Siads=en Provincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN DE OORLOG, men de heeren Cysouw, de Visser en Hoithuijzen. Vastgesteld wordt een reglement op het verbruik van gas in de gemeente in overeenstemming met een modelveror- ordening, vastgesteld door Ged. Staten van Zeeland. Op een verzoek om financieelen steun aan de werkloozenkas van den Nat. Christel, bouwvakarbeiders bond, wordt door Burg. en Weth. voorgesteld afwij zend te beschikken, daar in onze ge meente geen zoodanige werkloozenkas bestaat, wel een werkloozenfonds. De heer Hoithuijzen vraagt in hoever hulp van het hier bestaande fonds strekt, waarop de voorzitter antwoordt, dat bij eventueele aanvraag om steun de ge meente f3 per geval toeslag betaalt. Den heer de Keijzer is niet alles in deze recht duidelijk, zoo krijgen werk lieden die hier wonen en te Vlissingen werkzaam zijn geen steun in Vlissingen en hier ook niet. De voorzitter antwoordt hierop dat zij zich dan hier moeten vereenigen dan kunnen zij zich bij het Souburgsche fonds aansluiten. Hierop wordt het voor stel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. Door den telefonist is verhooging van salaris aangevraagd inet het oog op de uitbreiding van den telefoon- en tele graafdienst. De voorzitter zegt, en hier zijn alle leden het mede eens, dat de tegenwoordige bezoldiging f120, te laag is vooral als in aanmerking wordt ge nomen dat de telefonist zich vrijwillig buiten de vastgestelde uren den heelen dag beschikbaar stelt. Een voorstel van den heer Jobse om het salaris te brengen op f200 'sjaars wordt met algemeene stemmen aange nomen. Voorts werd besloten aan „Vreemde lingen verkeer op Walcheren" op haar verzoek om een toelage voor een door haar opnieuw uit te geven Gids voor Walcheren, tien gulden toe te staan er. te verzoeken in den gids afbeeldingen op te nemen van het monument van Louwerse en van dat van Marnix van St. Aldegonde. Hierna kwam aan de orde de benoe ming van een onderwijzer aan de open bare lagere school. Drie candidaten zijn op de voordracht geplaatst nl. de heeren J. H. Goovaarts, W. B. van der Linde en J. Herrebout. Benoemd werd de heer J. H. Goovaarts met 9 stemmen een stem werd uitgebracht op den heer J. Herrebout en een bianco. Hiermede was de agenda afgehandeld. Alvorens tot de rondvraag over te gaan wenscht de voorzitter hier in den raad een woord van hooge waardeering uit te spreken aan het adres van den secre taris en den ambtenaar ter secretarie voor het door hen gepresteerde ten op zichte van de vele en moeilijke werk zaamheden gedurende den laatsten tijd, voornamelijk ontstaan door dedisiribu tlewetten. De heer Daniëlse en ook de heer Arendse kunnen zich hier volkomen me de vereenigen. Het is hun gebleken dat niet alleen halve nachten maar ook des Zondags gewerkt moet worden. Zoo iets mag en kan niet gevergd worden. Assistentie is hier noodig. De heer Arendse wijst nog bovendien op de onaangename en onbillijke be jegening die de secretaris niet van het publiek maar zelfs van een raadslid moest ondervinden. De voorzitter zegt dat het hem ge noegen doet thans te hooren dat uit den raad thans stemmen opgaan om hierin verbetering te brengen. Het is noodig zegt spreker dat nog een tijde lijk ambtenaar wordt aangesteld. De heer Jobse gaat accoord met het geSprokene, echter wijst hij er op dat hij zich meermalen disponibel heeft ge steld om bij de uitreiking van bons te assisteeren. Spreker is van meening, dat leden der levensmiddelencommissie hier veel kunnen helpen, waartoe ze ook gaarne bereid zijn wanneer hun tijd zulks toelaat. Hoewel hun hulp gaarne wordt aanvaard en op prijs gesteld, is