De n No. 36 55e Jaargang 1917ü= MAANDAG IjjfgaveFirma F. VAK DE VELOE Jr., Kleine larkt 58, Ifiissingen. Telefoon Interc. 10 13 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijks feestdagen BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6!^ ct. per regel 0e abonné's, in 't bezit eener gulden bij levens- rf F gulden bij dood fï gulden bij verlies A r' gulden bij verlies A f"| O gulden bij verlies O C Sulden biJ verlies polis, zijn GRATIS verze- Jjj|||j lange ongeschikt- 11 door v|I|| van een hand, van I 1111 van een J*\ van eiken kerd tegen ongelukken voorCjU U heid tot werken ff Uw een ongeluk vUU voet of oog luU een duim 1UU wijsvinger uU anderen vinger De« ultkeeringen warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram, De uitkeering wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verrek. Bank" te Schiedam Het Nederlandsch Witboek. De minister van buitenlanésche za ken heeft in den vorm van een witboek aan de Staten-Generaal doen toekomen de diplomatieke correspondenties tus- schen hem en de gezanten van Duitsch- fand en Oostenrijk-Hon-garij-e te 's Gra- venhage gevoerd, betreffende de ver scherping van den duikbootoorlog. Uit deze beschrijving blijkt, dat mi nister Loudon beantwoordende de des betreffende nota's van kennisgeving omtrent de afsluiting van de zeegebie den en .herinnerend aan de protesten, die de Nederlandsche regeering reeds vroeger richtte tegen van Engelsche en Daltsche zijden genomen maritieme maatregelen op de Noordzee, er op wijst, dat de Nederlandsche re-geering zich thans met te meer reden verplicht ziet, zich met de uiterste kracht te ver heffen tegen het aangekondigde duik- bootenstetsel. De Nederlandsche regeering kan, zegt de minister, in de vernietiging van on zijdige schepen door de oorlogvoeren den slechts schending van het gevestig de volkenrecht zien, om nog rte zwijgen van aanranding van de wetten der tnen- schelijkheid, indien ze plaats had, zon der ee-ni-ge bekommering over de vei ligheid van de zich aan boord bevin dende personen. De verantwoordelijkheid voor even- tueele vernjetiging van Nederlandsche I schepen in gebieden, waarvan sprake is en voor verlies van menschenlevens, dientengevolge zal, zegt de minister, op de Duitsche regeering terugvallen, wier verantwoording in het bijzonder zwaar zal zijn in de te voorziene gevallen, waarin die schepen zouden genood zaakt zijn zich binnen de gevaarlijke zóne te begeven, door dwang van de zijde van oorlogsschepen van den vij and, die het onderzoekingsrecht uit oefent. Koninklijke gift. De Koningin heeft andermaal een be drag van f50.000 geschonken aan het Kon. Nationaal Steuncomité. De torpedeering der „Gamma." De minister van buitenlandsche za- kon deelt mede dat Hr. Ms. gezant te Berlijn ingevolge zijn opdracht zich tot de Duitsche regeering heeft gewend om opheldering te vragen over de vernieti ging van het stoomschip „Gamma" door een Duitsche duikboot. De Duitsche regeering heeft daarop te kennen gegeven, dat de vernietiging van genoemd schip in geen geval is te beschouwen als een gevolg van den duikbootoorlog en heeft een nauwkeurig onderzoek toegezegd, zoodra de betrok ken duikboot zal zijn teruggekeerd. Bovendien gaf de Duitsche regeering te kennen, dat zij, indien uit dit onderzoek mocht blijken, dat het relaas over de vernieling juist is, niet zal aarzelen vol ledige genoegdoening te geven. De maildienst op Engeland. De directeur-generaal der posterijen DOOR A. HAHS. 12.) —o— (nadruk vertodea. 