Zoon I Stel m'1 Bart uur PPEN kale leniging. VRI«JÖAÖ 9 FEBRUARI mogelijk nen aan h. inzake e!en wij winkel- 'ten, efd ver en door te doen SSe Jaargang 1917 EDINGEH VRAGEN. iGEM EISJE. ensfbode UitgaveFirma F. VAN DE VELDE jr., Heine M 58. Viissingen leis» Interc. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur ^AMEROVERZKHT. FEUILLETON BINNENLAND '0.341 ieeft I the in Iten. VELDE Jr. gen WIBAUT Co.) dieten. en Deposito. Binnen- n BuifenÊand en Coupons uermogens. :hfin3. Hypotheken, een flinke 'an „Eigen Hulp" net 112. 10. LISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel |üe abonné's, in 't bezit eener «T| jf| (Tïl gulden bij levens- n P* gulden bij dood 4) O ij"b gulden bij verlies A r* gulden bij verlies 4 O |f| gulden bij verlies 4*| rgulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M1 li li 1 lange ongeschikt- 11 door <11111 van een hand, J *l|J van 1 118 S van een van elken Ikerd 'tegen ongelukken voorSU U heid tot werken f een ongeluk Uvlv voet of oog JL'tJ'U' een duim JLUUt wijsvinger mw anderen vinger ltlere uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „tloll. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders maken 1bekend, dat in hunne bekendmaking van 11 Februari j.l., houdende maatregelen f ter betrachting van zuinigheid in het ge- I bruik van brandstoffen en van gas en van electriciteit, de volgende zinsneden: l Alle gebruik van gas en electrici teit voor de verlichting van winkels en kramen inbegrepen barbierswinkels en kapperssalons (ook derhalve in uitstalkasten) of voor reclame-doelein den is verboden vóór des voormiddags 6 uur en na des namiddags 6 uur. 1 „Eveneens is alle gebruik van gas en i electriciteit voor de verlichting van kof- I tiehuizen, tapperijen en andere voor het 1 publiek toegankelijke lokalen, benevens I van sociëteiten, verboden vóór des I voormiddags 6 uur en na des namid- I dags 6 uur." NADER moeten gelezen worden „Alle gebruik van gas en electriciteit voor de verlichting van winkels en kra- men inbegrepen barbiers- en kappers winkels (ook der halve in uitstalkasten) of voor recla me-doeleinden is verboden vóór des voormiddags 6 uur en na des namid dags 6 uur, uitgezonderd op Zaterdag, wanneer ten aanzien van winkels en kramen (NIET voor uitstalkasten en I reclame-doeleinden) de verlichting door I middel van gas en electriciteit ook zal zijn toegestaan tot des namiddags 9 uur, evenwel met betrachting daarbij van de grootst mogelijke zuinigheid. „Eveneens is alle gebruik van gas en electriciteit voor de verlichting van kof fiehuizen, tapperijen en andere voor het publiek toegankelijke lokalen, bene vens van sociëteiten, verboden vóór des voormfcfdags 6 uur en na des namid- dags 6 uur, uitgezonderd op Zaterdag, wanneer de verlichting door middel van I gas en electriciteit zal zijn toegestaan tot des namiddags 9 uur, evenwel met betrachting daarbij van de grootst mo gelijke zuinigheid." Vlissingen, 8 Februari 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer begaf zich heden avond in de afdeelingen ter onderzoek van de Schepen-vorderingswet. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De regeeringsvertdaring die heden ochtend door den Minister van Binnen- landsche Zaken is afgelegd, mogen wij als bekend veronderstellen. Nieuws bracht ze ons niet de regeering hand haaft haar politiek van .protesteeren te gen iedere schending van ihet volken recht en daarnaast blijft zij gereed staan DOOR .A.