k Stem t» 't Hart. DONDERDAG gemeentebestuur binnenland No.75 55e Jaargang 1917 ïRS Zitkamer IEDINGEN WRflGEN. agd elsje, TBODE Kode Firma f. 1113 SE IfEUE ir„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon inierc. 10 29 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON KAMEROVERZICHT. GEMEENTERAAD MN S0UB0R6. .off KUIS van vrije kamer, r. „Vliss. Crt." op eersten stand, >f 3 Heeren, groote met afzonderlijke snscht met le en pension. Brieven Courant". iet 1 Afei a.s. i ruime Slaapka- evards. igave te zenden dit Blad, onder netaal-, en zoo "ng- (Badhuisstr. 67.) •IEN, Huize „Het erlangt met Mei en reisgeld. tau „Vlissingsche g. v. Loon f 10 eau „Vliss. Crt." VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6l4 ct. per regel pe abonné's, in 't bezit eener fa g"| fa gulden bij levens" ^7 |"f ft gulden bij dood fa gulden bij verlies ij gulden bij verlies 4 êj"| ft gulden bij verlies fa f* gulden bij verlies polis, zij" GRATIS verze- M III III lange ongeschikt »1 IE door <I|I| van een hand, l'Kjl van 11 B B I van een van eiken terd tegen ongelukken voorU U U heid tot werken I een ongeluk UUv voet of oog lUU een duim J.IJU wijsvinger anderen vinger !,;C uitkeerlngên worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trem, De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Barik" tê Schiedam MAXIMUMPRIJZEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is goedge vonden te bepalen le. dat de voor kaas en de voor bo ter vastgestelde maximumprijzen niet «elden voor boter en kaas, bereid onder rabbinaal toezicht 2e. dat de voor cichorei, peekoffie en suiker vastgestelde maximumprijzen niet gelden voor cichorei, peekoffie en suiker bereid onder rabbinaal toezicht, voor zoover betreft de periode 26 Maart tot 16 April e.k. Vlissingen, 29 Maart 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. - De Burgemeester van Vlissingen gelet op de aanschrijving van den Luitenant-Kolonel, Commandant van Walcheren, dd. 22 Maart jl. no. V 354, maakt bekend i. dat verzoeken, als bedoeld in de Verordening „Vergunningen van het Militair gezag" uitgevaardigd 22 Maart 1917, voor zooveel betreft A. de aanvragen om vergunning voor i het houden van openbare vergaderin- jen, openbare bijeenkomsten en op tochten, moeten zijn voorzien van het advies van den Burgemeester binnen wiens gemeente de vergadering, bij eenkomst of optocht eventueel zal worden gehouden, en worden ingezon den voor de gemeenten op Walcheren, aan den Commandant van Walcheren B. de aanvragen van particulieren om vergunning tot fotografeeren, schetsen, teekenen, alsmede tot het verrichten van opnemingen, moeten zijn voorzien van het advies van den Buigemeester binnen wiens gemeente de aanvrager woont en worden inge zonden voor de gemeenten op Walche ren aan den Commandant onder A ge noemd C. de verzoeken tot het uitoefenen van de jacht van het op het eiland Wal cheren gelegen terrein van den Oranje polder, Suzannapolder, Houwenpolder, Clszinapolder, Wilhelminapolder, Eli- zabethpoider, Nieuwerkerkepolder, Middelburgschenpolder,beoosten Groe- neweg en Langew'eg, het N.O. deel van den Oud St. Jooslandschenpolder, be grensd door den weg van 't Hof Rei gersberg naar Steenen Duiker bij den Oroeneweg en Rapenburgerpolder, moeten worden ingezonden aan den Commandant onder A genoemd, en zijn voorzien van a. een schriftelijk advies van den Burgemeester binnen wiens gemeente verzoeker woont b. de jachtakte c. het bewijs van Nederlanderschap d. eene nauwkeurige opgave van de ligging der te bejagen terreinen e. eene verklaring of verzoeker de sub d bedoelde terreinen zal bejagen als eigenaar, pachter of jachtbezitter. DOOR -A.. H -A. TT S. 51.) —o— (Nadruk miroien. Ha, je zijt toch slimmer als je vader Nu, die is kieken geboren en zal kieken sterven Hoor eens, An- toine, gij keert seffens naar Meerbeke terug. Nu nog. Ja, nu nog, en spreek niet tegen. En je gaat naar Uitenhage... en vraagt op den man af, of 't waar is van de zaken, is de baas ziek, dan moet je de vrouw spreken En vooruit nu Waar is papa Heb je paoa daarvoor noodig Die zit in den „Appel" met al die oude wijven in manskieeren Maar laat hem doen... 