De Stem m 't Bart, GEM AG. 1EEUW. sfbode DINSDAG rio.79 55e Jaargang 1917 ft r Mij. rds-hond, [BJEDINGEN 1NVRAGEN. ifbode. iiiijjjvafirma f. VIN DE VELDE lr„ Kleine Harkt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 3 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen flEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND worden speciaal len Vrijdag en uor zijn gesteld, r het volgende epman, redac- einmen" in het emaakt, dat de g e t a r i s c h e de op Goeden ijdag dergelijke De N.V. Sana leeft thans een Vrijdag in den eischen, in het Ions verzoek de irachte merken onderzocht en j verklaart, dat e bestand- van de Sana- poeden Vrijdag CNBOTER P. 's en allen die EN, KOEKEN, ■NZgeloof mij, in de Coosje Jw. dn. rONDERIJ. |op: een sloep, ge iden 26 vlaggen 2 bollantaarns 1 anker met pl.m. ijzeren bakenpl.m. i 25 scheepsluiken, er overlegging van den Burgemeester irtharige jen J. SJJPESTEI|N, pte Markt 6, Tele- worden by ZOON, Bond van jen te Mld- zag zich gaarne itie in de huishou- Met alle voorko op de hoogte ureau „Vliss.Crt." ÏLSTRAAT 44a. !n gevraagd twee puievard Evertsen, en één voor de Bakkerij Walstr. ME !den de 16 jaar, :and. Adres bureau benoodigd, niet fes. Courant"- VL15SI1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6(4 ct. per regel abonné's, int bezit eener Aft AH gulden bij levens-W^A gulden »>ij dood Q A gulden bij verlies gulden bij^ verlies O O gulden verlies O gulden bij verlies nolis zijn GRATIS verze-/ill Ij I lange ongeschikt- /H$l door Jg 1811 n ?enhand' |3U een duim 1UU wijsvinder U%3 anderen vinger BEKENDMAKING. Verstrekking van voedingsmiddelen in hotels, restaurants en koffiehuizen. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, gezien de circulaire van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel dd. 31 Maart 1917, no. 29112, afdeeling Handel dat in verband met den algemee- nen toestand van de volksvoeding hier te lande en de noodzakelijkheid, die op het oogenblik bestaat om zooveel mo gelijk zuinigheid te betrachten en een voud in de voeding in alle kringen der bevolking te doen vinden bij de ver strekking van voedingsmiddelen in ho tels, restaurants en koffiehuizen over eenkomstig de volgende voorschriften moet worden gehandeld. Voor een middagmaaltijd, welke verstrekt kan worden tot des namid dags 3 uur, zal de bezoeker twee gan gen kunnen verkrijgen en wei, naar keuze, le een kop bouillon (of soep) of een eierschotel en 2e een vischschotel of een vleeschschotei. Voor een avondmaaltijd, welke ver strekt kan worden tusschen 3 en 9 uur des namiddags, zal de bezoeker 3 gan gen kunnen verkrijgen en wel, naar keuze, le. een soep en een voorgerecht of een soep en een nagerecht, 2e. een vischschotel, 3e. een vleeschschotei. Onder vleesch wordt ook verstaan wild en gevogelte. Fruit en. kaas worden niet als gangen aangemerkt. Na 9 uur des avonds mogen in hotels, 'restaurants en koffiehuizen geen war me spijzen verstrekt worden. Artikelen, met de distributie waar van de Regeering bemoeienis heeft,dus ook brood en steenkolen, zullen niet worden verstrekt aan hotels, restau rants en koffiehuizen, die vanaf HE DEN met bovenvermelde voorschriften geen rekening houden. inrichtingen, ais bovenbedoeld, die zich niet overeenkomstig het voren staande gedragen, zullen van de distri butie van bedoelde artikelen en wel levensmiddelen, waschmiddelen en van brandstoffen, worden uitgesloten. Vlissingen, 2 April 191*7. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DÖOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. RIJKSBELASTINGEN. Kadastrale metingen en schattingen. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis van belanghebben den dat van heden af gedurende dertig dagen ter Gemeente-Secretarie ter in zage is neergelegd de opgaaf der uit komsten van de metingen en vastge stelde schatting van eenige in deze ge meente gelegen eigendommen. Vlissingen, 3 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ARBEIDSBEMIDDELING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen DOOR JL. HANS. 551 —o— (MriK nrWei Van mij ook een hartelijk merci, zei hij beschermend. Ik ben zeer tevre den over den Boschkant, zeer tevreden en zal aan 't volk mijn welwillendheid toonen. Zeg dat uit naam van schepen Lieftink Merci, meneer de schepene, merci, antwoordde Fernand, en hij maakte een buiging en trok zich terug. Al complimenten om geld los te ^rijgen, bromde de oude madam Van- bussche. Ik ken die streken. Mij bren gen ze nooit bouquetten... ze moesten 't eens probeeren. Waar blijft mijn man Ze wenkte den notaris, die haastig naderde. Ga je misschien liever met die J°nge nicht mee beet zijn vrouw hem toe. Zwijg toch, Sophie, fluisterde hij geërgerd. 'k Wilde, dat 't al avond was. Al die zotte, verwaande streken van Lief maken bekend: dat het in deze gemeente ingestelde „Plaatselijke Correspondentschap" van de Districts-Arbeidsbeurs te Middel burg, Ie. optreedt als plaatselijk orgaan voor arbeidsbemiddeling 2e. de verbinding onderhoudt met gemelde Districts-Arbeidsbeurs en daardoor ook met de Centrale Rijks- Arbeidsbeurs dat het doel dezer instelling is om VRAAG NAAR- en AANBOD VAN ARBEIDSKRACHTEN zoowel in- als buiten de Gemeente, kosteloos zoo snel mogelijk tot elkaar te brengen dat ter bevordering van dat doel door den Correspondent van bovenge noemde Districts-Arbeidsbeurs den heer D. A. DRONKERS alhier, zitting zal worden gehouden ten Raadhuize (Commissiekamer) voorloopig des MAANDAGS en des DONDERDAGS van 56 uur des namiddags, tot het in ontvangst nemen van a. aanvragen van WERKGEVERS om werkkrachten b. aanmelding van WERKZOEKEN DEN om eene plaatsing (onverschillig of zij op het oogenblik al dan niet werkloos zijn) dat door de werkgevers ook schrif telijke aanvragen gericht kunnen wor den aan het adres van den correspon dent dat de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg is geopend des Maandags, Woensdags en Zaterdags van 1012 uur (telefoon 31) en gevestigd ten Raadhuize aldaar (ingang Helm). Vlissingen, 3 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat, tot na der aankondiging, eiken Woensdag en Zaterdag oefeningen met scherpe handgranaten zullen worden gehouden in het voormalige Fort de Nolle en wijst op het gevaar van de betreding van het met roode vlaggen afgebaken de terrein in de omgeving van genoemd fort. Vlissingen, 3 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Een ministerieele crisis Volgens „de Tijd" zullen wij spoedig een ministrieele crisis beleven. Overwogen wordt, nl. volgens dit blad, een zeer sterk doorgevoerde con centratie op het gebied van levensmid delenvoorziening, waarbij men desnoods niet zal terugschrikken voor onteigening op groote schaal. Men spreekt reeds van een voorstel om alle granen en voedergewassen op te vorderen. Minis ter Posthuma 'is echter vierkant tegen dit voorsel gestemd. Blijft hij onwillig, dan ligt een motie reeds zoo goed als tink De auto's reden eens 't dorp rond en Lieftink gooide geld te grabbel voor een hoop kinderen en straatslijpers, waarbij er waren die onlangs voor zijn hoeve hadden getierd en gescholden. Maar nu riepen ze luide Vivan de jonge trouwers Vivan onze schepene Voor de „Meidoorn" stapte men uit. Zie eens wat schoone poort, zei Lieftink tot de notarisvrouw. Ze doen ons veel eere aan. Hij verzweeg, dat hij de poort zelf betaald had. Jammer van 't geld, antwoordde madam Vanbussche grof. Kunt ge de menschen beletten hun hart te laten spreken Hun hart zal wel in de portemon- naie zitten. 't Is een schoone poort, zeer schoon, sprak notaris Vanbussche haastig en hij deed alsof hij een kunst stuk bewonderde. Kom rap mee binnen drong zijn echtgenoote aan. Al dat volk staat ons te begapen of we wilde beesten zijn Sophie, houd je nu toch wat in toom vermaande de notaris. 