2000 De Stem van 'I Hart. stikolenveldsn, [AKERIJT BODE. DINSDAG 24 APRIL ,No. 96 55e Jaargang toocder, lags 2 uur ;ao esch. eesch KEESCH R TIM G. if Kliefhout !UIS ÏANK. LGE. lapkamer ornuis. taar Maal. 5IEDINGEN ^VRAGEN. evraagd bode MEISJE kvrouw Firma F, VAN OE VELDE Ir., Llsine iarlri 58, ïiissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Gissingen. I qEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON 1&È7 Einde leening aan- [ilichtingen worden CDKN jehakt 55 ct. Biefstuk 70 Rosbief 65 pchenkel 25ct. <rippen 35 5 ons. br pond. Aanbevelend, |T 16. If0.40 per V< H.L. I H.L. mand te be- UIJNE, Nieuwstr. 41. tngeboden (schikt voor tt- Brieven motto Mss. Courant". smg. - ten kantore Vlissingen. |aagt tegen 15 Mei In met prijsopgaaf Courant." LOUt. Idroog Brandhout Ier 100 K.G., afge- I'dweg. BLOKKEN Ie bevragen Zand- at 24. ld een groot lAT 6. Vlissingen. nbevelend, BfHOBHCï ijassen en Dames- naar maat diensten. >E, Kerkstraat 5, £KE verlangt eene Vlej. H. BUN1N0, e dagen, beneden igen bureau „Vlis- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel [gulden bij levens-wp/tf* gulden bij dood Q gulden bij verlies A F* gulden bij verlies J |>|1 gulden bij verlies O f* gulden bij verlies lange ongeschikt- II door ■Sill van een hand, Ink li van II lil van een van elken kërd tegen ongelukken voorUP U heid tot werken S UU een ongeluk ()UU voet of oog Ü.4/U een duim 1UU wijsviriger anderen vinger Dize ullkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. /tig. Verzak. Bank" te Schiedam neabonné's, in t bezit eener zijn GRATIS verze- MAXIMUM KLEIN HAND ELPRIJS KAARSEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Land- houw, Nijverheid en Handel is goedge- vonden met ingang van 20 April 1917 ingevolge art. 8, 3e lid der Distributie- I wet 1916 voor kaarsen vast te stellen I een maximum prijs in den kleinhandel van ƒ0.50 per pak van 300 gram netto; prijzen voor ander gewicht naar even redigheid. Vlissingen, 23 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. EETBAAR VET. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, krachtens artikel 6, le lid, der Distributiewet 1916, is goedgevonden te 'bepalen, dat het met ingang van 20 April 1917 ver boden is eetbare oliën of vetten en oli ën en vetten, welke eetbaar gemaakt kunnen worden, voor een ander doel te .gebruiken dan als levensmiddel of als grondstof voor levensmiddelen. Vlissingen, 23 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. in de kribben lagen. Zij die niet gedood werden door ij ontploffing, verdronken toen het wat! binnenstroomde. Juist toen de eerst gewonden op het reddingsschip we den overgenomen, vuurde de onde zeeër op dat schip -een torpedo af, d echter haar doel miste. Niet alle Dui sohe officieren raakten hun bezinnir kwijt. Sommigen protesteerden tegc de onmenschelijke handelingen van i Dui'tsche regeering. Onder hen was ee hooggeplaatst Duitsch officier, e« 'brigade-generaal, die tot een Engelsf officier zeide „Voor deze daad zal 1 mijn land niet dankbaar zijn." EEN ENGELSCH LUCHTSCHIP VERONGELUKT. De Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen over de maand Maart is in strijd met de sombere voorspellingen door den minister van Financiën bij de behande ling van de "tien-opcentenwet geuit. Zij overtreft de ramnig met ruim 171/2 ton en de opbrengst van de trouwens niet zeer gunstige lentemaand van 1916 met ruim 23 ton, cijfers die intusschen tot 8 ton en één millioen dalen als men de Successiewet, die in Maart j.l. een phenomenale opbrengst gaf, buiten re kening laat. Het waren de Inkomsten belasting met 563,000, de jenever accijns met 475,000 en de registratie rechten met 203.000, die te zamen het miliioen méér dan verleden jaar aan brachten. Bijzondere aandacht trekt, DOOR A. HAHS. 721 —o— (Mms YerMten) Hij naderde Lieftink en zei spotach tig beleefd Dag, meneer de burgemeester ik heb gehoord, dat Jeanne weer thuis is. Zwijg, kerel snauwde de boer. En dat ze nu de goede vriendin is van Smit, den paardenmarchand. Ze zijn in auto naar Rousselare, hé ver volgde de jongeling bedaard. Fernand, nu moet je zwijgen hernam Lieftink geërgerd. Ja, ik word jaloersch, burgemees ter. 