:r. BE VLISSIINGSCHE COURANT f?» I ie M va» 'I lart. KER elkinricliling VRIJDAG 9 MAART iHiiwhting emelk, iriseerde en ieerde Melk fijnste :r, n exquise agewijnen. 55e ■HUIS, 3IEDINGEN IWRflGEN, inde IZEN, HEN ffrouw. touw SJE Meisje, gmeisje ïijnekaas udakaas udakaas Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leastdagen OEM EE NT E B ESTÜU R_ FEUILLETON KAMEROVERZICHT. BINNENLAND in flesschen. ien en rauw. LEFOON 18 orm duur is voor Tafel- euwendyk 21. 1G 'raagt prijscourant. essa «SS DOt or Café of kantoor. lu „Vliss. Courant." verk. i. H. DOMMISSE, „VLiSSINGSCHE een ren en genegen is in de fabriek KVROUW vraagt per week. Adres: Courant." latte of droge is. Courant". rouw, 25 jaar, zag ais „Vliss. Courant." k. Brieven no. 367 Jourant." N, Oprit 15, (mid- net :h aan te melden en 8 uur. Badhuisstr. 114, of later een flink MAAS, Kasteel- r pond. oer pond. r pond. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Vóbr overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent firai F. VtH DE VEID1 li. Kleine %tl SB. Iliissinp. Itltlwi Inteic 10 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale priis Reclames 24 ct. per regel.Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel De abonné's, ih 't bezit eener ft gulden bij levens- F7 F* gulden bij dood A gulden bij verlies J gulden bij verlies A gulden bij verlies r» gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 1| 1111 lange ongeschikt- 11 door Hk 118 I van een hand. I T11 van 11111 van een van eiken terd tegen ongelukken voor£j UIIU held tot werken S %J%J een ongeluk uUu voet of oog JLCfV een duim AUlf wijsvinger KJXJ anderen vinger .„tt ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Moll. Rig. Verzek. Bank" tè Schiedam LEVENSMIDDELEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeens kennis, onder verwijzing naar hunne 'bekendmaking van 3 Maart ji. dat op 10 Maart 1917 op bon no. 1 1 K.G. aardappelen ver krijgbaar is dat de maximümkleinhandelprijs voor de zand-aardappelen bedraagt f0.06y2 per K.G. en van de kleiaardappelen Jö.07% per K.G. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. MAXIMUMPRIJS KARBONADEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is goedgevonden de maximümkleinhandelprijs van ge zouten karbonaden te bepalen op 0.55 per i/2 K.G. Vlissingen, '9 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien de artikelen 6 en 7 der Hin derwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek I van de „Koninklijke Maatschappij „De Schelde", scheepsbouw- en werktuigen- fabriek te Vlissingen, om vergunning tot het uitbreiden van hare timmerfabriek (inrichting tot het maken van scheeps- betimmerfmg) door het bijplaatsen en in werking 'brengen van 12 houfbewer- kingsmachines, waarvan 6 slijpmachi nes, staande op het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie B no. 1167, hoek Koningsweg-Aagje De kenstraat dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen Maandag den 12 Maart 1917 op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 26 Maart 1917 ten Raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen liet oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren, mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, teT Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 6 Maart 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. Opheffing der beperking van het met beladen voertuigen berijden van kunstwegen. De Burgemeester der gemeente Vlis- ronds tusschen 8 eert 6. DOOR A. HAHS. 341 —o— (Kudus remote. Die vervloekte kiezing 't Akkoord, meneer Florent 1 Poli lick, de achtste doodzonde. Bestond ze niet, 'k zou zeggen, stel me als schotel- wasscher aan voor den diner, dan zou ik wel zorgen mee te happen van de brokjes. Heiaas, 't kan niet zijn Geen zielmisje voor Dries z'n buik Vasten... magere weck Sta je nu weer te dub ben Ik? - Ja. 