Stads=en Provincienieuws SPORT DE OORLOG. beletten zitten bij elkaar en bespreken het noodlot, dat hun zoo streng ver volgt en nemen geen notitie van hun kinderen die uit tijdverdrijf om dat het hunne ouders te veel is om op hen te letten dezelfde wreedheden op dieren, dus in 't klei,n„ hegaan, welke zij in tnenschen veroordeelen. Zou men niet geneigd zijn te vinden dat het noodlot als boven gelijk heeft Dankend voor de plaatsing G. J. DE GROOT, VLISS1NGEN, 6 FEBRUARI. Viiüiir'i S teuncomité. Met voldoening kan worden mede gedeeld, dat de opbrengst van den ver koop der bons in de afgeloopen week f74,45 heeft bedragen. Moge het zoo blijven doorgaan, voor al nu ook door den barren winter velen bij het steuncomité aankloppen. Naar wij vernemen zullen, ter bespa ring van licht, de avondgodsdienstoefe ningen in de Groote Kerk voortaan aanvangen te 3 uur namiddag, terwijl de doopplechtigheid eenmaal per maand zal plaats hebben. De openbare leeszaal en bibliotheek zullen voorloopig eiken dag geopend zijn van 's middags 2 tot 6 uur en des avonds gesloten zijn. De heer G. j. Beerendsen, stationschef alhier, gaat op 1 Maart a.s. den dienst der Staatsspoor met pensioen verlaten. De heer P. Westra, thans adjunct- stationschef te Roosendaal, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot stationschef in diens plaats. De provinciale boot „Schouwen" welke gisterenmiddag half vier van hier naar Ter Neuzen is vertrokken is we gens den grooten ijsgang eerst des avonds half tien op de haven gekomen. Hedenmorgen half acht vertrok deze boot weer van Ter Neuzen en had een uur werk alvorens buiten de haven te zijn. waardoor de „Schouwen" eerst ten 10 uur op de haven alhier kwam. De dienst der pennybootjes is heden wegens ijsgang gestaakt. De machinist j. Pronker is overge plaatst aan boord van Hr. Ms. depot schip voor onderzeebooten „Cornelis Drebbel" alhier. Begin der volgende maand hoopt de afdeeling Vlissingen van het Nederi. Werkliedenverbond „Patrimonium" haar 35jarig bestaan te herdenken. Met het oog op de tijdsomstandig heden zal dit feit slechts in zeer be sloten kring worden gevierd. Dezer dagen viel de vrouw vau den werkman H. alhier bij het ophangen der vvasch van een trapje, tengevolge waarvan zij haar halswervel brak en men voor haar leven vreest. Voor de Christ. Jongelings-vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" zal Don derdag 8 Februari, des avonds 8 uur, in het lokaal in de Noordstraat als spre ker optreden ds. J. H. Buinink te 's Hee- renhoek, met het onderwerp „Jongelings jaren". De toegang is vrij. Doordat het treinverkeer tusschen Rotterdam-Delftsche Poort en Rotter dam-Beurs was stopgezet, wegens het scheuren van ijzeren kolommen van het spoorwegviaduct, kwam de laatste trein uit de richting Rotterdam hier heden nacht ten 3 uur aan. dus met bijna 4 uren vertraging. Voor de Belgische krijgsgevangenen. Met groote voldoening ,en hartelijken dank aan de gevers vermeld ik de vol gende giften „Op straat ontvangen" van N. N. 1 van Sp. C. 5 van V. C. ƒ1. Met het vorige bedrag ontving ik dus ƒ79.50 7 ƒ86.50. A. HANS. Badhuisstraat 28. Met het oog op de groote kolen- schaarschte is door Burg. en Weth. van 'Middelburg, in overleg met den school opziener en de hoofden van scholen, besloten dat vanaf Donderdag a.s. op de openbare scholen alleen des morgens school zal worden gehouden en wel des morgens van 9 uur tot kwart over twaalf met een vrij kwartier van half elf tot kwart voor elf. Volgens mededeeling van het Stelling hoofdkwartier te Middelburg is de be tonning van de Wester-Schelde wegens ijsgang onbetrouwbaar. RECHTSZAKEN. Huwelijk van Belgische onderdanen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch nam beslissing inzake het huwelijk