DINSDAG 13 FEBRUARI 37 55e Jaargang UitgaveFirma f. VAN SE HELOE Jr., Heine Harkt 58, Viissingen. leleieon Intirc. 10 Versshijnt dagelijks, uitgezondsrd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND 191^7 VLISS1NCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /!.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 4 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel De abonné's, in't bezit eener O jf"! gulden bij levens-g"| gulden bij dood j"| g"| gulden bij verlies J gulden bij verlies 4 rt gulden bij verlies r* gulden bij verlies .polis, zijn GRATIS verze- /g||||l lange ongeschikt- 11 door <1111 van een hand, |*^l| van 8 11R I van een f van elken kerd tegen ongelukken voor£j U U %3 heid tot werken CJU een ongeluk voet of oog 1UU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger Oere ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam LEVENSMIDDELEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis dat op Woensdag 14 Februari 1917 van des voormiddags 10 uur tot des middags 12 uur en van des namiddags 2 uur tot 4 uur voor hen wier naam be gint met de leitter A en B op het stad huis gelegenheid bestaat tot het ver krijgen van een bon, waarop ten hoog ste f/2 K.G. regeerings-bruine boonen kunnen worden gekocht dat op denzelfden dag en op dezelf de uren op het Politiebureau gelegen heid bestaat tot verkrijgen van zoo- danigen bon voor hen wier naam begint met de letter C tot en met G dat op Donderdag 15 Februari 1917 van des voormiddags 10 uur tot des middags 12 uur en van des namiddags 2 uur tot des namiddags 4 uur zooda nige bon op het stadhuis kan verkre gen worden door hen wier naam begint met de letter H tot een met K dat op dezelfde uren van dien dag op het Politiebureau hiertoe gelegen heid bestaat voor hen wier naam begint met de letters L tot en met Q dat op Vrijdag 16 Februari 1917 van des voormiddags 10 uur tot des mid dags 12 uur en van des namiddags 2 uur tot des namiddags 4 uur zoodani ge bon op het stadhuis kan verkregen worden door hen wier naam begint met de letter R tot en met U dat op dezelfde uren van dien dag op het Politiebureau daartoe gelegen heid bestaat voor hen, wier naam be gint met de letter V tot en met Z dat de regeerings-bruine boonen door den winkelier beschikbaar worden ge steld op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Fe bruari a.s. dat slechts aan gezinshoofden (die verplicht zijn hun trouwboekje mede te brengen) één bon wordt verleend. Vlissingen, 13 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Burg. en Wetli. van Vlissingen bren gen ter openbare kennis, dat door W. 5. VAN DEN BERG, alhier, zijn ver zoek, om vergunning voor de oprichting van een visoh- en garnaienzouterij in het perceel, kadastraal bekend gemeen te Vlissingen, Sectie D no. 296 aan de Nieuwstraat, is ingetrokken. Vlissingen, 13 Februari 1917. Burg. en Wetli. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. De Commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde (Commando Zeeland) Gezien de Koninklijke besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), van 25 September 1914 (Staats blad no. 463) en van 11 Februari 1915 b 13.) 