GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN zijn stellingen bij einde gekomen en halt gehouden in hgiing van Bagdad hen de honderd er! ter van de Engel vijderd ligt. Toch is elke stap land- ngelschen kostbare itsche ideaal is niet -tsagaaa, maar Golf, en daarvan verwijderd. IEN DU1TSCHEN ÏSELIER. Ische pers. de rede van den de „Lokal Anzei- over de geduchte ize ihandelsblokka- ir in Engeland be- Vioor het Duitsche ter dan de mooiste rijksdag, al zijn ze doordacht als die veg. De vier spre- et woord voerden ver eens, dat ons December een ze- eeft gehad, zoowel van ons oorlogs- wekken van eens- welke het gevon- Ztg." wordt gc- het begin af geen Duitschland zijn vijanden over den en handhaaft. Er is wij bereid zijn on- de te waarborgen, 1 verzekert, onder n in staat stellen te bewaren. Een de voorwaarden lijn >als ze geweest hnmiddellijke aan- jibod. De restitutie vijanden moeten noeten toenemen tuiten onze schuld betoogde ook de idelijk. Ook zijn de ij moeten eischen at, nu de vijanden ebben afgewezen, ;st bewust worden cheid onzer vijan- hoe noodzakelijk ging zal zijn ster- jen. oogt, dat, wat de itiek aangaat, de ■r herhaald heeft, welke van onze cht, reeds nu vol- s gegaan, en hij Vereenigde Staten j.ze, die zeker was t neutrale buiten uiteenzetting van waar in den breede uit lag overtuigd en sche pers. Von Bethmann Westminster Ga lgen van Duitsche bij den lezer het zijn om waar te [iet van feitelijken hen aard. Beth- geeft den indruk |&chtig, bijna met pogt, dat Duitsch- en der mensche- In de hoogste be- d behartigt door van onzijdige om zoo te zeggen htsuitlegger den ^nders aan 't ver en hij hun sche- te en ze daarna genlijk een groo- arvoor ze hern in armen danik ver ft den Belgen be- woesten van hun en van hun volk, t, doch hun lijden wilde verkorten, fevoering is geen ens nagaan, wal toen, dat het alle cht om daartegen and heeft zich de pot deel zelf op- 1 van de voorra- rek heeft, kwam andelijke landen, kvill.ig heeft afge- g te gaan. de rest zou het n arbeid kunnen beiders niet voor |de imunitiefabrie- i kt. Zoo heeft laan suiker, of- je tijden niet al- r voorziet, maar s ook een tekort schuld der geal- Duitschland bui- feveelheden ge- n nitroglycerine. hoofdzaak toe. ji, deze tekorten, t, aan te vullen raden, die nau- voor onze eigen [lit nalieten, zoti- in staat stellen t front en naar zenden. Nooit leeft Duitschland rechtmatig ge bruik van de zeemacht iis, het heeft er integendeel den nadruk op gelegd, dat een volk met een zeemacht blijk zou geven van algeheel gebrek aan gezond verstand, als het die macht niet ge bruikte. Duitschland tracht nu met een beroep op het iheerschende gebrek een strijd wijze te rechtvaardigen die niet alleen tegen het volkenrecht indruischt, maar tegen elk menschelijk instinct. Het is gegriefd en verbaasd, of veinst dat te fijn, omdat het in botsing komt .met de gevoelens en belangen van de geheele wereld. Duitschland beseft dat de klei ne onzijdigen het haten en geraakt in groote moeilijkheden met den groot sten onzijdigen staat. Ieder van ons weet dat in de poiging (van Duitsch land) om de zeemacht, die het mist, machtig te worden, een bedreiging met onmenschelijke tyrannic ligt, die als zij slaagde het leven ondragelijk zou maken. DUITSCHLAND EN AMERIKA. De New Yorksche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt dat Wilson en zijn raadslieden het torpedeeren van de „Laconia" beschouwen als een schen ding van de belofte die de Duitsche regeering aan de Vereenigde Staten heeft afgelegd na 't gebeurde met de „Lusita- nia" en de ..Sussex". Een verder on derzoek wordt overbodig geacht en of schoon het Congres de beslissing blijft houden over de te nemen maatregelen, zal de regeering onmiddellijk haar hulp verleenen voor 't bewapenen van Ante- rikaansche