Ie lii van 1 Hart. WOENSDAG 55e Jaargang 1917 Firma f. VAN SE VELCE if., Kleine ftirkt SS, Viissisip. Telefoon luiere. 10 IS APRIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON Stads= en Provincienieuws 'eau, Boertje van Pietje de courant rarzegboekje, Een Droomuitlecgen, :n boek met 100 n die 19 boekjes, els). Boekhandel klasse Levens- olks-Verz. tegen :n voorwaarden. ureau „Vliss. Ct." n de 16 jaar. ngsche Courant" :vraagd in gezin lijke hulp in de erpleging van de tn. opg. v. leeftijd s. Courant." beneden 17 jaar i „Vliss. Cour.'" Bouiev. Bankert ni een nette vraagt beleefd, e kunnen voor- e kinderen. Courant". VLISSI NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissmgen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cerit Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 614 ct. per regel neabonné's, in t bezit eener ffcffc ft ft gulden bij levens- fit* f| gulden bij dood r| gulden bij verlies gulden bij verlies A gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jf\ IIII i lange ongeschikt- *"fcg I door -C1111 van een hand, j»"||| van IK lig vaneen 1 van eiken icerd tegen ongelukken voorli V heid tot werken tiU een ongeluk UUU voet of oog 1(£U een duim JLU1J wijsvinger UU anderen vinger peze uttkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uiikeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam :o-zending LOGSTIJD Een woord van waardeering. Bij het onderzoek van de begrooting voor landbouw in de Eerste Kamer secties bleek men algemeen van oordeel, dat minister Posthuma geenszins de kri tiek heeft verdiend, waaraan hij in den laatsten tijd herhaaldelijk heeft blootge staan. De minister heeft een zware en ondankbare taakte vervullen. Het spreekt vanzelf, dat er fouten begaan zijn. Maar men was van oordeel dat rekening ge houden moest worden met de zeer bij zondere en zich telkens wijzigende om standigheden. Men meende dan ook, hem warme hulde te moeten brengen voor al datgene, wat hij met rustelooze zorg en onverdroten ijver heeft tot stand ge bracht. Bij de zware eischen aan den minister door de tijdsomstandigheden gesteld, en vermoedelijk ook in de toe komst te stellen, zelfs in hoogere mate, moet hij op den steun van de Volks vertegenwoordiging kunnen rektnen, wil hij zijn uiterst moeilijke taak naar be- hooren volbrengen. Militie en landstorm. Bij de Tweede Kamer zijn wetsont werpen ingediend tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplichtigen bij de landweer en tot verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm. Op 31 Juli 1917 zouden uit den dienst bij de militie moeten worden ontslagen zoowel ingelijfden wier dienst uiterlijk tot dien datum werd verlengd, als inge lijfden voor wie die datum het normale tijdstip van diensteindiging is. Voorgesteld wordt nu te bepalen, dat die ingelijfden in dienst zullen blijven tot 31 December 1917. Verlenging van militiedienst wordt niet noodig geacht ten aanzien van de voor overgang naar de landweer bestemde dienstplichtigen van de lichting 1910. Deze zijn voor het meerendeel reeds met voorloopig klein verlof gezonden en zullen zonder bezwaar op 1 Augus tus 1917 naar de landweer kunnen over gaan. Het wetsontwerp tot het langer in dienst houden van de dienstplichtigen bij de landweer strekt eveneens om als datum van het eindigen van den dienst, in plaats van 31 Juli 1917, te lezen: 31 December 1917. Het heeft evenals de wet van 30 December 1916, betrekking op de dienstplichtigen van de landweer- lichtingen 1907, 1908, 1909 en 1910 (mi litielichtingen 1899, 1900, 1901 en 1902) en voorts op de dienstplichtigen van de landweerlichting 1911 (milititielichting 1903). De dienstplichtigen bij den landstorm, voor wie de dienstplicht daarbij zou zijn geëindigd op 31 Juli 1916 of op lateren dag, blijven, volgens het voor stel van wet, in de derde plaats ge noemd, tot den landstorm behooren tot 31 Dec. 1917. Dit zijn zij, die in 1916 hun 40ste levensjaar hebben volbracht en te wier aanzien de duur van den dienstplicht tot 31 Juli 1917 werd