De Slem ian 't Hart. 6 APRIL gemeentebestuur feuilleton binnenland 55e Jaargang1 3917 VRIJDAG Firma f. VAN OE VEISE li., Kleine Harkt 58, Vlissingen. Teletoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen .No.82' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in t bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- Ffr*f gulden bij dood ft ft #1 gulden bij verlies J F* ft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M\ g1111 lange ongeschikt- ^11 door van een hand, |ft|| van B B 111 van een /m van elken kerd tegen ongelukken voorsJ U U heid tot werken B Vil een ongeluk UUU voet of oog lOU een duim 1UU wijsvinger WW anderen vinger 3e« ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend mede in verband met de omstandigheid, dat de verkoop van petroleum thans verboden is dat met ingang van Vrijdag 6 April 1917 de in hunne bekendmakingen dd. I en 8 Februari 1917 inzake lichtbeper- l<jng en kolenbesparing maatregelen worden vervangen door de navol gende De straatverlichting zal aanmerke lijk blijven beperkt. Alle gebruik van gas en electriciteit voor de verlichting van winkels en kramen inbegrepen barbiers- en kappersWINKELS (óók derhalve in uitstalkasten) of voor reclame-doel einden is verboden, vóór des voor middags 6 uur en na des namiddags 8 uur, uitgezonderd op Zaterdag, wan neer ten aanzien van winkels en kra men (NIET voor uitstalkasten en recla me-doeleinden) de verlichting door middel van gas en electriciteit zal zijn toegestaan tot des namiddags 9 uur, een en ander met betrachting van de grootst mogelijke zuinigheid. In winkels, waar UITSLUITEND ta bak en sigaren worden verkocht, mag eiken weekdag tot des namiddags 10 uur gas of electriciteit voor de ver lichting gebezigd worden, echter NIET in de uitstalkasten en slechts met be- Irachting van de grootst mogelijke zui nigheid. In bijzondere gevallen kan door Burgemeester en Wethouders onthef fing worden verleend van vorenstaande bepalingen, dat geen gas en electrici teit voor verlichting mag worden ge bezigd. Het is verboden voor de verlichting van koffiehuizen, tapperijen en andere voor het publiek toegankelijke loka len, benevens van sociëteiten, gas en electriciteit te bezigen tot eene groote- re lichtsterkte dan van 3 normaalkaar sen per vierk. M. vloeroppervlakte. Verder zal, ter beperking van het verbruik van gas en electrischen stroom in ALLE perceelen, de prijs van gas en electrischen stroom verhoogd zijn boven een zeker maximum ver bruik en na eenen zekeren tijd van ge bruik, en wel als volgt met 50 voor lichtgas, geleverd over den muntmeter boven 50 kub. M. per maand met 50 voor lichtgas, geleverd over den gewonen meter boven 60 kub. M. in de maand April, boven 50 kub. M. in de maand Mei en boven 40 kub. M. in eik der maanden Juni en Juli met 50 voor kookgas, geleverd boven 50 kub. M. per maand met 100 voor elke hoeveelheid Winkels, waar behalve tabak en sigaren ook nog andere waren worden verkocht, vallen dus onder de bepalin gen, dat gas en electriciteit voor de verlichting slechts mag worden gebe zigd op Maandag tot en met Vrijdag tot des namiddags 8 uur en op Zater dag tot des namiddags 9 uur. DOOR .A.. HA.KS. —o— (Mrnlt verboden 58.) Men sprak hierover nog eenigen tijd door, en de Uitenhage's en Louise be schouwden den geneesheer als al te zwaarmoedig. De koopman scheen niets van al 't verhandelde te begrij pen. Nu, we zullen ons niet al te onge rust maken voor den tijd, besloot de dokter, opstaande, om te vertrekken. Maar er is spanning, dat kunnen we met loochenen. Florent leidde hem uit en in de gang vertelde hij dadelijk zijn ontdekking in t koetshuis. De dokter ontstelde. - Ik schrik er van... natuurlijk, je vader is een vriend, maar toch heb ik ér voor gevreesd, zei hij. Weet moeder 't Neen, hoe kan ik dat zeggen Ze moet het weten, jongen, want is noodig tot een strengen maatregel °ver te gaan. Wat dan, dokter? electrischen stroom, welke per maand meer verbruikt wordt dan 50 K. W. U. voor de electrische licht installaties, welke niet meer dan 20 lichtpunten omvatten; 100 K. W. U. voor de electrische lichtinstallaties, welke meer dan 20, doch niet meer dan 40 lichtpunten om vatten 150 K. W. U. voor de electrische lichtinstallaties, welke meer dan 40, doch niet meer dan 60 lichtpunten om vatten .300 K. W. U. voor de electrische lichtinstallaties, welke meer dan 60 lichtpunten omvatten. Burgemeester en Wethouders drin gen bij de