SPORT DE OORLOG. van Belgisch Wallonië, maar Fran- schen, dus onderdanen der republiek als hij... doch ze waren van verder dan Duinkerke, van daar, waar men geen Vlaamsch spreekt. Dat „Walen" is dus ook een oud overgebleven woord. Maar toen ik verder op 't onderwerp door ging, merkte ik zeer goed, dat deze man België, ook Vlaamsch-België als een vreemd land beschouwde. Hij sprak Vlaamsch, doch behoorde tot de Fran- sche natie, niet alleen uit kracht van de wet, maar ook in zijn gevoel. En gaat men verder met die visschers om, dan wondt men heel duidelijk in hun karakter, het meer typische Fran- sche, het levendige, 't minder zwaar moedige gewaar, in afwijking van onze Vlaamsche visschers, van w.ie de eerst bedoelde oppervlakkig beschouwd zoo weinig schijnen te verschillen. En ge voelt den invloed van de annexatie ge durende .meer dan twee eeuwen, zoowel als ge dien in Zeeuwsch-Vlaanderen merkt, ofschoon hier veel elementen uit 't eigenlijke Zeeland kwamen. Toen, te Zuidcote, ontmoette ik voor de kerk den pastoor. Ik sprak hem in 't Vlaamsch aan, en hij antwoordde vlot en vloeiend, en vertelde me, dat hij in 't Vlaamsch preekte. En welk een eigen aardige taal M'n kerke is nu scoone, maar os ik hier kwam, wel 't was een schure. 't Dak er eder keer af en scha al bin nen, want de wind kan hier busschen (buischen razen). Zuidcote, waar we nu staan, en is 't oude Zuidcote niet. De oude parochie is vergaan van 't ge weld van de zee en ook van 't zand. De eerste kerke tigt onder zand bedol ven, de torren (toren) steekt nog boven den dune «ut." .En ik zag dien toren, eenig -overblijf- sei van 't eens welvarende, door de zee verwoeste .Sudcota". En dadelijk dacht ik aan de Vlaamsche en Holtandsche „historieën" der kust, aan 't vergane Terstrepe, waarachter Oostende ont stond, aan 't verdwenen „Duunekloos- ter" bij Coxyde, waarvan men nog steenen opdolf, aan Wulpen in Zeeuwsch-Vlaanderen dat nu in zee sluimert en Reimerswaal in de Ooster- Schelde. Dezelfde geschiedenis van 't geweld der zee tot hier in Frankrijk dezelfde kust, dezelfde taal. En ook hetzelfde uitzicht 1 Daar ligt het Fransche „Moe- re", en er tegenover in België „Moere", een naam, dien we vinden in „moeras". De Fransche en Belgische „moere" is niets anders dan een droogmakerij. En als Duinkerke het benauwd kreeg van vijandelijke zijde, stak men de „dijken door en liet men de „moere" onder water". Dan verhief zich nog juist het dak der kerk boven den vloed. En 't ver haal gaat, dat twee roovers, die de streek onveilig maakten, op den zolder der kerk hun schuilplaats hadden en er zich overdag verborgen aan de goot was een bootje vastgemaakt, waarin ze 's nachts over de moere naar den wal roeiden, om hun tochten te doen. Nie mand begreep, waar de booswichten zich konden ophouden. Zekeren nacht sloeg de storm 't schuitje los en voerde het mee. De roovers zaten gevangen. De honger bestookte hen. De mannen schreeuwden om hulp, maar hun nood kreten bereikten den oever niet en de veriatenen kwamen er ellendig om. Zoo vertelt men u... en ik dacht dan terug aan uren in Blankenbergsche vis- scherswoningen, in Knocksche hutten of op Zeeuwsche hoeven, waar ik even eens dergelijke verhalen of legenden vernam. Dezelfde streek. Wijde polders, door dijken beschermd en molens, die 't water oppompen. Groote hoeven, met boeren als koningen van hun erve, en die 's Maandags te Berques (Bergen) ter markt