verlengd en zij, die in het loopende jaar hun 30ste Ie- DOOR A. KANS. 67.) —o— (Kairnk ysrlioüei) 't Kanon Van Antwerpen. En we hooren het tot hier Ja, Gisteren heb ik er ook naar staan luisteren, 't Zware geschut der Duitschers. O, Heere en Raimond is daarin Raimond was als ambulancier ver trokken. Om .gewonden te helpen, is Rai mond daar, hernam Florent. En ik, een kloeke, sterke jonkman loop hier rond Afgekeurd. Waarom? Och, ja, m'n gestel heeft wat geleden onder ai de gebeur tenissen, maar ik kan soldaat zijn, zoo wel ais die mannen van twee en drie en dertig jaar, meest vaders. Maar ik durf niet gaan, om vader en moeder met. En toch heb ik 't gevoel een laf aard te zijn, die m'n plicht niet doet Neen, Florent, dat zijt ge niet. Wat schreef Louise ons? Haar broer, een getrouwde man, is in den s'aK bij Haelen geweest, vecht nu bij vensjaar volbrengen of hebben volbracht. Het zijn voornamelijk personen, die land- stormplichlig zijn geworden, krachtens de wet van 11 Juni 1915 (St.bl. no. 242) en in 1911 of in 1912 als dienstplichtige van de landweerlichting 1904 of 1905 (militielichting 1896 en 1897) uit den dienst zijn ontslagen. Staatsmonopoliseering. De bênoeming van de beide ministe- rieele commissies inzake het staatsmo nopolie van het levensverzekerings- en het brandverzekeringsbedrijf wordt te gen het einde dezer week verwacht. Beide commissies zullen iets grooter zijn dan aanvankelijk in het voornemen lag. Zij zullen elk uit 7 a 9 personen bestaan. De exportvennootschap. De door de regeering in de Eerste Kamer aangekondigde nieuw op te rich ten naamlooze vennootschap voor den export van alle door ons land uitge voerde artikelen waarvan de statuten thans door eene commissie worden ont worpen, zal ook na het sluiten van den vrede tijdelijk in stand worden gehou den, gedurende de op den oorlog vol gende overgangsperiode tot dat het in ternationale verkeer weder eenigszins normaal zal zijn geworden. Het Witboek. De Nederlandsche pers heeft zich over het algemeen in waardeerenden zin over liet Witboek en de houding der Nederlandsche regeering, die daar uit spreekt, uitgelaten. De „N. Rott. Ct." is bijzonder tevre den. Het blad schrijft o.a. „Bijzonder gelukkig lijkt ons het ant woord van minister Loudon aan de Britsche regeering over de klacht der niet-toelating van de „Princess Melita" de erkenning door de Nederlandsche Regeering van het goed recht koop vaardijschepen te bewapenen, impli ceert geenszins.de toelating van deze, vooral bij onze geografische ligging, zoo gevaarlijke schepen in onze neu trale havens. De Britsche Regeering heeft van den beginne aan geweten, dat wij hare „armed merchantmen" niet zouden toe laten hoe kon zij, die op de Tweede vredesconferentie verklaarde, dat eene onzijdige regeering hare onzijdigheids- voorschriften alleen mag wijzigen ten einde ze te verscherpen, thans ver zwakken van die maatregelen, die al leen Engeland ten goede komen, ver langen Wanneer de Britsche Regee ring tegenover onze volstrekte correc te houding er mede dreigt,onze scheep vaart te dwingen, door liet Duitsche Sperrgebiet heen Britsche visitatieha- vens in het Vereenigd Koninkrijk aan te loopen, is dus een niet „gerecht vaardigde repressailledaad", waarvan het Nederlandsche volk, dat voor zijn voedselvoorziening in zoo belangrijke mate afhankelijk is van de producten van overzee, ten slotte het slachtoffer zal zijn vandaar een „zeer ernstig beroep op het billijkheidsgevoel der Britsche regeering". De houding onzer regeering tegen Antwerpen. En ik wandel hier ais op een vreedzamen zomeravond 1 Ge hebt je toch aangemeld. Als ze je nu niet willen Ik kon me nog eens aanbieden. Goën avond klonk liet, en Dries Meulenaere haalde broeder en zuster in. Hoor je den grooten smid ginder, hij mokert fel Ja, Dries, antwoordde Florent. Is er nieuws. Nieuws Wie en wat kun je ge- looven De gazetten Luik is nog niet gevallen. Namen ook niet. De Duit schers zijn er over gevlogen en zoo fe Brussel, te Aalst en Dendermonde ge raakt. Ja, zeg 't eens