ingezetenen met aandrang aan op hunne medewerking tot eene stipte naleving van bovenstaande maat regelen en op eene zoo groot mogelijke beperking in het gebruik van gas en electriciteit. In gevallen, waarin onverhoopt van geen goeden wil tot medewerking mocht blijken, zal aan de Directies der Gasfabriek en der Electrische Centrale worden verzocht over te gaan tot af sluiting van de onwilligen. Bedoelde Directies zullen in die ge vallen geacht worden ontslagen te zijn van de verplichting tot naleving van de betrekkelijke bepaling harer con cessies, om gas of electriciteit te leve ren aan ieder, die zulks verlangt. Vlissingen, 5 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat in alle winkels en kramen ech ter niet in uitstalkasten of voor recla me-doeleinden) het gebruik van gas en electrisch licht zal zijn toegestaanop Vrijdag 6 April tot des namiddags 10 uur en op Zaterdag 7 April tot des namiddags 11 uur, zulks met betrach ting van de grootst mogelijke zuinigheid. Vlissingen, 3 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. REGEER1NGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren dd. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 7 April tot en met 13 April op bon no. 6 Aardappelen verkrijg baar zijn 3 K.G. op bon no. 5 Rijst verkrijgbaar is V4 K.G. (2i/2 ons). Vlissingen, 6 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vader moet eenigen tijd in een andere omgeving, naar een gesticht. Och Heere, een zinneloozenge- sticht, zei Florent somber. Neen, neen... een sanatorium. Alles drukt hem hier neer en ie zal er ger en erger worden. Laat ik er dezen avond nog met moeder over spreken. Morgen, dokter, ik zal 't moeder stillekens vertellen. Goed dan Morgenvoormiddag kom ik terug. Terwijl Louise en Mathilde handwer ken bekeken, en Uitenhage droomerig in de kamer zat, riep Florent zijn moe der in 't kantoor, en daar, waar al zoo menigmaal gezucht en geklaagd was, bij diezelfde registers met de noodlot tige cijfers, vernam madam Uitenhage de medcdeeling van haar zoon. Tot Florents verwondering hield ze zich sterk. O, ik heb 't ook al bemerkt, zei de moeder treurit». Tweemaal is hij in den nacht opgestaan en naar beneden geslopen. Dan wilde vader naar buiten, 'k Volgde hem en terwijl hij bezig was met de achterdeur te openen, kwam ik bij hem. Gedwee ging hij mee terug. Zeker wilde hij toen ook naar de schuur. Ja, ik weet het, z'n hoofd is niet in orde. En nu 't plan van den dokter. O, ik vind het zoo hard. 't Is juist alsof wij hem nu maar uit huis willen BEKENDMAKING. Benzine. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis de volgende be schikking van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Gezien artikel *8 der Disfributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen le. Het is verboden benzine te ver voeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daartoe vergunning is verleend. 2e. De voorwaarden, onder welke ver gunning zal worden verleend, zullen nader worden vastgesteld. 's-Gravenhage, 3 April 1917. De Minister voornoemd, POSTHUMA. Vlissingen, 6 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De nieuwe Staatsleening. in aansluiting bij een vroegere mede- deeling, dat den eersten tijd geen nieuwe groote Staatsleening te verwach ten is, wordt van de meest bevoegde zijde vernomen, dat de door minister Treub in de Tweede Kamer aangekon digde nieuwe leening eerst na de ont binding van de Staten-Generaal en de daarop volgende verkiezingen van den aanstaanden zomer tot stand zal komen. De monopoliseering van het levens verzekering- en brandverzeke- ringbedrijf. De door minister Treub in de Tweede Kamer aangekondigde benoeming van twee Staatscommissies voor het vraag stuk van het trekken van het bedrijf der levensverzekering en brandassurantie aan den Staat, wordt spoedig verwacht. De eerstgenoemde commissie zal uitge breider zijn dan de tweede, in verband met den grooteren omvang van het ter rein. De verschillende belangen, bij dit bedrijf betrokken, zuilen in de com missie hun vertegenwoordiging vinden. Men verneemt, dat mr. Tak, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, is aan gezocht om als voorzitter van beide commissies op te treden. Geen lichting naar huis. De opperbevelhebber heeft ter kennis gebracht dat bij den overgang van de miliciens 1917 van de depóts naar het veldleger op 12 dezer er niet moet wor den gerekend op het vertrek van een militielichting