gaan, zooals de polderboeren van Vlaanderen te Brugge en die van Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg. En op die markt dezelfde tooneeltjes, zoo dat een Franschman van Zuidelijker ge westen, als is 't maar uit 't naburige „Pas de Calais", er door getroffen wordt als iets vreemds, iets uitheemsch. En in dat gewest dezelfde oude ker ken met hooige, kloeke torens, gebouwd door dezelfde keerlen, toen Vlaanderen zich nog uitstrekte van de Schelde tot de Aa. De beiaard van Berques doet u aan dien van Kortrijk denken en 't mooie belfort vertelt u dezelfde keer- lenfierheid als de halletoren van Brug ge, al is de laatste hooger en forscher. En ook in kleedij zag ik Vlaamsche snit, hoewel de mode ook hier nivel leert, eenvoudig werkt. Ja, bij 't dwalen daar deed het me dikwijls vreemd aan op gebouwen „Mairie", „Préfecture", „Liberté", „Egalité", „Fraternité", of boven plak katen „Republique Francaise" of „Ar mee Fran^aise" te lezen, 'k Waande me in Vlaanderen, en ik was in Frank rijk. Maar bij nadere kennismaking er vaart men, dat 't uiterlijke misleidt, en de bevolking ook tot de Fransche natie behoort. Hierover meer een volgend Stads=en Provincienieuws VLISSINGEN, 15 FEBRUARI. Gisterenmorgen heeft de heerGoffart, consul-generaal van België alhier, af scheid genomen van de Belgische ko lonie. Een veertigtal afgevaardigden uit Vlissingen, Middelburg en Domburg waren aanwezig op het consulaat. De heer Tschoffen, procureur des konings te Dinant, sprak den heerGof fart namens allen toe en bood hem een schilderij aan van den Vlaamschen schilder Viérin. De heer Goffart dankte bewogen en stelde zijn opvolger, den heer Deroever, die het consulaire agent schap zal waarnemen, voor. Hedenmiddag vertrok de heerGoffart van hier en werd hij door vele Belgen aan het station uitgeleide gedaan. De penningmeester van het Vlissingsch Steuncomité verzoekt ons te melden, dat hij heden een gift van f 25 ontvan gen heeft. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Voor de Belgische Krijgsgevangenen. Met hartelijken dank aan de gevers, meld ik de ontvangst van den heer J. H. 5 gl., den heer G. 5 gl., den heer T. B. 1 gl. Totaal 137 11 148 gl. A. HANS, Badhuisstraat 28. De „Vlissingsche Turnvereeniging" geeft Zaterdag 17 Februari des avonds 8 uur, een uitvoering in het Concert gebouw aan de Emmastraat. Op het pro gramma komen voor vrije oefeningen, oefeningen aan de brug, de ringen en den rekstok en als slot wordt een ballet uitgevoerd door de dames gymnastiek vereniging „Juliana", onder leiding van den heer G. Verhoeve. Na afloop van de soirée zal gelegen heid bestaan om offers te brengen aan Terpsichore. Na eerst een uur met gesloten deuren te hebben vergaderd, nam de raad te Middelburg gisteren zonder stemming het voorstel aan van Burg. en Weth. inzake de electriciteitsbesparing, zooals wij het gisteren vermeldden en zooals het ook hier is aangenomen. Inzake een circulaire van den minister over kolenbesparing deelde de voorzit ter mede, dat door de genomen maat regelen ongeveer de verlangde 35 pet. wordt bespaard, dat Burg. en Weth. bij eventueel nog volgende ingrijpende maatregelen den raad spoedig zullen hooren. Hij vertrouwt echter, dat als Burg. en Weth. in spoedeischende ge vallen zelf beslissen, de raad daar later zijn sanctie aan zal verleenen. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Te Middelburg is Dinsdag een buitengewone vergadering van de clas sis Middelburg van de Ned. Herv. Kerk gehouden, welke bezocht was door 20 predikanten en 14 onderlingen. Ds. C. L. Voorhoeve uit Vlissingen heeft de vraag behandeld, of een modus vivendi in de Ned. Herv. Kerk gewenscht en mogelijk is. Deze orthodoxe predi kant verdedigde het goed recht van een modus vivendiwas de Synode vroeger op deze invoering ingegaan, dan ware wellicht de doleantie voorkomen. Men behoort elkanders betrekkelijk recht te erkennen en dan moet een modus vi vendi kunnen gevonden worden. Spr. waarschuwt, op te passen, dat de kerk niet uiteenvalle. Een motie werd aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat de traktemen ten der predikanten onvoldoende zijn en door den nood der tijden het nood zakelijker dan ooit is, dat deze worden verhoogd. Na de pauze sprak de heer W. Kos ten, oud-ouderling, over de vraag „Hoe moeten wij denken over het stem recht der vrouw in de Ned. Herv. Kerk, actief en passief." Waar de vrouw buiten de kerk overal haar plaats naast den man heeft ingenomen en zij ook als volslagen lid maat der kerk kan worden aangeno men, verdedigt spr. het toekennen van actief en passief kiesrecht aan de vrouw, tot aan het predikantschap toe. („N. R. Ct.") RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het Kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overtr. der Leerplichtwet: A. de K., Oostka- pelle, C. W., Arnemuiden, ieder f5 b. s. 5 d. h.door een jeugdig persoon arbeid doen verrichten zonder voorzien te zijn van een arbeidskaartM. P. G., Vlissingen, 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h. jagen zonder acte en vergunningK. van de G., Arnemuiden, 2 in. f 2 b. s. 2 m. 2 w. t., geweer verbeurd verklaard en de vernieling ervan bevolen op de wer ken behoorende tot het kanaal door Walcheren schelpdieren rapenA. S., Arnemuiden, f 1 b. s. 1 d. h.het spelen met geldL. V., Middelburg, f3 b. s. 3 d. h., K. van de G., K. van B., W. V., W. V., K. van B, allen Arnemuiden, allen f 2 b. s. 1 w. t.met een niet op riemen of veeren rustend voertuig in draf rijdenW. G., Grijpskerke, f3 b. s. 3 d. h.rijden met een rijwiel over wandelwegenE. A. A„ Middelburg f 0.50 b. s. 1 w. t.een waakhond los en onbeheerd laten loopen A. M„ Vlis singen, f 1 b. s. 1 d. li.rijden met een wagen zonder lichtW. L. B., Middel burg, f0.50 b. s. I d. h., J. C. B., Mid delburg, f 1 b. s. 1 d. h.fietsen zonder lichtL. B., Vlissingen, f I b. s. 1 d. h., E. F., Middelburg, f3 b. s. 2 w. t., M. D., Souburg, P. van H., Middelburg, J. Aagtekerke, J. DArnemuiden, allen tot f 2 b. s. 2 d. h. dronkenschap W. M., Grijpskerke, f3 b. s. 2 w, t., M. R., Vlissingen, f2 b. s, 2 d. h., A. S., Vlis singen, f5 b. s. 3 d. h., L. S., Vlissin gen, f5 b. s. 5 d. h., A. van der P., J. de K., beiden Middelburg, ieder f 10 b. s. 10 d. h. Bekrachtigd is het verstek vonnis ge wezen 30 Nov. 1916, Ca. J. G., Vlissin gen, wegens dronkenschap veroordeeld tot f 10 b. s. 5. d. h. Ontslagen van rechtsvervolging zijn L. V., Middelburg, M. B„ Arnemuiden, overtr. Leerplichtwet. Inzake Ca. P. S„ Middelburg, overtr. art. 453 Swb., is de dagvaarding nietig verklaard. Het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeelde tot 10 jaar gevangenisstraf den landbouwersknecht F. E., afkomstig uit België, laatstelijk verblijvende te Haamstede, die door de Zierikzeesche rechtbank tot 6 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens doodslag op A. J. S. te Haamstede, dochter van den landbouwer bij wien hij als knecht in woonde. Het gerechtshof bevestigde het von nis van de rechtbank te Middelburg, waarbij Pa. B„ huisvrouw van C. E. W., en E. F. W., zonder beroep, afkomstig uit Antwerpen, wegens poging tot ver boden uitvoer van verschillende goede ren ieder tot 1 week gevangenisstraf werden veroordeeld. Voetbal. Hier ter stede is een voetbalclub opgericht onder den naam van „E. M. M.", met aanvankelijk 22 leden. IJSSPORT. Ook den afg'eloópen nacht heeft het enkele graden gevroren en het ijs is hierdoor weer heel wat beter geworden. Op den Spuiboezein werd heden dan ook vrij druk schaatsen gereden. Er is thans ook een goede baan ge maakt op de gracht van het fort de Ruyter gelegen achter de zgn. Koolkade van de maatschappij „Zeeland". Deze baan is goed geveegd en het ijs is daar uitstekend. DE TOESTAND. De Amerikaansche regeering heeft door tusschenkomst van den Zwitser- schen gezant een tweede nota aan Duitschland doen toekomen betreffende de Amerikanen op de „Yarrowdale". Deze schepelingen zijn vorige maand met ihet prijsschip te Swinemunde aan gebracht en het heette dat zij naar een interneeringskamp waren overgebracht. Hoewel een Duitsch blad al eerder wist te vertellen dat de Amerikanen van de „Yarrowdale" waren vrijgelaten, men hoorde ér sedert rjiets van. Thans schijnt Amerika zijn eisch tot vrijlating formeel te hebben ingediend. De Amerikanen zouden in Duitschland als gijzelaars worden vastgehouden voor de geïnterneerde bemanningen van Duitsche schepen in Amerika. Nog altijd heeft de Amerikaansche regeering -geen beslissing genomen om trent de bewapening en het uitloopen van de Amerikaansche schepen. Het heet nu weer dat de regeering geen geschut en kanonniers voor de handels schepen zal verschaffen, maar zich ook niet verzetten zal tegen het bewapenen dier schepen. De reederijen zouden op hun eigen risico kunnen te werk gaan. Naar de „Times" uit Washington meldt wordt er door de Amerikaansche pacifisten, onder leiding van den vroe- geren minister Bryan, ijverig propa ganda gemaakt voor een vrede tot el- ken prijs. De pacifisten benutten de ge legenheid door de afwachtende hou ding van Wilson geboden om hem met telegrammen te overstelpen om toch voora! geen oorlog te maken. Het standpunt deé Amerikaansche regeering kan thans als voldoende bekend be schouwd worden. Voor overijlde stap pen van president Wilson behoeven de pacifisten stellig geen vrees te koeste ren. in het Engelsche Hoogerhuis is de duikboot-oorlog besproken en van re- geeringszijde is een optimistische be schouwing gegeven. Zoo zei lord Cur- -zon dat het verlies aan -tonnem-aat tus- schen Juli 1914 en eind Januari dit jaar 5 a 6 procent bedroeg. Volgens verkla ring van Jellicoe, de eerste zeelord der admiraliteit, was de regeering niet on tevreden over het aantal duikbooten dat nimmer meer naar Duitschland zal te- rugkeeren. Men weet dat Engeland tot dusver, om welke reden is niet bekend, geen opigaaf doet van vernielde Duit sche duikbooten. Het is echter niet twijfelachtig of de Engelsche handelsvloot wordt zwaar op de Droef 'gesteld. Om in 't toenemend gebrek aan soheepsruimte .te voorzien heeft Enge land schikkingen getroffen om in Ame rika en Japan nieuwe schepen te laten aanbouwen en neutrale schepen aan te koopen. Door passagiersschepen tot vrachtbooten te verbouwen en door vergunningen voor dekladingen te verleenen, heeft de Engelsche regeering een half millioen ton aan de laadruimte van de koopvaardij toegevoegd. Naar de „Köln. Ztg." schrijft zullen er zich thans weinig schepen op zee be vinden die de Duitsche aankondiging niet in acht nemen. Het Duitsche volk, zegt het blad, moet zich niet verbazen indien thans het aantal tot zinken ge brachte neutrale schepen afneemt. In 'het stilliggen van de schepen ziet het blad de gewenschte uitwerking van den duikboot-oorlog. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Van Duitsche zijde wordt gemeld In de neutrale pers is een bericht ver spreid, volgens hetwelk Duitschland Zwitserland zou verzocht hebben aan de Amerikaansche regeering mede te deelen, dat het steeds bereid was met de Vereenigde Staten over de met den onderzeeërsoorlog samenhangende af kondiging van het versperde gebied te onderhandelen, in zooverre de -handels- afsluiting tegen Engeland daardoor niet beïnvloed werd. De regeering der Ver eenigde Staten liet daarop den Zwitser- schen gezant Ritter mededeelen, dat zij niet in onderhandelingen kon treden, vóór Duitschland zijn na de „Sussex"- zaak gegeven beloften weder nakwam en de afkondiging over de verscherping van den onderzeeërsoorlog weder inge trokken heeft. Aan dit bericht liggen de volgende feiten ten grondslag. Aan de Duitsche regeering was door Zwitserland een telegram van den Zwitserschen gezant te Washington overhandigd, waarin de gezant zich aanbood om in geval Duitschland met de Amerikaansche regeering over de afkondiging van het versperde gebied wilde onderhandelen, als bemiddelaar op te treden, wijl aldus het gevaar van een oorlog tusschen Duitschland en Amerika verminderd zou kunnen wor den. Tot de Zwitsersche regeering werd daarop het verzoek gericht baar gezant .te Washington mede te deelen, dat Duitsohland steeds tot onderhandelin gen met Amerika bereid was, mits de handelsafsluiting tegen alle vijanden, derhalve niet alleen tegen Engeland, 'onbeïnvloed bleef. Zooals vanzelf spreekt, zou Duitschland zich slechts met dergelijke onderhandelingen kun nen inlaten onder voorwaarde, dat on middellijk de diplomatieke betrekkingen tusschen Amerika en Duitschland her steld worden. Als onderwerp van on derhandelingen kunnen slechts enkele concessies op het gebied van het Ame rikaansche personenverkeer ter sprake komen. De door den onbeperkten duik- bootenoorlog over de vijanden afge kondigde versperring van den overzee- schen aanvoer zou, zelfs indien de di plomatieke betrekkingen met Amerika hersteld worden, onder geen omstan digheden verzacht worden. Zooals in het antwoord aan den Zwit serschen gezant te Washington duide lijk uitkwam, bestaat er voor den onbe perkten duikbootenoorlog voor ons geen teruggang meer. BEWAPENING VAN AMERIKAAN SCHE HANDELSSCHEPEN. Uit Philadelphia wordt draadloos ge seind, dat de regeering der Vereenigde Staten binnenkort een beslissing zal hebben genomen omtrent de bewape ning en het uitloopen van Amerikaan sche koopvaardijschepen, die thans in verband met de aankondiging van de Duitsche blokkade in de havens worden teruggehouden. Men meent, dat de re geering alles aan het particuliere ini tiatief zal overlaten, -en noch kanon nen, noch kanonniers zal verschaffen en evenmin een directen en formeelen raad zal geven voor de bewapening der schepen. Aan den anderen kant zal de regeering zich niet verzetten tegen de bewapening