tegen veel m'en- schen, dat Luik gevallen is, en ze noe men je een verrader, een spion, een vermomden Duitschman en wat weet ik al Zeg eens, dat Antwerpen 't niet houden zal, ze zou'n je doodslaan. De Duitschers krijgen Antwerpen in geen honderd jaar, zoo gelooven die sukke laars. En er zijn al Belgische soldaten te Brugge toegekomen. Te Brugge riep Mathilde. Maar dat is zeker ook een ge rucht meende Florent. Neen, neen, dat is waar, en ik heb er dezen morgen mee geklapt. Er zijn Engelschen naar Antwerpen. Maar 't zal niet veel helpen, 'k Sprak met een verstandigen soldaat. De Duitschers schieten ons weg, wij zien ze niet en over het Britsche desideratum, om als nog gewapende handelsvaartuigen toe te laten, zoo gaat het blad voort, heeft onze volle instemming, en zij in den lande, die zouden wenschen, dat wij ons havenregime ten deze gingen wij zigen, mogen zich wel voor oogen hou den, welke wrange vruchten Noorwe gen zelfs van verscherping van zijn on zijdigheids-voorschriften tijdens den oorlog heeft geplukt. Naast de zaak der „Princess Meli ta" en der geïnterneerde of losgelaten Duitsche duikbooten, behandelt 't Wit boek het geval der te IJmuiden bin- nengeloopen, in een gevecht zwaar ge havende, Duitsche torpedoboot „V 63". Onze regeering stelde liet schip 'n ter mijn, waarbinnen het zekere voor de veiligheid van de vaart onmisbare her stellingen zoude kunnen aanbrengen en zoude moeten uitgevaren zijn, wilde liet niet geïnterneerd worden. M. a. w. onze regeering interpreteerde het bij art. 17 van liet zeeonzijdigheidsverdrag van 1907 vastgestelde, en in art. 5 der neutraliteitsproclamatie overgenomen, begrip „averij", op grond van welke „averij" een belligerent oorlogsschip onze moederlandsche havens bij wijze van uitzondering wèl mag binnenloo- pen, alsook omvattende gevechts- schade. Het betoog onzer regeering te genover de Britsche beweringen ten deze komt ons volkomen afdoende voor. De „N. Ct." is ,in liet bijzonder door de consequentie der regeering getrof fen. Het blad schrijft Dat de regeering consequent bij haar zienswijze volhardt, blijkt ook uit haar verweer, ja, zij doet uitkomen en hierin staat zij ongetwijfeld zéér sterk dat thans van het ingenomen stand punt af te wijken ten gunste van een der oorlogvoerende partijen, in strijd zou zijn met het beginsel der onzijdig heid. Herroeping van onzen regel van neutraliteit, welke bij den aanvang van den oorlog is vastgesteld, zou, zegt de minister, onbetwistbaar 't karakter aannemen van een gunst en zou dus niet vereenigbaar zijn met de onpar tijdigheid welke het kenmerk van de onzijdigheid vormt. Dit is, schrijft de „N. Ct.", een ar gument, dat de voorstanders van het Britsche standpunt in Nederland (on willekeurig of willens) over het hootd hebben gezien, toch komt het ons voor volstrekt afdoende te zijn. Het „Hbld." liet zich in aansluiting met een bespreking van een dergelijk gezinde motie der ",Vad. Club" minder onverdeeld gunstig uit. Blijkbaar wilde het blad wat krachtiger houding bv. het wèl toelaten van bewapende han delsschepen. Het geeft o.a. te verstaan, dat Duitschland zijn verscherpten duik bootenoorlog wel zou nagelaten heb ben, indien het had kunnen aannemen, dat Nederland en andere Europeesche onzijdigen zich krachtig daartegen hadden verzet. Na erkend te hebben dat Nederland niet mag en kan doen wat Amerika kan en mag doen, schrijft liet blad In de oogen van bijna de heele we reld, die de rechtsoverwegingen onzer kunnen er met onze kanonnen niet aan, vertelde hij. Ehwel, vecht gij dan zoo maar We moeten wachten, tot er meer hulp is van de Engelschen en de Franschen. En ik ben een man met geen geleerdheid, maar met een beetje ver stand toch, en ik hoor liever de waar heid dan schoon gebabbel, al is die waarheid dan ook slecht nieuws. Ik ook, zei Mathilde. Ehwel, ik ben zeker, dat we bin nenkort de Duitschers ook in onze streek zien. En moeten we dan vluchten hernam het meisje droevig. Ik vlucht niet, verzekerde Dries. Ik heb m'n leven lang gewerkt voor hetgeen ik bezit en 'k kan het niet in den brand laten, 'k Blijf... en we zul len afwachten wat er gebeurt. 