'k Moet voort Florent verwijderde zich. Als die met z'n goesting trouwt, dan kan ik op iemands wezen niet meer lezen mompelde Dries. Uitenhage liep snel voorbij „de Mei doorn". 't Was of men daar voor z'n be grafenismaal zorgde. 'n den namiddag begaf Florent zich naar 't Beukenhof. Soms ging hij wan kelend over den weg. Jeanne kwam hem tegen tof het hek. singen maakt ibekemi, dat het op 19 Februari 1917 doorhem aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen in deze pro vincie, ingevolge èe door den Commis saris der Koningin gemaakte bepaling, buiten werking treedt met middernacht tusschen 7 en 8 Maart 1917. Gedaan te Vlissingen, 8 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Vrijdag. De Minister van Landbouw zette zijn rede voort en gaf thans een lang relaas van de moeilijkheden die Nederland heeft met den aanvoer van graan. Het vasthouden van de schepen in Engeland heelt het maken van reserves totaal on mogelijk gemaakt. Engeland zette Ne derland op een rantsoen, waarbij alleen zóóveel mocht worden ingevoerd ,als in normale tijden, d. w. z. 200.000 ton per drie maanden. Dat dit niet voldoende is begrijpt een ieder. Het ophouden der schepen kostte dadelijk een verminde ring van aanvoer van 50 duizend ton waarbij de staking onder de machinis ten nog 25 duizend voegde. Bovendien sturen de reisduren en de tegenslagen met de scheepsruimte alle berekening In de war. Rijst heeft de Minister ge noeg maar Engeland laat weer geen Indische schepen met rijst door... 'zoo lang de rijstreserve hier niet is opge geten. Men vraagt den Minister zijn levens middelenreserve op te voeren en daar naast een kolen-reserve op te slaan. Die zelfde eisch wordt in Duitschland aan den levensmiddelen-Mmister gesteld. Blijft Minister Posthuma op zijn levens middelen-reserve zitten en de Duitsche Minister op zijn kolen-reserve dan ge beurt er precies niets. Vermindering van export beteekent onmiddellijk ver mindering van import. En men wil juist uit den export meer geld trekken voor de bestrijding van de kosten der distri butie. De turfproductie-verhooging stuit op vele moeilijkheden, omdat de aanvoer van werkkrachten lastig zal zijn en licht tot conflicten zal leiden. Bovendien be teekent de verhooging niet veel, aan gezien een mijnwerker per jaar vijf maal zooveel brandstoffen produceert als een turfarbeider. De geheele turf- productie in ons land bedraagt slechts een maand-produetie van onze Lim- burgsche mijnen. In het voorbijgaan deelde de Minister mede, dat het wetsontwerp tot invoe ring van den zomertijd reeds van den Raad van State terug is. Spoedige in diening van het ontwerp is dus te wachten. Over de torpedeering van de schepen wilde de Minister alleen maar... zwij gen. De zaak is moeilijk, zei hij, en nog zeer weinig opgehelderd. in zake het graanbureau had de Mi nister menige rake opmerking voor den heer Duijs. Reeds vroeger heeft hij zich bereid verklaard een commissie van on- Morgen, Florent, fleemde ze. On dertrouw. 'k Wilde, dat liet al de trouw ■ware. 't Is nog zoo lang. Op dat oogenblik haatte Uitenhage haar. Dacht zc niet aan Fernand en haar minnekoozcrijen in 't duister woud Je ziet zoo bleek 1 hernam Jeanne. Tk ben niet wol. Toch niet erg? 'k Weet niet, wat 111e scheelt. Van ontroering 't ls voor mij ook geen dag als de anderen. Zeg eens, de notaris van Lcmbosch zag dezen mor gen vader en heeft z'n teleurstelling niet kunnen wegsteken. Antoine had hij in joun plaats willen zien, maar ik wii niemand anders dan m'n goede Florent. En lachend greep ze zijn arm. O, laat ik zwijgen, Iaat ik zwijgen! zei Uitenhage tot zichzelf, 't Moet, 't moet. Ze bedriegt me, ze liegt, ik weet het. maar laat me zwijgen Ik moet door alles... 