van 'I Hart, IUIS, stbode MAANDAG gemeentebestuur binnenland No. 78 55e Jaargang 1917 che briek IBIEDINGEN OMVRAGEN. Loopwerk. oper STBODE. SJE Meid, ieisje bode. bode. firma F. VAH 91 VïLBE ii„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 3 APRIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON Stads=en Provincienieuws 31 Dec. 1914 f 2.567.150.— 31 Dec. 1916 5.649.600.— OOP it, van alle gemak- luis", Bureau Vliss. ?S00N, 24 a 25 jaar niet te zware be- S., Bureau „Vliss. iaal door de stad te us voor de Evang. erstraat 22. Boulevard Bankert Mei een flinke id leden de 16 jaar, stand. Adres bureau er tegenwoordige, AN DOORN VAN ond of met 1 Mei getuigen voorzien. eden 16 jaar. P.G. singsclie Courant." je benoodigd, niet iss. Courant". J1S, Badhuisstr. 66, ten flinke en 9 uur 's avonds. LINK, Koningsweg n 1 Mei een nette VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener Ortfj ft gulden bij levens- n f* ft gulden bij dood O f> fj gulden bij verlies .1 gulden bij verlies A gulden bij verlies r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- 11 door 41 III van een hand, |*^|l van II III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: U heid tot werken f V" een ongeluk UUU voet of oog een duim 1UU wijsvinger anderen vinger ,sle ultkeeringên worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" té Schiedam BROODVOORZIENING. Burgemeester en Wethouders van I Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel bij zijne beschikking d.d, 28 Maart 1917, no. 56465,36 het noodzakelijk heeft geacht maatregelen te nemen ter bezuiniging op het ge bruik van de beschikbare voorraden grondstoffen voor de bereiding van brood en daarom ter beperking van het broodrantsoen deze heeft goedgevon den te bepalen lo. dat met ingang van heden iedere broodkaart strekken zal tot het verkrij gen van brood gedurende 9 dagen, in- stede van 7 dagen, niettegenstaande op de kaart vermeld staat, dat zij slechts geldig is voor eene bepaalde week 2o. dat mitsdien de geldigheidsduur der thans uitgereikte broodkaarten is bepaald als volgt die, waarop vermeld voor de 9e week van 2 tot en met 10 April die, waarop vermeld voor de 10e week van 11 tot en met 19 April die, waaroD vermeid voor de 11e week van 20 tot en met 28 April die, waarop vermeld voor de 12e week van 29 April tot en met 7 Mei en dat in verband met sub 2o. c van bovengenoemde beschikking onder „week" in de voor deze gemeente vast- I gestelde distributieregeling voor brood, Uoem, meel en rogge en afgekondigd 17 Februari 1917, moet worden ver- I staan, het tijdvak, bestaande uit zoo veel dagen, als waarop de geldigheid van een broodkaart door den Minister is of zal worden bepaald dat daar de hier te lande aanwezige voorraden tarwe, rogge en bloem ge- rinp zijn, ieder, die meer brood gebruikt dan voor zijn voeding inderdaad drin gend noodzakelijk is, daarmede handelt tegen het algemeen belang en dus ieder de grootst mogelijke zuinigheid dient te betrachten dat hoe grooter het broodverbruik is, hoe eerder de Minister weder verplicht zal zijn, het rantsoen nog lager te stel len dat zij daarom een beroep doen op de ingezetenen, om zooveel mogelijk, door zuinig broodgebruik, er toe mede te werken, dat met de aanwezige voorraden zoolang mogelijk kan wor den rondgekomen. Vlissingen, 2 April 1917. Burg. en Wetli. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. SCHULDVORDERINGEN. Herinnering aan het tijdig indienen van schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Burg. en Weth. van Vlissingen Gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland, van den 20 Maart jl. A no. 133, le afdeeling DOOR JL. HANS, 54.) —o— (Mrit TBrtiMen Toen ging Madam Uitenhage snei naar den kranke. De koopman hield de oogen geopend, maar woest waarde zijn blik rond. Toen bleef die blik op z'n vrouw rus ten. 