't Was noodig, had vader gezeid, 't was hard noodig. Maar waarom dan Waarom wilde vader zijn geluk breken, zijn vrijheid vernietigen, hem binden aan een vrouw, voor wien hij n.u afkeer ■maar morgen haat zou voelen? Waar om was dat noodig In 't Oosten streed het licht met de duisternis. De hemel werd er rood, de dag kwam op, de dag met het blijde licht, met de heerlijke zon, met de be lofte aan schoon weer en vruchtbaar- beid voor akker, struik, heg en boom, met de bekoring van gezonden, plezie- rigen arbeid. En plots lag Vlaanderen daar in al aijn pracht en vrede, met zijn zacht golvend land en teergroene weiden, aijn door weelderige boo,men belijnde wegen en bloemige paadjes tusschen de velden, met zijn gaarden, welke als reusachtige ruikers hoeven en hutten versierden.... Florent zag die heerlijkheid en even en telegrafie maakt bekend, dat zoolang de dienst van de stoomschepen der maatschappij „Zeeland" is gestaakt, de post voor en over Engeland met andere van Nederland varende schepen naar Engeland zal wonden medegegeven. Dagen of tijdstippen van vertrek van laatstbedoelde schepen kunnen niet vooraf worden opgegeven. Kaderplicht. Een wetsvoorstel is ingediend, strek kende om aan artikel 79 der Militiewet een nieuw lid toe te voegen, luidende: „Ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandighe den kan bij de militie te land ieder in werkelijken dienst zijnde ingelijfde, die voor de opleiding tot officier, onder officier of korporaal geschikt wordt ge acht, tot het volgen van deze opleiding worden verplicht." Ter toelichting schrijft de minister van oorlog, dat er een tekort is aan officieren en bovenal aan onder-officie ren en geschikte krachten uit de mili tie der oudere lichtingen stellen zich niet in voldoend aantal voor de oplei ding beschikbaar. Art. 79 der Militiewet geeft geen be voegdheid om geschikte personen uit die lichtingen voor bedoelde opleiding aan te wijzen. De voorgestelde aanvulling van genoemd artikel strekt om voor omstandigheden als de tegenwoordige die bevoegdheid te scheppen. Distributie van boonen en erwten. De secretaris der Peulvruchtenveree- ni-einq meldt, dat .het wenschelijk is, dat met betrekking tot de voorziening van erwten en boonen aan het publiek het volgende wordt bekend gemaakt. Nu, door het ontbreken van voldoen den aardappel-aanvoer, de vraag naar boonen en erwten voor den middagpot bijzonder groot is, is het bijna van'zelf sprekend, dat de vraag ook voor boo nen en erwten grooter is geworden dan het aanbod. Toch is het niet onmogelijk aan de behoefte te voldoen, wanneer de verbruikers zeiven medewerken. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat niemand méér tegelijk aankoopt, dan hij voor één, hoogstens .twee maal tijden, noodig heeft. Het gemeentebestuur behoort trou wens het aankoopen van groote hoe veelheden onmogelijk te maken. Het voorschrift van den minister van landbouw, dat de gemeentebesturen vóór 17 Februari een plan voor goede verdeeling der regeeringsartikelen on der het publiek aan hem ter goedkeu ring moeten hebben voorgelegd of an ders een van regeeri.ngswege ontwor pen plan moeten volgen, zal daarin spoedig verbetering brengen. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat het wenschelijk is dat het publiek méér erwten gebruikt dan boonen, aan gezien de opbrengst hier te lande aan erwten grooter is dan die van boonen. Geruchten. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Wat de menschen Zaterdag scheel -geno-ot hij er van. Maar in m'n ziel is 't zoo donker, zei hij zuchtend. Wat zal de toekomst zijn Ik ga nu 't leven in... en vader beneemt me de lust en den moed, drukt me neer in plaats van me te helpen en te leiden. O, waarom Plots bleef Florent getroffen staan. Daar bij een hoevepoort lag een strooien kruis met bloemen versierd. t Kruis, dat den. voorbijganger meldt, hoe er daar in de gesloten woning een ziele verscheiden was. Een kruis van uitgedorschen tarwe legde smen er het Traan had men in de schuur verzameld, zn ook daar in de stille kamer lag nu 't ledig omhulsel en was de ziel om- >g gevaren. Arme Klara... Zij is gestorven, mompelde Florent. Gestorven terwijl wij smulden en dronken, en dansten en niet op haar wilden peinzen, niet van haar mochten spreken 't Kruis lag daar roerloos. Geen windje bewoog de bladeren der bloe men. Maar in de breede linden naast het hek zongen en huppelden reeds de