'k Kan 't niet helnen... ik zie Jeanne n?g gaarne. En ze laten me nu zonder jiieuws Hoe is 't ginder verloopen... ie weet wel... waar Jeanne geweest is Was 't een meisje of een jongen? Nu bet toch al in 't geniep .gebeurd is had den ze mij toch voor peter kunnen laten komen Weet je wat er met Florent Uiten hage gebeurd is vroeg Lieftink met 'ngehouden woede - Ja, hij is meegedaan Heb je daar ook goesting voor Neen, maar dat zullen ze met mij dat de Invoerrechten, die in Februari tot 770.00, de helft van de raming voor een maand, daalden, weder tot ruim 1.200.000 opliepen, en slechts 5 ton bij verleden jaar, toen zij buiten gewoon gunstig waren, achter bleven als een teeken, dat de eerste schrik, welken de verscherpte duikbootenoor log gaf, reeds voorbij is, kan echter die toeneming niet gelden immers de loodsgelden bleven vrijwel op het ui terst lage peil 20.000) van Februari. Hen nieuwe Statistiekrecht, dat in Februari de raming voor één maand met 18.000 overtrof, bleef daarbij in Maart belangrijk 67.000) achter waar de invoerrechten méér gaven dan in Februari wijst die daling van een recht, dat uitvoer en invoer beide treft, op een belangrijke afneming van den uitvoer. Over het eerste kwartaal is er thans een accres van f 5.250.000 (12 pet.), waartoe de Inkomstenbelasting een be drag van 1.670.000, de suiker van 1.000.000, de registratierechten bijna 11 ton, de successierechten bijna 13 ton de Zegelrechten 2 ton, de Jeneverac cijns bijna 13 ton bijdroegen, terwijl de Invoerrechten 13 ton, de Domeinen 23 en de loodsgelden 112.000 achter bleven. Vergelijken wij de opbrengst der middelen in het laatste jaar vóór den oorlog met die van thans (dus de op brengst van het eerste kwartaal van 1914 met die van het eerste kwartaal van 1917) nadat afgetrokken zijn resp. de bedrijfs- en vermogensbelasting, de inkomstenbelasting en voorts voor beide jaren de successiebelasting, en eindelijk voor 1917 het nieuwe statis tiekrecht, dan vinden wij, dat de overi ge middelen een accres gaven van 3.5 mihoen, zijnde 12.6 pet. in drie jaren, of 3.75 pet. per jaar. Dit accres is wei is waar niet zoo groot als in de jaren voor 1914 placht voor te komen, doch overtreft toch het accres dat er b.v. de tien jaren 19041914 dooreengeno- men is geweest. Alvorens echter te be sluiten, dat de oorlog dus den norma len, stijgenden gang -onzer staatsin komst-en,' over eenige jaren te zamen genomen, niet heeft verstoord, dient rekening te worden gehouden met de omstandigheid, dat sommige middelen in 1916 en 1917 belangrijk sterk ste gen door -de prijsstijging van nagenoeg alles (daling van de waarde van het geld), andere door tijdelijke bijzondere welvaart van sommige groepen -der be volking. Vermelden wij nog, dat de oorlogs winstbelasting en verdedigingsbelas tingen 6.150.000 opbrachten. In totaal is er aan die belastingen in 1916 en 1917 tezamen 18.940.000 opgebracht. Voegen wij hierbij de opbrengst van de „opcenten voor het Leeningsfonds" in 1915, 1916 en hef eerste kwartaal 1917 opgebracht, dan zien wij, dat er aan belastingen tengevolge van den oorlog -geheven, tot dusverre ro-nd 62 mil lioen is betaald (waarvan ruim ƒ31 millioen voor rente van oorlogsleenin- gen moest worden gebruikt). („N. Ct.") niet doen Maar, burgemeester, ik heb ook nieuws. Weet je wat madam Van- bussche te Leinbosch uitsteekt Wat dan? vroeg de boer ver schrikt. Ze heeft met haar stok heur zoon buitengejaagd, omdat Antoin-e niet voor heel de wereld zijn vrouw ver loochent. Dat kan -een schandaal wor den Laat dat aan mij over Maar houdt gij je hier -koest Je hebt met Jeanne niets te stellen. En mag ik nu niet weten, hoe 't ginder gegaan is, daar waar ge Jeanne heen hebt gebracht - Neen -En -nooit geen centje meer voor Fernand. Ik heb dus uitgedaan Gij, wel gij moet je heel braaf houden, dat zeg ik, Lieftink, nu geen schepen meer, maar burgemeester. En peins op Florent Uitenhage O, je maakt me niet benauwd, burgemeester Ze zullen fel van Jean ne klappen. E,n ik ga 't vuurtje een beetje aanblazen- Dag, meneer de bur gemeester. De boschkanter maakte een dwaze buiping en slenterde weer naar de boe ren. Lieftink sprak even met een officier. Eenige oogenblikken later hielden vier soldaten Fernand aan. 