0 God, door alles! Nog wat kracht Maar je zegt niets, hernam het meisje. Ik luister. Voel je je gelukkig Ja. Morgen de eerste stap Jean ne... en dan al gauw de trouw. Alles js nu geregeld voor 't feest van morgen. Het feest dacht Florent. O, God, 't was waar, men ging de gebeurtenis derzoek in te stellen en het w.as niet naar aanleiding van een verzoek in de Eerste Kamer gedaan. Gerhard Poiak en de zijnen maken nu reeds veel „her rie" terwijl het onderzoek nog hangen de is. Dat deze hun verhoor vóór de commissie nu reeds aan den heer Duijs hebben meegedeeld, achtte de Minister niet heei fair.. Hangende dat onderzoek vond hij het beter de gestie van het graanbureau niet verder te bespreken. Hij kwam er tegen op dat er fraude was gepleegd met de vrachten op Ame rika. De Holland-Amerika-Iijn heeft uit drukkelijk verklaard dat geen enkele commissie is verleend. I» de broodrantsoenèering brengt de Minister geen wijziging. Hij kan niet toestaan dat overgebleven bons aan anderen worden gegeven. Wanneer blijkt dat er veel bons overblijven, kan de Minister misschien overwegen om voor sommige categoriën een grooter rantsoen te verstrekken. Het is dus voor alten zaak zoo zuinig mogelijk te zijn met biood en de overblijvende bons te vernietigen. Op die wijze alleen kan de Minister een goed overzicht krijgen over de noodige hoeveelheden. In het leger wordt thans ook zooveel mogelijk bezuinigd. Overigens zeide de Minister zich er bij te moeten neerleg gen als de leger-autoriteiten het noodig achten. In het stelsel der bijdragen van de gemeenten en de medezeggenschap van deze wilde de Minister geen wijziging brengen. De Kamer bracht indertijd de bijdrage van 25 op 10 procent. Thans ziet men daarvan de gevolgen, dat nl. de gemeenten zelf de maximum-prijzen gaan verlagen. Het dreigement dat der gelijke gemeenten kans liepen uitgeslo ten te worden van een uitkeering uit de oorlogswinstbelastiivg, bedoelde al leen een verwijzing te zijn naar de over weging of dergelijke gemeenten wel „zuinig" zijn te noemen. Uitbreiding van de artikelen die on der de distributie vallen, kon de Minis ter kwalijk overwegen. Hij becijferde dat alleen schoeisel daaronder gebracht 40 millioen zal kosten. In totaal is se dert ide distributie werkt 14y2 millioen gulden toegelegd op de regeeringsar- tikelen. Daaruit blijkt dus, meende de Minister dat er nog wel iets is gebeurd. Op de schepen die in Engeland lig gen, terugkomende, zeide de Minister dat nog steeds getracht wordt deze te rug te krijgen. Het varen door de ge vaarlijke zone is onmogelijk omdat de vrachtprijzen met de verzekering mede veel te hoog worden. Ten slotte deed de Minister een krachtig beroep op de Kamer om hem te steunen en vooral tegenover het volk schaarsch te zijn met kritiek, die door het volk niet wordt begrepen. Hij deed een beroep op de pers om zijn prestige mee hoog te houden. De tijdelijke voorzitter van den Mi nisterraad heeft eenïge inlichtingen ge geven die verband hielden met de wis seling van Minister van Financiën. Duidelijk waren die inlichtingen niet. Eén ding is wel gebleken er zal voor gezorgd .worden dat men steeds van week tot week weet hoeveel er uitge- vieren Een feest... en men had een lijkmaal moeten aanrichten 1 't Zal goed zijn. We vieren het in de Meidoorn. E11 't volk van de parochie mag een ton drinken in de „Gouden Leeuw", in „De Kroon", in ,,'t Vliegend Paard" en in „De Vlasbloem". Al de herbergen steken voor ons de vlag uit. Niet voor ons, Jeanne, maar voor de ton, die ze mogen leveren. .Nu ja... E11 wij hebben een fijn diner Er zal van gesproken worden. En 't muziek komt ons een serenade brengen, 's avonds, eer >we naar huis gaan. Een betaalde O, je doet weer leelijk, Florent 1 Je weet, dat vader 't een en ander moet doen. 