:s. 2000 :uo i) ilpp£ii Ifa fan 't Sari. DONDERDAG gemeentebestuur binnenland feuilleton 55e Jaargang 1917 amer i KHMERS. tigers IEDIMGEN NVRAGEN. bode. firma f. Ui OEVEL8E Kleine Harkt 18, Vlissingen. Teleioon Interc. 10 12 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen PWO. 86 Irt van annaemie liuwzwakte 1 lusteloos Uw londer uitgerust Pan is voor U de len de zenuwen [epen, gezonden, Iks van treurige 1 (zenuwzwakte) name drogisten, pag- )EFTUIN te J1NTJES uit- !00 M2., tegen |reln, gelegen sn de Marine den Prins |ian te melden P L ABRA it, w aarvoor IAAT 77. een nette nenschen. Brieven s. Crt." ureau Vliss. Crt." nen een paar nette resbureau „Vlis- C. HENDRIKSE,. 1 36, alhier. ;R vraagt direct Walstraat 101. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6J4 ct. per regel I gulden bij levens- n r* gulden bij dood gulden bij verlies 4 gulden bij verlies 4 gulden bij verlies rtf* gulden bij verlies lange ongeschikt- g R door <|||g van een hand, J**||| van gggi| vaneen van eiken erd tegen ongelukken voor :LUUU heid tot werken g fcjr |J een ongeluk UUU voet of oog een duim iUU wijsvinger UU anderen vinger .ltze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. Big. Verzek. Bank" të Schiedam l lc abonné's, in 't bezit eener zijn GRATIS verze- STRAATBELASTING. I Afkondiging van het uitvoerbaar ver- klaarde kohier no. 2 van de straat belasting voor het jaar 1917. Burg. en Weth. van Vlissingen ma ken bekend dat het kohier no. 2 van de straat- I belasting voor het jaar 1917, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij I |inn besluit van 5 April 1917 no. 53 te zijn goedgekeurd, op heden, in af schrift gedurende den tijd van 5 maan den ter Secretarie der gemeente voor I een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Ondeskundige teelt van gewassen. Minister Posthuma schrijft, in ant woord op desbetreffende vragen van bet Kamerlid Sannes inzake de teelt van gewassen, een waarschuwend woord aan hen, die deze leiding dienen te ge ven. Er kan niet genoeg op worden vewezen, aldus de minister, dat de ex ploitatie der geschikte terreinen (de I minister noemt ongebruikte villa- en I bouwterreinen, als ook in sommige ge- I vallen akkerbouw- en graslanderijen) J slechts aan zeer deskundige leiding dient I 1e worden toevertrouwd. Geeft men den grond bij kleine perceelen uit, dan dient men zeer angstvallig te zijn bij de keuze van persoijen, aan wie een perceel kan worden toevertrouwd. Laat men grond bebouwen door per sonen, die op land- en tuinbouwgebied slechts luttel ervaring hebben, zoo zal ook bij den besten wil van de verbou wers teleurstelling niet uitblijven, in de meeste gevallen zal slechts verspilling van arbeid, zaai- en pootgoed en mest het resultaat zijn, vooral indien de grond niet zeer vruchtbaar is. In géén geval mag voor de teelt in de stadstuintjes deskundige leiding en toezicht ontbreken. Bij de keuze der te verbouwen pro- dukten dient er op gelet te worden, dat men slechts eenvoudige culturen toepast en dat men behalve aardappelen geen gewassen teelt, die hier te lande in over- groote hoeveelheden worden voortge bracht, zooals kool, snijboonen e.d. De aangewezen gewassen zijn late aardap pelen en peulvruchten. Wat nu de bestemming der te telen producten betreft, zij opgemerkt, dat tot dusver steeds de regel is gevolgd, dat bij inbezitneming van levensbehoeften aan de producenten een voorraad, vol doende voor eigen behoefte, gelaten is en het voornemen bestaat dezen regel ook ten aanzien van den oogst der hier besproken gewassen te volgen. Dit geldt ook voor gemeenten, indien de verbouw in eigen exploitatie geschiedt. Een dergelijke toezegging kan echter niet worden gedaan ten aanzien van de DOOR A.