Klem li 'IM. 14 MAART 55e Jaargang 1917 WOENSDAG Firma F. !i OF VELDE Ir., Kleins Markt Si, Vlissingen. Telefoon inters. IQ VerschiiRt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur kameroverzicht. FEUILLETON BINNENLAND - No. 62' VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens-f* jT§ gulden bij dood f| jf| gulden bij verlies A t* gulden bij verlies ft |T| gulden bij verlies fh p* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M\ 111j1 lange ongeschikt- door s B 11 van een hand' 1 §11 van 13119 van een van eiken kerd tegen ongelukken voorLj U heid tot werken 5 CftJs een ongeluk CHJU voet of oog een duim lUlJ wijsvinger anderen vinger Otit ultkeeringen «orden VERDÜBSELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig pUaiihealJs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek, Bank" tè Schiedam inlevering bonnen regeerings- goederen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen aan de verkoopers van re- «eeringsgoederen in herinnering dat in verband met artikel 6 van de Distributiebepalingen voor rëgeerings- noederen vastgesteld voor deze ge meente de door hen in ontvangst geno men bons, nadat de afgeleverde hoe veelheid daarop is vermeld, ten kantore van het Distributiebedrijf uiterlijk den vierden dag na afloop van de week van geldigheid der bons moeten worden in geleverd, en wel voor elk regeerings- ooed afzonderlijk in een gesloten en veloppe, waarop eigenhandig hun naam, de soort van het regeeringsgoed en het aantal in de enveloppe aanwezig zijnde bons zijn vermeld dat mitsdien uiterlijk Donderdag 15 Maart a.s. op voorschreven wijze moe ten zijn ingeleverd de volgende bons No. 1 Aardappelen. No. 1 Zeep. No. 1 Rijst. No. 1 Gort. Vlissingen, 14 Maart 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. LANDSTORM. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge ontvangen schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dato 8 Maart 1917, A no. 3 afd. M., ter kennis van belanghebben den dat de inlijving der landstormplich- tigen dezer gemeente, jaarklasse 1909 op 18 April 1917 niet zal geschieden in het gymnastieklokaal aan de Groen markt, doch in het gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven te Middelburg. Vlissingen, 14 Maart 1917. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Dinsdag. De discussie over de Indische 'begroo ting zette heden zeer slapjes in. Het lijkt zoo dat er weinig nieuws valt te vertellen. Trouwens deze begrooting komt vier maanden later dan gewoon lijk aan de orde en het zal nog wel ecnige maanden duren eer in de prak tijk de begrooting kan gaan werken. Het onderwerp van gewicht is natuur lijk de defensie van Indië. Daarover praatte een ieder en eensgezind was men ten aanzien van de vraag of alles gedaan moest worden om onze kolonie te verdedigen. Men acht dit voor het oogenblik de brandende kwestie voor Indië. Geheel tevreden over het beleid van Minister Pleijte was men niet. Zoowel van links als van rechts kwam het zach te verwijt dat zijn houding niet krach tig, niet positief was, doch te wei felend en le aarzelend. Een vlootplan DOOR A. H-A.H 3. 38—o— (SainK verhoclen Een ongeluk, maar 't is goed afge- loopen, zei Uitenhage, die zich geweld aandeed om bedaard te schijnen. O, vrouw, wat moet gij geschrokken zijn Maar nu is de ontsteltenis over, hé... Morgen komt Florent thuis. De dokter vond het beter, dat hij nu bleef rusten. O, was ik er bij En ie slaapt, hernam de genees heer. Gij er bij, ja om z'n hoofd geheel (IP hol te jagen, om hem koorts te be zorgen 't Is 't beste zoo... Morgen is alles vergeten. Madam, blijf nu ook niet lang op. Ge hebt allen ruste van doen Lag moeder nog in zwijm, als ge kwam, dokter vroeg Mathiide. Moeder was juist