Kil Klem van 1 Bart. Co. DONDERDAG 33e Jaargang 1917 Effecfen. a.s. EDIMGEN VRAGEN. ster aisfer bode ensfbode ISJE. UitgaveFirma F. WH GE VELDE Ir., Kleine Üarkt 58. Vlissingen. Telefoon latere. 10 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Steun-Comité KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND bon 17. Irdam. kwers, Bouw- gesor- eren, z. enz. ■f ELÉ, maand. iding voor Mod. gratis prosp. bij vame Volkswasscherij. a WERK AAN Vliss. Courant." 138. at No. 32, Vlis- 'n DAGMEISJE ekte der tegen- pe Winkel." VL1SSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent De abonné's, in 't bezit eener fl"| f| gulden bij levens- rf r* f| gulden bij dood A gulden bij verlies J F* O gulden bij verlies A gulden bij verlies rt r gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jt |||j|8 lange ongeschikt- »^|l door XI III van een hand, van ||||l van een M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voorLa U U tl heid tot werken S Uv een ongeluk UUU voet of oog ItlU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger Jeze ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" tè Schiedam ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweern aal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel Vorige opgave f 83.89 Van Wed. D- 25.— Mej. D- 5. Totaal f 113.89 EERSTE KAMER. De Eerste Kamer keurde zonder eenige discussie goed de wetsontwer pen in zake de militielichting 1908 en dat in zake de strengere beteugeling van den smokkelhandel. De Minister van Marine beantwoordde enkele vra gen ten aanzien van het eerste ontwerp gesteld, de Minister van Justitie die ten aanzien van het tweede. Bij het tweede drong de heer Bergsma op krachtige toepassing aan. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De Minister van Oorlog vervolgde zijn rede. Hij ontkende dat de bevor dering van de officieren te langzaam gaat. in veertien jaar tijds is een luite nant gewoonlijk kapitein. Hij was be reid de hoofd-aalmoezenier buiten het dienstverband van eenige divisie te stel len. De positie van de officieren wilde de Minister wel verbeteren voor zoover er onbillijkheden bestaan. Verlaging van de pensioen-leeftijdsgrens kon hij thans niet overwegen. Ze is op 55 jaar gesteld en een poging van Minister Co- lijn om ze op 50 jaar te brengen is juist door de Kamer afgewezen. Onder de huidige omstandigheden wordt juist het verlaten van den dienst tegenge gaan het zou te diep ingrijpen wan neer men daarin wijziging wilde aan brengen. Dat beroepsofficieren wel eens komen te staan onder het bevel van verlofsofficieren achtte de Minister on vermijdelijk en niet afkeurenswaardig wanneer men in de richting van een volksleger wil gaan. De pogingen van verlofsofficieren te bewegen beroeps officieren te worden, waren nog zeer elementair en de Minister wilde er niet op ingaan. In zake de bevordering van bet kader heeft de Minister reeds vroe ger zijn beginselen uiteengezet. De grondgedachte is die van een geregelde doorstrooming van de lagere naar de hoogere rangen. Het huwelijksverbod voor de vrijwil lig dienenden meende de Minister te moeten behouden, omdat de kosten aan de opheffing verbonden, veel te groot zouden zijn en omdat er geen woningen beschikbaar zijn. Hij achtte het niet in het belang van den dienst dat de jon geren in het huwelijk treden. De eenige wijziging die hij wilde aanbrengen was voor hen, die vroeger den onderoffi ciersrang bereiken. Voor hen stelt hij dan een leeftijds grens, waar beneden zij niet mogen trouwen. Bij de marechaussees stuit de ophef fing van het huwelijksverbod af op de DOOR AHA.ÏZ S. 21.) —o— (ïaarim verhodsn. Ik weet het niet, hernam de jonge ling. In een oogenblik van bitterheid was hem die uitroep ontsnapt, maar wat baatte 't hem op Lieftink te schimpen De waarheid moest hij verbergen, den last alleen dragen... Vader zal wel veranderen, zei ma dam Uitenhage bemoedigend. Wat later kwam de koopman binnen. Hij zag de brieven na. Morgen bezoek, sprak hij. Wie zijn dat O, ja, kennissen van Florent. Maar, jongen, moet gij morgen niet werken O, ik zal wel werken, vader. Zend me, waar ge wilt. 