SPORT PIS OORLOG, IHGEZflNDEH MEDEDEELIHGEH^ Denk er aan en vergeef hef niet I A N T H. GOOT® Voor troepen ondergebracht in barak ken of tenten, kan van deze bepalingen worden afgeweken, ter beoordeeiing van de betrokken cotnniandeerende offi cieren. Buitengewone koude. Het Kon. Nederl. Meteorologisch In stituut meldt: Gisterennacht heeft het in de Bilt ge durende een korten tijd van zwakken wind 5.2 gr. Celsius gevroren, 0.1 gr. meer dan de sterkste vorst daar vroe ger in April waargenomen (op 5 April 1911.) Blijkens de vliegerwaarnemingen wordt de buitengewone koude van den laat- sten lijd veroorzaakt door de bijzonder lage temperatuur in de hoogere lucht lagen, waarschijnlijk het gevolg van ab normaal hooge drukking in het Westen van den Atlantischen Oceaan. Op 1800 meter hoogte werd werd gisteren 16 gr. Celsius waargenomen, 14 gr. lager dan normaai. KAMER VAN KOOPHANDEL. Zitting van Woensdag 11 April, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer Jos. van Raaite. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heer Polderman. Door den voorzitter werd mededee- ling gedaan van het ingekomen rap port van de commissie uit de Kamer, bestaande uit de heeren J. G. van Nif- trik P. F. Auer en M. Laernoes, inzake VERBETERING DER HAVEN EN UIT BREIDING VAN DE WERF „DE SCHELDE". Het rapport werd door den voorzit ter toegelicht en vond algeheele in stemming bij de leden. Het rapport zal aan Ged. Staten worden gezonden en wij ontleenen hieraan het volgende Gaarne voldoende aan de uitnoodi- ging om u onze beschouwing mede te deelen omtrent het „nader rapport" van de „commissie voor de verbetering van de haven van Vlissingen", hebben wij de eer u het volgende te berichten. In aansluiting met de aanwijzing van Zijne Excellentie den Minister van Wa terstaat, zullen wij achtereenvolgens behandelen le. werken tot het toegankelijk ma ken van de bestaande binnenhavens voor grootere schepen, voornamelijk ten behoeve van de maatschappij „de Schelde" en in zekere mate ook ten be hoeve van de industrie en den handel van Vlissingen 2e. werken tot het verruimen (en ook eenigermate tot het beter toegankelijk maken) van de bestaande buitenhaven te Vlissingen, hoofdzakelijk ten behoe ve van de maatschappij „Zeeland", doch tevens ook ten behoeve van de andere gebruikers van de buitenhaven (Provinciale stoombootdienst, loods wezen, ongeregelde schepen van ver schillenden aard) 3e. werken ten behoeve van de landsverdediging en van een toekom stige uitbreiding van de havenruimte voor den handel van Vlissingen. Oordeel I. Toegang voor grootere schepen naar de binnenhavens. iDe Minister van Waterstaat zegt in zijn begeleidend schrijven Met betrekking tot het onder I ge noemde onderdeel, vestig ik ef de aandacht op, dat de technische uit- voet baarheid van het ontwerp voor de keersluis nog geenszins vaststaat, aangezien door het nemen van een proef op beperkte schaal zou moeten worden uitgemaakt, of het mogelijk zoude zijn door een bronnenbema- ling, als waarvan sprake is op blz. 3 van het „nader rapport", de keer sluis in den droge te maken. Het nemen van deze proef zou vol gens den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de He di rectie reeds niet minder dan 100.000 kosten, zoodat vo-oralsnog bezwaar bestaat daartoe over te gaan. Wij deelen in deze geheel de beden kingen van den Minister bovenbe doelde proef zou 100.000 kosten en zou een belangrijken tijd in beslag ne men, waarop in ieder geval het bou wen van een keersluis zou moeten wachten. Wanneer de proet mocht mislukken, dan zou daarmede bovendien het ge heele ontwerp vervallen, als zijnde technisch onuitvoerbaar