ES. I 30DE. cent DINSDAG Y7 APRIL 53e Jaargang 1917 itroons- CR1S- IJN" te Igeschte fodzaakt png der |an het ?en met [gen, 1917. gedeelte In ijshuisje BIEDINGEN INVRAGEN. |igheden |ouwarij. idsfer, oudsfer iJE GSTIJD", en. firms f. VAN IE VE18E Ir., Heine Markt §8, Viissmyon. leleioon inters. 10 Verschijnt riaoeiiiks. uitgezonden! op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur BINNENLAND FEUILLETON Opgave der personen, No. Iroemde )eftuin te ENTJES uit- 200 M2., tegen [terreinen Jykstraat, tan te melden |r P L ABRA- |at, waarvoor I motto „Woning",. 1 Courant." |geboden Te bevragen op 't |enstraat no. 7. i een KIPPENHOK vraagt beleefd,. te kunnen voor- hge kinderen, ps. Courant". verij wordt ge- dienst te treden, te komen voor- ninistratie en het Iter B, DE VEY pndel, Vlissingen. (fröbelschool IES opgeleid wen- fch aan te melden hypark 43. 'asch buitenshuis. „Viiss. Courant". Boulev. Bankert uni een nette 16 jaar. Aanmel- nsdagavond na 8 15. „Onze Tuinen". ie hun tuin, hun maken voor het schrijver zegt in nog nimmer een iat menig hoekje nu in dienst ge- alles wijst erop, itrale vaderland." dus leercn zijn of p. postwissel. Z. O. Z. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 614 ct. per regei ne abonné's, in't bezit eener O gulden bij levens- PJ f* gulden bij dood ft fkfl gulden bij verlies 4 p gulden bij verlies A gulden bij verlies fk f* gulden bij verlies nolis, zijn GRATIS verze- yiilgiB lange ongeschikt- *111 door "S0 111 van een hand, 1^)11 van IIBCI van een S van eiken kè[fd tegen ongelukken voorbU W w V heid tot werken I UU een ongeluk UvU voet ot oog |Uv een duim ivv wijsvinger hJO anderen vinger Deie ultkeeringèn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Hol!, fllg. Verzek. Bank" tè Schiedam distributieregeling van hui den en leden. Teneinde tijdig een verzoek om be schikbaarstelling van crouponleder voor reperatie leder te kunnen indienen, is liet noodzakelijk, dat de hoeveelheid, welke voor deze gemeente noodig is, bekend zij. EEN IEDER, DiE SCHOENEN RE PAREERT, wordt verzocht vóór Vrijdag 20 April a.s. schriftelijk aan het Distributiebedrijf (Stadhuis, Kamer no. 4 2e verdieping) opgaaf te verstrekken van de hoeveelheid REPARATIELEDER welke in een normaal jaar door hem wordt verwerkt, met de mededeeling tevens of hij ook schoenen vervaar digt. Op de enveloppen zullen moeten wor den geschreven de woorden „Opgave betreffende reparatieleder" Vlissingen, 16 April 1917. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. De torpedeeringen. Het Wolffbureau zendt een telegram aan de Nederlandsche pers, dat blijkbaar I geïnspireerd is door het Duitsche Reichs- marineamt, althans het verraadt denzelf den geest, als waardoor zich de „politiek" van dit „Amt" kenmerkt. Dat het telegram uitgaat van Duitsch- lands recht, om in de afgesloten zóne neutrale schepen te vernielen, is iets dat al geen verbazing meer wekt, zoozeer zijn wij daaraan gewend, al krijgt dat beweerde „recht" door de herhaalde proclamatie geen zweem van grond. In dit telegram wordt klakkeloos be weerd, dat het stoomschip „La Campine" werd getorpedeerd in de afgesloten zóne, terwijl het onderzoek voor den Raad van Scheepvaart het tegendeel heeft be wezen. Na deze flagrante tegenspraak valt het moeilijk geloof te hechten aan de ver zekering van Wolff, dat de „Haelen" van de Belgium Relief inderdaad zou hebben gepoogd te ontvluchten, dat de „Trevier" en een onbekend klein tank schip (de „Charlois"?) in de „gevaarlijke" zóne zijn vernield. De „Amstelstroom" was inderdaad in deze zone. Het onmenschelijke optreden van den commandant der torpedoboot, die de mannen had kunnen redden, maar er de voorkeur aan gaf dit na te laten, ontneemt den Duitschers het recht over de „King Stephan"-historie nog één woord te zeggen. Het slot van dit