I ll IS. ure. 0.48 55e Jaargang 1917 RK, Heester rriËvË" IONHUIS MAANDAG 26 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, leleioon Inters. 10 gemeentebestuur KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND MIDDELBURG. e ervaring, en de den geleerd, dat lambeienzaif van bsolute genezing Verkrijgbaar bij uitwieler. Engros •MA 's Hage en idere gemeenten ren. lissingen. itten tot een 2000.— Deposito, -Courant, en Beleening. )egen rikstraat 24. Meiboom"). heldestr. 27. tuur ?1K, Voorzitter. Vice- Voorz. LI E. Secretaris. stad wordt TE iet ten opgang. Br. f) lett. a. B. C. ourant." VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen fsV^ ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener f\f| gulden bij levens- gulden bij dood ft A gulden bij verlies 4 P" ft gulden bij verlies A gulden bij verlies r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /lil gil lange ongeschikt- »"|j| door <g||l van een hand, |n||| van 11818 van een van eiken kerd tegen ongelukken voor: U V heid tot werken S VU een ongeluk UUÜ voet of oog JLw\l een duim 1UU wijsvinger SJ%J anderen vinger Qeze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" tè Schiedam BEKENDMAKING. Kolen voor industrie. De Burgemeester van Vlissingen ver zoekt den klein-industrieëlen (waaron der bakkers, wasscherijen, melkfabrie ken en kweekers) met een jaarverbruik van minder dan 240 ton kolen, zich schriftelijk vóór 28 Februari a.s. tot hem te wenden onder opgave van de wekelijks benoodigde hoeveelheid, ge- specifieerd naar de volgende kolen- soorten kolen, cokes, briketten, smee- kolen, magerfijnkolen, vetfijnkolen, zuiggas-anthraciet. Vlissingen, 26 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Zaterdag. Wat te voorzien was, geschiedde. Te 11.35 ure was het aantal leden pas 45 en dus werd de vergadering tot 11.50 ure verdaagd. Eerst te 12 ure was het getal van 51 leden bij elkaar. In de zaal waren slechts een dozijn leden aanwe zigen dat getalletje begon aan de Wa- terstaatsbegrooting te knagen. Natuur lijk bestond dit in klachten van allerlei aard. De heer Juten is daarin speciali teit. Hij had nu weer ergens in Bergen- op-Zoom een oude vrouw ontdekt, die de ouderdomsrente niet machtig werd, omdat de tusschenpersoon wat „slof" was met zijn werk. Bij het geklaag voegde de heer Sannes het zijne. Voor gevallen waarin het niet-toekennen van de rente niet de schuld was van de aan vragers wilde hij een soort amnestie wet. Minister Leily herinnerde er aan dat men bij de oprichting van de Rijksver zekeringsbank vooral heeft gewild dat die bank grootte zelfstandigheid zou be zitten en dat zij niet onder invloed van den Minister zou komen. Thans tracht men dit laatste toch te verkrijgen en dat wijst de Minister op zijn beurt nu eens lekker af. Hij wil de aandacht van de Bank wel eens vestigen op de ge noemde gevallen, maar meer niiet. Een onderzoek naar de gevallen is aan den gang en misschien zal de Minister door middel van gratificaties iets voor de onrechtvaardig-behandelden doen. In- lusschen moeten de mensehen zelf hun belangen in het oog houden. Over de werkloosheid-verzekering ontspon zich een korte discussie die ,geen beteekenis had. Alleen de ver klaring van den Minister, dat hij aan een definitieve regeling werkt, is van belang. Langer werd gediscussieerd over de begrooting voor de posterijen, de tele grafie en de telefonie. Eindelooze klach- fen over de te geringe salarissen. Door den heer Helsdingen werd het geklaag ingezet. Hij becijferde dat tengevolge van den oorlog 1.200.000 gulden aan het personeel is onthouden, aangezien voor de begrooting voor 1915 reeds een flink bedrag was aangevraagd, dat la ter is teruggenomen. Alle categoriën door A. HANS. 24) van het personeel klagen over te ge ringe verbetering, terwijl de mindere salarieering voor de vrouwen blijft be staan. Het eind was natuurlijk dat hij krachtig aandrong op een finale her ziening. Vian hetzelfde laken een pak was de rede van den heer de Jong, die de histo rie omharkte, teneinde aan te toonen dat het post- en telegraaf-perso.neel al le reden tot ontevredenheid had. Vooral kwam hij op voor de telefonisten, die achter gesteld worden bij de telegra fisten. En in denzelfden toonaard praatten de heeren Engels, Knobel en van Groe- nedael vele kw,artieren vol. 