r 150 J I Ie Slem van 'i larf. MAANDAG 5 MAART ,^o. 54 S5e Jaargang I9i7 n, 16 stuks schotel I 0.13 erviezen 12,50 LOOP. TE ZIERIKZtE briev«n iaar. ING b G 137 SLAG TEN JRS). '5EN Firma F. I/AH SE VELDE Jr., Kleine iariti S3, Vlissingen. ïeieioon Inters. 10 Verschiini dagelijks, uitgezonderd op Zondag en aigomeen erkende Christelijke ieestdajsn BINNENLAND FEUILLETON lagekasten. Direkte fabrieken, 'raaf. AIR n om'^p of f 4.313450 - 4.828200 - 5.586350 )ers van 99!/„ P 3 n d - c t i e EEL, KORLVINKE. id van de Li reeniging„Dien ileefd aan als ÊRUJÈR 8. t 1853. ing tot ik. pOt. Alkmaa ijmegen, Goes. R C®. n TRAAT 9 ailing IJZEN VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener Aftffefl gulden bij 'evens-ry f"? if* gulden bij dood ft f| gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- IB II lange ongeschikt- »°|gï door <1111 van een hand, Kerd tegen ongelukken voorUUU heid tot werken 3 <4JF U een ongeluk UUU voet of oog puze uitkeeringftn worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ftgulden bij verlies van II III van een ft van eiken een duim JLUU wijsvinger £j%Jf anderen vinger De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam Reserve-aanvoerders. Het dagelijksch bestuur van de afdee- ling Nederland van den Bond van Neu trale Landen heeft zich met een adres gewend tot den minister van Oorlog, waarin er op wordt gewezen dat, zoowel op grond van den inter nationalen toestand als blijkens het handhaven der mobilisatie, ons vaderland nog steeds gevaar loopt in der. wereld oorlog te worden meegesleept dat, zooals bij alle oorlogvoerenden blijkt, het deelnemen naar vermogen van alle beschikbare krachten aan de ver dediging van den geboortegrond abso luut noodzakelijk is; dat een dergelijke deelneming echter alleen mogelijk is door organisatie en voorafgaande oefening om in geval van oorlog gereed te kunnen zijn dat, blijkens de feiten, er in het leger nog een tekort is aan reserve-aanvoer ders, terwijl toch de gevechtsverliezen aan officieren percentsgewijs aanzienlijk grooter zijn dan die aan minderen, en bovendien de verliezen aan officieren zooveel moeilijker zijn aan te vullen, omdat hun oefening zooveel meer tijd kost dan die der minderen dat er onder de velen hier te lande, die, hoewel in de kracht hunner jaren, hoegenaamd geen taak hebben bij een eventueele verdediging van een vijan- delijken inval, duizenden mannen zijn, die op grond van hun rijperen leeftijd, tan ervaring, hun dagelijkschen werk kring, speciaal geschikt kunnen worden geacht zich voor te bereiden voor de taak der reserve-aanvoerders, waaraan in geval van oorlog zulk een nijpend gebrek zal komen dat door deze mannen de aange wezen reserve-aanvoerders die toe stand als een tenachterstelling gevoeld wordt, omdat zij beseffen, dat het voor hen in het algemeen onmogelijk zal zijn een inderdaad vruchtbaar aandeel in de verdediging te nemen, indien met hun voorbereiding niet onverwijld een aan vang wordt gemaakt, doch daarmee tot een eventueelen oorlog wordt gewacht. Op grond van deze overwegingen wordt verzocht de in een bij het adres gevoegde Memorie van Toelichting ge- schelste gelegenheid tot plaatselijke voorbereiding voor de functie van reserve-aanvoerder zoo spoedig mogelijk te willen openstellen. Ons dagelijksch brood. Naar het „Hbld." verneemt, zal met ingang van een nader te bepalen datum het wittebrood worden gebakken van een vermenging van 50 pet. inlandsch meel, 30 pet. Amerikaansche bloem en 20 pet. aardappelmeel. Het bruinbrood zal worden samengesteld uit 60 pet. ongebuild tarwemeel, 15 pet. roggemeel, 20 pet. aardappelmeel en 5 pet. zemelen. De vermenging zal plaats hebben aan de fabrieken. Varkensvleesch. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald DOOR A. HANS. 30.) —o— (SaJmk verboden. Maar waarom niet vroeg Florent. 