'I DOOR A. HAÏÏS. —o— (Kainli verholen. Ja, benijden Wat goede wil en ge leeft met Jeanne in vrede en je lacht om de droomen van liefde, om dat kin derspel Neen, vader... Ik geloof aan op rechte liefde Daarover discuteer ik niet. Ge kent nu de waarheid, denk na en kies mijn goesting doen... en zoo niet, ge ruïneerd, ik den dood in, gij een schooier Opgewonden liep Uitenhage uit de kamer. Dan keerde hij even terug, sloot weer de deur en zei dreigend En niets over onzen toestand aan moeder of Mathilde zeggen Mag ik niets zeggen Bij God, meen Waag 't niet... of 'k breek je! Zwijgen! Verzeker je 't me? Ja vader. Zij imoeten niets weten. En gij kunt alles voor hen eeuwig verborgen houden., gij kunt ons allen redden Uitenhage liet thans zijn zoon alleen. Fiorent sloeg de handen voor de (Staatsblad no. 81), waarbij de ge moeten in de provincie Zeeland zijn verklaard „in staat van beleg" gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) in het bijzonder art. 22 en 23 heeft goedgevonden in aansluiting aan het bepaalde voor wat betreft de Rijkswegen in het besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, van 21 Septem ber 1900 A mo. 599' 2e afdeeling, gewij zigd bij besluit van 9 Februari 1917 A no. 80 2e afdeeling, houdende beper king van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het Rijk, bij dooi'weder in afwijking, voor zooveel noodig, van de artikelen 79 en 80 van het Pro vinciaal Wegenreglement in Zeeland ten aanzien van de provinciale wegen in deze provincie het volgende te be palen Art. 1. Het is aan voertuigen, tot het leger behoorende, onder militair geleide of door militairen in hunne betrekking vervoerd, of voertuigen uitsluitend ge laden met goederen voor het leger be stemd, en met een militair gelei-biljet gedekt, geoorloofd de provinciale we gen te berijden gedurende den tijd, dat de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland zal bepalen dat zijne in hoofde dezes vermelde besluiten voor het vervoer op de Rijkswegen zullen toegepast worden. Art. 2. Deze bekendmaking treedt in werking onmiddellijk na derzelver af kondiging. Uitgevaardigd te Middelburg, den lOden Februari 1917. De Commandant voornoemd, De Schout-bij-nacht, W. C. J. SMIT. Afgekondigd te Vlissingen, als ter plaatse gebruikelijk, den 12 Februari 1917. De Burgemeester, VAN DOORN VAN. KOUDEKERKE. Het Nederlandsche Witboek. De publicatie van het Nederlandsche Witboek wordt in de Londensche pers op zeer gunstige wijze besproken en het Nederlandsche standpunt wordt ge prezen. De verscherpte duikbootenoorlog. Hoe verlammend de verscherpte duik bootoorlog op de neutrale scheepvaart werkt, schrijft de „N. R. Ct." kan blijken uit het volgende Van de 14 groote stoomschepen der reederij Van Nievelt, Goudriaan Co. te Rotterdam, metende te zamen onge veer 43,027 bruto register-ton, liggen er thans niet minder dan 12 stil, te zamen metende ongeveer 37,825 bruto register-ton. Van deze 12 schepen worden er 5, te zamen metende ongeveer 14,072 bruto register-ton, te Rotterdam en 5, te za men ongeveer groot 16,701 bruto re- gister-ton, te Falmouth opgehouden. oogen. 't Was vreeselijk, 't geheim, dat hem zoo eensklaps geopenbaard werd, en dat hij alleen dragen moest En va der wierp een last van eigen schou ders en legde die op de zijne, maakte hem de verantwoordelijke persoon, die redding of ruïne brengen kon. Jeanne huwen O, zijn harte bonsde van afkeer. En weer zag hij 't gelaat van Louise, den blik van haar oogen. Maar zij was ook voor hem verloren. Kon hij, de bedelaar... de schooier had vader gezegd, de met den vinger na- gewezene de geruïneerde, kon hij tot haar gaan en van liefde spreken Jeanne dan... Neen, ik kan niet, ik kan niet nokte zijn stem. Maar daarna... Die ontzettende bedreiging van va der O, welk een. monsterachtige keus dacht de jongeling. 