't Is alles hetzelfde meer salaris, beter promo tie-kans. Men zou zich kunnen afvragen of op 'n dag als dezen, waarop de internatio nale gebeurtenissen weer eens een slechte schaduw werpen over ons land, de Kamer niet wat anders kan doen dan den tijd vol-leuteren over zaken, waar van het vaststaat dat de Minister er niets aan veranderen zal, hoe hard het voor de betrokkenen is. En men zou zich kunnen afvragen of jeugdige Ka merleden met eenige aspiratie hun tijd niet beter kunnen besteden dan als pleitbezorger van vak-organisaties die hen opwarmden. —o— (Kalms itrtoj». 'k Hoor ze weer ai onze piano van twee duizend frank, de schoonste uit den winkel. Of, Florent speel eens op onze piano van twee duizend frank. Gij met Jeanne trouwen 'k Geloof dat je ze haat 'k Geloof het ook. 't Zou voor beiden een ongeluk kig leven zijn. Ze hebben er zoo wel meer aan- eengekoppeld. Wat geven de koppe laars er om "Hun doel bereiken ze... en de last is voor de getrouwden. Maar er komt immers niets van Wees toch niet zoo zwaarmoedig. De zen noen waart ge veel vroolijker. Toen zag ik de zon... en was het licht. Allez, allez, wat moed Louise is de wereld niet uit. Voor mij toch. Maar Florent. 't Is of je morgen Jeanne naar den autaar moet brengen. Morgen of binnen eenige maan Duitsch luchtschip boven ons land. (Officieel). Uit de ingekomen rappor ten omtrent hef overvliegen van Neder- landsch gebied door een Duitsch vlieg tuig op 17 dezer is gebleken, dat het luchtschip het eerst te ongeveer 4.50 uur voorm. boven Waaisdorp werd waargenomen. Vandaar nam het zijn weg aanvankelijk in O. richting over MoerL kapelle en daarna in Z.-O. richting over Uden en Boxmeer, om, na zich in N. richting over Gennep bewogen te heb ben, ten slotte in richting Duilsch- land te bereiken. Aangezien nergens het onlangs overeengekomen noodsein vertoond werd, is op verscheidene plaat sen het luchtschip beschoten. In op dracht der regeering heeft HarerMajes- teits gezant ie Berlijn aanstonds ter zake van deze nieuwe schending van het Nederlandsch gebied een ernstig verloog tot de Duitsche regeering ge richt. De getorpedeerde schepen. Aan eene mededeeling van het Duit sche gezantschap te 's Gravenhage, wordt het volgende ontleend, dat van Duitsche zijde aan onze schepen, te Fal mouth en Darmouth liggende, te kennen was gegeven, dat zij op 22 Februari op eene betrekkelijke veilige vaart konden rekenen en eerst op 17 Maart, het mij nengevaar daargelaten, op volstrekte veiligheid, aangezien eerst dan de ze kerheid zou bestaan, dat daarvoor de noodige instructies zouden zijn ontvan- gen. Wat de vaargeul in de Noordzee en onze te Port-Said liggende schepen be treft, bestaat ook thans slechts betrek kelijke en eerst op 5 Maart volstrekte den, is 't zelfde. Maar ik moest blij zijn: een piano van twee duizend frank, een ameublement van twintig duizend, een schoon huis, een erfdochter., ik moest m'n handen kussen van geluk. Antoine Vanbussche zal jaloersch zijn. Die geldzak Geld is maar alles Geld doet de wereld draaien. Met geld heerscht de graaf en met geld kan Liefrink hem veel vijanden bezorgen. Om geld liegt en bedriegt, vleit en haat men, om geld wordt er gewroet en geslaafd. Stil nu, Florent, je wind je op. Geld, geld, vervolgde de jonge ling driftig, 't geld is een god Men noemt het slijk, maar zooveel menschen liggen er in aanbidding voor. Geld be- hèerscht de wereld. Ben je een scha vuit, maar je hebt geld, je zijt braaf en treffelijk, en de menschen ontzien je. En om geld huichelen mannen en vrou wen liefde, tot voor Gods altaar... en hun huwelijk is