mailbooten. De „New-York Times" schrijftDe Amerikanen moeten thans hun vrijheden verdedigen, want het recht om over- zeeschen handel te drijven en de zeeën veilig te bevaren maakt deel uit van onze vrijheden. Wij kunnen ze alleen prijsgeven, als wij bekennen een volk te zijn zonder den moed, onszelf te ver dedigen, zonder zelfachting, onteerd en onvrij. Ofschoon elk beseft dat er oorlog kan komen tengevolge van de verdediging der Arnerikaansche rechten, is er nog meeningsverschil over de vraag of het bewapenen van schepen werkelijk het deelnemen van Amerika aan den oorlog zal beteekenen. Er zijn in Washington vrijpostige menschen die openlijk verklaren dat Wilson maar een gevaarlijk spel speelt en de Washingtonsche correspondent van de New-YorkscheTribune verzekert dat slechts een inval in het land en de inneming van de hoofdstad hem tot oorlog zouden kunnen bewegen. DE VORDERINGEN DER ENGEL- SCHEN AAN DE ANCRE. Aan de „Times" wordt .in verband met den terugtocht der Duitschers ge meld De Fransche militaire deskundigen zijn natuulrijk wel bereid, toe te geven, dat de Duitsche terugtocht een onder deel kan vormen van een of ander tac tisch of strategisch plan, maar zij er kennen ruiterlijk, dat deze nieuwe phase in den loopgravenoorlog slechts het re sultaat is van den ontzettenden en nooit verslappenden dr.uk -van het Engelsche leger, en wel speciaal van zijn artillerie. De oorlogscorrespondent van de „Times" verklaart, dat de grootste ver wondering en vreugde van de Engel- schen deze is, dat zij open terrein aan troffen, daar waar het vroeger gevaar lijk was, zich boven den grond te ver- toonen. Men kan nagaan, welke geva ren er dreigen in een door den vijand ontruimd gebied, maar de Duitschers schijnen dermate al hun 'aandacht te hebben besteed aan de snelste wijze om uit de voeten te komen, dat zij geen tijd tneer over hadden om doodelijke hin derlagen te leggen. brengen van onzijdige schepen, ant woordde Zimmermann „Absoluut geen enkel. Dit besluit staat onomstoo- telijk vast, want zoo alleen kan de oor log dezen zomer worden beëindigd." VAN HET OOSTELIJK FRONT. Van Duitsche zijde Aan beide kanten van den Valeputna- weg, ;in het Zuidelijke van de Woud- Karpathen, stelde een goed voorberei de, krachtig uitgevoerde aanval onze troepen in het ibezit van eenige Rus- j sisclie ihoogtestellingen. 12 officieren I en meer dan 1300 man werden gevan- i gen genomen, 11 .machinegeweren en 9 mijnwerper.s buitgemaakt. De verover de linies wenden tegen verscheidene nachtelijke tegenaanvallen behouden. Een Zuidelijk van 'den weg gelegen en door ons genoimen steunpunt der Russen is na vernieling van zijn verster kingen wegens de voor ons ongunstige ligging, zonder dat de vijand daar eenig j aandeel aan had, weder ontruimd. DE ENGELSCHEN BREIDEN HUN SUCCES BIJ KOET UIT. Van het oorlogstooneel in Mesopota- mië wordt bericht De achtervolging op de hielen van den vijand werd ook Maandag voortgezet. Onze vooruitgeschoven troepen bonden des tmiddags van drie zijden den strijd met den vijand aan, op een punt op den linkeroever van den Tigris, ruim 30 mij len ten Noord-Westen van Koet-el- Amiara. De vijand liet groote hoeveelheden wapens en uitrustingsstukken in den steek. Hij wierp 4 houwitsers in de ri- 4. Wij heroverden onze kanonneerboot „Firefly", die bij den terugtocht uit Ctesipfion verloren ging, namen een Turksch schip in ibezit en vernielden een ander. Op Zondag werden 360 man ge vangen genomen, op Maandag 161. DUITSCHLAND EN SPANJE. De „Temps" geeft een onderhoud weer, dat de Berlijnsche correspondent van twee Madrileensche bladen heeft gehad met staatssecretaris Zimmer mann cn den onderstaatssecretaris Von dem Busche-Haddenhausen. Hierin werd een en ander medegedeeld over de Duitsche voorstellen aan de Spaan- sche