schs vertaling, cbe urtafing. sche vertaling. DIMSDAO MAART 55e Jaargarag d Kapitein. feJES, •ODE, TBODE. BINNENLAND \o« SS' 1917' )0,Geb. f2,50 erste afdeeling met de Neder- nende handelt roorden en uit- J 1 opgenomen Nederlacdsehe landel gebruikt. Jbaar, tmsterdam. n Walcheren be- een gepensioneerd im te worden ge- missaris. n zich zoo spoedig :e wenden tot het n, Oranjestraat 4, GEDINGEN IVRflGEN. 68 ton jacht een •per. teren, Zeeuwsche t vereischt. Hoog 'óór of op 1 April trekkingen en ge- Brieven onder oekhandel W. P. 3N, 's Gravenhage irerk. H. DOMMISSE, (pril of eerder, in Goes een HOTEL blER. een iElV ten. AdresHotel Bellamypark 25, lbode, aan te melden /alstraat 47. L, Villapark 125, t nette ch aan te melden en 87a uur. >ode kunnende wer- iss. Courant". adhuisstraat 27, f 1 April een RATIS per week. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ijjlpysFirma f. Ifil GE VELDE Jr., Kliini Harkt §8, ïiissinp. Jtöoa toe. iS ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twéémaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6H ct. per regel Verschijnt Égeiijks, nitggzonderd sp Zondag en alpmeen erkende Christelijke tsestdagen De abonné's, in 't bezit eener Ofl Hf! gulden bij levens- Fjr'tfh gulden bij dood gulden bij verlies 4 gulden bij verlies 4 jf| gulden bij verlies f» gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 8IIII8 lange ongeschikt- J door <||g| van een hand, |K|| van ggigg vaneen van eiken gerd tegen ongelukken voor: Ld IJl HU heid tot werken g %S%3 een ongeluk voet of oog JL&ft# een duim AUw wijsvinger anderen vinger Qtze ultkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „HoSI. /tig. Verzek. Bank" të Schiedam GEMEENTEBESTUUR EIEREN. Burg. en Wetli. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, krachtens de ar- tikelen 2 en 8 der Distributiewet 1916, is goedgevonden voor versche kipeieren met ingang van 5 Maart a.s. vast te stellen een maximumkleinhandelprijs van 9 cent per stuk. Vlissingen, 5 Maart 1917 Burg. en Wetli. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. PLUIMVEEVOEDER. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, krachtens art. 8 der Distributiewet 1916 is ingetrokken zijn besluit van 5 October 1916 (Pluim- veebesluit 1916) en met ingang van 1 April 1917 het pluimveevoeder niet meer zal worden verstrekt door tus- schenkomst van de gemeentebesturen dat voor winkeliers de voorwaarden, waarop pluimveevoeder voortaan zal worden verstrekt, ter inzage liggen ter Gemeente-Secretarie (bureau Distribu tiebedrijf). Vlissingen, 6 Maart 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Mail- en passagiersdienst op Engeland. Het „Holi. Nb." meldt uit Berlijn Naar aanleiding van het Reuter-be- richt dat de Duitsche regeering onder handelingen heeft gevoerd met de Mij. Zeeland over een geregelden mail- en passagiersdienst op Engeiand, wordt medegedeeld „Onderhandelingen met Nederland worden niet gevoerd. In de nota, waarin aan de neutrale regeeringen mededee- ling werd gedaan van den verscherpten duikbootenoorlog, is de vaart tusschen Vlissingen en Southwal voor het passa'- giersverkeer onder zekere voorwaarden toegestaan. Of Nederland van deze Duitsche concessie gebruik maakt of niet, is niet onze zaak. In ieder geval zijn bij dezen maatregel onderhandelin gen volstrekt niet noodig." De opcenten op de Inkomsten- en Vermogensbelasting. De minister van Financiën kan zich niet vereenigen met de zienswijze van de leden, die de voorstelling van den financieelen toestand, in de memorie van toelichting gegeven, te pessimistisch achten. Hij betoogt, dat hetgeen in 1916 boven de raming werd ontvangen, groo- tendeels is toe te schrijven aan tijdelijke omstandigheden. In het bijzonder geldt dit de abnormaal groote opbrengst van FEUILLETON I 1 DOOR JA. HANS. 311 o— (liaatiK verbodei. Florent deed een poging om te ver trekken, maai de oude wilde e, niet van hooren, en Jeanne ook bleek weinig lust te hebben reeds heen