't Is Zondag kiezing. Dat feest gaat ons aanzien verhoogen. De graaf zal branden van koleere Hij zal lachen met ons en velen als hij 1 Wie heeft dat nu ooit gezien met een ondertrouw, al die drukte Maar 't is kiezing En ook, gij zijt veel te bescheiden en te nederig. Nu vader regelt alles en 't zal we! zijn. Het paar ging in huis. Ha, Florent 1 riep Liefrink. Heb je al eens in de Meidoorn gekeken Neen Dat is jammer 1 De herberg staat overhoop, 't Is nu al geregeld. Na den ondertrouw vergaderen we in de Mei doorn Eerst morgenwijn,., dan aan geven is en dat het bedrag van tachtig millioen niet zal worden overschreden zonder dat de Kamer daarin wordt ge kend. Wat dan precies het bezwaar van iden heer van Gijn is geweest, werd niet helder. -De Minister van Landtjouw, zoowel als de nieuwe Minister van Fi nanciën gaan geheel accoord met de zienswijze van den Ministerraad. De Kamer kan gerust zijn. De post van 80 millioen is geen fantastische „ste("-post. De rede van den Minister van Land bouw was ditmaal bijzonder krachtig en forsch. Dit is wel weer duidelijk ge bleken, dat hij tegen de kritiek wel op gewassen is en dal hij met volle kracht ijvert in het belang van het volk. Ern stige kritiek heeft hij te dragen en toch gaat hij iederen dag weer welgemoed aan zijn taak. Hij moge niet de titanen figuur zijn die de zware taak ten volle kan dragen, in elk geval is hij een ernstig-willende man met onmiskenbare talenten. Vele replieken zullen volgen. Zomertijd. Ingediend is een wetsontwerp tot tij delijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wette- lijken tijd. Artikel 1 bepaaltVan 16 April 1917 af tot 17 September 1917 wordt de in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 be doelde wettelijke tijd met een uur ver vroegd. Artikel 2 luidt De overgang ge schiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op 16 April 1917 twee uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn drie uur op dien voormiddag, en dat, wanneer het volgens deze wet zou zijn drie uur voormiddag op 17 Septem ber 1917, de tijdregeling naar den mid delbaren zonnetijd van Amsterdam we derom wordt ingesteld. I11 de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, dat uit het onderzoek, in gesteld naar de werking van de wet van 27 April 1916 is gebleken, dat de voor deden, voortvloeiende uit den bij die wet getroffen maatregel, zoowel uit economisch als uit sociaal oogpunt, de nadeden ver overtreffen. De tijdstippen van overgang zijn ge kozen in overeenstemming met de des betreffende adviezen van de Nederland- landsche spoorweg-maatschappijen, die zich daarbij hebben laten leiden door de belangen, welke voor het spoorweg verkeer zijn gelegen in aansluiting bij hetgeen in de aangrenzende landen ge schiedt. De overgangstijdstippen sluiten zich bij die van bedoelde landen aan de nacht van Zondag op Maandag is de meest geschikte, omdat dan geen of ■bijna geen goederentreinen loopen. Mede in overeenstemming met be doelde adviezen is niet overgegaan tot hef voorstellen van invoering van „zo mertijd" als blijvenden maatregel, om dat dit punt te zeer samenhangt met tafel 's Avonds serenade, door 't mu ziek van Botteldal. - Van Botteldal Ja, dat hier van 't dorp mag niet spelen... De graaf is er eere-voorzitter van, en ie heeft 't verboden.Ha, die jakhals peinst me alzoo vast te hebben 1 Liefrink heeft er tweehonderd frank voor over om 't muziek van Botteldal hier te hebben De graaf zal een ge zicht trekken als de uitgerokken ziel van Judas Iskarioth I Mij tergen... hij kan niet, al had hij tien wapens op z'n uithangbord 1 Maar, meneer Liefrink, 't muziek van Botteldal Dat zal fel besproken worden. Dat moét besproken worden. Laat de mensclien maar zien, wat Liefrink kan Dat is goed voor Zondag. Maar, vervolgde hij, wie komt daar op 't hof Fernand, de Boschkanter Ze moeten hem wegjagen. Florent schrok. Fernand hier? Hij keek Jeanne aan. Even zag hij 't meisje wat ontroeren. .0, vader, zei de dochter snel, ik weet waar 't voor is... Wat dan Z'n moeder is zoo ziek 1 Toen ik gisteren uit de kerk kwam, stond Fer nand aan de deur. Hij nam beleefd z'n klak af en boog en vroeg dan, terwille van m'n huwelijk, een gave voor z'n moeder, 'k Heb gezegd, dat hij er 0111 hetgeen