't is een zaak tusschen mij en jou En ga nu Antoine zag moeders blik en sprak "•et meer tegen. Eerst nam hij zich voor niet naar Uitenhage te gaan, en madam Vanbus sche ntaar wijs te maken, dat men ge weigerd had hem te ontvangen, maar onderwege kwam moeders natuur bij 11. dat de verzoeken, waaraan het ad vies van den Burgemeester ontbreekt, door genoemden Commandant aan den verzoeker, onverhandeld zullen worden teruggezonden. Vlissingen, 27 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. Wie den afgevaardigde van Deven ter tegenover zich heeft, kan er van op aan dat hij niet met fluweelen hand schoenen wordt aangepakt. Dit heb ben vandaag de Vrij-Liberalen weer eens aan den lijve ondervonden. Zijn rede richtte zich scherp tegen deze groep, die aangevoerd en aangevuurd door de familie Van Heutsz, agitatie voert voor de Indische defensie, in In- dië, zoo betoogde de heer Marchant, is het vraagstuk van de weerbaarheid aan de orde gekomen als gevolg van de evolutie der bevolking. Reeds vóór den oorlog was dit het geval, omdat de bewustwording van het volk zelf heeft geleid tot het verlangen naar weer baarheid. In Nederland echter is de agitatie geweest een exploitatie-zaakje. De particuliere exploitatie in Indië tracht thans invloed te oefenen op het staatkundig beleid in indië. En daar tegen zette de heer Marchant zich schrap. Hij hekelde het samendoen van de Vrij-Liberale partij met de Industrieele Club. De laatste laat politieke redevoe ringen houden om invloed te oefenen op de staatkunde. Daar tegen is geen bezwaar aan te voeren, mits men het erkennen wil, dat het een belangen-po- Iitiek is, die gevolgd wordt. Die ethica van de politiek der Vrije Liberalen werd door den heer Marchant op den hak genomen. De brochure Van der Weijden geeft vele economische be schouwingen, die merkwaardig aan passen bij de belangen der familie Van Heutsz. Daarna volgt dan een ontwerp organisatie van de militaire macht, die niets met Indië heeft uit te staan en door iederen officier kan ontworpen worden. De actie noemde hij, resumeerende, ondoordacht, onbekookt en gevaarlijk. Dit laatste omdat zij het goede dat er in schuilt, in gevaar brengt. Overigens sloot hij zich bij het ontwerp van den minister aan. Tot diezelfde conclusie kwam de heer De Meester ook. Zoolang deze oorlog duurt, kan er niets meer worden ge daan dan voorbereiden. Dit is ook het eenvoudige standpunt van den minister. Een nieuw denkbeeld had de lieer Nolens. Hij juichte de komst van het comité Indië Weerbaar toe en in ver band daarmee achtte hij het wel van belang, dat de Kamerleden ook eens in de gelegenheid zouden zijn, Indië te be zoeken. In andere koloniale mogendhe den pleegt dit te geschieden en ook voor Nederland zou een dergelijk con tact een goede uitwerking kunnen hebben. Het was voor den minister van kolo- hem boven en boosaardig verheugde hij er zich op, de familie van zijn vroe- geren medeminnaar te vernederen, door de vraag bruusk te stellen. Hij haatte imnters de Uitenhage's. Te Meerbeke aangekomen, belde hij stout aan, maar verrast herkende hij Florent, dien hij afwezig waande. Gij, meneer Vanbussche? zei de jongeling op vreemden toon. Ja,"ik zou madam willen spreken. Onmogelijk Moeder is te bed. Ge kiest een zonderling uur. 