k No. 95 55e Jaargang 1917 MAANDAG Fiim i. MS DE VE10E Ir. Heine Merkt SI, Viissiitiin. Iiltlm latere. ID 23 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads- en Provincienieuws VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel Peabonné's, in 't bezit eenerfl&tfï gulden bij levens-;»V F'ifÉ gulden bij dood gulden bij verlies J prt gulden bij verlies A A A gulden bij verlies A r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- A 11 door <%i||| van een hand, van 11111 van een van elken kerd tegen ongelukken voorZd O BJ beid tot werken tjJkJ een ongeluk voet of oog iUv een duim JLvU wijsvinger anderen vinger D«ze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg- Verzek. Bank" tè Schiedam REGEER1NGSE1EREN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter aigemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is goedge vonden met ingang van 20 April 1917 lo. alle bestaande maximumprijzen, zoowel van regeeringseieren als niet- receeringseieren in te trekken 2o. ingevolge artikel 2 der Dïstribu- .(iewet 1916 vast te stellen een maxi mumprijs voor regeeringseieren van 9 cent per stuk. Vlissingen, 23 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien de moeilijkheden, die zich thans voordoen bij de verkrijging van veevoeder aoodigen alle ingezetenen uit hunne medewerking in deze te verleenen door afva 1 van aardappelen en groenten geschikt voor veevoeder, AFZONDER LIJK te bewaren, totdat een en ander zal worden, afgehaald. Vlissingen, 23 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. De uitvoer van voedingsmiddelen en metalen uit Amerika. (Officieel.) Het departement van bui- tenlandsche zaken deelt het volgende mede Naar aanleiding van de bij het Congres ingediende voorstellen ter be spreking van den uitvoer uit de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, speciaal van voedingsmiddelen en me talen, is aan onzen gezant te Washing ton opgedragen, zich van de voorne mens der regeering aldaar te overtuigen. De gezant heeft ter zake een onderhoud gehad met den president der Vereenigde Staten en hem den toestand hier te lande uiteengezet, alsmede de gevolgen welke een eventueel uitvoerverbod van voedingsmiddelen en metalen naar Ne derland voor ons zou hebben President Wilson heeft er op gewezen, dat de in gediende voorstellen een uitvoerverbod niet voorgeschreven hebben, maar hem slechts de bevoegdheid gaven, het zoo noodig, af te kondigen. De president voegde daaraan toe, dat hij slechts in geval van uiterste noodzaak, die hij in- tusschen niet voorzag, er toe gebracht zou kunnen worden den uitvoer van voedingsmiddelen en metalen, bestemd voor Nederland, te verbieden, aange zien hij zich volkomen rekenschap gaf van den toestand, waarin wij ons thans bevinden, meer in het bijzonder wat betreft onze positie tegenover de oor logvoerenden. De president maakte van de gelegen >1 DOOR A. KANS. 71.) o— (IMintr Turbojet) Een obus, die op den weg viel. Al zoo dichtbij 't Wordt dus ge^ vaarlijk. Menschen, komt, we gaan on der den grond en we zullen op God vertrouwen. Wij kunnen de gebeurte nissen maar afwachten. De boer leidde de groep in een groo- fen aardappelkelder op 't erf. Er kwamen nog eenige burgers uit den omtrek. De oorlog stoorde steeds zoo verraderlijk de vlucht. Florent's eerste vreugde over zijn ontsnapping werd al dadelijk getem perd door de gedachte aan huis, en de onrust van zijn moeder en zuster, maar, *at kon hij anders doen dan gelaten 'n den toestand berusten en wachten. Luider begon het kanon te bulderen de slag aan den Yzer was begonnen. Voor zoover wij in ons verhaal over den oorlog spreken, bepalen we °ns natuurlijk alleen bij feiten fanta sie laten we achterwege