De Slem van 'I Hart. DONDERDAG 33 MAART fto* 69' 55e Jaargang 1917 )ode. eisje firma f. M DE VELOE Jr., Kiaine Marl! 53, Vlissingen. lelefoon inters. ID tot plm. vrijkaarten Vorstelling. or kan geplaatst «SCH, toogte van een- zoor schrijf- en Eigenhandig ge net opgaaf van am, onder letter gevraagd tegen eenvoudige >cte P, j, ken en werken, eld f 30.ert gmeisje. igaaf van vorige v OOSTERINK, frnhem? nette, zindelijke bode. n nette Wasch- „Vliss. Crt." een nette (AT 14. efid e 18 jaar, flink, u „Vliss. Crt". 8 jaar. Adres: eneden). VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS; Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel Verschijn! dagelijks, oiigazoréfD op Zondsg en algemeen sitende SJiristeiijke fsssüiagsn peabonné's, in t bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies 4 f* ft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- ^111111 lange ongeschikt- ftlj door 'fl||| van een hand, |ftl| van gllil van een van eiken kerd tegen ongelukken voortLi U" V heid tot werken CfW een ongeluk voet of oog JLCl'U een duim wijsvinger anderen vinger fcze uttkeerir.gen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam KAMEROVf^lCHT. EERSyïfKAMER. Vergadering van X^joensdag. De Eerste Kamer Behandelde de ze gelwet. Door drie leden~%'erden*"eenige opmerkingen gemaakt. De heer Gilis-v sen meende dat deze wet enkele be« drijven te zwaar zal treffen en hij had bezwaar tegen het „klikr'-systeem^hier gevolgd voor overtredingen. Dj! heer Smits meende op zijn beurt dat tonijn- bepalingen niet onder de wgri3roeten vallen en dat giften uit liefdfcfi§peid.ge- oeven, kwalijk gedrukt mogefT^yorden door deze wet. De verplichte inschrij ving van transacties zal er z. i. toe id- den dat men in het buitenland zijn bfc leggingen zal gaan 'brengen. Ook hij had bezwaar tegen het klife systeem, dat den fiscus in de woningen:, zal brengen. De Minister van Financiën, de heer Treub verdedigde dit systeem omdat in den laatsten tijd zooveel be lastingontduiking is geconstateerd dat f dergelijke maatregelen noodig zijn. Hij vreesde overigens dat van al de geop perde bezwaren niets zou blijken in de^ praktijk. Er zal met humaniteit worden opgetreden. Na deze verklaring werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Vrijdag de Huurcommissie-wet. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De Minister van Koloniën heeft zijn standpunt ten aanzien van het conflict lusschen het Nederiandsch-lndisch On derwijzers-Genootschap en de regee ring gehandhaafd. Het bestuur van dat Genootschap heeft in een brochure al- leriei beleedigingen en verdachtmakin gen geuit over den inspecteur Karssen, zonder dat zij eerst den hierarchischen weg bij hun klagen hebben bewandeld. Een dergelijk optreden kon de regee ring terecht niet toelaten. Het recht van vereeniging en van vrij-spreken wordt daardoor z. i. niet in gevaar gebracht. De motie-Gerhard, die bedoelde het M. U. L. O. meer dienstbaar te maken aan de voorbereiding voor het vak-on derwijs, ontried de Minister, omdat z.i. daardoor het karakter van het M. U. L. 0. geheel bedorven zou worden. Het is speciaal bestemd geweest als een voort zetting van het lager onderwijs voor de Europeesche bevolking. Het zou daar om ten koste daarvan gaan indien men het zoo wilde verdraaien dat het ook een vóór-opleiding werd voor het vak onderwijs. Na eenige discussie werd deze motie verworpen. Vele onbeduidende vragen werden alsnog gesteld en al of niet door den Minister beantwoord. BINNENLAND De Rijksmiddelen. Blijkens het maandeiijksche over zicht omtrent de opbrengst van 's rijks middelen heeft de maand Februari haar naamgenoot van het vorig jaar inet 412.240.56'/^ overtroffen. Ontvangen FEUILLETON DOOR JL. HAHS. 45.) —o— (SairiH mi*. Ja, vredig was 't er. Waarom moest kleingeestige haat en onrust, zoo dik wijls die stemming verstoren De groo- te massa vroeg niets anders dan vrede en eerlijken