- HANS. 10) —o— (Naflrnk vemodeh. Sommige luidruchtige jongens be gonnen te zingen en kijkers lachten, de paren warrelden door elkaar en de tent schudde van 't geweld. Eensklaps dacht Florent aan Klara f'an Eename, 't stervende meisje... en 't was hem of hij ,ze oip haar sponde rag, nog worstelend om 't leven, dat ze zoo beminde, waaraan ze zich had vastgeklampt, en of ze opkeek met die groote oogen, welke in den winter zoo verlangend naar al 't jolige ijsvermaak hadden gestaard. En de jongeling scheen 't geween van de moeder, den doffen snik van den vader en Gust te hooren, die 't moede, afgematte lichaam steunden, wellicht het doodszweet af- wischfen, woorden van bemoediging spraken of baden. En hij danste hier, warrelde door de zaal, snoof de,n wijndamp, gehoorzaam de tegen zijn wit, was het werktuig van een gevoelloozen hoogmoedige, tof wien geen leed van anderen doordrong. om iedere schending van ons grondge bied en onze soiuvereiniteit met de wa penen te keeren. M. a. w. de regeering houdt vast aan haar gewone en be proefde faktiek. De rede van den Minister van Marine was ai zeer onbelangrijk. Verschillende kleine puntjes deed hij af en in de groo te kwestie van zijn houding tegenover den Bond nam hij het eenige standpunt in dat mogelijk w.as: hij verklaarde zich bereid om „indien de Bond van koers verandert, door middel van de vlag officieren aanraking te krijgen met den Bond." Hij kon toch moeielijk iets an ders verklaren. Als oorzaak van den minder goeden geest op de vloot wees hij aan den anti-miiitairistischen geest die ons ge heele voik vervult. Op die kwestie bor duurde hij wat voort een gemoedelijke zorgeloosheid, een slapheid, een in stinctmatige afkeer voor tucht, een ge brek aan eerbeid -en vertrouwen zijn daar allemaal het gevolg van en de oor sprong van dien ondeugdelijken geest is z. i. een verkeerd inzicht in de betee kenis van den modernen oorlog. De vakvereenigingen zijin geheel strij dig met het militair gezag, meende hij, en zij mogen zich alleen met huishou delijke aangelegenheden enz. bemoeien. Maar intusschen is de Minister bereid zelf een andere koers in te slaan als de Bond dat ook doet. Het is nu natuurlijk maar de vraag wat de Minister voor den Bond een an deren koers noemt. Tot mu toe heeft de Minister elke uiting van de organisatie aan boord verboden sinds 1902 is het lezen van „Het Anker" venboden. Het is ook de vraag hoe het contact zal zijn en waarover overleg zal worden gepleegd. De Bond. moet bewijzen, dat hij een andere koers inslaat. Hoe wil de Minister dat bewijs zien Het is alles te vaag en de toekomst zal moeten teeren of de verklaring van den Minister iets meer is dan een pla tonische. De heer Troelstra stelde zich bereid om een spoedige en. een goede uitvoering van hetgeen de Minister in het uitzicht heeft gesteld te bevorderen. De weg ten vrede is dus geopend. Bij de afdeelimg „materieel" verde digde de heer Bichon van Y.selmonde een zestal amendementen, waarvan het algemeene doel was op deze begrooting voor den aanbouw van de kruisers en de onderzeebooten niet meer geld uit te trekken dan in 1917 zal verwerkt kunnen worden, in totaal was dat een bedrag van bijna negen millioen gul den. Het noodelooze paradevertoon maakte de begrooting maar hooger en eenige beteekenis heeft het niet. Voor den aanbouw van vier onderzeebooten heeft de regeering op de begrooting voor 1915 reeds een bedrag aange vraagd dat op 31 October 1916 nog niet geheet was verwerkt, De tweede termijn voor 1916 heeft ze dus nog geheel dientengevolge was het niet noodig voor 1917 alweer een bedrag uit te trekken. Voor den derden kruiser wordt nu reeds geld aangevraagd ter wijl Ihet wel zeker is dat voor medio En wild trok hij Jeanne naar den muur, rukte zich los en zakte op de bank. Hij had zijn gevoel willen uiten, weenen of scheiden, weenen om den hoon van dit opgedrongen feest en de verkrachting van zijn gevoel, schelden op veinzerij en gevlei, op hardheid en egoïsme. Wat scheelt er nu vroeg Jeanne onthutst. Ik kan niet meer... ik ben te moe. Wordt ge kwalijk Ik zal een glas wijn voor je halen, hernam hef meisje. Dadelijk stond Uitenhage bij zijn