;hap" RS De 'i Bart. tr a- larf, Iters. frouw 55e «Jaaurg&iig 1917 iffy den IE. Rijwiel. Ie n. la$ SLAG UT EN ÜRD. TSEN EDINGEM VRAGEN. !KERS ■ou w an huis. STER. VRKJÖAO ijjlpefirma l Kil 0£ ÏElflE Jr., Kleine Markt SS. Viissmgen. felste intern. 18 750 2 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur FEUILLETON KA MEROVER ZICHT. BINNENLAND iVO» «S31 jé VLISSINGSCHE COURANT in banden, Ingkast en 11 TRAAT 9 ailing IJ Z E N Zeeland" Ie ten terstond en Winkel. I's Boekhandel. beleefd ;sche Courant." timmerman, cstraai. d te Oostkapelie flinke Jen aan boven- rijven onder no. he Courant." ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ5.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.48: voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweern aal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener Ojrt O ƒ3 gulden bij levens- fy fT fh gulden bij dood gulden bij verlies .4 P* gulden bij verlies A jffc gulden bij verlies P* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- B1 8gg11 lange ongeschikt- door I S E I van een hanc*( I lil van II lil van een /J van eiken kerd tegen ongelukken voorSLi v U v heid tot werken e een ongeluk voet of oog ivu een duim JLUU wijsvinger uV anderen vinger Ocre uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holf. Big. Verzek, Bank" té Schiedam KENNISGEVING behoorende bij de distributiebepalingen door Burg. en Weth. van Vlissingen vastgesteld dd. 12-19 Februari 1917, A. no. 213. Bur.g. en Wetli. van Vlissingen gezien hunne beschikking van 12-19 Februari 1917, A no. 213 brengen ter algemeene kennis a. in venband met art. 3, 2e lid van dat besluit, dat de bons zullen worden uitgereikt op de navolgende wijze Op Zaterdag 3 Maart 1917, tusschen 912 en 25 uur aan hen, wier nanten beginnen met een der letters A, C, D en E in het gymna- I stieklokaai van school. B, aan de Hen- I drikstraat B in het gymnastieklokaal van school D aan de Groote Markt F, G <en H in de Groenten- en Fruit veiling I, J en K op het Politiebureau; L, M, N en O op het Stadhuis. Op Maandag 5 Maart 1917, tusschen 9—12 en 2—5 uur P, Q en R in het gymnastieklokaal van school B aan de Hendrikstraat S in het gymnastieklokaal van school D aan de Groote Markt. Op Maandag 5 Maart 1917, tusschen 912 uur T en U in de Groenten- en Fruitvei ling. Op Maandag 5 Maart 1917, tusschen 912 en 25 uur V op het Politiebureau W, X, IJ en Z op het Stadhuis. b. in verband met art. 3, 3e lid, van dat besluit dat voor de bons de navolgende kos- tende.prijs moet worden vergoed door alleenwonende personen per stel bons ƒ0.10 door gezinnen van 2 personen 0.20 door gezinnen van 3 personen f0.22y2 en zoo vervolgens voor 1 per soon meer 0.02^, tot een maximum bedrag van 0.40 dat zij, die finantieel niet in staat meenen te zijn, deze prijzen te betalen, kunnen zulks aan het bureau van af gifte kenbaar maken, waarna nader zal worden onderzocht, of er redenen zijn om vrijstelling van betaling te verlee- nen c. in verband met art. 4, 2e lid van dat besluit, dat tegelijkertijd zullen worden uitgereikt voor aardappelen twintig bons peulvruchten bak- en braadvet rijst gort havermout zachte zeep varkensvleesch d. in verband met art. 4, 3e lid van dat besluit dat de bons naar gelang van het regeeringsgoed, waarvoor zij geldig zijn, verschillend van kleur zul len zijn en wel voor aardappelen, geel, peulvruchten, oker, bOÖR A» HANS. Ï8.) —o— (Natlruk ïerMJe». 