üe Stem van 'I Hart. MAANDAG 26 MAART Verschijnt dageiijks, üitgczsnderd op lonsag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur BINNENLAND FEUILLETON --NO.72 55e Jaargang 1&17 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent mfirma f. VAN BE veiöe )i„ K!eine Kult SB, VHssingea. Telefoon lotirc. ifi ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6J>< ct. per regel pe abormé's, in 't bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- W P'ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft pt gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /I Ij 811 lange ongeschikt- ftl| door "f 8 11 g van een hand, IftSg van 1 1111 van een van eiken kerd tegen ongelukken voor£j%j) iJJ tjr heid tot werken s UU een ongeluk OUU voet of oog 5e%f%3 een duim J.V1J wijsvinger anderen vinger leze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „ftoll. Alg. Verzek. Bank" te 5cli!edam BEKENDMAKING. Vaststelling Kiezerslijst. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat de kiezerslijst voor deze gemeen te over 1914-1915, zooals deze gewij zigd ingevolge de bepalingen der wet ten van 30 Januari 1915 (Staatsblad no. 37), van 24 Februari 1916 (Staats blad no. 81) en van 30 December 1916 (Staatsblad no. 581) met de supple- toire lijsten, van kracht zal zijn voor het tijdperk van 15en Mei 1917 tot den 15en Mei 1918, benevens de alphabe- tische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn af gevoerd en daaraan zijn toegevoegd, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage liggen en aldaar afdrukken der kiezers lijst (met de suppletoire lijsten), tegen betaling van ƒ4.50 per exemplaar, ver krijgbaar worden gesteld. Verder vestigen zij er de aandacht op, dat tot en met 15 April a.s. een ieder bevoegd is bij het gemeentebe stuur verbeteringen van de kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet be hoorlijk voorkomt. Vlissingen, 24 Maart 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. De torpedeering van de „Amstelstroom". Wij zijn het zoo langzaam aan zoo gewoon geworden, dat duikbooten maar raakweg schepen in den grond boren, zonder voor de veiligheid der menschen te zorgen, dat men haast geneigd is de daad van Duitsche torpedobootjagers, een geheele flotilje n.b., die een schip, dat volgens hun opvatting (een vol komen onjuiste, ntaar dat laten wij in het midden) een blokkade breekt, dadelijk beschieten en met kanonvuur vernietigen zonder de geringste zorg voor de bemanning te dragen, als iets heel gewoons te beschouwen. Wie echter voor dezen oorlog zou hebben durven zeggen, dat de Duitsche marine tot zulke lafhartige onmenschelijkheden in staat zou zijn, zou als een lasteraar beschouwd zijn. Niets belet de Duitsche vloot van betrekkelijk groote oorlogsschepen, want dat zijn torpedobootjagers, d.w.z. sche pen van een paar duizend ton, de be manning te verzorgen, aan boord te ne men. De eenige reden, waarom zij het niet doen is zorg voor eigen veiligheid. En waar het om de eigen veiligheid gaat, is het leven van neutrale zeeva renden van geen beteekenis. „Civus Neerlandicus sum", zegt de Nederlandsche zeeman. Maar niet met een gevoel van trots op de bescherming en de veiligheid, die dat burgerschap geeft. Het geheele feit van het in den grond DOOR A. HAK S. 481 o— (Nadruk ratolen. Van hen moeten we geen goede behandeling verwachten Ja, onkel, ik voel 't ernstige van den toestand. En vader in een beroerte Hoor eens Florent, hoe ernstig 't is, we moeten er door. En ik reken °P je Moedig zal ik zijn, onkel. Daar aan den vijver, was ik zwak. En te Vlissingen liet ik me nog door m'n somber gevoel beheerschen. maar ik heb vader zien liggen... en 'k had zoo'n deernis met hem... en nu wil ik man zijn, om hem en om moeder en Ma- thilde Flink gesproken En we werken samen. En moet ge van voren