't Was m'n vocatie niet. Ge legenheid genoeg. Zulma Lieftink mocht er zijn en ze mag er nog zijn. Zulma Lieftimk werd gezocht. Maar 't was m'n vocatie niet. En liefst ware ik naar 't begijnhof van Dixmude gaan wonen roet Jeanne bij mij. ik, nichte Ja, je wilde niet. Nu, ieder z'n vo catie. Florent wordt je man. 'k Had eerst gepeinsd dat ie een ander meiske had. Ik? Ja, ja. Ik zag je hier passeeren roet een meisje... van Holland zeiden ze. Faimilie. Ja, dat had ik gehoord. Zie, Flo rent, neem 't me niet kwalijk, en een kwaadspreekster ben ik niet. Onze Lie- ye Vrouwe bewaar me daarvoor, maar 'k moet toch zeggen, dat het mij een zottekolle toeleek. Roeping. lo. dat, zoolang aan de gemeenten niet zullen worden geleverd levende varkens, noch aan gemeenten machti ging tot zelfaankoop van levende var kens zal worden verstrekt, verkrijgbaar zal worden gesteld gezouten varkens vleesch 2o. dat de prijs, waarvoor gezouten varkensvleesch aan de gemeenten zal worden geleverd, is bepaald op f0.85 per K.G. franco station van bestemming of laatste veer, onder verplichting voor de|gemeentebesturen de emballage franco aan den afzender terug te zenden ofte doen zenden 3o. dat de maximumprijs als bedoe d in art. 2 der Distributiewet 1916, voor welke vorengenoemd gezouten varkensvleesch ten hoogste aan den verbruiker mag worden te koop aangeboden of verkocht, is bepaald op f 0.55 per '/s KG. Gas-kolen. Ter aanvulling van de berichten over den kolennood, deelt het „Hbld." nog het volgende mede De Limburgsche mijnen leveren op het oogenblik nog geen gaskolen (kolen die 30 pet. of meer gas bevatten). Men ver wacht evenwel van de in aanleg zijnde Staatsmijn Maurits, in de toekomst een groote hoeveelheid gaskolen, terwijl ook de Staatsmijn Hendrik, die spoedig in exploitatie zal komen, gaskolen zal leveren. Intusschen levert de Staatsmijn Emma kolen met 20 a 24 pet. gas, z.g. vetko- len, die in geval van nood te gebruiken zijn voor de gasfabricage. De Emma heeft j.l. Zaterdag het maximumcijfer van opbrengst bereikt, dien dag zijn naar boven gebracht 3000 ton kolen. Dit cijfer vertegenwoordigt een jaaropbrengst van 900,000 ton, waarmee de behoefte van de gasfabricage vrijwel zou gedekt zijn. Het is evenwel de vraag of iederen dag die record-opbrengst te bereiken zou zijn, afgezien nog van de omstan digheid dat de Emma-koien niet de meest aangewezene zijn voor de gas fabricage. Haring. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de vast gestelde maximumprijzen voor volle haring, (zonder staart, gezouten), voor gemarineerde haring, (zonder kop, met staart), met ingang van heden zullen gelden voor alle volle haring, maatjes haring en gemarineerde haring, al of niet van bepaalde kenteekenen voorzien. Zomertijd. Het bestuur van den Nederl. Bond van Vereenigingen van den handeldrij- venden en industrieelen Middenstand heeft in een adres aan den minister van Binnenl. Zaken verzocht, te bevorderen dat de invoering van den zomertijd reeds op 15 Maart plaats vindt. Verlof. De Opperbevelhebber heeft bepaald, dat bij het uitbrengen van adviezen op aanvragen op bijzonder verlof door oudere officieren en onderofficieren niet Florent wilde een heftig antwoord geven, maar zweeg. Och, waartoe Louise verdedigen Alzoo luchtig gekleed, en luide spreken en lachen. Wij in onzen tijd gingen ingetogen over de straat, 't hoofd wat gebogen. Dat is treffelijk. Maar de jonkheid nu Jeanne, dat niet op jou. Neen, op jou is er niets te zeggen... en ook gij mag 't hoofdje wat hooger opsteken, je zijt een Lieftink... maar je hebt daar de dochter van den schoolmeester... die rijdt velo... m'n ziele, 't is waar, ze rijdt velo, lijk een jongen. Ze trapt met heur voeten, ze zwikt heur lijf, je ziet dikwijls heur on derrok... ze zwikt, omdat je h'm zien zou, want er zit kant aan. Zijn dat ma nieren 'k Ben geen kwaadspreekster, dat weet heel Meerbeke, maar 'k maak me dikwijls koleerig op de dochter van den herbergier Laar ook Alle weken nieuwe strikken en linten, en nu is ze in 't rood, dan in 't blauw, dan in 't