schoon en deftig en eer baar Maar trouwt onkel Pierre een arm meisje, 't is slecht, zedeloos, wat weet ik ai Zoo is de wereld En wij zijn beschaafd, wij gaan aan de wilden 't Evangelie brengen, en 't ergste, we geiooven het, dat we beschaafd zijn Daar is Jeanne, zei Mathiide plots. Ze waren 't dorp genaderd, en zagen Lieftinks dochter uit een winkel komen. Ja, daar is ze, herhaalde Florent met verbeten woede. En natuurlijk ziet veiligheid, 'het mijnengevaar ook hier niet medegerekend. Vanwege de Duitsche legatie wordt nog opgemerkt, waar in het door haar gegeven communiqué gesproken wordt van torpedeering der zes Nederlandsche schepen door een Duitsche duikboot, dit slechts ondersteilenderwijs bedoeld is voor het geval, dat zulks inderdaad mocht blijken het geval te zijn geweest. Bij de Duitsche legatie was hierom trent tot Zaterdagmiddag echter nog niets bekend. Het Wolffs bureau te Berlijn zendt soortgelijke mededeeling. Het slot daarvan is eemgszins anders geformuleerd. Het luidt aldus Van het aanbod op 22 Februari te vo ren zouden 18 schepen gebruik maken om den weg gemeenschapelijk af te leggen. Dit bericht werd op 16 dezer te Berlijn ontvangen. De reeders dezer 18 schepen kregen nogmaals de uitdrukkelijke mededee ling, dat vóór 22 Februari geen besliste veiligheid kon worden gewaarborgd, en dat het onzeker was of alle in het te passeeren gebied optredende duikboo- ten het draadlooze bericht zouden ont vangen. Daarbij werd vierder opgemerkt dat tegen het mijnengevaar buiten het aangegeven gebied geen waarborgen zouden worden gegeven. Ten slotte namen 8 schepen het risi co van den tocht op zich. Als de Ne derlandsche berichten juist zijn, dat deze acht schepen zijn vergaan, dat een er van bij de Engeische kust op een mijn is geloopen en de andere zeven in den namiddag van 22 Februari op den afgesproken weg zijn getorpedeerd, dan wordt dit ernstig betrei rd, maar de ver antwoordelijkheid treft, de reeders, die er de voorkeur aan gaven hunne sche pen bij de betrekkelijke veiligheid op 22 Februari te doen vertrekken, in plaats van de reis uit te stellen tot 17 Maart, op welk tijdstip volkomen vei ligheid toegezegd was. Een bericht onzer duikbooten is nog niet ontvangen. In een Zaterdag gehouden vergade ring van het bestuur der Nederlandsche Reedersvereeniging is, na overleg met de reederijen van de tot vertrek naar Noord-Amerika liggende schepen, be sloten, deze schepen niet te laten uit varen alvorens de Noordelijke route voldoende veilig geacht kan worden. Reuter seint uit Londen naar aanlei ding van den aanval op zeven Neder landsche schepen op 22 dezer in den Westelijken toegang tot het Kanaal dat instructies ten behoeve dezer schepen noch gevraagd zijn, noch door de Brit- sche admiraliteit zijn gegeven. De ge heele regeling bleef in handen van de Nederlandsche autoriteiten. De Londensche correspondent van 't „Hbid." seint d. 24 Febr. De beman ning van de gezonken schepen en vier Nederlandsche marine-officieren, die ais eerste-klas-passagiers met de „Mena- no" hadden gereisd, benevens vier vier- de-.klas-passagiers van 'hetzelfde schip, zijn te Londen aangekomen. Zeventig anderen zijn in een Engeische haven ze ons en komt ze. Geld, daar is 't geld in mensohengedaante. Wegloopers schertste Jeanne. Ik vond de deur gesloten. Je hebt over- komste gehad, hé Ja, antwoordde Mathiide. Een dame en een meisje. Ze hebben je goed ingelicht, merk te Florent op. En je hebt er heel den dag mee ge wandeld. En niet eens naar ons geko men. Omdat je je rijkdom zou kunnen laten zien, dacht de jongeling. O, ze wilden buiten zijn, hernam Mathiide. 't Is familie uit Vlissingen. O, waar Florent in de Paasch- vaoantie geweest is Ja- Vroeger kende je die familie toch niet. Moeder wel. 