begin nen, je doet bet oprecht en eerlijk. Onkel... iets moet je me zeggen. Alles moet je weten. Maar... Fiorent aarzelde. Hij scheen bang een vraag te stellen. Nonkel, vergeef 't me, doch in boren is in strijd met het recht. De wijze, waarop de torpedobooten de opvarenden behandeld hebben, is in strijd met het recht, zooals het in Duitschiand zelf gewenscht is, en tevens in strijd met de ntenschelijkheid. („Hbld.") Het s.s. „Amstelstroom". Volgens mededeeling van de te Hoek van Holland aangebrachte schipbreuke lingen, werd de „Amstelstroom" Vrijdag nacht te 1 uur hevig beschoten door Duitsche torpedojagers. De kogels floten den menschen om de ooren, terwijl ver schillende leden der bemanning werden gewond. Een paniek ontstond aan boord en ieder voor zich zocht een goed heen komen in de booten. Na op korten afstand van het schip te zijn weggeroeid, hoorde men een zware ontploffing, waaruit men afleidt, dat het schip op het laatst werd getor pedeerd. Na een groot uur op ltooge zee te hebben geroeid, gaf men dit op en liet men de boot gedurende den nacht drijven. 's Morgens zette men een zeil op en trachtte zoo den wal te bereiken. Eerst Vrijdagmorgen vijf uur werden zij door den logger „Sch. 187" opge merkt, die hen aan boord nam en welks bemanning een woord van hartelijken dank niet mag worden onthouden voor de liefderijke behandeling, die de schip breukelingen van haar ondervonden. De namen van de te Hoek van Hol land aangebrachten zijn H. Stijger, le machinist, die door een schot aan het hoofd verwond werd J. van Laar, boots man K. Koning, kwartiermeesterF. Poyer, matroosN. v. d. Zanden, hof meester; A. van Hollum, matroos; J. v. d. Wetering, W. van Essen en H. Hes hof, allen stoker. Onze graanschepen. Zaterdagavond liepen den Nieuwen Waterweg binnen de Nederlandsche stoomschepen „Veerhaven", uit New- York en „Woudrichem", uit Buenos- Ayres, beide met een lading graan voor de Ned. Regeering. Deze stoomschepen zijn op eigen ri sico door het Kanaal naar Rotterdam gekomen. Brandstoffen-distributie 1917 18. De minister van landbouw heeft den burgemeesters medegedeeld, dat ter verkrijging van eene behoorlijke ver deeling der zeer beperkte voorraden huisbrandkolen, welke naar alle waar schijnlijkheid voor het seizoen 1917/1918 beschikbaar zullen zijn, thans reeds maatregelen dienen te worden getroffen, welke een streng doorgevoerde rant soeneering van brandstoffen voor par ticulieren mogelijk maken. Deze regeling zal tevens dienen te omvatten de voor ziening van de klein-industrie (d. w. z. de industrieelen met een jaarbehoefte van minder dan 240 ton,) terwijl de overige industrieelen, evenals tot dus ver, rechtstreeks vanwege de Rijksko len-distributie van brandstoffen zullen worden voorzien. zaken kan ieder missen... van bedrog hebt je toch niets bemerkt 'Bedrog God zij geloofd, neen Ja, jongen, ik had dezelfde vrees. Je vader is een eerlijke kerel, maar, als men in 't nauw gedreven wordt... enfin, 't gaat dikwijls zoo in de zaken. De oorzaak van den toestand is een on gelukkige speculatie, maar met eigen geld. Een zwaar verlies... en dan hier een put maken, om er daar een te vul len, rente betalen, zuiver verlies ook, wissels disconteeren tegen hoogen in trest... weer zuiver verlies... dalingen en stijgingen, waar vader al minder en minder bestand tegen was... en zoo dieper in de schuld. Morgen hebben die een samenkomst met notaris Wijnink. Dan zullen we hooren wat er ons te doen staat. Oom Pierre en Florent bleven nog eenigen tijd over het onderwerp door spreken... en 't scheen of de jongeling eensklaps vastberadener en moediger was geworden. XX. Notaris Van den Bussche woonde te Lembosch in 't grootste huis van 't dorp. Het was een kleine man, zeer be weeglijk buitenshuis, druk pratend dan, maar gedwee in zijn woning, waar zijn vrouw de macht in handen had. 