Se l\m van 1 Bart VRSJDAO 33 FEBRUARI v-0. 46 55e Jaargang 1917 jjjtgavefirma f. IfAN Gf VE10E Ir, Kleine Mark! 58, ïlissmgen. Telefoon Intere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KAMEROVERZICHT. BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van I4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cenl Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en-aanvragen 6l4 ct. per regel Deabonné's, in 't bezit eener gulden bij levens- fj jF*gulden bij dood g\g"| gulden bij verlies J r*ffc gulden bij verlies A <n> gulden bij verlies f\f" gulden bij verlies palis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- 11 door 111 van een hancl> Ih&II van 111B I van een r van elke.n terd tegen ongelukken voor: uUUUP heid tot werken K een ongeluk UUU voet of oog itsJRJP een duim 1UU wijsvinger LJlJ anderen vinger ïeze uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. Dè uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam LEVENSMIDDELEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat op Vrijdag 23 Februari 1917 van des namiddags 7 tot 9 uur op het stad huis gelegenheid bestaat tot het ver krijgen van een bon, waarop ten hoogste 2 H.K. regeerings groene erwten kunnen worden gekocht en wel voor hen wier naam begint met de letter A tot en met D dat op denzelfden dag en op dezelfde uren op liet Politiebureau gelegenheid bestaat tot het verkrijgen van zoodanigen bon voor hen, wier naam begint met de letter E tot en met K dat op Zaterdag 24 Februari 1917 van des voormiddags 9 uur tot des middags 12 uur en van des namiddags 2 tot 4 uur zoodanige bon kan verkregen worden op het Stadhuis door hen wier naam begint met de letter L tot en met Q dat op denzelfden dag en dezelfde uren op het politiebureau gelegenheid bestaat tot het verkrijgen van zoodani gen bon voor hen, wier naam begint met de letter R tot en met U dat op denzelfden dag en dezelfde uren in het gebouw der groente- en fruitveiling gelegenheid bestaat tot ver krijging van zoodanigen bon voor hen wier naam begint met de letter V tot en met Z dat ter bekoming van deze bonnen de broodkaart geldig voor de 4e week (dus van bruine kleur) moet worden over gelegd dat elk lid van het gezin gerechtigd is de bonnen voor alle leden van het gezin af te halen dat alleen aan ingezetenen van Vlis singen deze bonnen worden verstrekt, die ten bewijze hiervan hun aanslag biljet in de plaatselijke belasting, lege- mitatiekaart of eenig ander bewijs moe ten overleggen. Vlissingen, 22 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Kolen voor industrie. De Burgemeester van Vlissingen verzoekt de ktein-indusfrieelen (waar onder bakkers, wasscherijen, melkfa brieken en kweekers) met een jaarver bruik van minder dan 240 ton kolen, die nu of binnenkort voor hun bedrijf steenkolen noodig hebben, zich schrif telijk tot hem te wenden onder opgave van de wekelijks benoodigde hoeveel heid. Vlissingen, 23 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde 3e Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1916. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend DOOR A. HANS. 22.) —o— (Iain's Terhoflrr. Madam Uitenhage ontving de nichten hartelijk en Mathilde was al spoedig met Louise in een vertrouwelijk gesprek 't Speet madam Vermeulen, dat Uitenhage niet thuis was, maar, ja, za gen gingen voor. Als haar man naar zee moest, week ook al 't andere. Ze vertelde van haar leven, zoo on rustig soms, als de stormen woedden, de zee daar voor haar woning huilde en ze er 's nachts op te luisteren lag, ter wijl ze aan haar zwalkenden echtge noot dacht. Een ongeluk was zoo gauw gekomen. Louise moest pianospelen