2000 I l\m van 1 Hart. 5 APRIL No. 81 55e Jaargang 1917 DONDERD4G jjijïeFirma f. VAN fit V£LBEKleine Mukt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur BINNENLAND FEUILLETON VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6^ ct. per regel De abonné's, in t bezit eener polis, zijn GRATIS verze- lange" ongeschikt- 7 Kfl ^drmr dood Q O gU'de" b'j nVeri'eS i C fl gUlden bii ver,ies4f>ngulden bi)' verlies fjl-gulden bjj verljes gd tegen ongelukken voor£JV U U heid tot' werken /DU een ongeluk olfö ^oet'of oog lüU eeiTduim 1UU wijsvinder ZO anderen^Tnger Dtfe ulikeerlngtn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de ..Moll. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam MILITIE. Kennisgeving. Onderzoek voorgeoefendhéid van inge schrevenen. De Burgemeester van Vlissingen Gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland, dato 21 Maart 1917, A no. 1426, 3de afdeeling M. brengt ingevolge art. 25, 2e lid van het Militiebesluit II het navolgende ter kennis van belanghebbenden le. dat het onderzoek naar de voor- geoefendheid van ingeschrevenen als bedoeld bij art. 70 der Militiewet, dit jaar zal plaats hebben in de gemeenten Amsterdam, den Helder, 's Gravenha- ge, Gorinchem, Breda, Arnhem, Kam pen, Leeuwarden, Assen en Utrecht en vangt aan den 5en Juni 1917 2e. dat de ingeschrevenen, die aan liet onderzoek wenschen deel te nemen zich vóór 1 Mei a.s. ter gemeente-se cretarie, bureau Militie, athier, behoo- ren aan te melden en tevens moeten opgeven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Vlissingen, 5 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nieuwe maximumprijzen. De minister van landbouw heeft bij beschikking van 3 April maximumprijzen vastgesteld ingevolge artikel 2 en artikel 8 der Distributiewet 1916, alsmede ma ximuminkoopprijzen voor de gemeenten, ingevolge artikel 3 van genoemde wet. Ter voldoening aan het verzoek van de besturen van enkele groote gemeen ten en van het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft hij daaraan toegevoegd de verkoopprijzen, bedoeld in artikel 3 der genoemde wet, welke door de gemeentebesturen zullen moeten worden berekend en welke de minister tot dat doel in overweging geeft. Alle vroeger vastgestelde maximum prijzen zijn thans vervallen, tenzij zij uitdrukkelijk worden gehandhaafd in de nieuwe ministerieele beschikking. Alle maximumprijzen zijn vermeld in „St.-Ct." no. 79. r Het nijpende gebrek aan petroleum, benzine en gasolie. De beschikbare voorraden petroleum, benzine en gasolie, en de bestaande vooruitzichten om deze voorraden aan te vullen, zijn van dien aard, dat tot een bezuiniging in gebruik, zóó ver gaand als slechts eenigszins mogelijk is, moet worden overgegaan. Te verwachten is de benoeming van een Toewijzingscommissie, aan welke zal worden opgedragen om het weinige dat er nog te verdeelen is, te doen af leveren op zoodanige wijze, als men het algemeen belang het best is overeen te brengen. Het is uitgesloten, dat zal kunnen wor den voldaan aan verzoeken van parti- DOOR A. HANS. 57 _o— (Mini vertilden Dus... niet... niet... met jou sta melde hij. Met mij! herhaalde Louise la chend. Hoe kom je er aan Je... vader... Heeft in'n vader dat aan jou ge zegd. Niet, dat 't zoo was... Maar dat het wel kon, zeker I Ja, de menschen hebben me dikwijls met Frans geplaagd. Nu ie was een aardige jongen, maar meer als vriendschap is er tusschen ons nooit geweest. En plots begon het in Florents harte te zingen, en met veel vroolijker ge voel wandelde hij naast zijn nicht, zijn verre nicht toch Mathilde verwelkomde de logée op de stoep. Madam Uitenhage begroette baar ook vriendelijk en 't was of er eensklaps een heldere zonnestraal in 't somber huis binnenviel, ofschoon daar buiten de grauwe wolken zeer laag hingen. culieren, om te hunnen behoeve een der bedoelde