arbeid en ontwikkeling. Met welk recht drukte een heerschende partij de zware hand op het volk Wanneer zou de volle vrijheid dagen, vrijheid zoowel in de hutten als de kasteelen Wonderlijke gedachten... Was er dan niets anders dat hem beroeren moest Zou thans, na 't avondeten, terwijl moe der misschien reeds sliep, oom Pierre niet over de handelsboeken gebogen zitten En toch, nu Florent Louise's stem hoorde, die Vlaanderen's lief en leed zoo roerend vertolkte, leek zel.fs ook de nood der firma hem klein, slechts een onderdeel van zooveel droefs, dat hij u' Vlaanderen verwijderd wenschte te zien. J werd 13.999.178.98 tegen in Febru ari 1916 ƒ13.586.938.42. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk een gevolg van de hoogere opbrengst der inkomstenbelasting en van een bui tengewoon groote bate uit de registra tierechten. Belangrijk mindere bedragen werden ontvangen uit het invoerrecht en de, loodsgelden, twee bronnen van inkomst, die het meest afhankelijk zijn van de buitengewone tijdsomstandig heden. Verschillende cijfers zijn lager dan in Februari 1916. Zoo werd minder ont vangen uit de grondbelasting ƒ99.000, de personeele belasting ƒ47.000, de vermogensbelasting 17.000, den sui ker-accijns ƒ89.000, den wijn-accijns 16.000, het gedistilleerd 162.000, het geslacht ƒ4000, de successierechter. ƒ204.000, de invoerrechten ƒ711.000, hef formaatzegel ƒ2000, en de loods gelden 57.000. De invoerrechten kon den het slechts brengen tot de helft van het bedrag in het vorig jaar, terwijl de loodsgelden iets meer dan het vierde deel van de opbrengst in Februari 1916 beliepen. Meer dan in de gelijknamige maand van 1916 ontving de schatkist van de inkomstenbelasting 927.000, van den zout-accijns ƒ99.000, den accijns op bier en azijn ƒ39.000, de zegelrechten ƒ112.000, registratierechten ƒ303.000, de hypotheekrechten 39.000, de belas ting op gouden en zilveren werken ƒ6000 en de domeinen ƒ55.000, ter wijl het statistiekrecht ditmaal reeds op de lijst prijkt met een bedrag van 247.148.41 y2. Het totaal over de twee maanden van 1917 bedraagt ƒ30.097.975.73 en dat over hetzelfde tijdvak van 1916 27.161.426.991/2, zoodat de eerste twee maanden een accres bij verleden jaar aantoonen van J2.936.548.73'/2. De belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden (oor logswinst- en verdedigingsbelastingen) gaven in Febr. tezamen 4.653.839.08. Met Januari er bij is in het geheel ont vangen 7.662.070.46. De opcenten, geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914, leverden een bedrag op van 2.176.247.88 teza men met Januari ƒ4.667.503.32. In Februari werd van de posterijen 50.000, de telegrafie 46.000 en de telefonie ƒ210.000 minder ontvangen dan in Februari 1916. Ten aanzien van den telefoondienst, die over de maanden Januari en Fe bruari 1917 tezamen 150.624 minder opbracht dan in gelijk tijdvak van 1916 wordt opgemerkt, dat tengevolge van de invoering sedert 1 Januari jl. van de nieuwe telefoonadministratie de kosten van de uit de perceelen gevoerde ge sprekken na afloop der maand worden geïnd, zoodat de ontvangen kosten over Februari jl., die nog niet bekend zijn, doch over Februari 1916 ruim ƒ247.000 bedroegen, nog niet in de ontvangsten begrepen zijn, zooals het vorig jaar wèt het geval was. Verder werden de abonnementsgel den van de vroegere Bell Telefoonnet ten over 1916 in hun geheel in Januari 1916 geïnd en verantwoord, terwijl die gelden in Januari j.l. slechts voor de „Dan zal de beiaard spelen Van al uw torentransen." 't Vroolijk lied uit Benoit's Rubens cantate huppelde door de kamer. O, wanneer zou de beiaard, zouden ai de welluidende beiaarden uit Vlaan- derens torens spelen en jubelen van Vlaanderens geheele herwórding? En Florent peinsde voort tot Vermeu len de lamp opstak, zeggend We kunnen elkaar niet meer zien... en 't is te vroeg om al naar bed te gaan. 