deze toch niet voldoende. De heer Jobse vermeent dat wanneer meerdere hulp aanwezig was geweest bij het uit reiken der kolenbons, waarover het pu bliek niet te spreken is, alles geregelder zou zijn toegegaan. De heer Cysouw zou het zeer op prijs stellen dat als overdag bons worden uit gegeven, de burgemeester ook aanwe zig was. Nadat ook de heer De Keijzer het aanstellen van nog een tijdelijk ambte naar aanbeveelt wordt zulks met alge meene stemmen goedgekeurd. Er zal dus nog een tijdelijk ambtenaar worden aan gesteld. Rondvraag. De heer Danielse zag gaarne het ver bod uitgevaardigd tegen het rooken van jeugdige kinderen. Met 6 tegen 5 stem men werd besloten dit te verbieden voor kinderen beneden de 12 jaar. Tegen stemmen de heeren P. de Pagter, Arendse, Pieterse, Cysouw en de Visser. De heer Jobse vraagt inlichting aan gaande een geval dat hem ter oore is gek'othen en dat betreft het weigeren van afgifte van een kolenbon aan de dienstbode van dr. Plugge. De_ secretaris geeft hiêrop inlichting. Met uitzondering van zieken of ouden van dagen moet ieder zelf een bon af halen voor kolen. Er wordt geen on derscheid gemaakt. Deze maatregel moest genomen worden om te voorkom men dat er geknoeid wordt. Dan is er nog iets zegt de heer Jobse dat mij van het hart moet, nl. dat de burgemeester zoo weinig over dag te spreken is. Spreker kan slechts den wensch uitdrukken dat hierin verande ring komt. De voorzitter antwoordt hierop dat hij altijd te spreken is, somtijds gebeurt het wel eens dat hij echter tot vervelens toe wordt aangesproken over een of ander waar niets aan te veranderen valt en dan wil hij ten slotte hierover niet meer spreken. De heer Hoithuijzen vraagt om een lantaarn meer te doen branden aan den Nieuwen Vlissingschen weg. De voorzitter zal dit bij het lijksch bestuur ter sprake brengen. Verder bepleit spreker een betere dis tributie van kolen. Als er weinig zijn moeten zij verdeeld werden, al was het maar dat ieder een paar 5 koppen kreeg. Hierna werd de vergadering gesloten. VLISSINGEN, 29 MAART. Centrale keuken. Naar wij vernemen blijkt de centrale keuken werkelijk in een behoefte te vol doen, als men tenminste afgaat op den toeloop op den eersten dag. Er was gerekend op een beperkte hoeveelheid, om niet te veel eten te verknoeien indien, onverhoopt, weinig zou worden afgehaald. Reeds bij den aanvang bleek, dat slechts een klein gedeelte van hen die met de porties eten een proef wilden nemen, dit te voren hadden aangekon digd. Zeer velen konden daardoor niet van het verlangde voorzien worden. Er wordt nu op gerekend dat de vol gende dagen een groot aantal porties eten zullen worden verlangd, waarvoor de reeds bestaande inrichting belangrijk wordt vergroot, en wel zóó dat morgen Vrijdag een vierdubbele hoeveelheid spijs kan bereid worden en op het ge stelde uur afgeleverd. Zooals reeds werd aangekondigd bestaat het menu voor morgen uit rijstebrij. Aan Ged. Staten is door den heer dr- G. J. Colder alhier het verzoek gericht het besluit van den gemeenteraad tot verhuring van een terrein aan den Koudekerkschen weg aan de voetbal vereniging „Vlissingen", niet goed te keuren. Wij verwijzen verder naar het inge zonden stuk van dr. Colder. Het pension Scholier. Ten bate van het Steuncomité 1914 gaf de tooneelvereeniging „Oefening en Genoegen" gisteravond een voorstel ling van „Het pension Scholier", blij spel in drie bedrijven door Carl Lauf. De ge3chiedeuis is eenvoudig. De rentenier Fhilip Klaproth heeft niet de minste menschenkennis, en uit de grap, mede door toedoen van zijn neef Alfred, komt hij in „Het pension Scholier", denkende, dat hij in een krankzinnigen