150 m 'I Sail Ai 16 APRIL, 32. 1, Spiegels, Karpetten, |ark 4. [GEN Jzn. Effecten. >theken. Issurantiën. Itroons- CRIS- |JN te geachte ^dzaakt fug der |p rij zen ;en, 1917. temde >oge prouisie. FRÖÜW Juffrouw, EISJE FBODE iViAAINOAO Verschijnt iegelijk ÉpzstM op Msg en algemeen srkende Christelijks fsssüap FEUILLETON Stads* en Provincienieuws (Wo. aargsirs,g 19i7 33 vindt men in het KAPKAMER. (raat 28. iJBURG I 20 en 21. 'ELB URG, naeruen uan zeer mooi ideren, uiaar- ^nde plaatsen fs Agentessen Jes uwkzaam leenige I 111$ 1063, Adv. Bur. msterdam. itie in de Huis- rel. Brieven met iën te bekomen rureau Vliss. Crt. 'evraagd in ge- or tijdelijke hulp ichfe verpleging Br. m. opg. v. u dezer Courant rdam tegen 1 of een klein gezin nk zindelijk g. v. Loon f 150; evr. DE LEEF, «JE 16 jaar. Aanmel- sdagavond na 8 15. omend MEISJE dresNieuwen- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent tip!firm f. Ui IE f£ü£ it, Heine Mirkt §8, Wiss*. Iskta tos. peabonné's, in'tbeziteenerftftftft gulden bij levens- f** r* ft gulden bij dood ftftft gulden bij verlies, polis, zijn GRATIS verze- /|i|||| lange ongeschikt- Hk 11 door '■Bill van een hand> ,erd tegen ongelukken voorfef U? U U heid tot werken 9 een ongeluk UUU voet of oog p,,e üitheerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6)£ ct. per regel gulden bij verlies ft ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies van I a 111 van een 9 van eiken een duim AtPUr wijsvinger anderen vinger De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. /Mg. Verzek. Bank" te Schiedam BINNENLAND Nog meer in 't gedrang. Een telegram van het „Holl. Nb." uit 1 Washington gewaagt van een poging ons land nog erger in 't gedrang te brengen dan reeds het geval is. Senaior «mg' wenscht een verbod van uitvoer naar landen, die aan Duitschland leve ren lees met Duitschland handel drijven. Wij weten niet of deze senator be schikt over een aanhang van eenige be- teekenis en kunnen alleen maar hopen, dat hij voor zijn denkbeeld geen in stemming vindt, want onze toevoer van levensmiddelen en grondstoffen, die toch waarachtig al moeiiijk genoeg is, zou dan op nog weer nieuwe bezwaren stuiten. De lasterlijke actie der Nortcliffe- Bottomley-pers in Engeland zal aan dit denkbeeld van King wei niet vreemd zijn. Dat Wilson's regeering tot een der- gelijken maatregel zou overgaan komt ons inmiddels niet zeer waarschijnlijk voor. Zoo spoedig na een oorlogsver klaring plegen de daden der bellige- renten hun leuzen niet te logenstraffen. („Nieuwe Ct.") Verklaringen van minister Treub. In de Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Financiën verklaart minister Treub, dat zijn standpunt omtrent de kostenvoor- ziening der ouderdomsrente niet is ge- wijzigd. .Maar alvorens op behandeling I daarvan aan te dringen, wenscht hij de I behandeling der ouderdomsrentewet in de Eerste Kamer af te waclilen. Voor de intrekking der Beurswet is de tijd nog niet gekomen. De credietiniddelen van Nederlandsche bankinstellingen en particulieren moeten ook na den oorlog allereerst beschikbaar gesteld worden voorde kapitaal-behoef ten die voor Nederlandsche bedrijven van handel, verkeer en voor de nijver heid en landbouw te verwachten zijn. Daarom kan de Beurswet na afloop van den oorlogstoestand niet ingetrokken worden zonder plaats te maken voor een wettelijke regeling waarbij de re geering de bevoegdheid behoudt onge- wenschte noteeringen en emissies van buitenlandsche fondsen tegen te gaan. Verbouw van graan. Volgens ingekomen berichten zien vele landbouwers zich verplicht, perceelen wintergraan om te ploegen wegens den ongur.stigen stand van het gewas als gevolg van den strengen winter en het ongunstige voorjaar. Bepaalde zich dit omploegen tot dus verre tot wintertarwe en wintergerst, in den laatsten tijd gaan vele zandboeren ook over tot het omploegen van win- terrogge. Met het oog op de zeer donkere vooruitzichten van de voorziening in de behoefte aan broodkoren wekt de mi nister van landbouw, nijverheid en handel de landbouwers krachtig op en hij doet een beroep op de landbouw organisaties om in deze hare medewer- DOOR A. HANS. 65) —o— (Kadrnk vorhodfi) Goed, ga mee naar m'n hof Goed, maar igeen listen, Lief tink Ik heb een goed mes in m'n zak Zwijg, zeg ik. 