't Was Florent, of deze verloving bui ten hem om geschiedde. Soms had hij willen opspringen en uitroepen, dat 't leugen en veinzerij en bedrog was: dan weer keek hij als een hulpeloos kind, dat toch op bijstand hoopt. De glazen werden volgeschonken Lieftink stond op de anderen rezen ook van hun stoel Florent voelde zijn knieën knikken. Geliefde kinderen, zei de boer, ik drink op uw geluk... Wij hebben Jeanne opgekweekt vol liefde en zorg. We zien haar als huwbare dochter. Wij leerden Florent kennen als een deugdzaam, ijverig jonkman. Een verbintenis tus schen de families van schepen Lieftink en den koopman Uitenhage, een huwe lijk tusschen kinderen ,uit die huizen, is schoon en goed, en zal bewondering opwekken, maar ook nijd. Florent weet het, dat ik hem boven vele anderen be gunstig. De jongeling had den verwaanden man, die hem de gunst zoo voelen liet, bak- en braadvet, oranje. rijst, wit. .gort, paars. havermout, groen, zachte zeep, blauw, varkensvleesch, rood. e. in verband met art. 5 van dat be sluit dat telkens aan het einde van iedere week in de „Vlissingsche Courant" cn door aanplakking aan liet gemeente huis ten aanzien van ieder regeerings goed zal worden ibekend gemaakt het volgnummer van den bon, tegen over- gifte waarvan in den loop van de vol gende week het regeeringsgoed zal kunnen worden gekocht tot eene maxi mum (hoeveelheid, als daarbij dan te vens zal worden vermeld f. in verband met art. 6 van dat be sluit dat de verkooper van regeeringsgoe- deren verplicht is de door hem in ont vangst genomen bons, nadat de afge leverde hoeveelheid daarop is vermeld, in te leveren ten kantore van het Distri butiebedrijf (Stadhuis) uiterlijk den vierden dag na afloop van de week van .geldigheid der bons, en wel, voor elk regeeringsgoed afzonderlijk, in een ge sloten enveloppe, waarop eigenhandig zijn naam, de soort van hef regeerings goed en het aantal in de enveloppe aan- wezD zijnde bons zijn vermeld. Vlissingen, 28 Februari 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. p. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Donderdag. Wel zeer zwaar zijn de verliezen, die de Kamer in den laatsten tijd lijdt. Thans is weer eén van haar kopstuk ken heengegaan Mr. G. A. van Hamel is niet meer. Hij was één der meest ge ziene en eminentste leden, een man met groote juridische kennis en groote be gaafdheid. De voorzitter heeft hem he den herdacht als een der corypheeën van de Kamer, wiens adviezen steeds met groote aandacht werden gehoord. Zijn wetenschappelijke beteekemis werd algemeen erkend en zijn heengaan uit de Kamer is een gevoelig verlies. Na mens ,de regeering sloot Minister Pleij- te, diie eenige persoonlijke herinnerin gen aan den overledene memoreerde, zich hier ii geheel aan. Aangezien Minister Postihuma door een sterfgeval verhinderd was aanwe zig te zijn, werd de discussie over de distributie opgeschort. Jn plaats daar van werd aan de orde gesteld de be grooting voor Suriname en Curacao. Wat daarover gezegd werd, was niets dan een herhaling van hetgeen tal van voorgaande jaren reeds uit den treure is betoogd. Knappe kerels, arbeids krachten en geld heeft Suriname noo- dig meer niet Die wensch is ditmaal weer door de heeren Knobel en Kleere- koper uitgesproken. Nu deze kolonie jubileert grijpt men de gelegenheid aan het glas in 't gelaat willen slingeren, maai" hij zag dén nood der firma,., de ruïne... en hij knikte toestemmend. Dat ik Hem begunstig boven een notariszoon, een dokter, een advocaat, boven koopmanskinderen, vervolgde de spreker, dat ik hem bestem tot erfge naam van Lieftink, en hij zal dit op prijs stellen en voor Jeanne zijn de parel der echlgenooten. God zegene u, kinde ren en geve u voorspoed en gezondheid. Ik drink op uw verloving, op uw huwe lijk, op uw toekomstige grootheid, want vooruit, altijd vooruit is onze leus. Moeder veegde een traan weg en Jeanne streek aan haar oogen Florent tikte met Lieftink en zei onderdanig „merci, meneer de schepene. Ik beloof u, wat ge vraagt en wenscht". Hij stootte ook zijn glas aan dat van de boerin en van Jeanne en dronk haastig een teug... en 't was of de wijn hem als bittere gal smaakte. We zullen een eerste feest geven bij den