en alleen na men zijn veranderd. heid gebruik, onzen gezant zijne alge- heele sympathie voor ons land kenbaar te maken. Verstrekking voedingsmiddelen in hotels, restaurants en koffiehuizen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Ten vervolge op mijn circulaire van 31 Maart, heb ik de eer u naar aanlei ding van gedane vragen nog eenige aanvullende mededeelingen te doen. In de eerste plaats vestig ik, voor zooveel noodig, uw aandacht op de on eerlijke concurrentie, die zou kunnen ontstaan, wanneer de z.g. gesloten eet huizen zich niet houden aan de voor schriften betreffende beperking van me nu's, zooals deze voor hotels en restau rants zijn gegeven. Ik verzoek u der halve, voor zooveel noodig, ook maat regelen ten deze te treffen. Voorts vestig ik uw aandacht op de mogelijkheid, dat ten einde aan de be perkingsvoorschriften te ontkomen, door het publiek aan restaurateurs op gedragen zal werden maaltijden aan huis te leveren. Het uitoefenen van con trole is in deze uit den aard der zaak zeer moeilijk, doch uwerzijds zou een dringend beroep kunnen worden gedaan op hotelhouders en restaurateurs om zich ook in zulke gevallen overeen komstig mijne wenschen te gedragen. In de derde plaats deel ik u mede, dat geen uitzondering op de voor schriften inzake beperking van menu's kan worden toegelaten voor feestelijke gelegenheden, als bruiloften, promoties en dergelijke. Het ontmoet bij mij ver der geen bezwaar, dat in plaats van visch, vleesch, of omgekeerd, wordt verstrekt. De bepaling, dat fruit als een gang wordt aangemerkt, geldt alleen wanneer versch of verduurzaamd fruit wordt verstrekt, in het laatste geval echter zonder toevoeging van eenige meelspijs. Voor zoover het in uw gemeente gebruikelijk mocht zijn, dat de avond maaltijd niet de hoofdmaaltijd is, be staat er ten slotte bij mij geen bezwaar tegen, dat in zooverre van de gegeven bepalingen wordt afgeweken, dat een maaitijd van 3 gangen verkrijgbaar wordt gesteld tot des namiddags 3 uur en een avondmaaltijd van 2 gangen in den tijd tusschen 3 en 9 uur 's namid dags. De anti-rev. partij en de nieuwe kiesrechtregeling. De „Standaard" deelt mede, dat ook de antirevolutionnaire partij een begin heeft gemaakt met het onderzaak naar wat haar te doen zal staan, als de revisie van de Grondwet doorgaat, en in 1918 ook haar partij voor het nieuwe kies recht zal staan. Voor het oogenblik schrijft het blad is nog niet anders noodig, dan de vraag te beslissen, hoe de antirevo lutionnaire partij op de meest correcte wijze haar houding zal bepalen met het oog op de zoo gewichtige kieswetbe weging, en zelfs op dit punt gaat de eerste behoefte niet verder, dan dat de XXXI. Wel dertig gevluchfen zaten daar in den kelder, die schokte van 't kanon gebulder. De kinderen schreiden en vrouwen gilden, maar de mannen hielden zich kloek en trachtten de zwakkeren te be moedigen. 't Geschut donderde maar altijd voort granaten zoefden door de lucht, barstten en kraakten. Honderden koeien liepen in de wei den bij den Yzer, die schoone weiden van Veurne-Ambacht. Ze stormden angstig brullend rond, over hekken en grachten, tot ze in hun dollen loop door een bom getroffen werden en huilend van smart lagen te kronkelen in groote plassen bloed. Molens, huizen, hoeven vlamden en geleken op 't vlakke land wel reus achtige fakkels De Belgen lagen achter de rivier in hun loopgraven. Ze waren teruggetrokken van Ant werpen en hoopten na deze twee maanden van heftigen strijd, van dap peren weerstand tegen een overmach- tigen vijand in Frankrijk rust te krijgen. Rust Neen, ze verdedigden hun laatste hoekje, drie steedjes e,n een veertigtal dorpen. Ze sloten, voor de Duitschers den weg naar