't ls ntaar, dat je moet weten, dat jk niet benauwd ben. Ik wil zwijgen... 'k heb niets tegen Jeanne, 't is een braaf meisje. Zwijg, zeg ik Lieftink liep in gedachten. O, hij zou straks zijn dochter haar schuld verwij len, dan kon hij zijn gemoed luchten, schelden en vloeken, en slaan mis schien, zijn woede uiten, die hem nu dreigde te stikken. Aan 't leed en de zieleschuld van zijn kind peinsde hij niet, maar 't was de gekrenkte trots, de vrees voor op spraak, die hem zoo folterde. Fernand vergezelde hem in huis en kreeg het geld. De Boschkanter her nieuwde zijn belofte, en ging heen, maar aan het hek keek hij spottend naar het huis en zei vroolijk Daar is mijn goudmijn Lieftink king te verleenen om niet eerder tot het omploegen van wintergraan over te gaan dan nadat gebleken is, dat inder daad geen redelijke oogst is te verwach ten en oin, zoo omploegen noodzakelijk is, in de plaats van het omgeploegde, zooveel mogelijk zomergraan te zaaien, waarvoor met het oog op den verge vorderden tijd hoofdzakelijk slechts zomergerst en haver in aanmerking komen. Suiker. Er wordt de aandacht op gevestigd, speciaal van fabrikanten van suikerhou dende goederen, dal het hun slechts ge oorloofd is suiker te betrekken door tusschenkomst van den bij het suiker distributiekantoor ingeschreven tusschen- handel tot de maximum-hoeveeiheid, waarvoor zij op basis van het verbruik van 1915—1916 zijn ingeschreven, ten zij hun bijzondere vergunning tot over schrijding van dat kwantum is ver leend. Zij, die zich op onwettige wijze in het bezit stellen van meer suiker, maken zich schuldig aan overtreding van de suikerdistributieregeling en de Distributiewet 1916 en zullen overeen komstig de bepalingen daarvan worden gestraft. Gewezen wordt op het ge vaar voor de overtreders om gedurende deze en de volgende campagne van de levering van suiker te worden uitge sloten. Winkeliers en kleinhandelaars worden er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat de door hen ontvangen suiker uitsluitend mag geleverd worden aan particulieren voor huishoudelijk gebruik. Ter weerlegging van loopende ge ruchten kan bovendien met nadruk wor den medegedeeld, dat er ruim voldoende suiker in Nederland aanwezig is voor de behoeften van de bevolking. Er behoeft dus niet de minste vrees te be staan, dat er gebrek aan suiker voor huishoudelijk verbruik zal komen. Aanvullingsbroodkaart. De minister van landbouw heeft be paald, dat een wittebrood-, bruinbrood-, roggebrood- en aanvullingsbroodkaart geldig zal zijn voor een tijdvak, be staande uit zooveel dagen, als daarvoor door hem zou worden vastgesteld. De voltooiing van liet vestingstelsel. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer-afdeelingen over het ont werp van wet tot vaststelling van de begrooting ten behoeve van de voltooi ing van ons vestingstelsel, werd de opmerking gemaakt, dat de ervaring van dezen oorlog vrijwel de waardeloosheid van centrale reduits geleerd heeft, en dat van permanente forten en verster kingen vaak nadeel ondervonden is. Zij, die deze opmerking maakten, meenden dat men dus in tijdelijke stellingen kracht moet zoeken, en vooral gebruik leeren maken van de defensieve kracht der inundatiën. Een grondige herziening der Vestingwet achtten zij daarom noodig, en belangrijke uitgaven voor ons heden- daagsch verouderd stelsel niet wen- schelijk. is benauwd van m'n tong. Welnu hij zal betalen De boerin kwam bij haar man. 