ondertrouw, beloofde Lieftink, toen allen weer neerzaten. We gaan de zaïken in 't groot doen' Er zal van dat huwelijk gesproken worden tot ver in 't ronde. Zeg aan vader, dat ie morgen eens tot hier komt, Florent Ja, we zullen alles goed regelen. Toen de graaf zijn dochter liet trouwen, maakte hij veel -beslag. De pachters moesten na tuurlijk een eerepoort maken op den weg naar 't kasteel. En er was veel vreemd volk. Maar Lieftink doet voor om dien wensch met méér kracht naar voren tc brengen. Dat de gouverneurs- wisseling in verband met het bekende plan-Idenburg ter sprake kwam, ligt voor de hand. Dat plan beoogt een langzame maar geregelde bezuiniging aan te brengen. Jaarlijks zal de bijdrage van het moe derland met dertig mille worden ver minderd. Zulks zal alleen mogelijk zijn, indien de welvaart der kolonie jaarlijks met dat bedrag toeneemt. Wanneer dit echter niet het geval is, gaat de kolonie langzaam maar zeker naar de diepte. En daarop zal het plan-Idenburg toch niet gericht zijn. De heer van Asbeck heeft, naar de Minister meedeelde, zijn ontslag gevraagd als gouverneur, om dat hij een strikte toepassing van het plan-Idenburg in strijd achtte met het belang der kolonie. Die meening schijnt echter plotseling te zijn opgekomen, en het zonderlinge was dat de gouverneur met de Staten samen een wenschelijk- 'heids-verordening opstelde die den Mi- raster voor een fait accompli stelde. Het overleg werd dus geheel afgewezen en de Minister kon dus de opvattingen van den gouverneur niet billijken. De heer Knobel verveelde de Kamer met allerlei opmerkingen, die onver staanbaar werden gemaakt en daardoor onuitstaanbaar waren. De begrooting voor Suriname werd goedgekeurd. Daarna verveelde de heer Knobel de Kamer opnieuw met nuttelooze opmer kingen over de begrooting van Curacao. Avondvergadering. Eindelijk werd dan weer het debat over de Post, Telegrafie en Telefonie voortgezet. Meer dan dit debat was vermakelijk, dat de heer van Groenen- dael een schrobbeenng van den voor zitter kreeg over het staatje dat hij in de Handelingen deed op.nemen. Het ge val is in de pérs reecis aan de Laak ge steld. De Minister Regout werd voor gesteld als de groot-industrieel, die aan alle loonen plukte. Voor deze domheid kreeg de lieer van Groenendael een standje. In plaats van daarop te zwij gen, gaf hij een preek ten beste over zijn niet zoozeer verpolitiekt zijn dat hij niet inzag misdreven te hebben. Dit bezorgde hem een tweede uitbrander. Overigens valt alleen te vertellen, dat de heeren van Berestcijn, Bongaerts en Bicho'n van Yseïmonde nog eens op salarisverbetering en bezuiniging aan drongen, waarnaast de eerste nog be tere telefoonverbindingen op het platte land vroeg. Geen nieuws dus en slechts voortzetting van het gewone geklaag. De uiterst beminnelijke Minister van Waterstaat zal dit alles met uiterste beminnelijkheid afweren. Komen betere tijden, het zal het personeel ook beter gaan. Maar voor het oogenblik be rusten. Postverbinding met en over Engeland. in het „industrieel Wbl." wo'dt ge wezen op de onbestemde mededeeling cien graat niet onder. We moeten de ondertrouwfeeste nog voor de kiezing hebben... dat zal een goeden indruk maken En dan de trouw... wacht., ze zulten er van spreken Trouwers, ge tuigen, familie, al in auto's... Ik zal ze buren, al moesten ze van Brussel ko men We zijn modern en we gaan het toonen. We moeten den graaf de oogen uitsteken... Laat 't maar aan mij over En de boer snoefde door, tot Florent opstond en afscheid nam. Nu al vroeg Lieftink. Je verstaat dat ze thuis curieus zijn. Ik moet het haastig gaan vertel len, verontschuldigde zich Florent. Ja, dat is waar Welnu, zeg wat ik gesproken heb. En morgen verwacht ik vader En moeder ook voegde de boe rin er bij. Ja/moeder ook! We zullen 't al regelen, lijk 't van een Lieftink