't Werd hem hier te benauwd, hij had willen schreien, maar kon niet... en woest snelde hij weg, den tuin in, de achterpoort door, dan tusschen de velden. Nu wist hij alles, begreep hij vaders blik van gisteravond, de reden van het vleien en konkelen, ihet zich vernederen. Uitenhage failliet 't Was of hij dien kreet reeds hoorde in 't dorp, op de hoeven, op de beurs te leperen, Kor.trijk, Rousselare, Brug De „Aigenib," groot bruto 3551 re- gister-ton, den 31 Januari van Rotter dam naar Noord-Amerika vertrokken, om regeeringsgraan te halen, ligt sedert 1 dezer in de Duins geankerd (waarom ze wordt opgehouden >s niet bekend), een stoomschip, groot 2637 bruto re- gister-ton, ligt te Hampton Roads te wachten. De twee varende stoomschepen, te zamen groot ongeveer bruto 6246 re- gister-ton, zijn naar Noord-Amerika on derweg om graan voor de Nederland sche regeering te halen. Donkere toekomst. Vreeselijk is de toekomst, die we te gengaan, zegt „de Standaard." Bedrie gen niet alle teekenen, dar, zullen de dingen nu een snel verloop nemen. Maar dit beteekent ook, dat de kwade dagen voor de neutralen naderen. Nood en ontbering, straks misschien honger, overalen nog erger dreigt vanwege destijgendekans.dat na Amerika, aller onzijdigen hoop en vertrouwen, ten slotte ook de laatste neutrale in den oorlog zal gedreven worden. Zoo wordt het een vallen van afgrond tot afgrond. Wat vermag nog de oorlogsrazernij te stuiten, eer de gruwel der verwoesting van heel de wereld een wrak zal heb ben gemaakt God de Heere, met Wiens Opperhoogheid zoo weinig ge rekend werd, moge nog gedachten des ontfermens hebben ovei ons oude Ne derland Het vertrek van de „V. 69." Naar aanleiding van het vertrek der Duitsche torpedoboot „V. 69," deelen de ministeries van Buitenlandsche Zaken en van Marine officieel het volgende mede Volgens artikel 5, Jo der Ncutrali- teits-proclamatie, mogeirdbnogsschepeit der oorlogvoerenden'binnen het Neder- landsch rechtsgebied komen, wanneer averij hen daartoe noodzaakt. Zij moeten weder vertrekken zoodra de reden van het binnenloopen heeft opgehouden te bestaan. Krachtens artikel 6 der procla matie, hetwelk gelijkluidend is aan ar tikel 17 der 13e Haagsche Conventie, mogen zij hun averij slechts in zoover herstellen als voor de veiligheid van de vaart onmisbaar is en niet op eenigerlei wijze hun strijdkracht vermeerderen. Overeenkomstig deze bepalingen heeft de Nederlandsche overheid vastgesteld, welke herstellingen konden worden toe gelaten en binnen welken tijd zij moes ten zijn afgeloopen. De hier te lande achtergelaten sche pelingen moeten overeenkomstig artikel 15 van de 10e Haagsche Conventie wor den geïnterneerd. Regeeringsgoederen. In opdracht van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal de directie van het Rijks distributiekantoor voortaan wekelijks een opgave van de hoeveelheden aangevraagde regeerings goederen, de toegewezen hoeveelheden en de uitvoering van de leveringsop- dracliten aan de bladen doen toekomen. ge, en buiten West-Viaanderen ook, te Gent en zelfs te Antwerpen, en of hij grijnzende wezens zag met spottende blikken, en venijnige taal opving, van verachting en leedvermaak. En hij werd te midden van die ontzettende worste ling geslingerd, hij de onschuldige, de onervarene, die steeds buiten de zaken was gehouden als een onmondige, hij moest nu beslissen tusschen ruïne en redding, zijn geluk opofferen. Nadenken... O, Fiorent kon niet den ken, niet redeneeren zijn hoofd dreig de te barsten, zijn bloed klotste wild door 't lijf. Niet denken en niet spreken, zwijgen over zijn zwaren last, niets openbaren aan een moeder, die hem begrijpen kon, wier hart niet door geld gesloten was. Laat in den namiddag kwam de jon geling weer thuis. Vanmorgen zoo haastig wegge- loopen, zei moeder. Drukke zaken... Zoo druk Geen tijd om te ont bijten of mij zelfs te begroeten. Vader wilde het, moeder. De eerste leugen... Reeds moest hij beginnen aan 't net van veinzerij, ont wijking, verbloeming. Tegenover z'n moeder. Maar kon hij anders O, hij had z'n geheim willen uitschreeuwen en zich schreiend werpen om den hals van moeder, als toen hij