groen. Wij droegen effen stoffen, lijk het past. En madam van den doktoor... met heur groote hoeden, die scheef op haar kop staan. En ze rijdt ook velo. Kan dat een goede moeder zijn Ze heeft een kind, maar 'k weet van de melkboerinne, wier zuster bij den dok toor dient, dat het kind lastig en droef is. Kan dat missen met zoo'n moeder Och, de wereld gaat op z'n einde. Er moet wat gebeuren, een straf voor den hoogmoed. De menschen peinzen, dat alleen rekening moet worden gehouden bij de inwilliging van het verzoek met de beschikbare sterkte aan officieren en onderofficieren, maar dat vooral moet worden gelet op de vraag, of door het verleenen van verlof aan den betrokkene de aanvoering der compagniën, de oefeningen, de leiding der jonge officie ren en de opleiding voldoende verze kerd blijven. indien dit niet het geval mocht zijn moet het uitdrukkelijk in het licht wor den gesteld en behoort op het verzoek afwijzend te worden geadviseerd. De kaderbehoefte. Naar de „Avondp." meldt, heeft het legerbestuur bepaald, dat, indien het wetsontwerp wordt aangenomen, waarbij door aanwijzing ook uit oudere lichtin gen in tijden van oorlogsgevaar, meer kader kan worden betrokken dan in normale omstandigheden, getracht moet worden uit iedere lichting, behalve de officieren, 7 pCt. sergeanten en 7 pCt. korporaals te betrekken. Ter nagedachtenis van W. Hovy. Naar de „Amsterdammer" verneemt bestaat het plan, de nagedachtenis van wijlen het Eerste Kamerlid den heer W. Hovy te eeren. Men wil hem als „monument" oprichten een „Permanente commissie van arbitrage", welke geschil len op sociaal terrein, waardoor werk stakingen en uitsluitingen zouden ont staan kunnen, zou moeten voorkomen. De besprekingen, welke nog zeer voorloopig zijn, beloven evenwel een vasten vorm aan te nemen en zouden zijdelings ook in verband staan met de ophanden zijnde reorganisatie van de patroonsvereeniging „Boaz". Vrouwelijke werkkrachten. Naar het „Hbld." meldt, heeft ook de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen het aanbod van den Nationalen Vrouwenraad tot voorziening in werkkrachten ingeval van algeheele mobilisatie aangenomen, in overleg met de plaatselijke Urgentie raden kunnen de plaatsen, welke door vrouwelijke werkkrachten zouden kunnen worden ingenomen, worden vastgesteld door de hoofden der bureaux. Het vér bod om volontairs werkzaam te hebben op de kantoren wordt in deze gevallen buiten werking gesteld, zoodat reeds thans, ter verkrijging van eenige prac- tische oefening, de gelegenheid kan worden gegeven aan volontairs om practisch werkzaam te zijn. Voor den actieven dienst komen geen vrouwelijke werkkrachten in aanmerking. Voorkoming van brand. De Nederlandsche Brandweervereeni- ging geeft in grooten getale een Oproep aan het Nederiandsche volk uit, waarbij verschillende wenken tot beperking van brandgevaar worden gegeven en waarin de aandacht van het Nederiandsche volk wordt gevestigd op de hooge noodza kelijkheid om in deze ernstige tijden meer nog dan anders mede te werken ze allep gelijk zijn. Zou je gelooven, dat gisteren de secretarisvrouw mij Zul ma noemde 't Was of ik van de hand Gods geslagen was, als ik het hoorde. Zulma, zei ze. Ik heet „ievrouw Lief tink" en m'n kozijn is schepene en meester van jen man, beet ik haar toe. Stand moet geëerbiedigd worden zeg ik, maar de menschen, den dag van vandaag, ze zijn vol hoogmoed De wereld loopt op z'n einde. Florent moest geduldig luisteren. O, in deze dagen werd wel'meer van zijn gevoel geëischt. Men wenschte hem ge luk, mondeling of met kaartjes, slavers die van Lieftink afhingen of dezen noo- dig konden hebben, groetten Uitenhage diep vijanden van den schepene daar entegen keken hem norsch aan als een nieuwen tegenstander. Moeder wan trouwde hem en vader vermeed zijn slachtoffer, -Lieftink snoefde, Jeanne sprak van geluk... en hij zelf voelde al leen den bijna on-dragelijken last. Maar hij wilde -volhouden en alles trotseeren. 