gesticht is gebracht. In het laatste be drijf bezoeken de pensiongasten hem op denzelfden dag. Hij sluit ze achter deur en grendel, waarna de ontknoo ping volgt Het pension Scholier is een onderdak voor commensalen. Met den meesten lof hebben we eeni- ge weken geleden een recensie geschre ven van „Lentewolken". Het spel be antwoordde toen aan hooggestelde ei- schen. De critiek zweeg, moest zwijgen, omdat het een avond was van heerlijk kunstgenot. Te meer trad gisteravond de tegenstelling aan het licht. Het eerste bedrijf was het minste, het tweede was het beste, het derde gat wel aardige oogenblikken, maar voldeed aan de verwachtingen niet. Er was één hoofdrol, dat was die van den rentenier Fhilip Klaproth, en die werd naar behooren vervuld, al was die niet in overeenstemming met den tekst van het blijspel. Het stuk is niet van den tegenwoordigen tijd, is ge schreven voor de wereldoorlog daar was hoe is het dan mogeijlk, dat de rentenier een van de pensiongasten stoppen kan bij de regeeringsaardappe- len ?Veel stil spel was er, en dat is on eindig moeilijker dan het spreken, waar men bij eenige ontwikkeling den klem toon juist kan leggen, en rekening kan houden met de gedachten, waaraan men uitdrukking geven moet. Welnu, het stille spel kwam niet tot zijn recht. Het begin van het tweede bedrijf Vlotte niet, daarentegen maakte het gesprek tusschen den rentenier en mevrouw Pfeiffer veel goed. En ook na het eerste bedrijf was het applaus zwak. Er ontbrak beweging, handeling, en kele medespelenden waren met hun houding verlegen. In het eerste bedrijf werd,.Meiboom bier" gevraagd, en door den kellner opgebracht, en dat in een stuk, ge schreven door Carl Lauf, die hoogst waarschijnlijk niet geweten heeft, dat qr een Vlissingen op de wereld bestond. Bovendien heeft de regie te zorgen, dat de pauzen tusschen de bedrijven zeer belangrijk verkort worden. „Oefening en Genoegen" moet haar naam hoog houden. Dat zij voor haar de leuze. De Roof der Sabijnsche Maagden. Aanstaanden Zaterdag zal de Utrecht- sche Onderwijzers-Tooneelvereeniging in het Concertgebouw met dit blijspel voor het voetlicht komen. De recensies in de bladen zijn daar om te bewijzen, dat de U. O. T. met dit stuk veel succes heeft. De opvoering is overal gunstig beoordeeld, en daar in den laatsten tijd op tooneelgebied te Vlissingen zoo wei nig goeds is gegeven, daar hopen we, dat aan de voorstelling een druk bezoek mag ten deel vallen. De inwoners van Vlissingen kennen trouwens de U. O. T. „Mijnheer de Senator" en „Mijnheer en Mevrouw Hippocrates" hebben zeer voldaan. Décors, costuums, belichting, alles werkte mee om tot mooie effecten te geraken. De spelenden in de voor naamste rollen gaven prachtige typee ringen. Ook nu zal het vertrouwen in de U. O. T. niet beschaamd worden, vandaar onze opwekking tot een bezoek. Bij Kon. besluit is de commies der pesterijen en telegrafie 4e klasse P. D. Goetheer bevorderd tot de 3e klasse. Men schrijft ons uit Middelburg In de gisterenmiddag gehouden raads vergadering werd vastgesteld de nieuwe regeling der jaarwedden van de leeraren aan het gymnasium, zooals die door de commissie van financien was voorge steld, welke commissie verder ging dan B. en W. De jaarwedde van den rector werd gebracht op f3300 minimum en f3800 maximum. De conrector krijgt f200 meer dan de leeraren in de oude talen, de wiskunde en wiskundige aardrijks kunde en de Nederlandsche taal en ge schiedenis, die f 2300 f 2900 krijgen. De overige leeraren krijgen f 110—f 130 per wekelijksch lesuur, behalve de leeraar in dq gymnastiek die f82.50—f 102.50 ontvangt. Met 12 legen 4 stemmen werd aan genomen