- HAKS. 62.) —o(tfadrnlt wmw) Aan het station voelde men al den bitteren ernst der scheiding, en der va ge onzekerheid. In de verte naderde de trein. Hij" reed den heuvel af en de witte rook warrelde in de boomen. Laatste woorden, handdrukken, kus sen... Moed, jongens, rap kom je weer 1 Is maar voor de grenzen 't Wordt geen oorlog Wij zullen den oogst binnenhalen, gij komt 't oogstfeest vieren, als 't al gedaan is De trein schoof binnen en stopte met knerzend gesleep der wielen op de rads. Wat rap opstappen vermaanden de wachters, want men moest op tijd njden, de aansluitingen verzekeren. Portieren werden mét een bons dichtgeslagen hoofden verschenen door de ramen. Doe nog eens de complimenten aan moeder. producten, geteeld door land- en tuin bouwers op contract voor gemeenten en particulieren. Kan echter worden aangetoond, dat dergelijke contracten door gemeente besturen zijn afgesloten voor den ver bouw op terrein, dat voorheen niet voor de productie van voedingsgewassen in gebruik was, waaronder ook grasland ware te rekenen, zoo is de minister be reid daarvoor een uitzondering toe te staan, mits hem tijdig (d. w. z. voor 1 Juni) alle noodige gegevens om een behoorlijke controle uit te oefenen, wor den verstrekt. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de door de gemeentebesturen te telen hoe veelheden producten bij een eventueele distributie in mindering zullen worden gebracht. Bijzondere maatregelen met betrek king tot de lichting 1918. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der wet betreffende bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1918. In de vergadering der Tweede Kamer van 13 Februari II. heeft de minister van oorlog toegezegd, te zullen overwegen welke maatregelen alsnog zouden kun nen worden genomen om de dienst plichtigen van de lichting 1918, die naar de gewone bepalingen landstormplichtig zouden zijn geworden zonder bij de militie dienstplichtig '0 zijn gefeest, bij de demobilisatie van ue militie naar den landstorm te doen overgaan. Het overleg, dat hij daaromtrent met zijn bij deze zaak mede betrokken am bt- genooten heeft gehouden, heeft geleid tot de indiening van het thans aange boden ontwerp. De leidende gedachte bij de samen stelling van het ontwerp is geweest dezehet beoogde doei te bereiken op een wijze, waarbij de normale gang van zaken zooveel mogelijk wordt gevolgd. Vandaar de strekking van het ontwerp om de vrijstellingen, die zouden ver vallen, wél te verlee .en en het recht op vrijstelling, voor zooveel volgens de Militiewet de militieraden daaromtrent uitspraak doen, ook nu te doen beoor- deelen door die raden, een en ander met deze afwijking alleen, dat de meeste vrijstellingen later dan gewoonlijk zul len worden verleend en dat zij niet da del ijk zullen ingaan. Van de bevoegdheid tot het inbren gen van bezwaren en het instellen van beroep tegen gedane uitspraken zal op de gewone wijze gebruik kunnen worden gemaakt. De bedoeling bestaat om, nadat de provinciale adjudanten en de burge meesters het voor de indeeling en de oproeping noodige gebruik hebben ge maakt van de registers, waarin de keu- ringsraad zijn uitspraken heeft vermeld, deze registers aan de militieraden te doen toekomen en als dan de zitting dier raden te doen aanvangen, /ermoedelijk in de maand Augustus, ten tijde waarop de militieraden gewoonlijk hun tweede zitting openen. De overgang naar den landstorm be hoeft in de voorgestelde wet niet te Zeg Wieze, dat ze goed op de kinderen let, ik zal alle dagen nieuws zenden riep de jonge weduwnaar tot een kennis. En zoo veel moest nog van 't harte, maar ,een fluitje klonk scherp boven 't stemmengedruisch, de trein kwam in beweging, vertrok en weer galmde het: ,,Zij zullen hem niet temmen den fieren Vlaamschen Leeuw." En plots was de stilte over Meerbeke gevallen. Rustig stond daar de oude toren, rijzend boven de boomen en roo- de daken, schouwend over de velden, waar de achterblijvenden den arbeid hernamen. Maar in hoeveel harten was angst en droefheid En 's Zondags ook lag het dorp daar als verlaten. O, wat werd er veel ge beden om afwending van 't gevaar en den veiligen terugkeer der soldaten Men zag niet hoe in de groote steden allerlei toebereidselen werden geno men, men hoorde niet 't gedaver van 't geschut, van oortogs- en' roode kruis wagens over de keien en 't bleef hier verborgen, hoe België zich voor den oorlog toebereidde. XXV11. 