telegram willen wij onzen lezers niet onthouden. Na nog gewaagd te hebben van de gevallen der „Tres Fratres", „Hestia", en de „Healdton" besluit dit telegram n.l. Dus zijn alle ons verweten gevallen een gevolg van het feit, dat de kapi teins alle waarschuwingen voor het 1 DOOR JV. HAHS. 66) —o— (Mrrt Ttriwffi) Jeanne snelde de kamer uit. in de gang deinsde ze even terug voor 't drietal... dan holde ze de trap at'. Lief- tink verscheen nu ook, rood van woede Je moet niet naar boven loopen riep madam Vanbussche Jeanne ach terna. Ga al de voordeur weg... ga naar 't bosch van Meerbeke. Nu heeft ze mijn hand gevoeld, zei Lieftink hijgend. 't ls een schande zei notaris Van bussche heftig. Houde gij je mond toe gebood zijn vrouw. Neen, ik zeg m'n gedacht. Een schande is het, een groote schande Hoe wij bedrogen werden, wilt ge zeggen vroeg madam. Lieftink gaf z'n dochter al wat ze hegeerde, maar voedde ze op in hoog moed en egoïsme. Als ze maar schoon gekleed was en pronkte en praalde. En ntoine moest haar trouwen om haar geld, na al 't gebeurde met Uitenhage. Zoowel Lieftink met zijn opvoeding, bevaren van het afgesloten gebied in den wind slaan, of als in het geval der „Haelen" gepoogd hebben zich te ont trekken aan de uitoefening van het prijsrecht. De Nederlandsche pers, zou zich veidienstelijk maken, als zij met deze zakelijke uiteenzetting rekening hield. Een parlementair woord ter kenschet sing van deze aanmatiging, vinden wij niet. („Nieuwe Ct.") De landstormplichtigen boven 30 jaar. De „Staatscourant" bevat een Kon. besluit betreffende de inschrijving en keuring van den landstorm, van de per sonen, bedoeld in art. 4 der wet tot na dere uitbreiding van de landstorm. De personen waarop dit Kon. besluit betrekking heeft zijn zij, die vóór 1916 het 30ste maar nog niet het 40ste le vensjaar hebben volbracht en om rede nen in de wet genoemd geen militairen dienst vervuld hebben, dan wel van den dienst bij de militie zijn vrijgesteld als eenige wettige zoon of, door het stellen van een plaatsvervanger hun dienst bij de militie niet zelf hebben volbracht. Krachtens het reeds hierboven aan gehaalde art. 4 der wet tot nadere uit breiding van den landstorm, kunnen deze personen voor den landstorm wor den ingeschreven, zonder daartoe te behooren. Eieren. Voor de eieren zal binnenkort een geheele nieuwe distributieregeling wor den ingevoerd. Deze droeg tot dusver een tweeslachtig karakter, nl. distributie door bemiddeling der Eiervereeniging rechtstreeks aan de Gemeentebesturen en de verkrijgbaarstelling in vrij binnen- landsch verkeer. Inmiddels heeft de minister reeds be paald, dat voortaan niet 40 zooa/s de laatste weken het geval was maar 150 eieren voor het binnenland moeten beschikbaar worden gesteld van ieder 100-tal dat wordt uitgevoerd. Bij de zoo ruime productie van den tegenwoordigen tijd wordt een dergelijk groot percen tage natuurlijk niet vereischt voor de oogenblikkelijke binnenlandsche con sumptie. Het besluit tot deze zeer ruime reserveering is zeer waarschijnlijk alleen genomen met het oog op den precairen toestand van ons land wat betreft de voedselvoorziening. De marktprijs voor de binnenlandsche eieren is echter on geveer 3 cent lager dan die voor het buitenland. Om nu de boerer. voor wie een gemiddelde opbrengst van 8' a cent billijk wordt geoordeeld niet de dupe te laten worden van de nieuwe regeling, is de prijs dien de gemeentebesturen voer de eieren zullen hebben te betalen, bepaald op 8 cent. In verband hiermede wordt bij het in werking treden der nieuwe regeling de maximumprijs voor het publiek verhoogd van 8 tot 9 cent. Brandstoffen voor het leger. Ter voorziening in de behoefte aan brandstoffen voor het leger heeft de Opperbevelhebber bepaald, dat in het als wij met' ons gekoppel, handelden onzedelijk. En