en zingen. Florent had toen kunnen schreien. AI wat teer was in zijn gemoed, kwam in roering. Zijn Hart sprak, maar '.lie stem moest hij nu verdooven. en daarna verstikken or,der 't goud. Wat ben je stil zei Louise wat ater lachend. Én bij o is praatte hij hij zoo druk I Ik? Wel ja Vader zei den volgenden dat het 3e Suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag voor het jaar 1916 na door Gedeputeerde Staten van Zee land bij hun besluit van 16 Februari j.l. no. 40 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23 Februari 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. STRAATBELASTINO. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde kohier No. 1 van de Straatbelasting voor het jaar 1917. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend i^t het kohier No. 1 van de Straat belasting voor het jaar 1917, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 16 Februari jl. No. 45 te zijn goedgekeurd op heden, in af schrift gedurende den tijd van 5 maan den ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergeiegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Februari 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Donderdag. De oorlogsbegrooting werd heden ochtend spoedig afgehandeld. Er had eerst nog een stemming plaats over een post voor de remonte, waarover de heer Marchant stemming had gevraagd. Met 27 tegen 25 stemmen werd die goedge keurd. Door 'dienzelfde afgevaardigde werd stemming gevraagd over de ge heele oorlogsbegrooting. Van de 53 aanwezige leden stemden er dertien te gen, nl. de heeren Arts, Duijmaer van Twist, van Wijnbergen, Beckers, Koo ien, Jansen (Maastricht), Ruijs de Bere- brouck, Bomans, Juten en de vier aan wezige sociaal-democraten. Aan de orde was vervolgens de be grooting voor Landbouw, Handel en Nijverheid, waarbij de heer Teenstra een pleidooi hield voor de vrijheid van den landbouw, nadat de normale tijden zullen zijn hersteld. Vrije handel, vrije afzet en vrije productie achtte hij on misbaar voor den meerderen bloei van den landbouw, een opvatting waarte gen de heer Schaper dadelijk opkwam, in overeenstemming met het socialis tisch beginsel zal het noodig zijn de belangen der gemeenschap te beharti gen. Hij meende dat de landbouw op dit oogenblik zóó veel geld verdient, dat verschillende subsidies, aan proef- boerderijen, den Ned. Tuinbouwraad en het Ned. Landbouw-Comité en dergelij ke, konden vervallen. Door hun organi satie kunnen de landbouwers zelf de kosten wel dragen. avond, dat ons huis als uitgestorven was. Omdat ik weg was Wel ja, We hebben nog heel den tijd over je gesproken Wat heb je ons doen lachen., en nou kijk je of je ver driet heb Wei neen, Louise. Je zou me 't dorp laten zien en 't bosch met die aardige hutten en 't kasteel. We! laten we nog een wandeling voor 't eten doen stelde Mathilde voor. Ja 1 riep Louise blij. Ik moet Meer- beke eens goed opnemen, want je broer heeft het bij ons zitten ophemelen. Madam Vermeulen zou moeder ge zelschap houden. Het drietal vertrok. Florent werd wat levendiger, sprak drukker, scheen soms vroolijk. Bij 't beklimmen van een hoogte stak Louise hem de hand toe en zei vrij moedig Help me eens een handje En Florent ontroerde, toen hij Lo.uise aanraakte, maar weer dacht hij aan Jeanne Lieftink en 't was of hij haar plots tusschen Louise en hem zag op rijzen ais een hindernis... een ongeluks bode. Maar waar is je vriend vroeg het nichtje. Te Leuven. O, ja, hij studeert Door beide heeren werd met kracht aangedrongen op spoedige wijziging van de jachtwet en de heer Juten sloot zich daarbij aan. Op het oogenblik ondervindt de land bouwer veel schade door