's Donderdags voor de kiezing zou de -ondertrouw'plaats hebben. Nog een goede week. Drie weken later was het huwelijk bepaald. In Vlaanderen volgt de echtverbintenis di-kwijls zeer snel op de verloving. En Florent zag geen uitkomst meer... De keten, de gouden keten slingerde zich meer en meer om hem. En je gaat al rap -man en vrouw om te voorkomen, dat het nationale eigendom door brand vermindert. Waar door oorzaken van allerlei aard de aanvoer van levensmiddelen, grond stoffen en machineriën alsmede van de voor verwarming, verlichting, handel en industrie zoo hoog noodige kolen, het bereiden van levensmiddelen en het vervaardigen van levensbehoeften van allerlei aard de grootst mogelijke moei lijkheden ondervinden, daar moet een ieder diep getroffen worden door de vooral in den laatsten tijd zoo herhaal delijk tot het Bestuur der Vereeniging komende berichten van ernstige branden. De bedoeling van dezen oproep is om de aandacht van gemeentebesturen en groote maatschappijen op deze uitgaaf te vestigen, opdat deze wenken zoo ruim mogelijk verspreid worden. EEN VLISSINGER UIT DUITSCHLAND ONTSNAPT. -Hoewel Belg, en Belgisch soldaat, sergeant bij 't 22e infanterie-regiment, is hij toch een Vlissinger, de zoon van loods Ocket, na meer den twee jaar gevangenschap in Duitschland alhier veilig aangekomen. Te Vlissingen -heeft hij als jongen ge speeld en geravot, en toen hij op zes tienjarigen leeftijd naar de regiments school van -Kortrijk ging, bracht hij hier toch zijn vacantie's door. Op 4 Augustus 1914 brak de oorlog uit. Den 18en streed de zoon Ocket bij Oplinter, in de buurt van Thienen. Zijn -compagnie moest een .gewichtig punt verdedigen. Een overmacht daagde op. -De compagnie weerde zich dapper, wil de stand houden, maar ten laatste schoten er nog acht mannen over de anderen waren gedood of gewond. -Die acht militairen werden gevangen genomen. Ocket behoorde tot hen. Een Duitsch onderofficier ontnam hem 90 frank en een horloge. Opz-e Vlissinger bekloeg zic-h over dezen diefstal bij een officier, die den feldwebel strafte, na hem geboden hebben 't geroofde terug te geven. Drie dagen verbleef onze Vlissinger nu in de kerk van Zoutleeuw, waar -men de gevangenen wereenigde. Bijna nog was hij er ontsnapt. Een boer komt in de kerk met appels. Ocket weet hem te bewegen, zijn imand af te staan. Hij doet zijn soldatenjas uit en schiet een 'blauwen kiel aan. Zoo verlaat hij de kerk, de korf aan den arm, passeert veilig vier schildwach ten, maar wordt door een vijfde staan de gehouden. Waar gaat ge heen? vraagt deze. Naar m'n hoeve. De Duitscher kijkt naar de zware schoenen en zegt „-Die zijn van een militair." Ja, die h-eb ik van een soldaat ge kregen. Maar kort en streng klinkt het Gehen sie ziirück! Ga terug. De poging tot vluchten mislukte. 't Tiansport gevangenen vertrok naar Duitschland. Hier stonden aan de sta tions drommen nieuwsgierigen, die de Belgen op geschreeuw, getier, verwij- zijn heb ik gehoord, hernam Zulma. En je gaat wonen in het -huis van me neer Perre. Ja, vader is in onderhandeling om het te k-oopen. Perre moet het wel verkoopen, verzekerde Zulma. Ie zit in de krot- te. Dat komt er van, als je groote mijnheer wilt spelen. Perre mocht wel eens gaan jagen met den graaf en op een diner komen, en hij peinsde zelf al van adel te zijn. Meneer Perre verkoopt zijn huis niet uit armoe, viel Florent de oude in de rede. -Hij gaat te Brussel wonen. Ja, ja, te Brussel wonen. Natuur lijk, zulke boffers en grootdoeners zeg gen nooit, dat -z-e arm zijn geworden. Maar ik weet het wel beter. Nu, je zult daar schoon wonen. En zijn de meubels al besteld Den dag na den -ondertrouw gaan we er om, antwoordde Jeanne. Waar? Te Brussel. Zoo ver Vader wil het. Ja, er zal daar meer keuze zijn dan te -Dixmude of te Brugge. Vader heeft gelijk. Jan en alleman gaat naar Brug ge... dan -moeten de Lieftinks naar Brussel. En je kleeren, jeanne lik ben al in gesprek met de beste naaisters van Brugge, 't Zal naar dè Armoede. tingen en dreigende gebaren onthaal den. Alsof wij Duitschland gevraagd had den in ons land te komen Ocket moest eerst naar 't kamp van Munsterlager, dan naar Soltau. In 1915 werd hij van Soltau gedetacheerd naar Bohmte, bij Osnabrück. Van -Bohmte is hij nu gevlucht. Te Bohmte moeten Bei-gen, Engel- schen, Franschen en Russen aan een kanaal werken. Zware arbeid en slechte voedi-ng. 