't Was Maandagmiddag. Florent stapte van den trein. Hij was naar Oostende geweest, hopend Louise nóg te zien. Doch 't meisje had niet tang worden geregeld, omdat de vrijstelling reeds zal medebrengen ontslag uit den dienst bij de militie en dit ontslag ten gevolge zal hebben dienstplicht bij den landstorm. Ten aanzien van diegenen, die op het tijdstip waarop de vrijstelliing ingaat, nog niet bij de militie mochten zijn in gelijfd, is een bijzondere voorziening voor hun opneming in^den landstorm evenmin noodig. Ook hun landstormplich- tigheid vloeit dan reeds uit de landstorm wet voort. De concentratie. Onlangs hebben wij een paar uitin gen weergegeven van Unie- en vrij- liberale zijde omtrent de opzegging van het concentratieverbond door de vrijz. democraten. Thans laten wij volgen, wat van de zijde der vrijz. dem. bij monde van den heer Marchant (in „De VrijzinnigjDemocraat") wordt in het midden gebracht. „Van onze concentratievrienden heb ben wij met de vrije liberalen altijd het best kunnen argumenteeren. Wij heb ben elkander wel eens onaangename dingen moeten zeggen, maar wij be grepen elkander. Anders was het met de liberale Unie. Of het lag aan de dichte nabuurschap, aan de verbroken banden, of aan den ffl-r'-c-.oer, dien men van ,.,jue steeds aan het woord ,ieï, wij zullen het niet onderzoeken een feit is, dat de woordenwisseling bij verschil van meening als regel hoogst onaangenaam was. Daarom hebben wij polemiek in die richting zooveel moge lijk vermeden. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook nu voor, waar twee organen van onze concentratiegenooten over onze terug trekkende beweging zich laten hooren: „De Nieuwe Courant" i« heusch, „Het Vaderland" maakt zich door arrogantie belachelijk. De redactie van „Het Vaderland" is vergeten, dat zoowel vrije als Unie-li beralen den strijd zoowel voor verhoo ging der directe belastingen als voor de onverkorte rechten van de Volksverte genwoordiging aan ons alleen hebben overgelaten is vergeten, dat de vrije liberalen de onderwijsvoorstellen der Staatscommissie hebben gebrandmerkt als verderfelijk voor het volk. Van waar dan die zure toon van „Het Vaderland"? De oorzaak is niet ver te zoeken. Het blad meent wel met ons, dat de organisatie der vrijzinnigen „zuiverder zou zijn, indien er twee groepen bestonden in plaats van drie, een behoudend liberale en een demo cratisch vrijzinnige", maar de methode om hiertoe te geraken .is een weder op gaan van de vrijzinnig-democraten in de liberale Unie. Er is weinig scherpzinnigheid noodig om uit hetzelfde betoog van „Hef Va derland" te lezen, dat dit onmogelijk is. Wij hernemen onze zelfstandigheid, omdat samengaan met behoudende ele menten door ons wordt verworpen. „Het Vaderland" vraagt ons, op te gaan fn de Unie, die in hetzelfde sa mengaan het behoud ziet van „de vrij zinnigheid en de democratie". Wij ach- in de badstad vertoefd. Slecht nieuwst zei Florent tot den man, die kaartjes nam. We zijn in oor log. 't Is toch geen waar zeker Ja. Duitschland heeft gevraagd door ons land te mogen trekken, om naar Frankrijk te gaan. Onze Koning en de regeering hebben geweigerd. Duitschland heeft ons nu den oorlog verklaard. En ontroerd liep de jongeling heen. 