een voorstel van B. en W. om thans niet in te gaan op een verzoek tot invoering van verplichte winkel sluiting. Het voorstel was bestreden door de heeren Vertregt (a. r.) en Onderdijk (S. D. A. P.), die de verplichte winkelslui ting verdedigden. De heeren Boasson en Bolle, beiden vrijz. dem., verklaarden zich voor het voorstel van B. en W„ eerstgenoemde omdat hij meent, dat de kleine winkeliers te veel schade van een maatregel als deze zullen onder vinden, de laatste omdat hij, al is hij steeds voorstander van verplichte win kelsluiting geweest, in dezen tijd, nu de sociale toekomst zoo onzeker is, zulk een ingrijpenden maatregel niet durft te nemen. Met dit laatste standpunt ver- eenigde zich ook de heer de Veer(a. r.) die anders ook voorstander is. Besloten werd in hooger beroep te gaan bij de kroon van een bestuit van Ged. Staten tot niet goedkeuring der nieuwe salarisregeling voor onderwijzers. Op een desbetreffende vraag van den heer van Teijlingen zeide de burge meester toe, dat B. en W. ernstig zullen overwegen of er oók gemeentegronden zijn, die zich leenen voor het kweeken van boonen, erwten enz. Dpor enkele leden werd er op aan gedrongen het houden van vergaderin gen en uitvoeringen bij electrisch en gaslicht weder toe te laten, men ver wacht hiervan grootere besparing in de woningen. De burgemeester voelde er wel niet veel voor, maar zeide toch over weging toe. Medegedeeld werd nog, dafin de pro cedure, die de gemeenten Middelburg en Vlissingen voeren tegen de gemeente Souburg over het leggen van buizen in den Ouden Vlissingschen weg, de eerst genoemde partij in het ongelijk is ge steld door de Middelburgsche rechtbank. Er is een termijn van drie maanden om in hooger beroep te gaan en de advo caat der gemeente Middelburg, de heer mr. M. Jac. de With Hamer, heeft be richt gezonden het afschrift van het von nis nog niet te hebben, dus nog niet te kunnen adviseeren hoe in dezen verder te handelen. De politie te Middelburg heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier die gezouten varkensvleesch 20 cent per K.G. boven den maximum prijs verkocht. De gisteren door den ontvanger der registratie te Middelburg aldaar bij in schrijving verkochte 385 vaten lijnolie hebben opgebracht f36265.85. Gisterenavond omstreeks 6 uur is te Westkapeile een vliegtuig van onbe kende nationaliteit waargenomen. Het vloog zeer laag en verdween na korten tijd in de richting van de Belgische kust. Door den Commissaris der Koningin is voor den tijd van vijf jaren herbe noemd tot secretaris van de Gezond heidscommissie, zetel Kruiningen, de heer M. van der Vliet aldaar. KERK- EN SCHOOLN1EU WS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te St. Annaland door ds. B. J. Werther te Hedel. Te Aardenburg is op 74-jarigen lenftijd overleden ds. H. C. van Riet, die van 1869 tot 1875 predikant was te Durgerdam, en tot 1916 predikant te Retranchement, waarna hem emeritaat werd verleend. Ger. Kerken. Tweetal te Tholen ds. E. J. van Voorst te Borssele-Driewegen en ds. V. K. Kuijvenhoven te Zwarn- merdarn. Voor het examen nuttige hand werken zijn te Rotterdam geslaagd de dames W. H. Spapé en A. H. Schraven, beiden alhier. VOETBAL. Naar „de Tel." verneemt speelt het Brigade-elftal" den 1 en Paaschdag tegen Middelburg, terwijl den volgenden dag een bezoek wordt gebracht aan „Quick" te Nijmegen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt nimmer teruggegeven Geachte Redactie! In den grooten tijd dien wij thans doorleven en waarin wij zooveel on recht, machtsmisbruik en lijden kunnen waarnemen, bestaat het gevaar dat wij alleen nog maar door bijzonder groole gebeurtenissen