Mai NEN De Stem m 'I Bart. andel ?res iscn 55e .Jaargang >eisel enhandel, •LBURG, in prijs, ranco. ltd el :D!NGEN VRAGEN. tfERK KD, leisje cen. WOENSDAG jiinaveFirma F. VAN DE VELDE Ir, Kleine Markt 58, Vlissingsn Telefoon Interc. 10 14 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. FEUILLETON sfmeisje BINNENLAND ^O. 38 1917 wij het steeds hoogde prijzen ebben wij het te vermelden, «schouwde als een gister ge- deze gunst toestaan. erberg 9. •ieven tegen rband tegen U. 500.000. de fondsen en belegd. e verkrijgen (Firma I 'eleph. 92. dig: /V O ssy Co artell, de Jenever,. ïlEinlc, caa Bols, tz, Zoon n. Beert)©. AM. en tijd vraagt eau „Vliss. Crt." afd ubtenaar voor tHEDEN. en brieven met referentiën lett. Courant." ter stede vraagt eding entie en boek et opgave van 'gen werkkring aan het Bureau int." n de 15 jaar. Courant." ER vraagt be- tstraat no. 1. VÜSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-linie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel Deabonné's, in 't bezit eener AA C| gulden bij levens- n r ft gulden bij dood fk ft gulden bij verlies A P* gulden bij verlies J rt gulden bij verlies i* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze-/||fl|8| lange ongeschikt- *111 door B118 I van een hand> I all van lllll van een van elken kerd tegen ongelukken voor: U V heid tot werken f UU een ongeluk {JtkJw voet of oog JIVv een duim 1UU wijsvinger anderen vinger B«ze ullkeerlngen warden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Vergadering van Dinsdag. Alvorens de discussie over de Mari- nebegrooting voort te zetten, deed de Kamer twee wetsontwerpen af, beide noodwetten. Het eerste bevat scherpere bepalingen tot beteugeling van den smokkelhandel. De belangrijkste maat regel is die van de voorloopige aanhou ding, gevangenneming en gevangen houding. Er werden geen bezwaren geopperd tegen deze bepalingen. Alleen wezen de heeren van Hamei en Dresselhuijs er op dat toch met omzichtigheid moet worden opgetreden, omdat het insti tuut der voorloopige hechtenis nu een maal een bedenkelijk instituut is, waar van slechts in uiterste noodzakelijkheid gebruik gemaakt moet worden. De Mi nister van Justitie erkende dit, doch hij bad ditmaal het instituut noodig om spoedige volvoering van de straf en ze kerheid van de straf te verkrijgen. Na eenige juridische discussie over ondergeschikte punten werd het ont werp goedgekeurd. Het tweede ontwerp bevatte de be palingen die het mogelijk maken de M militie-lichting 1918 vroeger op te roe pen. In één opzicht verschilt dit voor stel van dezelfde die gedaan zijn ten aanzien van de lichtingen '15, '16 en '17. Immers alle jongelui van 1918 zul len miliciens worden en de splitsing tusschen militie en landstorm heeft niet meer plaats. Volgens den heer Duij- maer van Twist is dit onbillijk en on verstandig, omdat bij eventueele de mobilisatie de schifting onmogelijk wordt zonder dat onbillijkheid wordt betracht. Tijdons zijn rede deed zich een inci dent voor. De afgevaardigde wees er op dat de achttien-jarigen aan veie ge varen en verderfelijke invloeden zullen blootstaan. Wat zal de Minister daar tegen doen Gezien de voorstellingen bij Carré, tot welker bijwoning de mili tairen worden gedwongen, verwachtte bij niet veel. Hierop vatte de Minister vlam. Hij sloeg op de tafel en riep den voorzitter toe dat het uit moest zijn met de beleedigingen zonder grond. Het ge val verrastte den voorzitter, die niet aanstonds ingreep. Overigens was het incident van geringe beteekenis. Van alle zijden verzette men zich te gen dit wetsontwerp allemaal op grond van het nalaten der splitsing van militie en landstorm. Zelfs d" heer Scheurer die door dik en dun aiies steunt wat leiden kan tot versterking van onze legermacht, verklaarde zich er tegen. Hef leger is niet paraat meende hij en met de toevoeging van de lichting 1918 aan het leger wordt dit biet versterkt. De heeren Juten, Ter Laan, Marchant verklaarden zich allen op dezelfde gronden er tegen. De laatste ried aan de discussie te schorsen, teneinde de regeering in de