bijgekomen... Wat zenuwen. Na zoo'n gebeurtenis ook. Ik hoorde 't hier voor de deur roepen, zeide madam Uitenhage. Door een van 's graven partij, een vijand van Lieftink, van eigen, hernam oe dokter. O, die vuile politiek is er nog steeds niet. Bij de begrooting voor Marine is wel een soort schema gegeven hoe de vloot er moet uitzien maar een schema is geen plan. Ook liet de Minister na om krachtig te streven naar een exploitatie van de groote schatten die in Insulinde's bodem schui len. Zijn houding bij de Djambi-conces- sies was niet vast en zijn opvattingen over de particuliere exploitatie en de particuliere mijnbouw werden ook niet goedgekeurd. Bovendien is het een al- gemeene grief tegen den Minister dat hij te veel zegt wat hij in de toekomst zal doen en te weinig op dit oogenblik zelf doet. Men wil meer een onmiddel lijk ingrijpen omdat men het gevaar dreigend acht. in dien geest spraken achtereenvol gens de heeren IJzerman, Scheurer, de Meester en Knobel. Van sociaal-democratische zijde wordt de defensie voorgesteld als een uiting van de vrees der groot-kapita listen, dat Indië voor hen verloren zal gaan. Deze bewering van den heer Al- berda lakte wel protesten uit. Daarte genover stelde deze afgevaardigde de geringe zorg van de regeering voor het onderwijs van den Inlander, de woning toestanden en de volksgezondheid. Ook was hij van meening dat de onlusten het gevolg zijn van de nieuw opgezette Hetze tegen nieuwe bewegingen in Indië. Uitvoerig weidde hij voorts uit over de mogelijkheid van staatsexploitatie van de Djambi-velden, een heel oude geschiedenis, die altijd weer nieuw is zoolang er niets verders geschiedt. He He De heer J. Sibinga Mulder, het nieu we lid voor Emmen heeft zijn intocht gedaan in de Kamer. Tweede Kamerverkiezing Eist. Bij de Maandag te Eist gehouden Tweede Kamerverkiezing is bij enkele candidaatsteliing gekozen baron Van Wijnbergen. Deze verkiezing was noodig gewor den omdat de heer Van Wijnbergen een bezoldigd staatsambt had aanvaard. Oorlogswinst-belasting. Naar de Haagsche correspondent van „de Tel." verneemt, zijn thans aan het departement van Financiën vrijwel alle gegevens voorhanden, die het mogelijk maken een globaal overzicht te krijgen van de opbrengst der Oorlogswinstbe lasting over het eerste jaar. De opbrengst zal naar men ons meedeelde de raming overtreffen, maar toch een heel eind blijven beneden de getallen, die door financiers in de pers werden ge noemd. In Rotterdam zal de opbrengst ongeveer 30 miliioen gulden zijn, in Amsterdam ongeveer 25 miliioen gulden. De getorpedeerde Neder!, schepen. De „Tel." meldt, dat in assuradeurs kringen te Amsterdam als vaststaand aangenomen wordt dat Duitschland wei- Waar moest ik me ook mee be moeien zei de koopman. Maar 't is nu •geleerd en nooit meer, nooit Politiek... en zijn gedachten dwaal den steeds naar de boeken in 't kantoor tje met d,e noodlottige, grijnzende cij fers, de getallen van failliet en ruïne. Maar 't was of hij Florents bede hoor de. De politiek verbond hem aan Lief- tink, zoo moest zijn vrouw immers ge- looven. De dokter nam afscheid. Morgen ga ik zelf om Florent, be loofde hij. Niet, dat ie me noodig zal hebben, o neen, ik verwed m'n hoofd dat ie genezen is en gezond als een visch... een waren visch, wil ik zeggen, en niet een visch zooals hij was Maar ik ga als vriend. Een brave man, zei Uitenhage, nadat hij den geneesheer uitgelaten had en weer in de kamer kwam. Maar hij schrok van 't uitzicht zijner vrouw. In haar gelaat sloeg een gloed, in de oogen schitterde een glans.