tot haar kwam, wanneer hij nog een kind was, met zijn klein verdriet of smart en pijn. Voor verschillende artikelen wordt de geheele aangevraagde hoeveelheid toe gewezen, tenzij er redenen zijn om te veronderstellen, dat de aanvragen in geen verhouding staan tot het redelij kerwijze te verwachten verbruik in een levensperiode. Hiertoe behooren de artikelen boter, kaas, eieren, groenten. Van andere artikelen, waarvan de omstandigheden een gemeentelijke rant soeneering eischen, geschiedt de toe wijzing in verhouding tot het aantal in woners per gemeente. Dit stelsel wordt reeds verschillende weken toegepast op de peulvruchten, waarvan een hoeveel heid toegewezen wordt overeenkomen de met Vs K.G. per inwoner per vier wekenverder wordt het i ngevoerd voor a. zeep (0,5 K.G. per inwoner per 4 weken) b, bak- en braadvet (200 gram per inwoner per 4 weken), terwijl hetzelfde systeem doorgevoerd zal worden bij varkens (0,8 K.G. slachtgewicht per in woner per maand) aardappelen (12 K.G. per inwoner per 4 weken) rijst, gort en havermout (te zamen 2 K.G. per inwoner per 4 weken). De in den grond geboorde „Sch. 235." Zaterdagavond ie tien uur werd te Nieuwediep aangebracht de bemanning van den in den grond geboorden zee- logger Sch. 235 „Marianna." Naar de opvarenden blijkens het „Hbld." mededeelden was de logger Vrijdagmorgen ongeveer op 70 mijl N.W. van Zhndvoort visschende, toen om streeks elf uur een schot voor het vaar tuig overging. Het bleek afkomstig te zijn van een Duitsche duikboot. De schipper en de stuurman begaven zicb onmiddellijk met de papieren naar den onderzeeër. Nadat de commandant die had ingezien gaf hij te kennen, dat de logger tot zinken moest worden gebracht. De schipper en de stuurman stelden alle pogingen in het werk om hun schip voor den ondergang te bewa ren zij wezen er op, dat de logger 28 lanuari was uitgevaren en dus onbekend was met den toestand en deelden mede, dat de logger een flinke vangst aan boord had en zij het plan hadden om 12 uur de kor te lichten en huiswaarts te keeren. Dit mocht echter niet baten de duikbootcommandant besloot even wel te trachten het schip naar Duitsch- land op te brengen, daar de onderzee boot toch op de thuisreis was. Na den logger een paar uur gesleept te hebben, brak evenwel de sleeptros. Nu beval de duikbootcommandant het schip te ver nietigen. Door middel van twee bom men, een vóór en een achterin, werd de logger tot zinken gebracht. De duik bootcommandant liet de bemanning allen tijd om hun kleeren en wat zij verder wenschten, mede te nemen. De uit 8 koppen bestaande equipage werd aan boord genomen van den onderzeeër, die hen voor het lichtschip Terschellinger- bank bracht, waar zij des nachts aan kwamen. Maar zwijgen nu... Hebt ge al gegeten vandaag Ja, moeder. Waar zijt ge geweest? Naar Dixmuden. En nog moe van gisteren Erg moe, moeder. Ik zal vroeg gaan slapen. Ja, dat hebben we allen noodig. Madam Uitenhage keek haar zoon droevig aan, een traan welde in haar oog. Je hebt gisteravond geleden, hé zei ze treurig. 'k Verveelde me. Je wil niets van Jeanne weten. Men trouwt toch niet op bevel. Neen, kind, al gebeurt het veel. Maar je karakter, je hart is zoo anders Waarom begeert vader het toch zoo sterk Spreek ik er over, dan wordt ie kwaad. Vader was vroeger geheel an ders. ik weet niet, wat er hem scheelt. Dikwijls vrees ik, dat de zaken niet goed staan. Maar moeder toch, zulke ge dachten Bn weer veinsde Fiorent, verdook hij diep zijn (geheim. Wat kan het anders zijn? her nam madam Uitenhage? Waarom die zucht bij vader naar een anders geld Waarom dat vleien van Liefrink Ik schaamde me gisteravond, toen je va der aan tafel sprak. Misschien hebben vader en Lief- Zaterdagmorgen