gelegenheid te stellen haar ontwerp te herzien. De Minister had geen enkel argument voor zijn voorstel dan dat, dat hij de DOOR A- HANS. 14.) -o— (Nadruk vertinden. DE BRUIJNE, Zeeland." Maar gisteren moest ik haar toch dikwijls met Jeanne vergelijken. Kan ik nu trouwen tegen m'n hart Neen, jongen Mathilde is gelukkiger. Ze ver keert in stilte met Raimond... en vader weet er toch iets van, maar verzet er zich niet tegen. Raimond is een brave jongen en van goede familie. Sprak hij op die Hollandsche reis nog van Mathilde Niet veel hij verbergt die ge dachten. Ze heeft haar veel zichtkaarten gezonden. Ja, dat weet ik... maar ik Jean ne geen. 'k Heb op haar zelfs niet ge peinsd... En ik kom thuis... en ja, va der heeft voordien wel eens van haar gesproken, van den goudvink, maar nu wil ie het huwelijk rap doorzetten. 't Is zonderlingMaar ie zal wel veranderen ~'De goudvink 't Zijn drie goud vinken, Lief,tink, z'n vrouw en z'n doch beschikking over deze lichting moet hebben, omdat z.i. de politieke omstan digheden dit als eisch stellen. Vóór Juli kan hij de splitsing niet aanbrengen. Even later had hij een geheel ander ar gument. Bij eventueele demobilisatie zal hij een groote lichting in de kazernes moeten hebben om met de lichting 1917 en 1918 den „staart" van de mobilisatie te dragen. Hieruit bleek dus dat het niet alleen een formeele kwestie was die de scheiding tegenhield. Als derde argument... rammelde hij met de portefeuille. Hij kon de verant woordelijkheid niet aanvaarden als hij deze wet niet kreeg. Dit gerammel imponeerde de Kamer niet bijster, integendeel de heeren Scheurer en iDuijmaer van Twist ver klaarden zich vierkant tegen het ont werp. En het was de heer Marchant die hem den reddingsgordel toewierp. Indien de Minister geen .tijd meer heeft vóór de oproeping de splitsing in mili tie en landstorm tot stand te brengen, wilde hij daarin berusten, mits de Minis ter toezegde dat hij dan na den op roep de splitsing alsnog wilde aanbren gen. In dien geest sprak ook de heer Ter Laan, die den Minister verweef, dat hij met zijn weigering in de kaart speelt van hen die om andere redenen een crisis willen. De Minister koos onmiddellijk eieren voor zijn geld en zegde toe wat de heer Marchant vroeg. Hij blijft dus Tegen het wetsont werp stemde de geheele rechterzijde op vier na, nl. de heeren de Savornin Loh- man, Bichon van Yselmonde, Snoeck Henkemans en de Visser. Dat de heer de Visser vóór stemde is zeer typee- rend. De rechterzijde verzette zich er vooral tegen omdat haars inziens de geestelijke verzorging van de militairen niet voldoende is. En de heer de Visser is het- hoofd der veldpredikers Daarna werd nog wat over de Ma- rinebeg.rooting gepraat. Onze scheepvaart. De N. O. T. bericht dat er uitzicht is dat binnen zeer afzienbaren tijd onze vrachtscheepvaart weer zal kunnen wor den hervat. Over verbreeding van de vrije vaargeul tusschen de mijnenvelden worden nog onderhandelingen gevoerd, ten einde een onder de gegeven om standigheden zoo veilig mogelijke door tocht aan onze schepen te verzekeren. Dezelfde regeling welke is getroffen voor onze schepen welke uitvaren van de Vereenigde Staten naar ons land, zullen in beginsel ook voor onze sche pen worden getroffen en in uitzicht is gesteld dat ze ook voor onze van en naar Indië varende schepen zal tot stand komen. Een en ander heeft echter alleen be trekking op vrachtschepen. Voorloopig zijn uitgesloten de passagierschepen, waarvoor men intusschen ook hoopt een bevredigende oplossing te zullen vinden. ter... Er kwam bezoek. Dries Meulenare moest Uitenhage spreken en zou wat op den koopman wachten. 'k Heb me gisteravond goed ge amuseerd, zei hij. Fijne tricot Jam nier van die ruzie Och die geweldige politiek sprak de vrouw des huizes. 't Is waar, madam... ik ben ge meenteraadslid, maar politiek moest niet bestaan Dat zagen we gisteren weer. Ik moest dezen noen op 't kasteel komen. Bij den graaf ja, en ie wist alles Zulke gasten blazen ze 't rap .genoeg in de ooren, dat versta je. Ik moest ook 't voorval ver tellen. 