- Uitenhage, zei ze op vasten toom, gij hebt mij bedrogen Bedrogen... ik... stamelde hij ont daan. Moeder smeekte Mathiide. Nu wil ik spreken... en niemand zal me doen zwijgen, hernam die vrouw. Te lang heb ik gezwegen... en hoe laf dat was, heeft m'n arme jongen nu on dervonden. Florent in 't water gevallen gert eenige schadeloosstelling te betalen voor de zeven getorpedeerde Nederland- sche schepen. Ook zou het Nederiand- sche voorstel om de getorpedeerde schepen door Duitsehe schepen te ver vangen, door Duitschland van de hand gewezen zijn. Het geval van de Princess Melita. Woiff meldt uit Berlijn Blijkens berichten uit Nederland heb ben enkele bladen protest aangeteekend tegen het telegram van Wolff, dat in Duitschland opheldering gaf van de rechtsvraag, ontstaan door het binnen- loopen in den Waterweg van het ge wapende Engelsche stoomschip Princess Melita. Die bladen meiden echter teven dat volgens officieele mededeeling van den Nederlandsehen marine-staf de Princess Meiita 5 dezer 's avonds in Hoek van Holland binnenliep, eerst na uitdrukkelijk beve! weer zee koos en 6 dezer weer binnen kwam, omdat er, naar verklaard werd, gebrek aan drink water en ziekte aan boord was. Niets kan beter, vervolgt Wolff, de rechtsopvatting ondersteunen, welke in het Wolff-telegram voorkwam, dan deze berichten. De Princess Melita was een gewapend en dus met een oorlogsschip gelijk te stellen schip. Het liep met opzet, zonder door averij of nood ge dwongen te zijn, een Nederlandsche haven binnen en deed hiervoor ook niet een enkele maal, gelijk vroeger gemeld is, beroep op gebrek aan water of ziekte aan boord. Een blik in de Nederlandsche onzijdigheidsverklaring bewijst echter, dat" hierdoor artikel 4 overschreden is, zoodat opzettelijk de Nederlandsche neutraliteit is geschonden. De scheepvaart. Het „Hbl." meldt, dat verscheidene reeders thans per aangetcekenden brief van den minister van "landbouw kennis hebben gekregen, dat bepaaldelijk met name genoemde schepen overeenkom stig de" Schepenvorderingswet door de regeering zijn gerequireerd om ten spoe digste te vertrekken naar Sandyhook, waar nader de haven zal worden aan gegeven, waar regeeringsgraan moet worden ingenomen. De schepen zullen morgen de reis aanvaarden. inmiddels liggen nog talrijke schepen met graan geladen in de haven van Falmouth, zonder dat nog iets bekend is van een datum, waarop zij de reis zullen kunnen voortzetten naar ons land. Aangezien de haven van Falmouth stampvol met schepen ligt, hebben de Nederlandsche schepen order gekregen om te verhalen naar Truro, een haventje in Cornwallis. Deze ruil is een zeer slechte, omdat dit haventje zoo vol slijk ligt, dat aankomst en vertrek slechts met springtij konden plaats hebben. De gestrande Duitsehe duikboot B. 6. Gisterenmiddag hebben twee marine- sleepbooten en een loodsboot vergeefs getracht de op de Hinderribben ge strande Duitsehe duikboot B. 6 vlot te sleepen. Hedenmorgen zou nogmaals een poging worden aangewend. Neen, Uitenhage, gij hebt hem in 't wa ter gejaagd, gij, door uw vervloekt ver bond met dien Lieftink, gij hebt hem naar dien vijver gedreven Alles be grijp iik, alles Neen, spaar me niet, ge hebt me in de laatste maanden nooit gespaard en je moet het nu ook niet doen. Je moet me niet misleiden uit voorzichtigheid. Maar ga naar Lieftink en zeg de verloving af en het feest van morgen... O, God", men maakte alles gereed voor een feest en m'n arm kind zocht den dood, daar in 't bosch Maar gij zult naar Lieftink gaan. Moeder, de ondertrouw is al uit gesteld, zei Mathiide kalmeerend. Uitgesteld Neen, verbroken moet het worden 't duivelsch verbond, dat m'n jongen naar 't water dreef Zult gij nu gaan, Uitenhage, of ik ga zelf... ik verzeker u, dat ik zelf zal gaan De koopman was op een stoei neer gezonken en verborg 't hoofd in de han den. Nu blikte hij zijn vrouw aan en zei, kreunend bijna, want hij voelde de striemende woorden Ik heb al gebroken met Lieftink. - Maar is 't waar Ja. Ik ben wantrouwend. Ja, iik zweer u, dat ik de waarheid zeg. En beken je, dat Florent in den vijver sprong Leelijke cijfers. Mr. H. P. M.