't Leven is te schoon, om er zoo veel van te verslapen. Louise had de piano gesloten, en men sprak weer over de familie, en 't ge wone leven. XVII. Willen we eens naar Veere fiet sen vroeg Louise den volgenden mid dag. 't Was prachtig weer, een heerlijke lentedag. Florent was 's morgens wat somber geweest, had veel aan huis gedacht, aan de zaken, aan vader, maar 't voorste! stemde hem vroolijk en de jonge lieden reden kort na 't noenmaal de stad uit. Louise sprak opgewekt en deed blijk baar haar best om den jongeling te verstrooien, al bleef ze steeds natuurlijk en drong ze hem haar vriendschap niet op. Ze rustten te Middelburg niet, mïar helft werden ingevorderd. De andere helft, ten bedrage van pl.m. 391.000 wordt in Juli van dit jaar ingevorderd. Zonder de bovengenoemde wijzigin gen zou de opbrengst over Januari en Februari van dit jaar 'ongeveer zijn ge weest 1.685.000, die is ƒ478.000 meer dan over Januari en Februari 1916. Het hierboven bedoelde verschijnsel zal zich ook bij de volgende maanden voordoen. („N. Ct.") indeeiing landstormklasse 1908. Van de landstormjaarklasse 1908 zul len de dienstplichtigen als volgt worden in dienst gesteld in het tijdvak van 29 tot 31 Mei 1917 de landstormplichtingen toegewe zen aan de zeemacht 2. in het tijdvak van 1 tot 5 Juni 1917 a. de landstormplichiigen, toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers) en bestemd hetzij voor hospitaalsoldaat, hetzij voor zie kendrager b. De landstormplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en lagers), wier geslachts namen beginnen met een der letters A tot en met Q en S c. De landstormplichtigen toegewezen aan de pontonniers d. De landstormplichtigen, toegewezen aan de genie 3. in het tijdvak van 10 tot 14 Juli 1917 a. de landstormplichtigen toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers) wier geslachtsna men beginnen met een der letters R en T tot en met Z en die niet bestemd zijn voor hospitaalsoldaat of voor zie kendrager b. de landstormplichtigen, toegewezen aan de pantserfortartillerie c. de landstormplicht.gen, toegewezen aan de torpedisten 4. in het tijdvak van ltv.ot 20Juli 1917 de landstormplichtigen, toegewezen aan de vesting-artillerie. De zeven getorpedeerde schepen. De Duitsche verzekeringsmaatschap pijen zouden zich bereid hebben ver klaard de assurantie-som der zeven ge- torpeteerde Nederlandsche schepen uit te betalen. Maatregelen ter vergrooting van de productie. H. M. de Koningin heeft lastgegeven om zoowel op het Loo als op hare par ticuliere landgoederen en in de tuinen van de paleizen de daarvoor geschikte terreinen te doen beplanten met gewas sen welke zich voor de volksvoeding bij uitstek leenen, teneinde de productie daarvan zooveel mogelijk te vermeer deren. Maximumprijzen. De minister van landbouw heeft be paald dat de door hem voor den klein handel vastgestelde maximumprijzen voor elke aflevering gelden, al dan niet a contant, echter met dien ver stande dat bij levering op crediet een toeslag mag berekend worden van ten hoogste een half procent per maand, en reden dadelijk door, een omweg ma kend over Gapinge. En Florent bewon derde weer het eiland in zijn heerlijken lentetooi, tot zijn blik bleef rusten op de geweldige kerk, die ginds tegen de blauwe lucht afstak. Je ben zeker al te Veere geweest vroeg Louise. O, ja... een oud, schoon stadje. Oud... nu ja, maar mooi? Vree- selijk doodsch. 