'k Zei van eigen, dat .ik rap ver trokken was. Maar ie wist al dat 't niet waar was. en bekeef me. Hij sprak z'n schoone taal. „Meuleneer, zei ie, dat en is nikske keen recommandatie, kij daar blijven bij m'n ennemis... bij de méchant Lieftink." 'k Peinsde, ze zoün ons beter een burgemeester geven, die Vlaamsch kent, maar ja, ik moest me deemoedig houden als een dibbetje. Als ie nu maar m'n land niet opslaat, want die kasteelheeren zijn vieze gasten. Zoo 'k beloofde braaf te zijn en 'k mocht vertrekken met de absolutie. Ja, ja, die politiek, 't is de achtste doodzonde zeg ik, maar .d.e meesten doen er aan, en de een noemt ze relegie en d'ander affai re's, en de derde naastenliefde en wat Toevoer naar Nederland. Door den heer De Meester zijn aan de regeering een aantal vragen gesteld, waarop naar men mag aannemen het Nederlandsche publiek met groote be langstelling het antwoord verwachtte. De heer De Meester vroeg namelijk, wat de regeering gedaan heeft of denkt te doen om de moeilijkheden in ver band met de voorziening van levens middelen, brandstoffen enz. uit den weg te ruimen. Het beeld van misère, dat de minis ters Posthuma en Loudon van den eco- nomischen toestand ophangen, is zoo welsprekend dat het allicht tot tegenspraak aanleiding zal geven. Nadat kort melding is gemaakt van den kolennood, wordt de toestand van een aantal industrieën nagegaan. Het korter of langer uitblijven van grondstoffen heeft natuurlijk allerlei be drijfsstoringen voor onze nijverheid met zich gebracht. Van ernstigen aard zijn deze vooral geweest voor de cacao-, de leder-, de katoen-, de wol- en de jute-industrie en niet minder ernstig ook voor de zeep-industiie; een en ander in verband met den langen duur der onderhande lingen, welke, wat de eerstgenoemde bedrijven betreft, naar Ententezijde, en wat de zeepindustrie betreft met het oog op de totstandkoming der giyeeri- ne-regeling zoowel naar Entente-, ais naar Centralen kant gevoerd moesten worden. Andere bedrijven ondervonden, resp. ondervinden het bezwaar, dat de aan voer van voor die bedrijven absoluut noodige artikelen, welke van overzee betrokken worden moeten, geheel is stopgezet. De rijwiel- en automobiel-industrie ondervond en ondervindt nog de na- deelige gevolgen van het algeheel stop zetten van den aanvoer van banden,en al is te verwachten, dat door de in- landsche banden-industrie al het moge lijke zal worden gedaan, om in de be hoefte van de Nederlandsche rijwiel- en automobiel-industrie te voorzien, ten volle gedekt zal deze behoefte stellig niet, althans niet tijdig, kunnen worden. Terwijl tot voor enkele maanden de handel in tabak, koffie en kinabast uit Nederlandsch-lndië vrij was, d.w.z. deze artikelen niet aan de N. O. T. gecon signeerd behoefden te worden, is daarin voor de beide eerstgenoemde verande ring gekomen. Deze verandering ver dient de aandacht wat het artikel tabak betreft in verband met de moeilijkheden welke zich in de tabak- en sigaren-in dustrie hebben voorgedaan. Heeft behoefte aan goedkoope tabak voor de sigarenindustrie aanvankelijk geleid tot de regeling, waardoor zulke tabak gedistribueerd kon worden, thans zal het feit, dat tabak in ruime mate aan de N. O. T. geconsigneerd moet worden, er toe kunnen bijdragen, dat de tabakverwerkende industrieën eerlang over ruimer voorraden zullen kunnen beschikken, wanneer althans de aan voer in voldoende mate zal kunnen plaats vinden. Terwijl de aanvoer van overzee van weet ik al, maar 't is een verduivelde le el ij ke uitvinding, die ruzie stookt en een mensch z'n ruste beneemt. Ik zou geen vlieg kwaad doen, maar toen ik gekozen moest worden, hebben ze me in de gazette van de andere partij uit gemaakt voor slippedrager, dronkaard, bedrieger, bij kants voor een moorde naar. Dat is politiek En 'k moest me wel laten kiezen, omdat de graaf het wilde en ik van z'n land m'n brood eet. Fiorent hoorde niet veel van alles wat Dries vertelde, want hij was weer in gedachten verzonken. Dat eerste gesprek met zijn moeder, na de openbaring van 't vreeselijk ge heim,' het was reeds veinzen