Stads= en Provincienieuws DE OORLOG. vm hull— ja met motor-sleden. Eerst zijn sleden be proefd, welke door een luchtschroef werdenvoortbewogen, terwijl vervolgens in beproeving zijn genomen sleden, welke door een in het ijs grijpend wiel werden gedreven. Welke wijze van voortbeweging het best voldeed, is nog niet bekend. Een bijzondere godsdienstoefening. Ii ihet goedbezette kerkgebouw der Waalsche Gemeente te Leiden werd de voormiddagsgodsdienstoefening van Zondag geleid door ds. M. Bresson, haar jongsten predikant, die, bij het uit breken van den oorlog plotseling onder de wapenen geroepen, zelfs geen af scheid had kunnen nemen en thans, met een kort verlof bij zijn gezin, de leden van het kerkgenootschap, dat hij in zijn toespraak zijn tweede familie noemde, had willen terugzien. Naar aanleiding van de vraag in Gal. Ill vs. 4 „Hebt gij zóóveel te vergeefs geleden schetste de leeraar de aan doeningen bij dit optreden voor zijn ge meenteleden wees hij op het karakter dezer wereldramp die niet als andere onheilen, onafhankelijk van mensche- lijken wil, ons -treft, maar voortvloeit uit menschelijke daden, waarvoor ver antwoordelijk zijn, niet alleen wie ze rechtstreeks hebben gepleegd of uitge lokt, maar allen bij wie de drang van heerschzucht en hebzucht sterker is dan de stem van het geweten en het gevoel van recht. Elke gebeurtenis is de resul tante van vele millioenen kleine gedach ten en handelingen. Tegenover al het leed, waarvan spre ker bij zijn arbeid voor den hospitaal- dienst getuige is geweest al het droevigs, hem -medegedeeld o.a. ook het sneuvelen van den zoon van zijn ambtgenoot (ds. Cler) aan het front van Verdun, nabij de plaats, waar hij zelf werkzaam was, mocht hij ook veel schoons aanschouwen blijken van de meest broederlijke samenwerking onder geestelijken van onderscheiden religie, zonder dat er ooit gedacht werd aan godsdienstverschil van -edelmoedige hulp, vol toewijding, bewezen aan ge wonden van alle nationaliteit, Duit- schers zoowel als Franschen, voorbeel den van mannelijk vertrouwen en alge- heele zelfopoffering. Dat is hetgeen het lijden van deze dagen moet leeren, ook aan de volken, opdat de menschheid een betere toekomst moge tegemoet gaan. Met een opwekking tot vasthou den aan de leiding van God, en het aankweeken van den geest, die den vrede herstellen en op den grondslag van het recht duurzaam vestigen zal, eindigde spreker zijn rede. Na het uitspreken van den zegen werd den geacht-en leeraar de bede van Ps. 134 vs. 3 toegezongen. Zeer bewo gen verliet bij den kansel. Oorlogswinstbelasting. De Faam, die alles graag in het groot doet, vermeldt reusachtige cijfers van de belasting-briefjes van enkele O.-W.- ers. Voor Amsterdam noemt hij als de hoogste, of althans een van de hoogste, een aanslag van een millioen gulden. Daarmede niet tevreden, verhaali hij van een Rotterdammer die aar. belasting niet minder te betalen zou hebben dan vijftien millioen gulden, wat dus zou neerkomen op een oorlogswinst van een vijftig millioen. Onze groote steden. De bevolking der gemeente Utrecht is in het afgeloopen jaar met p. m. 3000 personen vermeerderd en telde deze gemeente op 1 Januari ruim 133.000 zielen. In ruim 30 jaar is de bevolking van Utrecht verdubbeld. Bijslag voor het marine-personeel. Het hoofdbestuur van den Alg. Bond van Onderofficieren der Kon. Marine en het korps mariniers heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij de medewerking van deze verzoekt op dat de hoofdbijslag voor eiken onder officier worde gebracht op f 150, de kindertoeslag bepaald blijve op f 15 per kind, echler