De No. SO 55e Jaargang 19i7 lii nheden. ten. ft, vraagt orden in- ilSJE WOENSDAG |itpa?eFirms E. füD IE VELDE Ir., Kleine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Inierc. 19 3® FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijks feestdagen Steura-Comïté ^GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KAMEROVERZICHT. BINNENLAND ;n speciaal Vrijdag en ijn gesteld, volgende an, redac- :n" in het dat de c h e be en Vrijdag dergelijke N.V. Sana thans een ag in den hen, in het /erzoek de te merken rzocht en klaart, dat e s t a n ri de Sana- :n V rijdag iOTER phoon 141, IERLAND rberg 9. even tegen band tegen 14.500.000. de fondsen n belegd. verkrijgen (Firm a EF. iet boven en borg- tt." JDERIJ. een sloep, ge- 2 6 vlaggen 2 bollantaarns anker met pl.m. en baken pl.m. scheepsluiken, verlegging van Burgemeester orteering ende prijzen DE VELDE If". Meisje *ezin. ^AT 50(boven). i de 15 jaar. i. 19. VLISSI1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener g*| ft ft gulden bij levens" P/F* f§ gulden bij dood ft ft gulden bij verlies 4 ft gulden bij verlies 4 ft gulden bij verlies ft f* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- J g g lange ongeschikt- ft g door S 11 van een hand, |ftg| van I 111 8 van een /ft van eiken kerd tegen ongelukken voorIJ U heid tot werken f C/U een ongeluk wULP voet of oog iuU een duim ivU wijsvinger anderen vinger >eze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot o! tram. De ultkaering wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. tferzek. Bank" tè Schiedam Van F. Vorige opgave f 118.89 - 2.50 Totaal f 121.39 VERGUNNING VAN HET MILITAIR GEZAG. De Commandant der Stelling van de monden der Maas en der Schelde (com mando Zeeland) imaakt bekend, dat door hem bij deze het door zijn ambtsvoorganger bepaal de omtrent de vergunningen van het Militair Gezag bij diens bekendmaking van 8 Juli 1916 wordt ingetrokken, en in «tede daarvan het volgende bepaald A. Openbare vergaderingen, openbare bijeenkomsten en optochten. 1. Het houden van openbare verga deringen van bijzondere personen, openbare bijeenkomsten en optochten, zoowel in de openlucht, als in gebou wen of besloten plaatsen is verboden tenzij met schriftelijke vergunning van de in 4 genoemde Commandanten. 2. De aanvrage daartoe, voorzien van het advies v-an den Burgemeester binnen wiens gemeente de vergadering, bijeenkomst of optocht eventueel zal worden gehouden, wordt schriftelijk gericht aan en ingediend bij den be trokken Commandant als aangegeven in 4. Aan de vergunning kunen voorwaar den worden verbonden. 3. De bepaling van 1 geldt mede ten aanzien van bijeenkomsten om zich in den wapenhandel te oefenen alsmede ♦en opzichte van vergaderingen en bij eenkomsten waartoe ihet publiek hetzij met, hetzij zonder toetaling van geld voorwaardelijk of onvoorwaardelijk toegang heeft. -De bepaling van 1 geldt niet voor openbare Godsdienstoefeningen welke volgens de Grondwet geoorloofd zijn. 4. Onder de Commandanten be doeld in 1 en 2 worden verstaan 1. De Commandant der stelling van de monden der Maas en der Sohelde (commando Zeeland) voorzooveel be treft de gemeenten gelegen op Noord- Beveland, Tholen en SI. Philipsland 2. De Commandant van Walcheren, voor zooveel betreft de gemeenten ge^ legen op Walcheren. 3. De Commandant van Zuid-Beve- iand, voor zooveel betreft de gemeenten gelegen op Zuid-Beveland. 4. De Commandant van W.-Z. Vlaan deren, voor zooveel betreft de gemeen ten gelegen iin W.Z.-Vlaanderen. 5. De Commandant van O.Z, Vlaan deren, voor zooveel betreft de gemeen ten gelegen in O.Z. Vlaanderen. 6. De Commandant van Sohouwen en Duiveland voor zooveel betreft de ge meenten gelegen op Sohouwen en Dui veland. 