't Was of hij hier, op zijn dorp, waar hij alles kende en liefhad, nog beter 't tragische van den toestand gevoelde. Op 't plein zag hij den graaf en den secretaris. Hun gelaat teekende ernst. Komt ge van Brugge vroeg de graaf aan Uitenhage. Alle vijandschap of oneenigheid scheen plots gevallen. Van Oostende, meneer de graaf. Ge weet 't nieuws dan We heb ben oorlog. Ge hebt nog bijzonderhe den gehoord Florent haalde een dagblad te voor schijn, een speciale uitgave. Veel bijzonderheden kende men nog niet, maar 't nieuws was ontzettend ge noeg en trof als een zware slag de harte van 'f volk. 't Leek onmogelijk 't Kleine België, dat nooit een ander land iets had mis daan, dat naar geen macht of heersch- zucht streefde, in oorlog Zijn zonen bedreigd in 't bloeiend leven. Vijanden ten de cristalldsatie in twee groepen een verbetering, omdat er tweeërlei begin selen, tweeërlei aanleg, tweeërlei maat schappelijke groepeering is. „Het Va derland" noodigt ons uit, toe te treden tot een organisatie, die steeds als haar hoogste taak heeft beschouwd, dat be- ginselverschil te verdoezelen. Wij zullen het maar ronduit zeggen van de oprechtheid der Unie-begeerte naar een andere partijgroepeering ge- looven wij niets. De sympathiebetuigingen voor split sing in tweeën en voor andere groe- neering zijn niets dan praatjes voor de vaak, pogingen om hen, die in ernst ervoor gevoelen, aan het lijntje te hou den. De tegenstand in Unie-kringen is gemakkelijk te verklaren het gaat om het bestaan dier organisatie zelf. De neringziekte heeft haar te pakken de moed der zelfopoffering ontbreekt. Met de erkenning van de noodzakelijke groepeering in tweeën erkent de Unie haar eigen overbodigheid. Dat is niet gemakkelijk. Daarvoor moeten wij haar tijd laten. Het proces wordt toch vol trokken door kunstmiddelen behoeft het niet te worden verhaast." Congres S. D. A. P. Op den derden C -.g:e„Eag awam i,n oespreking een voorstel van Amsterdam IX, een spoedige uitspraak vragend over't ministerialisme in verband met de geop perde inneming van een ministerszetel door een socialist, wanneer de burger lijke ministers hun taak niet naar wensch verrichten. Aan dit voorstel zat gevolg gegeven worden. Besloten wordt het volgend Congres te Utrecht te houden. De heer Vliegen wordt als voorzitter herkozen. Hoofdcursus. Voor het in 1917 te houden examen voor toelating tot den hoofdcursus, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van tweede luitenant-kwartier- meester, resp. voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Ned. Indië, worden de volgende aantallen plaatsen opengesteld I. voor het leger hier te lande infanterie 22, administratie 6 II. voor het leger in Ned.-Indië: infanterie 12, administratie 2. Cadettenschool. In de maanden Juii en Augustus e.k. zal een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld a. 40 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te landeb. 22 plaatsen voor jongelieden, met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned. Indië, waaronder één plaats voor inland- sche of daarmede gelijk gestelde jonge lieden. Uitvaren der visschersschepen. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis van be langhebbenden, dat alsnog door hem zijn, aangewezen tot het uitgeven van uitvaarvergunningen aan visscherssche- op ons grondgebied, Duitschers, die gisteren hier nog als eigen onderdanen gastvrijheid en bescherming der wetten genoten, er 't dagelijksch' brood ver dienden, handel dreven, nijverheid be oefenden. En nu zoo verraderlijk het onschul dig land in een oorlog gesleurd, omdat België zijn eer niet met voeten trad en geen wegen en voorraden afstond, om een ander buurvolk in 't harte te laten treffen En na de eerste verbazing en ver bijstering sloeg heftig de verontwaar diging op. Florent ging naar huis. Moeder kwam hem in de gang tege moet. Er is slecht nieuws, zei ze. Ik zie het aan de doening buiten. Ja, moeder, 't is oorlog. Och, iHeere, oorlog in ons land De zoon vertelde wat hij vernomen had. En geen hoop meer vroeg de vrouw. Neen, moeder... O, Florent, we moeten vader naar huis halen! Seffens, Florent... in zulk een tijd moeten we samen zijn. Moeder, iaten we eersf mef den dokter spreken. Maar waarom Ik wil vader hier hebben, wat de dokter ook zegt. 