Frankrijk af, naar de Kamerverkiezing ernstig onder de oogen wordt gezien. Van zelf moest het initiatief ten deze uitgaan van het Centraal Comité. Dit Comité heeft dan ook het initiatief ge nomen, en dit initiatief bestond hierin, dat het een Commissie buiten zich zelf heeft uitgenoodigd om voor de eerste instantie van wat alsnu te doen staat, een rapport in gereedheid te brengen. Dit rapport kan uiteraard alleen wor den opgemaakt door leden van de partij, die, als leden der Tweede Kamer, per soonlijk de discussie hadden bijgewoond, en van de in gereedheid brenging van den tekst tot in de kleinste bijzonder heden op de hoogte waren. Hiertoe heeft het Centraal Comité uit genoodigd de leden der Tweede Kamer dr. Beumer, mr. De Monté ver Loren en mr. Rutgers. Vermoedelijk lang voor eind Mei zal men het Rapport van deze heeren in handen hebben. Nog een relief-schip vernield. Twee zeilbeugers brachten Zaterdag morgen te IJmuiden aan 35 Noren, zijnde de volledige bemanning van het Noor- sche stoomschip „Kongsli", kapitein S. Oelsen, met tarwe naar Rotterdam, be stemd voor de Belgische steuncommis- sie. Het schip was Vrijdag óf door mijnen öf door torpedeering gezonken. Eén man werd licht gewond. De „Kongsli" was een nieuw stoom schip van de reederij Ellingsen en Jo- hanssen te Bergen, Noorwegen. Het was geladen met 8000 ton tarwe en van Portland Main via Halifax naar Rotterdam bestemd. De daad werd ge pleegd 18 mijl West-Noord-West van ljmuiden, het schip bevond zich in de vrije vaargeul. De tweede stuurman. Hagstadt, uit Grimstadt, wordt vermist, de overige 34 man zijn te IJmuiden aangebracht. Aan boord bevonden zich o. m. 19 Ameri kanen. Het schip werd aan stuurboordzijde getroffen, doch door de duisternis heeft men niet kunnen vaststellen door welke oorzaak. Het was nog niet gezonken toen de manschappen door de visschers- schepen werden opgenomen. Kamerverkiezing Den Helder. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Den Helder heeft Zater dagnamiddag voor de Tweede Kamer candidaat gesteld den heer P. J. Oud, ontvanger der registratie en domeinen te Ommen, vroeger op Texel. De zaak-Schröder. in een Zaterdagavond te Utrecht ge houden buitengewone aigemeene ver gadering van den NederlandschenJour nalistenkring is met 33 tegen 27 stem men en 3 blanco aangenomen een motie van den heer De Roode van den vol genden inhoud „De vergadering enz., „van oordeel, dat het gerechtshof te 's Gravenhage in zijn arrest van 14 Maart jl. in de zaak-Schröder aan art. 100 van het Wetboek van Strafrecht een uitleg ging heeft gegeven, die een aigemeene vesting Duinkerken, naar Calais, en ze stonden alleen, geduldig wachtend op de beloofde hulp der Franschen. Ze hielden plots op met terug te trekken om wanhopig te worstelen. iDe Yzer, een kleine, smalle rivier, werd de barreel voor 't groote leger. Onstuimig vielen d,e Duitschers aan... rij aan rij stormden ze in 't vuur. Maar de granaten, sloegen, hen neer... of ba jonetten woelden in hun jong, kloek lichaam. Nieuwe bevelen klonken en nieuwe troepen vertrokken,, wegren nend over d,e kreunende gewonden, die niet geholpen konden worden, en, over de dooden. Maar ook over de rivier maaide de dood en lagen getroffen strijders te kermen in plassen'dampend bloed. Stand houden 1 zoo vloog het woord des konings langs de Belgische rangen. Er komt hulp Werd 't geweer te heet, dan greep men dat van een gevallen makker. Op kleine wonden werd niet gelet. Ver moeidheid, honger, dorst gevoelde men niet in de koorts van den strijd. Wor stelen tot het uiterste wilde men, om dit oude land van Veurne, den vrijen bodem der Keerlen, 't laatste hoekje bij de zee. in den kelder van boer Pieters luis te de men