vogelen, die het licht en den nieuwen dag begroetten... Nu schijnt die zonne en Klara ver langde zoo naar haar warmte en licht, dacht Florent. En men gaat haar naar 't graf dragen. Hij vouwde de handen en las een gebed voor haar. Dan ging hij snel voort. Hij wou rus den weten wij niet, maar er liepen allerlei booze geruchten in de stad. De fantasie van de menigte is gevoelig als het kwik in de thermometer. Herhaal delijk werden wij opgebeld met de vraag, of het waar was, dat alle mili taire verloven waren ingetrokken, of het waar was, dat de twee jongste lich tingen weer waren opgeroepen, of het waar was enzoovoorts. Vooralle zeker heid en omdat het gerucht van bij zondere militaire maatregelen zich zoo algemeen door de stad had verspreid hebben wij toen even geinformeerd. Natuurlijk bleek er niets van waar. De raad is echter stellig niet overbodig aan het publiek, om zulke geruchten niet te gelooven en ze ook niet verder te verspreiden. Er is geen enkele reden voor bijzondere ongerustheid, maar het teekent alweer de stemming van de menschen, dat allerlei geruchten worden verspreid en geloofd. Zelfs kwamen de zer dagen uit Amsterdam de telefoni sche en telegrafische vraag of Den Haag inderdaad in staat van beleg was ver klaard. Zoo ver is het echter nog niet 1 Onze scheepvaart. Dank zij den bemoeiingen der N. O. T. is in beginsel met de Engelsche re geering overeenstemming verkregen om trent een regeling, volgens welke de uit de Vereenigde Staten naar ons land uitvarende schepen niet verplicht zullen zijn eene haven in Engeland aan te doen, doch in de plaats daarvan Halifax of de Bermuda's zullen aandoen. Omtrent de uit andere landen en onze koloniën hierheen varende schepen en de schepen, welke Nederlandsche ha vens uitvaren, zijn nog onderhandelin gen met de Engelsche regeeringjgaande Aardappelennood. Het „N. v. de D." ven >emt, dat hoe wel de uitvoer van aardappelen gestaakt is, deze uitvoer tot de vorige week op groote schaal is geschied. Vele goede renwagens, waarvan de wanden met pa pier en stroo waren bedekt, om bevrie zen der aardappelen te voorkomen, werden geladen en over de grens ge reden. In den omtrek van Buinen zijn enorme hoeveelheden aardappelen ingekuild. Een boer moet nog 1200 H.L. in voorraad hebben. Duitsche versterkingen aan onze grens. Naar uit Coevorden wordt gemeld zijn te Neuerhaus in Duitschland'20.000 man artillerie met kanonnen enz. ge detacheerd. Naar gemeld wordt, wordt nog eenzelfde aantal verwacht. Geen verlof naar Duitschland. De bestaande bepaling, dat militairen, wier familiebetrekkingen in Duitschland zijn gevestigd, in stede van het maan- delijksch periodiek verlof, bij goed ge drag éénmaal per drie maanden 12 da gen verlof kunnen bekomen naar Duitschland, is tot nader order inge trokken. Hulde aan mr. Tydeman. Door het hoofdbestuur van den Bond van Vrije Liberalen, daarin van vele ten, niet meer mijmeren of denken, niet meer vragen en zuchten. Lichaam en geest waren vermoeid. 't Dorp ontwaakte ook. Vrouwen openden de blinden en keken vreemd naar den koopmanszoon. De smid be gon te hameren, de timmerman te klop pen, wagens reden van binnenplaatsen de straat op en de gewone geluiden van eiken dag vervulden de lucht. Florent had van zijn vader een sleu tel gekregen, en haastig ging hij naar binnen, stapte hij de trap op. Slapen nu <e>n alles vergeten 1 O, hij had wel kunnen weenen door het drukkend ge voel van zijn ziel en de geheimzinnige angst, die hem scheen te beloeren. V. 