't Was geen geheim, dat madam Van den De ervaring heeft aangetoond, dat niet kan worden volstaan met het distribu- eeren van de thans onder de Rijksko- lenindustrie resorteerende brandstoffen, nl. steenkolen, briketten en mijncokes, maar dat tevens de regeling zich zal dienen uit te strekken over gascokes zoowel van de gasfabrieken afkomstig als geïmporteerd bruinkoienbriketten en turf. Deze distributie dient te geschieden plaats- of districtsgewijze, door eene brandstoffencommissie, welke, voor zoo ver dit nu nog niet is geschied, onver wijld in het leven is te roepen. De broodrantsoeneering. Een bericht van de „Maasbode", dat het broodrantsoen binnenkort zou wor den ingekrompen, kan het „N. v. d. D." althans voor het het eerstvolgende vier- weeksche tijdperk tegenspreken. Het zou trouwens in strijd zijn met de verklaring der regeering, dat zij door toevoeging van andere bestanddeelen aan het brood, de verstrekte hoeveel heid alsnog op peil wenscht te houden. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is bepaald, dat op door den minister van Marine vast te stellen datum, het pantserdekschip „Gel derland" zal worden uit dienst gesteld en het idem „Zeeland," thans in dienst opgelegd te Willemsoord, zal worden beschikbaar gesteld voor den actieven dienstde kapitein t/z. J. S. A. Kroon, eervol zal worden ontheven van het bevel over de „Gelderland" en hem zal worden opgedragen het bevel over de „Kortenaer," het bevel van de „Gelder- derland" tijdelijk zal worden opgedra gen aan den kapt.-luit. t/z. J j. de Vries en de id. C. Fock eervol zal wor den ontheven va,. ..ct bevel over dc „Kortenaer," en het bevel over de „Zee land" opgedragen. Broodkaarten voor militairen. De minister van Landbouw heeft on derstaande circulaire tot de burgemeesters gezonden Blijkens mij door den directeur van het Centraal Broodkantoor verstrekte inlichtingen worden herhaaldelijk brood kaarten aangevraagd voor met verlof vertrekkende militairen. Ik wijs er u op dat ingevolge mijne beschikking van 23 Januari 1917 betreffende broodvoorzie ning van leger en geïnterneerden, aan militairen aan wie een verlof van min der dan 4 weken is verleend, op de plaats waar zij hun verlof doorbrengen een broodkaart moet worden uitgereikt. in verband met herhaalde klachten, dat militaire verlofgangers in verschil lende gemeenten na het sluitingsuur van het plaatselijk distributiebureau geen gelegenheid meer hebben een brood kaart te verkrijgen, geef ik u in over weging deze voor verlofgangers zoo mogelijk b.v. op het commissariaat van politie of een politiepost beschikbaar te stellen. Op den verlofpas zal moeten worden aangeteekend, dat de verstrek king van een broodkaart heeft plaats gehad. Bussche 't kapitaal aanbracht en daar voor den hoogeren stand kocht, want zelf was ze uit een wel bemiddelde, maar onbeschaafde familie. Dienzelfden avond van Florents te rugkeer zaten de notaris en zijn echtge- noote aan tafel. Madam was zwaar van gestalte en moeilijk ter been, waarom ze steeds een wandelstok bij zich had, welke nu aan haar stoel hing. En wanneer ze driftig werd, gebruikte ze den stok wel eens, om te gesticuiee- ren of door eenige slagen op de tafel haar argumenten kracht bij te zetten, terwijl men in 't dorp zelfs vertelde, dat ze er haar echtgenoot ook wel eens 'n klap mee durfde geven, als de toorn haar de zelfbeheersching geheel deed verliezen. Antoine is weer niet op tijd, zei Madam, verstoord. Hij is naar Meerbeke, antwoordde de heer Vajt Bussche. Dat moet je me niet zeggen, dat weet ik ook wel. ik zei, dat ie te Iaat is. Nu ja.... O, ja, voor jou geeft dat niet vervolgde ze driftig. Je komt ook al tijd over 't uur thuis. De zaken.... Zaken, zaken Je kon ze veel rap per afwerken. Maar je moet naar alle babbelarij luisteren. En Antoine