van het veldleger met on bepaald (klein) verlof. Logeergasten. De minister van landbouw heeft de volgende circulaire tot de gemeentebe sturen gericht Van verschillende zijden is de vraag tot mij gericht maatregelen te treffen, ten einde te voorzien in de behoeften aan levensmiddelen voor personen, die zenden. Maar als 't moet moeder Ja, dan moet het We worden zwaar beproefd. ---- Had ik maar Jeanne gehuwd Stil, kind... Dan zou vader ook zoo geworden zijn, uit wroeging over jou. Ik ken hem Jeanne gehuwd Jeanne en Antoine zijn een week van hun huwelijksreis terug en de jonge vrouw kwam al eens naar huis geloo- pen. Dat ligt niet aan haar, maar aan madam Vanbussche, een duivelin 'k Weet het, maar 't ligt vooral aan de manier, waarop het paar sa men is gekomen. En met jou zou 't ook een ramp zijn geweest. God zij ge dankt, dat die afgewend is We zullen morgen eens met den dokter spreken. En meer nog gevoelde Florent zijn verantwoordelijkheid, maar hij wilde die dragen als een kloek man. XXIV. 't Was den tweeden dag na Florents ontdekking. Een rijtuig hield voor Uitenhage's woning stil. De dokter sprong er uit en trad binnen. De koopman zat in de huiskamer. Uitenhage, beste vriend, nu kom ik jou en je vrouw eens halen, zei de geneesheer vriendelijk, 't Is schoon weer en we gaan op reis. Dat pleizier in komende maanden tijdelijk buiten hunne vaste woonplaats vertoeven, in verband hiermede heb ik de eer U mede te deelen, dat ik bereid ben aan daartoe in aanmerking komende ge meenten eene vermeerderde hoeveel heid der gerantsoeneerde regeerings- goederen te doen toekomen in evenre digheid met de tijdelijke toeneming der bevolking, die in zoodanige gemeenten verwacht kan worden. De desbetref fende gemeenten gelieven daartoe aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distribute van Levensmiddelen opgave te doen van het aantal perso nen, die vermoedelijk tijdelijk in hunne gemeente zullen vertoeven, van de maanden, waarin het verblijf zal vallen en van den gemiddelden vermoedelij- ken duur van dat verblijf. Ten aanzien van het nadeelig ver schil tusschen de in- en verkoopprijzen ingevolge art. 3 der Distributewet 1916, dat voor sommige goederen bestaal, ben ik van meening, dat, waar de ge meenten door het verblijf der tijdelijke inwoners groote voordeelen genieten, er alle aanleiding bestaat, dat nadeelig verschil te doen dragen door de ge meenten, waar de tijdelijke inwoners vertoeven en niet door de gemeente, waar zij hunne vaste woonplaats heb ben. Hiertoe bestaat naar mijne mee ning te meer aanleiding, omdat het in de bedoeling ligt, tijdens den zomer het aantal gerantsoeneerde goederen te be perken en minder artikelen te doen distribueeren dan thans geschiedt. in hoeverre gemeenten, vanwaar de tijdelijke inwoners afkomstig zijn, maat regelen wenschen te treffen ter voor koming, dat deze personen ook nog in hunne vaste woonplaats regeeringsgoe- deren bekomen, meen ik aan de beoor deeling van het betrokken gemeentebe stuur te kunnen overlaten". Luchtvaartdienst. De minister van oorlog heeft eene wijziging gebracht in de Luchtvaart beschikking. Dienstplichtigen, die hun eersten oefe- ningstijd hebben volbracht, kunnen thans met machtiging van den chef van den generalen staf, eene vrijwillige verbinte nis voor den tijd van 2 jaar aangaan bij het korps, waartoe zij behooren, met bestemming om gedetacheerd te worden bij de Luchtvaartafdeeling, tot het ver richten van werkzaamheden (vlieg-dien- sten uitgezonderd.) Alvorens evenbe- doelde verbintenis aan te gaan worden zij aldaar ten hoogste 3 maanden op proef werkzaam gesteld, gedurende welken tijd zij alsdan eventueel vrij willig onder de wapenen zullen blijven of komen. Deze personen kunnen, wanneer zij daarvoor door den aard hunner dienst verrichtingen als anderszins in aanmer king komen, door den commandant van de luchtvaartafdeeling na bekomen machtiging van den chef van den gene ralen staf worden bevorderd tot kor poraal en tot sergeant. Zij komen dan te zijner tijd voor oefeningen bij de landweer, alsmede bij mobilisatie onder de wapenen bij de luchtvaartafdeeling. Aan milïtieplichtigen, die 2 jaar of ga je me niet weigeren, hé De groote man was gewoon den dokter gedwee te gehoorzamen. Ja, 'k ga mee, zei hij dwaas la chend. Waar naar toe? O, naar Brussel... En Emelie ook, hé Van eigen. Uitenhage was tevreden. Als een kind volgde hij. Maar de menschen zullen ons niet zien vroeg hij. 