't Was of Uitenhage wilde spreken, maar niet kon. Zijn echtgenoote boog zich over hem neer. Niet sterven, o, neen niet sterven! snikte ze. Nooit zal ik je iets verwijten, >k zweer het, nooit O, niet sterven 1 Zijn hand zocht de hare. En weer deed de kranke een poging om iets uit je brengen. Een heesch geluid ratelde in zijn keel. Pierre was zijn zuster gevolgd. Ga wat achteruit, Emilie, hij heeft 'et benauwd, fluisterde hij. De vrouw gehoorzaamde gedwee, 'aar toen werd de zieke weer onrustig n rolden wild zijn oogen. Pi~ Je moet toch bij hem staan, zei giffen i rre zacht. O, Emilie, hij wil je ver- s vragen. hij kan 't niet meer woorden... hij doet 't met z'n blik. herinneren de ingezetenen aan de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) volgens welke alle vorderingen ten laste van het Rijk, het dienstjaar 1916 betreffende, voor of op den 30 Juni 1917 bij de betrokkene administra- tiën, door welke de bevelen tot het doen van werken, leveringen enz. uit gegeven zijn, moeten zijn ingediend alsmede dat de bij genoemde wet ge stelde termijn van verjaring volgens art. 125 der Provinciale, en art. 228 der Gemeentewet, ook op vorderingen ten laste van de Provincie en Gemeente van toepassing is deelen voorts mede, dat Zijne Excel lentie de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel verzocht heeft, de vorderingen ten laste van genoemd De partement vóór 15 April a.s. in te zen den, of indien dit niet kan geschieden, daarvan tijdig opgaaf te doen wordende mitsdien de belanghebben den aangemaand om den uitersten ter mijn niet af te wachten, maar hunne rekeningen en verdere bewijsstukken ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente voor het dienstjaar 1916 ter plaatse waar het behoort, ten spoe digste in te dienen. Vlissingen, 2 April 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr, De „Princess Melita." Een officieel communiqué over de „Princess Melita" meldt, dat het com muniqué van het Correspondentiebureau van 7 Maart betreffende dit schip, de feiten geheel heeft weergegeven zooals zij zich hebben toegedragen. Het schip is tot den Hoek van Holland genaderd doordien het onderzoekingsvaartuig zich wegens een sneeuwstorm binnenwaarts had verplaatst. Door de „Princess Melita" order te geven het Nederlandsche rechtsgebied onmiddellijk te verlaten op straffe van interneering, handelde het onderzoe kingsvaartuig zooals reeds in vroegere dergelijke gevallen is gehandeld tegen over oorlogsschepen van beide partijen. Toen den volgenden dag de „Princess Melita" toelating verzocht om een zieke af te geven is dit verzoek ingewilligd uit overwegingen van menschelijkheid en op grond dat het volkenrecht ook ten aanzien van oorlogsschepen de bin nenkomst in de onzijdige haven tot ontscheping van zieken en ge wonden toelaat. Bij de derde bin nenkomst was de „Princess Melita" we gens verwijdering van kanon en affuit van boord geen gewapend handelsschip meer en werd dus behandeld evenals ieder onbewapend handelsvaartuig. Om graan te halen. De stoomschepen „Westerdijk" en „Maartensdijk" van de Holland—Ame- rika-lijn, zullen waarschijnlijk op Goe den Vrijdag in ballast naar Amerika -■Ja, ja, alles vergeef ik hem, alles. O, ge deed 't niet opzettelijk Uiten hage. Ge waart altijd zoo'n goede man! De onrust had je veranderd. Wat moet je geleden hebben 't Bleef eenigen tijd stil in de kamer. De kranke sloot weer de oogen, opende ze nu en dan, om zijn echtgenoote aan te zien, ais wilde hij zeker zijn, dat ze bij hem bleef. De dokter kwam en onderzocht den lijder. Een ontwaking uit z'n bewuste loosheid, zei hij. Een goed teeken. Laat 't hier rustig blijven. Madam zet u aan 't bed. Dezen middag kom ik terug. En de diep geschokte vrouw zat een zaam aan de sponde haar toorn was gevallen en alleen deernis vervulde haar hart. Florent kwam nu en dan eens zien. Hij had naar Vlissingen geseind en dan geschreven. Soms stond Louise's beeld hem voor de oogen, ntaar Frans Dissel, de