't Drietal, bereikte 't dorp. Bij 't ge meentehuis stond veel volk. Wat is er nu weer? mompelde Dries. Laten we eens gaan zien Er hing een verordening. Men had reeds eenigen tijd de wapens moeten inleveren, en nu werd er nogmaals op aangedrongen geen enkel geweer, geen revolver, geen patroon in huis te hou den. 't Was een strenge vermaning aan hen, die nog onwillig mochten zijn en een bedreiging met straf, indien er bij huiszoekingen nog ergens wapens zou den aangetroffen worden. Die proclamatie's hadden ook gehan regeering natuurlijk niet goed begrij pen zal, zal een land, dat de handels- schenen van bijna de geheele wereld den toegang tot zijn havens ontzegt omdat zij zich tegen die duikbooten willen verdedigen, aan de zijde van de duikbooten staan. Meel en bloem voor winkeliers. In de algemeene distributieregeling van brood, bloem en meel, wordt wel gesproken van de bloem- en meelvoor- ziening ten behoeve van brood- en be- schuitfabrikanten, doch niet van win keliers. Er is een groote categorie (grutters en kruideniers) die tot heden een vrij grooten winkelverkoop van tarwebloem had. Deze winkeliers nu zouden, daar de meelfabrikanten niet anders mogen afleveren dan tegen door de gemeentebesturen af te geven be- stelkaarten, welke dezen op hunne beurt, ingevolge de ministerieele voorschriften weer niet anders mogen verstrekken dan tegen inlevering van opplakbladen, waarop de bons gehecht zijn, ten slotte in het geheel geen bloem kunnen be trekken, tenzij dan de enkele partijtjes Amerikaansch Patentmeel die hier en daar nog in handen van handelaars zijn, maar die, bij gebrek aan maximum prijs, tot fabelachtige prijzen aan den man gebracht worden. Thans is van de zijde van het Cen- traal-Broodkantoor in den Haag, in ver band met een desbetreffende vraag be slist, dat winkeliers, die hun vooraad op den destijds vastgestelden datum be hoorlijk hebben verantwoord, en de toenmaals aanwezige bloem niet anders dan tegen de aan de W.broodkaarten gehechte bons voor tarwebloem ver kocht hebben, nu ook in aanmerking kunnen komen voor de verstrekking van tarwebloem door tusschenkomst der gemeentebesturen in verhouding tot de door hen in te leveren bons. Artikel 100. Door mr. C. P. van Rossem is een open brief aan den Minister van Justitie gericht, waarir. hij er op aandringt, prof. Steinmetz te doen vervolgen wegens een beleedigende uitlating aan het adres van het Amerikaansche volk in „De Toekomst". Zijns inziens verdient prof. Steinmetz eenzelfde behandeling als de heer Schröder voor zijn uitlatingen tegenover Duitschland onderging. Oorlogswinsten. De Rotterdamsche Lloyd heeft in 1916 een bruto winst gemaakt van f 15.072.022. Na zeer ruime afschrijvingen en reser veering voor nieuwbouw, r servefonds en belasting wordt aan aandeelhouders 15 procent (vorig jaar 10 procent) uit gekeerd. De naamlooze vennootschap Solleveld, van der Meer en T. H. van Hattum's Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam heeft een bruto winst gemaakt van f 3.042.962, waarvan na ruime afschrij vingen en reserveering een dividend kan worden uitbetaald van 100 procent. Aan tantièmes alleen wordt f 414.639 uitgekeerd en voor het volgende boek jaar blijft nog een onverdeeld saldo over gen in 't Oosten van België, waar de Duitschers hun lasterlijke franctireurs- legenden uitvonden. Ja, ja, we krijgen hier de Duit schers ook, zei Dries. Antwerpen houdt het niet. En gij durft dat zeggen riep Lietink, die ook bij de groep stond en dit hoorde. Ik zal je laten oppakken als verspreider van boosaardige geruch ten. Gij vroeg Dries spottend. Ja, ik, de schepene Ge moet nu vaderlander zijn. 