'k Peinsde, dat je zoo haastig was met dat Roode Kruis, zei ze. Eerst be zoek van madam Vanbussche, dan die wandeling en nu zaken met dien val- sclien Boschkanter. Wat is er toch Maar niets... niets... M'n kop draait... Die oorlog ook... Je trekt je weer te veel aan Laat me gerust... Ik moet met den automobiel weg. Waar zijn je gedachten nu? De automobiel is opgeëischt Och ja... Konden ze mij den mij nen niet doen houden!... Frans moet seffens inspannen Is er iets bijzonders? Slecht nieuws Maar neen Gemeentezaken Doe dan maar voort, en zie, dat je ziek wordt. De moeder mocht het nog niet hoo- ren, welk een slag de familie had ge troffen... O, wat zou de openbaring van het nieuws voor haar zijn XXVIU. Lieftink reed naar Lembosch. Hij moest onderwege stii houden voor een groep jongelingen. Deze liepen arm aan arm en zongen luid. ,,Naar den oorlog, naar den oorlog willen wij gaan. Om er onze maten bij te staan De posterijen-begrooting. Blijkens het verslag van het Eerste Kamer-afdeelingsonderzoek van de be grooting van de posterijen, de telegrafie en telefonie, vestigden eenige leden er de aandacht op dat, nu de traktementen der inspecteurs bij de posterijen ver hoogd worden, er geen reden schijnt te bestaan om niet denzelfden maatregel toe te passen op de adjunct-inspecteurs. Zeer noodig achtten ook deze leden verbetering der salarissen van d.e post directeuren, daar zij bij anderen, bv. de commiezen, achterstaan. Aangedrongen werd op een gelijk stelling in de positie van telefonisten en telegrafisten. Een proefstemming. Het hoofdbestuur van den Vrijz. de- mocr. Bond heeft, naar het weekblad van dien bond meldt, besloten in een vijftal afdeelingen een proefstemming te houden voor de samenstelling van lijsten van candidaten voor de Tweede Kamer bij de verkiezingen onder het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Het wenscht deze proefstemming te houden in een groote stad, een provinciestad, een forensen-centrum, een plattelands- afdeeling met veel leden en een kleine plattelandsafdeeling. Uitoefening geneeskunde. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich vereenigd met het advies van den Centralen Gezondheidsraad inzake het request van de heeren Van Hamei, Van Holthe tot Echten en Van Houten voor meerdere vrijheid bij uitoefening der geneeskunst. Dienovereenkomstig bereidt de Minister de benoeming voor van twee commissies waarvan de eene zal hebben te onderzoeken hoe het Wet boek van Strafrecht het best zou kunnen worden aangevuld door een nieuwe reeks van bepalingen, waarbij wordt ge waakt tegen misleiding, misbruik van vertrouwen, aannemen van valsche titels, speculatie op de onwetendheid van hel publiek door „onbevoegden", alsmede de bepalingen die voorzoover de be staande strafwet daarin niet reeds voor ziet benadeeling van lichaam of gezond heid van anderen door die onbevoegden tengevolge van onbekwaamheid en on voorzichtigheid zouden kunnen voorko men. De andere commissie zal de doel matigheid der door de niet wettelijk toegelaten geneeskunstbeoefenaren heb ben te onderzoeken. Door een duikboot aangevallen. De IJm. s.s. „Gloria" welk vaartuig Zaterdag te IJmuiden binnenkwam, rap porteert op de Noordzee door een duik boot te zijn aangevallen. Aan het schip werd geen schade veroorzaakt, alleen raakten de kompassen defect en moest men te Grimsby binnenloopen tot her stel der schade. Na een oponthoud van eenige dagen in genoemde haven kon het schip de reis naar IJmuiden her vatten. De „Gloria" was Zaterdag 31 Maart, dus juist twee weken geleden, visschen- De regeering had vrijwilligers ge vraagd, en tal van jonge lieden, die om de een of andere reden van den soldatendienst ontslagen waren, boden zich aan. De schepene voelde den lust bij zich opkomen om hen toe te spreken, maar eensklaps dacht hij aan 't doel zijner reis en hij trok zoo nijdig den teugel op, dat 't paard verschrikt voortstoof, zoodat de vrijwilligers op zij moesten springen. De boer hoorde nog eenige scheld woorden. En 't zou uit zijn met m'n gezag mompelde hij. Schepene Lievens, die nu in dezen tijd zoo'n groote rol zou kun nen spelen... vernederd, bespot?... Schoonvader van een Boschkanter, grootvader van een Boschkanterskind 1 Neen, neen, geen schandaal O, had ik dat geweten Hij verdoofde een vloek tusschen z'n tanden en koelde zijn woede op 't arme paatd, dat onder een feilen zweepslag nog sneller voortholde. 