't Is een gesloten rijtuig. Dag vader, groette Florent, die zeer bleek zag. Zijn lippen beefden, toen hij sprak. Florent, gij zult op 't huis letten, hé, en niemand binnen laten, hernam Uitenhage. Neen, niemand. Dag Mathilde! Het meisje wierp zich om zijn hals, maar Florent nam haar met zachten dwang bij den arm en fluisterde Houd je kloek... om zijnentwil... Madam Uitenhage moest ook met geweld haar tranen bedwingen. Zóó vertrok haar man uit zijn woning..., Uitenhage, eens de alom geachte, ver standige, soliede koopman... Men moest hem misleiden gelijk een kind. Aldus had de dokter alles geregeld, en men wist, hij deed het uit bezorgdheid en ware vriendschap. Zelf zou hij zijn patiënt tot in 't sa- langer bij de luchtvaartafdeeling hebben gediend, wordt vrijstel ling van herhalings oefeningen bij de militie verleend. Wanneer met personeel als bedoeld in eenige overige paragrafen, de orga nieke sterkte niet kan worden bereikt, kunnen dienstplichtigen, die ten minste 4 maanden onder de wapenen hebben gediend, worden gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling, om daarbij te wor den belast met werkzaamheden, waaraan geen bijzonder gevaar is verbonden. Voor de hierbedoelde dienstplichtigen geldt eveneens het hierboven bepaalde betreffende het onder de wapenen komen bij de luchtvaartafdeeling voor oefenin gen bij de landweer, alsmede bij mo bilisatie, met dien verstande, dat zij alsdan ook voor herhalingsoefeningen van de militie bij de luchtvaartafdeeling onder de wapenen komen. Het mijnengevaar. In de maand Maart j.l. zijn op de Nederlandsche kust aangetroffen 19 mij nen, te weten 15 van Engelschen, 1 van Franschen 1 van Duitschen en van onbekenden oorsprong. De opgave brengt het totaal der sedert het begin van den oorlog op de kust aangetroffen mijnen op 1897, onderver deeld als volgt: Engelsche 1245; Fran- sche 65, Duitsche 258van onbekende oorsprong 328. VERGADERING WERKLIEDEN VAN „DE SCHELDE". In het Concertgebouw had gisteren avond een zéér druk bezochte vergade ring plaats van werklieden der Konink lijke Maatschappij „de Schelde", bij een geroepen door den Christ. Metaal- bewerkersbond, de Landelijke Federa tie van metaalbewerkers, den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond en den Alge- meenen Nederlandschen Metaalbewer kersbond. De heer Marinissen trad evenals vo rige malen bij gezamenlijke vergade ringen als voorzitter op en opende met een enkel woord de vergadering, mede- deelende, dat een aanslag wordt ge pleegd op de georganiseerde arbeiders. Als eerste spreker trad op de heer Hoossen van de Federatie, die zich verheugde over de opkomst ook van vele niet-georganiseerde arbeiders. Reeds ineermalei hebben de organisa ties front moeten maken. Wat nu ech ter gebeurt, is nog nimmer in Neder land geschied. Wat is het geval, de directie trekt in overleg met de commissarissen een deel der winst van 1916, men spreekt van 95.000, uit, om die als crisis-uit gaven voor de arbeiders te bestemmen. Al de arbeiders hebben aan het maken van de winst mede geholpen maar nu bepaalt de directie, dat alleen zij, die lid zijn van het werkloozenfonds van „de Schelde" zeif, waarbij alleen kun nen zijn aangesloten, zij die geen lid zijn van een bond, die een werkloozen-kas hebben, van dit geld zullen trekken. De directie heeft het toetreden tot haar fonds vergemakkelijkt, maar dit is juist gedaan als middel om de organisatie buiten de deur te houden. S'pr. pro- natorium begeleiden en dan de vrouw mee terug brengen. Ratelend reed de koets heen. Mathilde barstte in snikken los. Nu kon ze haar gemoed luchten en moest ze niet meer veinzen. Louise kwam in de kamer. Ze had zich bij 't afscheid kiesch teruggetrok ken. O, en ik, die hier logeeren kwam, die zat te zingen en te spelen zei ze treurig. Waarom schreef je me niet af Omdat je ons nog bemoedigt, ant woordde Fiorent. Wil ik heengaan O, neen, blijf We hebben aflei ding noodig. Ja, blijf smeekte ook Mathilde. En eergisteren zong ik... En dat deed ons goed, hernam Florent. En laten we ons nu ook sterk houden, Mathilde. 't Is om vaders welzijn. Hij zal gezond terugkeeren. Wat later kwam Raimond, die met vacantie thuis was, binnen. Op 't dorp wist men niet, dat Uiten hage naar een sanatorium was, maar aan Raimond en zijn ouders had Ma thilde 't verteld. De jongeling nam 't meisje voor een uurtje mee naar zijn huis. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1