en liegen geweest en zoo zou het nu alle dagen zijn, tot de geweldige storm losbrak, of hij de grootste huichelarij pleegde, door voor 't altaar zich aan een vrouw te verbinden, die hij haatte, want haten zou hij haar, als de belaagster van zijn geluk. Weigeren... de ruïne... en allerlei rampen. Rond die keus woelde zijn ge dachten, waarin de bezoeker hem eens klaps stoorde, door te vragen Dub je weer al over 't liefke, me neer Fiorent Ja, verliefdheid is een ziekte en de 'bruiloft is de remedie Madam, ook proficiat Schoon huwe lijk te wege Maar Dries, er is nog niets van bepaald. Neen, neen, ze hangen nog niet tabak eerst in de laatste maanden den druk der maatregelen van Britsche zijde ondervond, is voor onze tabakshandel en voor onze tabaksindustrie het door Duitschland uitvaardigen van uitvoer verboden voor tabak en sigaren en voorts het doorvoerverbod, belettend onzen uitvoer naar Zwitserland, zeer nadeelig geweest. Stopzetten van den uitvoer van koffie en van thee en van buitengewoon lang tegenhouden van de aflevering van hier te lande reeds aangevoerde partijen dier artikelen is voor den handel in deze verbruiksartikelen van zeer groot nadeel geweest. Over de bezwaren waarvoor de ijzer en staaiwerkende industrieën in ons land zich gesteld zien door stopzetten van den aanvoer uit Duitschland, laat zich een denkbeeld vormen bij het over wegen van de omstandigheid, dat deze industrieën vrijwel geheel voor de door haar benoodigde grondstoffen in hare groote verscheidenheid van soorten en speciaaifabrikaten van Duitschland afhan kelijk zijn. Een regeling, waardoor in de behoefte der vele betrokken bedrij ven zal kunnen worden voorzien, is nog niet tot stand gekomen, en het is te verwachten, dat in deze bedrijven de stagnatie nog geruimen tijd zal duren en een ernstige zal zijn. Het lang vasthouden door Engeland van ladingen pyriet, bestemd om in zwavelzuur- en kunstmestfabrieken ver werkt te worden, heeft niet alleen de betrokken industrie, doch ook de dis tributie van kunstmest en dus de daar van afhankelijke land- en tuinbouwbe- langen geschaad, terwijl het niet vrij geven dan na langdurig oponthoud in Britsche wateren van ladingen kunst mest in hetzelfde opzicht nadeelig heeft gewerkt en nog werkt. Moeilijkheden in den weg gelegd aan zendingen landbouwwerktuigen, hebben al meer haar schadelijken invloed gehad op den gang van zaken in de betrokken bedrijven. De kolenrantsoeneering en de industrie. De minister van landbouw heeft in een circulaire aan de burgemeesters medegedeeld, dat hij zich genoodzaakt ziet te bepalen, dat met ingang van 15 Februari aan alle industrieele bedrijven in Nederland slechts is toegestaan een verbruik van brandstoffen, overeenko mend met 75 pet. van de verbruikte hoeveelheid in een overeenkomstig tijd vak van de maand November 1916. Deze rantsoeneering geldt ook voor le vering van eiectrischen stroom, al mocht daarvoor thans nog door den directeur der rijkskolendistributie ontheffing zijn verleend. Behalve voor fabrieken van levens middelen, voor volksvoeding en voor legerbehoeften, zal slechts bij hooge uitzondering ontheffing van deze rege ling worden verleend. in 't kaske van 't gemeentehuis, maar dat komt op z'n tijd. Ja, Fiorent, e; moeten zich nog veel menschen met je bemoeien, eer de keten gelegd is de pastor, de notaris, de secretaris, de schepene van den burgerlijken stand, de kleermaker, en de dibbetjes niet te vergeten, die een mensch met hun lan ge,' puntige tongen bespreken, als ie trouwt of' sterft. De menschen klappen er nu al van. Van mij? vroeg Floren als ver schrikt. Van jou en Jeanne Kan dat mis sen, als Lieftink 't zoo klaar zegt De graaf begon er ook over, die wist het waarlijk ook al, maar da.t kan van schepen Vincke niet zijn, want die was al weg. Ja, ze bespreken een mensch ais ie trouwt en sterft Ze klappen ook over Klara Van Eename, die arme duts heeft heur lepel weggesmeten. Ze zeg gen, dat Gust Daalmans bijkants zot is van verdriet. 't Is een triestig geval, bekende madam Uitenhage. 