'k Heb hooren zeggen, dat het meisje zoo zot was. Welk een lange tong heeft dat weer uitgestoken vroeg de jongeling heftig. Trek ge je dat zoo aan, Florent O, 'hier wordt toch altijd gebab beld Ja, ik heb 't hooren zeggen, ik heb ze niet gezien. Maar ze vertelden, dat ze luid sprak en lachte en aan jen arm trok en ik weet niet wat al. Nu ik heb er precies niet veel op geluisterd. geland en komen vanavond of morgen. Al de opvarenden zijn gered en nie mand werd gedood. Het zal moeilijk zijn de bemanningen onder dak te brengen, daar alle zee manshuizen te Londen vol zijn. De be manningen mogen geen bijzonderheden mededeelen. De zeven schepen waren gezamenlijk op weg, toen zij werden aangehouden door één groote Duitsche duikboot, die aan de bemanningen vijf minuten tijd liet om de schepen te ver laten en deze toen met scherp beschoot. De kapitein gaf geen reden op voor zijn daad. De schepen zonken in vijf minuten. Het weder was goed. Er heerschte geen paniek op de schepen. Donderdagavond tegen zes uur be.- reikte de „Menado", hoewel ernstig be schadigd, de haven. De „Eemlanid", „Zaandijk" en „Ban doeng" bleven drijven, de „Bandoeng" werd op het strand gezet. Tot dusverre zijn 400 man van de verschillende m den grond geboorde schepen te Londen, waar zij wachten op een gelegenheid om naar Nederland te vertrekken. Persstemmen. De „N. R. Ct." spreekt met groote verontwaardiging over het torpedeeren der zes Nederlandsche schepen. Wij ontleenen aan het artikel het volgende Het is niet aannemelijk, dat hier boos opzet in het spel zoude zijn, doch als men de Duitsche toezegging legt naast de feiten, dan kan toch niet worden ont kend, dat er van Duitsche zijde met eenige lichtzinnigheid verklaringen zijn afgelegd, en rijst de vraag, of men zich te Berlijn, zijne verantwoordelijkheid te genover de neutralen wel voldoende be wust is. Indien er op een dag van rela tieve zekerheid minder zekerheid blijkt te bestaan, dan ooit, zou men beter doen toezeggingen1, als zijn gedaan, achterwege te houden. Onze vloot is er nu „ingeloopen", en dit maakt de erger nis nog intenser. Over recht en men- schelijkheid kan ten opzichte van den duikbootoorlog niet meer worden ge sproken deze begrippen, zijn bij den duikbootoorlog als ballast over boord geworpen. Tot nu toe werd nog een schijn van goede trouw bewaard, doch wanneer verzekeringen worden gedaan, die zoo falikant uitloopen, als nu weer het geval is geweest, moet twijfel rij zen. of men het met de goede trouw wel ernstig meent. Waarom den 22sten aangewezen, als men zoo bitter weinig, ook „relatief" blijkbaar weinig, zeker heid heeft In Duitschland heeft men nu weer sprekende cijfers gekregen, om „het succes" van den ongebraidelden duik bootoorlog te bewijzen. Schitterend succes, voorwaar maar men mocht toch ook wel eens overwegen, of het succes van deze dolzinnige daad niet een keerzijde heeft, waardoor het meer dan te niet wordt gedaan. Slag op slag vernemen wij uit Wolff-telegrammen, hoe groote welwillendheid door de Duitsche .regeering wel jegens ons land wordt betracht. Als aan die goede be doelingen niet aanstonds overal in den lande geloof wordt gehecht, schijnt 't Was zeker je nichte Zulma, sprak Florent. Die heeft op iedereen wat te zeggen. Uitenhage, die met zijn vrouw ge kibbeld had, was nu ook genaderd en zei eensklaps weer vriendelijk Goën avond Jeanne. Nog op 't dorp Och, wat verlaat Maar 'k ga nu rap naar huis. Kom nog wat binnen. Neen, meneer Uitenhage, moeder verwacht me vroeg, en 't wordt al duister. Maar Florent zal een eindje mee gaan. O, als ie wil Ja, als je aan 't spreken zijt, is 't eer laat dan je peinst. Ik ga nu niet meer letten. Florent willen we vertrekken De jongeling-moest wel gehoorza men, maar hij gevoelde lust onderwege Jeanne de volle waarheid te zeggen. Doch 'hij deinsde er weer voor terug De firma, de ruïne, 't failliet Hij kon en mocht haar niet afstooten, wier geld zijn vader redden, z'n moeder en zuster voor armoe bewaren moest, en 't werd hem opnieuw duidelijk, dat hij al gevan gen was in de greep van 't noodlot. Weer zoo stil, zei Jeanne. Klara Van Eename is nu toch al eenige dagen begraven. Ik