't Menu bestaat uit eikelkof fie -met 250 gram brood (en welk brood) -per dag, soep van rapen, zonder vet of vleesch en 's avonds ook soep, nu eens afgewisseld met -mais. Aard appelen kent men er niet meer. Toch ziet de gevluchte er flink uit. Maar gedurende meer dan een jaar heeft hij ook -nooit de Duitsche keuken eer aangedaan. Hij leefde op de ruim voorziene pakketten van huis. Maar vraag niet naar den toestand van hen, die nimmer pakjes krijgen Ocket wilde vluchten. Reeds lan-g overwoog hij dit plan. Op 14 Februari 11. ging hij er met een vriend vandoor. Ofschoon we hem toestemming ge vraagd hebben dit artikel te schrijven, en we deze verkregen, zullen we om goede redenen sommige bijzonderheden van zijn vlucht achterwege laten, en daarom o.a. verzwijgen hoe hij en zijn makker, een Waai, het kamp verlieten. Ze waagden veel. Zoo pas waren drie Engelschen in de hevige vorst twee uren daags aan een paal gesnoerd ge worden, een straf, die twee weken lang toegepast zou worden, voor poging tot vluchten. En -dan dreigden ook de kogels van schildwachten bij rivieren of aan de .grens. -Bovendien -moesten de Belgen den allerstrengsten winter trotseeren. Ze hadden juist deze dagen uitgekozen, om partij te trekken van den ijsvloer op beken, en riviertjes. Ze rekenden uit, dat de reis tien da gen zou duren en hadden voedsel voor dien tijd meegenomen. En nu gingen ze heen. Gevaren! Maar de zucht naa-r de vrijheid lokte hen al te zeer. Weg uit 't kamp, uit Duitschen druk, uit 't oord van ellende Ocket -droeg goede schoenen, een broek met roode bies, een burgerjas en pelerin daarover, en op 't hoofd een Duitsche studentenpet. Wie kan naar waarheid het lijden van die vlucht vertellen 1 De jongelingen marcheerden in den avond en den nacht, en verstopten zich bij dage in de bosschen. Om geen contrast te vormen met 't blanke winte-rkleed, waardoor ze te gauw door jagers of houthakkers konden opgemerkt worden, groeven ze zich tot aan de borst in de sneeuw in. Spreken was verboden, zich verroeren mochten ze evenmin. Soms klonken Stemmen in de buurt 1 En dan zoo'n barre koude, de winter, dien -wij -on danks onze jassen, dekens en kachels niet licht ztllien vergeten. i 's Avonds op stap. De voeten gele ken eerst ijsblokken. Ocket's makker laatste mode van Parijs zijn. Maar peins eens, nichte, Florent wil zijn trouwcos- tutim hier bij Pier, den kleermaker, be stellen. Wat, hier, bij Pier Die man moet ook leven, zei Ui tenhage. En ie werkt igoed. Gaat de graaf naar Pier vroeg Zulma. Neen Èhwel, dan moet de man van Lieftinks dochter er ook niet gaan, dat zeg ik Bij Pier Eergisteren is de zone van boer Leterni getrouwd... Ie had ook een trouwfrak van Pier aan. Ie zat er lijk in genaaid... 'k peinsde, als ie hier voorbij ging, dat de frak on der de oksels zou openbersten. Nu, het was heelemaal een zotte trouw. Boerin Leterm had een kapmantel aan. Leterm heeft een rijke vrouw zeggen ze, maar of 't eerlijk gekregen geld is... ik weet het niet Die vrouw is een Roze... en vijf jaar geleden heeft er een Roze in den ba-k gezeten Een kozijn van Leterme's vrouw zei Florent. En dan nog om een haas te schieten in verboden tijd... 't Is gelijk... in den bak is in den bak 1 Nooit is dat met een Lieftink ge beurd 1 Florent moest geduld oefenen. Als Zulma een genoeg aantal personen over den hekel gehaald had, riep ze haar meid uit de keuken en gelastte ze koffie te zetten en brood te snijden. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1