regeering en werd o.a. verklaard Ten eerste zal Duitschland aan Spanje de noodige kolen ter beschikking stel len, welke de Spaanschè schepen kun nen komen halen in nader aan te dui den Duitsche of Deensche havens. Zoo zou bijv. Spanje de noodige kolen kun nen vinden in Kopenhagen. Ten tweede wenscht Duitschland een groot deel van de Spaanschè vruohtenoogst te koopen en heeft reeds bestellingen gedaan die in contant geld zullen worden betaald. Uit deze vruchten zullen marmelade en confituren worden vervaardigd, welke aan Duitschland na het einde van den ootlog wonden geleverd. Ten derde is Duitschland bereid aan Spanje eenige Duitsche in Spaanschè havens geïnter neerde schepen te verkoopen. Deze schepen zullen echter niet mogen wor den gebruikt in het belang van de En tente en buiten 'het gevaarlijk gebied moeten blijven. Van hun kant zullen de Spaansohe reeders de onderhandelin gen met Engeland over verkoop van schepen moeten afbreken. Tusschen Spanje en Engeland zal een wekelijk- sche passagiersdienst volgens een na der overeen te komen route kunnen worden ingericht. De Spaanschè sche pen .die dezen dienst verrichten, zullen geen contrabande .mogen vervoeren en moeten onderscheidingsteekenen dra gen. Op een vraag van den correspon dent of dan geenerlei onderscheid zal worden gemaakt bij het tot zinken Te Maastricht zijn gistermorgen 2 ontvluchte Russen aangekomen, die bij Nieuwenhagen over de grens zijn ge komen. Gisteren is te Oldenzaal een 20 jarige Rus aangekomen, die eerst had gewerkt in de kolenmijnen bij Essen en daarna was gevangen gehouden. Gebrek aan voedsel had hem doen besluiten, te ontvluchten. Bij Winterswijk zijn gisteren drie uit Duitsche krijgsge- vangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Een 26 tal Belgische burgers, onder wie twee vrouwen, zijn gisteren te Maastricht over de grens ge komen, verborgen in een kolenschip. Ze hebben daar acht dagen in doorge bracht, zonder door de onderzoekende Duitschers evenwel gevonden te zijn. Ze hebben zich al dien tijd gevoed met wat de schipper hun kon geven. In wel ken toestand de menschen verkeerden, toen zij onder de kolen te voorschijn kwamen, laat zich begrijpen. Dins dag zijn te Winterswijk twee Russische, krijgsgevangenennen aangekomen, die uit het kamp te Munster ontvlucht waren. In „de Tel." vertelt een abonné het volgende aardige geval dat zich voor deed op een onzer openbare scholen. De juffrouw behandelde voor een klas den inhoud van een leeslesje en daarbij kwam het gebrek aan aardappelen ter sprake. De juffrouw meende goed te doen door hare leerlingen te wijzen op het nut Van rijsteten. Maar de meeste kin deren vertelden, dat ze daar nog geen behoefte aan hadden gehad, wijl ze nog altijd lekkere aardappelen hadden ge geten. „Wel," zei de onderwijzeres, „dan zijn jelui gelukkiger dan ik, want ik heb in geen week een aardappeltje gehad." De kinderen zeiden niets. Maar den volgenden dag brachten ze allemaal een aardappel mee en deponeerden die op het tafeltje. Onder groote pret beloofde de juffrouw, dat zij ze dienzelfden dag zou opeten ook. Een loopknecht stak gisternamid dag in de Boompjes te Rotterdam, bij den oprit van de Willemsbrug, de straat over. Hij kwam in aanraking met het lemoen van een sleeperswagen en viel. Op dat oogenblik kwam een zwaar be- i laden sleeperswagen den oprit afrijden en van die wagen ging een achterwiel over de borst van den op de straat lig- genden man, die inwendig zwaar ge kwetst en in zorgvollen toestand naar het ziekenhuis is gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd ingebroken bij de familie Faassen, Weesperzijde 10, te Amster dam. Een matglazen ruit werd inge drukt, zoodat de inbrekers slechts hun hand door de opening hadden te ste ken om de knip en de ijzeren dwars hout te