't Was dit tooneel, dat Mathilde Uitenhage zag. De Sfaafscommissiën inzake mono poliseering van het brand- en levensverzekeringsbedrijf. De minister van Financiën heeft thans ingesteld commissies voor voorlichting omtrent de moeilijkheden, welke bij het brengen aan den Staat van het Brand- verzekeringsbedrijf en Levensverzeke ringsbedrijf zich zullen voordoen, en om trent de wijze waarop de moeilijkheden zullen kunnen worden overwonnen, en de maatregel zal kunnen worden in- en doorgevoerd. Bepaald is dat de commissie bevoegd zal zijn ook haar oordeel over de wensche- lijkheid van den voorgenomen maatre gel, voor zoover betreft het doel waar omtrent haar voorlichting is gevraagd, in haar verslag uiteen te zettenen voorts dat de leden der commissies aan het verslag der commissie, waarvan zij deel uitmaken, afzonderlijke nota's kun nen toevoegen. Graanschepen aangekomen. Naar wij vernemen is te Rotterdam aangekomen de stoomschepen „Amstel- dijk" van de Holland-Amerikalijn, met een gemengde lading. Deze stoomboot heeft geruimen tijd in Engeland gelegen. De „Noordam" van de Holland-Ameri kalijn, met een lading van 12,200 zakken tarwemeel, 36,500 quarters tarwe, 398 ton lijnkoeken. Deze boot werd van half Februari te Halifax opgehouden. Ook is uit Halifax aangekomen de „Oosterdijk" van de Holland-Amerika lijn, met een lading van 297,227 bushels tarwe, 12.042 zakken tarwemeel, 5658 zakken lijnkoek. Voorts is te Rotterdam aangekomen het Noorscbe stoomschip „Stinta" met een lading van 1538 ton superphosphaat. Verder vernemen wij dat te Amster dam uit Halifax is aangekomen de „Uranus" van de Kon. JMed. Stoomboot maatschappij, met een lading van 3.177.860 Engelsche ponden superphos phaat, gestort in het ruim en bovendien 310 zakken. Nog zijn aldaar aangekomen de „Le- da" en de „Pomona" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, met een ge mengde lading. Deze laatste 2 schepen kwamen uit de Middellandsche zee en hebben een Engelsche haven moeten aandoen, waardoor zij dus door de on veilige zone hebben moeten varen. Onze scheepvaart. Naar wij vernemen bevinden zich de onderhandelingen, door onzen minister van buitenlandsche zaken met de En gelsche en Duitsche regeeringen gevoerd over enkele bepaalde, belangrijke pun ten, onze scheepvaart betreffende, in het laatste stadium. Die met Engeland betreffende het aan doen van Halifax als controle-station, die met de regeering te Berlijn over den Vlissingschen maildienst en de torpe deering der zeven schepen. Van het resultaat, alhoewel de bespre kingen, naar wij uit goede bron verne men, met de meeste welwillendheid te genover Nederland worden gevoerd, valt nog niets te zeggen, ofschoon men in Mij aanhouden riep de Bosch kanter. Zijn blik viel op 'Lieftink. 't Was op diens bevel, hé her nam hij. Menschen, zoo richtte hij zich tot de boeren, weet je, waarom ik weg moet Doe hem rap mee zei de boer, haastig naderend. Omdat ik te veel -kan vertellen vervolgde Fernand. En luid schreeuwde hij 't uit Jeanne, z'n dochter, was mijn lief. Ze is weggeweest en ergens bij de zee moeder geworden van een Boschkanterskind. Ze heeft Antoine Vanbussche, dien sukkelaar, bedrogen. Schandelijke leugenaar! schreeuw de Lieftink. Dat is de waarheid en om de waarbeid te verduiken, moest ik weg 1 tierde Fernand, die nu meegesleurd werd. Maar 't is nu toch bekend, en menschen, vertel het voort, 't lief van den Boschkanter... en nu van Smit, den paardenmarchand, als officier weerge keerd. De dorpelingen keken elkaar monke lend aan. 