zoon. Begin je weer met je streken vroeg hij met doffe stem. O, vader... Stil, zeg ik Nu is de gelegenheid er, nu kun je den goudvink krijgen, nu, ja nu! En ik zeg je 't is noodig 1 Maar vader.. Zwijg, ze komt daar Versta je me, 't is noodig, dat je Jeanne huwt... en niet lang wachten Ik wil het. Ontsteld keek Florent zijn vader aan en hij schrok van diens blik, van de gelaatsuitdrukking, welke hij nooit zóó had gezien. Nog een laatste woord, hernam Uitenhage gejaagd. Meen je, dat ik daar aan tafel voor niets den zot speel de Bederf m'n werk niet, alles wat ik deed voor dit huwelijk Of ik hreek je... ik vervloek je 1... Want dan 1918 daarmede geen aanvang kan wor den gemaakt. In totaal wilde hij negen millioen van de aangevraagde zeven tien millioen schrappen. Tegen de kruisers zette de heer Hu- genhoitz een breed betoog op. Die krui sers dienen alleen voor verkennings- arbaid, hun beteekenis is secundair en alleen defensief zij munten alleen uit door snelheid. Vandaar dat het niet economisch is dit soort oorlogsvaar tuigen aan te schaffen. Men kan er al leen mee... geuren en de marine is vol gens dezen afgevaardigde altijd een geurcorps geweest. Natuurlijk schaarde hij zich aan de zijde van den heer Bichon van Yselmonde, ook al omdat dan geld zal loskomen voor de zoo noodzakelijke verbeteringen van sala rissen. De heer van der Voort van Zijp be sprak het vlootplan van den Minister. Hij vroeg zich af wat de Minister met vier linieschepen in den Archipel zal doen, terwijl de staatscommissie er 12 noodig achtte. In plaats daarvan wenschte ihij liever klein-materieel aan te schaffen. Avondvergadering. Bij de Waterstaatsbegrooting besprak de heer Kleerekoper de grieven van het spoorwegpersoneel, die alle wel bekend zijn te veronderstellen. Vooral gold zijn klacht de lange diensttijden en het wei nige contact tusschen directie en orga nisaties. Voor de beroepsreizigers die bijzonder getroffen worden door de ver hooging van de treinabonnementen nam de heer Koster het woord* Hij wenschte ooksfafionskeukens voor het treinperso neel. De overige opmerkingen stonden al op niet hooger peil. Het zijn de gewone klachten, de gewone grieven, die her haald worden. Iedere afgevaardigde komt voor voor zijn geachtdistrict op en vraagt verbetering. Vermeerdering van het aantal treinen een algemeen putje kan niet plaats hebben omdat er geen materiaal is en de kolenvoorraad dit niet toelaat. Na de wenschelijkheid om treinen hier en daar te laten stoppen, kan men slecht oordeelen. Zooals het trouwens met alle verzoeken is, die tot den mi nister worden gericht. Maatregelen- tot verbetering van de wijze van het vervoer van levende dieren, zal de minister overwegen. En zoovoort, zouden wij willen zeggen. Geen vaart op Indië. Na overleg met de stoomvaartmaat schappijen, welke den geregelden dienst op Ned.-Indië onderhouden, heeft de minister van Koloniën den gouv.-gen. geseind, dat de „Kawi" op de thuisreis in Emmahaven naar Tandjong-Priok zal opstoomen, opdat post en reizigers kun nen worden ontscheept. In Ned.-Indië zal ter algemeene ken nis worden gebracht, dat de geregelde vaartbeurten voorloopig niet zullen kun nen worden vermeld. maar je weet het, 't is noodig... en ook ik wil het Jeanne is daar. Florent was weer willoos. Zijn vader boezemde hem nog meer vrees in dan anders. Zijn gedachten woelden door zijn hoofd en zijn slapen bonsden. Drink, zei Jeanne, 't Zal je deugd doen. Een beetje bevangen van de warmte. Willen we een letje buiten gaan Neen, neen, antwoordde hij bijna snieeken'd. Hij bracht 't glas aan de lip pen, zijn tanden kletterden er tegen, en wijndruppels pletsten op zijn han den. Werd je ziek? vroeg Jeanne te leurgesteld. Willen we buiten gaan Neen, neen 't is al gedaan Florent ontmoette weer een blik van zijn vader. Kom, we