't Is bezoek voor moeder. Nu, een dag verlof zal ik je geven. Die menschen, hebben jou ook goed ontvangen. We moeten beleefd zijn. Ik ga morgen naar Gent. Florent zou nog een eindje wandelen, t Was een zoele avond. De jongeling zocht de stilte en volgde een pad door kosten. Zij moeten bij hun kazernes blijven wonen en verschaffen van wo ningen zou eenige millioenen kosten. Aan het verbod is een nadeel verbon den, omdat de overtreding ervan een middel is om den dienst uit te komen, als zij een betere betrekking weten te krijgen. De Minister zit daarbij in een moeilijk parket. Zoowel het eene belang als het andere moet hij zien en hij kwam tot de conclusie dat hij het hu welijksverbod niet kan missen, in het belang van het corps zelf. Hij ried dus den heer Duijs aan zijn motie te dier zake terug te nemen. In strijd met de pertinente verzeke ringen in de dagbladen, beweerde de Minister dat er te Amersfoort geen manschappen zijn doodgevroren. Over het militaire groeten wilde de Minister niet meer spreken. Toen hij een vorige maai de beteekenis daarvan uiteen zette werd hij uitgelachen. Over de instelling van meer divisies kon de Minister in het openbaar niet spreken. Anti-luchtvaart-geschut is aanwezig beweerde hij en van automo bielen en van vliegtuigen hebben wij voldoende. De iandstorm-jaarklasse 1909 en 1908 kunnen niet later opgeroepen wor den dan thans is vastgesteld de op leiding der recruten blijft bij de depóts, omdat dit, naar het algemeen oordeel, het beste is. De rede van den Minister was een aaneenschakeling van kleine puntjes, hetgeen het gevolg was van de kruime lige redevoeringen van de leden. Na de mededeelingen van de Minis ter trok de heer Duijs zijn motie in. Bij de replieken stelde de heer Duij- maer van Twist een motie voor om de wenschelijkheid uit te spreken van een herziening van het huwelijksverbod, terwijl de heer Rutgers een motie voor stelde ten aanzien van tie niet bevorde ring van den kornet Sijthoff, die gepas seerd is voor de aanstelling tot officier. Hij wenschte de Kamer te laten uit spreken, dat de onderzoeken niet vol doende waren. In die motie zag de Mi nister een motie van wantrouwen, om dat z.i. het onderzoek wel volledig was. Na eenige discussies werd besloten de motie later te behandelen om de zaak nog eens op zijn gemak te bezien. Ministerie van financiën. Het Nederl. Correspondentiebureau meldtOmtrent de aanleiding tot de crisis aan het departement van finan ciën vernemen wij nader, dat deze ge legen is in een meeningsverschil be treffende de crisis-uitgaven, hetwelk in den ministerraad is gerezen en tot een schriftelijke gedachtenwisseling heeft geleid, welke den minister van financiën ten slotte bewoog tot indiening van zijn verzoek om ontslag. Naar wij vernemen, wordt in de plaats van mr. Van Gijn weer benoemd als minister van financiën zijn voorgan ger prof. mr. M. W. F. Treub. de velden. Nog twee dagen... Wat kon hij anders doen dan toestemmen, zich offeren voor de redding van 't gezin 1 Welk een andere uitkomst zou er mo gelijk zijn Morgen nog een dag, als toen te Vlissingen. Hij zou beleefd en vriende lijk zijn, maar zich op een afstand van Louise houden. Hij behoorde immers al aan een andere Florent moest uitwijken voor een paartje, twee jonge lieden van den Boschkant. Ze wenschten hem goeden avond en koosden voort, zongen het oude, altijd weer nieuwe lied. Arm... en je woont in een hut, maar, je zijt gelukkiger dan ik, mom pelde de jongeling. Ik krijg goud, maar 't is gesmeed in een zwaren keten Het pad leidde naar een dreef, welke langs 't kasteel liep, van graaf Aman- dus de Meerbeke. Een auto hield stil voor de brug, die tot de oude poort toegang gaf en de edelman stapte er uit. Florent groette, maar de graaf deed alsof hij het