verwijderen, in de kamers werd op schandelijke wijze huisgehouden. Een bureau werd met ruw geweld openge broken en een splinternieuw valies werd in de lengte opengesneden. Er werd veel beschadigd. Wat geld en zilver werk het juiste bedrag is nog niet bekend, maar moet niet zeer hoog zijn werd medegenomen. Tijdens de in braak, die tusschen 12 en 5 uur in den morgen moet plaats gehad hebben, wa ren een dame en twee meisjes thuis. Zij hebben geen gerucht vernomen. In een fabriek aan de Weesper- poort te Amsterdam is de Duitscher H. H. aangehouden. Deze werd verdacht eenige jaren geleden in den omtrek van Dusseldorp een banklooper beroofd te hebben van een bedrag van 21.000 Mk. Door peper in het gezicht van den wis- seliooper te gooien maakte hij den man weerloos. Een medeplichtige werd ge arresteerd en tot twee jaren gevange- nistraf veroordeeld. De uitlevering van H. werd gevraagd door de Duitsche regeering. in de laatste dagen zijn te Am sterdam twee gevallen van vlektyphus geconstateerd. Een tiental personen werd in observatie genomen. Gistermorgen werd een derde geval geconstateerd. Een der beide patiënten, die thaDS in het Wilhelminagasthuis worden vepleegd, was een koopman in oude ledikanten, matrassen enz., zoodat het vrij duidelijk is, dat in dien ouden rommel het on gedierte heeft gehuisd, dat de besmetting overbracht. Bij de behandeling der patiënten wor den groote voorzorgen in acht genomen. De ontsmetter draagt een speciaal lui- zenpak, „lausenwidriges Gewand." De directeur der Amsterdamsche ge zondheidsdienst, uitte als zijn meening, dat de ziekte zich niet noemenswaard zal uitbreiden. De personen die met de patiënten in aanraking zijn geweest, werden terstond geisoleerd en gereinigd en dat is de manier om de ziekte spoe dig te onderdrukken. Op bijna 98-jarigen leeftijd is te Lekkerkerk overleden de wed. P. Gou- wens, de oudste ingezetene van die ge meente. Zij laat na 14 kinderen en be- 'huwdkinderen, 52 kleinkinderen, 37 be- huwdkinderen en 7 achter-achterklein kinderen, totaal 241 nakomelingen. Dinsdagavond ongeveer 9 uur kwam haastig een persoon den winkel van vleeschwaren van G. H. de Pauw aan de Bruggestraat te Harderwijk binnen en voor iemand uit het achtervertrek in den winkel kon komen, was de haastige klant weder verdwenen en met hem de toonbanklade, waarin een bedrag van ongeveer f90. Gebleken is dat een drie tal militairen ruim een uur in de nabij heid van den winkel zich hebben op gehouden. Van den dader is evenwel geen spoor. De politie doet onderzoek. Gedurende de zomermaanden van het vorige jaar had te Watergraafsmeer een serie inbraken plaats. Het mocht de politie niet gelukken de daders in han den te krijgen. De politie was er echter van overtuigd, dat de bedrijveis dezer inbraken en diefstallen dezelfde waren als die van Ouder-Amstel, Sloten, enz. Dezer dagen werd te Amsterdam aan gehouden zekere de G., die verdacht werd een aantal inbraken gepleegd te hebben. Uit een onderzoek bleek, dat onder de goederen, die door de G. des tijds waren beleend of die op hem wer den bevonden, goederen afkomstig wa ren van bewoners van Watergraafsmeer. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet. Ter hoogte van het kolenwagen slag te Scheveningen is gisterenmorgen de Holiandsche Spoor-stoomtram, die om li uur van het strand vertrok, door een tot dusver onbekende oorzaak ge deeltelijk ontspoord. De locomotief is dwars over de rails komen te staan, en de eerste volgwagen geraakte gedeelte lijk uit de sporen. Persoonlijke onge- inkken hebben er niet bij plaats gehad, maar de materieele schade moet nog al aanzienlijk zijn. Het verkeer ondervond eenige vertraging. Vrouwelijkeconducteurs. Te Nijmegen doen tegenwoordig ook vrouwelijke conducteurs dienst op de electrische gemeentetram. Op den Beekschen