van Belgische onderdanen. Een ambtenaar van den burgelijken stand, had geweigerd een huwelijk te voltrekken, daar de aanstaande echtgenoot, een Belg, geen verklaring van de Belgische regeering kon overleggen, dat hij aan zijn dienst plicht in België had voldaan. De recht bank besliste,echter, dat iemand die geen bewijs kan overleggen dat hij heeft voldaan aanTzijn militieplicht in België, een administratief document, in België vereischt, opdat de ambtenaar van den burgerlijken stand "aldaar een huwelijk kan" voltrekken, geen Èezwaar kan op leveren voor den Nederlandschen amb tenaar van den burgerlijken stand om hier het huwelijk te voltrekken. 1JSSPORT. Morgenochtend wordt op de ijsbaan bij het linker-reduit een wedstrijd op schaatsen gehoiiden voor de leerlingen van de „De Ruijterschool". Voor dezen wedstrijd, wefke om half tien aanvangt, hebben zich 60 deelnemers aangemeld. Te Middelburg wordt morgen een wedstrijd in het hardrijden gehouden voor jongens en meisjes van de Hoogere Burgerschool, waarvoor zich reeds 92 jongens en 19 meisjes hebben opgege ven. Er zal gereden worden op de korte baan en op tijd. Als prijs voor den koristen tijd is door de Middelburg- sche sport- en athletiekvereeniging een zilveren medaille beschikbaar gesteid, terwijl overigens kunstvoorwerpen wor den uitgeloofd. DE TOESTAND. Amerika bereidt zich zoo snel en zoo goed mogelijk er op voor, om, als het tot het uiterste moet overgaan, daar toe gereed te zijn. Bij het congres is dadelijk een ontwerp ingediend, tot uit gifte van een rentelooze leening van 500 millioen dollars, die in schatkist biljetten geplaatst zal worden, om le ger en vloot in gereedheid te brengen. Ten opzichte van de groote Trans- Atlantische stoomschepen, die den trots en den roem van het navigeerend Duitschland uitmaakten, en die zooveel maanden nu een veilig gastrecht heb ben genoten, in de Amerikaansche ha vens, zijn de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. Men heeft enkele van die zeekasteelen, die, in geval van oor log zulke belangrijke diensten zullen kunnen bieden, in beslag genomen. Een maatregel, die Duitschland indertijd aanleiding gaf om aan Portugal den oorkïg.te verklaren, maar dien 't zoo veel machtiger Amerika zich kan ver oorloven, zonder daardoor alleen den tóeétand belangrijk te verscherpen. Voorzorgsmaatregelen zijn in het Amerikaansche land, met zijn zeer ge mengde bevolking en haar nationalis tische neigingen en hartstochten dan ook ongetwijfeld noodig. In een dei- eerste berichten, na het bekend-wórden van de dreigende breuk met Duitsch land, werd reeds melding gemaakt van een poging tot sabotage op een Ame rikaansche torpedojager. Met een ver dere toespitsing van den toestand, valt ook een uitbreiding van dergelijke na tionalistische desperado-daden te ver wachten. Van den kant der centralen valt nog niet de minste reactie op de uiterste waarschuwing van Amerika waar te nemen. Gemeld wordt alleen, dat de Oostenrijk-Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf von Czer- nin, een langdurig onderhoud heeft ge had met den Amerikaanschen gezant te Weenen, Penfield. Over diens terugroe ping luidt nog niets officieels, hoewel zij natuurlijk te verwachten valt. Moge lijk was het de afscheids-audiëntie van den gezant, die tot het lange ouderhoud leidde. Het staat nu aan Duitschland of het zich nog een Amerikaansche oorlogs verklaring op den hals wil halen. Naar gemeld wordt, heeft Amerika de vrijla ting van de Amerikaansche zeelieden geëischt, die met de „Yarrowdale" in Duitschland zijn aangebracht. Ook is er een Amerikaansch schip, de „Housa- tonic" getorpedeerd. Dit laatste kan misschien nog voor een vergissing doorgaan, maar indien Duitschland bij zijn onbeperkten