(archant) vestigt in „De Vrijzinnig-Democraat" de aandacht op eenige „leelijke cijfers" betreffende de aanslagen in de vermogensbelasting in de juist verschenen Jaarcijfers over het jaar 1915. Het aantal aanslagen, dat de laatste jaren voor den oorlog gestadig groeide, was in 1914—1915 103.572 in 1915— 1916 89.209. Bij dezen achteruitgang is rekening te houden met de verhooging van den minimum-aanslag van f 13.000 op f16.000. In 191415 waren er 11.050 aanslagen van f 13.000 tot f 15.000. Het aantal aanslagen van f 15.000 tot en met f20.000 is van 19.468 verminderd tot 15.789. Schrijven wij deze verminde ring geheel af voor de aanslagen bene den f 16.000, dan kunnen wij aannemen dat het aantal aanslagen boven f 16.000 gelijk gebleven is. Het totaal bedrag van alle aanslagen echter is verminderd, van 7.680 miliioen •op 7.311 miliioen. Een achteruitgang dus van 369 miliioen. Deze verminde ring kan voor ten hoogste 203 miliioen aan het vervallen van de laagste aan slagen worden toegeschreven zoodat een achteruitgang van het totaal vermo gen blijft van 166 miliioen. Het aantal aanslagen 'boven f 75.000 en de bedra gen dier aanslagen is op alle trappen achteruitgegaan," behalve die van tv/ee tot drie ton, die met 40 aanslagen en een bedrag van 13 miliioen zijn geste gen. De aanslagen van 10 miliioen en h-ooger zijn op 7 gebleven, doch met 2 mihoen achteruitgegaan. Het sterkst is de achteruitgang van de groep van drie tot vijf ton met 100 aanslagen en 35 miliioen. Deze achteruitgang, volgende op een regelmatigen groei heeft plaats gehad na de eerste maanden van de oorlogs winst Dat geeft te denken en het leert ons dat wij met de verwijzing naar de vermogenden tot dekking van nieuwe zware lasten wat voorzichtig moeten zijn. De controle bij den aanslag in de oorlogswinstbelasting gevoerd, moet wel belangrijke ontduikingen aan het licht gebracht hebben en er is na 1 Januari 1915 heel wat oorlogswinst ge maakt, maar de hier vermelde cijfers blijven spreken. Uitvinding. De heer J. Blomsma, opzichter van gemeentewerken te 's Gravenhage, heeft een uitvinding gedaan om schepen welke getorpedeerd of op een mijn zijn ge- loopen, drijvende te houden. De heer Blomsma heeft den minister van marine van zijn uitvinding op de hoogte ge steld en verzocht hem in de gelegen heid te stellen met een door den minis ter aan te wijzen scheepsbouwkundige de uitvinding verder te behandelen. Gastoevoer afgesneden. Het „Vaderland" schrijftHeden zullen meer dan 3000 ingezetenen van 's-Gra- venhage de mededeeling ontvangen, dat zij, te beginnen met 17 dezer, voor 14 dagen of een maand worden afgesloten van toevoer van gas, omdat zij meer gebruikt hebben dan de verordening Ja- En wat gevoelde je, toen je hem weerzag O, heb deernis, vrouw Deernis En waarom joeg je Flo rent naar Jeanne Lieftink Neer., niet om de politiek De waarheid wii ik we ten, hoor je 't. Ik heb dat recht en te lang zweeg ik en toonde ik me gedwee. Maar vanavond heb ik me m'n zwak heid, m'n lafheid verweten, die m'n jon gen bijna 't leven kostte. Waarom dat huwelijk, Uitenhage Om 't geld Om 't geld, bah, om Lieftink's geld Om onze zaken Om ze uit te breiden. Weer was het Uitenhage of hij FIo- rents bede hoorde. Vrouw, hernam hij op vaster toon, ik wilde onze zaken uitbreiden, ik wilde de eerste koopman van Vlaanderen worden. O, ik doolde, maar nu zijn m'n oogen ook geopend. En mag ik je boeken zien Ja, antwoordde hij schijnbaar rustig. Dit bleek haar achterdocht weg te nemen, 't Zou ook zoo ongelooflijk klinken, ,dat de oude, degelijke firma