weg te Nijme gen is in den nacht van Zondag op Maandag een Duitscher door vijf hem onbekende personen, die zich voor kom miezen uitgaven, aangerand en beroofd van een portefeuille, inhoudend 1800 Mark en 100 gulden. Bij Sterpenick aan de Belgisch- Luxemburgsche grens heeft een spoor wegongeluk plaats gehad tengevolge van botsing van een uit de richting Ar- ion komenden personentrein en een sneltrein, gaande van Luxemburg naar Brussel'. Er waren ettelijke dooden en gewonden. Eenenanderover demode 19 17. Waf de mode tot nu toege bracht heeft, doet ons de schoonste ver wachtingen koesteren van het a.s. voor- jaars- en zomerseizoen. De nieuwe mode belooft zoowel van aanzien als van uit een aesthetisch oogpunt beschouwd, veel fraaier te zullen zijn dan de tegen woordige. Het is een zeldzaamheid, dat zij na een betrekkelijk korten tijd ongeveer vijf jaar naar een vroe gere mede grootendeels overhelt en op deze voortbouwt. We zullen nu wel niet precies de mode van 1912 terug krijgen, dit zal natuurlijk niet het geval zijn, maar au fond komt het toch op hetzelfde neerde gemoderniseerde Em- piremode. In de eerste plaats noemen wij het naar beneden loopen van alie lichaamslijnen, het vloeiende, in tegen stelling met het staande en oploopende van de lijnen, die de laatste en tegen woordige mode ons bracht. Dit zal dus de moderichting zijn, waardoor zich het jaar 1917 hoofdzakelijk zal karakteri- seeren. Maar ook zullen voorloopig nog ver scheidene aan Rococo- en 1830-stijl ontleende modellen worden gezien en pas bij de zomerjaponnen zal men iets bepaald vasts kunnen constateeren. Want juist voor zomerstoffen is er eigenlijk geen geschikter mode dan wel de Rococo- en 1830-stijl, die reeds verleden jaar als voorbeeld heeft ge diend, doch nog niet zooveel navolging heeft gevonden. In Parijs is men meer geneigd tot de moderne, zeer losse Empiremodellen, gedeeltelijk met rechte lijnen, maar nog met tamelijk wijde rokken. De Berlijnsche confectie houdt zich weer meer aan het Empire-genre met slanke, rechte rokken, korte losse jakjes, slank afhangende kort gecein- tuurde mantelsmaar toch mag de figuur geen rechte streep vormen. De schouderlijn is weder geheel afhangend de mouwen worden wijder, doch in een richting naar onderen toe. Heupen en buste worden onkenbaar, de natuurlijke taille-lijn is niet zichtbaar, maar wel de voet tot den enkel. De rok staat rond af van den grond, ongeveer 15 cM bij de op maat gemaakte modellen, doch bij de confectie-modellen, die zoo ge kocht en'gedragen worden, minder. De afwerking van alle kleedingstukken in de modelconfectie is bizonder correct, maar de garneering hoogst eenvoudig. Volgens berichten uit Malta heeft op het Arnerikaansche stoomschip „St Laurent" een ernstige ontploffing in de machinekamer plaats gehad. Het 5650 ton groote schip diende tot troepen transporten. Wittebrood zonder gist. Een belangrijke uitvinding is—naar De Natuur mededeelt aan het Proef- instituut voor graanbewerking te Berlijn gedaan. Na de voor het bakken van witte brood noodige hoeveelheden gist tot een twintigste van de tot dusverre gebruikte bedragen verminderd te hebben, is na melijk een van de aan dit instituut werkzame heeren, dr. Fornet, er in ge slaagd de gist heelemaal ontbeerlijk te maken. Het naar de nieuwe methode bewerkte brood is reeds twintig minuten na het begin van het bakken klaar voor „Sn, "«koop, zoodat er geen noodzake lijkheid voor den vroeger zoo algemee- nen nachtarbeid meer bestaat. De groote beteekenis van de nieuwe methode tijdens den wereldoorlog be rust er op, dat groote hoeveelheden grondstoffen, tot nu toe voor de fabri catie van gist noodig, voor andere doel einden gebruikt kunnen worden en dat tevens in zulke streken, waar geen gist te verkrijgen was, b.v. in vele veldlaza