der schepen en de ree- ders in de gelegenheid stellen zich van kanonnen en manschappen te voorzien. WOORDEN VAN DEN DUITSCHEN KEIZER Naar de bladen uit Weenen verne men. zeide keizer Wilhelm Dinsdag middag in een gesprek met den ko- ningsdichter Hans Mueller op den Hof- burg, toen deze over den brief van den keizer aan den rijkskanselier, waarin de keizer het vredesaanbod der centrale mogendheden motiveerde, sprak De brief moest geschreven, de stap gezet worden-. Nu weet de geheele wereld, wie het zijn, die de mensohheid nieuwe rampen opdringen. Verder zeide de kei-zer Vergeet men reeds, dat de Entente de moordenaars van aartshertog Frans Ferdinand be schermt. Toen ik heden den opperhof meester van mijn overleden vriend zag, kwam mij dit weer zeer duidelijk tot het bewustzijn. Over onze vijanden lag van den beginne af de schaduw van de misdaad. Aan onze zijde is het recht en de zedelijkheid. Om deze ten triomf te voeren moet elk blank wapen ons welkom zijn. Zie de neutralen, lees het Zweedsch antwoord, dat als voor de eeuwigheid geschreven document. De neutralen weten nu, hoe zij onze kracht, maar ook hoe zij onzen w,il tot den vrede moeten waard-eeren. Voor de eerste maal heeft zich als het ware de duide lijke wil der neutralen getoond om zich tegen de Angel-Saksische wereld te verzetten. Het continentaal stelsel van Napoleon zal van denkbeeld werkelijk heid worden, -een werkelijkheid, welke Engeland zwaarder treft dan alle vroe gere. EEN INTERVIEW MET MAARSCHALK HAIG. Een aantal Fransche oorlogscorres pondenten is door veldmaarschalk Douglas Haig ontvangen. Deze ver klaarde o.a., dat onze twee meest ern stige bezigheden thans zijn te zorgen voor de spoorwegen en voor de artille rie. In de laatste paar maanden zijn achter onze linies meer dan 350 K.M. spoorlijnen aangelegd. Wat de munitie betreft heben wij het maximum bereikt. Wij kunnen thans aan de geallieerden meer verschaffen dan zij noodig heb ben. Wij moeten echter meer artillerie hebben, vooral zware artillerie. Het is zaak, niet alleen gelijk te staan met den vijand, maar hem te -overtreffen met geheel onze kracht. Op een vraag van de journalisten, of het groote offensief aanstaande was en of Haig dacht, dat de Duitsche linies zouden worden doorbroken, antwoord de de veldmaarschalk o.a., dat het wei nig beteekende wie er begon de Fran- schen, de Duitschers of de Engelschen. Overal waar de vijand -zou willen be ginnen, zijn wij gereed hem te ontvan gen. Gij vraagt mij, zeide Haig, of wij het Duitsche front zullen doorbreken. Zeer zeker zullen wij dit doen en met geweld en op vele plaatsen. De Duit- schers hebben achter hun front om zich te verdedigen een zeer machtig netwerk van spoorwegen. De eerste aanvallen van het -groote offensief zullen op som mige plaatsen misschien beperkt zijn, doch -wij zullen slaan zonder rust, tot dat het Duitsche leger geheel vernield is. Op de vraag -of dat dit jaar nog ge schieden zou, antwoordde -de generaal „Het jaar zal 'beslissend zijn in dien zin dat men op het slagveld de beslissing in den oorlog zien zal d.w.z. de gebeur tenis, waarna Duitschland blijken zal militair geslagen te zijn. Het kan zijn, dat het jaar der be slissing ook het jaar van den vrede is. Wij allen wenschen het en zullen alles doen, waartoe wij in staat zijn, om het verlangde resultaat te verkrijgen. Vrede kan alleen komen door de absolute ■overwinning, die door de kracht onzti