't Rijtuig bereikte Lembosch. De notarisvrouw stond loerend achter het raam. Lieftink hield voor de woning van zijn dochter stil. Houd m'n paard een beetje vast, zei hij tot een man, die juist naderde. Dan belde hij driftig aan. Antoine deed zelf open. Hier ben ik, zei de boer. Weet je alles vroeg zijn schoon de, toen zij door een duikboot, welke zich op grooten afstand bevond en de Duitsc'ne oorlogsvlag voerde, beschoten werd. Nadat men de scheepsboot met eenige opvarenden had uitgezet en hiermee naar de duikboot was geroeid, werden de papieren in orde bevonden. Na onderzoek van den treiler werd toe stemming verleend om verder te vis- schen. Door de beschieting bleken de kompassen echter te hebben geleden, want men kwam op de Engelsche, inplaats van op de Nederlandsche kust terecht. Op de Humber werd geankerd en later onder geleide van een Engelsch officier naar Grimsby verder gestoomd. De schade werd onmiddellijk hersteld, doch niemand behalve de schipper mocht aan land gaan. De opvarenden waren niet erg te spreken over de kleine hoeveelheid proviand, welke men in Grimsby kreeg. Door het uitblijven van toestemming der Admiraliteit om te mogen vertrekken, moest het vaartuig negen dagen werkeloos blijven liggen en kon het pas LI. Donderdag de haven van Grimsby verlaten om rechtstreeks naar IJmuiden te stoomen. Keuring voor den Landstorm. Bij Kon. besluit van 12 April j.l. zijn bepalingen vastgesteld voor de inschrij ving en keuring voor den landstorm. Daarbij is de minister van oorlog ge machtigd tot het regelen van de tijd stippen voor de inschrijving der ver schillende groepen, terwijl voorts is be paald, dat het onderzoek wordt opge dragen aan de keuringsraden, die belast zijn geweest met de laatst gehouden mi litiekeuring. De geschiktheid voor den dienst van de ingeschrevenen wordt be oordeeld naar de bepalingen, die gelden omtrent de beoordeeling van de ge schiktheid van dienstplichtigen van den landstorm. De ingeschrevene, die on geschikt is verklaard, wordt terstond van het inschrijvingsregister voor den landstorm afgevoerd. De „Charlois." Men weet, dat het vermoeden be staat, dat het Nederi. stoomschip „Char lois" verongelukt is. Blijkens een thans bij het departement van buitenlandsche zaken ontvangen telegram van den Nederlandschen consul te Christiania is dezer dagen bij Lister (een der zuid punten van Noorwegen) een stuk van een reddingboot gevonden met een naambord „Charlois Rotterdam." Geen zwarte uniform. Naar wij vernemen zal, in verband met de voortdurend weder opduikende geruchten, aan het leger worden be kend gemaakt, dat er geen zwarte uni form zal worden ingevoerd. Daarentegen zal, waar zulks van toepassing is, de gelegenheid tot het opgebruiken der oude uniformen worden verruimd. Strooperij door militairen. De opperbevelhebber heeft onderstaan de order uitgevaardigd Meermalen bereiken mij tegenwoordig Ja. Waar is ze In de achterkamer Lieftink stapte door en duwde woest een zijdeur open. Jeanne zat met rood- geschreid gelaat in een zetel bij het raam, dat op den prachtigen hof uitzag. Vader, riep ze verschrikt, want plots begreep ze de beteekenis van z'n dreigend wezen, zijn woedenden blik. Gij, slunse barstte de boer los en ruw greep hij zijn dochter bij den arm. Ha, zoo bedroog ge me... slunse, slunse, met een Boschkanter, ball, met dien vagebond Vader, vergiffenis Vergiffenis!... tierde Lieftink. Zwijg... 