duikboot-oorlog blijft, kan het ingrijpen van de Vereenigde Staten in den wereld-oorlog onmogelijk lang uitblijven. Van het in beslag nemen der Duit- sche stoomschepen door de Vereenigde Staten wordt gemeld, dat daartoe for meel nog niet is overgegaan, daar zulks een oorlogsdaad zou wezen. Intusschen is de bewaking der geïnterneerde sche pen verscherpt om vernielingen te voor komen. De DiT'sche kanonneerboot „Geier" te Honolulu (Amerikaansch eiland in den Grooten Oceaan) ge ïnterneerd, zou door de bemanning in brand zijn gestoken. Er heërsétot'nu een pauze in een van de meest geweldige bedrijven, die de snel-opstii'wendé ontwikkeling van den wei eld-öoïfög gebracht heeft. Men leeft in eëri; stemming van spanning en opgewondenheid";--die het gewone ge volg is van liet afwachting van de ver rassende voortzetting der gebeurtenis sen, met alle mogelijkheden, die zich daarbij kunnen voordoen. VAN HET BELGISCHE FRONT. In den loop der week van 27 Januari tot 2 Februari was de bedrijvigheid op het Belgische front groot, zoowel bij dag als bij nacht. Door middel van pa trouilles en van afdeelingen met groot effectief, hebben de Duitschers getracht in de voorste werken der Belgische ver dedigingslinie te komen. In den nacht van 29 op 30 Januari hebben de Duit schers, na hevige artillerievoorberei ding de eerste Belgische linie aangeval len bij Het Sas. Het Belgische versper- ringsvuur, doelmatig geholpen door de Britsche batterijen, het Belgische loop- gravengeschut en het infanterievuur hebben de Duitschers tegengehouden. Deze hebben zich moeten terugtrekken, lijken op het veld achterlatende. Elke Duitsche poging is dus een mislukking geweest. Een groote artilleriebedrijvig heid heeft zich voorgedaan in de om streken van Steenstraete, Dixmuiden en Pervyse, waar de Duitsche artillerie haar vuur richtte op plaatsen achter het Belgische front. Deze beschietingen hebben aanleiding gegeven tot hevige artillerie-gevechten, waar de Belgische artillerie altijd de bovenhand behield. Niettegenstaande de strenge vorst heeft de Belgische luchtvaart zich in de afgeloopen week zeer bedrijvig ge toond. Verkenningstochten hebben waarde volle inlichtingen opgeleverd. Belgische jachttoëstellen hebben meer dan 20 gevechten geleverd. De luitenant Robin van het lucht-es- kader van kapitein Jacquet heeft boven Westende zijn vijfde Duitsch vliegtuig neergehaafd. DE ENGÊLSCHE BLADEN OVER WILSON'S OPTREDEN. De EngejLsche bladen begroeten met warmte Wijspn's antwoord op Duitsch- lands onbeschaamde wijziging van de nota betrmënde den duikbooten-oor- !°g- ;i' - De ,,DaJly Tdegraph" zegt, dat Duitschlanjfl, .door'" zijn houding in de afgeloQpéji week eensklaps zijn poli tiek tegenover de Vereenigde Staten heeft lafèn waaien. De gevolgen zijn wellicht spoediger gekomen en gevaar lijker dan het gedacht heeft. Na het bericht van lieden omtrent het in den grond boren van het Amerikaansche stoomschip „Housatonic" door 'n duik boot, is iedereén overtuigd van de on middellijke oorlogsdreiging. Achter den president staat een groot volk, vaster aaneengesloten dan ooit sinds het begin van den oorlog en eenswillend om hem te steunen. De krachtigste en meest werkzame pro-Duitsche stroomingen in het land hebben hun invloed verloren. Door de wijze waarop hij de verregaan de Duitsche uiting van onbeschaamd heid heeft beantwoord, heeft hij een fei telijk onaantastbare positie ingenomen. Wanneer X^uitschland thans het gevaar uitlokt, tot, het vermijden waarvan het zich vroeger zooveel moeite heeft ge geven, dan is daarvoor slechts één re den en die reden is, dat, afgescheiden van hetgeen het verwacht van de on gebreidelde zeerooverij en moord ter zee, het maar al te goed weet, dat het een verloren spel speelt, dat alles