en dan zou men weder een ander plan moeten ma ken. Waar nu de sluis in de eerste piaats ten behoeve van de maatschappij „de Schelde" zou moeten worden gemaakt, beamen wij ten volle de opmerking van den Minister of het niet beter zou zijn het groote scheepsbouwbedrijf van de maatschappij „de Schelde" naar de buitenhaven over te brengen. De werf der maatschappij „de Schel de" is nu reeds te klein, waarom men den bouw van torpedobooten, onder zeebooten en andere kleine vaartuigen zou willen overbrengen naar een ter rein op het z.g.n. Eiland aan de Kanaal straat. Wanneer echter aan de maatschappij „de Schelde" een terrein buiten de sluis kan worden verstrekt voor den bouw van groote schepen, dan kan de aan bouw van kleinere schepen bestendigd blijven aan de bestaande werf. Dan zou dus geen werf op het Eiland behoeven aangelegd te worden en zou de bouw van een nieuwe sluis achter wege kunnen blijven. Wij hebben gezocht naar de plaats die het meest geschikt zou zijn voor den aanleg van de nieuwcTwerf en meè- nen die plaats gevonden te hebben zoo als wij onderdeel II vah ons rapport nader zullen beschrijven. De bestaande binnenhaven zal, wan neer geen groeitere sluis gebouwd wordt, bestemd moeten blijven voor schepen met een diepgang van ten hoogste 72 decimeter, doch daartegen is geen overwegènd bezwaar, immers de terreinen rondom de havens en aan het kanaal door Walcheren zijn be stemd voor industrie-terrein en het overgroote deel der vrachtbooten die de goederen voor' de industrie moeten aan- en afvoeren hebben geen groote ren diepgang. Eene uitzondering maakt de Petro leum en Asphait-Maatschappij, waar voor de tankschepen meestal belang rijke afmetingen hebben, doch deze maatschappij ware te helpen met eene buisleiding vanuit de nieuwe buitenha ven. Onderdeel II. Verruiming der Buitenhaven. Met de lontworpen uitbreiding van de buitenhaven kunnen wij ons zeer wel vereenigen, alleen zou het ons ge- wenscht voorkomen de verlenging ter stond te bepalen op 1000 meter im mers wanneer de binnenhaven geen nieuwen ingang krijgt, dan zullen alle grootere schepen geheel aangewezen zijn op de buitenhaven, maar ook de Pètroleum en Asphait-Maatschappij zal daar ligplaats moeten verkrijgen om hare grootere tankschepen te lossen. Buitendien komt het ons veel ge- wenschter voor dat de marine al hare ligplaatsen en terreinen verkrijgt aan de buitenhaven, in plaats van gedeelte lijk in de binnenhaven en gedeeltelijk in de buitenhaven. Voor eene eventueele verdere uit breiding van de buitenhaven blijft nog een oppervlak geschikt terrein beschik baar bezuiden de door ons ontworpen nieuwe scheepswerf. Onderdeel III. Werken ten behoeve van de landsverdediging. In aansluiting met het reeds onder onderdeel II gezegde, meenen wij dat het gewenscht zou zijn dat alle inrich tingen voor de marine, die voor Vlis singen bestemd zijn, zullen worden ge sticht aan de- Oostzijde van de nieuwe buitenhaven men zal dan een beter geheel krijgen, de marine-schepen zul len niet achter een sluis opgesloten zijn, maar steeds vrij naar zee kunnen uitvaren en de binnenhavens kunnen bestemd blijven voor handel en nijver heid. De Minister spreekt in zijn begelei dend schrijven de verwachting uit, dat belanghebbenden finantieel zullen bij dragen aan de verbetering van de ha ven van Vlissingen. Wij zullen niet beoordeelen welk be drag ieder der belanghebbenden be- hooren bij te dragen, alleen wenschen wij te zeggen, wie naar onze meening belanghebbenden zijn. De gemeente Vlissingen is zeer ze ker belanghebbend, de haven ligt in de gemeente Vlissingen, de gemeente Vlis singen exploiteert de riikshavens en heeft er