retten, voortaan wittebrood zal kunnen worden gebakken. De uitvinder gebruikt natuurlijk geen bakpoeder of scheikundige stoffen. Er worden kleine hoeveelheden van een zeker micro-organisme in het deeg ge mengd en zoodoende wordt een gist— proces opgewekt, dat veel op het ge wone proces lijkt. Tevens wordt het brood naar de nieuwe methode luchti ger dan naar de oude. De verschillende er voor noodige bewerkingen eischen geenerlei nieuwe machines, zoodat de methode gemakkelijk door iederen bak ker toegepast kan worden. In de proefbakkerij van het instituut worden dagelijks o. a. 2000 stuks wit brood naar de nieuwe methode bewerkt. Deze zal binnenkort ook in de alge- meene praktijk ingevoerd worden. Bij Holmsveden (Zweden) is Maan- aagavond een invalidentrein op een zij spoor geloopen en tegen een gebouw opgereden. 65 invaliden, die zich in den trein bevonden, liggen nog onder de puinhoopen. Het aantal slachtoffers is onbekend. Reeds zijn 5 doode invaliden en ongeveer 20 gewonden uit de puin hoopen te voorschijn gehaald. Ten einde zooveel mogelijk te bezuinigen op de producten, voormen- schelijke voeding geschikt, hebben de boeren in Engeland het recht gekregen het wild te dooden, dat hun landbouw producten schade doet. Deze vergunning, een geweldige inbreuk op de aloude jachtrechten, geldt ook voor fazanten naar dezer dagen in het Lagerhuis werd medegeeld. Er waren wel enkele leden, die tegen deze nieuwigheid bezwaar hadden en o.a^ was er een afgevaardig- de, die er op wees dat het toch niet aanging de bepalingen op den „gesloten jachttijd" nu maar eenvoudig op zij te zetten, omdat de „food controller" dat gewenscht achtte. Maar namens de regeering werd geantwoord, dat de „food controller" hiertoe het recht had krachtens de „Defence of the Realm Act." Deze zeer rekbare wet stelt blijkbaar de regeering in staat allerlei maatregelen te nemen, die anders speciale wetswij ziging zouden noodig maken. „Munchener Medizinischen Wochenschrift" wordt melding gemaakt van zeldzame oorlogsverwondingen, zeldzaam, vooral door de omstandighe den, waaronder deze plaats hadden Bij het werpen van handgranaten hadden twee soldaten zich een breuk van het opperarmbeen bezorgd. In de beide ge vallen, die net medische tijdschrift be spreekt, was de armbeweging bijna de zelfde. De soldaten haalden de gra naat in de rechterhand flink naar achteren uit. Op het oogenblik, dat de granaat weggeworpen zou worden, voel den ze een hevige pijn in den bovenarm en moesten den arm krachteloos laten vallen. In beide gevallen bleek bij on derzoek de breuk te zitten in het on derste deel van den bovenarm. Bij geen van beide gevallen was iets aan het been niet in orde wat het exceptioneele geval had kunnen verklaren, zoodat de schuld geheel bij de musculatuur moet liggen. De oorzaak ligt dan ook hoofd zakelijk in de overmatige strekbeweging van den arm. De triceps eischt daarbij zoo overmatig veel van het opperarm been, dat zijn natuurlijke elasticiteit niet meer voldoende is en 't gevolg is dat een beenbreuk moet volgen. De spier toont zich daarbij sterker dan het daarmee verbonden beendeel. Gedurende de maand Februari werden aan het centraal telefoon-bureau alhier 52492 aansluitingen tot stand gebracht. Prof. Mr. G. A. VAN HAMEL, f AMSTERDAM. Hedennacht is hier overleden prof. mr. G. A. van Hamel, oud-hoogleeraar aan de Amsterdam sche Universiteit en lid van de Tweede Kamer voor het district Amsterdam IV. Prof. van Hamel was een rechtsge leerde van grooten naam. Hij behoorde tot de Liberale Unie. Dr. KUYPER. Het „Bbld." verneemt, dat de opera tie, die Dr. Kuyper zou ondergaan, door de geneesheeren niet noodig is geacht. Gisteren ging de heer Kuyper, per rij tuig, reeds weder uit. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 1 Maart 1917. Bij de gisteren gehouden groenten- en fruitveiling werden de volgende prij zen (besteed .Boerekool 61 ct. per imand selderie 13i/2 a 20'/2 ct. prei 12i/2 ia 20'/2 ct., beiden per bos savoye kool 6'/2 a 8 ct.; ganzeneieren 13 et., Ibeiden per stuk; eieren 1.01 a 1.04 per 13 stuks; spruiten 3i]/2 a 42'/2 ct. kleiperen 24/2 a 25 ct. kroten 5>/2 ct., alles per K.G. BROOD VAN AARDAPPELMEEL? Naar de „Tel." verneemt, zullen de meelfabrieken over het geheete land deze week maar de helft der hoeveel heid tarwe ontvangen, die anders ge distribueerd wordt. Dit staat in ver band .met een spoedig te verwachten maatregel, om het tekort met andere producten aan te vullen. Welke pro ducten dit zijn, staat nog niet vast. Zij verneemt, dat dienaangaande ver schillende proeven worden genomen. Zoo is er o.a. sprake van het tekort aan te vullen met aardappelmeel. Een dergelijke maatregel is in Duitschland reeds sedert lang ingevoerd. Het brood zal voor de helft uit tarwe en voor het andere gedeelte uit aardappelmeel zijn samengesteld, waardoor er een laag, ptat brood wordt verkregen, waarvan de voedingswaarde aanmerkelijk min der is. In een onderhoud met de 'bakkerspa troons bleek het, dat deze maatregel weinig instemming in toakkerskringen zal ontmoeten, ieder mengsel in de tar we maakt het brood minder poreus en minder verteerbaar. Men iis eerder voor een verlaging der broodrantsoenen. Men kan dan zoo werd medege deeld suppleeren op de gewone wijze door ruimere aardappelen- of boonen verstrekking. DE „JACATRA". Wolft meldt uit Berlijn dd. gisteren: Een onzer duikhooten ontmoette op 30 zeemijlen ten Westen der Scilly- eilanden in het afgesloten gebied een Nederlandsch schip met graan voor de Nederlandsche regeering, op weg naar Rotterdam. Daar de termijn voor het ontzien van neutrale schepen in de be treffende wateren nog niet was afgeloo- pen, werd het stoomschip vrijgelaten, doch dringend geraden om te keeren, het afgesloten gebied te verlaten en Noordelijk en Oostelijk daarvan naar Nederland te varen. Bovendien werd het een kaart van het Duitsche afgeslo ten gebied meegegeven. Ondanks de ■dringende waarschuwing zette het schip zijn vaart in de richting van het Kanaal voort. De „Jacatra" liep daarop of dit vrijwillig of onvrijwillig ge schiedde, is hiier niet bekend de En gelsche haven Dartmouth of Falmouth binnen. Het gevolg daarvan was, dat 'het zich later onder de op 22 Febr. uit deze 'haven uitgevaren en bij de Scilly- eilanden tot zinken gebrachte Neder landsche schepen bevond. RIJSSEL BEDREIGD? Van het Engelsche front in Noord- Franikrijk wordt gemeld, dat de Duit schers de laatste dagen bijzondere maatregelen nemen, om een eventueele bedreiging van Rijssel te verhinderen. Engelsche .patrouilles hebben waarge nomen, dat tusschen de Deule, die naar Rijssel vloeit en het Engelsche front, nauwelijks 1015 K.M., niet minder dan 6 versterkte linies zijn opgeworpen, die met de rivier parallel loopen. Op verschillende plaatsen zijn steunpunten ingericht. Dit belet den Engelsohen niet hunne 'actie voort te zetten. Zij bo,m- bardeeren regelmatig de vijandelijke li nies, waarachter het Duitsche geschut slechts zwak antwoordt. Engelsche genisten hebben den te genstander grooten overlast 'bezorgd door de rivier dicht bij haar monding in de Leie af te sluiten, waardoor ten gevolge van geweldigen was Fransch offensief zoo verspreid geworden, dat de militaire overheid daartegen heeft ■moeten optreden. Middelburg, 1 Maart 1917. De aanvoer op de graanmarkt was heden 'gering. Witte boonen 50 a 53 per H..L. Bruine boonen ƒ31 a 33 per 100 K.G. Kroonerwten 30 a 32 per 100 K.G. Boter 1.90 a ƒ2.10 per K.G. Particuliere prijs 2.10 per K.G. Eieren ƒ8.per 100 stuks. Particuliere prijs 8.40 per 100 stuks.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 3