verwacht mag worden. Jeanne ging mee tot aan de deur. Zij je nu gelukkig? vroeg ze. Ja. O, ik ook Je zult dikwijls ko men.. Ja. En we moeten veel naar de stad... voor de kleeren en de meubels. Zeker, zeker... En binnenkort trouwen Vader wil het Ja, dat is goed... Nu ga ik... aan het publiek door de postdirecteu ren, dat van voorkomende gelegenhe den tot postverzending naar en over Engeland steeds gebruik wordt gemaakt, gelegenheden die zich soms zeer onver wacht voordoen en waaromtrent geen regeling voorat is samen te stellen en dus ook niet kan worden bekend ge maakt. Wijst die onbestemde mededeeling er op dat wegens den onbeperkten duik bootenoorlog de verzending van de mail door de maatschappij „Zeeland", die voor het vervoer volgens contract ver plicht is, tijdelijk is gestaakt, dan rijst de vraag of de Nederlandsche regeering alsnog pogingen heeft aangewend zoo wel bij de Engelsche als bij de Duit- sche regeeringen om dat Drievenvervoer weer te doen geschieden en de veilig heid er van te verzekeren. Zijn de pogingen niet aangewend, op welken grond meende de regeering ze achterwege te moeten laten Het „Industrieel Wbi." slaakt ook de verzuchting hier weer: „waarom al die geheimdocnerij ieder kan in de dag bladen lezen, dat de Engelsche post te Hoek van Holland door in gezelschap varende Engelsche stoomers, die wel licht over een deel der route gecon- voyeerd wordten, wordt aangebracht, en men vermoedt dat de Nederlandsche mail op dezelfde wijze mee teruggeno- mdn wordt. Wij hebben daartegen geen bezwaar indien een veiliger wijze van overbrenging der correspondentie onmogelijk is gebleken tengevolge van onwil van de zijde der Engelsche re geering om het volgen der Vlissinger- route mogelijk te maken." Aardappelcrisis. in een artikel over de aardappelcrisis komt het „Handelsblad" tot het besluit, dat we waarschijnlijk voor een tekort aan consumptie aardappelen zullen ko men te staan, of 't rantsoen van 3 K. G. per week en per hoofd zal moeten worden verlaagd. Er is een inventari satie gemaakt, waarvan de uitkomst ge heim is gehouden waarom is ons echter niet recht duidelijk, schrijft het blad. Zoo geheim bleef de uitkomst ech ter niet of we kunnen mededeelen, dat als aanwezig niet voor het gebruik der bewaarders, werden gevonden 90 milli- oen K.G. klei-aardappelen, 50 millioen K.G. zand- en veenkoloniale aardappe len en 15 mill. K.G. Brabantsche en Limburgsche. Verschillende kleinere par tijen zijn ecliter niet incdegetèld, even min natuurlijk als de voorraden die bij de particulieren voor eigen gebruik aan wezig zijn. Tezamen wordt dit ook nog op minstens 25 millioen K.G. geschat, in het geheel dus 180 millioen K.G. Het aardappel verbruik is gerantsoe neerd op 3 K.G. per hoofd en per week. Dat is dus voor ons land nagenoeg 18 millioen K. G. per week of tot den nieuwen oogst 16 weken is 288 millioen K. G. Zoodat we voor een tek ort zouden kunnen komen van 100 millioen K.G intusschen is een rantsoen van 3 KG. gemiddeld meer dan voldoende in Am- Hij kuste ihaar, vertrok dan haastig. Florent was alleen op den weg... De kus van Jeanne Lieftink, van 't bedrog, van 't goud, brandde hem op de wang. Lafaard, ellendige lafaard ver weet hij zichzelf, je hebt je verkocht, je laten binden en boeien, en naar taal geluisterd, waardig voor een slaaf Peins niet meer op Louise Vermeulen... die is te rein... Peins op je goud..., je zijt Lieftinks erfgenaam..., ie heeft 't je gezeid... 