'k Ben zoo goed vaderlander als gij, maar daarom kan ik ook 't slecht nieuws wel dragen. Waarom gij zoo'n beste vaderlander zijt, weet ik niet. Wie heeft hier 't Roode Kruis ge sticht Ja, er zijn mannen, die op den rug van onze arme gewonden omhoog willen klimmen, zoodat ieder ze kan zien. En de vluchtelingen Wat deed ik toen De arme doolaards bij andere menschen brengen, maar op 't eigen hof nam je eenige rijke gasten, die je goed betaald hebben. Leugens Toe, ieder weet het Ik heb drie kozijns aan 't front. Arme familie, die je in vredestijd niet kende, maar waarmee je nu boft van f 234.273. Het kapitaal dezer maat schappij bedraagt f 800.000. De maatschappijen s s. „Katwijk", „NoordwijK", „Rijswijk", „Brunswijk", „Randwijk" en Winterswijk" keeren resp. uit 8, 60, 60, 60, 60 en 60 pet. Deze zes maatschappijen werken met een gezamenlijk kapitaal van f820.000. De reserve bedraagt na de uitkeering van het dividend f 696.903. Bovendien is voor oorlogswinstbelasting een totaal van f651.000 gereserveerd Door een duikboot beschoten. De zeilbeuger „Noordster", thuisbe- hoorende te Maassluis, is van de vis- scherij te IJmuiden aangekomen en meldde den 9den April door een duik boot aangevallen te zijn. De duikboot vuurde eenige schoten af in de richting van de „Noordster". De schoten raak ten echter niet en vielen op eenigen af stand in zee. Eenige opvarenden van de zeilbeuger begaven zich in de scheepsboot en men vertrok naar de duikboot, teneinde met den commandant te onderhandelen. Het was stormach tig weer en dat was wel de oorzaak dat men niet met de scheepsboot langs zij van de duikboot kon komen. Vanat de scheepsboot hield men besprekingen met een der officieren van de duikboot. Blijkbaar sprak deze laatste goed Ne- derlandsch, want hij vroeg en antwoordde geheel in deze taal en deed eveneens de mededeeling dat de vischbeuger zich in de gevaarlijke zone bevond. Toen de menschen in de boot echter als oorzaak hiervan het stormachtige weer opgaven, waardoor men uit den koers was geslagen, gaf de comman dant na eenige besprekingen met zijn officieren vergunning dat zij de reis mochten voortzetten, hetgeen dan ook heel spoedig geschiedde. Oorlogsvlag ot nummer van de duikboot hadden de Nederlandsche zeelieden niet waarge nomen, zoodat men niet weet van welke afkomst deze was. VL1SS1NGEN, 18 APRIL. De Emmabloem. De verkoop der „Emmabloem" waar voor zich opnieuw vele dames beschik baar hebben gesteld, zal dit jaar plaats hebben op Vrijdag 20 April en zoo noo dig ook Zaterdag 21 en Maandag 23 April. De netto opbrengst strekt geheel ten voordeele der Tuberculose-commis- sie alhier. Het streven der vereeniging is er op gericht zoowel de genezing van lien die reeds ziek zijn te bevorderen als om hen die voorbeschikt zijn voor de ziekte te behoeden. Zij tracht dit doel te bereiken o. a. Door voorlichting en het geven van hygiënische wenken door de huisbe zoekster (in 1916 werden 91 gezinnen daarvoor geregeld bezocht) door we- - kelijks des Donderdags van 2'/2—3>/2 uur in het magazijn van het Groene Kruis de gelegenheid open te stellen tot kosteloos onderzoek voor een ieder die om hun pluim op jen eigen hoed te steken 1 Maar zeg eens, heb je al eens hulp gezonden aan de familie van die drie kozijns, drie kostwinners Kerel, ge lastert mij Antwoord Neen, ge hebt geen hulpe gezonden, want gisteren heeft een van de vrouwen aan mij haar nood geklaagd. En gij staat hier te bluffen, ■omdat ge drie kozijns in 't leger hebt, gij noemt u daarom een goede vader lander Wel gezeid klonk het. Maar Liefrink, vervolgde Dries, ik moet je niet belachelijk maken, ge doet 't zelf, en ik zal zwijgen, want 't is al slecht genoeg met dien oorlog, om nog ruzie hier te mak^n. Gij hebt geen vertrouwen in ons leger. Gij hebt een slechte geest. De Duitschers zullen... Zwijg met je profetieën viel Dries hem in de rede. De beste gene raals zijn niet aan 't front, maar zitten thuis of in de herberg, en wij hebben er ook zoo een... schepen Liefrink! Ver trouwen in ons leger. Ik heb meer hart voor onze soldaten dan gij, maar ik weet ook dat een man het tegen hon derd niet houden kan. Als de Duit schers hier zijn, zullen we eens zien, wie de beste vaderlanders zijn Sa luut, schepene Meulenaere verwijderde zich. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1