produkten af te staan, ook niet voor verwarmings-, verlichtirgs- of kookdoeleindenvoor het particulier automobielverkeer zal eveneens geen nieuwe benzine worden beschikbaar ge steld. Het is onnoodig, ook voor ge meentebesturen verzoeken om beschik baarstelling ten behoeve van de straat verlichting in te dienen, daar de te be noemen commissie het vraagstuk der voorziening in zijn geheelen omvang zal bezien. Levensmiddelen. De minister van landbouw heeft be paald dat, in verband met den vrij aan- merkelijken voorraad minder duurza me aardappelen, die in elk geval vóór 15 Mei e.k. verbruikt moeten zijn, en de noodzakelijkheid om elk voedings middel op de meest economische wijze te bezigen, door hem het rantsoen aardappelen verhoogd wordt van 12 K.G. tot 20 K.G. per hoofd en per 4 weken over de periode ingaande 16 April e.k. en eindigende 14 Mei d.a.v. In verband daarmede wordt het rant soen voor rijst, gort en havermout voor de periode van 16 Mei e.k. tot 14 Mei d.a.v. bepaald op 0.7 K.G. rijst en 0.3 K.G. gort en havermout per hoofd der bevolking. Centraliseering van den uitvoer. Het „Hbld." verneemt dat er een al- gemeene export-vereeniging zal wor den gevormd, die in den trant van wat de landbouw-export-vereeniging op beperkt terrein doet, de regeling van den geheelen uitvoer in handen zou nemen en die dan ook, evenals ge noemde centrale, den steun zou heb ben van de regeering. Trouwens ligt het aanvankelijk althans in het voor nemen om door deze reusachtige trust eenercijds behoorlijke uitvoerprijzen te doen vaststellen en anderzijds de netto winst aan de schatkist te doen afdra gen. Stelligen vorm heeft dit deel van het plan echter nog niet aangenomen. De Nederlandsche regeering en het nieuwe Russische bewind. Bij navraag aan het departement van buitenlandsche zaken is ons meegedeeld, dat onze Regeering het voorloopige be wind in Rusland nog niet officieel er kend heeft, doch den gezant te Peters burg heeft oogedragen op den gebrui- kelijken voet officieuse betrekkingen met dat bewind te onderhouden. Ontspanning voor Militairen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft de volgende legerorder uitgevaardigd betreffende ontspanning voor militairen Bij talrijke troepenonderdeelen is en wordt veel gedaan om aan de gemobi- iiseerden eenige onspanning te ver schaffen; met zorg en toewijding wordt aan dit nuttig doel gewerkt, en het is zeer zeker te prijzen, dat velen zich bij zonder moeite getroosten om de mili tairen. het verblijf onder de wapenen te veraangenamen. Ongelukkigerwijs heeft men in enke le gevallen bij het uitkiezen van perso- Louise wist niets van den toestand der zaken en dat was gelukkig, want anders had ze niet met haar vroolijken toon en zilveren lach de gedrukte stem ming verlicht. Uitenhage trad binnen. Hij groette het meisje gedwongen, wat schuw zelfs. Van de Vlissingsche familie scheen hij zich niets te herinneren. Na 't avondeten vroeg Louise of ze wat zingen mocht. Ze voelde zelf de neerslachtigheid van 't gezin en wilde dit opmonteren. Weken was de piano gesloten ge bleven, en madam Uitenhage, onder den indruk van den toestand der zaken, had liever geen muziek gehoord, maar ze kon niet weigeren. En Louise zong, en speelde, als vroe ger te Vlissingen... en Florent luisterde ontroerd. Zij was niet verloofd, en hij had er om gejubeld. Maar nu voelde hij, dat 't meisje toch buiten zijn bereik stond. Hij, de arme, de beschermeling van welwillende kooplui, moest werken en zwoegen voor een zieken vader, voor moeder en zuster, voor de aflossing van schulden. Dat was zijn losprijs van Jeanne Lieftink, maar tevens de hin dernis voor een ander verbond. Doch nu schreide hij niet. 