nu schuiven we alleen de schuid op de weerlooze Jeanne Heb je gedaan met je sermoen vroeg zijn vrouw. Jeanne niet alleen heeft tegen de zeden gezondigd. Dat huwelijk was ook zedeloos, het koopen van een meisje om haar geld En dat is onze schuld en die van Lieftink. Maar nu krijgt Jeanne alleen de vervloeking. Heeft de oorlog u al boetvaardig gemaakt, spotte madam Vanbussche. Toe jongen, ga naar eenige onwillige boeren en breng ze aan 't verstand, dat ze zich niet achter den oorlog moeten wegsteken om hun pacht onbetaald te laten Wij zijn bedrogen geworden. Kon ik 't helpen vroeg Lieftink. Gij moest op je kind letten, zoo als ik Antoinc van de onzedelijkheid weg hield. Precies of 't niet onzedelijk was, zooals Antoine om Jeanne ging, merkte Vanbussche op, die een slag met den stok nog ontwijken kon. Naar ezels luisteren we niet riep zijn vrouw. Lieftink komt z'n dochter halen en dat is goed. Neen, ik kan Jeanne niet meene men, zei de boer verschrikt. O, Antoine, gij zult ons die schande niet aandoen Wij hebben niets met je schande te maken hernam de notarisvrouw. De oude heer Vanbussche verliet het huis. vervolg door alle troepencommandanten vóór den 25en van iedere man nd recht streeks aan den directeur der Rijksko- lendistributie moet worden opgegeven hoeveel brandstoffen voor de volgende maand noodig zijn. Deze aanvragen moeten echter niet worden ingediend door de garnizoens commandanten die, naar aanleiding van hun aanvraag voor April, door genoem den directeur naar de plaatselijke brand stoffen-commissie zijn verwezen, aan gezien deze comniissiën in staat zullen zijn, Buiten bemoeienis van dien direc teur, de benoodigde brandstoffen voor militaire behoefte beschikbaar te stellen. Militair vaardigheids-diploma. Voor het in de laatste helft van Mei te houden onderzoek ter verkrijging van het militair vaardigheidsdiploma, hebben zich 6000 deelnemers aange meld. In 1916 meldden zich aan 4500; hiervan kwamen toen op 3000 en slaag den pl.m. 2100. Het onderzoek zal dit jaar uitsluitend te 's-Gravenhage plaats hebben. 1 I' B die zich in deze gemeente hebben ge vestigd of deze hebben verlaten, gedurende de te helft van April. ingekomen; H. S. Fröberg, kellner, Lambrecht- senstraat 7, van Utrecht. J. v. Tatenhove, bankwerker, Coosje Buskenstraat 52, van Ter Neuzen. W. Stollenwerk, bouwkundig op zichter, Badhuisstraat 76, van 's Hage. P. de Snoo, machinist bankwerker, Hobeinstraat 38, van Helder. J. Reinhart, betonwerker, Prinsen straat 20, van Zwolle. G. A. Gillissen, schilder, Noordstraat 85, van Dordrecht. W. I. v. Nieuwenhuijzen, schilder, Kromme Elleboog 7, van Oostburg. J. van der Staal, timmerman, Glacis- straat 99, van 's Hage. H. M. Harinck, kleermaker, Schelde- straat 31, van Middelburg. M. A. Bergmann, gepensioneerd, Coosje Buskenstraat 17, van Middel burg. Wed. J. P. GasilleHeijblom, zonder Bellamypark 27, van Ginniken. P. Nierop, sergeant torpedist, Mari nestraat 32, van Hellevoetsluis. vertrokken: C. M. van den Berg, Verkuijl Quak- kelaarstraat 49, naar Haarlem. A. Steile, Groenewoud 80, naar Geer- truidenberg. C. van ArumKosten, Koestraat 19, naar Beemster. S. A. Doornebosde Visser, Bree- waterstraat 20, naar Hellevoetsluis. P. Klap, Kasteelstraat 106, naar Ar- nemuiden. C. M. van de Kop, Kanaalstraat 100, naar Middelburg. G. Meij, Kanaalstraat 106, naar Ter- neuzen. Mej. S. M. Beckers, Boulevard Ban kert 24, naar Middelburg. Antoine, ga eens zien wat je va der weer uitsteekt, zei madam, ik zal met Lieftink spreken. De zoon gehoorzaamde. En de vader en de schoonmoeder van de ongeluk kige, die boven lag te snikken, gingen in de kamer, waar de schepene zijn dochter mishandeld had. Hun onder houd duurde lang. In den namiddag verliet een rijtuig Lembosch. Lieftink mende 't paard binnen zaten Antoine en Jeanne. AAadam Vanbussche stond op de stoep en keek de koets eenige oogen- blikken na. Gaan meneer Antoine en z'n vrouw op reis vroeg de vrouw van den dokter, die juist voorbij kwam. Och, op reis, neen, madam An toine brengt z'n vrouwtje naar familie in 't Noorden, bij de zee. Die pasge trouwde mannen zijn zoo bezorgd, hé Is 't om den oorlog? Ja. Ik heb er ook mee gelachen. Maar Antoine is meester. Hij heeft lie ver dat Jeanne bij de zee is., 't zal daar 't langste stil blijven en men kan vandaar rap naar Engeland. Antoine komt terug. 