AG. lij. k lira i3i 'I Sari WOENSDAG 7 MAART gemeentebestuur binnenland feuilleton ]\To. 56 55e Jcaargang 1917 -A. O EDINQEN VRAGEN. per, OÜW bode, 5Gde TBODE. tien. EISJE UES, firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissingen. Telefoon luiere. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen irden speciaal Vrijdag en >r zijn gesteld, liet volgende pman, redac- ïmen" in het lakt, dat de i s c h e be leden Vrijdag lag dergelijke N.V. Sana ft thans een ijdag in den schen, in het is verzoek de ichte merken nderzocht en verklaart, dat bestand- an de Sana- eden Vrijdag NBOTER mi ei. Teleph. 92 adig sssy Ca kartell, ude Jenever, sclsinls, -ucae Bols, ct z, Zoon Beertje, DAM. 68 ton jacht een eren, Zeeuwsche vereischt. Hoog óór of op 1 April rekkingen en ge- Brieven onder ekhandel W. P. DN,'s Graven hage een en. AdresHotel Brieven no. 367 OLirant." Seliamypark 25, kunnende wer- liss. Courant". adhuisstraat 27, f April een tte of droge -ourant". n 16 jaar. Zich >nds tusschen 8 :rt 6. isschen 7 en VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel.Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in't bezit eener^Ji?tf|^| gulden bij levens- pf pr gulden bij dood rffc gulden bij verlies ,4 Cf|8uicien bii verlies 4 rt gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Bg11111 lange ongeschikt- 11 door van een hand, jHij van 1 B HI B van een X a van elken serd tegen ongelukken voorU U hJ heid tot werken VV een ongeluk voet of oog AOU een duim illw wijsvinger La%3 anderen vinger Deze üitkeerlngên worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „holl. fllg. Verzek. Bank" tè Schiedam BROOD EN BLOEM. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is goedgekeurd ie bepalen, de navolgende maximum prijzen vast te stellen le. Tarwebloem (gebuild inlandsch, uitsluitend één soort) groothandelprijs per 100 K.G. 26.25, kleinhandelprijs per K.G. 0.33. 2e. Tarwewaterbrood (gebuild) spe ciaal vastgesteld voor deze gemeente, 0.27H. per K.G. 3e. Bruinbrood (onge,build) per 400 gram 0.05. Vlissingen, 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MAXIMUMPRIJZEN VISCH. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is goedgevonden, te bepalen dat de bij zijne beschikking dd. 22 Januari ji. no. 7610, afdeeling Handel, vastgestelde maximumprijzen voor vol le haring (zonder staart, gezouten), voor maatjesharing (zonder staart, ge zouten) en voor gemarineerde haring (zonder kop, met staart) met ingang van 3 Maart 1917 zullen gelden voor alle volle haring, maatjesharing en ge marineerde haring, al of niet van be paalde lcenteekenen voorzien. Vlissingen, 7 Maart 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel krachtens artike len 6, le lid en 8, le lid der Distributie- wet 1916 is goedgevonden te bepa len I. dat met ingang van heden zal zijn verboden het gebruik van runderkop- penvleesch en runderharten als grond stoffen voor de bereiding van andere levensmiddelen II. dat met ingang van 15 Maart 1917 zal zijn verboden het leveren, verkoo- pen of te koop aanbieden van levens middelen, bereid in strijd met het sub 1 bepaalde. Vlissingen, 6 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het financieel beleid van minister Treub. Het „Hbl." meldt, dat binnenkort een der leden van de Tweede Kamer ge bruik zal maken van de onlangs door den voorzitter in uitzicht gestelde gele genheid om, in verband met de reden van het aftreden van den heer Van Gijn, DOOR JL. K-AHS. 32—o— (MijK Tertota. Om dat huwelijk wil vader hem niet ontvangen, mompelde Florent. En diezelfde vader dwingt mij tot een ver bintenis, die oneerlijk en valsch is... De wereld laakt onkel Pierre, prijst mij ge lukkig O, wat een bedrog, wat een valsche begrippen om ons heen In 't bosch leerde onkel Pierre z'n vrouw bennen, en na jaren keert hij er nog terug, om 't oude geluk te herleven... En ik, hoe zal ik altijd blozen als