te gaan. Nu al weg 1 zei Zulma. Neen, nog niet Ik heb je nog wat te zeggen ook. Ieder weet dat vrouw Lieftink een goe de Christinne is.,. Ik heb veel ondervin ding en ken de wereld, en 't is mijn plicht je te wijzen op al 't ernstige van 't huwelijk. Zulma weidde uit over de gebreken en ondeugden van mannen uit het dorp en stelde ze als afschrikwekkend voor beeld voor Florent. En ook onder den maaltijd ging ze hiermee door, verma nend, critiseerend, veroordeelend, te vens op haar ziel verzekerend, dat ze geen klappeie was... Soms kon Florent niet nalaten haar legen te spreken. Dan werd Zulma nog bitser. Eindelijk mochten de verloofden heen gaan. den suikeraccijns en van den geslacht accijns, die tezamen ten naastenbij f 8.000.000 boven de raming opbrachten. Ook op de inkomsten uit de zegel- en registratierechten, die de raming met f 4 600.000 te boven gingen, deden de buitengewone omstandigheden en de aanhangige herziening dezer belastingen haar invloed ongetwijfeld gevoelen. De minister meent, evenals zijn ambts voorganger, dat er alle reden zal zijn om zich gelukkig te prijzen, wanneer de raming der middelen in 1917 zoodanig zal overschreden worden, dat de eerlang te behandelen duurte-bijsiagen, welke op f 5,600,000 worden geraamd, daar door gedekt worden. Voorts is de minister van oordeel, dat uit de nieuwe heffing voor 1917 niet op meer dan het door zijn ambtsvoorgan ger genoemde bedrag van f 15.400.000 mag gerekend worden. De minister wijst op het geraamd ongedekt tekort van f 8.000.000, en kan het bezwaarlijk als overdreven achten van dit tekort een deel, groot f 3.000.000, door onmiddellijke belastingverhooging te dekken. Het is den minister niet duidelijk, welke voorstelling zich de leden maakten, die meenden, dat indien de uitkomst van den dienst van 1917 mocht tegenvallen, de minister nog altijd een voorstel tot heffing van nieuwe opcenten -aanhangig zou kunnen maken. Deze heffing zal toch wel niet met terug werkende kracht kunnen geschieden. Het beroep, hetwelk sommige leden deden op de opbrengst der Oorlogs- winstbeiasting, berust, naar het voor komt, op een misverstand. Met eenige zekerheid kan een schatting van die opbrengst nog niet worden gemaakt. Doch welke sommen uit deze belasting ook mochten verkregen worden, deze zullen toch bij lange na niet zoo be langrijk kunnen zijn, dat zij met de opbrengst der Verdedigingsbelastingen, voldoende zouden zijn om alle crisis- uitgaven te dekken. Deze uitgaven hebben, volgens een voorloopige becij fering, tot 1 Februari 1917 omstreeks 590.000.000 gulden bedragen, en zullen, zoolang de bestaande toestand voort duurt, maandelijks niet minder dan f 25.000.000 vorderen. Eerst na volledige dekking van deze uitgaven en hier van kan wel geen sprake zijn zou de hierbedoelde belasting van invloed kun nen zijn op de normale begrooting. Oorlogsbrood. De aankondiging dat ten aanzien van onze voedselvoorziening de straffe maat regel van vermenging van het tarwe meel met aardappelmeel en zemelen, dreigt genomen te worden, heeft heel wat opschudding in den lande gewekt. Tegen rantsoeneering door middel van broodkaarten, bestaat minder bezwaar, nu men zich daaraan heeft leeren aan passen, maar dat zai niet gaan met het verknoeien van ons brood, waardoor inen het niet alleen minder smakelijk maakt, maar voor vele gestellen ook ongenietbaar en schadelijk. Is inderdaad de nieuwe regeling niet te vermijden, dan verzachte men haar zooveel mogelijk. Er zijn menschen, Je hebt nichte nogal eens tegenge sproken, zei Jeanne. 't Is een venijnige tonge Ja, ze klapt gaarne van de men schen, maar laat ze doen 't is een suikernichte, we moeten er van erven. Ze is veel rijker dan de menschen we ten. Ze is gierig. Wij kregen brood met een klein brokje kaas, maar ze kan lieur geld niet in haar kist meenemen, en ik weet zeker, dat ze alles aan mij nalaat. Maar, Jeanne, er zijn toch nog ar me familieleden. O, die kennen we niet. Maar ze zoün Zulma's erfenis be ter kunnen gebruiken dan wij. Ons overweeg! 