'k Geloof niet, dat 't zoo erg zal zijn met dien oorlog. De onzen weren zich fel bij Luik. Wie zal zeggen, wat er nog ge beurt Nu, dag madam, groette de B. H. H. Venema, Wagenaarstraat 33, naar Delft. C. van Eek, Giacisstraat 16, naar Kruiningen. Wed. A. HendrikseBut, St. Jacob- straat 14, naar Heilo. J. de Vos, Nieuwstraat 11, naar Den Haag. Mej. K. W. Meijer, Heliebardierstraat 2, naar Den Haag. Mej. A. Heeringa, Badhuisstraat 71, naar Middelburg. j. G. Hoebeke, Wagenaarstraat 12, naar Ritthem. C. tzeboud, Lange Zelke 31a, naar Ritthem. M. j. Arnoys, Bouwen Ewoutstraat 40, naar Oost- en West-Souburg. P. van der Wal, Giacisstraat 118, naar Gorinchem. Onbestelbare Brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn, verzonden door het post kantoor te Vlissingen, terugontvangen in de le helft der maand April 1917. Brieven binnenland; A. B. C. (poste restante,) Clinge; J. Augustinus, AmsterdamKaiserl. Deut- sches Konsulat, AmsterdamMejuf frouw Diena, Haarlem Generaal Import Cr. Wijnand Fockink, Amsterdam Kauf- mann, Amsterdam Verboon, Den Haag Mej. C. van Zetten, Rotterdam. Brieven buitenland: Gustave Cornu, Paisly (Schotland.) Briefkaartenbinnenland: Mej. C. Almekinders, UtrechtJonge juffrouw M. Malgo, Den HaagJacob Marijs, Scheveningen W. S. Minder hout, AmsterdamMevr. P. Mulder, Amsterdam W. Robat, Rotterdam M. Stad, VlissingenMej. W. Takens, Arnhem. Briefkaarten Buitenland. W. Immers, Detroit Mich U. S. A. N. B. Aan de afzenders wordt in hun eigen belang aanbevolen, naam en adres op de door hen te verzenden stukken te vermelden, opdat deze, bij onbestel baarheid, aan hen kunnen worden terug gegeven. VERSLAG VAN DE „DE RUIJTERSCHOOL" over 1916. Op voorschrift van den minister van binnenlandsche zaken werd met Sep tember een tweejarige vooroereidende cursus voor stuurlieden geopend. Ten behoeve van dezen cursus moest het schoolgebouw worden vergroot. Op onze aanvrage hebben wij de stoomvaart-maatschappijen Rotterdam- sche Lloyd, Maatschappij „Triton", Maatschappij „Rotterdam", Neder- landsch-lndische Tank-Stoomboot Maat schappij, van Nievelt, Goudriaan Co., Scheepvaart- en Steenkolen Maatschap pij, Java-China-Japan Lijn, L Smit Co.'s Sleepdienst, American Petroleum Company en Maatschappij „Zeevaart" notarisvrouw en ze keerde in huis te rug. De oude heer Vanbussche zat met een blad voor «ich. Nog altijd met jen neus in die gazet Ken je ze nog niet van buiten spotte zijn echtgenoote. Als ik er niet was, hé 't Is oorlog en binst(*) dat andere menschen zitten te jammeren en te klagen, doe ik ook een fijne zaak. In naam zal Jeanne Antoine's vrouw blij ven, maar Lieftink heeft haar bruid schat moeten vervijfdubbelen Antoine is al kapitalist... hij mag z'n moeder wel zeer dankbaar zijn Schandegeld 1 Gij verkoopt de eer, het geluk van jen zoon Hoor toch eens Je was al ver onnoozel, maar de oorlog zal je 't heele gansch maken. Ehwel, je kunt dan bij Uitenhage gaan zitten 't zullen er twee goede bijeen zijn. Antoine onge lukkig? Jeanne is z'n vrouw in naam, zeg ik... ie moet zich niets van haar aantrekken, le kan ze gebruiken voor maarte, als ie wil Wat een straf voor de hoovaardige Liefrinks Maar me neer Vanbussche trekt zich daa,r al niet van aan Die dubt nu over den oorlog. Oorlog, hernam de notaris, op