5. Artikel 44 van de Oorlogswet (Wet van 23 Mei 1899 Staatsblad no. ?J DOOR „S.. HAHS. 26.) —o— (Kaank verbodsi. En 't scheen hem, of hij weer hoorde, wat Louise over de huwelijken om geld had gezegd. Zoo eenvoudig, maar zoo waar, sprak hij overtuigd. Én ik zou me laten ketenen Neen, vader, 't kan niet en ge moogt het niet eisohen Zoo zwoegden weer zijn gedachten, op den thuisweg. Uitenhage was opgebleven. Je zijit laat, Florent, zei hij, ech ter niet verwijtend. Lieffink dwong me binnen te ko men en te blijven. Dat was goed. Volg me Bij leidde zijn zoon in zijn kantoor. Er is vandaag bezoek geweest, hernam hij. Je zijt natuurlijk op dat nichtje verliefd, maar vandaag heb je au jen wil kunnen toetsen. Ja vader. En ik zie, dat je verstandig zijt geweest. Je bleef bij Lieftink, dat stelt me gerust. 't Spij.t me, dat ik gebleven ben. 128), bedreigt hem, die het verbod be doeld bij 1 overtreedt of bij verga deringen, optochten of bijeenkomsten, in 1 bedoeld, de gestelde voorwaar den niet in acht neemt met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. B. Fotografeeren; Schetsen; Teekenen; Verrichten van opnemingen. 1. Het zonder vergunning fotogra feeren, schetsen, teekenen alsmede het verrichten van opnemingen iis verboden overeenkomstig de bepalingen vervat in de verordening van den Commandant van Zeeland van 14 September 1916, zooals deze is gewijzigd bij de veror dening van 22 Februari 1917. 2. De aanvrage om vergunning tot fotografeeren, schetsen, teekenen, als mede tot het verrichten van opnemin gen wordt, voorzien voor zooverre be treft particuliere aanvragen, van het advies van den Burgemeester binnen wiens gemeente de aanvrager woon achtig is, schriftelijk gericht aan den betrokken Comandant, als aangegeven sub A 4. Aan de vergunning kunnen voor waarden worden verbonden. C. Jacht. 1Ongeacht de bij de wet of eenig wettelijk voorschrift vereischte docu menten voor de uitoefening van het jachtbedrijf wordt eene bijzondere ver gunning van de in 2 bedoelde Com mandanten vereischt, om te jagen met een geweer of om te schieten op scha delijk wild of gevogelte, een en ander in 1. het gebied van 5 K.M. breedte langs de Rijksgrens in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. 2. het gebied van 5 K.M. breedte langs de Rijksgrens in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. 3. het gedeelte van Zuid-Beveland beoosten de lijn Stoomgemaal van Kattendij.ko pl. 10 aan den Zeedijk, ten Zuiden van Biezelingen. ^4. het op Walcheren gelegen terrein van den Oranjepolder, Suzannapolder, Houwenpolder, Clazinapolder, Wilhel- minapolder, Elizabethpolder, Nieuwer- kerkepolder, Middelburgsohenpolder, beoosten Groeneweg en Langeweg, het N. O. deel van den Oud St. Joosland- schenpolder, begrensd door den weg van 't Hof Reigersberg naar Steenen Duiker bij den Groeneweg en Rapen- iburgerpolder. ^.§2. Bij het verzoek om vergunning schriftelijk te richten aan en in te dienen bij diengene der sub A 4 ge noemde Commandanten tot wiens ge- zagsgebied het terrein, waarvoor de vergunning wordt gevraagd, behoort worden overgelegd I. voor zooveel de jacht betreft in het gebied genoemd sub 1 en 2 van de vorige a. een schriftelijk advies van den Burgemeester, binnen wiens gemeente verzoeker woont b. de akte bedoeld in artikel 26 der Jachtwet of artikel 9 der Vogelwet. II. Voor zooveel de jaoht betreft in de terreinen genoemd sub 3 en 4 van de vorige Ik had de volle waarheid moeten zeg gen. Ik trouw nooit met Jeanne, ik kan niet En ik wil het zei de koopman heftig. Ge hebt dat recht niet vader Wat, zult gij mij leeren welk recht ik heb Begint ge je tegen m'n gezag te verzetten. Wie is hier meester, ge heel meester O, er gebeurt veel, dat ik heb ge duld, maar dat niet rechtvaardig was. Ge waart soms een tiran voor ons En