wankelde. .Dus 't was uit hoogmoed, hernam moeder minder heftig. O, bijna hadt ge er een misdaad door begaan. God zij geloofd, Florent is niet dood Alles kan toeliet. Het meerendeel van de overtre ders moet onder de betere standen ge zocht worden. De ingezetenen, die de afsluitings- meedeeling hebben ontvangen, zijn tot aanstaanden Zaterdag, 17 Maart, in de gelegenheid van de beslissing der Gas fabriekdirectie in beroep te komen bij het college van B. en W. Van deze gelegenheid zal waarschijnlijk gebruik worden gemaakt door velen, die in de veronderstelling verkeeren, gegronde re den voor het grootere verbruik te kun nen opgeven gezinsvermeerdering, in woning van studeerenden of andere bijzondere omstandigheden. Of echter deze redenen ook door B. en W. als gegrond zuilen worden be schouwd, is een andere vraag. Met de afsluiting wordt gewacht tot dat de termijn om in beroep te gaan verstreken is en met de afsluiting van hen, die in beroep gaan, wacht men, totdat de beslissing van B. en W. ge vallen is. Voor hoe lang de afsluiting zal duren, valt niet te zeggen ook dit" hangt van het oordeel van het dagelijksch bestuur af. Niet onmogelijk gaat men met de bepaling van den duur te rade naar de hoeveelheid gas, die meer verbruikt is dan geoorloofd was. Luitenant-Kolonel Schoch f Het Leger des Heils heeft een groot verlies getroffen, doordat Lt.-Kolonel Schoch Zaterdag 10 Maart 1.1. te Apel doorn is overleden in den gezegenden ouderdom van 80 jaar. De overledene was bij oud en jong in 't Leger des Heils en bij duizenden daarbuiten bekend niet alleen, maar wij kunnen er bij voegen geacht en be mind. In populariteit evenaarde hij hier te lande voorzeker .den Stichter van het Leger des Heils, wijlen Generaal Willi am Booth. En in zekeren zin kan men Kolonel Schoch beschouwen als den va der van het Leger des Heils in Neder land. Gedurende de bijna dertig jaar toch, dat het Leger des Heils in Neder land arbeidt, was de heer Schoch een der steunpilaren van de beweging. Hij was het ook, die door zijn invloed mee gewerkt heeft om het Leger des Heils in Nederland te brengen. Een plechtige gedenkdienst zal in alle korpsen van het Leger des Heils in Ne derland plaats hebben op Zondagavond 18 Maart a.s., behalve in Amsterdam, waar een groote gedenkdienst zal ge houden worden op Dinsdag 20 Maart a.s., om 8 uur, 's avonds in de Congres zaal (Overtoom 135), welke dienst zal worden geleid door Kommandant Hugh E. Wathmore, Leider van het Leger des Heils in Nederland. Voor deze bijeen komst zullen speciale toegangsbewijzen uitgegeven worden. Zorg voor de toekomst. Het „Dagblad van Noord-Brabant" bericht dat te Teteringen een vergade ring is gehouden van de boeren met den burgemeester. Dergelijke vergade ringen zullen belegd worden in alle vier de gemeenten die met eikaar samenwer ken Breda, Prinsenhage, .Teteringen en Ginr.eken. hersteld worden. Kom, ik wil m'n jon gen zien... Nu naar 't bosch riep Mathiide verbaasd. Ja- Vrouw, denk aan den dokter,sprak Uitenhage. Een wandeling zal me meer rust geven dan het bed. Of meen je, dat ik zou kunnen slapen, als ik niet eerst m'n zoon heb gezien Ik wil overtuigd zijn. O, ik zal hem niet wekken... als ik hem maar even zie... En madam Uitenhage wilde gehoor zaamd worden. Stil schreed het drie tal uit het dorp, waar nu de rust terug gekeerd was. De „Meidoorn" lag in 't donker... De drukte voor 't feest was plots gestoord. XV. Lieftink was recht van het bosch naar de hoeve gegaan. Jeanne liep hem van den boom-gaard tegemoet. Hoe is 't met Florent vroeg ze gejaagd. Hij leeft... Ziek? Neen... God zij geloofd En morgen Morgen, viel de boer haar ruw in de rede, blijven wij thuis. Kom mee binnen (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1