEBESTUUR^ FEUILLETON KAM£ROV£RZKHT. BINNENLAND Stads=en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /)..45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48 voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel j)e abonné's, in t bezit eener ftftft ft gulden bij levens- f gulden bij dood AftA gulden bij verlies 4 ff ft gulden bij verlies J fl| gulden bij verlies ftp gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- JrB||i|| lange ongeschiki- ^B| door 1011 van een hand, jftll van II III van een *"1 van eiken .ordtegen ongelukken voor wUvfU beid tot werken jj (jyi^P een ongeluk VvPU voet of oog 1UU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger uiUc^^rlnaen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank te Schiedam BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlisinsen maken bekend, dat in hunne bekend making van 5 April jl., houdende maat delen inzake üchfbeperking en kolen- besparing, de volgende zinsneden „Alle gebruik van gas en electrici- „teit voor de verlichting van winkels „en kramen inbegrepen barbiers- „en kappersWINKELS (óók der halve in uitstalkasten) of voor re clamedoeleinden is verboden vóór „des voormiddags 6 uur en na des „namiddags 8 uur, uitgezonderd op „Zaterdag, wanneer ten aanzien van „winkels en kramen (NIET voor uit stalkasten en reclamedoeleinden)de „verlichting door middel van gas en „electriciteit zal zijn toegestaan tot „des namiddags 9 uur, een en .ander „met betrachting van de grootst mo egelijke zuinigheid. „In winkels, waar UITSLUITEND „tabak en sigaren worden verkocht, „mag eiken weekdag tot des namid dags 10 uur gas of electriciteit voor „de verlichting gebezigd worden, „echter NIET in de uitstalkasten en „slechts met betrachting van de zoo „grootst mogelijke zuinigheid", VERVANGEN WORDEN DOOR HET NAVOLGENDE Het gebruik van gas en electriciteit voor de verlichting van winkels en kra men (inbegrepen barbiers- en kappers WINKELS) is alléén toegestaan met betrachting van de grootst mogelijke zuinigheid op Zaterdag tot des na middags 10 uur. Het gebruik van gas en electriciteit in uitstalkasten en voor reclamedoel einden is steeds verboden. Ook is verboden gas en electrisch licht in binnenkamers of andere ruim ten zóódanig te doen branden, dat de winkels en kramen daardoor worden verlicht. Vlissingen, 23 April 1917. Burg. en Wetli. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM jr. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van E. DE MILLIANO om verlof tot verkoop van alcohothoudenden drank, anderen dan sterken drank, in het per ceel Bellamypark no. 32 dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verieenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. van Vlissingen. Vlissingen, 24 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. DOOR A. K A. U S. 73 o— (Sairnlt fenolen Mathilde hoorde geschrei. Ze keek naar 't erf. Tusschen de boomen van ■den gaard, die nog in hun gouden herfsttooi prijkten, zag ze den smeulen- den puinhoop van het boerenhuis, de schuur en de stallen. En van achter dien zwarten stapel verschenen twee soldaten, die een jongen boer meeleid- den. Dries Meulenaere klonk het En met ontzetting herkende Mathilde werkelijk dien dorpsgenoot, een gevan gene nu. 'J< Heb niets misdaan Om de lief de Gods laat me toch leven kermde Dries. Wat gaan ze met hem doen? vroeg Mathilde angstig. Hem doodschieten, lijk die ande- j"en, antwoordde een oude man uit den ™°P- En wat gaan ze met ons doen Waarom zijn wij hier bijeen gejaagd Die anderen... mompelde het .'sie- Welke anderen Maar ieders aandacht werd weer af- EERSTE KAMER. De Eerste Kamer deed in een paar minuten tijd de Marine-begrooting af en zette zioh toen aan de begrooting voor Buiitenlandsche Zaken, waarbij de heer Van Kol aandrong op nog meer economische voorlichting in het buiten land en eenige beschouwingen hield over het ontwapeningsvraagstuk. Na dat de heeren Kraus en Laan eenige hulde hadden gebracht aan den Minis ter, had deze ^en lichte taak bij zijn beantwoording. Het voornaamste van hetgeen hij zeide was dit, dat hij niet meer kon zeggen. In de behandeling van ihet wetsont werp in zake de volkenrechtelijke verplichtingen in burgerlijke rechtsvor dering bleef de discussie steken. De heer Bosch van Oud-Ainelesweerd had een wettelijke sanctie gewenscht. De te volgen weg moet duidelijker worden aangegeven. Morgen voortzetting. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Na een drietal weken rust kwam de Kamer weer bijeen. Ze begon weer aan de lange reeks belastingontwerpen. Als nummer één kwam aan de orde de dividend- en tantième-belasting, waar over reeds veel strijd is gevoerd. De bedoeling is vijf procent van iedere uit- deeling te heffen, waardoor een totaal bedrag van \/2 a 2 millioen 's jaars in de schatkist zal worden gebracht. In de inkomstenbelasting zijn reeds de dividenden en tantièmes getroffen, terwijl deze nieuwe belasting nog eens de bron zelf belast. Dit zelfde is het geval met de effectenbelasting en de verhoogde grondbelasting. Hiermede echter is principieel de belasting op al lerlei bronnen erkend. En die erken ning is ten slotte de reden waarom men tegen de extra-belasting geen bezwaar kan maken. Dit was ook de reden waarom de heer Ter Spill, de eerste spreker, .zich er bij neerlegde al bleef hij tegen het extra-karakter bezwaar ma ken. Om dit karakter van dubbele be lasting nog wat meer te doen verdwij nen had hij liever deze nieuiwe belas ting willen leggen op de geheele op brengst van het bedrijf. Daardoor zou den dan ook de salarissen van de com missarissen buiten de belasting komen te vallen. Geheel of gedeeltelijk zijn de commissarissen in dienst van de ven nootschap en is hun salaris als „ar- beids-inkomsten" ite beschouwen, die de Minister buiten de belasting wil la ten. Ook de heer de Savornin Lohman had tegen die eigenaardige regeling bezwaar. De Staat heeft zich met sala- rieering niet in te laten en alleen te vra gen naar de totale winst, die in het bedrijf is gemaakt. De bron óf het wa ter, het zaad óf de vruciht moet belast worden, maar het gaat niet aan beide te treffen, omdat dit moet leiden tot onbillijkheden. Hetzelfde werd door den heer Patijn breed uiteengezet. De tantièmes voor den directeur, de beheerende vennoo- geleid door bang geschrei. Maet ik sterven En m'n vrouw m'n arme kinderkens jammerde Meu lenaere. Jezus, Maria, gaan ze hem dood schieten kreet Mathilde. Ze zag, hoe de soldaten den gevangene aan een boom bonden! Maar, Dries is een braaf man... laat me door... ik zal het hun zeggen riep ze. Blijf hier waarschuwde de oude. Hoor hoe hij schreemt Ik ken Dries... de Duitschers zijn zeker ge mist. Bij de passie onzes Heeren, heb toch deernis met mijn vrouw en m'n kinderen, en m'n ouden vader smeek te de veroordeelde... veroordeeld zon der gerecht of onderzoek, veroordeeld door de gril van een overste.... Franc-tireurs scholden eenige soldaten. Man hat geschossen bromde de oude die naast Mathilde stond, 'k Ken geen Duitsch, maar dat heb ik al van de soldaten geleerd. „Man hat geschos sen"... En zoo heeft men bij Meule- naere's hoefje 't lijk van een Duitscher gevonden. En nu heeft Dries dien man omvergeschoten Dries I riep Mathilde ongeloovig. Ja, dat zeggen zij Wij weten wel beter. We hebben onze wapens inge leverd. Er iagen in den omtrek veel Duitschers dood. De Fransche paarde- ten en het personeel van het bedrijf zijn een deel van hun inkomsten en het gaat niet aan een bepaald deel van het inkomen van een bepaalde categorie van personen afzonderlijk te treffen. Wanneer een directeur van een ven nootschap vergeleken wordt met een firmant, is de eerste er veel slechter aan toe. Niet alleen dat hij even goed kan verliezen als winnen, loopt hij ook altijd nog het gevaar dat hij zijn be trekking verliest. De financieele positie van den firmant is altijd veel sterker. Wanneer iemand directeur is van een vennootschap die werkt met een kapi taal van honderdduizend gulden en hij ■heeft 3000 gulden inkomen plus 2000 gulden tantièmes, dan betaalt deze man meer belasting dan de kapitalist die honderdduizend gulden bezit, daaruit 5000 gulden trekt en .niets anders doet dan zijn rente opstrijken. De onbillijk heid van een dergelijke verhouding springt duidelijk in het oog. Ook be staat er naar het oordeel van den heer Patijn geen verband tusschen het aan- deelen-kapitaal en den omvang van het bedrijf, een verband dart de Minister wil aannemen bij het taxeeren van de sa larissen. Het zakelijke van deze belasting schuilt volgens Minister Treub in het feit dat de bezitters van kleine kapi talen juist aan de vorming van de ven nootschappen een veel hoogere rente hebben te danken. Op die filosofische winst berust liet zakelijke van deze schijnbaar dubbele belasting. De belas ting kan niet worden geheven van de zuivere opbrengst omdat niet is aan te geven wat daaronder valt te verstaan. Waar dit niet mogelijk is, is allerlei ontduiking te duchten. Het voorbeeld van den heer Patijn ging z.i. niet op. De man die een kapi taal