gij durft dat zeggen Ik werp de ketens weg, die me willen binden. Vader, ik ben u eerbied verschuldigd, maar ook aan moeder. Onkel Pierre bant ge uit buis, terwille van Lieftink. Onkel Pierre Weet gij zijn ge schiedenis Ja, van moeder. En moeder be droeft ge om Liefrink en Jeanne Van moeder En gij zuit mij zeg gen, wie ik ontvangen móet Neen, vader. Maar ik protesteer tegen de macht van Lieftink in ons huis. En 't is alles om een huwelijk, dat ik haat, dat ik niet sluiten zal of kan Omdat ge die lichtzinnige zottekol van een nichit ontmoet hebt Beieedig dat meisje niet, vader Jeanne Lieftink kan er niet bij vengele- ken worden. Jeanne Lieftink is lichtzin nig en hoovaardig, grof en dom Haar vader is een gek Hij verlaagt ons. Gij 7 a. een schriftelijk advies van den Burgemeester, binnen wiens gemeente verzoeker woont b. de jachtakte c. het bewijs van Nederlanderschap d. eene nauwkeurige opgave van de ligging der te bejagen terreinen e. eene verklaring of verzoeker de sub d bedoelde terreinen zal bejagen als eigenaar, pachter of jachtrechtbezitter. D. Geldigheid van verleende vergunningen. 1. Vergunnigen, verleend door den Commandant in Zeeland of den Terri- torialen Bevelhebber in Zeeland, blij ven van kracht, zoolang en voor zoo verre zij niet zijn ingetrokken of voor zooverre de termijn, eventueel in die vergunningen uitgedrukt, niet is ver streken, een en ander nochtans met dien verstande dat jachtvergunningen niet geldig zijn, indien zij niet verge zeld gaan van de bij de wet of eenig wettelijk voorschrift vereischte docu menten voor de uitoefening van het jachtbedrijf. 2. Jachtvergunningen en vergun ningen voor het fotografeeren, schet sen, teekenen of het verrichten van op nemingen geven geen recht van toe gang tot terreinen, waarvan het betre den bij de wet of krachtens wettelijk voorschrift verboden is, dan wel door militaire posten of patrouilles verbo den wordt. Uitgevaardigd te Middelburg, den 22en Februari 1917. De Commandant voornoemd, De Schout-toij-Nacht, W. C. J. SMIT. Bekendgemaakt te Vlissingen, als ter plaatse gebruikelijk, den 27 Éebruari 1917. De Burgemeester, VAN DOORN VAN FOUDEKERKE. VERORDENING. De Commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde (Com mando Zeeland) Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustns 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), van 25 September 1914 (Staats- no. 463) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), waarbij de gemeen ten in de provincie Zeeland zijn ver klaard „in Staat van Beleg" gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) in het bijzonder artikel 37 heeft goedgevonden het volgende te bepalen 1. in de Verordening van 14 Sep tember wordt in de 1 en 1 gelezen voor „Stellingcommandant" 1. De Commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde (Commando Walcheren) voor zooveel betreft de gemeenten gelegen op Noord Bevelond, Tholen en St. Philipsland 2. De Commandant van Walcheren, voor zooveel betreft de gemeenten ge legen op Walcheren 3. De Commandant van Zuid-Beve- tand, voor zooveel betreft de gemeenten gelegen op Zuid-Beveland moet nu al z'n politieke drijver zijn Groote God, en mijn zoon zegt mij dat alles. Gij verzet je, gij geeft me lessen. Uitenhage greep Florent bij de borst. De drift vlamde hem in 't wezen, flik kerde in zijn ooigen, schokte zijn kloek lijf. Gij zegt dat herhaalde hij woe dend. Vader, sla me... als ge wilt, ik zal niets terug doen. Ik ken den eerbied, dien ik aan u verschuldigd ben. Ha, ,ge verandert al. Maar ik breek met Lieftink en Jeanne 't Failliet dan Gij overdrijft... We zullen hard werken, zuinig zijn we behoeven niet boven de anderen te springen. Zwijg, sukkelaar, artiest Wat weet gij van den handel Ook me daar in lessen geven Welk een geest be zielt je... maar zoolang ik leef, heersch ik hier, doe ik mijn wil Nog altijd hield de koopman zijn zoon in zijn vasten greep e.n dreigend schudde hij hem heen en weer. De deur werd geopend. Bleek en be vend stond .madam Uitenhage daar. O, Vital riep ze ontsteld. Wat doe je Is 't zoover gekomen Weg gij Neen., ik wil weten, wat er hier gebeurt. Ik ben de virouw, de moeder. Ik laat me niet langer op zij schuiven. 