ik aan ni n verkeering denk Vader veracht z'n schoonbroer, den eerlijken, oprechten man, en vader 'aadt op mij zijn schuld, zijn last... "aar hij is m'n vader... en kan ik hem jn de ruïne en misschien in den dood aten gaan En moeder, m'n goede, liefderijke moeder I O, altijd die zelfde gedachten? Waarom redeneer ik, waar om hoop ik nog Doch Florent kon zijn gedachten niet aan banden leggen, de stem van zijn aan minister Treub in openbare verga dering inlichting te vragen over de po litiek, die hij denkt te volgen in zijn financieel beleid. Nederland en de duikbooten-oorlog. Het Reuter-bureau meldt uit Londen Eenige organen van de Nederlandsche pers oefenen critiek uit op de jongste Engelsche Order in Council, waarin zij tot het besluit komen, dat Engeland met opzet probeert, de Nederlandsche schepen het slachtoffer te doen worden van de Duitsche onderzeeërs. Reuter verneemt uit welingelichte kringen, dat men deze conclusie aan persoonlijke opvattingen toeschrijft. Na de aankondiging van den onbe- beperkten duikbooten-oorlog door de Duitschers zoowel aan de neutralen als aan de oorlogvoerenden, was het voor de toekomst noodig, dat Engeland de noodige stappen deed om de Duitsche plannen te dwarshoomen, door de neu trale schepen te dwingen in haar belang te varen. Duitschland geeft toe, dat zij de neu trale schepen van de zeeën wil doen verdwijnen. De order beperkt de groote wereldvaart. Als Nederland aanneemt wat Duitsch land voorschrijft en de meedoogenlooze daad ondersteunt, door toe te stemmen in den on beperkten duikbootenoorlog tegen de neutralen, zonder meer dan een zwak protest en wanneer zij onder één hoedje speelt met Duitschland, kan het geen aanspraak maken op faciliteiten of consideraties van Engeland. De „Princess Melita". Het gewapende Engelsche stoomschip „Princess Melita" is na inneming van water en proviand weer naar zee ver trokken en was om 8 uur nm. in zee. Minister Treub. „Het geheim der kracht, die van hem uitgaat aldus prof. De Vooys in de „Mosgroene" over imin. Treub schuilt in het samengaan van verschillende zeldzame eigenschappen. Door de uit gebreide kennis op velerlei gebied in staat om de beteekenis van de meest verscheiden vragen, die hem gesteld kunnen worden, tot in bijzonderheden te doorgronden, vermag mr. Treub door een veelzijdig geoefende bekwaamheid verschillende oplossingen zoo snel te overzien, dat ieder die met hem werkte getroffen is door de sterkte der argu menten, waarmede hij die keuze kan rechtvaardigen. Dit komt des te duide lijker naar voren, omdat mr. Treub de gave bezit om van een en ander een glasheldere uiteenzetting te geven, die steeds treft door de volkomen logische en schijnbaar eenvoudige ontwikkeling der gedachten. Wat echter voor een Mi nister in zijn dagelijksch beheer van nog grootere beteekenis wordt, is het ver mogen oim zonder aarzeling of opont houd zijne beslissingen, op schrift te stellen.Met evenveel gemak als hij mon deling een onmiddellijk bescheid geeft op de dikwijls ingewikkelde kwesties, die hem voorgelegd worden, en waarin zijn scherp verstand tot op de kern doordringt, kan hij op schriftelijke ge- hart niet snoeren 't Werd donker in 't bosch. De vo gels zwegen. Stilte hing in de dreven, boven de struiken. Florent wandelde een laan af, die op den steenweg uitkwam. Plots hoorde hij stemmen. Een schok voer door zijn lichaam. Neen, Fernand... nu niet meer... laat me gaan 't Is al zoo laat. Zeg, dat je van Uitenhage komt Neen, ik moet naar huis. 