leert dezelfde streken. Maximumprijzen wittebrood. De laatste circulaire van den minis ter van landbouw aan de burgemees ters, waarbij bepaald wordt, dat de maximum-prijs van 12'/s ct. per 4 ons voor wittebrood geldt voor alle soorten wittebrood, dus ook voor luxebrood, vereischt toelichting. De thans geldende maximum-prijs was berekend voor wittebrood, bereid met water, zonder toevoeging van melk of melkproducten, waarvan het gebruik bij de broodbereiding ingevolge een eenigen tijd geleden verschenen circu laire van den minister van Landbouw was verboden. Het verbod strekte zich dus niet uit tot het gebruik van dier lijke vetten. Nu heeft de minister de vorige w^jk het verbod, om bij de broodbereidu^ melk te gebruiken, ingetrokken, niet dat van het gebruik van melkproducten. De opheffing van het verbod deed bij tal van broodbakkers de vraag rijzen, of zij weer tot het bezigen van melk bij de broodbereiding zouden overgaan, temeer omdat voor luxebrood melk een onmisbaar bestanddeel is. Tegen den prijs van 12Vs ets. per 4 ons kan echter geen melkbrood worden geleverd op grond waarvan enkele bakkerspatroons organisaties bij de burgemeesters hun ner gemeenten informeerden of voor merk-, resp. luxebrood een hoogere maximumprijs kon worden vastgesteld. Aangezien het wijzigen der maximum prijzen bij den minister van Landbouw, niet bij de burgemeesters berust, hebben enkelen hunner zich tot den minister ge wend met de vraag of tengevolge van de opheffing van het verbod van ge bruik van melk, voor melkbrood, resp. luxebrood al of niet een hoogere maxi mumprijs kan worden bepaald. Blijkens zijn laatste circulaire heeft de minister- ven Landbouw daarop in ont- kennenden zin geantwoord. Uitreiking De Ruyter-medaille. Op den verjaardag van onzen grooten zeeheld Michiel de Ruyter, werd Zater dag in de kweekschool voor de zee vaart te Amsterdam de voor eenige jaren geleden ingestelde De Ruyter-medaille uitgereikt aan jhr. L. P. D. Op ten Noort. Voor deze plechtigheid was overgeko men Prins Hendrik, eerevoorzitter van het Fonds de Ruyter-medaille. Vooraf had een bijeenkomst plaats met de leden en het bestuur. Tegen half een vergaderden deze hee- ren in de bestuurskamers van de kweek school, waar mede ook verschenen de Commissaris der Koningin, de burge meester van Amsterdam, gen.-majoor A. R. Ophorst, stellingcommandant, be nevens de besturen van verschillende stoomvaartmaatschappijen en vertegen woordigers uit handel en industrie. Uit den kring trad toen naar voren de voorzitter van het De Ruyterfonds, vice-admiraal Van Hecking Colen brander. Het woord was nu aan admiraal Co lenbrander. Na een woord van dank mede namens Z. K. H. de eerevoorzitter aan den heer Op ten Noort en de aanwezigde genoo- digden voor hunne bereidwilligheid bij Lieftink houdt hem misschien wel! Ie moet niet seffens te familieaar worden, al vischt ie naar de dochter. Ti, Sophie... zoo'n uitdrukking Ja, meneer is van te fijne familie. Ik noem een beest een beest. Antoine vischt achter Lieftink's dochter, zooals gij achter mij hebt gevischt... om 't geld. En dat is goed, heel goed, maar laat me 't ding dan ook bij z'n naam noemen. Jeanne is welgekomen in de familie... Antoine moet met geld zijn zaken beginnen... maar heel de Lief- tinksfamilie zullen we daarom niet in ons huis sleepen. En Antoine kan op tijd thuis zijn Misschien was ie op wandel met Jeanne. Als 't avond is. Avond... avond... O, 't is morgen zeker Begin je nu al kindsch te worden, dan kan ik nog lang met je opgevezen zitten Sophie toch. Zeg dan ook niet zulke stommitei ten Ik wil niet, dat Antoine 's avonds met een meisje op straat zwiert. Zoo heb ik hem niet opgevoed. Toen we verleden winter op 't liefdadigheids concert waren en daar zoo'n zangeres optrad met heur hals bloot, zei ik, dat ie uit de zaal moest gaan, totdat 