't geld ook niet. ik ben dikwijls bij Zulma... en 't is niet voor hare sermoenen., 't is om in de gunst te staan. Florent hield harde woorden tegen. Jeanne sprak immers, zooals hij 't van haar moest verwachten, en, eenmaal '1 offer aanvaard, wat baatte het dan zich nog te verzetten, van idealen te gewa gen, welke zij niet begrijpen kon, zijn hart te uiten, dat immers onder goud gesmoord werd Hebben we nog veel familie te be zoeken vroeg hij. Nog eenige onkels en tante's... We kunnen morgen naar onkel Louis gaan, fe Ghistel. Maar de arme familie slaan we over die wordt op de brui loft ook niet gevraagd. zware werkers (polderjongens, ertssjou wers, schoonmaaksters e. d. g.) die allicht minder bezwaar hebben tegen klef en moeilijk verteerbaar brood, wanneer zij maar niet beknibbeld worden op hun dagelijksche portie. Andere personen daarentegen zullen zich graag verge noegen met een minder kwantum, als de tarwe maar niet verknoeid wordt door minderwaardige bestanddeelen. Het „N. v. d. D." wijst er terecht op, dat nu dat andere voorname voedings middel, de aardappel, schaarsch en veeltijds ongenietbaar is, liet niet aan gaat er nog een verknoeid brood bij te voegen. Zou daarop nu niet iets te vinden zijn, bijv. door de keus te laten tusschen een geringer kwantum gewoon brood of een grootere hoeveelheid oorlogs brood In elk geval lijkt een uitzonderings maatregel voor zieken en zwakken ge biedend noodig, ook al zou daarvan eenig misbruik worden gemaaktdit gevaar is geringer dan het gevaar voor ondervoeding bij zeer velen. Het heeft allen schijn dat de regeering bij het uitdenken van den nieuwen maatregel onze voedingsdeskundigen geheel buiten spel heeft gelaten. Wat zullen die er wel van zeggen Onze scheepvaart. De uitvoerende commissie van de N. O. T. meldt dat hare onderhandelingen met de Britsche regeering tot het re sultaat hebben geleid, dat het stoom schip „Wilis" van de Rotterdamsche Lloyd, hetwelk met lading en passagiers op de uitreis naar Ned.-Indië ongeveer 3 weken in de haven van Bergen lag te wachten, thans de vaart naar Indië via Halifax en het Panamakanaal kan volgen, terwijl het scfSp, ingevolge de getroffen regeling, ^èèn haven in En geland behoeft aan te doen. De „Copenhagen" gezonken Volgens mededeeling van de beman ningen van de gisteravond te Hoek van Holland aangekomen schepen „Nots" en „Staveley", zou het stoomschip „Copen hagen", van de Great Eestern Railway Cy. (Harwich-lijn) gezonken of zinkende zijn. Gisterochtend ongeveer 10 uur was het schip dicht bij den Noord-Hinder in, naar men meende zinkenden toestand waargenomen. De „Copenhagen" was op reis van Londen naar Hoek van Holland. Het schip mat 2570 ton, bruto en 1092 ton netto. Nader meidt men dat de bemanning van de „Copenhagen" aan boord van het ss. „Maas" moet zijn en volgens het te Hoek van Holland aangekomen tank- stoomschip „Hestia" was het stoomschip „Copenhagen" gistermiddag ongeveer 1 uur ter hoogte van den „Noord Hinder'' nog drijvende met een gat in de zijde De proef mislukt. (Mr. H. P.) M. (archant) schrijft in den „Vrijzinnig-Democraat" over de economische ooriogs-organisatie als 't Is natuurlijk zooals ze het bij je thuis willen. Ga je mee naar 't on zent Neen, ik wil naar huis... Dan ga ik mee. Och, laat maar Florent, 't is nog wel een uur licht. Nu ben ik niet schuw en gij hebt zeker nog werk ik zal wel alleen gaan. Tot morgen, hé? Kom om één uur. dan gaan we mei den auto naar Ghistel. Goed. Zij reikte hem de hand en scheen plots gejaagd om te vertrekken. Florent ■had reeds bemerkt, dat zij veel minder opdringerig was, nu ze zekerheid had, dat zij zijn vrouw worden zou. Geen lust gevoelend reeds naar huis te gaan, waar moeder hem altijd zoo vreemd aankeek, als wilde ze tot in zijn ziel lezen, besloot Florent nog een wan deling te doen. Hij begaf zich naar het bosch. Hoe vreedzaam lagen daar de mooie dreven De vogels kwetterden nog in