't Gezang bemoe digde hem. Een man wilde hij zijn, die mo 'dig worstelde, en eerlijke offers bracht om 't heil van de zijnen. nen en gezelschappen, die ontspan ningsavonden geven, een minder ge lukkige keuze gedaan en hebben voor stellingen plaats gevonden, waaraan door een deel der toehoorders aanstoot werd genomen. Er zal naar te streven zijn zulks in den vervolge zooveel eenigszins moge lijk te voorkomen. Ten deze toch heeft men met verschillende persoonlijke op vattingen te doen en daarmede dan ook rekening te houden. Met de meeste zorg zal daarom zijn te vermijden al wat de godsdienstige overtuiging, de begrippen van zedelijk heid en goeden smaak zou kunnen kwetsen. Bij twijfel zal men zich derhalve steeds moeten onthouden een strenge maatstaf zal moeten worden aange legd. Het is gebleken, dat enkele offi cieren, die aan een vertooning persoon lijk geen aanstoot hadden genomen, aan den betrokken artist een aanbeve ling uitreikten en dit, hoewel de uit voering bij andersdenkenden begrijpe lijke ergernis verwekte. De aandacht zij er in dit verband op gevestigd, dat bij het geven van dusdanige aanbevelin gen de grootste omzichtigheid in acht worde genomen. Gelet op het vorenstaande en tenein de voor den vervolge de gelegenheid te openen desverlangd nadere inlichtin gen te kunnen inwinnen, verzoek ik u, voorzoover mogelijk aan het hoofd van de afdeeling Ontwikkeling en Ontspanning van de gemobiliseerde troepen van het algemeen hoofdkwar tier, opgave te willen doen toekomen van de gezelschappen en personen, die in den laatsten tijd voor de onder u re- sorteerende troepen ontspannings avonden hebben gegeven en zulks on der mededeeling van bijzonderheden, betreffende elk van hen. Voorts wordt te gekvgener tijd na dere aanvulling van die opgave tege moet gezien. En vooral spoedig, wan neer melding moet worden gemaakt van een, ondanks de genomen voorzor gen, minder voegzaam optreden van een gezelschap of artist. Hoewel ik er geenszins aan twijfel, of er wordt nauwgezet tegen gewaakt dat noch direct noch indirect militairen worden gedwongen tegen hun over tuiging of zin vermakelijkheden bij te wonen, zal toch ook tegengegaan moe ten worden, dat zij bij niet-deelneming deswege onaangenaamheden onder vinden. Naar aanleiding van het vorenstaan de heb ik de eer, u, mijne heeren, te verzoeken, ieder voor wat u betreft, het vereischte te verrichten en te doen verrichten. Broodkaarten voor militairen. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat op de verlofpassen van militairen die met voeding zijn ingekwartierd en aan wie derhalve een broodkaart werd verstrekt, moet worden aangeteekend, dat zij in het bezit zijn van een brood kaart, om de mogelijkheid uit te sluiten, dat door dergelijke verlofgangers op vertoon van hun verlofpas, opnieuw een broodkaart wordt aangevraagd. Uitenhage sloop de kamer uit. A! dien tijd had hij als in gedachten ver zonken daar neergezeten. Moeder gaf Florent een wenk en stil volgde deze zijn vader. Hij zag, hoe de koopman naar een oud koetshuis sloop, nu een bergplaats. Daar ging hij dikwijls. 't Was geheel duister en geruisch- loos schreed de jongeling achter zijn vader. Hij ontdekte de zware gestalte tegen een muur. Wat deed de zieke toch l Florent gevoelde angst. Toch zweeg hij. Hoor zijn vader sprak. Lindedam tien duizend... Vanbus- sclie negen duizend zeven honderd vijftig.. Roos vier duizend. Namen van handelaars of notarissen. En Uitenhage somde er nog andere op en 't bedrag van hun schuld. En dan komen de gendarmen... en mij doen ze mee, sprak hij. Hu, ik ben zoo benauwd... En dat wijf van Vanbusscbe is al geweest en ze zal te- rugkeeren en me slaan met haar stok. Maar hier ligt geld, voor m'n vrouw en m'n kinderen. Dat vinden ze niet En als ik dood ben, is het voor hen. Zij mogen geen armoe lijden. Florent hoorde tot zijn verbazing den klank van zilver en geritsel van panier. Hij wist, dat er een bedrag ver mist werd. De boeken bewezen, dat 't er moest zijn, en men vond het nergens. Had vader het daar verborgen voor zijn gezin, toen reeds de angst zijn Lastige deserteurs. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende aanschrijving tot de Commissarissen der Koningin gericht De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft onder mijne aandacht gebracht dat het meermalen voorkomt dat het hoofd van de politie eener ge meente, waarheen deserteurs, wier ver blijf in het grensgebied om redenen van landsbelang niet kan worden toe gelaten, op eigen verzoek worden uit geleid, dergelijke deserteurs weder doet terugleiden naar de plaats van afzending. Een dergelijke wijze van handelen geeft uiteraard aanleiding tot moeilijk heden, is in strijd met 's lands belang en ook uit een oogpunt van bestuurs organisatie af te keuren. Zoolang aan hen gastvrijheid moet worden verleend, moet naar de meening van den opper bevelhebber het wegvoeren van de slechte elementen daaronder uit't grens gebied, waar zij een gevaar opleveren, naar meer nabij het hart des lands ge legen gemeenten, niet worden belet door het bestuur dier gemeenten. Mij met de zienswijze van den opper bevelhebber vereenigend, heb ik de eer u te verzoeken de burgemeesters aan te schrijven, dat, in afwachting van de inrichting van een toevluchtsoord voor lastige en gevaarlijke elementen on der de deserteurs, die binnenkort kan worden verwacht, hun terugzending naar het in staat van beleg verklaarde gebied, waaruit zij werden verwijderd, moet worden nagelaten. Gewetensgeld. De minister van financiën maakt be kend dat ten behoeve van 's rijks schat kist wegens te weinig betaalde directe belasting is ontvangen bij den inspec teur der directe belastingen enz. te Mid delburg van K. te Vlissingen f 594.74. Een drijvend hotel. De directie van de stoomvaart Mij. Nederland, heeft het voornemen om het s.s. „Jan Pieterszoon Coen", gedurende de maanden Juli en Augustus in het Kanaal tusschen Velsen en IJ muiden aan den noordelijken oever te meren. De bedoeling schijnt te zijn om ge durende dien tijd het drijvende hotel voor het publiek te openen. De pen- sionprijzen zouden overeenkomen met die van de eerste klasse badhotels te Zandvoort. OPENBARE LEESZAAL. Bij de opening der algemeene ver gadering constateerde de voorzitter, de heer M. Laernoes, allereerst het feit, dat de opkomst zeer gering was, on danks de lezing van den bibliothecaris, die na de afhandeling der agenda zou plaats hebben. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het bezoek aan de Lees zaal niet zoo druk is geweest als het vorige jaar, wat zeker zijn oorzaak vindt in de verplichte sluiting. Op 31 December 1915 bedroeg het aantal le den 426 op 31 December 1916 371, zoodat een teruggang heeft plaats ge had van 55 leden. Op heden bedraagt het aantal leden 385. Een opwekking brein verduisterde, en hij dus niet meer wist, wat hij deed Als ik dood ben..., herhaalde de koopman. Florent zag hoe zijn vader als een schim weer langs de muren gleed. Deze haak zou sterk genoeg zijn, mompelde de kranke, maar die hier is langer... toch niet zoo dik. De zoon huiverde. O, God, nog al tijd dat... nog steeds die bedreiging van vroeger Een stérke haak... om er een koord met een strop aan te bevestigen en zich 't leven te benemen. Florent wilde roepen, maar hij durf de niet. Zijn vader was waanzinnig. Snel sloop hij uit de schuur. Vader 1 zei hij buiten, als om te doen gelooven, dat hij pas uit huis kwam. Uitenhage antwoordde niet. Florent ging aan de deur van het koetshuis, en weer riep hij hem. Ik weet het vader, dat ge daar zift, kom in huis herhaalde hij. Toen trad Uitenhage buiten. Ja, ik kom al, zei hij. Ik heb daar wat gelegd, een vergeten spa en een rakelaar... als 't regent zouden ze verroest zijn. Arme, arme vader dacht de zoon en vo! deernis nam hij den ongeluk Hark. tot de leden om meer nieuwe leden te winnen, was dan ook zeker