4. De Commandant van W.-Z. Vlaan deren, voor zooveel betreft de gemeen ten gelegen in W.-Z.-Vlaanderen 5. De Commandant van O.-Z. Vlaan deren, voor zooveel betreft de gemeen ten gelegen in O.-Z.-Vlaanderen 6. De Commandant van Schouwen en Duiveland, voor zooveel betieft de ge meenten gelegen op Schouwen en Dui veland. 2. Deze Verordening treedt in wer king onmiddellijk na derzelver afkon- ging. Uitgevaardigd te Middelburg, den 22 Februari 1917. De Commandanl voornoemd, De Schout-bij-Nacht, W. C. J. SMIT. Afgekondigd te Vlissingen, als ter plaatse gebruikelijk, den 27 Februari 1917. De Burgemeester, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Dinsdag. Bij den aanvang dezer vergadering heeft de voorzitter een welverdiend standje uitgedeeld over het mislukken van de Maandagvergadering. Hij ver trouwde dat de Kamer zou inzien dat dat feit niet had mogen voorkomen. Aan stuurlui, die aan den wal staan en door hun knuisten turen, wijze lessen uitdeelen en vernietigende kritiek ten beste gevend, ontbreekt het bij de kwestie der distributie niet. Er wordt wel eens wat lof toegezwaaid aan den Minister de heer de Wijkerslooth de Weerdesteijn was er zeer kwistig mede maar toch heeft ieder zijn op- en aanmerkingen. Het is juist wat de heer de Jong op merkte, dat nog steeds zij, die" een an der stelsel van distributie wenschen, nalieten dat andere stelsel eens nauw keurig te omlijnen. De kosten van de distributie zouden z.ii. wellicht te ver minderen zijn door het stellen van de welstandsgrens. Daarnaast zou de re- geerimg het aantal artikelen dat in de distributie is betrokken, moeten uitbrei den. Daardoor zal de kennis der voor raden en de behoefte grooter worden. Als een nieuw denkbeeld gaf hij in over weging bereide spijzen beschikbaar te stellen door middel van gaarkeukens, een denkbeeld dat ook bij den heer de Wijkerslooth bijval vond. Uiteenloopend zijn de opvattingen over de vraag of het aantal artikelen dat onder de distributie valt al of niet moet worden uitgebreid. Over de w,en- schelijkheid van het stellen van een wtlstandsgrens loopen de meeningen ook uiteen. Het oude denkbeeld dat het Rijk zelf zal gaan exporteeren komt steeds weer op de proppen. Met groote juistheid schetste de heer Patijn den toestand. De uitvoering van de diistributiewet w.as hem meegevallen. Voor duizenden is zij een zegen ge- wee°t, omdat zij hun goedkoop voedsel verstrekt. Echter wijzen vele statistie ken uit dat er welvaart heerscht, groote Eens is 't genoeg Konkel dan maar met jen zoon Je zet hem toch op tegen mij, en wild liep Uitenhage weg. Florent, wat is dat toch? vroeg de vrouw snikkend. Een oogenblik overviel den jongeling den lust alles te zeggen, zijn drukkend geheim te luchten, zijn hart uit te stor ten, maar hij zag zijn moeder weenen, en de moed ontzonk hem, haar dieper te wonden, en meer te folteren. Ik wilde vader bewegen, onkel Pierre terug te Jaten komen. Om mij Ja, moeder. We kregen woorden. Ik schimpte op Lieftink en vaders ont zag voor den gek. En toen werd vader zoo kwaad Arme Florent Gij meent het goed, maar spreek niet meer met vader over onkel Pierre. Vader is tegenwoor dig zoo prikkelbaar. O, God, als het maar niet door de zaken is Neen, moeder... dat is het niet, veinsde de zoon. Nu weet ik het... 