't Was tegen den middag toen Flo rent uit een zwaren slaap ontwaakte. Zijn vader wachtte Item beneden op en leidde ihe-m in zijn kantoor. Hoe ver staan we mu vroeg hij dadelijk. Waarmee, vader? Geen uitwegen Je verstaat me wel genoeg... Hoe ver staan we met 't huwelijk Vader, dwing mij er niet toe smeekte de zoon. Ik geef niets om Jeanne Lieftink. En om haar geld ook niet Neen Welnu, we zullen openlijk spre zijden aangezocht, is besloten een blij vende herinnering te scheppen aan wij len mr. Tydeman, in leven lid der Tweede Kamer en voorzitter van dien bond. Het bestuur is voornemens, een portret van den overleden staatsman aan te bieden aan het Rijksmuseum. De minister van binnenlandsche zaken wiens toestemming tot plaatsing werd gevraagd, verklaarde gaarne met het plan in te stemmen. De benoodigde gelden zullen worden gevonden uit bij dragen van mr. Tydeman's vrienden en vereerders. Dienstplichtige burgemeesters. Het legerbestuur heeft bepaald dat met groot verlof zijnde dienstplichtige burgemeesters alleen met machtiging van den minister van oorlog onder de wapenen mogen worden geroepen. In geen enkele omstandigheid mag van deze bepaling worden afgeweken. Uit de Staatscourant Bij Kon. besluit is de kapitein ter zee J. Soutendam, commandant der divisie voor binnenlandschen dienst scheeps macht op de Schelde, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Heems- kerck" en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee K. F. Sluys; is aan den luitenant ter zee 1ste kl. C. R. F. Tollenaar en den officier-ma chinist 2de kl. bij den marinestoom vaartdienst B. C. de Groot, eervol ont slag ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen is bevorderd tot luitenant ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. W. J. Hoffman. EEN PROPAGANDA-VERGADER1NG. lm het Concertgebouw aan de Emma- straat hielden Zaterdagavond de plaat selijke drankbestrijdersorganisaties een openbare pro-paganda-vergadering. De heer Duijm, die de bijeenkomst opende, zette het doel van de vergade ring uiteen, waarna een -dameskoor on der leiding van mej. Adam eenige num mers ten beste gaf. Hierna kreeg het woord de heer K. Toornstra van Amsterdam. We spreken -tot u, omdat het Neder landsche volk schreeuwt om hulp,omdat er zooveel ellende is, waartegen we moeten vechten, en hoe ge ook denkt, over de oorzaken van die ellende, ge hebt het middel in uw hand, om die ellende uit de wereld te verdrijven, en ge hebt met ons te zeggen, dat de Staat zich bemoeie .met de zaak van de drankbestrijding. De vraag hierbij is Is drankbestrijding door den Staat ge rechtvaardigd En volmondig moet hierop geantwoord worden Meer dan ooit, is de Staat in deze tijden geroepen tot optreden. Nu -het volk roept om brood, worden te Schiedam nog hon derden, ja duizenden H.L. graan ver werkt tot gedistilleerd, in dezen tijd wordt nog geen enkele kroeg gesloten. Er is maar één middel, om het drank gebruik en misbruik tegen te gaan, en dat is het algeheel verbod. Maar we weten ook, dat het volk voor een alge ken. Ge komt in -den handel en je moet m'n zaken -kennen, 'k Ga het in korte woorden zeggen. Als je niet trouwt met Jeanne, weet je wat er dan gebeurt Je moet 't weten. Da-n is de firma Uiten- hage kapot, dan kan ik me versmooren of een kogel door den kop jagen... en zijt gij en je moeder -en je zuster dood arm 1 O, vader riep Florent diep ont steld. Ik zeg je de waarheid En je moet ze kennen. Trouw je..., Jeanne brengt een goeden -bruid-schat mee, nieuwe, noodtee fondsen. En ware er nog ge vaar, dan zal de eerzuchtige maar rijke Lieftink niet willen, -dat de familie van z'-n dochter geruïneerd wordt, want dat zou z'n eigen naa-m ook bevlekken. Be grijp je nu den toestand -Maar va-der, ik zal werken... Zwijg Al wroet je -nacht en dag, 't helpt niets Ik heb zware verliezen geleden... Eén uitweg is er... gij kunt ons redden Doe je 't niet, dan is Uiten- -hagen failliet, dan komen ze hier alles v-erkoopen en jagen ze ons uit 't huis er, wijzen ze ons met den vinger. Maar ik wil dat niet beleven 1 Jeanne is ver zot op je. Gisteravond had je maar één woord te spreken... maar, neen, meneer, wou niet, meneer was weer ezelachtig, zat te mijmeren -over een ziek meisje, stootte Jeanne -af. Vader, ik kan niet, waarlijk ik -heel verbod nog niet rijp is, en daarom moeten we zoeken naar andere midde len, al zijn die ook minder radicaal. Artikel 7 van de Gemeentewet geeft de vrijheid, -een deel van een plaats droog te leggen, d.