't Is nu wel geweest. Florent trilde. Dat was Jeanne's stem.... En 'Fernand Hij moest zich geweld aandoen om na te denken. Fernand Een eindeke ga ik nog mee. Maar niet ver Tot aan de kalsyde. Niemand kan ons in 't bosch zien. En deze week zult ge m'n schuld vereffenen, hé Ja- O, je zijt goed. Florent wist het nu. Hij had ook de tweede stem herkend Fernand, de schoone Boschkanter, zooals men hem noemde... een slanke, lange jongeling, knap van wezen, zwart van lokken en oogen, ijdel, steeds goed en met zwier gekleed, maar een zwerver, een avon turier. gevens zijn oordeel neerschrijven. Soms zijn het slechts enkele zinnen, soms wordt de aanteekening langer, en niet zelden worden pagina en pagina met het ronde vlugge en duidelijke schrift voorzien, waarvan .geen woord op het volgende behoeft te wachten alles zonder omhaal en toch ook nimmer on duidelijk door kortheid. Een dergelijk snel werken gaat bij mr. Treuib samen met een volledige be- heersching der verdeeling van zijn be schikbaren tijd. Wie hem voor belang rijke besprekingen bezocht, zal onge twijfeld naast een bevrediging over een zakelijk verloop bemerkt hebben, dat in weinige minuten veel werd afgedaan zonder één oogenblik den indruk te hebben verkregen van overhaasting. Voegt men daarbij dat de beschikbare arbeidstijd van dezen minister niet nauw beperkt wordt afgemeten, daar hij «misschien wel eens te veel op de onuitputtelijkheid van zijn werk kracht vertrouwt, dan kan ieder zich een denkbeeld maken van de grondsla gen waarop het zelfvertrouwen van mr. Treub berust. Hij weet namelijk te kunnen wat hij wil en hij wil een groote taak voor zich hebben, hoe grooter hoe liever." Weg. Kamers van Koophandel. In „Irene" te Utrecht werd gisteren een gecombineerde vergadering gehou den van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. De heer J. M. P. Harte, voorzitter van de Utrechtsche Kamer nam de leiding der vergadering op zich en heette den regeeringsvertegenwoordiger, mr. j. B. A. Everwijn, referendaris aan het de partement van landbouw, nijverheid en handel, hartelijk welkom, waarna spre ker de voorgeschiedenis van het hou den dezer gecombineerde vergadering besprak. Hij deed hierbij uitkomen, dat het initiatief daartoe uitging van de Kamer te Meppel. De heer R. Houwink, uit Meppel, hield een inleiding over de vraag: „Zijn de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland tijdens deze econo mische crisis door den oorlog ontstaan geraadpleegd in zake den handel en de industrie betreffende?" Spr. merkte allereerst op, dat toen 1 Augustus 1914 de groote oorlog uitbrak en in ons land door de Hooge Regee ring maatregelen genomen moesten worden, waai door een geregelde voort zetting van allerlei bedrijven kon wor den gewaarborgd en tevens de voor ziening van het noodige moest worden geregeld, het op den weg der autori teiten had gelegen, zich het bestaan der Kamers van Koophandel en Fabrie ken te herinneren. Deze Kamers waren toch de licha men uit en door den handel en de in dustrie gekozen, die geacht konden worden ter zake kundig te zijn. Vervolgens kwam in behandeling de inleiding, te houden door mr. W. H. A. Elink Schuurman, oud-secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hilversum, (e Hoek van Holland, over vraagpunt 2 Is een reorganisatie der Kamers van K. en F. in Nederland ge- Groote God, Jeanne en Fernand I zei Florent ontsteld. Jeanne spant met hem... misschien al lang... Ze konten bij avond samen in het bosch. Daarom was Jeanne zoo haastig en mocht ik haar niet naar huis brengen O, God, is zij zóó laag, zoo min 1... En de jongeling wilde haar achterna snellen en alles verwijten... eensklaps niet haar breken, zich van den keten bevrijden. Laat ze doen Ik moet naden ken, sprak hij dan bij zichzelf... O, God, wat een ontdekking Wat is Jeanne dan Waarom zocht ze mij zoo Moet ik voor de wereld haar man zijn, opdat ze 'haar valsch spel zou kunnen voort zetten Nog niet gehuwd en reeds Flo rent den Boschkanter tot echtbreker be stemd. Maar waarom kon ze me zoo hartstochtelijk aankijken Heeft ze dan twee mannen lief uit zinnelijkheid?... Florent wilde er van overtuigd zijn, dat hij zich niet vergiste. Langs een zijpad liep hij naar den straatweg, en verdook zich achter een struik. Hij hoorde het paar naderen. Nu niet verder, Fernand Neen... Ik ga rap naar huis... Tot wanneer 'k Weet het nog niet... 