van één ton bezit betaalt in ver schillende vormen toch weer meer be lasting, hetzij in den vorm van vermo gensbelasting, hetzij als dividend-be lasting. Tusschen kapitaal en bedrijfsom vang bestaat volgens den Minister een reclitstreeksch verband. Slechts enkele uitzonderingen zijn aan te wijzen o.a. de levensverzekeringsmaatschappijen. Dit staat vast, dat bij de uitbreiding van een bedrijf het kapitaal wordt ver groot. Broodkaarten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat, indien de laatste dag van het tijdvak waarvoor een broodkaart onder de te genwoordige bepalingen geldig is op een Zaterdag valt en op de dan geldende broodkaart niet voldoende bons meer voorkomen, de bons der broodkaarten van het daaropvolgende tijdvak door de bakkers op dien dag zullen worden in genomen, ter verstrekking aan het pu bliek van het voor den Zondag bestemde brood. mannen hebben vannacht toch ook met geen blaaspijpen geschoten, hé Maar de Duitschers steken de schuld op de burgers, om ons benauwd te maken, en uit wraak omdat de Belgen hen niet doorlieten. Weer hoorde men Dries' stem. Meneer, ik zweer u, dat ik on schuldig ben. Gij hebt misschien ook vrouw en kinderen O, wees barm hartig Mathilde schoot 't erf op. Arteneer, in Gods naam, doe het niet. .Dries is onschuldig riep ze, de handen vouwend. Als een engel stond ze daar, pleitend voor het leven van dezen man. Haar lange lokken waren losgeschoten en omlijstten het sehoone gelaat met de smeekende oogen, golfden over de schouders en de wild hijgende borst. De overste keek grimmig op, gaf een ruw bevel, en een soldaat trok üiaastig het meisje achteruit. O, Heere, ze gaan 't toch doen kermde Mathilde. Zie hun geweren. Met de handen voor de oogen wend de ze zich snikkend om. Deernis M'n vrouw... m'n kin- ders 'it Was de laatste noodkreet van den veroordeelde. Een salvo klonk. O, God kermde Mathilde. Ze keek op, slaakte een gil, drong verder in de groep, maar ze had toch het De 7 getorpedeerde schepen. Een van de, eind Februari getorpe deerde 7 schepen, de „Bandoeng", heeft nog steeds geen plaats in een Engelsch dok kunnen vinden. Men is nu bezig zoo goed en zoo kwaad als -het gaat, tijdelijke reparaties te verrichten door het vaartuig eenvoudig op het droge te brengen. Een gedeelte der bemanningen van de „Zaandijk" en de „Noorderdijk" zijn gister door de „Amsteldijk" te Rotter dam aangebracht. De schipbreukelingen bevestigden nog eens dat de Duitschers o.m. de „Noorderdijk" zonder vooraf gaand inzien van de scheepspapieren hadden getorpedeerd. Een van de schepen had op den nood- lottiger. 22n Februari kalm zijn beurt, om getorpedeerd te worden afgewacht. De „Amsteldijk," die de schipbreuke lingen aanbracht, heeft op eigen risico de reis van Falmouth aanvaard, door de gevaarlijke zone. De .Minister Tak van Poortvliet" getorpedeerd. Het stoomschip „Minister Tak van Poortvliet", van de Stoomvaartmaat schappij „Friesland" te Amsterdam, (bru to 1106, netto 566 ton groot, in 1899 gebouwd) is gisternacht half een ge torpedeerd. De geheele bemanning is ongewond en gistermiddag te Ijmuiden aangebracht. Ze heeft 12 uur op zee in de booten rondgedreven. Inlijving militielichting 1917. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in het tijdvak 1—5 Juni zullen wor den ingelijfd de dienstplichtigen toege wezen aan de compagniën wielrijders met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in de Militiewet be doelde bewijs van voorgeoefendheid. Deze laatsten worden twee maanden later ingelijfd. Van 2—5 Juli zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen toegewezen aan het korps pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte. Admiraal Tadema f Te 'sGravenhage is op 73 jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde vice-admiraal A. P. Tadema, oud-com mandant der zeemacht en chef van het departement van marine in Nederlandsch Indië, Ridder 4e klasse der Mil. Wil lemsorde en Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De crematie zal a. s. Zaterdag te Driehuizen plaats hebben. Mobilisatietoelagen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat door de betrokken cornmandeerende officieren van gehuwde officieren, die buiten de woonplaats moeten verblijven en omtrent wie geen zekerheid bestaat, dat zij aanspraak kunnen doen gelden op mobilisatie-toelage enz., een schrif telijke verklaring moet worden geëischt, inhoudende, dat zij elders ten be hoeve van hun gezin beschikken over een gemeubileerde eigen of ge huurde woning en dat zij die