'k Zou er niet graag wonen. Wonen Jij misschien wel Een paar maanden toch. Om er te rusten Rusten, hernam Florent. Rusten van wat 'k Heb nog zoo weinig in de wereld gedaan. Dat oude menschen van rust spreken Je weet wel, wat ik bedoel, maar we praten er niet over hoor Een mensch moet er toch altijd op peinzen Kom, dat is voorgoed voorbij, 't Is een booze droom geweest. Je bent im mers niet met die Jeanne getrouwd Goddank', neen Nou dan Err^dat andere... je was ziek. Och, 't is waar, 't js al voorbij, hernam Florent luchtig, want,- al kwam de lust er soms toe op, van vaders zaken kon hij haar niet spreken. Kijk, ze was nu even voor haar. Hoe dan indien het crediet wordt verleend op uitdrukkelijk verzoek van den kooper. Interpellatie Kleerekoper. De interpellatie-Kleerekoper heeft een kalm verloop gehad. Het geval van de klap is uitgeplozen en een viertal vra gen zijn gesteld. Een brief van de be trokkene is voorgelezen, die niet geheel klopte met de verklaring die hij voor den generaal had afgelegd. De sigaret is een punt van belang. De groote vraag is of hij rookte of niet, ook in het ge zicht van den overste blies of niet. Vast staat dat alles niet, maar dit is wel zeker dat het optreden van den overste niet door den beugel kan. De vragen die de heer Kleerekoper stelde luidden als volgt i. Is het incident, dat zich op 14 Maart jl. op de Korte Poten heeft voorgedaan onderzocht, en wat is het resultaat ge weest van dat onderzoek II. Welke maatregelen zijn door Z.E. naar aanleiding van dit bericht getrof fen UI. Is de minister bereid, in 's lands vergaderzaal een woord van gestrenge afkeuring uit te spreken naar aanleiding van dit voorval, opdat daardoor het gevoel van gerustheid en rechtszeker heid worde bevorderd IV. Is de minister bereid, de verplich ting om te salueeren aanmerkelijk te verminderen, met name te beperken tot die superieuren, onder wie de mindere zijn dagelijkschen dienst verricht Op vraag 1 antwoordde de Minister dat het incident is onderzocht en be kend is geworden. Op vraag 2 dat de overste uit zijn positie is overgeplaatst naar een andere, hetgeen een ernstige straf moet geacht worden. Bij vraag 3 keurde de Minister de daad ernstig af en hij betreurde het feit zeer. Vraag 4 hau naar liet oordeel van den Minister hier niets te maken. Hij achtte echter den groet van te veel ge wicht dan dat hij bereid was daarin wijziging te brengen. Hierna deelde de heer Kleerekoper nog mede, dat hij en zijn vrienden in zake het salueeren op een principieele beslissing van de Kamer zullen aan sturen. Daarmede was de zaak uit. Veel had ze ten slotte niet om het lijf. Maar voor alle officieren is ze een ernstige waar schuwing geweest. V aandeluitreiking. Gisterenmiddag werd in het Stadion te Amsterdam met groote plechtigheid een vaandel uitgereikt aan het Land stormcorps Stelling Amsterdam. De Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, de minister van oorlog en de legercom mandant waren daarbij vertegenwoor digd, terwijl tal van opperofficieren de plechtigheid bijwoonden. Het woord werd daarbij gevoerd door den heer S. P. van Eeghen, voorzitter van het aanbiedend comité en generaal Neeteson, inspecteur van den Landstorm. Prof. G. Mannoury. De gisteren door den gemeenteraad te Amsterdam benoemde buitengewone mooi, die Louise! Zoo slank, zoo recht en zwierig. Ze keek even om. Welke oogen Ze ontroerden hem altijd. Blijf je achter vroeg ze schert send. Neen, hier ben ik al, en hij keek haar bewogen aan en 't was of ze zijn bewondering gevoelde, want even bloosde ze, en begon dan druk over Veere te praten. Een oud stadje, zei ze. Ja, dikwijls denk ik, je moest 't zoo eens in z'n ouden doen kunnen zien, met de vroe gere bewoners in hun ouderwetsche kleeren. Die moet ge je inbeelden. En als je nu niet veel verbeelding hebt Jij ben een kunstenaar. Een klein beetje. En ik word straks volop in de prozaïsche zaken ge gooid, van zooveel kilo aan zulk een prijs met zooveel verlies en winst. Maar ja, ik zie gaarne wat schoon is... En gij zijt ook schoon, Louise Florent schrok van zijn eigen woor den. Deze waren hem ontsnapt. Hij werd rood als een gestrafte knaap. Wat onzin is dat nou zei 't meisje. Ga je nou ook flauw worden Ik hield je altijd voor zoo ernstig. Haar stem klonk wat scherp. Die kerk... nu ziet ge ze goed... hoe machtig stamelde Florent. Ja, maar vreeselijk vervallen. Ze wordt ook niet meer gebruikt. Er staat hoogleeraar in de wiskunde, prof. G. Mannoury is