niet opmerkte. Hij is tegen me, omdat ie me als familie van Lieftink beschouwt, mom pelde Uitenhage. De politiek van Meer beke Vijanden onder de bewoners van een dorp. Kleingeestige haat. Ja, ik behoor tot Lieftinks familie, tot Lief- tinks partijders. Bah, wat is onze wereld klein Wat maken de men schen 't leven tot een hel En 't kon Verwacht wordt, dat deze Vrijdag of Zaterdag zijn ambt zal aanvaarden. Naar'de „N. R. Ct." verneemt, wordt in Unie-liberale kringen de verrassende benoeming van den heer Treub tot mi nister van financiën met instemming be groet en heerscht daar de opvatting, dat de concentratie tot plicht heeft, hem ten krachtigste te steunen. Het vraagstuk van het verband tusschen pensioenbe lasting en ouderdomsrente (indertijd de twistappel) schijnt thans geenszins van actueele beteekenis. Trouwens, de ouder domsrente blijft onder minister Lely ressorteeren. Onze graanschepen varen uit. Met groote voldoening zal worden vernomen, dat de door de N. O. T. met de Britsche regeering gevoerde onder handelingen, om het uitvaren mogelijk te maken van onze graanschepen, welke op het oogenblik gereed liggen om in ballast naar de Vereenigde Staten te vertrekken, tot het resultaat hebben geleid, dat het vertrek is toegestaan onder voorwaarde dat deze schepen Halifax aandoen en dat zij voor het tegenwoordige geen havens binnenloopen ten zuiden van Kaap Hatteras. Hierbij dient opgemerkt, dat de ver leende toestemming niet is te beschou wen als een algemeenen regel voor de toekomst, maar dat over elk verder geval afzonderlijk zal worden beslist. Het broodrantsoen. Tegenover de telkens weer opduikende berichten omtrent vermindering van het broodrantsoen bij de eerstvolgende uit- deeling van broodkaarten thans meld de een blad weer dat het rantsoen zal worden teruggebracht op 300 gram kan slechts herhaald worden dat al deze mededeelingen op geen'enkelen grond berusten, aangezien omtrent deze aan gelegenheid nog geenerlei beslissing is genomen, en de vraag of en wanneer, hetzij tot een bruinbroodperiode, hetzij tot een vermindering van het brood rantsoen zal moeten worden overgegaan, samenhangt met onze graanaanvoeren in de naaste toekomst. Tweede Kamerverkiezingen ir. 1917. In verband met de vroeger medege deelde afspraak, gemaakt tusschen de besturen der zeven in de Tweede Ka mer vertegenwoordigde partijen, om te bevorderen, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in dit voorjaar de thans zittende leden, zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling zullen worden herkozen, meldt men aan de „Maasb." dat het noodige overleg tusschen de besturen en hunne partijen bij alle heeft plaats gehad. Alle partijen bleken bereid te zijn, om tot het bedoelde verkiezings- accoord mede te werken. Oud-minister Colijn aan het woord. Op den anti-rev.-partijdag te Haar lemmermeer trad als spreker op de heer Colijn met het onderwerp„Nieuwe oriënteering eisch." Spr. betoogde, dat de gevolgen van zoo schoon zijn Lieftink wil heer- schen. en de graaf wil heerschen. De graaf heerscht nu. Z'n kasteel is een burcht en de pacht z'n wapen. Lieftink bouwt op z'n geld en noemt zich demo cratisch, omdat het in zin kraam past Dat is de politiek hier en ik moet me er in gooien. De gouden keten O God, wat zal die zwaar wegen Zoo mijmerend wandelde Florent ver der. Om naar 't dorp terug te keeren, moest hij 't Beukenhof voorbij. Na 't bezoek van oom Pierre was Jeanne nog eenmaal bij de Uitenhage's geweest, fier op haar overwinning. De jongeling zag de groote hoeve. Alles voor u klonk het in hem, De woning, de schuren, de stallen, het land en de weiden, de paarden en het vee, het geld. Alles 't uwe... Jeanne is eenig kind En 't scheen Florent of de duivel het hem toeriep, hem verzoekend. Maar zijn hart schreide bij die gedachte. Alles voor hem, ja, uitgenomen 't geluk Als schuw stapte hij voorbij de poort. De schemering dekte hem, zoodat hij ongezien voorbij raakte. En