woning scheef gezakte, bloedige lijk van Dries Meulenaere gezien. En ook in de menigte klaagden en weenden vrouwen, mompelden mannen verwenschingen, in machtelooze woede de vuisten ballend. Hier klonk een bevel. De gevangenen moesten nader tre den. Men had Dries losgebonden en naast vijf vroeger gefusileerden ge legd. Zes lijken lagen daar in 't gras, on der het bruin looveren dak van kloeke appelaars, op dit Vlaamsch hof. Dat is een voorbeeld voor alle franc-tireurs en spionnen zei de of ficier gestreng, 't Zij een goede waar schuwing Een luide gil verbrak de bange stilte. Mathilde viel bezwijmd neer. Ze had bij de lijken dat van haar vader her kend. Uitenhage was de eerste van de lugubere rij. Zijn open hemd liet de doorschoten borst zien. Eenige mannen trokken 't meisje recht. Wie is zij vroeg de overste. De dochter van Uitenhage daar, antwoordde een vrouw, op den doode wijzend. We herhalen nog eens nadruk kelijk, dat we ons voor alle fantasie wachten. We hebben slechts namen veranderd. niet aan anderen hebben ondergehuurd of in gebruik gegeven. Een dergelijke verklaring moet ge vorderd worden van officieren omtrent wie twijfel bestaat of zij, buiten de verlofsregeling om, nachtverblijf hou den in de woning, terwijl zij berekend worden voor de toelage bij nachtver blijf buiten hun woonplaats. Om zuinigheid te betrachten. Bij de Aigemeene Uitgeversmaatschap pij te Amsterdam zijn 2 brochures ver schenen. Het eene is getiteld: Hoe be zuinig ik op mijn electriciteitsverbruik het andereHoe bezuinig ik op mijn gasverbru'k De schrijvers zijn respec tievelijk dr. W. Lulofs, directeur der ge meentelijke electr. werken te Amsterdam en de heer D. Stavorinus, hoofdinspec teur der gemeentegasfabrieken, aldaar. Beide brochures, die laag i - prijs zijn, kunnen wij aanbevelen, daar zij nuttige wenken oevatten en het vooral tegen woordig van het grootste belang is, te weten, hoe men inderdaad zoowel op electriciteits- als op gasverbruik kan bezuinigen. VLISSINGEN, 25 APRIL. De „Zeeland". Maandag zal de mailboot „Zeeland" van hier naar Engeland vertrekken om de gestrande Nederlanders uit Enge land af te halen. Er zullen vermoedelijk eenige reizen met dit schip voor het zelfde doel gemaakt worden. Aangezien het landen van passagiers te Southwold door de Engelsche regee ring niet wordt toegestaan, kunnen op de uitreis geen passagiers worden me degenomen. Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen eere-penning en een loffelijk getuig schrift toegekend aan I. Notebaard, hoofdconducteur bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen alhier, wegens de door hem met levens gevaar verrichte redding van twee kinderen uit het water van het Singel te Amsterdam, op 26 November 1916. Door het „Opera-Solisten Ensem ble", dat hier ter stede reeds enkele malen met succes is opgetreden, zal Zaterdag in „de Oude Vriendschap" op de Groote Markt, worden opgevoerd de bekende opera „Faust". Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar achterstaande advertentie. Zeeuwsche Hypotheekbank. Naar het verslag over het per 28 Fe bruari jl. geëindigde boekjaar der Zeeuw sche Hypotheekbank, te Middelburg, mededeelt, is het afgeloopen jaar gun stig voor het bedrijf geweest, dank zij de vermeerdering van de plaatsing van pandbrieven ten gevolge van de ruime geldmarkt, en door grootere ontvangst van aflossingen, dank zij den grooteren omzet in onroerende goederen. 't Is krijg... Wie zich tegen 't Duitsche leger verzet, gevoelt de Duit- sche vuist. Ge kunt allen naar huis te- rugkeeren... draag dat meisje mee en laat ons met rust. Ge zijt allen gewaar- sohuwd De burgers vertrokken. Op een krui wagen met een bundel stroo voerde men Mathilde heen. Soldaten maakten een grooten kuil. De lijken werden in 't gemeenschappe lijk graf gelegd. Uitenhage lag met de handen gevouwen, als had hij met zijn laatsten snik nog een bede opgezon den een bede misschien voor zijn ge zin, wiens herinnering hem in den ver warden geest duidelijk was voorgeko men Geruischloos viel de aarde op de dooden, de vruchtbare aarde van 't ar me Vlaanderen, dat nu eensklaps een slagveld was geworden. Naast den puinhoop slachtte men een varken. Een doordringend geschreeuw, dan een bloedstroom en 't dier viel stil, en soldaten keken toe, smekkend reeds met de lippen in verwachting van het goede vleesch. Een roode plek onder den appelaar, de oneffen bodem ciaar in den hoek, 't was 't eenige, dat nog aan 't drama herinnerde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1