't Was te voorzien. Jeanne Lief tink gaat rond bij de congregatieleden om geld voor een krone. Een krone voor Klara En gaat Jeanne rond vroeg Fiorent heftig. Ja. De jongeling zweeg, maar bittere overwegingen kwamen bij hem op. Zij ook, dacht hij. Gisteren moch ten we niet over de stervende spreken, VERSLAG DER GEZONDHEIDS COMMISSIE. in de hedenmiddag gehouden open bare vergadering van de gezondheids commissie alhier, werd het jaarverslag over 1916 uitgebracht, waaraan wij het volgende ontl^©>: In de san^^^Kng der commissie kwam geen^^^Hering. Er werden 7 gewone vergt^^mgen gehouden, een openbare en een buitengewone tot het behandelen van de ingekomen bouw- aanvraag van de „Vereeniging tot ver betering der Volkshuisvesting voor Vlissingen en omstreken" voor het bou wen van 200 arbeiderswoningen. Dagelijks werd door den secretaris van des v.m. 9.30 tot 11.30 ten stad- huize zitting gehouden voor het geven van inlichtingen omtrent de Gezond heidswet en de Woningwet en voor het in ontvangst nemen van klachten, de toepassing der wetten betreffende. Ook dit jaar werd bij aangiften van geboor ten ten stadhuize aan de betrokken per sonen de brochure „De Verzorging van den Zuigeling" uitgereikt. In het verslag is opgenomen de reeds vroeger vermelde loop der bevolking en vervolgens een staat, waarin wordt vermeld het aantal overledenen per 1000 inwoners. In 1907 was dit 11.07 in 1908 11.6 in 1909 11.9 in 1910 9.9; in 1911 12.5 in 1912 8.2 in 1913 9.36; in 1914 ruim 9 in 1915 12.38 en in 1916 9.36. Alzoo een gemiddeld cijfer over 10 jaren van 16.52 per 1000 inwoners. Beneden het jaar stierven in 1916 34 kinderen, tegen 60 in 1915 van 1-4 jaar 16 tegen 40, van 5-10 jaar 8 tegen 7, van 14-19 jaar 10 personen tegen 14 in 1915 van 20-29 jaar 18 tegen 16 van 30-39 jaar 12 tegen 10 van 40-49 jaar 17 tegen 15 van. 50-64 jaar 28 tegen 34 van 65-79 jaar 42 tegen 54 en van 80 jaar en ouder 24 tegen 22. Aan Burg. en Weth. werden twee klachten over gebrekkigen afvoer van faecaiiën gerapporteerd en wel in de perceelen Waaigat 1 en Nieuwstraat 25. Beide afvoerleidingen zijn door de betrokken eigenaren in orde gebracht. Op advies der commissie werden aan de navolgende perceelen verbeteringen aangebracht Nieuwstraat 25, Wai- straat 45, Nieuwstraat 58, Kol venier- straat 38, Groenewoud 70, Waalsche Kerkstraat 5 en Coosje Buskenstraat 58. Door Burg. en Weth. werd het ad vies der commissie gevraagd omtrent 3 verbouwingen en een aanvraag van de „Vereeniging tot Verbetering der Volkshuisvesting voor Vlissingen en omstreken" inzake de stichting der 200 arbeiderswoningen. Op het einde van het verslagjaar waren 142 dezer wonin gen onder de kap, en 76 waren afge timmerd en gestucadoord en 57 geheel tot bewoning gereed. De indeeling is als volgt iedere wo ning heeft een voorkamertje met een. bedstede, voorzien van een raant, direct verbinding gevende met de buitenlucht, een achterkamer tevens woonkamer en keuken, een spoelhok, waarin kolenhok en privaat de zolder is door een 2 M. hoog separatiemuurtje in twee deelen verdeeld welke voor slaapplaatsen 't was feest. Nu gaat ze rond, om den naam te hebben,'gevoelig te zijn, om zich te onderscheiden, om eere te win nen door de doode. Ze zal verdriet vein zen, maar alles laat haar hart koud. En zoo een moet m'n vrouw worden, daar mee moet ik dagelijks .leven... O, God, vader, wat eischt ge En Dries vertelde verder het dorps- nieuws, doch Floren.t luisterde niet meer, mijmerde maar, en 't werd som berder in zijn gemoed. Mathilde was bij de familie van Rai mond geweest. Ze had Raimond's zus ters tot vriendinnen. Ze kwant nu thuis. Heb je vader niet gezien vroeg haar moeder. Vader is zoo juist met Lieftink naar „De Meidoorn" gegaan. Ha, is meneer Uitenhage in „De Meidoorn" zei Dries. Dan zal ik hem wel vinden. Elk 'n goën avond. Meulenare vertrok. Weer met Lieftink merkte Fio rent spottend op. Dikke vrienden, schertste Mathil de. Stil, kinderen, vader is meester van z'n doen en laten, vermaande Ma dam Uitenhage. Je moet hem altijd eer bied betoonen. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1