daarom fcijzonder belang bij dat die havens naar den eisch des tijds zijn ingericht. Maar ook -de provincie is belangheb bend, immers de Vlissingsche haven is tegelijkertijd haven van Walcheren en Zuid-Beveland, is feitelijk de groote haven van Zeeland. Waar nu de provincie Zeeland finan tieel steunt de verkeersmiddelen in Zeeland als trammen en lokaal-spoor wegen, daar ntag verwacht worden, dat een haven, die het verkeer met de geheele wereld mogelijk maakt, ook door de provincie krachtig zal worden gesteund. Voorts zijn directe belanghebbenden de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" en de Stoomvaart-Maat schappij „Zeeland", die zeker bij zul len dragen zoover hunne finantiën zulks toelaten. Bij het maken van een vergelijking tusschen het nader rapport van de oommissie en het voorstel van de com missie uit de Kamer zal bespaard wor den (.130.000 en zullen dus de totale uitgaven komen op ƒ5.120.000. 3(C Nog werd besloten dat de Kamer een afgevaardigde zal zenden naar de ge combineerde vergadering van de ver schillende Kamers van Koophandel in ons land, inzake reorganisatie van deze lichamem Op deze vergadering, welke Woens dag 18 April te Utrecht zal worden gehouden, zal de Kamer alhier verte genwoordigd worden door den heer J. G. van Niftrilc. VLISSINGEN, 12 APRIL. Ontwikkelings-avond. De Vlissingsche Rweekelingen-Onder- wijzers-club „Luctór et Emergo" heeft met de keuze van den spreker, die gis teravond optrad, blijk gegeven van een ernstig streven, om vooral studeerenden in de gelegenheid t^ stellen den blik op letterkundig gebied' te verriumen en leerrijke aanwijzingen te ontvangen bij bet bestudeeren van Nederlandsche dichters en schrijvers. Na een woord van welkom door den voorzitter, den heer A. Mets Jr., in het bijzonder nog aan den heer G. Jury en de leden, en na met enkqle woorden den spreker vaifden avond te hebben voorgesteld, werd het fraaie tableau- vivant verloond, „Rots der Eeuwen" uit Eline Vere. Dit smaakvolle tooneel ge noot een gunstig onthaal. De zangnum mers, die daarop volgden, werden goed uitgevoerd, zoowel vóór als na de pauze in het tweede gedeelte viel de aandacht in '(bijzonder op de stijlvolle uitvoering van „De Wind." De heer Bernard Canter uit Rotterdam, die voor een letterkundige séance was uiigenoodigd, blijkt de man te wezen, die met vrucht zijn onderwerp behan delt. De lezing was verdeeld in twee deelen. In het deel vóór de pauze pas seerden een reeks van mannen de revue, door hem aangeduid als de „Mannen van '80." Multatuli, Frederik van Eeden, Willem Kloos, Henri Roekei, Gorter, Helène Swart, Tydeman het ontstaan van het tijdschrift voor Letteren, Kunst en Wetenschappen „De Nieuwe Gids", de veelzijdige richting, waarin in dat tijdperk werd gewerktde liefde voor de Nederlandsche taal, dat alles werd met volkomen meesterschap over de stof in den breede en op onbekrompen, duidelijke en bevattelijke wijze door den spreker behandeld. Ais schrille tegenstelling werden tegenover die rechtgeaarde Nederland sche letterkundigen de namen en het werken genoenrü van een Louis Bouw meester, inevr. Frenkel—Bouwmeester Willem Rooyaards, die hunne krachten uitsluitend gewijd en nog wijden aan het ten tooneele voeren van niet-Ne- deriandsche producten. Vreemd deed het ons aan, dat de spreker de Camera Obscura van N. Beets tegenover den MaxHavelaar plaatste en van de eerste getuigde, dat hij het boek niet gaarne in handen van zijn kinderen zou geven. Hij gaf dit als zijn persoonlijke mee ning, zooals met meerdere aanmerkin gen het geval was. In het tweede gedeelte las de heer Canter eenige karakteristieke gedich ten voor van