worden geroerd, terwijl kleinere enormiteiten weinig aandacht trekken en fluks weer in het vergeetboek raken. Tot die kleinere enormiteiten be hoort m.i. het besluit van den Raad van Vlissingen van 23 Maart j.l. om het voetbalterrein aan den Koudekerkschen weg alhier niet aan te wijzen voor het maken van „oorlogstuintjes." Over deze zaak behoeft niet zoo veel te worden gezegd. Ik wil er tenminste maar weinig van zeggen, n.l. het vol gende lo. Vaststaat dat de voetbalsport om meerdere redenen dientgewaardeerd te worden 2o. Vaststaan mag m.i. evenzeer dat der voetbalwereld in Vlissingen ge gund- zij haar terrein, hetwelk tot heden door haar kon worden ge huurd en hetwelk zich blijkbaar zeer goed leent voor die sport. 3o. Vast staat ondertusschen evenzeer, dat men zich de toekomstige nood aan voedingsmiddelen in ons vader land waarschijnlijk nauwelijks te ernstig kan voorstellen, vooral voor het geval dat Nederland alsnog in den oorlog wordt betrokken (ik voor mij schat de kans daarop minstens 60 pCt.) Nu is mij bekend geworden, dat de liefhebberij voor oorlogstuintjes zeer groot is gebleken te zijnmen heeft thans reeds pl.m. 110 aanvragen ont vangen en men zal hoogstens 80 gega digden kunnen helpen, wijl er geen terrein meer disponibel is. Mij is ook van bevoegde zijde medegedeeld, dat het voetbalterrein nog een 30 tal tuintjes zou kunnen opleveren, zoodat ik het alleszins gewenscht, of liever noodig acht dat alsnog worde uitgemaakt, dat het voetbalterrein in oorlogstuintjes worde omgezette meer waar het be wuste terrein volgens het oordeel van ons deskundig raadslid van de Putte en van den rijkstuinbouwleeraar zoo bij uitstek geschikt is voor tëelt van voe dingsgewassen. Als eerlang de hongersnood dreigende of een feit is, dan hebben wij niets aan voetbalvermaak, maar wel iets aan aardappelen, boonen, erwten enz. Ook zullen de voetballers alsdan hunne rantsoenen niet afstaan aan de andere burgers, wijl de Raad hun opnieuw het voetbal terrein verhuurde en zij op die wijze hunne dankbaarheid wensehen te toonen ik meen zelfs dat zij naelken voetbalwedstrijd wellicht wel een extra- rantsoen zullen begeeren. Het particulier belang en nog meer het vermaak van enkele groepen moet, vooral in dezen tijd onverbiddelijk wijken voor het algemeen belang. Bovenstaande overwegingen gaven mij dan ook aan leiding bij Gedeputeerde Staten van Zeeland ten spoedigste vernietiging van bedoeld raadsbesluit aan te vragen. Mocht op mijn verzoek door Gedep. Staten gunstig worden beschikt, dan zou het bedoelde terrein alsnog dadelijk ter beschikking kunnen worden gesteld van de Commissie voor den proeftuin. Met dank voor de plaatsing, G. J. COLDER. N. B. Voor H. H. voetballers, die het noodig mochten vinden mij hunne instemming met het bovenstaande te betuigen, ben ik eiken werkdag te spreken op mijn bureau Boule vard de Ruyter no. 62, des voormid dags van 9.30—11.30. DE TOESTAND. De Engelschen blijven vorderingen maken ten O. van de lijn Bapaume Péronne en bezetten gister de dorpen Longavesnes, Lieramont en Equan- court. De Franschen hebben ten zuiden van de Oise gisteren weer een drietal dorpen bezet en blijven ook ten noor den van Soissons, in de richting van Laon, vorderingen maken. De mede- deeling in het Duitsche communiqué van gister dat de Duitsche dekkings troepen terugweken, teneinde omsinge ling te ontgaan, wijst er op, dat de Franschen tusschen Somme en Aisne groote strijdkrachten hebben aange voerd. Evenzoo blijven de Engelschen een stevigen druk uitoefenen in de richting van Kamerijk. Tevergeefs heb ben de Duitschers beproefd hun de stelling van Beaumetz-lez-Cambrai te