't fs nu te laat gekermd 'k Zou u kunnen doodslaan I... Bah, met een Boschkanter... gij, een Lieftink, eenige, rijke dochter van Lieftink O, 'k wilde dat ik dood was kloeg Jeanne in wanhoop. Ja vader, 'k heb misdaan, maar help me... Zij, dat wijf, is al zoo wreed, zoo onbarmhar tig wreed.... En verdien je 't niet 1 Nu weet ik waarom Uitenhage in den vijver is ge sprongen, waarom ie je niet wilde Nu versta ik, wat hij mij op een mor gen zei... O, gij slecht vrouwmensch 1 wie 'heeft je dat geleerd?... Antoine liet vader en dochter alleen. Zijn moeder kwam binnen. Ha, is ie daar... zei ze grijn zend. klachten betreffende het stroopen van wild door militairen. Niet alleen zijn deze overtredingen in strijd met een goede krijgstucht, maar tevens wordt daardoor belangrijke schade toegebracht aan de eigenaren en pachters van jacht terreinen en wordt, waar thans het fok ken van wild is aangevangen, de wild stand ernstig bedreigd, hetgeen met het oog op den tegenwoordigen voedsel- nood, moet worden tegengegaan. Ik draag daarom allen autoriteiten van land- en zeemacht op, zoodanige maatregelen te nemen dat strooperij door militairen niet meer kan voorko men, terwijl overtredingen ten strengste behooren te worden gestraft. Een millioen dollar voor een Rembrandt. Naar het „Vad." van betrouwbare zijde verneemt, worden er onderhande lingen gevoerd over den verkoop van het wereldberoemde doek van Rem brandt Portret van burgemeester Jan Six. Een Amerikaansche kunsthandelaar heeft den eigenaar, prof. dr. jhr. J. Six, te Amsterdam, een millioen dollars ge boden, en in verband met de tegen woordige tijdsomstandigheden wordt het niet onmogelijk geacht, dat de heer Six voor dit enorme bedrag afstand zal doen van zijn kostbaar familiebezit. Het zou natuurlijk buitengewoon te bejammeren zijn, wanneer op die wijze een van onze grootste nationale kunst schatten voor ons land verloren ging. Rooken door kinderen. De gemeenteraad van Utrecht heeft vastgesteld een verordening tot beteu geling van het gebruik van tabak door kindenen. De leeftijd werd op 16 jaar gesleld. Kinderen beneden dien leeftijd mogen niet rooken op den openbaren weg en in voor het publiek toegankelijk gestelde inrichtingen. Ook de raad der gemeente Genemui- den heeft een verordening in het leven geroepen inzake rookverbod voor kin deren. VLISSINGEN, 16 APRIL. Voor de Belgische krijgsgevangenen. Na enkele dagen afwezigheid kan ik met hartelijken dank melden nog op verschillende dagen ontvangen te heb ben Vlissingen de heer B. 3.10 gl., de heer Ch. 4.50 gl., de heer A. 2.50 gl., de heer De C., 2 gl., (maandelijksche bijdrage), de heer S. 2gl. (id.), de heer v. d. W. 2 gl. (id.), de heer M. 2 gl. (id.), de heer v. B. 1 gl. Na een toe spraak te Bergen op Zoom op 't Ko ningsfeest, 15 April gecollecteerd 23 gl. Totaal 603.30 en 42.10 is 645.40 gl. A. HANS. Badhuisstraat 28. De heer Th. Billiaert, leerling van den cursus-Frelier, die voor het examen Ja, mama En ie kan Jeanne mee doen. Ik wil ze niet meer!... Stil Laat alles aan mij over Al z'i ie getrouwd, je kunt toch nog niets zonder je moeder, gij niet of je vader niet. Ik zal die zaak afhandelen. Maar hier blijft ze niet - Wilt ge zwijgen Madam Vanbussche stampte driftig met haar stok. Ik zal Lieftink te woord staan, hernam ze. Hoor hem, razen De maar te)*) is toch weg, hé? Ja, mama. Goed Laat hem tieren dan, en hoe meer hoe beter Hoor, je vrouw schreemt. Ze krijgt slagen zei de oude vrouw met boosaardige vreugde. Wat kan 't mij schelen Zij is m'n vrouw niet meer Nu kwam ook de notaris binnen. We kunnen jou missen, zei zijn echtgenoote nijdig. Dat weet ik, maar 'k mag toch ook wel eens komen zien Als je er maar niet mee moeit Is dat Jeanne, die zoo schreeuwt Ja- Slaat Lieftink haar Schande Zwijg snauwde madam haar man toe. Verdient ze 't niet Meid. (Wordt vervolgd)..

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1