knappe zeeman, zag hij dan naast haar. Wat ben ik ook Een geruïneerde, ik kan niet aan een verloofde denken, mompelde de jongeling. Ik heb voor een moeder en een zuster te zor gen. Maar om hen wil ik sterk zijn. XXII. Men was nu op 't einde van Juni. De zomer heerschte in Vlaanderen, 't Gouden graan Drijkte op de velden, vol beloften van rijken zegen. En alle ak- uitvaren, om via Halifax graan te halen. Het stoomschip „Zijldijk" van dezelfde maatschappij vertrekt vermoedelijk met dezelfde bestemming over eenige weken. De torpedeering der „Amstelstroom.'' Volgens mededeelingen door de „Tel." ontvangen zou nog een der vier ver misten van het stoomschip „Amstel stroom" gered zijn. Een Engelsch stoomschip dat de „Amstelstroom" des morgens te 8 uur nog drijvende vond, trof hem aan boord aan en nam hem mee naar Harwich. Het was de licht matroos Bakker, die tijdens de torpe deering van de „Amstelstroom" rustig was blijven slapen en niets van de ramp had bemerkt. Tweede Kamerverkiezing den Helder. Door de benoeming van mr. Th. H. de Meester, Unie-liberaal, lid van de Tweede Kamer voor den Helder, tot lid van den Raad van State, komt de Kamerzetel voor den Helder open. Inlijving militielichting 1917. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de miiitielichting 1917 wor den ingelijfd: in het tijdvak van 1—5 Juni 1917 de dienstplichtigen, nader toe gewezen aan de compagnieën wielrij ders, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorge oefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. In het tijdvak van 2—5 juli 1917 de, dienstplichtigen toegewezen san het. korps pontonniers en bestemd'voor het tweede in te lijven gedeelte. Voor den verderen duur van de tegen- woQrdige tijdsomstandigheden zal uitstel of verlenging van uitstel van eerste oe fening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en alleen om zeer ge wichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kan wel uitstel of verlenging van uitstel van eerste oefe ning worden verleend aan dienstplich tigen, die bijv. eindexamen boogere bur gerschool of gymnasium moeten afleg gen examen moeten afleggen voor on derwijzer leerlingen zijn van de hoogste klasse eener middelbare technische schooi of soortgelijke inrichting. Uitstel of verlenging van uitstel van eersteoefening wordt niet verleend aan dienstplichtigen die bijv. als student zijn ingeschreven voor bet eerste studiejaar aan een universiteit, reeds een betrek king bekleeden en doorstudeeren, ten einde hunne positie te verbeteren, zooals ouderwijzers die zich bekwamen voor de hoofdakte of voor andere akten en personen, die werkzaam zijn op kan toren, in bedrijven e. d. en les nemen in boekhouden of andere vakkenleer ling zijn van eene school of andere in richting, alwaar slechts enkele uren in de week les wordt genomenzich wij den aan eene studie, die in het algemeen niet van overwegenden invloed is op hunne maatschappelijke betrekking. Zij, die in bovengenoemd tijkvak moe ten worden ingelijfd en uitstel of ver lenging van uitstel wenschen, moeten kers spreidden de weelde en wonne open van hun vruchtbare, ijverig be werkte aarde. De kerk van Meerbeke was vol volk, en ook op 't plein verdrongen zich veel menschen. Hier en daar wapperde een vlc^g. Voor de „Meidoorn" stond een eerepoort, met groen en bloemen ge tooid en op een schild prijkte in gothi- sche letters „Welkom het jonge paar". Fiorent Uitenhage stond voor 't raam van een bovenkamer, verborgen voor de menigte, maar zelf kon hij op straat kijken. Mathiide kwam naast Item en vroeg: Komen ze Nog niet... maar 't kan niet lang meer duren. Zooveel volk Ja. Dat zal ook zoo zijn, als 't bij ons verkooping is. Ik had toch maar met Jeanne naar 't altaar moeten gaan, zei de jongeling somber. O, zwijg toch Vader, die nu wel zoogenaamd beter is, maar de menschen schuwt en dagen triestig, zwijgend en dubbend rondloopt Maar moeder is