'f je doen gevoelen 1 Je zijt de begunstigde... Je huwelijk kan dienen om de kiezing te bevorderen, den graaf te bestrijden. Geen vernedering wordt je bespaard, maar 't is verdiend Ik kan niet .anders kreunde Flo rent, als zag hij een beschuldiger voor zich. De ruïne... vaders dood, moeders wanhoop... .De heftigheid verdween, de tranen kwamen... Florent weende... en hij was verloofd... hij weende om die verlo ving... Zijn geluk was weg, zijn leven gebroken. Aiie zelfstandigheid had hij afgelegd, verbeurd ook... Hij was een willoos werktuig van Jeanne, van Lief tink, van zijn vader, Bij 't dorp .bleef Florent staan.. Even bukte hij zich over de Jaeek en wiesch zich de oogen. Thuis moesten ze het niet zien, dat hij geweend had. Vader, moeder en Louise zaten samen in de kamer. Schijnbaar kalm trad Florent binnen. sterdam b.v. werd het rantsoen niet gebruikt. Verder neemt het verbruik van aardappelen in de maanden April, Mei en Juni aftijd af. Maar.... dat geldt ge wone tijden, wanneer er volop grutters waren, vooral peulvruchten, aanwezig zijn. Hoe de eischen van het publiek nu in die maanden zullen zijn valt moeilijk te zeggen. Een andere moge lijkheid is er nog, nl. dat de voorraden bij het publiek mee zullen vallen. Meel. De minister van iandbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters bericht, dat in zijn circulaire van 15 Februari een onjuistheid is geslopen alinea 2 en 3 moeten worden gelezen als volgt „Voor het meel, dat de bakkers blij kens de opneming in natura minder m voorraad hadden, dan zij overeenkom stig de administratie moesten hebben, moet door hen worden bijbetaald het verschil tusschen den vollen meelprijs en den voor uw gemeente vastgestelden lagen prijs. De bakkers, die meer meel in voor raad hadden, dan er volgens de admi nistratie zijn moest, moeten hiervoor be talen den voor uw gemeente vastgestel den prijs." Rantsoeneering van varkensvleesch. De Vee- en Vleeschhandel meldt, dat de regeling op de rantsoeneering van varkensvleesch, 2 varkens per week per 1000 inwoners, vermoedelijk 1 April in werking zal treden. Nederlandsch schip getorpedeerd Bij de reederij van het te Groningen thuisbehoorende tjalkschip „Maria Adri- ana", kapitein Klugkist, dat 24 Februari in ballast is vertrokken van Havre naar Tynemouth, om daar pijpaarde te laden voor Rotterdam, is door bemiddeling van den Nederlandschen vice-consul te Havre een bericht ontvangen, luidende De bemanning der „Maria Adriana" is gered en aan wal gebracht. Vermoedelijk is dus het schip in het Engelsche Kanaal getorpedeerd. Bezuiniging. De opperbevelhebber heeft bepaald In verband met de moeilijkheden, welke worden ondervonden bij den invoer van koffie en van grondstoffen voor de be reiding van boter (margarine), is 't noo- dig om de hoeveelheden, welke per man en per dag van die artikelen worden verstrekt, te verminderen. Mitsdien is door hem bepaald dat, met ingang van 1 Maart 1917 lo. het ration boter (margarine) zal bedragen 0,03 K.G. 2o. het ration koffie, hetwelk thans 0,02 K.G, bedraagt, wordt vervangen door hoogstens 0,01 K. G. koffie en 0,003 K.G, thee. Opleiding tot officier. Gebleken is, dat 41 miiitieplichtigen en 119 iandstormplichtigen bij de ver schillende korpsen geschikt zijn bevon- - Ik ben verloofd met Jeanne Lief tink, zei hij bedaard, maar moest zich geweld aandoen, om weer niet in tranen uit te barsten. Is 't waar riep Uitenhage als verbaasd. Proficiat jongen, proficiat, dat is een goed besluit Toestemming van de ouders Ja- Nog eens, proficiat Maar Florent toch zei madam Uitenhage als pijnlijk verrast. En zoo onverwacht Onverwacht? vroeg haar man. Is dat zoo onverwacht Heel Meerbeke spreekt er ai van. Maar Florent, weet je nu wel, wat je gedaan hebt Ja, moeder. Wenscht gij hem geen .proficiat vroeg Uitenhage. Zoo haastig iben ik niet. Is 't niet naar uw goesting Mijn goesting komt hier niet te pas. Is het naar Florent's goesting, zou ik willen vragen. J-a, moeder, antwoordde de jon geling. Dan is 't goed. Maar... Maar, maar, gij altijd met je maar schoot Uitenhage uit. Wilt gij beter dan Florent weten, of 't naar zijn goesting is (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1