'k Moet nu zeer voorzichtig zijn... Ja, je gaat trouwen... niet met den wenscht, zoo ja, op welke wijze zou dit kunnen geschieden In zijn inleiding hieromtrent beoogt spr. na herinnerd te hebben aan de vroeger gedane pogingen van de Kamers van Koophandel, dat eensdeels noodig zijn enkele wijzigingen van organieken aard. Aan de afhankelijke houding der Kamers ten opzichte van de gemeente besturen moet z. i. een einde komen. Zij behooren zelf de kiezerslijsten vast te stellen. Voorts zijn de middelen der Kamer te beperkt. En het tegenwoor dige stelsel van kiesrecht, dat sinds 1896 op eigen aangifte berust, is verder ai zeer weinig geschikt om de belang stelling in de Kamers te vergrooten. Het aantal kiezers neemt steeds af. Intusschen is spr. van oordeel, dat het inwinnen van het advies der Kamer door den gemeenteraad in bepaalde zaken verplichtend behoort te worden gesteld. Aan de orde was daarna het vraag punt De organisatie van den handel en de industrie na den oorlog. Prof. mr. M. G. J. Bruins, uit Rotter dam, gaf een korte inleiding betreffende dit punt. Hij wees er op, dat in de laatste twee maanden, na het verschij nen van het praeadvies, in den toestand in Europa eenige wijziging is gekomen. Prof. Treub stelt in dit praeadvies de plannen van de midden-Europeesche rijken tegenover die van de entente- landen. Wat betreft midden-Europa is de toestand vrijwel hetzelfde gebleven, doch het entente-plan is naar sprekers meening vrijwel van de baan. Dit wil niet zeggen, dat bij die landen geen streven zal bestaan om elkaar bij te staan, doch de drang van Juni 1916 is weg. Mr. C. Fikkers uit Amsterdam, be handelde vervolgens het vraagstuk is de invoering van een handelsregister voor den handel en industrie in Neder land gewenscht, zoo ja, hoe kan dit worden ingericht om aan het doel te beantwoorden, nl. den bona fide-handel te steunen Spr. had hieromtrent een praeadvies uitgebracht, dat hij ter ver gadering nog toelichtte. Hij verklaarde zich voor de invoering van een han delsregister en gaf de vergadering in overweging bij den betrokken minister met nadruk aan te dringen op de tot standkoming van een wet tot het in stellen van een handelsregister. Paaschoefening kaderlandstorm. Van 914 April zullen in de omstre ken van Nijmegen oefeningen van den kaderlandstorm worden gehouden. De vrijwilligers, die aan de oefeningen deelnemen, zullen ondergebracht worden in de kazerne der koloniale reserve en beschouwd worden als te zijn gedeta cheerd bij een legeronderdeel te Nijme gen. Behalve de vrijwilligers van den kaderlandstorm, die verplicht zijn aan bedoelde oefeningen deel te nemen, kunnen ook gewone vrijwilligers van alle rangen tot een beperkt aantal worden toegelaten. Het geheele aantal deelnemers zal ongeveer 800 bedragen. Met de algemeene leiding en het al gemeen toezicht is beiast de inspecteur Boschkanter, dat versta ik... En Fer nand laat je loopen Neen, zeg ik... Maar nu moet ik wat oppassen. Tot wanneer dan Ik zal een briefje bij den boom leggen. Nu ga ik... Florent hoorde dat ze eikander kus ten. Jeanne snelde voorbij. Fernand bleef nog een wijle staan. Dan lachte hij spottend. Liefrinks dochter, zei hij, die ach ter den Boschkanter loopt Dat moes ten de menschen eens weten En Flo rent Uitenhage, die zich de gelukkigste van de wereld gevoelt De schoone Boschkanter kent z'n lief beter dan hij. Lieftink's dochter, m'n rijk lief.. Allez, ze is weer weg. En een deuntje fluitend, keerde de jonkman terug in het woud. Florent ging den straatweg op. Nu weet ik 'i zeker, mompelde hij. O, wat een gemeene deerne En zij zou m'n vrouw worden Nu kan vader het niet meer eischen Alles zal ik hem vertellen... Me weggooien voor een slet, neen, dat vraagt een vader niet En eensklaps gevoelde Florent zich vrij en groote vreugde beving hem. De keten was verbroken. Hij