toch moet ik met haar leven, altijd leven, zei de jongeling. Ja, 'l moet... m'n antwoord is gereed... ik zal toestemmen, ik ,kan niet anders! Bij Van Eename's hofstee ontmoette hij August Daalmans. Deze ging mee naar 't dorp en sprak weer van zijn leed, van Klara's dood en Florent hoor den oorlog zullen zijn een ongekende duurte een sterke democratische invloed op het staatsbestuur (staatssocialisme); een verhoogde loonstandaard en een groote tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid. Na de Fransche revolutie zijn de scheidsmuren tusschen de verschillende standen aanmerkelijk lager geworden. Hetzelfde geschiedt nu weer. De 35 millioen soldaten, die thans met en voor elkander leven, verkeeren thans reeds drie jaren onder dezelfde levensomstan digheden. Dit heeft gelijkheid gebracht en de democratische invloed zal zich vooral baan breken. Voor de voeding, kleeding, bewape ning enz. van éen soldaat moeten thuis drie personen werken, zoodat er feitelijk pl.m. 150 millioen menschen aan den oorlog deelnemen. De loonen zijn in Duitschland van 8 tot 35 M. gestegen. Zij zullen straks na den oorlog denkelijk wel iets teruggaan, doch hooger blijven dan voor den oorlog. Japan kan veel en zeer goedkoop leveren, zoodat concur rentie niet mogelijk zal zijn. De vrouw zal, als goedkoope werkkracht, meer en meer haar intrede in fabrieken houden. Het anti-rev.-ideaalde vrouw uit het industrieéle leven met geweld terug te dringen, is door dezen oorlog vernietigd. De Staat zal treden in de plaats van de individuen en de loonen bepalen. Dit staats-socialisme moet komen. De staat zal veel kunnen doen, doch ons niet bevrijden van de duurte. De economi sche strijd zal internationaal zijnook Nederland zal er niet aan ontkomen. Alle partijen moeten samenwerken het schip van Staat in veilige haven te brengen. De tijd, waarin men zich de weelde kon veroorloven elkaar een vlieg af te vangen, is voorbij. Is er voor de anti-rev. partij als zoo danig nu niets meer te doen? Een lib. hoogleeraar heeft gezegd„Uit het Calvinisme, niet uit Rousseau, stamt de democratie." Dr. Kuyper betoogde reeds: „het Calvinisme oorsprong en waarborg voor onze nationale vrij heden." De moeder kan haar kind niet ver loochenen. Dit is niet alleen vanzelf sprekend, doch noodzakelijk. Hier heb ben wij een eigen taak, een eigen roe ping bij de voortgaande democratisee ring te vervullen. Het wachtwoord der Nederlandsche politiek „vrede en ver zoening," besprekende, zei spr., dat de schoolstrijd het eenige goede bindmid del der drie coalitiepartijen is geweest. Die coalitie had voordeelen, ook na- deelen. Ook de grondwetsherziening heeft de coalitie veel schade gedaan. Ook het volk is er niet zoo meer mee ingenomen. Dit feit alleen is voldoende, om in het vervolg op vergaderingen niet meer te spreken van rechtsche, doch van anti-rev. politiek. De grondwetsherziening heeft op on derwijsgebied den vrede niet gebracht. Wij zuilen blijven strijden voor het middelbaar en hooger onderwijs. Art. 192 wordt door ons op afrekening aan vaard. Tegen vrouwenkiesrecht zullen we ons verzetten doch komt het toch, dan de wat ware liefde was en gevoelde zich als een huichelaar, een meineedige. Maar hij zag geen anderen uitweg. Hij had zich zoo op 't bezoek van Louise verheugd, maar de vooravond van haar komst was somber. IX. Florent stond aan 't kleine station. Op voyage vroeg Ward, die hier allerlei werk verrichtte, kaartjes knipte en ophaalde, den wissel vertrok, de lichten aanstak, den overweg opende en sloot, en toch nog tijd voor een praatje. Neen... 'k Verwacht den trein van Oostende. Hij, die zal seffens hier zijn. Over komst Ja. 