is mislukt, dat al zijn strategische plan nen ten eenenmale en wanhopig hebben gefaald, dat de groote slag aan het Roemeensche en Russische front is mis lukt, dat de wanhopige poging om tot een vrede te komen, vóórdat de dag van de afrekening is gekomen is mis lukt, dat de laatste hulpbronnen van zijn krijgsmacht zijn uitgeput, evenals zijn middelen om te voorzien in het le vensonderhoud van de noodlijdende millioenen der Duitsche bevolking. De eenige hoop die nog rest is de wreedheid ter zee. De landen der geal lieerden weten dat de laatste worste ling is begonnen en zij zijn overtuigd, dat het niet in den natuurlijken loop der dingen is, dat de triomf der bescha ving zou moeten wijken voor de laat ste wanhopige moorddadige pogingen van een waanzinnige. De .Daily Chronicle" zegt, dat de steun van de groote Amerikaansche re publiek aan de zaak der geallieerden van beteekenis. is, omdat het daardoor voor Duitschland veel moeilijker zal zijn den duikbooten-oorlog aan de an dere zijde van den Atlantischen Oceaan te voeren. De houding van de centrale Europeesche staten is een moeilijk pro bleem. Het is duidelijk dat l jmmigen niet aan Duitschland den oorlog kunnen verklaren zonder zelf groot gevaar te loopen andere landen weer hebben de handen vrijer. Toch zou het kunnen zijn, dat wanneer Amerika en andere landen, die thans neutraal zijn zich in den oorlog wierpen, dit indruk zou ma ken op de openbare meening welke Duitschland tot dusverre heeft weer houden en welke bet dan geheel zou verduren. Het zou, wanneer het daarin militair voordeel zag, weer kunnen te- rugkeeren tot zijn politiek om het grondgebied zijner buren te schenden en van een hunner een nieuw België te maken. Een dergelijke wanhoopsdaad zou het niet van den ondergang kunnen redden, maar de straf zou er door ver zwaard worden, welke de wereld het later zou opleggen. De „Morning Post" schrijft Wil son's besluit, dat zoowel rechtvaardig als moedig is, zal de harten en geesten opheffen en bezielen der kleinere neu trale landen, die twee jaren lang de hevigste en wreedste beleedigingen hebben moeten verduren welke ooit een land een ander land ter zee heeft aangedaan, sinds de barbaarsche zee schuimers waren verdreven. De presi dent heeft nadrukkelijk verklaard, dat de behartiging van de belangen der kleinere neutrale landen tot de taak van Amerika behoort. Wij zien thans de eerste teekenen van een krachtig ver zet tegen de Duitschers, dat lang heeft gesmeuld. De „Daily Mail" schrijft het volgen de President Wilson vraagt aan de andere neutralen om aan zijn zijde te komen staan. Het antwoord op dat ver zoek zal afhangen van hun eigen op vatting hunner belangen en van hun eer. Wij willen geen invloed op hen oefenen. Van de Zuid-Amerikaansche neutralen vertoont Brazilië reeds eenige teekenen van op dezelfde wijze te wil len handelen als Wilson en als Brazilië voorgaat, dan zal het zeker door ande ren gevolgd worden. De Britsche vol keren en hun bondgenooten verheugen zich oprecht in den moreelen steun en de sympathie der Vereenigde Staten. Onze houding kan in enkele woorden weergegeven worden wij vechten sinds twee en een half jaar voor het geen wij weten dat recht is wij zijn blij dat de Amerikanen dit nu ook weten. De „Times" zegt Wat de onmiddel lijke gevolgen van de breuk der diplo matieke betrekkingen ook zijn, met Wilson's daad wordt een nieuw hoofd stuk voor de Nieuwe Wereld geopend en het oude Amerika zal of zal niet gedwongen worden zelf het zwaard te trekken dat hangt geheel van puitsch- land af. Binnen enkele uren ol dagen zal blijken of het gehoor wil geven aan de voorschriften der voorzichtigheid, dan wel aan die van onbeschaamdheid en wanhoop. Maar wat zijn besluit ook moge zijn, Duitschlands