tot een maximum van f90, zoodat het door de Regeering bepaald totaal van f240 gehandhaafd kan blij ven en alle ongehuwden mede een bij slag zulen ontvangen. VLISSINGEN, 13 FEBRUARI. De opbrengst van den verkoop der bons ten bate van het Vlissingsch steun comité bedroeg over de vorige week f 67.80. Bij de op heden ingevoerde beperkte dienstregeling van de electrische tram worden op werkdagen per dag in plaats van 42 nu 29 ritten heen en weder ge maakt tusschen Middelburg en Viissingen des Zondags worden er thans 19 gemaakt tegen 39 volgens de gewone dienst regeling. Voor de krijgsgevangenen. Eenigen tijd geleden heeft de tooneel- afdeeling van de Belg. Vakvereeniging alhier ons stuk „De Moeder der Solda ten" opgevoerd te Rozendaal. 't Zal voor de dames en heeren, die daartoe zoo welwillend hun medewerking ver leenden, een aangename voldoening zijn, te vernemen, dat ons heden om die voorstelling nog een aangename ver rassing ten deel viel. De afdeeling van ,,'t Werk voor krijgsgevangenen" te Rozendaal heeft voor tien onzer behoef tige krijgsgevangenen een gift van 150 gulden bestemd, zoodat er weer tien .mannen gedurende zes maanden een flinke hoeveelheid bijspijze ontvangen. De gevers beloven als de oorlog lan ger duurt, nog verderen steun. Wij wor den dus zeer aangemoedigd onze po gingen voort te zetten. In hartelijken dank ontving ik nog van den heer B. 1 de heer S. 1. Totaal f116 -f- 2 f118. A. HANS. Badhuisstraat 28. Wij vestigen de aandacht op de be kendmaking van den burgemeester be treffende de verstrekking van levens middelen. Door het rijksdistributiebureau is uit den voorraad welke de maatschappij .Zeeland" aan de buitenhaven heeft liggen, 150 ton kachelkolen ter beschik king gesteld van den burgemeester. In den loop dezer week zullen deze kolen worden afgeleverd aan de ver schillende leveranciers te dezer stede. A.s. Donderdag zal de heer P. van Schalk den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar als ziekenverpleger in het gast huis alhier in functie trad. Honderden zieken en gewonden zijn in dat tijdvak aan zijn goede zorgen toevertrouwd geweest", en hebben on dervonden, hoe hij zich met volle toe wijding aan zijn schoone taak geeft. Moge het den jubilaris vergund zijn, nog vele jar-en in volle gezondheid te blijven arbeiden in den werkkring, dien hij lief heeft. Hedenmiddag is een koe uit een slachtplaats in den Vrijgang op hol ge slagen, juist toen de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" afging. Het hol lende dier liep een woning in de Vrou westraat binnen en rende daarna weder de straat op en zette zijn tocht door een groot gedeelte der stad voort tot op het eiland, waar de koe in het kanaal sprong. Het dier werd daarna spoedig opgehaald en vervolgens naar de slacht plaats teruggebracht. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in een 40ta\ zaken be treffende verboden uitvoer. De opgelegde straffen varieerden tusschen f3 boete subs. 6 dagen hechtenis en 2 maanden gevangenisstraf. Tevens werden weer een gelijk aantal zaken in behandeling genomen. Het meerendeel der beklaagden liet verstek gaan. Het requisitoir van het O. M. liep tusschen f 3 boete subs. 6 dagen hech tenis en 3 maanden gevangenisstraf. Enkele zaken werden geschorst tot 13 Maart a.s., alswanneer ook de uitspraak in de overige zaken zal plaats hebben. Ter zitting der rechtbank te Middel burg van 2 Maart a.s. wordt o. m. be handeld de zaak tegen een zestal werk lieden der maatschappij „de Schelde" alhier, die zich onlangs ten nadeele dier maatschappij schuldig maakten aan diefstal en heling van hout en metalen. De