enkele der bovengenoem de schrijvers en van hem zeiven en heeft daarmede niet weinig bijgedragen tot het leeren lezen van verzen. Met een tweetal humoristische voordrach ten De Kuskaart en Anderhalve cent, die luide werden toegejuicht, besloot de spreker zijn leerrijke lezing. Het bestuur van Luctor et Emergo heeft met dezen avond voor zijn leden en belanghebbenden een beslist suc ces gehad op dezen weg voortgaan de kan zeer veel worden bijgedragen aan de ontwikkeling, het verruimen van den blik en vermeerderen van kennis op litterarisch gebied van de studee- rende jeugd. Met een woord van dank aan den heer Canter en een „tot weerziens", werd door den voorzitter deze vrucht bare avond gesloten. Ambachtsschool te Middelburg. In de hedenmiddag gehouden verga dering van de vereeniging de Ambachts school werd het jaarverslag over 1916 uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen Moest het vorig jaarverslag melding maken van finantieele moeilijkheden ten gevolge van de tijdsomstandigheden, in den loop van dit jaar vermeerderden deze nog. Ondanks de uiterste zuinig heid bij het gebruik van materialen, groeide voornamelijk tengevolge van de hooge prijzen der materialen, het tekort steeds aan. Een tekort van f 4500 was dan ook aan het eind van het jaar te verwachten. Gelukkig slaagde het be stuur er in door een extra subsidie van het Rijk van f3000 en van de gemeente van f 1000 en een bijdrage van de Kon. Paketvaartmaatschappij van f 500 dit tekort te dekken, zoodat 1917 zonder nadeelig saldo kon. worden aangevangen. Echter eischten de financiën dringend blijvende versterking. De uitgaven voor materialen enz., licht en drijfkracht worden steeds hooger. De salarissen van het onderwijzend personeel eischen reeds lang verbetering. Ook moet voor het theoretisch onderwijs meer hulp be schikbaar zijn. Het bestuur heeft daarom pogingen aangewend voor 1917 ver hoogde subsidiën te erlangen. Deze pogingen zijn met gunstigen uitslag be kroond. Van het rijk werd een subsidie- verhooging van f 5000, van de gemeente Middelburg een van f 1500 verkregen. In verband daarmede werd een nieuwe salaris-regeling ontworpen, welke echter in den loop van het jaar niet definitief kon worden vastgesteld. Om te voorzien in de behoefte aan bergruimte in het bijzonder voor anthra- ciet en kolen, werd achter tegen den linker zijvleugel van het gebouw op be- tonfundeering een houten bergplaats gebouwd. Dit werk werd volgens de plannen van den directeur voor zoover zulks mogelijk was uitgevoerd door ieerlingen van de derde klasse timmeren onder leiding van den onderwijzer Bal- jeu. Het tijdelijk opzicht werd opgedra gen aan den oud-leerling der Ambachts school Quist. In 1916 telde de vereeniging 3 eere leden, 2 begunstigers, 58 leden en 82 begunstigers. De contributies brachten f543.50 op, terwijl van verschillende particuliere instellingen te zamen f 800 ontvangen werd. Er valt dus achteruit gang te conslateeren wat met het oog op de vele behoeften zeer te betreu ren is. De nieuwe cursus ward in April be gonnen met 187 leerlingen, van wie 108 van buiten Middelburg, terwijl 57 leerlingen vrijstelling van het betalen van schoolgeld hebben. Het verslag werd goedgekeurd en eveneens de rekening, welke aanwijst een bedrag van f51Ö8L6!'/j. Onder de uitgaven komt voor een nadeelig slot 0ver 1915 ad'f2559.78 en een batig slot 0ver 1916 ad f 1.95. Te Middelburg is op 68jarigeri leeftijd overleden de heer P. Keg Czn., oud directeur van het postkantoor aldaar, voordien te Goes. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Te Middelburg vertoeft sirrds een; paar jaar een Oostenrijker, P. Beiier geheeten, die aldaar het beroep van tandheelkundige uitoefent en deswege reeds eenmaal werd verbaliseerd en ver ordeeld omdat hij dit onbevoegd uitoefent. Na die veroordeeling was hij een tijdlang met een bevoegd Neder- landsch arts samen aan het practisee- ren, maar den laatsten tijd werkte hij weder alleen. Bij een dezer dagen door de politie ingesteld onderzoek, bleek, dat ten huize van den Oostenrijker... een Belgisch tandarts zijn praktijk uit oefent. Deze, die niet bevoegd is hier zijn praktijk uit te oefenen en die ge naamd is F. Cotils, is thans verbali seerd. Bij de politie te Middelburg meldde zich gisteren zekere W. uit Wemel- dinge, die meedeelde zich Zondag ten nadeele van <epn rijwielhandelaar te 's Heer Arendskerke le hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een rij wiel, dat hij aan een hem onbekend soldaat verkocht. De man is naar 's Heer Arendskerke overgebracht en ter beschikking van den burgemeester al daar gesteld. Te Middelburg had gisteren op den hoek van de Zandstraat een botsing plaats tusschen de tram en een boeren wagen, welke laatste aan de achter zijde vrij ernsti? werd beschadigd. De minister van binnenlandsche za ken brengt ter algerneene kennis, dat het Rijksarchief in Zeeland te Middel burg van Donderdag 12 dezer af, tot nadere aankondiging voor het publiek zal zijn gesloten. RECHTSZAKEN. Een belangrijk vonnis. In April 1911 had de heer C. F. Feit man op den Osdorperweg met zijn auto den werkman H. Lakeman aangereden, die op 19 April 1911 aan de gevolgen overleed. Zijn vrouw, de weduwe La keman—van Dijk, stelde een civiele actie in om schadevergoeding, op te maken, bij staat door de rechtbank te Haarlem. Nadat van het eerste vonnis van die rechtbank appèl was aangeteekend bij het hoi te Amsterdam en dit hof den eisch ter nadere behandeling had te ruggewezen naar de rechtbank te Haar lem, wees deze Dinsdag vonnis en ver oordeelde den heer Feitman tot betaling aan de vrouw van 234 weken a f7 per week, voor de eerste dochter 131 weken a f2 50, voor de tweede dochter f945 en voor een nieuwe korf f 100. Boven dien bepaalde de rechtbank dat 5 pCt. interest zal worden gerekend sedert 22 Dec. 1915 en dat de proces-kosten door iedere partij afzonderlijk zullen worden gedragen. voetbal: Programma voor Zondag a.s. Zuidelijke afdeeling. Eerste klasse. M.V.V.Velocitas. 2e klasse A. Velocitas II—N.A.C. II. Promotie-competitie. Vlissingen—M.S. V. Biljarten. De eerste prijs- winner in klasse A van het biljart-con cours, door de vereeniging „Vermaak door Oefening" is niet de heer A.Heijl- man, zooals gisteren door onduidelijke opgaaf was gemeld, doch A. Heijhuurs. Gymnastiek. Het Ned. Gyrn- nastiekverbond zal 15 Maart 1918 zijn 50-jarig bestaan herdenken. Ter voor bereiding van dit feest zijn verschillende commissies benoemd, welke gisteravond te Amsterdam in een drukbezochte ver gadering geïnstalleerd zijn. De feeste lijkheden zuilen waarschijnlijk over vier dagen verdeeld worden. Het programma zal nader worden vastgesteld. DE TOESTAND. De slag bij Atrecht heeft nog groo- ter afmeting aangenomen en de buit der Engelschen in twee dagen is zeer aanzienlijk. Het aantal gevangenen is gestegen tot boven de 11.000, het cijfer der buitgemaakte kanonnen bedraagt 100. De Engelschen hebben dus een ongekend wapensucces behaald. Zij hebben de linie ten Oosten van Atrecht een 8 K.M. vooruitgebracht, en naar het laatste Engelsche legerbericht te oordeelen, worden de operaties on danks 't ongunstige weer krachtig voortgezet. Het schijnt wel dat de En gelschen een beslissenden strijd wen schen te zien uitgevochten. De ver wachting van Engelsche bladen is hoog gespannen, en zij spreken al van een opmarsch naar Douai en Rijssel. In hoever dit zal bewaarheid worden, ligt in de toekomst besloten. Een krachtige het grootst gesorteerde Magazijn Meerschuim, Barnsteen, Houten Pij 'jpen, enz. enz. I Sigaren- en Sigarettenkokers, e ST. JACOBSTRAAT 26. LORD RANDALL is de beste 5 cents I Sigaar. 