't Kan zijn, maar als men zulk nieuws verneemt. Welk nieuws Dat de firma Uitenhage slecht staat... En we zouden niet gaarne ons geld kwijt zijn, zaken zijn zaken Eensklaps sprong Pierre Vermeulen naar voren. Zijt gij de zoon van den centen stekker van Lembosch vroeg hij woe dend. Je moeder zendt je zeker Neen, gevoel heeft ze niet, dat weten we Ons antwoord, want ik heb je vraag gehoord... Hier, zie en de veront waardigde man slingerde den verbluf ten jongeling te midden der straat en sloot de deur. Wat gebeurt hier? klonk het. Dries Meulenaere boog zich over Antoinc, die klagend opstond. - Wel m'n ziele, 't is de notaris zoon van Lembosch met zijn gezicht niën, 'bij zóóveel eenstemmigheid, geen zware taak om de sprekers te beant woorden. Hij ontkende dat de regeering een blanco volmacht heeft gevraagd. Integendeel. Uitdrukkelijk heeft de mi nister verklaard, dat hij spoedig met stevig omlijnde plannen zal komen. Van imperialistische politiek kan ook geen sprake zijn. Ten opzichte van de gevol gen eener verbreking van den band tusschen Moederland en Koloniën was de minister niet zoo optimistisch...voor kapitaal en voor arbeid achtte hij het voortbestaan van dien, band van veel gewicht,omdat ons land voor een groot deel zijn welvaart aan de Koloniën dankt. De onlusten en relletjes, die in indië voorkwamen, waren volgens den minis ter niet een georganiseerd verzet en zij kwamen bovendien buiten Java voor. De minister was bereid de door den heer Heeres gevraagde wijziging aan te brengen, omdat niet meer het doel is de handhaving van 't Nederlandsch ge zag, doelt wel de verdediging van het grondgebied. Practisch beteekent dit verschil niet veel. Een noodwet was deze wet niet,meen de hij, omdat reeds vóór den oorlog de plannen daartoe zijn gemaakt. Over de agitaties en wat daarmede verband hield, zweeg de minister liever. iDe kleine punten beantwoordde hij alle naar den zin der leden. De verde diging van indië zal zich voorloopig tot Java bepalen, waarvoor 90.000 man noodig zal zijn. De minister van marine probeerde de Kamer een denkbeeld te geven van hetgeen een vijand misschien zou doen als hij onze Koloniën wil aanvallen. Hij vertelde dan wat de taak van de zee macht zal zijn. 't Klopte alles als een bus en de vijand werd verslagen.... Vermindering van het broodrantsoen. .Naar de „Haagsche Ct." verneemt, zal het broodrantsoen worden vermin derd in dier voege, dat de broodkaart, die thans geldt voor 7 dagen, voortaan bestemd zal zijn voor negen dagen. De nieuwe regeling vangt aan met de ne gende broodkaart, die op 2 April in gaat. Dezelfde hoeveelheid, waarmee men tot nu een week lang moest rond komen, zal men dan, over 9 dagen ver deeld, moeten gebruiken. Gemiddeld zal men dus per hoofd 2800 gedeeld door 9 311 gram per dag kunnen gebrui ken, in plaats van 400 zooals thans. In- tusschen zullen de brooden, naar men verwacht, hun gewicht van vierhon derd gram behouden. Een gezin van vier personen, dat tot nu toe 4 maal 400 1600 gram per dag kon gebrui ken, zal het voortaan moeten stellen met 4 maal (ongeveer) 300 1200 gram, en daar de brooden hun gewicht van 400 gram behouden, zal het in plaats van 4 brooden van 400 gram, gelijk tot dusver, 3 brooden van 400 gram moeten nemen. De broodkaart, die 2 April ingaat, was reeds gedrukt vóór dat deze regeling tot stand kwam; er staat dus op vermeld, dat ze voor als een bankbriefje, vervolgde Dries. Je zijt m'n getuige, zei Antoine. Getuige ik heb niets anders ge zien dan dat je hier op den grond tui melde. En 'k weel, dat je dezen avond bij Lleftink aan de wijnflcsch gezeten hebt De Uitenhag's hebben me zoo be handeld. Ging je daar met j'n dronken bol misschien vertellen dat je nu in de gra tie van Lieftink's dochter zijt gekomen? Eenige straatslijpers, die altijd uit hoeken en gaten verschijnen, als er iets gebeurt, waren al spoedig op 't too- neel. Wat is er vroegen ze. Zoon Vanbussche van Lembosch heeft bij Lieftink aan de wijnflesch ge zeten en peinsde nu, dat ie hier op z'n slaapkamer was, spotte Dries. Lembeke moet niet naar Meer beke komen vrijen riep een der slun gels, en hij sloeg Antoine den hoed af. Een ander