weet het, je hebt veel ge voel en trekt je alles aan, maar je kan toch niet aan 't verdriet van anderen men zich dit niet te kunnen verklaren. Misschien zal onder het licht van de gebeurtenis van den 22sten ook het Wolffbureau gaan geiooven, dat wij hier te lande tegenover die officieuse vriendelijkheid groote reserve blijven in acht nemen. De „Nieuwe Ct." schrijft o.a. Wat sedert de duikbootfurie werd losgelaten dreigend boven ons hoofd ging, heeft ons reeds een paar maal getroffen, maar nu op een wijze, die den waanzin dezer oorlogsinethode dui delijker manifesteert dan een der andere gevallen, al is er dan ook hoop dat we derom menschenlevens bij deze ver nieling van Nederland eigendom niet zijn verloren gegaan... Dat de aard en de nationaliteit van deze flottielje aan den duikbootcom- mandant(en) die zijn (hun) verniel- woede tootvierde(n), niet bekend zijn geweest, is haast niet aan te nemen, al zijn zij dan ook reeds heit offer gewor den van Duitsche torpedo's, voordat hier in Nederland bekend was, dat ze Falmouth hadden verlaten. Maar er is aan 'het 'Uitvaren dezer schepen overleg vooraf gegaan. Het werd zelfs officieel vastgesteld, dat op verzoek van Nederlandsche zijde door de Duitsche autoriteiten was mee gedeeld, dat 22 Februari een betrekke lijk veilige dag zou zijn. Er was dus reden te over voor de Duitsche admi raliteit, om bij haar nachtelijke draad looze orders aan de duikbootcomman danten op zee, van die overleggingen gewag te maken. En dat te meer, omdat men voortdurend van Duitsche zijde verzekert, en in enkele gevallen inder- daar ook bewezen heeft, dat men deze nieuwe bedreiging van de neutralen ten onzen aanzien niet nog ernstiger wilde maken, dan de eenmaal aangenomen methode vorderde. Het „Handelsblad" zegt Over het torpedeeren van de zes in ballast varende Nederlandsche schepen, die .graan voor ons volk van Amerika gingen halen, 'is weinig te zeggen. Het is een toepassing van den verscherpten duikbootenoorlog, waartegen de regee ring ireeds geprotesteerd heeft. Maar misschien kunnen wij toch wel even hierop wijzen. De verscherpte duikbootenoorlog is ihier wel ten uit voer gebracht met zulk een volstrekte geringschatting van de rechten en be langen van het Nederlandsche volk, dat de overtuiging wel bij ieder wakker moet worden op een dergelijke wijze zou niet een volk behandeld worden, welks verontwaardiging gemakkelijk gewekt kon worden en eenige beteeke nis kon hebben. Natuurlijk niet de Ame- rikaansche republiek. Ieder voelt, dat een torpedeening onder zulke omstan digheden van Ainerikaansche schepen, van schepen vóór de afkondiging van den verscherpten duikbootenoorlog in Engeland aanwezig, na waarschuwing van de Duitsche regeering vertrokken, in den dienst uitsluitend van de voeding van het Amerikaansche volk, uitgeslo ten is. Maar wij geiooven zelfs, dat zulk een handeling onmogelijk zou zijn ge weest tegenover een land, dat getoond had dien duikbootenoor.log niet te kun- blijven peinzen. Weet je 't al, dat we een piano krijgen Ja. O, van Mathiide zeker Een van tweeduizend frank. Vader wou geen mindere. We hebben ze te Rousselare gekocht, 'k Ga leeren piano spelen. Florent, gij kon me dat eens schoon leeren. Ik. Ja, je speelt goed. Een beetje, maar al kan ik wat spelen, ik kan het daarom niet aan an deren leeren. Vraag het aan den koster. Kan die 't goed Een orgel is iets anders. - Hij speelt heel goed piano ook. Alvwel. ik wil het leeren. Je hebt gelijk. 'k Had het als kind moeten leeren. Dat is 't beste. Maar vroeger peinsden de ouders daar niet op... tenminste bij de boeren. Was vader toch wat eer heerenboer ge worden. Ze hadden hem al lang sche- pene moeten maken Zeg eens, de graaf is kwaad. Ja, ik weet het. Vader wou een stuk land koopen van Duivewaard, maar Duivewaard is rentmeester van den graaf. En nu mag hij dat land aan vader niet verkoopen. Hoe .kleingeestig (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1