dansen, ze.i hij snel. Ja, ja 1 riep het meisje verheugd. Laat ons plezier maken. Florent, 'k dans alleen met jou 1 Je weet, wat m'n vader zei o, 'k was toch wat beschaamd en toch had ik plezier Kom, dansen 1 herhaalde de jon geling dringend. En nu sleurde hij haar mee en sprong woest rond, botsend soms tegen ande ren, maar peinzend aan zijn vader en de uitdrukking van diens wezen, en 't was of de trompet het blaasde ,,'t is .noodig" en of de viool liet zuchtte ,,'t is noodig", of boerenzonen het zongen en schrille Men overweegt maatregelen om langs anderen weg een geregelde verbinding met Ned.-lndië tot stand te brengen, nu de vaart door het Suez-kanaal om den verscherpten duikbootenooriog in de Middellandsche Zee en die om de Kaap de Goede Hoop wegens gebrek aan kolen in Zuid-Afrika onmogelijk is. De op de thuisreis zijnde „Sindoro" is in draadlooze verbinding met Kaap Pelo (Z.O. kust van Spanje), en op weg naar Gibraltar. De „Krakatau" die een aantal terug- keerende militairen aan boord heeft, is op de thuisreis van Bergen (Noorwegen) vertrokken. Legaten. De te Apeldoorn overleden mevr. de wed. MeermanMuller heeft gelegateerd aan het meisjesweeshuis der Ned. Herv. Gem. f 15.000, en het ziekenhuis f 15,000, aan de Ver. voor diaconessenarbeid f5000, aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. 5000 en aan de diaconie der Gerf. kerk f 3000, alles vrij van rechten. Stadsen Provincienieuws VLISSINGEN, 9 FEBRUARI. Lichtbeperking, Door Burg. en Weth. is nader be paald dat de verlichting met gas of electriciteit van koffiehuizen, tapperijen en andere voor het publiek toeganke lijks lokalen, benevens van sociëteiten des Zaterdags zal zijn toegestaan tot des avonds 9 uur. De avondgodsdienstoefening der Ned. Herv. gemeente, welke in verband met de kolenschaarschte voorloopigis be paald op des middags 3 uur, zal niet gehouden worden in de Groote Kerk, doch in de Nieuwe Kerk. De Kerkeraad der Doopsgez. Gemeente besloot, in antwoord op de circulaire van den burgemeester in verband met de kolenschaarschte, aan den zusterkring en het zangkoor der gemeente te ver zoeken, voorloopig hare bijeenkomsten te schorsen, terwijl aan de commissie der zondagsschool verzocht werd slechts dan les te geven, wanneer de kerk voor de godsdienstoefening toch reeds ver warmd was. In het Concertgebouw werd gisteren middag een bijeenkomst gehouden, uit geschreven door eenige verbruikers van electrisch licht, op welke bijeenkomst de directeur der electrische tram was verzocht eventueel advies te willen geven. De heer Slooves had aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en werden aan de vrij tolrijk aanwezigen inlich tingen gegeven betreffende den tegen- woordigen toestand in verband met de kolenschaarschte. De 24 man, van de equipage van het Woensdag op 5 mijl N.-W. van het lichtschip „Noord Hinder" getorpedeerde Noorsche stoomschip „Hans Kinak", meisjesstemmen het herhaalden en de kijkers aan den muur en de rustenden op de bank het babbelden en lachten ,,'t is noodig, 't is noodig 1" Floremt danste geweldig en Jeanne genoot, drong zich dichter tegen hem, hing soms geheel in zijn armen, liet zich dan meetrekken, maar op de bank gun de ze haar gezel weinig rust, scheen geen vermoeienis te kennen Plotseling, midden onder een dans, zei ze als benauwd ik ga kwalijk vallen, 'k moet naar buiten kom Florent Neen, neen, riep hij angstig. Ja, kom, 'k moet in de lucht 'k moet 't draait al voor m'n oogen, en ze trok hem mee door de deur, het erf op Zij je ziek vroeg Uitenhage. O, Florent Florent toch en eensklaps sloeg ze haar armen om zijn hals en voelde hij haar wang op de zij ne en hartstochtelijk sprak ze Zeg het nu, dat je me gaarne ziet, zeg het nu, wacht niet langer je va der en de mijne -willen liet ook o, zeg het nu 1 Wild stootte hij haar