gaf den hoed een schop. Jamaar, als 't alzoo gaat, steek ik de pijp uit,mompelde Meulenaere.Ik ben lid van den gemeenteraad en moet m'n eere ophouden. Vanbussche liep weg men wierp Item laf een stok voor de voeten, zoo dat de aangevalene weer viel. Geef hem een davering Leer hem op z'n eigen parochie een meisje te zoeken een week geldt, maar desniettegen staande zal ze negen dagen moeten dienst doen. (Een bevestiging van dit bericht wordt thans officieel bekend gemaakt dooreen desbetreffende circulaire van den minis ter van landbouw aan de burgemeesters gericht.) Een belangrijke mededeeling van mr. Troelstra. Op een openbare vergadering te Leeu warden, van de S.D.A.P., waar mr. P.J. Troelstra het woord voerde, deed deze bij het debat, wijzende op den penibelen toestand waarin ons land thans ver keert, volgens een verslagin de „Leeuw. Ct.", de volgende belangrijke mededee ling: „Spreker (de heer Troelstra), zal en mag uit de geheime zittingen der Kamer niets vertellen, maar hem is buiten de Kamer, niet van eenig officieel persoon, een gerucht ter oore gekomen, waarvan hij weet, dat het waar is, n.l. dat het nog niet zoo lang is geleden, dat de opperbevelhebber een zeer dringende instructie voor uitvoering van een ope ratie heeft geseind aan een komman- dant aan onze oostelijke grens, in ver band met een te verwachten inval van Duitsche troepen." De „Princess Melita". Het Wolff-bureau meldt uit Berlijn In verband met het bericht van de „N. Crt." over de beweerde juiste toe dracht van het geval met het ss. „Prin cess Meiita", wordt uit welingelichte bron opgemerkt, dat de „N. Ct." slecht is ingelicht, wanneer zij het Koninklijk besluit van 30 Juli 1914 daarop van toepassing wil brengen. Dit besluit ver vangt de Nederlandsche neutraliteitsver- klaring van 4 Augustus 1914 in zoo verre het bewapende schepen der oor logvoerenden betreft, zooals de Neder landsche regeering zelf in- üe in"het Oranjeboek van October 1915 tot Juli 1916 gepubliceerde nota aan de Duit sche regeering van 3 April 1916 over de interneering van den Duitschen on derzeeër „U C 8" uitdrukkelijk naar voren heeft gebracht. Volgens de Ne derlandsche neutraliteitsverklaring ech ter, had de „Princess Melita" niet weder mogen uitvaren, doch had zij terstond geïnterneerd moeten worden. Salarissen Rijkspersoneel. Er is een Staatscommissie ingesteld tot het instellen van een onderzoek naar de regeling van de salarissen der burgerlijke Rijksambtenaren. Zij is samen gesteld als> volgt lid en voorzitter de heer D. W. Stork lid van de Eerste Kamer lid en plaatsvervangend voorzitter jhr. M. de Jong, secretaris-generaal van het departement van Financien leden de heeren P. J. Raaijmakers. oud secretaris-generaal van de Rijksver zekeringsbank mr. dr. J. L. A. Salver- de Grave, secretaris-generaal van het departement van WaterstaatJ. van den. Tempel, lid van de Tweede Kamer, mr. J. H. Thiel, districts-schoolopziener, wo nende te HaarlemP. van Vliet Jr., lid van de Tweede Kamer. Zoo klonk 't dreigend. Maar eens klaps sprong een man in den troep, slingerde den eenen kerel links, een an der rechts, trok den notariszoon mee en zei dan Maak nu, dat je weg komt Wat doe je ook zoo laat op straat 't Was Pierre Vermeulen, die 't la waai gehoord had, en nu tot de aan vallers riep Je moest beschaamd zijn Met vijf of zes tegen een Ge wilt voor Meer beke opkomen en ge zijt de schande van je parochie. Cowards... scheer je weg Hij keerde in huis terug. Antoine had het op een loopen gezet en eerst een heel eind buiten de ge meente, stapte hij wat bedaarder voort. Zonder hoed, en met bevuilde ltleeren kwam hij thuis, waar zijn moeder hem met ongeduld verbeidde. Hoe zie je er nu uit riep madam Vanbussche. Heb je in de goot gele- gen Mama, 'k ben laf aangevallen, maar 't zal zoo niet afloopen Aangevallen door de Uitenhage's? Eerst, daar, toen