wapenen zal worden verkregen. De ge allieerden moeten niet bedrogen wor den door Duitsch'land's voorstellen of bedreigingen. Bij het aanbieden van den vrede, denkt Duitschland alleen aan de voor bereiding van den volgenden oorlog. Indien wij ongelukkigerwijze -toegaven aan dien 'huichelachtigen oproep, zou het drama in drie jaren opnieuw begin nen. De soldaten met hun gezond verstand en instinct 'begrijpen datdeze mannen, die met hun bloed den wil bezegelen om vrede te scheppen door overwin ning. In dit opzicht heb ik volkomen ver trouwen in mijne troepen. Hun moreel is boven iedere verdenking verheven. Wat den vrede betreft, klemmen wij al len de tanden opeen. Ik bedoel, dat wij den onwankelbaren wil bezitten om tot het einde te strijden." GEZONKEN SCHEPEN. Het Engelsche stoomschip F. D. Lam bert (2195 ton) en de Engelsche treilers Barnsley en Dale zijn in den grond ge boord. In januari zijn de Italiaansche stoom schepen Avanti (1423 ton) en luigi Chi- ampa (3988 ton), alsmede het Italiaan sche zeilschip Doride (1250 ton) in den grond geboord. Het stoomschip Inishowen Head (3050 ton) is in den hrond geboord. Uit de laatste berichten over'tin den grond boren van het stoomschip „Sa- xonian" blijkt, dat de duikboot 25 gra naten op het schip heeft afgevuurd, voor het zonk. De kapitein is gevangen genomen, de bootsman aan zijn wonden bezweken. Onder de 4 gewonde leden der bemanning is de Amerikaan Wey- gard. Ofschoon het dichtstbijzijnde land 250 mijl ver was, werd de bemanning gedwongen het schip in twee booten te verlaten, die de een na 68, de ander na 25 uur land bereikten. Twee andere Amerikaansche onder danen, Ellwood Moore en John Suffrand zijn onder de overlevenden, die allen zeer hebben geleden voor hun redding. OORLOGSVARIA. De „Times" verneemt uit Petersburg, dat gister aldaar de proclamaties aan geplakt zijn, waarbij de recruten van de lichting 1898 onder de wapenen geroe pen zijn. De jongemannen van 20 jaar zijn twee dagen geleden opgeroepen. Deze twee lichtingen zullen binnen en kele maanden ongeveer een millioen troepen meer opleveren. In Frankrijk worden 'bezuinigings maatregelen getroffen in velerlei rich ting. Zoo zal, ook al met het d-oel het brandstofverbruik te beperken, met in gang van 15 dezer, het aantal bladzij den der dagbladen verminderd worden, waarbij rekening gehouden zal worden met de verschillende prijzen van ver koop en de verschillende formaten. Het hoofdbestuur der Fransche Ree- dersvereenigmg richtte nogmaals een dringend verzoek tot de regeering, om onverwijld materiaal voor scheepsbouw ter beschikking te stellen, daar anders de handel van Frankrijk in den meest kritieken toestand moet komen. De Zwitsersohe Bondsraad zal dezer dagen een besluit nemen in de quaestie van de vleeschlooze dagen, nadat in een vergadering van deskundigen werd uit gemaakt, dat één vleeschlooze dag on vermijdelijk is. Ook voor andere levens middelen worden zuinigheidsmaatrege len overwogen. De „Fran-kf. Zeitung" verneemt uit Madrid, dat de Spaansche gezant te Londen opdracht -heeft ontvangen, de in Engelsche havens vertoevende Spaan sche schepen te waarschuwen -geen zee te kiezen, alvorens zij de verzekering hebben ontvangen zonder gevaar de thuisreis te kunnen ondernemen. Te Weenen wordt het lichtgebruik geregeld'voor alle particuliere wonin gen. De beperking van het tramverkeer

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2