't is politiek. Lieftink heeft me alles verteld. Vader steunt hem in de kiezing. Politiek buiten en ruzie in huis. O, Heere, wanneer zullen er betere tij den aanbreken Laten we nu gaan sla pen... gij ziet er zoo vermoeid en over spannen uit.... Weldra was Florent op zijn kamer, weer alleen met zijn leed. welvaart zelfs in vele kringen. De op brengst der rijksmiddelen, de Sint-Ni- colaasdrukte, de sterftecijfers zijn zóó gunstig dat wel verondersteld moet worden, dat een groot deel der bevol king het thans eer beter dan slechter heef.t, dan vóór den oorlog. De kosten van de toeslagen die aan dit deel wor den gegeven, moeten ook weer gedeel telijk gedragen worden door de catego rie die het wel slecht heeft. Het pro bleem der distributie is na het tot standikomen der distributiewet geheel anders geworden. Thans is het de schaarsahte in de eerste plaats die de aandacht vraagt. En daartegen werkt de wet niet. Integendeel, ze werkt de bezuiniging eer tegen. Aan de gemeentebesturen wilde hij wel eenige vrijheid laten om de prijzen te verlagen mits dit niet te ver gaat. Indien er een te ruim gebruik wordt gemaakt van die toegekende vrijheid, wenschte hij liever een verscherping van de wet. Zonder raad te geven vroeg hij den Minister wat deze dacht van de beper king der distributie, .zoodat deze alleen ten goede zal ikomen aan hen, die hulp noodiig hebben. In verband met de ministercrisis aan financiën vroeg 'hij inlichtingen over de wijze van beheer der gelden. Van de overige klachten door vele leden geuit valt niets bijzonders te zeg gen. Onze getorpedeerde schepen. Naar wij van het departement van Marine vernemen, is door den Duitschen marine-attaché aan den chef van den marinestaf op 14 Februari meege deeld, dat op den 22en Februari betrek kelijke veiligheid kon worden gegeven voor de uit Falmouth vertrekkende Ne- deriandsche schepen, welke gezamenlijk zouden varen door de naar het westen loopende vrijgelaten geul voor de Ame- rikaansche schepen. Eerst op 17 Maart zou absolute vei ligheid tegen onderzeebooten kunnen worden gewaarborgd. Tegen mijnenge vaar was uit den aard der zaak geen garantie te geven. Door den chef van den marinestaf werden de reeders onmiddellijk met een en ander in kennis gesteld. Broodrantsoen. De „N. Ct." komt met de, onlangs reeds tegengesproken meedeeling, dat naar alie waarschijnlijkheid, bij de vol gende uitgifte van broodkaarten, dus voor de komende week, een vermin dering van het broodrantsoen te ver wachten is. Naar het „Vad." uit de beste bron verneemt, is dit bericht onjuist. Tweede Kamerverkiezing-Emmen. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer (vacature-Bor- gesius) zijn uitgebracht 5082 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren X. Florent had zijn moeder zien weenen en dacht aan haar wanhoop, als de ruïne de firma treffen moest. Uitenhage liep somber rond, scheen angstig en gejaagd. En op een avond riep hij zijn zoon bij zich, sprak over zijn zaken, toonde de boeken en bezwoer, dat hij de waarheid zei. Hij dreigde niet, was integendeel mak, en snikkend smeekte .hij dan zijn jongen hem toch te redden. En toen gaf Florent toe, beloofde hij het offer te brengen. Als een gebroken man ging hij den volgenden avond naar 'f Beukenhof. Lieftink was niet thuis. Zijn vrouw en Jeanne zaten in de kamer, en blij ver rast begroetten ze den bezoeker. Na wat gepraat te hebiben, zei Flo rent Jeanne, ik moet nog altijd die bloemen eens zien, waarvan je thuis vertelde. Toon ze mij eens. Hij gaf haar een wenk en dadelijk begreep ze hem. Een blijde glans vloog over haar gelaat. Kom riep ze, en beiden gingen den tuin in. Florent had 't gevoel, of hij een mis daad moest plegen, maar hij verdoofde de stem van zijn hart. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1