2000 m 'I HarL RING inïiën DINSDAG 13 MAART gemeentebestuur binnenland 'o. 61 SSe *j£t£U*|i£!Lrtgt Zesuwsche ïemische in Ververij ARD1NG." BEKER, sarat BIEDINGEN NVRAGEN. bode enstbode. agd ipefirma f. VAN 8E VELDE Ir, Kleine '*arkt 58. Vfissifigen. Teleioon Inters. 10 Verschijn! dagelijks, üitgezgnderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON rd fl. 14. 7.50 4.50 nbours, door )EN, Tel 5 MO EN. ADRES in Zeeland oor uitstoomen en boratorium waar- ischadelijke stoffen. Ier Chloor. beveelt zich aan n ASSURANTIËN, erdam, op Huizen, ;oederen, Schepen, 'transporten. in een lange, grijs- 4NTEL, in goeden letter C. B„ bureau en Haag, tegen 1 in een flinke nette en). SE—Van Houte, tagt tegen 1 Mei n liefst na 8 uur JE, leeftijd 15—16 ee geheele dagen 13 (benedenhuis.) VLISS1IN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 een! Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel Peabonné's, in i bezit eener g\ rt gulden bij levens- n f* gulden bij dood ft gulden bij verlies J P* jf| gulden bij verlies 4 gulden bij verlies ffc p gulden bij verlies p.ilis, zijn GRATIS verze- i 1111S I lange ongeschikt- n||| door S1111 van een hand, S van II gil van een M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voorU l/1 heid tot werken g een ongeluk voet of oog JlvLF een duim wijsvinger &V anderen vinger lieze ultkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot oi tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Molt. Aig. Verzek. Bank" te Schiedam MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1918, dezer gemeente zitting zal houden te Vlissingen ten Raadhuize, op Zaterdag 17, Maandag 19, Dinsdag 20, Woensdag 21, Donderdag 22 en Vrijdag 23 Maart 1917, des voormid dags te 9.30 en 10 uur en des namid dags ten 1.30 uur. Taak van den Keuringsraad. Behalve in de hierna te noemen uit zonderingsgevallen geschieden voor den keuringsraad de meting en het ge neeskundig onderzoek naar de ge schiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden veaclit lo. zij, die kleiner zijn dan f.55 M. 2o. zij, die lijden aan of behept zijn met een der ziekten of gebreken, ver meld op een bij Koninklijk besluit vast gestelde lijst. Alleen zij, die bij meting blijken de vereischte lichaamslengte te bezitten, worden onderworpen aan het genees kundig onderzoek. De uitspraken van den Keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Wie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen verschijnen ieder ingeschre vene, die niet bij onherroepelijk gewor den uitspraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld, dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroe pelijk is een uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting eerst wanneer tegen de uit spraak geen bezwaar ingebracht of be roep ingesteld is binnen den daarvoor bij de wet g,estelden termijn of wanneer de vrijstelling of de uitsluiting bij de eindbeslissing gehandhaafd dan wel uit gesproken is. Hij, die voor den Keuringsraad moef verschijnen, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Hij kan ech ter aan den Commissaris der Koningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Keurings raad te ondergaan. Dit verzoek moet door den ingeschrevene zelf worden ge daan. Het kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij bij de keuring een geneeskundige verkla ring omtrent de lichaamsgesteldheid over te leggen, opdat de keurende ge- neesheeren daarmede rekening kunnen houden. Wie niet voor den Keuringsraad behoe ven te verschijnen. Voor den Keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen, die in vrijwilligen militairen dienst zijn, en verder lo. die deen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn door A. HANS. 37 i (NadruK verboden. 't Is goed..., beet Lieftink hem toe. 't is goed... ik ga. Hij verliet woedend de hut. O, Florent, m'n jongen... snikte Uitenhage. Wat wilde je doen Vader, vergeef me... ik wist niet wat ik deed... 't Was mijn schuld, Florent, alleen mijn schuld. O, 'k ben laf geweest En dat ik niet klaarder zag, dat ik zoo iets van je eischte Stil, vader... We zullen thuis verder spreken, maar dit zeg ik je, Florent, 't is gedaan, t is al gedaan met hen Neen, vader... Ik wist niet, wat ik deed... Ik zal toch gehoorzamen. De dokter sprak even fluisterend met den koopman, en zei tot den jongeling Luister nu eens goed, Florent t Je moet rusten... Vader gaat naar huis. Morgen zij je genezen... 