staande. Gij konkelt en woekert voort... gij peinst alleen op je geld... en je gevoelt niet, hoe de heele wereld en ook je geldkast schokt en kraakt. Terwijl. belangrijke geldelijke bijdragen ontvan gen. Deze bijdragen en eene leening, gesloten bij het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgerlijke ambtenaren, hebben ons in staat ge steld het gebouw met eene verdieping te verhoogen. Hierdoor is voldaan aan de behoefte van lokalen voor den tweejarigen cur sus en is bovendien in het reeds be staande gebrek aan ruimte tengevolge van de toename van het aantal leerlin gen en het oprichten van de machinis ten-cursussen voor de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij en de Java-Chi- na-Japan Lijn, waarop bij de stichting van het gebouw niet kon gerekend worden. Voor de betaling van rente en aflos sing van bovenvermelde leening en voor het bestrijden van de salarissen en onkosten voor dezen tweejarigen cursus hebben het Rijk, de provincie en de gemeente hunne subsidiën wel- willendlijk verhoogd. Als gevolg van de oprichting van vorengenoemden tweejarigen cursus werden drie nieuwe leeraren, voorloo- pig voor een jaar, benoemd, nl. de heeren M. Teerling voor de vakken Scheepsbouw, Stoomwerktuigkuude, Sei nen en Wetten W. H. Houwing voor Wiskunde en W. Swart voor Theoreti sche Zeevaartkur.de, Meteorologie en Cosmografie. De cursus Koninklijke Paketvaart- Maatschappij heeft in het afgeloopen jaar weder succesvol gewerkt. De 25 leerlingen, die zich aan'het examen voor voorloopig machinist onderwierpen, be haalden alle het diploma. Van den cursus Java-China Japan lijn deden 9 leerlingen examen voor voor loopig machinist, die eveneens alle slaagden. Van den cursus Draadlooze Telegrafie deden 7 leerlingen met goed gevolg examen. De cursus voor volwassen scheeps makers, op verzoek en op kosten van de Kon. Maatsch. „de Schelde" gegeven, werd voortgezet, evenals een avond cursus in Stoomwerktuigkunde en Mo toren voor ambtenaren van diezelfde Maatschappij. De school werd bezocht door 242 leerlingen in het geheel. Het grootste getal leerlingen, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 118. Het aantal Belgische leerlingen, dat dit jaar de school bezocht was 91 leerling deed met succes examen voor voorloopig machinist'en 3 verlieten de school om dienst te nemen in het Bel gische leger, zoodat op 31 December nog 5 Belgische leerlingen de lessen volgden. Aan 5 leerlingen werd vergund de lessen bij te wonen tegen verminderd schoolgeld. Van de 115 stuurlieden en adspirant- stuuriieden, die de school bezochten, waren 1 eerste stuurman, 16 tweede stuurlieden, 1! derde en vierde stuur lieden, 21 stuurmansleerlingen, 34 kwar tiermeesters en matrozen, 23 lichtma trozen en jongens, 9 onbevaren jongelui. Van de 119 machinisten en adspirant En met een gesmoorden snik verliet hij de kamer. XXIX. De oorlog woedde nu twee maanden. Uitenhage was teruggekeerd, veel ver ouderd, maar helderder van hoofd, ern stig" doch minder zwaarmoedig. De zaken waren nog niet geregeld. Och, zooveel firma's verkeerden door den oorlog in denzelfden toestand. Wie sprak daarover nog bij al 't groote leed, dat België trof Vluchtelingen van Luik, Leuven, Mechelen, Aalst, wa ren ook door Meerbeke getrokken sommigen vertoefden er nog. En zij hadden verteld van de verschrikking en 't lijden. De moorderijen van 't Luikeriand, de brand van Leuven en Mechelen, zoo veel wreedheid had de bevolking met verontwaardiging en angst geslagen. Antwerpen werd belegerd* en 't land wachtte in spanning af of de veste stand zou houden. Florent en Mathilde waren naar een hoeve geweest en keerden tegen den avond huiswaarts. Hoor zei 't meisje... Wat is dat? Donder Neen, Mathilde, 't kanon ant woordde de jongeling stil. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1