't schandaal weer van 't tooneel was. Er is genoeg mee gelachen ook. Ja, wie lachte er mee. Oude vos- de plechtigheid tegenwoordig te willen zijn, schetste spr. hoe de heer Op ten Noort reeds in zijn jeugd met hart en ziel verlangde naar het leven, waar vol gens Brand ook De Ruyter's hart als knaap „naar kookte". Te Den Helder kwam hij in aanra king met de Mij. „Nederland", wier di recteur, de heer Tegelberg, destijds al daar den dienst dier St. mpij. bestuurde. Was het wonder dat toen de Mij. den steun van een bekwaam, technisch ontwikkeld, tactvol zeeman behoefde, zijne keus op O. t. N. viel, hij hem wist over te halen om de Marine te verlaten en als inspecteur zich aan deze nauwe lijks de „pokken en mazelenperiode" te boven gekomen mpij. te verbinden? Spr. schetste vervolgens het belang rijk aandeel, dat de heer Op ten Noort in de ontwikkeling van de maatschappij „Nederland" heeft gehad. Uitvoerig zette de admiraal vervol gens uiteen hoe, dank zij de samen werking van de mpij. „Nederland" en de Rotterd. Lloyd in 1888 de Kon. Paket- vaartmpij. werd opgericht. Ook daaraan heeft Op ten Noort zijn volle werkkracht gewijd, in 1890 vertrok de heer Op ten Noort naar Indië om de organisatie van aanvankelijk 13 stoom vaartlijnen in den Archipel tot stand te brengen, volbracht dit werk niet alleen op schitterende wijze maar legde de grondslagen voor de verdere ontwikkeling, waarop met vertrouwen steeds is voortgebouwd. Het bestuur acht het een vaderland- schen plicht en een groote eer door de toekenning van de thans volgens hare statuten uit te reiken De Ruyter-me daille met oorkonde uwe bijzondere verdiensten op het gebied van het zee wezen le huldigen. Prins Hendrik overhandigde vervol gens 3e medaille aan jhr Op ten Nuort. De medaille vertoont aan de voorzijde het borstbeeld van De Ruyter en op de achterzijde leest men de woorden „Hul de voor bijzondere diensten op het ge bied van zeevaart handel," alsmede den datum, waarop de medaille werd over handigd en den naam van hen, die haar verwierven. Bij de medaille behoort een fraai ge- calligrafeerde oorkonde, vermeldende, dat jhr. L. P. D. Op ten Noort behoort tot de uitmuntende vaderlanders, die, gedurende een lange reeks van jaren blijk heeft gegeven van groote bekwaam heid, van beleid, geestkracht en toe wijding bij de oprichting en het beheer van tal van ondernemingen en instellin gen op het gebied van zeevaart, handel en scheepsbouw, welke voor een groot deel door zijn onverflauwden ijver en rechtschapenheid tot bloei gekomen, voor Nederland en zijn overzeesche be zittingen van uitnemend belang zijn ge worden. Deze oorkonde werd door Z. K. H. voorgelezen en daarna door den Prins aan den heer Op ten Noort ter hand gesteld. Jhr. Op ten Noort verklaarde zich zeer erkentelijk voor de hem verleende on derscheiding, die ten zeerste door hem wordt gewaardeerd. sen als gij, die met blinkende oogjes naar die slons gluurden, tk had je ook uit de zaal moeten zenden. Die vet- wenschte aap, waar blijft ie Madam belde. Een meid kwam in de kamer. Madam heeft gebeld, zei ze. Dat moet je niet herhalen. Jen ooren zijn lang genoeg om te hooren, dat ik gebeld heb. Ga op straat zien of Antoine nog niet komt. Ja, madam. Het meisje ging heen. De naaste week zitten we weer zonder maarte merkte de notaris wat schuchter op. En waarom Omdat je deze ook weer zoo ruw toespreekt Zoo, meneer de profeet Ik moet ze zeker juffrouw noemen. Wordt ze niet betaald 't is nu de vierde van 't jaar en we zijn nog maar in Mei 't Gaat je .niet aan. Bemoei je niet met de meiden Geef me de hesp eens, ziet ge niet, dat ik er niet bij kan Madam at, en smekte luid met de lippen. Maar ze zweeg nu toch eenigen tijd. De meid kwam terug en zei dat ze den zoon niet had gezien. Meid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1