den overvloed aan wild. Zij zullen nu tevreden zijn na de mededeeling, dat de wijziging van de jachtwet reeds terug is van den Raad van State en spoedig zal worden in gediend. Ook de arbeidswet voor de landarbeiders zal spoedig gereed zijn. De minister staat op het standpunt dat vrijheid een noodzakelijke levens voorwaarde is voor den landbouw. Voor het Groninger Rundveestam boek vroeg de heer Teenstra meer steun. Het Friesche en het Nederiand- sche hebben veel geld verdiend aan de consenten, het Groninger niet. De Mi nister ontkende dat het zijn bedoeling was dit laatste te fnuiken, waarop de heer Teenstra weer beweerde dat er vele autoriteiten in Den Haag zijn, die gaarne dat Groninger Stamboek zagen verdwijnen. Het zal hun niet gelukken, meende hij. Bij allerlei posten werd weer salaris- verbetering gevraagd voor de leeraren aan de Landbouwscholen te Wagenin- gen, voor de Rijksveearts, voor hef per soneel van de Rijks-serum-inrichting enz. Alles gaat ter overweging naar het departement. Bij de afdeeling mijnwezen werd door den heer Albarda met kracht aan gedrongen op verhoogde productie van cnze mijnen. Gevraagd werd ook of de ontginning van de Peel-mijnen al spoe dig ter hand zal worden genomen. In Gelderland en Overijsel liggen ook zout-lagen. Gevraagd werd wat de re geering daarmede doen wil. Afwachten zal de boodschap natuurlijk zijn. De nieuwe minister van financiën. Het Tweede Kamerlid mr. Troelstra heeft tot den minister Cort van der Linden de volgende vragen gericht Wil de minister de Kamer mededee ling doen van de oorzaken en het verloop van de crisis aan het ministerie van financiën Kan worden aangenomen, dat de nieuwe minister van financiën ten op zichte van het verschil tusschen Z.Exc. en de Kamer, dat hem indertijd noopte zijn ontslag te nemen, een gedragslijn zal volgen, die niet tot nieuwe conflic ten te dier zake zal leiden Het dreigende gebrek. Er is één zinsnede in minister Post- huma's memorie van antwoord op het 80-millioen-ontwerp, welke (geheel buiten verband met het distributie systeem en zijn geldelijke gevolgen) bijzonder heeft getroffen. Wij achten goed, zegt de „Nieuwe Ct.", die hier nog eens naar voren te brengen, nu de pers vol is van drei gende voorspellingen van een mogelij ken hongersnood, ook in de neutrale landen, ook in het onze. De minister van landbouw schreef Raimond komt maar in Juli, zei Mathilde. Dat is nog een heele tijd. Zoo, zoo, vind je dat? O, ik be grijp het al, schertste Louise. Florents zuster bloosde. Nu ja, zei ze... Raimond en ik zijn in stilte verloofd. En waar woont Fiorents liefje Ik verkeer nog niet, sprak de jon geling als ontsteld. Is 't waar, Mathilde Neen, Florent is niet verloofd. Hij ziet naar geen meisje, ik heb hem maar eens veel over een meisje hooren spre ken, 't was toen ie van-Vlissingen kwam. Mathilde zei de broer verwijtend. Maar gij, Louise, hernam de zus ter, hoe staat het met jou Te Vlissin gen zijn'er ook jongens. O, ja, genoeg, maar naar mij kij ken ze niet. Eens een op 't bal in 't Concertgebouw bij een feestje, of om schaatsen te rijden... En dat is voldoen de, anders heb je er maar last van O, ginder staat zeker 't kasteel Ja, antwoordde Florent. 