de hooge, oude boomen, maar reeds zakte de schemering neer, de voorbode van den stillen nacht. Bij de hutten der Boschkanters was 't nog roerig. Kinderen bereidden 't avondeten, mannen hakten hout of maakten bezems. Eensklaps hoorde Florent een be kende stem. Iemand zong Al die daar zegt, de reus die komt de reus die komt, proeve van een stelsel van Staatssoci alisme. ,/Dat in dezen tijd uitbreiding der overheidsbemoeiing noodzakelijk is, dat van deze maatregelen na den oorlog een en ander zal blijven bestaan, niemand onzer ontkent het, ai zouden de socia listen gaarne zien, dat wij 't ontkenden. Wat wij beweren is dit, dat het ge heel van de maatregelen, in dezen tijd genomen, als proef van een normale, blijvende organisatie, een afschrikwek kende kracht heeft. Wat de sociaal-de mocraten hierin voor aantrekkelijks kunnen zien om het geheel te behouden en uit te breiden, is ons een raadsel. Hoe onhoudbaar deze organisatie op den duur zou zijn, blijkt eiken dag. Als de aardappelen duur zijn, ligt het aan Posthuma als er slechte steeën in zit ten, is Posthuma de schuld als er g;een havermout in 'den winkel is, geen suiker of zeep,Posthuma wordt gevloekt is 't brood te kruimelig, Posthuma heeft het gedaan is de gasrekening hoog, men stelt Posthuma aansprakelijk. Meent men, dat deze klachten zouden verstommen, als er geen oorlog meer was Er is geen enkele reden om het aan te nemen. Laat de geheele distribu tie in handen van den Staat, geef hem naar den zin der sociaal-democraten, de productie nog er bij, en de klachten, de ruzies, de ontevredenheid, de onrust, zij zuilen niet meer uitzonderingstoestand zijn, zij zullen chronisch, blijvend wezen Wie zich verbeeldt, dat de misère aan den persoon van den minister Posthuma is te wijten, moet maar eens over de grenzen kijken, naar den grooten Ba- tocki hem gaat het, in het land der voorbeeldige organisatie, precies zooals Poslhuma hier. En nu wezen wij alleen nog op de klachten van de verbruikers in de kringen van den handel en de voortbrenging is het nog veel erger. A.ls proef van een stelsel van Staatssocia lisme is de economische oorlogsorgani satie mislukt. Staatsraad Huber in den ouderdom van 74 jaar is over leden mr. U. H. Huber, lid van den Raad van State. Tot vóór weinige dagen nam hij nog deel aan de belangrijke werkzaamheden van dat hooge Staatscollege, waarin hij zitting had sedert 1894. Aanvankelijk maakte hij daarin deel uit van de afdee ling van de geschillen van bestuur, wel ker werkzaamheden steeds uitgebreid zijn en ook reeds toen van grooten om vang waren. Laatstelijk was hij voor zitter der afdeeling Financiën en als lid had hij nog zitting in de afdeeling Bin- nenlandsche Zaken. Na te Leiden te zijn gepromoveerd, vestigde hij zich als advocaat te Leeuw arden, zijne geboorteplaats. Later werd hij tot Rijksadvocaat aldaar benoemd. Vervolgens kreeg hij zitting in de Provinciale Staten van Friesland en het district Dokkum vaardigde hem af naar de Tweede Kamer. Hij was lid van de Commissie voor de Waterstaatswetgeving. Een klok voor Prinses Juliana. De Koningin heeft, zoo meldt „de Ze liegen er om. Reuske, reuske, keere weerom, keere weerom Reuzegom. Sa, moeder zet de pap op 't vuur, de pap op 't vuur, De reus ziet zuur, de reus ziet zuur. Reuske, reuske, keere weerom, keere weerom. Reuzegom. Sa, moeder, tap van 't beste bier, van 't beste bier, de reus is hier. Reuske, reuske, keere weerom, keere weerom. Reuzegom. Dat is onkel, Pierre, mompelde Florent. Hij loerde van achter een struik. Hij zag zijn oom te midden van een groep boschkanters-kinderen, en voor hen zong hij 't oude reuzenlied, en de kleinen monkelden en, schaterden, en sommigen dansten op hun bloote voetjes in 't zand, zwaaiden de armen, wiegelden 't lijf en 't hoofdje, zoodat de gouden lokken zwierden. Sa, moeder, snijd een boterham, een boterham, de reus ziet gram. Reuske, reuske, keere weerom, keere weerom. Reuzegom Nieuwe Ct." een Oud-Hoiiandsche klok