tn 1867 te Wormerveer geboren. Hij bezocht de Eerste H.B.S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam en haalde daarna o.a. de actes M. O. wis kunde, werktuigkunde en boekhouder.. Eerst is hij eenigen tijd bij het openbaar, lager onderwijs te Amsterdam werkzaam geweest; daarna o.a. ais tijdelijk leér'qar aan de Openbare Handelsschool tè Arri-, sterdamals tijdelijk leeraar aanvdeL Rijks H.B.S. te Helmond, en'eindelijk als leeraar in de wiskunde en handels wetenschappen aan de H.B.Shmet 3- jarigen cursus en daarian ve^onden Handelsschool met 2-jaj'igen gussus te Vlissingen, waar hij tevehs wr^l|eider van de gemeentelijke herhalingsschool met 3-jarigen cursus en daaraanJvefA bonden 2-jarigen curSLfs. Vroeger is de heer Mannourjf' ook privaat-docent in de fdgische gronjJsta-* gen der wiskunde kan de universiteit* van Amsterdam geweest. Z .**- Van zijn wetenschappelijke werjegh worden genoemd Methodologisches und Phiiosophisches sur Elementar- Mathematik en zijn Methologische Afan- teekeningen omtrent dubbel boekhouden. Buiten zijn eigenlijke vakken he-éft de heer Mannoury de aandacht otf> zich gevestigd door de bewerking van prof. Kern's werk; Manuel of the Byddhism, Verder is hij, vooral in de eefkte jaren van de scheuring in de S.D.A.P. (con gres van Deventer) en ontstaan van de S.D.P., als propagandist van laatstge noemde partij opgetreden.- Begrafenis slachtoffer „Gelderland." Het stoffelijk overschot van een der opvarenden van de „Gelderland", de stoker le klas B. van Borkuio, die bij de ketelontploffing aan boord van het pantserdekschip het leven verloor, is gisterenmorgen ter aarde besteid op de Roomsch Katholieke begraafplaats „Bar bara" aan den Spaarndammerdijk te Amsterdam. De stoet verliet omstreeks tien uur de woning der familie van den over ledene aan de Rozenstraat, waar de belangstelling der buurtgenooten zoo groot was, dat extra-politie-maatregeien moesten worden genomen. Voor liet huis der bloedverwanten stond een detachement matrozen en mariniers uit de Amsterdamsche Marine kazerne onder bevel van den luitenant ter zee tweede klas H. van Eeghen. Ook waren aanwezig een onderofficier en eenige stokers, die een deputatie vormden van het machinepersoneel van de „Gelderland." Een groot aantal kransen dekten de lijkbaar, waaronder van den Bond van minder Marinepersoneel te Willemsoord, van de Belgische loodsen te Vlissingen, van de machinisten van de „Gelder land", en van de equipage van de „Gelderland." Groot was ook de belangstelling op de begraafplaats, waar scherp de oos tenwind blies langs de graven. Hier waren aanwezig de overste van de ma riniers, commandant van de Marine kazerne L. de Jonge Oudraat en de kapitein der Mariniers G.J. van Loeven, le officier van de Marinekazerne. een kleine kerk tegenaan. Weldra waren ze voor 't indrukwek kend gebouw, waar bij alle schennis van tijd, weer en wind of van de on gewijde menschenhand, nog elke steen schier kunst verried. Maar Florent kon thans niet genie ten als vroeger, en vaag ook keek hij naar de fontein aan de andere zijde, en later op 't raadhuis naar Maximiliaans kunstig bewerkten beker, naar oudhe den en schilderijen. in den Campveerschen toren gingen ze rusten. .Hier zit ik altijd zoo graag, zei Louise, toen ze plaats nam bij een hoog raam, dat uitzicht gaf op den vloed en 't eenzame eiland aan den overkant. Ja, 't is daar wel aardig, sprak een heer, die aan een tafeltje zat en nieuwsgierig 't tweetal bekeek. En vooral is 't aardig, als je 't met je vrijer bekijkt, hé Of ben je getrouwd, een jong paar op huwelijksreis Hij lachte om zijn vermeende geestigheid. Geef hem geen antwoord Waar moeit hij zich mee bromde Louise. Ben je kwaad, zus, hernam de hinderlijke kerel. Florent keek hem nijdig aan. En jij jaioersch hernam de man. Maar ik ga weg, hoor. Veel genoegen samen. En lachend stapte hij op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1