't Deed hun deugd, dat Lief tink, die nu als een hond voor de Duit- schers draafde, zoo vernederd was ge worden.. Mathilde had eveneens alles ver staan. Zou Florent dat misschien ook ge weten hébben, dacht ze, en moest ie daarom weg Zit Lieftink er tusschen En vader 1 regeeringskringen goede hoop heeft, dat binnen niet al te langen tijd de scheep vaart op onze koloniën en de mail dienst op Engeland zal kunnen worden hervat. Achterblijven van verlof wegens ziekte. De opperbevelhebber heeft de vol gende order uitgegeven. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht brengt onder mijn aandacht, dat het achterblijven van verlof wegens ziekte in ergerlijke mate is toegenomen. Ook het toestaan van verlof op aan vrage wegens voorgewende ernstige ziekte van naaste familieleden schijnt op ontoelaatbare schaal voor te komen. Tegen een en ander moet op krach tige wijze worden opgetreden. De mili tair, die ten onrechte achtergebleven is van verlof, dan wel, die op een valsche of misleidende verklaring verlof weet te bekomen, is hiervoor verantwoordelijk. Ik bepaal, dat, behalve de straf hem deswege op te leggen, zijn periodiek ver lof zal worden ingehouden voor een ge lijk aantal dagen als hij ten onrechte verlof genoten heeft. Indien een militair verlof vraagt we gens ziekte van familieleden, zal hem, alvorens hem het verlof wordt toege staan, nadrukkelijk worden afgevraagd, of de toestand van den zieke onmid dellijk levensgevaar oplevert, dan wel of hij voor de verpleging van den of de zieke onmisbaar is. Zoo de betrokken commandant aan gaande de juistheid van de aldus ver kregen mededeeling niet overtuigd wordt, zal het verlof niet worden ver leend, alvorens de reden daartoe door betrouwbare verklaringen of berichten bevestigd zal zijn, terwijl in elk geval geneeskundige controle moet plaats vin den. Verstrekking van voedingsmiddelen in restaurants enz. De bepaling dat fruit niet als een gang wordt aangemerkt bij de verstrekking van voedingsmiddelen in hotels, restau rants en koffiehuizen, geldt alleen wan neer versch of verduurzaamd fruit wordt verstrekt, ir. het laatste geval zonder toevoeging van eenige meelspijs. De „Charlois." Aan boord van het tankstoomschip „Charlois", van de American Petroleum Company te Rotterdam, welk schip hoogstwaarschijnlijk met man en muis is vergaan, bevonden zich de volgende personen G. Smit, kapitein, uit Den Helder; J. W. Pieters, le stuurman W. J. Don, 2e stuurman, beiden uit Rotter dam A. Mommaas, 3e stuurman, uit Vlissingen Th. v. Heiningen, kokW. van Ree, koksmaat, beiden uit Rotter dam O. Martens, hofmeester, uit Am sterdam J. Engels, bootsman, uit Delf zijl M. Faber, timmerman L. Goos, matroosJ. Vinke, matroos D. Dekker, matroos, allen uit Rotterdam; N. Voer man, matroos, uit Oud-Beijerland G. Reinders, matroosP. L. v. d. Pols, matroos L. van Es, matroosA. W. van Yeeland, le machinist, allen uit De gedachte aan den verdwenene joeg haar voort. Hier en daar vroeg ze naar Uitenhage. Eindelijk kon een boer haar bescheid geven. ja, ik heb hem gezien, vertelde hij. Dezen morgen was hij aan 't Vos- senhof. Hij was half gekleed. Ie stond daar met eenige burgers gevangen. Gevangen herhaalde het meisje verschrikt. Waarom Ja, waarom Als een officier mij ziet, en m'n wezen staat hem niet aan, hij Iaat me oppakken voor spion Ze hóuden ons voor den zot. Ik heb dezen morgen een kalf moeten leveren en kreeg een bon hier is dat papiertje er staat wat opgekrabbeld, 'k Heb het laten lezen aan den pastor. Weef je wat er op staat „Deze kerel heeft het leeiijkste wijf van België". Zoo'n bon gaven ze me voor een kalf. In ons land komen, en ons in den oorlog trek ken en dan nog zoo worden voor den zot gehouden En nu moet ik weer een koe brengen. Straks eten ze m'n Blare op en ik krijg een bon, die goed is om er m'n. pijp mee aan te