't ls nog uit de middeleeuwen. Kunnen we er binnen in Neen. De graaf laat niemand toe. O, woont er een graaf in 1 Zeker zoo'n vreeselijk trotsche vent Juist, stemde Mathilde toe. Hij is van ander vleesch en been dan wij, en z'n vrouw en z'n twee lange, magere dochters ook. Een dochter is getrouwd. Wat betreft de maatregelen, welke genomen zijn tot voorziening in het geval, dat de aanvoer van sommige levensmiddelen op bedenkelijke wijze vermindert, merkt ondergeteekende op, dat hij vooral onder de huidige omstandigheden het .niet wenschelijk acht hieromtrent in nadere bijzonder heden te treden. Hij houdt er zich intusschen van verzekerd onder alle omstandigheden nijpend gebrek aan levensmiddelen te kunnen voorko men, zij het dan ook, dat de bevol king zich in het gebruik van sommige voedingsmiddelen zal moeten beper ken en hare gewone wijze van voe ding ingrijpende verandering zal moeten ondergaan. Wij willen den ernst van het levens middelen-vraagstuk, dat ook voor ons land hoe langer hoe nijpender wordt, niet verhelen. Maar uit de aangehaalde woorden vloeit toch voort, dat de mi nister van landbouw zich sterk maakt om „onder alle omstandigheden" het bekende woord van zijn vroegeren nu weer tegenwoordigen ambtge noot in het ministerie waar te maken, dat Nederland tegen hongersnood ge vrijwaard zal blijven. Dr. A. Kuyper. Naar verluidt zal dr. A. Kuyper eer lang een operatie hebben te ondergaan. Inbezitneming van aardappelen. De minister van landbouw brengt in de „St.-Ct." ter kennis, dat het zijn voornemen is de aardappelen, anders dan voor gebruik van den houder of zijn gezin aanwezig, overeenkomstig het be paalde in art. 9 der Distributiewet, in bezit te nemen. Van deze inbezitneming zullen zijn uitgezonderd die partijen, van welke de eigenaren bij de eerste opvordering door of vanwege de aardappelvereeni- ging, vrijwillig afstand doen tegen de in de „St.Ct." genoemde prijzen. De scheepvaart. De minister van marine heeft aan een deputatie uit het bestuur der vereeni- ging van Nederlandsche gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij, bij een bespreking van de veiligheid der vaart op de noordelijke route, toege zegd, zoo spoedig dit mogelijk is met het oog op de bezwaren van personeel en materieel, het door de vereeniging voor de thuisvaart noodzakelijk ge achte tweede lichtschip te zullen uit leggen. Het thans uitgelegde lichtschip zal dan worden verlegd naar de door de vereeniging in overweging gegeven plaats. Duurtetoeslag Rijkspersoneel. Den 20 Februari had het salaris comité uit de vier bonden van Over heidspersoneel, aangesloten bij het N. V. V., een onderhoud met de Kamerle den ketelaar, Bichon van ijselmonde, Duymaer van Twist, Koster en Rood- huyzen, leden van de commissie van de rapporteurs over de duurtetoeslag- voorstellen. Hoofdschotel der bespre kingen vormde het vraagstuk der Ook met een graat zeker Ja, die ze natuurlijk voor haar be steld hebben. Trouwen tegen je zin of zonder liefde moet toch akelig zijn, meende Louise. Och, dat gebeurt overal, zei Flo rent. Maar bij ons niet. 'k Heb een broer, die vaart. Z'n vrouw woont te Oostende. Denk je dat m'n vader tegen li'tn zei met deze of die vrouw moet je trouwen Vader moeide zich daar niet mee. Als 't maar een fatsoenlijke vrouw was. En zoo hoort het ook, vind ik Bah, trouwen om stand of geid 't Was Florent of hij een zweepslag in zijn wezen kreeg. Wat zou Louise later van hem denken of zeggen Hij liet zich den gouden keten om de leden smeden. 't Drietal bleef bij het slot staan. Florent vertelde van den ouderdom, haalde eenige legenden aan in verband met 't kasteel, maar plots verscheen, een dienstbode, die brutaal op de wande laars afkwam. Uitenhage, zei zij, de complemen ten van den graaf en hij gebiedt u voort te gaan. Hij wil niet bespied worden. Zijn we hier niet vrij vroeg de jongeling gebelgd. Neen, je staat daar op particulie ren grond. De graaf kan je heel de dreef verbieden. Nu, we gaan al. loonsverhoo,ging, welks urgentie niet werd ontkend. Toegegeven werd de noodzakelijk heid meerdere overeenstemming te brengen in de sterk