1 tegenaanval van Duitschen kant is r.„ niet begonnen, maar zal vermoedelijk I niet lang meer uitblijven. Het Duitsche avondcommuniqué meldt, dat gisteren een Engelsche aanval ten Zuiden van de Scarpe (de rivier waaraan Atrecht ligt) is mislukt. Of dit 't begin van het einde van het Engelsche offensief zal zijn De Duitsche bladen wijzen er on, dat hoewel 't front bij Atrecht is in-1 gedeukt, een doorbraak niet tot stand I is gekomen. Uit Rusland komt een bericht over I een socialistische vredesactie. Het co-1 mité van ar'beidersafgevaardigden dat als een soort neven-regeering naast I het voorloopig bewind optreedt nam het besluit om vredesonderhandelin gen aan te knoopen en daartoe speciale afgevaardigden naar Stockholm te zen den. Het genoemde comité bestaat uit so- cialisten en een der bekendste leiders is het Doema-lid Tsjeidsje. Het is tot dusver niet duidelijk geworden of dit comité werkelijk het volk en het leger of een deel daarvan achter zich heeft. In den laatsten tijd wezen berich ten uit Rusland er op dat de woorloo- pige regeering een overwicht had ver kregen over de sociaal-revolutionnai- re groepen, nadat zij aan deze de noo- dige concessies had gedaan. Mag men I nu uit het bovenstaande bericht be sluiten dat de uiterste socialistische partij de bovenhand te Petersburg heeft gekregen en dreigt de voorloo- pige regeering te verdringen In de I resolutie van het „comité" wordt ge- dreigd de regeering omver te werpen, maar tusschen de bedreiging en de I daad is een groot verschil. Ondersteld de Russische socialisten zouden, te Stockholm aangekomen, over den vre de gaan onderhandelen, tot wien zou den zij zich wenden Tot de keizerlijke I regeering te Berlijn Deze zou niet na-1 laten haar eischen te stellen. En dan, de Russen hebben het tsaristische be wind omver gewoTpen, omdgt het den oorlog te slap voerde en omdat er kans bestond dat de tsaar een afzonderlijken vrede zou sluiten. Zouden nu de Rus sische socialisten thans hetzelfde wil len Er is tusschen de verklaringen van Russische ministers en een procla matie van de voorloopige regeering I over het oorlogsdoel vee! tegenspraak, hetgeen wijst op den nog steeds erg verwarden toestand in Ruslandr Indien men aan den vooravond staat van een socialistischen tegen-omwenteling in Rusland, zou zulks tevens burgeroorlog beteekenen. Het nieuwe bewind zal zich niet zonder meer door de uiterste socialistische partij laten verjagen. Maar laat ons nadere berichten over de sensation,eete vredesactie afwachten. DE STRIID OP HET WESTELIJK FRONT. Van Fransche zijde De artillerieactiviteit duurt in de streek van de Somtne en de Oise voort Patrouille-schermutselingen od vet- I schillende punten van het front waar bij de Franschen gevangenen maakten, Ten Zuiden van de Oise mislukten aan vallen op kleine Fransche posten ten Oosten van Councy door het Fransche vuur. In de streek van Maison-de- Champagne was de granaatstrijd ge durende den nacht levendig. In liet Le Prête-woud tamelijk hevige artillerie- strijd. Ten Noorden van Arracourt brachten Fransche patrouilles gevan genen mede terug. In de streek van Ban de Sapt brachten de Franschen bij een inval in de Duitsche linies den vij and verliezen toe. Van Engelsche zijde Monchy le Preux, dat gisterochtend vroeg is genomen, is de' eene