in het buitenland ten deze wel licht te zijner tijd zal worden beslist, en mitsdien dezerzijds eerst nader een on derwerp van overweging zal vermogen uit te maken. De „Princess Melita". Naar aanleiding van het geval van het gewapende Engelsche handelsschip „Princess Melita", meldt Wolff's bureau uit Berlijn, na aangehaald te hebben wat in het Nederlandsche Oranjeboek van October 1915 over het standpunt van Nederland ten aanzien van gewapende handelsschepen voorkomt, het volgende vernomen te hebben Aangezien volgens dat standpunt ge wapende handelsschepen met oorlogs schepen gelijkgesteld worden, is aan gewapende koopvaardijschepen het bin- nenloopen in Nederlandsche wateren in beginsel verboden. Uitzonderingen wor den alleen veroorloofd in de in de neutraiiteitsverklaring uitdrukkelijk ge noemde gevallen van averij of anders zins. Gebrek aan water of een aan boord uitgebroken ziekte zijn daarentegen geen redenen, die het binnenloopen in het Nederlandsche rechtsgebied rechtvaar digen. Oorlogsschepen of gewapende handelsschepen, die om zulke redenen binnenloopen, schenden de onzijdigheid en dwingen daardoor de Nederlandsche regeering tot onverwijlde interneering var, het schip over te gaan, zoodra is uitgemaakt dat het binnenkomen niet door averij of de gesteldheid van de zee noodig geworden is. Zulk een schip zou alleen dan niet geïnterneerd behoeven te worden, indien het, gelijk in ver schillende gevallen waarin Duitsche duikbooten "in Nederlandsche wateren kwamen, zonder opzet in die wateren geraakt was. De „N. Ct." merkt naar aanleiding van deze blijkbaar officieuse toelichting het volgende op Wolff's zegsman droeg dus nog geen kennis van het feit, dat het schip on middellijk na water te hebben ingeno men en den patient van boord te hebben gebracht, weer moest vertrekken. De praeinise van het standje, dat nu Wolff zoo gaarne aan onze autoriteiten wenscht te maken, was dus al terstond er naast. Blijft over de vraag, of aan het ver zoek van den kapitein der „Princess Melita", om drinkwater aan boord te nemen en een patient van boord te zetten, mocht worden voldaan. Wolft (of zijn zegsman) meent, dat het schip, toen het weer binnenliep, terstond had moeten worden geïnterneerd, maar hij vergeet, dat ook oorlogsschepen het door humaniteitsoverwegingen gedic teerd recht hebben, zieken of gewonden aan wal te zetten, mits ze dan maar weer onmiddellijk vertrekken, wat in dit geval is geschied. Ook te dien aanzien dus gaat Wolffs verwijt niet op, en is de vergelijking, die hij maakt met de Duitsche duik booten in Nederlandsche wateren aan getroffen en daarna geïnterneerd, vol strekt onjuist. Verkoopsprijzen van levensmiddelen. De Minister heeft aan het bestuur der mocht komen. Ik zal hem wat brengen, Gij zelf Stuur de meid Ik, vader 1 Dat is een werk van barmhartigheid. Toen de dochter van den graaf trouwde, deelde ze zelf ook aalmoezen uit. Dat is waar, en wij doen voor heel de gravenfamilie niet ónder Maar Fernand had zijn bede per brief kunnen doen. Hij moet de dochter van een sclie- pene zoo niet aanspreken Nu, die Boschkanters kennen geen manieren... Hier Jeanne, geef hem honderd frank, en zeg, dat hij 't eens gaat vertellen aan de vereerders van den kalen graaf, hoe schepen Lieftink aalmoezen schenken kan 1 't Meisje ging buiten. Florent keek door 't raam. Zijn hart bonsde... O, Lieftink moest het eens weten, welke verhouding er bestond tusschen dien verachten Boschkanter en zijn dochter, welk een slag voor zijn hoogmoed Maar wat een huichelarij ook van Jeanne Nu stond ze bij den jongeling Wat zei ze? Fernand boog en ging heen. Kwam hij misschien om 't geld voor de schuld, waarvan hij in 't bosch gesproken had Jeanne trad weer binnen. Ze veegde een traan weg. 't Pakt me, zoo schoon als ie me bedankte, zei ze. En z'n moeder zou voor ons geluk bidden, Florent. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1