moedig... En een verkooping is 't nog niet... Oom Pierre heeft voor zijn vertrek ons nog goede hoop gegeven. En de notaris doet wat ie kan Ja... Maar 't einde is toch geld en dat is er niet 1 Ehwel, Florent stel je 't er op te voor... sommige eigendommen moeten daartoe zelf ten spoedigste hun verlan gen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den minister van oorlog te kennen ge geven, met overlegging van een deug delijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te wor den vermeld de gemeente voor welke de dienstplichtige is ingeschreven, als mede het korps en het korpsonderdeel, waaraan hij is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter reke ning moeten houden met de mogelijk heid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aan leiding mochten geven. Briefomslagen met zegelafdruk. De briefomslagen met zegelafdruk van 5 en 12Vs cent, waarvan de verkoop tijdelijk is gestaakt, worden van 15 April af, zoolang de overgebleven voorraad strekt, weder voor het publiek verkrijg baar gesteld op de postkantoren in de prov. hoofdsteden, alsmede ir, Amsterdam en Rotterdam. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Voor het kantongerecht te Middel burg had zich Zaterdag o.a. te verant woorden de melkleverantie-, L. V. te Vlissingen, wegens overtreding der plaatselijke melkverordening. Toen op 22 Februari, des morgens tusschen acht en negen uur de inspec teur van politie Bartelse van bekl. op stra: eer, monster melk nam, zeide V., deze melk niet kon instaan, timdat hij J.,,- van een ander had ge kocht, maar 'dat f»V thuis melk had staan van zijn eigen koeien. De inspec teur begaf zich daarop direct naar de woning van bekl. en vroeg diens doch ter waar de melk stond. Deze wees hem twee emmers melk in den keider en eên bus melk in den gang aan. Daar de melk in den kelder er zeer goed uit zag en zelfs de gele room er op stond, nam de inspecteur een monster uit de bus, want die melk daarin zag er veel minder uit. Dit monster is onderzocht door den getuige-deskundige A. J. van Ocken- burg die verklaarde voor 95 zeker heid te hebben, dat er water bij de melk is gevoegd. De dochter van bekl., onder eede ge hoord, zeide zich nooit met de melk zaak te bemoeien en ook geen water bij de melk te hebben gedaan. Bekl. bekende de melk uit de bus later te hebben uitgevent, hoe de melk minder goed komt weet hij volgens zijn zeggen niet. De ambtenaar van het O. M., mr. Combault, noemde de houding van be klaagde onverschillig en achtte het feit volkomen bewezen. Hij meende dat be klaagde eens goed moet gaan begrij pen, dat de verordening moet worden nageleefd en eischte ƒ25 boete subs. 10 dagen hechtenis. In twee zaken vroeg de ambtenaar vrijspraak voor landbouwers, wonende onder de gemeente Vlissingen, die niet voldaan hadden aan de verplichting we verkoopen... er wordt een concor daat gesloten... wij zijn arm, beginnen van voren af. Maar gij hebt toch je ge luk niet verloren, je* zijt toch niet ge ketend aan Jeanne. Of meent ge dat moeder en ik ons dan niet veel onge lukkiger zouden gevoeld hebben, al ble ven we rijk Daar zijn ze! sprak Florent. Een bruidstoet verliet de kerk heden waren Antoine Vanbussche en Jeanne Lieftink getrouwd. in auto's had men hen en de genoo- digden naar 't dorp gebracht die ston den nu voor de kerk, want al was de „Meidoorn" slechts eenige schreden van daar, Lieftink wilde niet, dat te voet zou worden gegaan. Jeanne was in 't wit en droeg een langen sluier twee meisjes hielden den sleep van haar kleed op. Antoine droeg een zwart pak en hoogen hoed. Madam Vanbussche was in* de zijde. Een groote hoed, overvloedig met bloe men versierd, stond wat schuin op haar reeds grijzend haar. De moeder van den bruidegom leunde op haar stok en keek uitdagend naar de menigte. Lieftink verhief verwaand het hoofd hij bleek nu bijziende geworden te zijn, want op zijn neus prijkte een