sleutel voor de stellingen tusschen de Scarpe en Sensée. Het ligt op de kam van een kleine hoogvlakte ter hoogte van zoo wat 30 meter boven het gemiddelde peil in wijden omtrek. Daarom hadden de Duitschers zoowel in het dorp als het kasteel, een, weinig Noord-Wes telijk daarvan gelegen, zeer sterke stel lingen aangelegd. Ze stelden eveneens machinegeweren in het bosch van Saxt en het „Groene Bosch" op. wij trokken van vier kanten op Monchy aan langs holle wegen, die door een zwerm scherpschutters en machinege weren onder vuur werden genomen. Het bleek eindelijk, dat een krachtige frontaanval daartegen ons vermoede- tijk duur te staan zou komen. Daarom werd gisteren besloten, anders te werk te gaan. Ter inleiding werd het dorp Fain- poux, drie mijl ten Noord-V/csten daarvan gelegen, dat eveneens een. zjl het lagere terreinplooi vormt, bestormd en bezet. Daarmee was onze linker flank gedekt tegen een niogelijken te genaanval, terwijl we Monchy omtrok- ken. Een geduchte troepenmacht g1"» daarop vooruit aan den linkerkant va de linie, die zich in een flauwe boo„ uitstrekte langs hd wea naar Kamerl Dichte sneeuwbuief enkel kon zien, wafl de beweging ko.n zonder dat de vijarf 0[ de richting daar-J pe aanval schreed voorwaarts langs I oever van de Scar| Roetix overtrokkel zich daarna ZuicT begon het garnizod hardnekkig te weel Van Duitsche zijF Bij Fampoux tJ Scarpe zijn Engel vallen, bij .Roeux rie-aanvallen met lukt. Bij Monchy el Zuidelijken oever minstig verloopen ten van Bullescouii ten Noord-Westerl werden 1000 Engel| nomen en 25 overd. DE SLAG Bi De Engelsche bil van verhalen over I en men verwacht tl van Haigeen grootl nemen en zelfs zal ruiming van de stel Douai." De toestanf allerlei mogelijkhe zijn. Men verwachl hevige pogingen zl verliezen weer goeF de Engelschen varl zeerste zullen inspJ tegenstand te bia gaan inet den bil zoodoende de Dul dat zij zich weer inl permanente verstel de thans door lienl DUITSCHE BESCH HET ENGELSC] ATR1 De militaire me] sche bladen verkla| wingen over den het offensief der Eil lang voor d.e lentel langer op zich lietl meen aangenomenl deze vertraging al oorlog en den II tusschen Atrecht el dezen laatsten zij.nl der Entente voor f sief doelloos gewd geallieerden gedwl totaal om te werkl Daar een aanval het ontruimde gebl van voorbereiding! ben, besloten d,e punt aan te vallen nomen front bij hd De bladen wijzei lieid, waarmede hl stuur de aanvankl Engelschen bij All verklaren dit daail schen klaarblijkell groote voorbereid! te-offensief kondel boven toonden all welke op het Wf loop der drie jaad de aanvaller in .dei eerste dagen doorl vuur brengen van I ten op een zelfgl den verdediger onl plaatselijke succes Deze plaatselijk! ter niet beslissend] op aan, of de aail hun successen voel den, zoodat daar| doorbraak volgt. Hierin zijn de slaagd. Veeleer bi communique's, dat] val reeds den twj den werd. Als in muniqué's gezegd I zich tot de tweed| strekte en tot de geheele Duitsche daaronder slechts het geheele ve: verstaan. De Duit len hun tegenstar en derde linie met achtergehouden zetten, terwijl voio voordeel der verr DE VEREENK DUITS De medewerker legenheden van d schrijft In Dui steeds de bewei Duitsche regeerin onbeperkten duikt ren berekend hee tusschenkomst va ten. Dit is groots volk van 45 millio lijk klein legertje van den oorlog h wat moet dan nie een volk van 10( middelen, die ever volking en zijn g hoewel ze kundig industrie, kunnen den met de Amer tie betreft. Een kaansche method* linn van de have het uitbreken van de was in de lijs havens. Nu is Bo het initiatief van

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2