weg. Trok je me daarvoor buiten vroeg hij driftig. Ja, daarvoor O, zeg het nu en ze begon te schreien, en herhaaldelijk snikkend Zeg het toch nu 1 Jeanne, wees verstandig, als de wordt heden van dat lichtschip, waar zij zijn aangebracht, afgehaald door het ioodstransportvaartuig „Vlissingen", dat hedenmorgen van. hier is vertrokken. Aan den kwartiermeester bij het Ned. loodswezen L. Jilleba is met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek wegens lang- durigen dienst eervol ontslag verleend. Voor het voorloopig machinisten - diploma is geslaagd de heer P. Loeke- meijer alhier. Uitvoering van „Troost in Nood." 't Algemeen Belgisch Vluchtelingen comité „Troostin Nood" hadgisieravond een kunstavond georganiseerd ten voor- deeie van de Belgische krijgsgevangenen. De schouwburgzaal van „De Oude Vriendschap" was vrij goed bezet. 't Programma bestond uit twee deelen; het eerste deel was uitsluitend uitvoe ring van muziek en liederen. We hoor den de heeren M. J. de Waeij, L. Cor nells, die ons weer diep ontroerde met zijn „Ik ken een lied" en M. F. Ver- cauteren, die de toehoorders vooral trof door „Les Semailles" van Gaublier. Deze zangers zijn geen onbekenden meerze hebben al dikwijls hun mede werking voor een liefdadigheidsavond verleend. Velen hoorden wel voor de eerste maal mej. D. Vaerewijck van Mechelen. En dat mej. Vaerewijck het publiek onder den indruk van haar prachtige stem en uitmuntende voordracht hield, bewees de plechtige stilte in de zaal onderden zang van „Air d'Agathe, dans Robin des Bois", en niet minder van ,,'t Lied van Reinilde" uit de „Herberg prinses" van den Vlaamschen meester Jan Blockx, een lied dat zeker menigen aanwezige in ontroering terugveerde naar avonden van kunstgenot in eigen land. Mej. Vaerewijck werd lang en zeer hartelijk toegejuicht, en het was ver diend. We hopen haar op meer avonden te mogen hooren. Voor de pauze kondigde de heer Van den Broek, voorzitter van „Troost in Nood" een collecte aan voor de krijgs gevangenen. Het tweede deel werd geopend met een orkeststuk en het voordragen door M. A.Demarestvan „Paysu'Exil", „poëme a la Hollande" van den heer M. G. Lochem. Dan voerde men „De Stem van het Bloed" op, drama in 2 bedrijven en verzen van J. Pruuost. Zoowel op Lochem's gedicht als op dit tooneelstuk komen we terug, daar wegens overvloed van stof de ruimte in ons blad heden wat beperkt is. Een Fransch stukje „L'Anglais "tel qu'on le parle",vroolijk maar zonder veel geest, dat echter menigmaal de toe schouwers lachen liet, om koddige ver gissingen, misverstand, mimiek enz., sloot het programma. Gisterenavond trad voor de Christ. Jongel. vereeniging „Gelijk aan het Mos taardzaad", in het lokaal Noordstraat 34 als spreker op ds. J. H. Brunink van menschen ons zien De menschen weten het toch vader heeft 't al gezeid 't Is ncodig 1 Florent hoorde deze waarschuwing duidelijk en 't was of eensklaps een ge daante in 't donker verdween. O, groote God, was het zijn vader ge weest, die 't hem herinnerde, die hem ook hier dwingen wou tot hetgeen zijn hart verwierp Noodig, waarom dan toch, waarom De vermaning, zoo geheimzinnig, maar zoo krachtig weer geuit, weer hield bittere harde woorden, die op zijn lippen lagen. Hij durfde niet, groote hemel neen, hij durfde niet de waarheid zeggen en de stem van zijn hart doen klinken, hij durfde om den strengen va der niet, om dien blik, die uitdrukking van 't wezen, die vermaning, welke meer als een noodkreet klonk. Er heeft jns iémand afgeluisterd, zei hij tot het meisje. Laten we naar binnen gaan O, ge zijt hard, Florent, ge speelt met mij Neen, zeg ik maar ik wil niet besproken worden Kom nu of ik loop weg, 'k zeg je, dat ik weg zal loopen Laat ons dan binnen gaan, her nam Jeanne kalmer. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1