gouden lorgnet. Notaris Vanbussche scheen verlegen en liep onhandig tusschen andere familie leden en genoodigden. Toen Jeanne in de auto wilde stap pen, stond plots Fernand, de Boschkan- ter voor haar. Ze ontstelde hevig... om hun voorraad aardappelen op te ge ven aan den burgemeester. Beide beklaagden zeiden niets te hebben geweten van de verplichting tot het doen van opgaaf. De insoecteur van politie Berkel zei de, dat de burgemeester alleen de be kendmakingen in de „Vlissingsche Cou rant" doet plaatsen, hij acht het ook we! mogelijk, dat bekl. niets wisten van de verplichting. De ambtenaar geeft toe, dat bekl. de wet overtraden maar hij is niet over tuigd van hun schuld daaraan. Wel wordt aangenomen dat het plaatsen van dergelijke bepalingen in de Staats courant voldoende is, maar dit is na tuurlijk niet voldoende. Nog werd vrijspraak gevraagd voor een visscher uit Arnemuiden, wiens zoontje meermalen de school had ver zuimd en bekl. zeide iederen Zondag de kinderen op het hart te drukken toch geregeld de school te bezoeken, maar hij zelf is heel de week weg en kan er geen toezicht op houden. De gemeente veldwachter heeft bekl. wel de kinde ren hooren waarschuwen. Evenals Vrijdag in een gelijk geval de officier van justitie voor de recht bank deed, vorderde de ambtenaar, dat de kantonrechter zich onbevoegd zal verklaren in een geval van jachtover- treding, waarin bekl. korporaal bij den vrijwilligen landstorm was. Uitspraak in alle zaken Donderdag 5 April. VLISSINGEN, 2 APRIL. DE ROOF DER SABIJNSCHE MAAGDEN. Het publiek, dat Zaterdagavond naar het Concertgebouw was opgegaan om de kennismaking met de'Ütrechtsche Onderwijzers Tooneelvereeniging ander maal te hernieuwen, heeft zich dien gang zeker niet beklaagd. Telkenmale nog, dat deze tooneelvereeniging hier is op getreden, was het algemeen oordeel over de prestaties der leden ongedwongen gunstig en ook ditmaal kan niet anders dan met lof worden gewaagd over de wijze, waarop het groote, veeleischende blijspel in 4 bedrijven „De Roof der Sabijnsche Maagden" van F. en P. v. Schönthar, voor het voetlicht is gebracht. Aan de voorstelling ging een kort woord vooraf door den heer A. C. de Baare gesproken naar aanleiding van het doel, waarvoor deze liefdadigheids-voor stelling werd gegeven. 't Was weer ten bate van het Cen traal Genootschap voor Kinder-Hersfel- lings- en Vacantiekolonies en het On dersteuningsfonds van den Bond van Ned. Onderwijzers. Er is dan ook voor beide krachtige financieele hulp noodig, want het aantal contribuanten voor de eerste neemt niet toe, zoodat langs de zen weg moet getracht worden gelden bijeen te zamelen. De drang daartoe klemt te meer, nu vooral in dezen tijd het gevaar voor ondervoeding van hulp- Maar Fernand stak een grooten bloemruiker vooruit en zei luid Madam Vanbussche,» uit naam van den Boschkant, die in uw vader, meneer de schepen Lieftink, zijn waren beschermer ziet, biedt u dit bewijs van eerbied, en wenscht u veel geluk. Jeanne voelde, hoe deze jonkman haar bespotte. Ze tas het in zijn blik, en ze bloosde van ontsteltenis, maar Antoine, die in de oprechtheid dezer betooging geloofde, antwoordde ge roerd Hartelijk dank, aan u en de bewo ners van den Boschkant. Wij zullen dat nooit vergeten! Florent Uitenhage, die de beweging van den Boschkanter had gezien, was zelf geschrokken. Die kerel dacht hij durft al les O, dat ontzettend geheim tusschen hem en haar Nu ben ik weer blij niet in Antoine's plaats te staan En hij dacht aan de samenkomsten, die hij in 't bosclt had bespied. Fernand, de medeminnaar, vervolgde zijn slachtoffer tot aan de kerk, waar 't huwelijk pas gesloten was. Hier kwam hij Jeanne herinneren, aan haar on trouw, aan haar schuld jegens den man, waaraan ze zich zooeven voor God en de menschen had laten verbinden. Lieftink stak Fernand een vijffrank stuk in de hand. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1