'f Is goed, moeder. Vertrek vandaag nog Dan kunt pen de waterschouten of fungeerende waterschouten te Breskens, Philippine, Terneuzen, Veere, Brouwershaven, Zie- rikzee en Vlissingen. De tuchteloosheid. Het algemeen bestuur der Tucfit-Unie heeft aan den minister van Binnenland- sche Zaken thans, in opdracht van de ledenvergadering een tweetal adressen gezonden. In het eene adres wijst het bestuur er op, dat niet alleen behoefte bestaat aan nieuwe verordeningen tot beteugeling der tuchteloosheid, maar ook een ern stige, volhardende toepassing van be staande verordeningen. Het bestuur verzocht aan den minister maatregelen te treffen om door tus- schenkomst van de Commissarissen der Koningin, de gemeentebesturen en de hoofden van politie in dier voege te be- invloeden, dat streng, oplettend en zon der onderscheid de hand worde gehou den aan alle bestaande wetten, veror deningen en voorschriften. In het andere adres wordt verzocht een staatscommissie in te stelten, die ten doel heeft het onderwerp der tuch teloosheid en hare bestrijding te be- studeeren. Censuur op de tooneel- en bioscoop voorstellingen voor militairen. In de vorige week werden medege deeld de maatregelen, door het leger bestuur genomen, om ongewenschte en aanstoot gevende voorstellingen te we ren uit vertooningen op tooneel of bios coop, den militairen ter ontwikkeling en ontspanning aangeboden. Zoo was er o.a. een klacht geuit, dat bij een opvoering, die zou hebben plaats gevonden in de onderofficiers- cantine te Amersfoort op de Vlasak kers, gemeene taal, vloeken en zede- looze vertooningen op het tooneel schering en inslag zouden zijn geweest. Een en ander nu is door de militaire autoriteiten onderzocht, bij welk onder zoek, naar het Haagsch Corresponden tiebureau mededeelt, gebleken is dat van al hetgeen werd verteld niets over bleef en dat al mocht het stuk, ware het gemeten met den gestrengen maat staf der bovengenoemde (later gege ven) bevelen van den opperbevelheb ber, voor wat zijne strekking aangaat eenigszins aanvechtbaar zijn geweest in elk geval vaststaat dat nóch ge meene taal, nóch vloeken, nóch zede- looze voorstellingen van het tooneel hebben geklonken of daarop zijn ver toond. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de commandant ter plaatse persoonlijk, evenals van alle, zich ook van den in houd van dit stuk te voren had over tuigd. Inlevering dekens. De opperbevelhebber heeft bepaald dat door de troepen de z.g. „derde de ken" einde April of begin Mei moet worden ingeleverd en de z.g. „tweede deken" einde Mei of begin juni. Na dien tijd zal elk militair slechts in het bezit mogen zijn van één deken ge morgen met vader terugkeeren. Misschien wil de dokter meegaan. Vraag het hem ga er nu heen Florent voldeed aan 't verzoek. De dokter kwam eens met madam Uiten hage spreken. Ze moest kalmer zijn en wat nader nieuws afwachten. Haar man was in 't sanatorium zoo veilig als hier. Er was nog niets zekers. En zoo sprak hij en overreedde de vrouw haar plan voorloopig uit te stellen. Er werd dien namiddag en dien avond in menige woning geschreid. Den volgenden morgen vernam men, dat er bij Luik reeds gestreden was. De eerste post bracht bij de Uiten- h.age's een brief, waarin de notaris, die de zaken regelde, meldde de vergade ring uitgesteld was. Sommige belang hebbenden waren gemobiliseerd, en hadden nog geen instruct.ie's kunnen geven. De toestand der firma Wat leek dat alles nu klein bij den toestand van het land In den voormiddag hield een rijtuig voor de woning stil. Madam V.anbus- sche stapte er uit en moest madam Uitenhage spreken. Florent stond haar te woord. Moeder kan niet komen, zei hij. Bovendien, ik neem de zaken waar. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1