ontrukken. De Duitschers erkenden gister dat zij het iets zuidelijker gele gen dorp Roisel aan de Engelschen hadden moeten laten. De toestand is nu deze, dat op bijna de geheele linie van ten zuiden van Atrecht tot ten oosten van Soissons de geallieerden op dezelfde wijze hun druk uitoefenen als weleer in het Somme- en Ancre-gebied. Uit de berichten blijkt dat de Duitschers ontstuimigc teoen aanvallen doen. Moraht, de Duitsehè militaire schrijver, beschouwt het te rugtochtsplan der Duitschers als slaagd, want 't heeft den voorgenomen opmarsch der geallieerden in de war gestuurd en de toebereidselen daartoe voor den vijand waardeloos gemaakt Hij wijst voorts op de groote moei' lijkheden die de geallieerden zullen hebben te overwinnen op 't stuk van transport van munitie- en voedselvoor raden. Moraht concludeert dat de Duit schers thans over beter gevechtsterrein en over de noodige reserves beschik ken. De torpedeering van de „Asturias" een Engeisch hospitaalschip, heeft in Engeland groote verontwaardiging ge wekt en men vraagt om repressaille- maatregelen. De „Asturias" had meer vrouwen dan gewoonlijk aan boord daar v.ele verpleegsters na beëindiginó van haar diensttijd buitenslands naar Engeland terugkeerden. De torpedee- ring had des nachts plaats en het schip droeg alle, goed-verlichte, kenteekenen van het Roode-Kruis. De duikboot oorlog zond-er genade strekt zich nn ook a! uit tot de hospitaal-schepen Van de overige fronten is te vermel den een succesje van de Oostenrijkers in het gebied van Görz, waar een 300- tal Italianen gevangen werden geno men. VAN HET WESTELIJK FRONT. Van Fransche zijde Aan den lagen kant van het bosch van Coucy, noordelijk van de Ailette zijn de Franschen opnieuw gevorderd alsmede in het vak beoosten Leuilly en Neuville sur Margival, waar wij ver scheiden steunpunten van belang be machtigden. -In de streek van Rheims hebben de Franschen beoosten Neuville een over rompeling uitgevoerd en gevangenen mee teruggebracht. In Champagne wakkerde gisteren de artilleriestrijd tegen het vallen van den avond en in den nacht tot buitengewo ne hevigheid aan in de buurt van Butte du Mesnil en Maisons de Champagne. Van Engelsche zijde Het succes van Dinsdag voortzet tend, heeft de cavalerie gisteren middag de dorpen Villers Faucon en Saulcourt genomen. Ze maakte veel gevangenen en nam vier machinegewe ren. Gisterennacht is de aanval des vijands op onze nieuwe stellingen van Equancourt gekeerd. De Duitschers le den zware verliezen. Verder noordwaarts hebben onze troepen zich, na een kort gevecht, in den nacht op twee punten van den weg van Doignies naar Lagnicourt genes teld, en vandaag bezuiden en bewesten Croiselles, in weerwil van forschen te genstand, terrein gewonnen. Van Duitsche zijde Met hoeveel succes de Duitsche troe pen zich van de hun gegeven taak kweten bleek wel uit het feit, dat op het gevechtsterrein van 26 Maart tus schen Langicourt en Morchis ongeveer 1000 lijken van Engelschen zijn geteld. Op den westelijken Oise-oever bij La Fère, alwaar een aanval mislukte, leden de Franschen bloedige verliezen. In Champagne zijn wederom eenige Fransche loopgraven ten Zuiden van Ripont genomen. Daar werden alsmede bij ondernemingen ten zuiden van het fort Soupiet en bij Tahure 360 Fran schen gevangen genomen en verschei dene machinegeweren en mijnwerpers buitgemaakt. Ten noorden van Lens en in de Ar- gonnen in de Duitsche stellingen bin nengedrongen verkenningsafdeelingen werden door tegenaanvallen verdreven. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Het Zwitschersche Perstelegraaf- agentschap verneemt uit New-York,dat vólgens de „Tribune", de meerderheid van het kabinet en eenige senatoren waarschijnlijk een oorlogspartij zullen vorm-en. Te Washington verklaart men, dat het registreeren van alle Duitsche na men een noodzakelijkheid is, maar die Duitschers zullen slechts- eventueel ge ïnterneerd worden, die er van verdacht worden ongeregeldheden te willen uit lokken. Het particulier eigendom moet steeds worden gerespecteerd.Te Wash ington is men van plan een strenge cen suur in te voeren. UIT DE BE1ERSCHE KAMER. Bij de behandeling der economische voorstellen in de Kamer en den Rijks dag, legde de minister van oorlog verklaringen over den militairen toe stand af. Hij gaf de verzekering, dat de troe pen mét fier vertrouwen en in het zeke re «evoel van hun innerlijke overmacht hun taak tegemoet zagen. In liet westen schijnt de in de loop graven verstarde oorlogvoering haar meester gevonden te hebben. De geni ale zet van de opperste legerleiding heeft de plannen van den vijand in de war gestuurd en ons de vrijheid van handelen teruggegeven. In het oosten is het oude regime omver geworpen en het nieuwe nog niet opgebouwd. Een dichte sluier ligt over de toekomst. Op en onder den zeespiegel verrich ten onze onderzeeërs zwaren arbeid, welke den taaien wil van Engeland breken moet en breken zal. Als een len- teverlangen gaat het door liet land. Steunend op ons zelf en op Gods hulp trotseeren wij de stormen, die nog over ons heen zullen gaan. Slechts de zwak ke wordt kleinmj de moeilijkheden I pelen. De sterkenl naarmate de tegel oet vertrouwen i| kracht geven om f ven in de ontberil £n bij de gevechij ENGELAND E De „Daily Clrr leiding van het b De eenige taal ne moeilijkheden pei ken van den t land niet door, n onzijdige landen van artikelen die gemaakt worden, navië, Zwitserlan merkelijken uitvc len, niet slechts v] van andere dinge' hun artikelen te willen, aan ons Tenzij wij bereid oorlog tegen he einde dat recht Een oorlog, dn rieele nadeelen vr reele aanspraken beschaving te nii nen niet imeer dj koop aan te gad van hun uitvoer. L minister gedaan I noodzakeiijkerwijl OP EEN Ml Het Engelsche dareus", dat ei overbracht, is den van kaap Agulhrf pen. Twee stool assistentie uitgezl troepen over. H(f volgens ernstig! stown. DE DUITSCHE I TERL In het door del gebied komen Enl slechts in langzal De transportmoel rassig gebied nel lonnes blijven irf Volgens verklaril is de stemming 4 eindelijk hffoptenl Somme-stellingeil hopig. De Duitsl echter steeds stl en Roisel zijn al langrijke verliezl zuiden van de schen, na den op 23 dezer bij I gekomen. Er zijl gevangen genoir^ De militaire „Stockholms Dad Duitsche frontva een strategische! de geallieerden I nen of buit opgl 40 a 50 KM. vt derdduizenden n| vrijkomen. DE STAATSGJ De correspond Slowo" te Stock! fisch bericht u| volgens hetwelkj republiek spoed! is niet aan twijfa land besloten isl tiet op te geven| Uit Genève zeitung" geseind maten te Petr| vinden, dat hr stander, de leidel sje, benoemd is f sie, aan wie trouwd over alle van het ministel De correspof bladen te Petra invloed van Tsjd in het binnenlaj groot is. OORLOGSBETt Het Wolhyti groot aandeel 1 organiseerde ging ten gunste uiterste. De sol met vreugde a: broeders in de Deze betoogi door dergelijke overige rcgimei De arbeiders- noodzakelijk is vooropgesteld zullen plaats li Gister kwami digden van het deelden mee, ren hadden gei afstaan van het Uit Reval terug verklaren dat algeheelen stei regeering had richten komen De bladen S| geruchten over De omwentetinj 23 slachtoffers schepen zijn g bestrijden. DE DUIK Van Duitsclu ln de Middel ken gebracht t

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2