op zijn plaats. Verder bleek, dat in de vaca ture Witteveen was voorzien door de benoeming van den heer Van Rossum, dat de plaats van ds. Hogerzeil was ingenomen door den heer Laernoes, wethouder, dat in plaats van den heer Israël was benoemd de heer de Mol, die evenwel voor zijn benoeming be dankt had, en dat mej. j. G. H. Ketting de eerste dame is, die in het bestuur van de Openbare Leeszaal heeft plaats genomen. Verder bleek, dat een tweetal lees kringen waren opgericht, waardoor jaarlijks een 50-tal boeken het eigen dom van de leeszaal werden. De secre taris sprak in zijn verslag de hoop uit, dat deze nieuwe instelling volledig aan haar doel zal beantwoorden. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een kleine voor uitgang is in den financieelen toestand. Verder werden uitgeloot de volgende obiigatiën nos. 47, 63, 80, 38 en 3. De aftredende bestuursleden, de heeren de Meij, Van Raalte, Dommisse, Freijling en mr. J. Smit werden allen herkozen. Door het bedanken als bestuurslid van mej. v. d. Sande, en de uitbreiding van het bestuur met nog een dame, werden gekozen de dames Kraft en Zoutman, daar de dames Boone en van de Sande bericht hadden gezonden niet in aanmerking te willen komen. In de vacature Israël had het bestuur aanbe volen de heeren Houterman en Sieme- link, met het gevolg, dat als bestuurs lid ds. T. H. Siemelink gekozen werd. Na afhandeling der agenda hield de bibliothecaris zijn aangekondigde le zing Een praatje over lezen en nog wat. Hij daalde daarbij af tot de oude tij den, en frad allereerst in een beschou wing van het Chine'esche schrift. Oor spronkelijk was dit beeldschrift. Zoo werd „zien" voorgesteld door een oog, waarvan stralen uitgaan. Een „woud" werd voorgesteld door een verzame ling van boomen, het begrip „midden" door een cirkel of vierkant, waardoor een streep was getrokken. Zoo had den de Chineezen 50.000 schriftteekens. Hij behandelde daarna het schrift bij de Indiërs en de Egyptenaren, en schet ste de laatste als een zeer schrijflustig volk, dat alles, wat het openbare als het particuliere leven betrof, opteeken- de. Hij behandelde de hiëroglyphen.het hiërathische schrift, het volksschrift, enz., en gaf belangrijke mededeelingen over het wig- of spijkerschrift. Tot de West-Europeesche volken komende, zette hij uiteen, dat de Germanen niet veel anders kenden dan het oorlogs bedrijf, djüd&Latijnsche taal de hoofd taal wgjlBÉHat een gunstige invloed werd uifJPfend door de Romeinsche beschaving! Hij herinnerde aan Karei den Groote, die kerken en scholen stichtte, maar wiens arbeid vernietigd werd door de invallen van de Noormannen. De uit vinding van de boekdrukkunst was het middel, oin de gedachten van elk af zonderlijk te maken tot gemeen goed van allen. kige bij den arm en leidde hem binnen. De dokter was zoo juist binnenge treden. Bijna eiken avond kwam hij nog eens naar zijn patiënt zien. Er is onrustwekkend nieuws, ver telde hij. Er wordt dikwijls over een Euiopeeschen oorlog gesproken, maar nu zou 't er wel eens van kunnen ko men. IedeT zag verwonderd op. Oorlog rien Louise ongeloovig. Maar dokter zei madam Uiten hage. Ik zeg niet, dat we al zoo ver zijn, maar 'k was vandaag te Brussel en 't politiek nieuws is niet geruststellend. Oostenrijk schijnt van geen verzoening met Servië te willen weten, Rusland komt voor Servië op. Duitschland is Oostenrijksch bondgenoot en Frank- rijks tegenstander. Maar dokter, al die landen gaan toch geen ruzie maken om dien moord in Servië meende Mathilde. Als 't vuur eens aan de lont ge stoken wordt, wie zal zeggen, wat er dan nog gebeurt En wat hebben wij in België daar mee te maken. Wij laten toch ieder ge rust, vroeg madani. Wij liggen tusschen groote landen in, en moeten op onze hoede zijn, voor schennis van ons grondgebied. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1