rechtbank te Middelburg ver lengde met 30 dagen den termijn van gevangenhouding in de zaak tegen zekeren G., arbeider te Koewacht, ge detineerd te Middelburg, verdacht van diefstal van een portefeuille inhoudende f500 aan bankpapier. DE TOESTAND. Er gaan te New-York geruchten dat Duitschland onderhands pogingen aan wendt om den oorlog met de Vereenig de Staten te voorkomen. Er zou eer. Duitsche nota men zegt door bemid deling van Zwitserland te Washing ton zijn aangeboden waarin een ge- dachtenwisseling werd voorgesteld om middelen te beramen een oorlog te ver hinderen. Een officieele bev-estiging van deze geruchten is thans ingekomen. Een andere lezing zegt dat niet Duitsch- land maar onzijdige staten werkzaam zouden zijn om den oorlog tusschen Amerika en Duitschland te voorkomen en een wijziging in den duikboot-oor log te verkrijgen, waarbij de onzijdigen in de eerste plaats zouden gebaat zijn. Volgens de „Times" nemen New-York- sche bladen de pogingen tot bestendi ging van den Duitsch-Amerikaanschen vrede niet ernstig op. Men -beschouwt ze als een poging om de pacifisten in Amerika in beweging te brengen en de gelegenheid te geven druk te oefenen op president Wilson en tevens om tijd te winnen. De duikboot-oorlog wordt intusschei. onverpoosd voortgezet en volgens Duit sche berichten is het aantal der in de laatste dagen, vernielde Engelsche sche pen zeer aanzienlijk. Er is weer een Noorsch schip, de „Ida", zonder waarschuwing in den grond geschoten. Zooals bekend heeft vooral het zonder voorafgaande waar schuwing torpedeeren van schepen de crisis tusschen Amerika en Duitschland verscherpt. Terwijl de Amerikaansche regeeri-ng het vertrek van passagiersschepen als de „St. Louis" en de „St. Paul" belette, zijn er Zaterdag twee Amerikaansche vrachtbooten naar de gevaarlijke zóne vertrokken. Het zijn de „Orleans" en de „Rochester". Geen van beide schepen heeft contrabande of kanonnen-ter-ver dediging aan boord, 't Zijn doodgewone handelsschepen die hun lading willen lossen in Bordeaux. Gemeld wordt dat de waaghalzen op die twee schepèn een wedstrijd houden wie de eer zal 'hebben het eerste Ame rikaansche schip te zijn dat de gevaar- zóne -binnenloopt. Men wacht met span ning den afloop dezer gevaarlijke proef af. Aan het Westelijk front houden de Engetschen den strijd warm aan de Ancre, waar zij. gister een succesje be haalden. De Franschen doen nog steeds vergeefsche pogingen om het verloren terrein te her-winnen. In de communique's wordt veel mel ding gemaakt over vliegeraanvallen over en weer. Een Fransch communi qué meldt nu dat de bekende luitenant Guynemer Zaterdag zijn 31e Duitsche vliegtuig heeft neer-geschoten. De Oostenrijkers hebben een ge slaagden aanvat ondernomen op de Italianen bij Görz, waar zij een dui zendtal der iaatsten gevangen na-men en een dozijn machinegeweren en an deren oorlogsbuit binnenhaalden. Van het Russische front worden hier en daar plaatselijke aanvallen gemeld. BELGISCH WEEKOVERZICHT. Het weekoverzicht over de operaties op het Belgisch front van 3 tot 9 Febr. luidt De bedrijvigheid, die zich voorge daan heeft gedurende het tijdperk van 3 tot 9 Februari is groot geweest, zoo wel bij nacht als bij dag. Talrijke ver kenningstochten werden uitgezonden Verscheidene pogingen der Duitschcrs door de Belgen en door de Duitschcrs. om in de Belgische loopgraven te ko men, zijn mislukt. Nachtelijke scher mutselingen zijd er uit voortgesproten, waarbij het gevfcervuur zeer hevig was. Een- Belgische! vérkenhing'spatröuine heeft bij een rail op de vijandelijke li nies een Duitschen kleinen post laren