-w.z. in een gedeelte van een stad de kroegen te sluiten. En dat -is a-lvast een goed middel. -De praktijk heeft ons -doen zien, dat de meeste kroegen verrijz-en in arbeiderswijken, -maar de praktijk heeft ons ook geleerd, dat bij mindere -gelegen-heden minder gedronken wordt. Een ander middel is de belasting op 't gedistilleerd werho-ogen. Spreker zette uiteen, waarom dit middel zoo gevaar lijk is, om-dat het meerdere geld zoo welkom is in de Staatskas, en dat daar om die meerdere belasting zoo'n groo te hinderpaal wordt -in onzen drank- strijd. Toch -moet er gehandeld worden, en daarom riep spreker de talrijke aan wezigen op o-m hef adres, te steunen, dat de-ze week gezond-en wordt door de gezamenlijke drankbestrijders-orga nisaties aan den minister van land bouw, handel en -nijverheid, waarin ge vraagd wordt te verbieden, dat nog honderden H.-L. graan ver-werkt wor den tot volksvergif. Daarna was het woord aan den heer D. J. Oosterbaan van Amsterdam. Spre ker -begon te wijzen op de wereldge beurtenissen om ons heen, en dat daar door de drankbestrijding o-p den achter grond zou kunnen gedrongen worden. Maar -spreker, staande op den bodem des geloofs, richt het hoofd omhoog, en zegt, dat deze oorlog betere inzich ten gegeven heeft in de gevaren van den alcohol, en roept daarom alle gees telijke- en stoffelijke machten op om den alcohol te verdrijven. Hij wees op Rusland, dat op 31 Juli 1914, no-g voor het optrok tegen den vijand, alle dran-k- verkoop verbood, en het zeer waar schijnlijk is, dat d-it na den oorlog zoo blijven za-1 op Duitschland, -dat tijdens de mobilisatie een verbod uitvaardigde van biergebruik. Spreker schetste daar na den alcohol als de groote leugenaar. Er wordt gezegd -de alcohol geeft warmte, -hij geeft vreugde, hij brengt den menseh in een zekere extase, maar aan de hand van voorbeelden uit de praktijk en aan de hand van uitlatingen van een van de grootste mannen van Nederland, betoogt spreker d-e alco hol i-s de pestilentie onzer eeuw, hij werkt ontzenuwend en krachtroovend, hij ondermijnt ons godsdienstig en ze delijk leven, hij haalt de woonhuizen leeg en vult de gevangenissen, en daar om is er maar één uitweg Breekt met de drankgewoonte en sluit u aan bij de Geheelonthouding. Het woord was daarna aan mej. Titia van der Tuuk uit Zeist, die den al cohol schetste al-s -de vijand, die in zoo vee! verschillende gedaanten optreedt, en verdeelde dan de tegenstanders in verschillende rubrieken, als daar zijn de zwakken, -d-e genotzuchtigen, dege nen, die uit winstbejag tot den alcohol getrokken worden. Ook zij bepleitte het optreden van den Staat, en betoogde, dat het al heel weinig strookt met de roeping van den Staat om de -menschen te vergiftigen. De Staat zegt Er moet kan niet. Liever arm -dan zoo ongeluk kig 1 Ongelukkig is boer Landuit on gelukkig, omdat hij zes jaar uit liefde met een meisje vrijde en -toen met de leelijke ma ar rijke weduwe Hoornaa.rt trouwde Is koopman Leb-bens onge lukkig, omdat z'n familie hein koppelde aa-n Leontin-e Ramoux, die alles van een tante erfde Geldhuwelijken, de vloek onzer maatschappij, riep Florent uit. Hooge woorden, artiesten-gepein zen Liefde... Als er geen geld is, waar blijft de l-ief-de dan Maar 't is onnoodig te fi-losofeeren, we staan voor de naakte waarheid. Zware verliezen... een wan kelende zaak en Uitenhage den dieperik in, als gij ons nie-t redt Maar vader, is 't zoo erg Ja, zoo erg is -het Meent ge dat ik me anders zoo verlagen zou voor den do-mmen Lieftink, dat ik zijn zot spelen zou als gisteravond Ja, '-t i-s erg... en we gaan naar den kelder, on herroepelijk, als gij je verzet O, wees verstandig... Jeanne is niet leelijk, ze is zot achter je... je kunt meester zijn, zij zal je v-olgen... En je begint je zaken met -een goed kapitaal. Velen zullen je benijden. Benijden (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1