op de straat Hij vertelde zijn wedervaren. Die .duivels tierde de vrouw en ze zwaaide woest met haar stok. Was ik daar geweest 't Zijn heidenen te Meerbeke, met al hun politieken strijd Maar 't zal zoo niet afloopen Aan de commissie is toegevoegd als secretaris de heer A. J. van Wijk, hoofd inspecteur der gemeentebelastingen te 's Gravenhage. Leger en landbouw. Naar wij vernemen heeft liet Kamer lid Knobel, van oordeel dat voedsel voorziening tot 's lands verdediging be hoort, tot den minister van oorlog een schriftelijke vraag gericht, waarvan de strekking is 't leger zooveel doenlijk ter beschikking te doen stellen van den landbouw, opdat met behulp van de gemobiliseerden de beschikbare en ge schikte gronden kunnen worden dienst baar gemaakt aan den landbouw. Dit zou dan naar het voorbeeld van Frankrijk en Zwitserland zijn. Scheepsbouw in Nederland. In het tijdschrift „Het Ned. Zeewe zen" geeft de heer mr. F. Vorstman weer het jaariijksch overzicht van den scheepsbouw hier te lande. De cijfers waren op 31 Dec. 1911, '12, '13, '14, '15 en '16 resp. 128.000, 158.000, 172.000, 185.000, 40.600 en 440.000 ton in aan bouw. De vooruitgang in 1915 was 119 pet. in 1916 slechts 8y2 pet., wat toe te schrijven is aan de moeite, die de scheepswerven hebben met den aan voer der noodige materialen, vooral ijzer. Dientengevolge werden ook in 1916 weinig nieuwe opdrachten gege ven. Aangezien nog dagelijks eenige dui zenden tonnen door oorlogsgeweld ver loren gaan, doet de scheepsbouw te recht alie moeite om de capaciteit te vergrooten, de vraag zal voorloopig nog lang blijven bestaan. In het buitenland staat voor Neder landsche rekening 74000 ton op stapel. Op 31 Dec. jl. stond op Nederlandsche werven 65.545 ton voor buitenlandsche rekening in aanbouw. Vergadering van Woensdag 28 Maart 1917, des namiddags ten 3 uur. Voor zitter ds heer P. S. Buteux. Aanwezig alle leden. De notulen der voorgaande vergade ring werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. In verband met een ministerieel schrij ven, kwam in behandeling een voorstel van Burg. en Weth. om aan jeugdige personen beneden den leeftijd van 16 jaar den toegang tot bierhuizen te ver bieden. De heer Cysouw kan hier zijn stem niet aan geven, kinderen beneden de 16 jaar kunnen ook wel eens dorst hebben, zegt spreker. In het drinken van een glaasje bier ziet hij zoo geen kwaad. De heer Jobse kon met 't voorstel van Burg. en Weth. medegaan. Het bezoek aan bierhuizen door jeugdige personen keurt spreker af. De heer Pieterse vraagt of het verbod zich ook uitstrekt tot winkels waar bier per flesch verkocht wordt. De voorzitter antwoordt hierop dat winkels als be doeld niet onder het verbod vallen. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 8 stemmen tegen stem- verzekerde Antoine weer. ik ga nu nog naar den burgemeester Stil, stil, gij gaat nergens zonder mijn toelaten. We .moeten toch een klacht in dienen Tegen wie Tegen de Uitenhage's of die vagebonden? Merci... Te win nen is er niefs.,. en we kunnen een advocatentonge met muntolie smeeren, geld tellen voor zoo 'n babbelaar en niets trekken Ik moet niet veel van 't tribunaal hebben. Dat is goed voor uit drijvingen bij slechte betalers, en bij faillieten, maar hier hadt ge je maar moeten weren. Ze zouden 't mij niet gelapt hebben Waarom gaf je geen peren terug Dus je weet niefs van de Uitenhage's Neen Ik zei u, mama, hoe ik ontvangen werd. De notaris trad nu binnen. Ha, hij is daar ook schreeuwde zijn echtgenoote. Zijn neus is gelijk vuur en 't bjer loopt uit z'n oogen - Sophie, ge weet, dat ik zeer ma tig ben, antwoordde Vanbussche be daard. Maar ge hebt mij uit huis ge jaagd met uw onverdragelijk ruziege- ntaak. ja, een reden vinden die mannen altijd Op Uitenhage heb je niet ge peinsd, hé Niemand die 't gelooft I (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1