zou Jeanne morgen alles in haar gelaat zeggen... Hij had zich moeten vertoonen, toen ze van Florent afscheid nam... Maar ont- van den landstorm, die zal aanwijzen de verder benoodigde officieren en onder officieren, geschikt en genegen om op te treden als instructeurs of aanvoerders. Met het commando wordt belast kapitein J. W. Klein. Voor hen, die op 9 April uit gods dienstige overwegingen niet wenschen te reizen, zal een uur op 10 April vast gesteld worden, waarop zij zich te Nijmegen moeten bevinden. Loodswezen, Bij Kon. besluit van 5 dezer is, met ingang van 1 Mei: lo. kapitein ter zee i. T. van Slooten eervol ontheven van de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 4de en 5de district 2o. aan kapitein ter zee 1. T. van Slooten op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen; 3o. tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebake ning en verlichting in het 4de en 5de district te Rotterdam, de kapitein ter zee C. Kruys. Een mijn aangespoeld. (Historisch.) Een lezer schrijft aan het „Hbh": De onderofficier van de wacht zit, rustig zijn pijpje rookende, in de stem mige oude raadszaal van het visschers- dorpje op Walcheren, welke zaai als compagniesbureau is ingericht. Plotseling wordt hij uit zijn over peinzing opgeschrikt door een lang en driftig bellen aan de telefoon. Met één sprong is hij aan het toestel, drukt den hoorn aan het oor en roept: „Hallo, u spreekt met het cantonnementJa Waar zegt u?Een mijn?Een veldwachter er bij?Ja, zeker, ik versta u heel goedGevaar?Ja, dadelijk, zeker, natuurlijk.... Met wien?.... Met den burgemeester van N. Ja, dadelijk burgemeester, dadelijk, dadelijk? Vlug hangt hij den hoorn weer aan het toestel, zet zijn kepi op en vliegt 't bureau af naar den luitenant, dien hij gelukkig op straat tegenkomt. Gehaast en stotterende, om op adem te komen, bericht hij„De burgemeester van N heeft getelefoneerd dat er een mijn is aangespoeld bij Njuist op den hoek van de Schelde en 't Sloe. Er staat al een veldwachter bij, maar met het oog op 't gevaar verzoekt de burgemeester er dadelijk een wacht bij te plaatsen." Ordonnances worden door het dorp gestuurd om den sergeant van den dag, den sergeant-majoor-instructeur en den commandant van de politiewacht, en zes man zullen met een O. O. worden aangewezen voor een wacht. Als een loopend vuurtje is het be richt hetdorp doorgegaan de militairen trachten zich blijkbaar uit de voeten te maken, om niet voor de wacht te wor den aangewezen. Daarom wordt beslo ten appèl te blazen en weerklinkt door de rustige Zondagavondstilte, terwijl de vrome burgers in de kerk zijn, het be kende „Appèl!" Ais de militairen op de markt bijeenkomen, gaan juist de kerk- maskerd zou ze worden Vrij Doch Uitenhage dacht verder na. Vrij En wat dan? Toch de ruïne... Geen huwelijk, geen redding... En was hij beter dan Jeanne Zij ge droeg zich schandelijk. Maar hij Als hij straks voor het altaar zich met haar liet verbinden, stond hij dan niet als een bedrieger en meineedige voor God en de menschen Loog hij niet tot zijn moeder, zijn zuster, tot de ouders Lief rink - - Vrij? herhaalde Fiorent. En dan 't failliet... vaders dood... moeders wan hoop... Neen, ik kan den keten niet af schudden, ook nu nog niet. 'k Ben en 'k blijf gebonden. Ik krijg een boe leerster tot vrouw... Maar men drijft mij er toe Och... te gemakkelijker om alleen voor 't oog van de wereld gehuwd te zijn en gescheiden onder 't zelfde dak te wonen en alles als een handelszaak te beschouwen Zijn gedachten woelden nu om die ontdekking. Laat ze doen riep Florent in wan hoop. Nu zeg ik haar niets, laat ze doen... ik blijf koel en stug... ik huw... ik red de firma... en dan... o, God weet het, wat er dan gebeurt Ik ben een willoos werktuig... Ze drijven mij waar ze willen... ik lever mij over... maar de zaak Uitenhage valt niet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1