'k Wilde, dat 't avond ware Eerst dronk men in de gelagkamer een glas port. Genoodigden en familie- eden wenschten het paar geluk. Weldra kon men aan tafel gaan. De klaar en krijgt hij het verzoek om heen te gaan. Distributie van benzine. in verband met de stremming in den aanvoer van benzine als gevolg van den duikbootenoorlog wordt dezer dagen een regeling voor de distributie van de hier te lande nog voorhanden benzine verwacht. Overgang bij het reservekader. De minister van oorlog heeft bepaald dat kaderreservisten, die voor en aleer zij een vrijwillige verbintenis als adspirant-vaandrig* bij het reserve kader sloten bij een vrijwillige land- stormafdeeling een rang hebben bekleed, in dien rang bij het reservekader wor den gehandhaafd. Mocht zoo iemand echter na het sluiten van de verbinienis in zijn rang bij onderzoek niet voldoen, dan is te rugplaatsing in den stand van adspirant vaandrig verboden, rnaar moet door oordeelkundige indeeling de gelegenheid tot vermeerdering der reeds verworven geoefendheid worden geopend. De concentratie. in de vergadering van het centraal comité der Vrijzinnigen, van 30 Maart, is de vraag behandeld of voor het ge val de Grondwetsherziening tot stand komt, door de drie vrijzinnige partijen in beginsel zou worden besloten, be houdens goedkeuring door hare leden vergaderingen, de concentratie in 1918 bij de verkiezingen onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging voort te zetten, indien men erin mocht slagen tot overeenstemming tc geraken omtrent een gemeenschappelijk program. Deze vraag werd bevestigend beant woord door de gedelegeerden van de Liberale Unie en. de:* Bond van Vrij- Liberaien. De gedelegeerden van den Vrijzinnig-democratischen Bond beant woordden haar ontkennend. Het spreekt intusschen vanzelf, dat de Concentratie tot de verkiezingen van 1918 op gelijken voet zal worden voort gezet als tot nu toe. In „De Vaderlander", het orgaan van de „Liberale Unie", is het slotartikel verschenen van een artikelenreeks ter verdediging van de politieke noodzake lijkheid eener voortzetting der Concen tratie. Bedoeld artikel eindigt aldus Wij gelooven, dat, zoolang er door het bedrijf der Coalitie zelve alle mo gelijkheid op gezonde partijgroepeering is uitgesloten, er betere politiek is voor hen, die de vrijzinnige en democratische politiek hoog willen houden. En wel dezeom door onderling overleg tel kens weer een stap vooruit te zetten op den weg, die zoowel voor vrijzinnigen ais democraten is aangewezen. Het Con centratieprogram van 1912 heeft bewe zen, dat zulk een overleg niet alleen mogelijk is, maar dat het tevens zéér gewaardeerde vrucht kan afwerpen. En nu is voor ons de hoofdvraag deze Waarom zou men zelfs van het pogen afzien, om wederom, evenals in 1913 is geschied, tot een gemeenschappelijk pro gram te komen Om daarnaast de op merking te plaatsen, dat wij de verant- ruime eetzaal was rijk versierd met bloemen en planten. Lieftink had dat toevertrouwd aan een bloemist van Brugge, en nu wees hij er ieder op, hoe schoon alles was. Op tafel lagen kaart jes voor iederen gast, en 't was nog een heele drukte eer elk zijn plaats had gevonden. Bruidegom en bruid kregen de eere zetels in 't midden. Lieftink zat naast zijn dochter en had de oude madam Vanbussche aan zijn linkerkant. De vrouw van den schepene troonde tus schen Antoine en den notaris. Dan volgden de getuigen, familieleden van Lieftink want van de zijde der Van- bussche's was volgens de wensch van 's bruidegoms moeder niemand ge vraagd en eenige genoodigden. Lieftink stond dadelijk recht hij ge voelde zich gewichtig. Mijn lieve dochter en zoon en al len, die hier aanzit, zoo begon hij, ik heb behoefte een woord te spreken. Mijn droom is verwezentlijk. Mijn kind is aan de zorg toevertrouwd van een braven, geachten man, zoon van een der treffelijkste families, van Vlaande ren. Hierbij keek de redenaar eens naar den notaris en naar dezes echtgenoote, .die zich al geweldig