springen ten Noorden van het Veerhi is (Maison du Passeur). In den nacht van 7 op 8 Februari heb ben -de Duitschers nogmaals beproefd in de Belgische linies te komen. Een sterke Duitsche afdeeling heeft den aanval ondernomen op onze posten ten Zuiden van Dixmuiden, begroet door mitrailleur- en geweervuur werden de aanvallers gedecimeerd. De overleven den hebben zich overgegeven. Zoo heb ben wij een twaalftal gevangenen ge maakt. Talrijke lijken, waartusschen die van een officier, lagen voor de Bel gische loopgraven, waar zij binnenge bracht werden. Van haren kant heeft de Belgische artillerie van elk kaliber een zwaar gevecht onderstaan tegen de Duitsche artillerie, die zich bedrijvig betoonde. Het is vooral in de streek van Dixmuiden, dat de wederzijdsche verdedigingswerken van beschieting te lijden hadden. Eiken dag hebben zich bom- en granaatgevechten ontsponnen, in de streek van het Sas. Luchtvaart. Groote bedrijvigheid der Belgische luchtvaart. Dank zij het hel dere weer heeft de onder-luitenant Olie slager twee vijandelijke vliegtuigen, in gehavende toestand verplicht te landen. Meermalen werden Duitsche instellin gen achter het Duitsche front bescho t-en. EEN DUITSCHE VERKLARING. In den nacht van den 12den op den 13den is de niet bekendgemaakte ter mijn, waarin bijzondere consideratie zou gebruikt worden in het versperde gebied van den Atla-ntischen Oceaan en het Engelsche Kanaal voor neutrale schepen, die niet tijdig van -de Duitsche aankondiging van het versperde gebied kennis konden nemen, geëindigd. In de Noordzee is dat reeds in den nacht op den 7den, in de Middellandsche Zee in den nacht op den llden het geval ge weest. Van nu af geldt algemeen voor het versperde gebied de waarschuwing dat de scheepvaart op geen afzonder lijke waarschuwing meer rekenen kan. Schepen, die toch in -het versperde ge bied varen, doen dit met volle kennis van het hun -en hu-n bemanning-en drei gende -gevaar. Hiermede wordt uitdruk kelijk vastgesteld, dat alle van vijande lijke zijde verspreide berichten over het torpedeeren van neutrale sche-pen zon der voorafgaan aanhouden vóór dc bo vengenoemde voor de afzonderlijke versperde gebieden aangegeven data valsch zijn. De aangegeven termijnen gelden zelfs voor vijandelijke passa giersschepen, in zooverre zij n;el be wapend waren, daar er zicii neutrale passagiers o-p konden bevinden, die nog niet van ,de afsluiting der zee op de hoogte waren. OORLOG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN AMERIKA ONVERMIJDELIJK De Berlijnsche correspondent van de „Associated Press", die te Kopenhagen is aangekomen, seint, dat naar ziin oor deel een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland onvermijdelijk is. Duitschland heeft zijn duikboot-com mandanten opgedragen, om zoo moge lijk geen onzijdige schepen zonder voorafgaande waarschuwing in den grond te -boren, maar niettemin moeten zich vroeg of laat gevallen voordoen, dat Amerikaansche schepen lot zinken worden gebracht of Amerikaansche burgers aan boord van onzijdige sche pen omkomen. Duitschland is niet van plan van zijn duikboot,politiek af te laten. Deskundi gen zijn van oordeel, dat indien de Duitsche duikbooten er in slagen, maandelijks een millioen ton Britsche scheepsruimte te vernielen en boven dien drie millioen ton onzijdige scheeps ruimte van 't varen voor Engeland te weerhouden, Duitschland Engeland zal dwingen, het sluiten van vrede in over weging te nemen. Twee-derde van de beschikbare -duikbooten zullen dit heb ben te bewerkstelligen een derde is aitijd op weg of van hun basis of in reparatie. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Reuter heeft een bericht van de „As sociated Press" overgeseind, voigens hetwelk de Duitsche regeering aan de Vereenigde Staten een nota neeft ge richt, waarin zij om voorstellen tot ver mijding van een oorlog verzocht. Dit bericht is, naar Wolif meldt, een ver zinsel, dat trouwens -blijkens tele grammen uit New-York aan de „Temps" reeds door Lansing en den Zwitserschen gezant te Washington is tegengesproken. TORPEDEEREN ZONDER WAARSCHUWING. Wolff herinnert in verband met de Duitsche blokkade-afkondiging van 1 Februari aan den vroegeren En-gelschen maatregel, waarbij de heele Noordzee voor neutrale schepen tot oorlogs-fer- rein werd verklaard. De Duitsche blok kade-afkondiging zegt eveneens, dat neutrale scnëpén, die net blö-Rkadege- bied bevaren dit op eigen risico doen. Verder wijst Wolff op de beteekenis van het gebruik door Engeland van de neutrale vlag in hef Duitsche blokkade- gebied. Men kan ook -niet van torpedee ring zonder waarschuwing spreken, daar deze waarschuwing heeft plaats gehad in algemeenen zin. Engeland torpedeerde echter buiten het zeeoorlogsgebied herhaaldelijk zon der waarschuwing schepen. In de Mid dellandsche Zee zijn gelijke torpedee- ringen zonder waarschuwing voorge vallen. Het door Engeland aangegeven zee oorlogsgebied hebben de neutralen tot nu toe vermeden overeenkomstig Enge- lands waarschuwing. Zij kunnen een dergelijke handelwijze ook tegenover Duitschland toepassen. DE STRIJD AAN HET WESTELIJK FRONT. Een nieuw flink succes heeft, naar Havas meldt, de hardnekkige pogingen der Engelschen aan de Ancre bekroond. De jongste resultaten zijn -belangrijk. Het Engelsche front wordt in "deze streek langzamerhand gelijk. De Duit sche troepen verliezen onophoudelijk terrein en laten talrijke gevangenen achter. -De Duitsche posities van Serre, Puisieux en Miraumont, liggen onder een ononderbroken vuur der Engelsche batterijen. Reuters speciale correspondent in het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk schrijft De uitwerking van de onafge broken bombardementen, welke zeer veel bijdroegen tot de ontruiming van Grandcourt door de Duitschers, blijkt voldoende uit een rapport van 4 Febr. van een compagnies-commandant van het 31ste regiment infanterie (18de di visie), dat door onze troepen ten Noor den van de Ancre gevonden werd. Daarin heet het Van vijf uur in den mor,gen tot half zes in den a-vond lag mijn loopgraaf onder een zeer zwaar en krachtdadig vuur, dat zonder onder breking -voortduurde. Van de loopgra ven is niets overgebleven en de onder standen zijn zoozeer beschadigd, dat zij niet meer kunnen gebruikt worden. De ligging v-an onze onderstanden moet bij den vijand juist bekend zijn, daar granaat na granaat vlak er boven op insloeg. Tusschen tien en elf uur in den avond bombardeerde de vijande lijke artillerie van middelmatig en zwaar kaliber onze loopgraven met on gekend geweid. Vijandelijke vliegers vlogen den ge heel-en dag boven onze posities. Zij wa ren zeer -laag en leidden het vuur. On ze eigen artillerie schijnt zeer weinig gevuurd te hebben-. De Duitsche vliegers verschenen al leen tegen den avond, maar de vijande lijke vliegers wilden zich niet laten hin deren in hun werk. Niets is van onze loopgraaf overgebleven. De vijand schijnt -een nieuw -type kanon -en gra naat te gebruiken. Een roode vlam is zichtbaar, maar wij kunnen den afslag van 't kanon niet hooren. -De ontploffing van de granaat gelijkt op die van een mijn en de vernielingskracht is zeer groot. Ik beschouw het als mijn plicht de aandacht van den bataljons-staf te ves tigen op het