uiteenloopende salarisregeling der onderscheidene rijkspersoneelen. Het denkbeeld een Staatscommissie te doen instellen, wier taak het zou moeten zijn daarin sys teem te brengen, vond instemming, terwijl verder sympathie bleek te be staan voor de gedachte in die Staats commissie voor een belangrijk deel ver tegenwoordigers van enkele combina ties van ambtenaarsvereenigingen te doen opnemen. Herinnerd werd daarbij aan de Centrale Commissie welke in Amsterdam is ingesteld. De leden der commissie van rappor teurs erkenden de billijkheid van het voorstel van het salaris-comité dezen combinatie .invloed te doen toekennen op de keuze hunner vertegenwoordigers in die Staatscommissie, te meer waar de taak onzer Staatscommissie niet van de gemakkelijkste zal blijken te zijn. Rekening werd gehouden met de mo gelijkheid dat die taak 1 Jan. 1918 niet volledig beëindigd zou kunnen zijn, in verband waarmede door het salaris- comitié de medewerking der bovenge noemde Kamerleden werd ingeroepen ten einde zoo noodig de regeering te bewegen op dien datum alvast een voorloopige salarisverhooging van ƒ200 te verleeneTb*^- Daarna werd langdurig gesproken over de wenschelijkheid te breken^met den procentelijken duurtetoeslag door toekenning van een gelijk bedrag van 150 beneden een hoogere loongrens dan 1900, zooals door de regeering is voorgesteld. De heer Ketelaar gaf aan het slot der besprekingen te kennen, dat de commissie van rapporteurs zich ern stig met het besprokene zou bezighou den en liet uitkomen, dat de leden der commissie een open oog hadden voor de moeilijkheden waarin het rijksper soneel tengevolge der crisis verkeert. Meel voor banketbakkers. Naar de „Bakkersbonds Ct." bericht, is er binnenkort een regeeringobesluit te verwachten, waardoor het gebruik van tarwebloem voor de banketbakkerij ver boden zal worden. De regeering zal dan in plaats van tarwebloem, aardappelmeel beschikbaar willen stellen. Dienstplichtige onderofficieren. In verband met het gebrek aan oudere onderofficieren zal naar alle waarschijn lijkheid door den minister van oorlog worden bepaald, dat de dienstplichtige onderofficieren van de militielichting 1911 en jongere lichtingen eerst eenigen tijd na dat hunne lichting reeds is ver trokken met verlof zullen worden ge zonden. Sport in het leger. De Opperbevelhebber heeft over het beoefenen van de sport in het leger een schrijven gericht tot aile troepencom mandanten, waaraan het volgende is ontleend En zeg tegen den graaf, spotte Louise, dat hij een heel hoogen muur rond zijn kasteel zet en er altijd achter blijft, dan ziet niemand hem meer. Wat verbeelding 1 hernam ze verontwaar digd tot de anderen. Is een graaf zóó Dan .ga ik liever met loodsen om. Mag daar niemand staan Anders is de graaf toch zoo streng niet, ik begrijp er niets van, zei Mathil de. Gij Florent Ik ook niet. Maar hij begreep het wel. Hij behoor de immers reeds tot de Liefrinks en tot de vijanden van den edelman. Altijd weer werd hij aan het monsterachtig verbond herinnerd. Maar nu zou hij maar over Lieftink zwijgen en daarom gaf hij voor, evenmin de houding van den kasteelheer te begrijpen. Ik zou zulke kerels de waarheid zeggen, beweerde Louise. Hier durven weinig menschen den graaf tegenspreken, zei Mathilde. Dat vat ik n.iet. Och, neen, gij menschen van de zee, de vrije zee, vat dat niet, stemde Florent toe. Hier zijn wij zoo onafhan kelijk niet. Je moeder vertelde van haar leven. Je vader kampt met gevaren, be strijdt de golven, den storm, en dat staalt den mensch, en vormt het karak ter. Hier worden veel karakters gebro ken door het geld. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1