steken Mathilde luisterde niet. Haar hoofd bonsde. Wat vertelde die man? Vader ook gevangen 1 Eerst Florent, nu haar vader. Wat wilden de D.uitschers dan toch O, ze moest zekerheid hebben en zou naar 't Vossenhof gaan. Ook geheel historisch. RotterdamJ. P. A. Sorel, 2e machi nist J. C. R. v. d. Schaft, 3e machinist, beiden uit Vlissingenjoh. Wichers, donkeyman, uit Rotterdam j. Groot, olieman, uit Amsterdam Th. Soet, J. F. Gubbeis, P. Frankhuizen, M. Ketting, F. Engelman, O. Lantzendorffer, A. Chr. Calvis, allen stoker; Th. J. Steeger, tremmerJ. de Groot, stoker, allen uit Rotterdam J. Holstein, marconist, uit SchiedamB. Verkade, tremmer uit Utrecht. Jaarboekje-1917 van den Ned. Coöp. Bond. Het Jaarboekje van den Ned. Coöp. Bond is in die kringen, die voor sociale vraagstukken in het algemeen en voor de coöperatie in het bijzonder intres- seeren, reeds een goede bekende ge worden. Ook dit jaar, hoewel het door de omstandigheden later dan gewoon lijk is verschenen, is het goed verzorgd. Men vindt daarin nevens uitgebreide mededeelingen aangaande post, tele- graar, telefoon, zegels, munten, maten en gewichten, die voor ieder van be lang zijn, uitvoerige mededeelingen, die in het bijzonder voor de besturen van coöperatieve vereenigingen dienst doen. Er is een overzicht van de wettelijke bepalingen, die voor de coöperatie van belang zijn er is een uitgebreide lijst van binnenlandsche en buitenlandsche adressen ten aanzien van de coöpera tieve beweging er is een overzicht van de Nederlandsche coöperatieve pers en er zijn tal van belangwekken de staatjes, die den vooruitgang der coöperatieve beweging in ons land en daarbuiten aantoonen. Voorts vindt men in het Jaarboekje geschetst den arbeid en den werkkring van den Ned. Coöp. Bond en eveneens van de Han delskamer te Rotterdam, de Centrale Groot-lnkoopvereeniging der Nederl. coöperatie, die op een omzet van bijna miliioen mag bogen. Het Jaarboekje, dat met enkele illu straties is versierd, is bij het secreta riaat van den Nederi. Coöperatieven Bond te 's Gravenhage ook voor par ticulieren verkrijgbaar. DE VLISSINGSCHE KUNSTKRING. Maandagavond. 't Strand had hedenmiddag reeds iets zomersch. De zon 'blekte op vloed en zand en had kracht. De Belgische kin deren speelden vroolijk. Maar toch blies de wind nog altijd uit dien ver keerden hoek... Er was veel volk op den dijk, meer dan anders. En de meeste dames en heeren begaven zich naar het pavil- lioen, waar de Vlissingsche kunstkring, onder leiding van schilder Jacobs, van daag een permanente tentoonstelling opende. De heer mr. P. Dieleman van Mid delburg, uitgenoodigd een openings woord te spreken, had aan dit verzoek voldaan. „Met genoegen", zoo begon de spre ker, „heb ik de uitnoodiging van den Vlissingschen kunstkring aangeno- 't Vossenhof, dat is bij 't bosch, hé vroeg ze. Ja, maar volg niet de groote baan; ze zou'n je niet doorlaten Ga al den molen, langs 't wegeling. En Iet dan nog op. 't Meisje verliet het dorp. Weenend liep ze voort. Onrust verteerde haar hart. Hier buiten de kom hoorde men duidelijker 't geschut. Het huilde ginds aan den einder, Dixmudewaarts, het brulde als om nieuwen buit, om nieuwe levens, nieuwe kracht ter vernietiging. Mathilde droogde haar tranen. Ze wilde sterk zijn, haar kalmte behouden, en handelen. Als vader gevangen was, dan moest zij hem bevrijden en den oversten betoogen, dat Uitenhage zich aan niets had schuldig gemaakt, maar zwak van zinnen was. 't Vossenhof. Ginds moest die hoeve staan. Mathilde zocht het roode dak. Ze zag een rookzuil. O, Heere, was 't Vossenhof bij de vernielde hoeven, wier gloed dien nacht den hemel had ge kleurd 't Meisje verhaastte haar schreden. Ze bemerkte een talrijke groep mannen en vrouwen, en daar voor Duitsche soldaten. Even aarzelde ze, maar een geheimzinnig gevoel dreef haar verder. Ze kwam bij de menigte. Een soldaat joeg haar in de groep. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1