't Is beter, dat yader hier niet blijft... En moeder, kreet de zoon. Dacht hij aan moeders smarte, als De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichting, een rijksopvoe dingsgesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze cate gorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepalingen als voor de categorie, onder lo. vermeld. 3o. die verpleegd worden in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht Voor deze ingeschrevenen wordt door de bestuurders der gestichten een geneeskundige verklaring overgelegd. 4o. die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart of van de zee- visscherij buitenslands Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wenschen, zich voor den keu ringsraad aan het onderzoek onderwer pen, voor zoover zij niet vóór 12 Maart 1917 hebben gebruik gemaakt van de gelgenheid om een dergelijk onderzoek te ondergaan vanwege den Plaatselijke- of Garnizoenscommandant in een gar nizoen te hunner keuze, waar een of ficier van gezondheid is, of vanwege den Commandant der Afdeeling Mari niers te Rotterdam. 5o. die woonplaats hebben of ver blijf houden in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niette min, zoo zij keuring wenschen, zich bij den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de hiervoren aangegeven wijze verzoe ken om het onderzoek voor een an deren Keuringsraad te ondergaan. Voor zooveel deze onder 5o. bedoelde ingeschrevenen echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Keur'misraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij den Keuringsraad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden een na 1 Maart afgegeven verklaring, waaruit biijkt a. dat de ingeschrevene met ge slachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of ge breken buiten staat is voor den Keu ringsraad te verschijnen; b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afgegeven, on geschikt voor den dienst wordt geoor deeld; c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt ge acht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteeke- ning dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heel kunde. In de Nederlandsche koloniën mag de verklaring door enkel dokters- djawa echter alleen dan worden afge geven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander genees kundige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één ander geneeskundige is. De handtee- vader misschien alles zou zeggen dezen avond, alles van 'f geheim, dat hem zoo had gedrukt Moeder komt morgen... of beter, gij gaat morgen naar moeder, want je zijt dan genezen, hernam de dokter. Maar, 't is dat niet riep Florent. Angstig keek hij naar zijn vader en wenkte hem nog nader te komen. Vader, fluisterde hij dan, zult ge nog niets zeggen aan moeder, niets van de zaken Neen, Florent. - Niets vóór ik genezen ben. Ge be looft liet me, vader Ja, ik beloof het u... En niets aan Mathilde Ook niet... We zuilen morgen sa men spreken. Wat later keerden de dokter en Ui tenhage te voet terug. In 't bosch ontmoetten ze nieuwsgie rigen... Velen hoopten den versmoorde te zien. Menschen, wat wil je? vroeg de geneesheer, is het voor Florent Uiten hage, dat je komt Toe, keer dan rap weer... Hij is niet versmoord, hij slaapt nu en, als 't stil blijft rond 't luiis waar ie ligt, is ie morgen genezen. 't Volk luisterde en verliet het woud. Uitenhage liep zwijgende voort. Ook de dokter hield z'n gedachten voor zich. Nabij 't dorp ontmoetten ze Mathilde. - Wat is er, juffrouw Uitenhage? vroeg de dokter, die haar herkende... keningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoe ging, dat zij, door wie de handteeke- ningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dok- ters-djawa of mede-onderteekend door een dokter-djawa, moet bovendien blij ken welk van de hiervoren bedoelde ge vallen aanwezig is. Strafbepalingen. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de me ting of aan het geneeskundig onder zoek onderwerpt, alsmede de inge schrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of het geneeskundig onderzoek, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Herkeuring. Er bestaat geen gelegenheid tot het aanvragen van herkeuring. Indeeling bij de zeemilitie of bij een der korpsen van het leger. De voorzitter van den Keuringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den in geschrevene vrij alsdan aan dien voor zitter mede te deelen, of hij zou wen schen te worden bestemd voor de zee militie, voor een bereden korps of voor de administratie-troepen en ook aan welk korps of garnizoen liij zicff anders gaarne zou zien toegewezen. Ook kan de ingeschrevene den voorzitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. W.ie zich opgeeft voor de zeemilitie, kan bovendien opgeven wanneer hij liet liefst zou worden ingelijfd, in het tijd vak van 35 September of in het tijd vak van 1012 December 1917. Vlissingen, 12 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MILITIE. Vrijstelling van den dienst. Volgens de wet van 22 Februari 1917 (Staatsblad no. 224) wordt aan inge schrevenen voor de lichting 1918 niet verleend vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst vrijstelling wegens broederdienst vrijstelling wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders vrijstelling wegen kostwinnerschap vrijstelling wegens toekomstige woon plaats in de koloniën of bezittingen des Ik moet den dokter zoeken..., antwoordde het meisje snikkend. Ik ben de dokter... O, kom rap mee... Moeder is ziek gevallen... Moeder kreet Uitenhage. Vader, zijt gij het riep Mathilde gejaagd. O, waar is Florent?... 't Zijn leugens wat de menschen zeggen, hé Met Florent is 't goed, antwoordde de dokter. Hij is in 't water gevallen nu slaapt hij..., morgen is hij genezen... Maar wat is er met moeder vroeg Uitenhage angstig. Moeder hoorde de menschen roe pen, dat Florent zich versmoord had... en ze viel van lieur zeiven en nu ligt ze nog zoo op de sofa... Madam van den dokter is er bij. Ik zal eens ran gaan zien, zei de geneesheer. Volg gij getweeën. Hij snelde weg. Uitenhage liep wan kelend als een kind, dat loopen leert. Vader, wat is er met Florent ge beurd vroeg Mathilde. Hij is in 't water gevallen... maar ie is gered... morgen is ie genezen... Is Florent in 't water gevallen, va der, herhaalde het meisje en ze drukte op 't laatste woord. Ja, ja... stamelde de handelaar. Gevallen, vader O, zeg mij de waarheid. 4 O, God... Neen, Mathilde, ie is er in gesprongen Van verdriet, vader? Rijks in andere werelddeelen. Misschien wordt ter zake van deze vrijstellingen nog een nadere regeling getroffen. In dat geval zal nadere be kendmaking geschieden. Voor de lichting 1918 wordt wèl vrij stelling verleend a. aan personen, die een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt bekleeden of daartoe worden opgeleid b. aan hen, die zoodanig persoonlijk onmisbaar zijn voor de instandhouding der middelen van bestaan van hun ge zin, dat hun aanwezigheid daarvoor dringend noodzakelijk is. Ten aanzien van het onder a ver melde wordt verwezen naar de afzon derlijke bekendmaking betreffende vrij stelling van geestelijken enz. Waar onder b gesproken wordt van hun gezin, vallen daaronder ook te ver staan het gezin, waartoe de militieplich- tige behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, zoomede personen, die hem ir. den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Vrijstelling om deze reden moet wor den aangevraagd tusschen 21 en 31 Maart 1917, indien de grond tot vrij stelling aanwezig is op 21 Maart 1917. Ontstaat die grond eerst later, dan is het gewenscht de aanvraag zoo spoedig mogelijk te doen. Tot het aanvragen van de vrijstelling behoeft geen verzoekschrift te worden ingediend, maar moet ter secretarie der gemeente worden gevraagd een staat van inlichtingen te dezer zake op te maken. Vlissingen, 12 Maart 1917. De Burgemeester vati Vlissingen. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Brood Met de verstrekking van brood, waarin aardappelmeel is gebakken, zal spoedig een aanvang worden gemaakt, hetgeen daaruit kan worden afgeleid, dat de meelfabrieken geen andere bloem meer mogen leveren dan vermengd met aard appelmeel. De fabrikanten mogen geen bloem afleveren. Onze graanschepen. De „N. R. Ct." meldt, dat een aantal vrachtschepen Donderdag a.s. uit Ne derland naar Amerika zal vertrekken tot het halen van levensmiddelen. De „IJstroom" behouden binnen komen. Het Nederlandsche schip „IJstroom", waaromtrent dezer dagen het gerucht liep, dat het zou zijn getorpedeerd, welk gerucht in ambtelijke kringen geen be vestiging had gevonden, is Zondag te IJmuiden binnengekomen. Algemeene staatspartij. Het Hoofdbestuur van de „Algemeene Staatspartij" Zondag vergaderende heeft met volle meerderheid van stemmen be sloten Ja, van verdriet. O, wees niet hard tegen mij 'k Was verblind... 