feit, dat wanneer morgen het bombardement met -dezelfde hevig heid wordt voortgezel geen enkele on derstand meer ais schuilplaats zal kun nen dienen. Reuters correspondent voegt er aan toe Deze Duitsche officier bleek een goed' profeet te zijn. DE DUITSCHE KEIZER IN WEEN EN. Gisteren-voormiddag is de Duitsche keizer met groot gevolg te Weeneti aangekomen om het keizerlijk paar een bezoek te brengen. In -het feestelijk ver sierde Noorder-station waren ter be groeting aanwezig de aartshertogen, de echtgenoote van den Duitschen ge zant, en het personeel van het gezant schap. Even voor elf uur arriveerde keizer Karei aan het station. Op den geheelen weg stonden dichte rijen van menschen, die den monarch op zijn- auto-tocht van het paleis naar het station geestdriftig begroette. Toen keizer Wilhelm den salon-wa gen verliet volgde -een zeer innige be groeting der monarchen, die elkaar her haaldelijk kusten en de hand diukfen. De Duitsche keizer droeg de uniform van zijn Oostenrijk-Hongaarsch, keizer Karei de uniform van zijn Pruisisch hu zaren-regiment met de teekenen van veldmaarschalk. Met den Duitschen kei zer arriveerden ook de Duitsche gezant, de militaire- en marine-attaché's, die den monarch waren tegemoet gereisd. Bij den tocht naar den Hofb-urg werden de monarchen op geestdriftige wijze begroet. Op de trappen van den Hof- burg wachtte keizerin Zita haren gast. Ook de begroeting tusschen den Duit schen keizer en de keizerin was zeer hartelijk. EEN ZWÜTSERSCHE NOTA. Het „Journal d-e Genève" verneemt -uit Bern De protestnota, weike de Bondsraad naar Berlijn gezonden heeft, zal door het Zwitsersche volk goedge keurd worden. Steunende op hel inter nationale recht weigert Zwitserland de Duitsche onderzeeërsbl-okkade te aan vaarden, en behoudt zich dan ook vóór alles, wat in zijn macht ligt, te doei: om de schepen, welke voor zijn bevoorra ding dienen, door de geblokkeerde zóne te doen passeeren. DE INDRUK DER SPAANSCHE EN ZWITSERSCHE NOTA'S. Volgen-s de „Korresp. N-orden" is de tekst van de Spaansche nota nog steeds niet te Berlijn ontvangen en bestaat er dus geen mogelijkheid, om den tekst, -door het agentschap-Havas gegeven, die overigens wel juist zal zijn, te toet sen. Zelfs indien men den tekst, door Havas gegeven, als volkomen correct beschouwt, begrijpt men in politieke kringen van -Duitschland niet, waaruit de pers -der Entente en de correspon denten der neutrale bladen te Londen en Parijs hun inlichtingen hebben kun nen putten, om de Spaansche nota als 'n soort van bedreiging tegen Duitsch land en zelfs als een eersten st-ap tot verdere -politieke verwikkelingen voor te stellen. Hier is wel de wenscli de vader van de gedachte. Wie de Spaan sche nota met aandacht leest, kan daar in niet anders vinden dan een overi gens met de grootste .hoffelijkheid uit gedrukt juridisch protest tegen den Duitschen duikbooten-oo-rlog. Over de juridische verdedigbaarheid van den duikbooten-oorlog zijn -de -meen-ingen se dert het begin van den wereldoorlog zeer verschillend geweest. Duitschland en de Duitsche geleerden van naam hebben steeds de rechtmatigheid be toogd van den duikbootenoorlog in den vorm zooals die tot dusver gevoerd werd. Voor Duitschland waren bij de verklaring van den duikboote-noorlog de juridische gezichtspunten minder overwegend, dan de noodzakelijkheid om, in den strijd om het bestaan, tegen over den wil der Entente om het te vernietigen, met dezelfde middelen te antwoorden, zooals Engeland die te genover Duitschland toepast. Wat de Zwitsersche nota betreft, OSRAM

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2