verschrikt naar al 't geweid. Vrouwen lagen geknield ,te bidden. God, help ons, heb medelijden hoogst bedenkelijke bedreiging beteekent Aan de vrijheid van spreken en schrijven, „ziet in de toepassing dier uitlegging op den journalist Schroder een ernstige aanranding van de vrijheid der druk pers". Verworpen werd met 43 tegen 10 stemmen en 5 blanco de volgende motie van den heer Bruna: „De vergadering enz., „van oordeel, dat blijkens het arrest van het Haagsche Hof het gebruik door enkele journalisten gemaakt van de vrijheid van drukpers er toe kan leiden dat die vrijheid in gevaar komt, „spreekt als haar meening uit, dat de belangen en het aanzien van de Neder- landsche journalistiek ernstig worden geschaad door het gebrek aan verant woordelijkheidsbesef, dat ook uit het optreden van de hier bedoelde journa listen spreekt." De lente komt nog niet. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft In een der vorige mededeelingen over den weerstoestand is er op gewezen, dat de rechtstreeksche oorzaak van de lage temparatuur de abnormale koude van de hoogere luchtlagen is. Uit vlieger- oplatingen op Vrijdag en Zaterdag is nu gebleken, dat tot op een hoogte van 2000 M. een geringe stijging van de temperatuur heeft plaats gehad. Echter is die stijging nog niet zoo groot, dat daaruit de gevolgtrekking zou mogen gemaakt worden, dat het nu wel spoedig warmer weer zal worden. Er is op het oogenblik nog geen grond, waarop een dergelijke verwachting zou kunnen wor den uitgesproken, zoodat zij, die naar de werkelijke lente verlangen, nog maar wat geduld moeten hebben. De stijging van de temperatuur in de hoogere luchtlagen heelt evenwel ten gevolge gehad, dat de weersgesteld heid heel wat aangenamer is geworden. Het heldere weer op den dag heeft ons een koesterenden zonneschijn gebracht, die ten minste lente-gewaarwordingen geeft. Daar de lucht 's avonds bewolkte, bleven nachtvorsten gelukkig uit. Zoolang de barometer stand houdt is er weinig verandering in het weer te wachten. Uitvoer van spinazie. Er heerschte op de eerste groenten- veiling te Leiden, volgens de „Tel.", groote ontstemming onder de groenten- venters, doordat alle aanwezige spinazie, in het geheel 7000 K.G., voor Duitsche rekening werd opgekocht tegen 28 ct. per K.G. De kleinhandelaren, die de burgerij bedienen, kunnen daar moeilijk boven gaan, omdat bij eenige verdien ste de spinazie voor het gebruik in de huishouding te hoog is. De Leidsche burgerij mag zich tevreden stellen met ingemaakte spinazie, die juist tege lijk werd gedistribueerd. De jonge spinazie werd onmiddellijk in kisten verpakt en naar Duitschland verzonden. Smokkelarij aan de Oostgrens. Men schrijft aan het „Hbld." Na enkele weken van zoogoed als vol met ons Christus, ontferm U onzer Heilige Moeder Gods, sta ons bij! Men hoorde 't Onze Vader en 't klonk als een angstkreet. En al maar door donderden kanonnen en schudde 't gewelf. Boer Pieters ging eens tot aan den uitgang. Even hief hij het luik op. 't Was al vuur, dat hij zag. Hij hoorde wild geschreeuw. Toen sloot hij haas tig 't luik en bad O, Hemelsche Vader, wees ons genadig 't Scheen. hem onmogelijk nog levend uit deze plaats te geraken. En dat zoo een zware bom het gewelf van den kelder trof en 't instorten deed Nu en dan vlogen kinderen op, schreeuwend Moeder, 'k ben zoo benauwd Een oude vrouw, van; verschrikking kindsch geworden, zat in den hoek oude liedjes te zingen. Nu en dan lach te ze luid, en 't klonk als een verzoe king bij al deze ellende. Hoe lang gaan we hier nog zit ten Zei Florent tot Pieters. Ja, hoe lang De iucht zal dof worden... eten hebben we... maar de lucht, bah, riek je 't al En toch hier alleen is 't veilig. Uitenhage