'k was gek, om hem te dwingen... Dus Florent had zich gedwongen met Jeanne verloofd O, we wisten 't wel... al verborg hij het... al toonde ie zich vroolijk... Arme broeder En is hij waarlijk geheel gered, vader Meent ge, dat ik anders hier zou loopen Ja, de arme jongen... O, Ma thilde, men had hem daar eens ver smoord uit den vijver moeten halen O, vader... 't Had kunnen zijn O, wat ben ik laf geweest... ellendig laf ik dwong hem... Vader, laat ons op moeder peinzen en de waarheid voor haar verduiken Ja, Mathilde. We zeggen, dat Florent in den vijver is gevallen. Later kan ze alles hooren, nu niet. Later, o God, ja... En 't was of Uitenhage ineenkromp van ontzetting. Op 't dorp stond het volk nog in groepjes. Dat ze ons nu maar vragen in den „Meidoorn" alles te komen binnenspe len hoorde Mathilde iemand zeggen, en dan werd er gelachen en gespot. Schuw ging Uitenhage langs de hui zen. 't Was of hij reeds gevoelde, wat hij steeds zoo had gevreesd, de verwij tingen van de menigte, 't geroep, 't ge tier, de verachting. Vader, zult ge nu kalm zijn? Deel te nemen aan de verkiezingen in 1917 volgens haar program, als pro test tegen den tegenwoordigen gang van zaken, en het in verband daarmede in hef leven roepen en leiden van een actie tegen de aanhangig gemaakte grondwetsherziening Verloven in den zomertijd. Het Kamerlid de heer Snoeck Hen- kemans heeft zich met eenige schrifte lijke vragen tot den minister van oor log gewend, waarvan de strekking is, of de minister maatregelen kan nemen om op ruime schaal verloven toe te staan in den zaaitijd wegens het gebrek aan werkkrachten, dat zich voor die periode geopenbaard heeft, terwijl in verband met de langdurige vorst de zaaitijd bovendien zoo beperkt is. De lichtbesparing te Leiden. De Leidenaars hebben een compli ment verdiend. Over liet algemeen toch is daar een belangrijke bezuiniging van gas en electriciteit verkregen. Burg. en Wetli. hebben dan ook bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak tusschen de nieteropname in Februari en die in Maari de boete op overschrijding van het maximum-verbruik niet zal worden geheven en geen gas- of stroomtoevoer zal worden afgesneden. Regeerings-groentendrogerij. Naar wordt gemeld ligt het in het voornemen van de regeering om nog in dit seizoen een groote groenten- drogerij op te richten. Als plaats voor deze inrichting noemt men het gebouw van de electrische centrale te Voorburg. Pensioneering. Naar den Raad van State is verzon den een wetsontwerp tot wijziging van Lv. wet, regelende de pensioneering van mindere geëmployeerden enz., op dag geld werkzaam bij de inrichtingen van rijks zee- en landmacht. De bedoeling van het wetsontwerp is om voor de pensioenberekening het ge heele aantal dienstjaren in plaats van slechts 3/van het aantal dienstjaren in aanmerking te brengen bij de pensio neering wegens ziekte in, doch niet door den dienst. Er in geloopen. Een belastingcontroleur te Zaandam heeft een bekend O. W. 'r uit de Zaan streek gesnapt. De ambtenaar was te weten geko men, dat deze oorlogswinstmaker om de belasting te ontduiken er in den rechten zin des woords een dubbele boekhouding op nahield. Zijn aanslag werd daarom zonder meer van f2700 tot f 7300 opgevoerd. De O. W. 'er, zich ontdekt wanende, deed daarop den be lastingambtenaar een bedrag van nog f 1300 toekomen, zijnde het te kort aan belaalde gemeente-belastingen. vroeg Mathilde stil. Nooit had ze op zulk een vrijen toon tot hem durven soreken, en hij scheen onderdanig tegenover zijn kind nu en antwoordde gedwee Ja, ik zal kalm zijn... O, we moe ten moeder sparen De dokter kwam hen in de gang te gemoet. Hoe is het vroeg Uitenhhge ang stig. Goed... goed... maar luister. Flo rent is in 't water gevallen... ge ver staat me... gevallen... Zoo heb ik het gezegd... 't Was ee.n ongeluk. Er moet rust zijn in huis. De zenuwen zijn ge schokt! 'k Heb m'n vrouw al naar huis gestuurd. Vrouwen maken elkaar op. Mathilde, ge zult verstandig zijn, he Dokter, ik ben geheel kalm. Dat is goed... Kom dan Madam Uitenhage zat op de sofa. Haar gelaat was bleek en de oogen stonden zwak. is Florent nu ginder alieen vroeg ze. Waarom zij je er niet gebleven? Omdat Florent moet slapen, ant woordde de dokter. Maar zeg je me de waarheid wel Leeft Florent Ja, moeder, sprak Mathilde haas tig. En om bestwil loog ze en verze kerde dat ze bij haar broer was ge weest. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1