'k Had 't gepeinsd. Zeker ter ge legenheid van de verkeering Ja, ja, ieder zoekt zich een vrouwtje, en waar om zou Uitenhage's zoon het niet doen? Een schoon huwelijk te wege. Florent zweeg maar. Och, de men schen spraken over de verbintenis, die hij haatte, doch niet vermijden kon, en noemden ze schoon, omdat ze alleen aan het ,goud dachten, maar niets van den keten voelden. De trein stoomde weldra aan, en stopte met een gekras van geremde wielen op de rails. Madam Vermeulen en Louise stapten uit en zagen Florent dadelijk. moet het dadelijk zoo goed mogelijk zijn. Ik zal dan strijden voor een algemeen vrouwenkiesrecht. Duurtestijging, belastingregeling en de regeling der salarissen der ambtenaren vragen straks onze aandacht. De distri butie zal nog eenigen tijd na den oorlog blijven, doch moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen, want het is een bedeeling van staatswege. Bij de belastingregeling moet men flink te werk gaan. Verhoo ging van tarief is nog met gewenscht. In Engeland wordt al bijna de helft der tractementen aan belasting geofferd. Ook hier moet nog meer worden be taald met half werk komt men er niet. De loonen der arbeiders zijn van 1877—1913 gestegen met 65 pet.; die der ambtenaren met 19 pet. Dit moet veranderen. Door den berooiden toe stand der staatskas moet voortaan re kening worden gehouden met de be hoeften der ambtenaren. Een gehuwde heeft meer noodig dan een ongehuwde. Ook dient rekening gehouden met de grootte van 't gezin. Aardappelen. Nu in tal van steden en dorpen van ons land de schaarschte aan aardappelen meer en meer wordt gevoeld, richten vele particulieren zich tot de Rijks-com missie van Toezicht op de Aardappel- vereeniging, met het verzoek, vergun ning te mogen ontvangen voor het ver voeren van één of meer H.L. aardappelen voor eigen gebruik, van een in een andere gemeente wonenden landbouwer of handelaar naar hun woning. Sommi gen geven als motief voor het verzoek nog op, dat zij reeds jaren gewoon zijn, hun aardappelen van datzelfde adres te betrekken of dat ze reeds in den vorigen herfst hebben gekocht en betaald. De Rijks-commissie van Toezicht op de' Aaruappelvereeniging verzocht Ons te willen mededeelen, dat, gelet op de nog aanwezige voorraden aardappelen, tot rantsoeneering moet worden over gegaan, hetgeen alleen kan geschieden door tusschenkomst van de gemeente besturen. De gemeentebesturen dienen dus, voor zoover noodig, aardappelen te be stellen, ten behoeve der inwoneis dier gemeenten, bij het Rijks-Centraal Ad ministratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen. De bovenbedoelde aanvragen van particuliere zijde moeten alle worden afgewezen. De „Driebergen" getorpedeerd. Het stoomschip „Driebergen" (1884 ton), van de naaml. vennootschap Fur- ness' Scheepvaart- en Agentuurmaat schappij te Rotterdam, is bij het ver trek uit het Bristolkanaal getorpedeerd. De „Driebergen" was op 29 Januari van Rotterdam naar Baltimore ver trokken. Onze scheepvaart. fn de Dinsdagavond te Amsterdam gehouden vergadering der Vereeniging van Nederlandsche gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij, waar 44 Goed op je post, zei het meisje. Zie je wel, dat we komen Het was een prachtige dag en 'f zo- mertoilet stond Louise reeds goed en dadelijk was het Florent of hij de gro ve, opgedirkte Jeanne naast haar zag. Is de statie ver van het dorp vroeg madam Vermeulen. Een kwartiertje. Een schoone wandeling dan. Welk weer, hé We treffen het. En thuis alles wel Ja, en hoe gaat het met meneer Vermeulen Goed Veel groeten en ie hoopt je spoedig weer eens bij ons te zien. En 't was Florent of zijn hart snerkte. O, die avond te Vlissingen En over morgen zijn toestemmend antwoord. Wat is 't hier mooi riep Louise opgetogen. Schoon, zou ik eigenlijk moeten zeggen, maar te Vlissingen zijn we half Hollandsch, dat weet je Ja, 't is hier schoon, stemde haar moeder toe. 't Dorp ligt daar lief. Ik ben blij eens te komen. Er was dus geen belet O, neen, antwoordde Florent haastig. Er was immers niets tusschen hem en Louise, en de bezoeksters kwamen als gewone familie misschien zouden ze vandaag vernemen, dat men hem een vrouw had bestemd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1