laten vervaardigen voor Prinses juliana (door de firma H. Th. van Wijck Zn. in den Haag). Onder de wijzerplaat is een afbeelding van de inneming van den Briel, voorgesteld door bewegende fi guurtjes, die onder het spelen van het carrillon In naam van Oranje te voor schijn komen, vervolgens de in brand gestoken poort rammeien om daarna bij het einde van het derde vers van het lied van Koppelstok te verdwijnen. Op den voorgrond ziet men Simon de Rijk, die de soldaten aanvuurt tot be storming over te gaan. Daarachter gaat fier het geuzenvaandel omhoog, de vaan drig op den voet gevolgd door een hoofdman, met enterbijl gewapend, het militair saluut brengend. Andere troepen komen aan wal, weer anderen komen in sloepen aangeroeid van de vloot, die op stroom ligt. Dit mechaniek werkt alleen op 8, 10 en 12 uur 's morgens en op 2, 4, 6, 8, 10 en 12 uur 's middags. Na midder nacht speelt de klok niet tot's morgens 7 uur. Op de overige uren, b.v. 1, 3. 5 uur, enz. speelt de klok de liedjesDe Zilvervloot, Ze zullen hem niet temmen, Al is ons prinsje nog zoo klein, Wien Neerlandsch bloed, Friesch Volkslied en Wilt heden nu treden. Op de boven-voorzijde van de voor stelling vindt men de portretten van graaf Lumey van der Mark en van Willem van Bloys van Treeslong. De klok is geheel Nederlandsch fa brikaat. Samenwerking van Socialistische partijen. De S. D. P. heeft per referendum besloten bij de eerstvolgende Kamer verkiezingen met de Bonden van Chris ten-Socialisten samen te werken en vrerdor in gogn dictriot mot oor» togon - candidaat uit te komen, en over en weer elkanders candidaat te steunen.. Zoo zal candidaat gesteld worden in Den Haag II, in Rotterdam en in West stellingwerf, de heer D. J. W. Kruyt, te Gennep, en Amsterdam VIII ds. B. de ligt, te Utrecht, in de districten Leeuw arden en Utrecht ds.' A. R. de Jong, te Helmond, en in het district Franeker, ds. L. de Baan, te Oenkerk. Boaz. Onder voorzitterschap van den heer H. Colijn is Zaterdag te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering van de Chr. Patroonsvereeniging „Boaz" gehouden. In zijn openingswoord zeide de voor zitter, dat hij met het oog op de bui tengewone tijdsomstandigheden zitting heeft genomen in het bestuur van Boaz. Hij voorziet na den oorlog een groote verandering op maatschappelijk en so ciaal terrein er zal een strijd ontstaan, die in het bijzonder gevoerd zal moe ten worden tegen het staatssocialisme en waarin Boaz ook een belangrijke rol zal hebben fe vervullen. Een sterke organisatie alleen zal dag paal en perk kunnen stellen aan de steeds toenemende staatsbemoeiing. In de huidige omstan digheden is deze staatsbemoeiing nood- Meneer Vermeulen, je hebt 't oude liedeke nog niet vergeten, zei 'n vrouw, die lachend 't vroolijke tooneel aankeek. Vergeten, dat kun je peinzen Good Gracious. Vlaanderen en den Boschkant vergeten!... Mijn vrouw spreekt er eiken dag van en ze zal schreemen van aandoening als ik haar, ginder, in de far-away country vertel, hoe ik hier in 't bosch met je jongens en meisjes gespeeld heb. Soms is het haar of ze de dennen riekt, en de bloemen en kruiden... Ware ze maar zoo benauwd niet van 't water, ze zou wel meegeko men zijn Wij den boschkant vergeten En 't reuzenlied. Ik zing het schier eiken avond voor mijn boys en dan vertel ik dikwijls, hoe we naar Nieuwpoort trok ken, naar de St. Jans-kermis, om den reuzenstoet te zien... Florent wendde zich af. Al wat oom Pierre zei, bonsde als heftige slagen op zijn hart. Vermeulen sprak daar van zijn geluk, zijn huwelijks- en huiselijk geluk. Hij was eenvoudig en natuurlijk, had zijn hart laten spreken en de vrouw gekozen die hij lief had, zonder te luisteren naar de egoïstische taal der wereld, venijnige inblazingen, verguizing of laster, en nu, na jaren van worsteling en harden ar beid, was hij de onafhankelijke, zelf standige man, die ieder vlak in de oo- gen durfde staren. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1