ergerde. Wij hebben heden een verbond gesloten, een verbond tusschen de Lief- tink's en de Vanbussche's. woordelijkheid niét benijden van die vrijzinnige fractie, die zelfs het pogen om daartoe te komen a priori afwijst. Stond de zaak zoo, dat de V. D. zich hadden te beklagen over niet loyale na leving van het program van 1913, dan zouden wij natuurlijk niet zoo spreken, als wij doen, maar dat is niet het geval. Den Vrije Liberalen kan zeker daarover geen enkel verwijt treffen, veeleer het tegendeel. Oranje Nassau's Oord. Aan 'f jaarverslag over 1916 van het Sanatorium Oranje. Nassau's Oord, de stichting van H. M. de Koningin-Moe der, is ontleend Het jaar 1916 was voor het Sanato rium in meerdere opzichten geen geluk kig jaar. In de eerste plaats leed het een groot verlies door het overlijden van mr. j. P. R. M. de Nerée van Babberieh, sedert het begin der stichting lid van den Raad van Commissarisen en onder voorzitter, wiens juridische adviezen op zeer hoogen prijs werden gesteld. Zeer kort daarop overleed jhr. S. M. S. de Ranitz, voorzitter van den Raad van Commissarissen, die van de stichting af voor het sanatorium heeft gezorgd en gewaakt. In het sanatorium zal de naam van jhr. de Ranitz in dankbaar aandenken blijven. Het sanatorium is in het jaar 1916 steeds bezet geweest niet alleen, dat men in het nieuwe deel vaak op plaat sing moest wachten, maar ook in de villa waren steeds bijna alle beschik bare plaatsen bezet. Door de veel hoo- gere prijzen voor verschillende artike len, waaronder brandstoffen een be langrijke plaats innemen, was het on mogelijk op dezelfde wijze voort te gaan, waarom door den Raad van Commissarissen besloten is, de ver- pjeeggelden voor 1917 met een kleinig heid te verhoogen, In 1916 werden 388 patiënten ver pleegd, met 37410 verpleegdagen. Van deze werden er 163 gerekend tot het le stadium, 144 tot het 2de en 81 tot het 3de stadium. Op 31 Dec. 1915 wa ren er 51 m., en 46 vr. in 1916 wer den opgenomen 153 m. en 138 vr., er vertrokken 148 m. en 138 vr., zoodat op 31 Dec. 1916 aanwezig waren 54 m. en 46 vr., totaal 100. Evenals vo rige jaren kwamen de patiënten uit alle deelen des lands en wel voornamelijk uit de provincies met de grootste ste den, uit Z.-Holiand bv. 147, terwijl er ook enkele uit het buitenland kwamen. Meer dan de helft van de opgenomen patiënten had den 30-jarigen leeftijd nog niet bereikt. Van de 291 patiënten in 1916 opgenomen, waren 57 erfelijk belast, met dien verstande dat van 33 de vader, van 20 de moeder en van 4 beide ouders aan tuberculose overle den waren. Het resultaat der behande ling was, dat 178 patiënten veel ver beterden, d.i. 62 60 iets verbeter den, d.i. 21 48 niets verbeterden, d.i. 16 en 2 overleden. Van de 288 pa tiënten die in 1916 het sanatorium ver lieten, bleken 205 voor arbeid geschikt, 83 ongeschikt. Wat het sputumonder- zoek betreft, waren bij hun komst bij 145 tuberkelbacillen aanwezig, bij 92 Dat is schoon gezeid, heel schoon en 't pakt me, nokte nichte Zulrna, de oude klappei, die naast madam Van bussche zat. Ze veegde een traan af. Ik heb niet lang geleden, vervolg de de schepene, smaad en hoon onder vonden en wel van een zijde, waarvan men 't niet verwachten zou. leder dacht aan de kiezing en den graaf. Maar een modern man staat bo ven dat gekonkel, verzekerde Lieftink. De wind kan den eikeboom bestormen, maar de eikeboom valt niet. Soms toch wel onderbrak de notarisvrouw van Lembosch, tot groo- ten schrik van haar man. Lieftink scheen een oogenblik ont hutst. Ja, madam, somtijds, bekende hij dan. Een zwakke eikeboom Maar een sterke niet Ehwel, de smaad en hoon hebben mij niet kunnen doen vallen. En 't verbond van heden is een sterke steun voor mij. Antoine en Jeanne heb ben elkander eeuwigen trouw beloofd. Meneer en madam Vanbussche, ik en m'n vrouw beloven u dat ook, en 't is tot spijt van wien 't belijdt. Mijn dochter is madam Vanbussche... en ze mag fier