was voornemens zoodra 't geweld verminderde weg te sluipen. Hij wilde naar huis. De gedachte aan slagen rust schijnt de smokkelarij in sommige grensgemeenten weder te her leven, maar in een nieuwer, vorm. Groe pen smokkelaars schijnen nu met ver eende krachten hun slag te willen slaan. Doch ze hebben daarbij geen rekening' gehouden met de waakzaamheid onzer grenswachters. Voor geen smokkelmacht, hoe sterk ook in aantal, wijken dezen terug. De eerste slachtoffers zijn dan ook reeds dezer dagen weer gevallen en de pogingen faalden. Dat het bij een zoo strenge doorvoe ring van en een even strenge controle op de distributie der levensmiddelen mogelijk is, om zoo belangrijke hoe veelheden van allerlei levensbehoeften en andere artikelen voor het smokkel bedrijf bijeen te krijgen, bewijst wel, dat er leveranciers zijn, die het smok kelbedrijf met alle macht steunen. Zo» trachtte een bende smokkelaars in den nacht van 14 of 15 April jl. onder de gemeente Tubbergen een paar wa genvrachten smokkelwaar over de grens te brengen. Maar de waakzame kom miezen waren op hun post. Er ontstond een gevecht met vuurwapenentwee smokkelaars werden gedood, anderen gewond evenals een paar grenswachters. En de massa smokkelwaar werd in be slag genomen. We zien hetde oude toestanden keeren terug. De zoo be ruchte smokkelaars van vroeger, die de schrik waren van elk rustig burger, her leven in het tegenwoordige geslacht aan de grenzen. Enkele dagen gevangenis straf weerhoudt bijna niemand meer, dat bewijzen de talloos veie herbekeurin gen en bestraffingen voor de zooveelste maal. Gelukkig zijn er ook uitzonderingen. Een boerenknecht, wegens herhaalde smokkelarij en handlangersdiensten ver oordeeld in totaal tot 1 jaar en 8 weken gevangenisstraf, schreef na een verblijf van 6 weken in zijn „donkere cel" o.m. aan zijn vroegeren baas„O, baas, wat heb ik een spijt over de smokkelij. En wat voordeel heb ik er van gehad De verdiende smokkelcenten heb ik in je never en drank omgezet. Mijn goede naam is naar de maan bij jou en alle fatsoenlijke lui. Nu zit ik nog maar zes weken hier en ik ben al vermagerd als een houtje en wat zal dat worden, als ik mijn jaar en 9 weken moet uitbrom men. O, baas, kom mij te hulp, want mijn buik is nu al heelemaal weg!" VLISSINGEN, 23 APRIL. Begrafenis W. H. Martin. Wegens het late uur konden wij in ons vorig nummer slechts in het kort melding maken, van de plechtige begra fenis van den heer W. H. Martin. Toen de kist in den familiegrafkelder was bijgezet, werd het allereerst het woord gevoerd door den Schout-bij nacht W. C. Smit, commandant van Zeeland. Namens den minister van marine, al dus de schout-bij-nacht, vervul ik he den den treurigen plicht aan zijn diep leedwezen uiting te geven door het zijn vader, aan moeder en Mathilde folterde hem meer nog dan de benau wenis van den strijd. 't Geweld nam daar aan den Yzer echter toe XXXII. Mathilde Uitenhage had het niet aan haar moeder durven vertellen, dat Flo rent weggevoerd was. De dag verliep traag en het meisje bemoedigde de angstige vrouw steeds met den leugen om bestwil, dat haar broeder vader zocht. In den namiddag besloot ze zelf uit te gaan en navraag naar den verdwe- nene te doen. Niet alleen 't dorp, maar 't gansche gewest was nu vol Duitschers en in 't Westen en 't Zuiden dreunde 't ge schut. Lieftink liep voortdurend rond. Hij bestuurde thans 't dorp. En eensklaps werd Mathilde getuige van een tooneel, dat haar een oogen blik vaders verdwijning deed vergeten. Fer.nand de Boschkanter was ook naar het dorp gekomen en slenterde tusschen de boeren, die hooi en stroo of runderen en varkens moesten leve ren: (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1