vertrok van Nieuwe diep de sleepboot „Simson" naar het lichtschip en keerde des avonds tien uur met de schipbreukelingen terug. Eerst werden deze naar Hr. Ms. wacht schip overgebracht, waar zij een ver hoor ondergingen en hun een warm maal werd verstrekt. Zondagmorgen vertrokken zij naar hun woonplaats Scheveningen. De duikboot was de „U 53," een on derzeeër van een zeer groot type. Naar schatting bestond de bemanning uit 30 a 40 man. Naar nien zich zal herinneren was het de Duitsche onderzeeër„U 53", die bij de Amerikaansche wateren heeft geageerd en daarbij ook het met re geeringsgraan geladen stoomschip „Blom- mersdijk" in den grond heeft geboord. Bloem en meel. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend koek-, beschuit en biscuitfabrikanten, houders van in richtingen geheel of gedeeltelijk bestemd voor het verstrekken van maaltijden aan het publiekkoek- en banketbakkers, moeten, indien zij na 5 Maart in aan merking willen komen voor het verkrij gen van bloem of meel door bemidde ling van het Centraal Broodkantoor, door dit kantoor worden erkend. Belanghebbenden worden daarom uit- genoodigd aan genoemd kantoor, Bezui- denhout 189 te's Gravenhage, een brief kaart te zenden, waarop alleen vermeld behoeft te worden naam en woonplaats en tot welke der bovenbedoelde catego rieën zij behooren. Na ontvangst van een dergelijke brief kaart zal een formulier worden toege zonden, waarop erkenning kan worden aangevraagd. Ook personen niet tot bovengenoemde groepen behoorende, en geen bakker of wïriKeiier zijnde, dre voor hun onderne ming tarwebloem of meel noodzakelijk behoeven en deze grondstof onmogelijk door een andere kunnen vervangen, kun nen zich op de aangegeven wijze bij het Centraal Broodkantoor aanmelden, onder opgave tevens van de reden, waarom ge noemde grondstof voor de uitoefening van hun bedrijf onontbeerlijk is. Tanks voor het Nederlandsche leger. Naar het „Centrum" verneemt zal het Nederlandsche leger naast de den laat- sten tijd ingevoerde moderne strijdmid delen, binnenkort ook kunnen beschik ken over zoogenaamdemotortanks, welke in den huidigen oorlog hebben bewezen zulke geduchte wapens te zijn. Uit .Amerika zijn veertien dagen ge leden twee geraamten gearriveerd voor twee dezer aller modernste strijdmid delen. Ze zijn uitgerust met vier cy- linder-explosie motoren van het vier takt systeem, welke een geweldige kracht kunnen ontwikkelen. De pantse ring zal aan de constructie-werkplaat- sen van het leger hier te lande worden aangebracht. Het plan bestaat het aan tal dezer tanks binnenkort nog uit te breiden. Tevens kunnen wij nog melden, dat de laatste weken proeven zijn genomen tink een politiek plan, moeder. Dat denk ik soms ook. Zouden we nu de politiek in huis krijgen Strijd tegen den graaf, den burgemees ter Ruzie op 't dorp, gescheld in de gazetten God beware ons daarvoor Maar dikwijls wensch ik toch, dat het dit is bij vader en niet onrust over z'n zaken. Dat kan 't niet zijn, moeder. Onze firma, zoo solide 't Zou wreed zijn ook Geruï neerd.... Ik ben zelf een dochter uit den goeden koopmansstand... En dan... maar neen 't kan niet En plots gevoelde Fiorent hoe hij door zijn huwelijk met Jeanne ook zijn moeder voor verdriet en wanhoop be hoeden kon Ik weet niets van de zaken, vroe ger nog wel, maar al eenige jaren word ik er geheet buiten gehouden hernam madam Uitenhage. 'f Zijn nieuwe mo des, maar waarom ik als een vreemde beschouwd word, begrijp ik niet Och, als 't maar goed gaat... Die avond van gisteren Te Vlissingen heb je je beter geamuseerd, hé En als ik aan nichtje Louise denk... Nu ja, dat is verliefdheid van de eerste ontmoeting, Fiorent (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1