zijn op dien naam, zooals haar man fier mag zijn op den naam van zijn vrouw, al zeg ik 't zelf. Het jonge paar begint een nieuw leven. Wij wenschen hen natuurlijk al dat goed is. afwezig en gaven 51 niets op. Bij hun vertrek waren aanwezig tuberkelbacil len bij i 14, afwezig bij 83 patiënten en gaven 91 niets op. In de algemeene behandeling kwam weinig verande ring, wat de specifieke behandeling met injecties met tubeiculine uit het Utrechtsche Laboratorium, daartoe welwillend ter beschikking gesteld, vaak met onmiskenbaar resultaat, maar ook dikwijls zonder merkbaren invloed. Ook dit jaar jverden aan de oud-patiënten in de naand waarin zij vertrokken waren, de gebruikelijke vragenlijsten toegezonden om te we ten te komen, hoe het met hen ging. Het getal ingekomen antwoorden van dezelfde patiënten wordt ieder jaar minder en deze vermindering komt voornamelijk ten koste van hen die zich goed gevoelen, geregeld werken en daardoor uit laksheid of onverschil ligheid niet meer antwoorden. Het ab solute aantal van hen die goed zijn en behoorlijk hun werk verrichten is be langrijk hooeer dan uit de in het ver slag vermelde cijfers zou zijn op te maken. Na 8 jaar bleken van 158 ver trokken patiënten 66 overleden, 39 krachtiger, 2 hetzelfde en 3 minder, 29 hoesten niet en 41 werken. Volgens de bijgevoegde financieele verslagen werd ten behoeve der ex ploitatie van het sanatorium door het bestuur der stichting een bedrag van 16955.08(4 beschikbaar gesteld. De ontvangsten waren 24972.60(/2 de be zittingen verminderden met ƒ6942.90. Het kapitaal der stichting bedraagt op I Januari 1917 ƒ50.4351.38. Het Em- ma-fonds had op 1 Jan. 1917 een kapi taal van nominaal 298000 Aan gif ten in eens werd ontvangen 1590, aan legaten 1000 van wijlen den heer G. W. Burger te Rotterdam. Aan 294 min vermogende patiënten keerde het fonds .et ter tegemoetkomingen de vcrpleeg- kosten 14098.70. Tengevolge de ver meerdering van kapitaal kan in 1917 de toelage van 0.55 per dag en per patiënt verhoogd worden tot ƒ0.70. Noorsche schipbreukelingen. Gisterennacht is door den treiler „IJmuiden 23" te IJmuiden binnenge bracht de geheele bemanning van het Noorsche schip „Feistein" van Philadel phia naar Rotterdam met een lading graan voor de Belgium Relief Company, welke bemanning bestaat uit 11 Noren, 2 Finnen, 4 Zweden en 7 Hollanders. Het stoomschip is gezonken Zaterdag namiddag ten gevolge van een mijn- ontploffing op ongeveer 70 zeemijlen N. ten O. half-oost van Terschellinger vuurschip. Te Hoek van Holland is aangebracht de uit 18 koppen bestaande bemanning van het Noorsche stoomschip „Lisbeth," dat op weg van Rotterdam naar Enge land tusschen het lichtschip Maas en den Noordhinder tot zinken werd ge bracht. Het schip, dat graan voor de Relief- commissie naar Rotterdam had gebracht, mat netto 950 ton. Het was vóór de torpedeering met granaten bestookt. Ik weet het, wij hebben ons dierbaar kind aan goede handen toevertrouwd, we zijn gerust, geheel gerust. We zijn nog juist bijtijds bewaard geworden voor een valsch mensch, een avontu rier. En een gek riep de notaris vrouw. Dat onheil is van onze dochter afgewend, vervolgde Lieftink. We zul len daar niet verder over spreken 't zal niet lang meer duren of ieder zal weten hoe de zaken van zeker iemand staan. Als ze h'm er maar niet uittrek ken met fijne streken, zei de oude ma dam Vanbussche. Maar 'k za! over m'n geld waken. Lieftink keek wat verstoord naar de hinderlijke onderbreekster, en hernam dan Vrienden, gij weet allen, welk een taak de mijne is. Man van den moder nen tijd, strijd ik tegen 't conservatis me. De familie Vanbussche heeft in vloed in de streek, en 'k weet, dat ik nu haar steun zal krijgen, vooral den steun van mijn zoon Antoine. Voor de politiek vroeg de no tarisvrouw wat heftig. Ja, voor de politiek van vooruit gang Antoine zal wel verstandiger zijn! (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1