maritieme oor log heeft Amerika gedwongen een stel liger houding aan te nemen. VREUGDE TE PARIJS. Te Parijs heeft het besluit van Wil son groote voldoening gewekt. Den ge- heelen dag door werd met vreugde het verbreken der diplomatieke betrekkin gen tusschen de Amerikaansche repu bliek en de vijanden der Entente dooi de menigte op straat levendig bespro- kne. ledereen ziet er een goed voortee ken in voor de aanstaande gevechten. Tal van. Amerikanen te Parijs betuigen eveneens een oprechte vreugde over de beslissing van den president. Tal van huizen zijn met vlaggen versierd. DE OPVATTING IN DUITSCHLAND. Het bericht van het afbieken der di plomatieke betrekkingne door Wilson wordt levendig besproken. Over het al gemeen was de stemming onder het volk kalm en vastberaden en vol ver trouwen. Men zegt tot zichzelf dat Duitschland's leiders, de keizer, de rijkskanselier, Hindenburg en Luden- dorff, dezen stap wel niet zullen hebben ondernomen, zonder met alle gebeur lijkheden rekening te hebben gehou den en in het rotsvaste vertrouwen op hun leiding, wacht men met kalmte de ontwikkeling der gebeurtenissen af. In politieke kringen loochent men volstrekt niet den ernst van den toe stand. Toch staat het besluit vast de verscherpte maatregelen in stand te houden en daaraan kan niets meer worden veranderd, omdat men hierin het middel ziet de door de Entente af geslagen vredesvoorstellen op eervolle wijze af te dwingen. Ofschoon men der halve Wilson's stapoen vastberaden te gemoet ziet, werd het afbreken der be trekkingen nog geenszins als een oor logsverklaring opgevat. In officieele kringen betreurt men het, dat Wilson het noodig heeft geacht tot dezen stap over te gaan en hij niet ge noeg onderscheid heeft gemaakt tus schen de Duitsche welwillendheid «enerzijds en de afwijzende houding van de Entente van zijn vredespogingen anderzijds. Men hoopt dat Wilson's woorden in zijn jongste redevoering, dat andere neutralen het Amerikaan sche voorstel mogen volgen, in de Europeesche neutrale staten geen echo mogen vinden. Duitschland's maatregelen zijn uit sluitend tegen de vijanden gericht en men is er hierop uit, de neutralen zoo veel mogelijk tegemoet te komen. Hoezeer Duitschland geneigd is en er eerlijk naar streeft de levensbelangen der onzijdigen tegemoet te komen, blijkt nog uit het reeds bekende bericht, dat Duitschland bezig is verlichtende bepalingen in het leven te roepen ten opzichte der kolen- en ijzerleveranties voor de onzijdigen. Dit geldt voorna melijk ook voor Holland en men hoopt dan ook, dat onzijdige Europeesche staten een beter inzicht zullen toonen in de Duitsche maatregelen, dan Ame rika heeft gedaan. De „Köln. Ztg." schrijft De ver breking der diplomatieke betrekkingen is treurenswaardig, omdat Amerika niet langer neutraal is en omdat Duitsch land nu gedwongen is met geweld het Amerikaansche scheepvaartverkeer in het verboden gebied te verhinderen. De stap van Wilson beteekent nog geen oorlog, want het congreS kan alleen den oorlog verklaren. DE AMERIKAANSCHE GEZANT TE BRUSSEL BLIJFT. De Belgische gezant, Havenith, is heden uitgenoodigd, op het ministerie van buitenlandsche zaken te komen, waar hem werd medegedeeld, da1 de Vereenigde Staten hun diplomatieke vertegenwoordigers uit België niet zou den terugroepen, voor de handelingen der bezettende macht het voor onmoge lijk zouden maken, hun werkzaamhe den voort te zetten. Het honderdtal Amerikanen, die liet ondersteuningswerk in België leiden, zullen op hun post blijven totda1 de Duitschers hen dwingen, de grens over te gaan. De Amerikaansche gezant Withlock zal te Brussel blijven totdat hij ge dwongen wordt, de Belgische regeVring naar Havre te volgen. GEZONKEN SCHEPEN. De overlevenden van het Engelsche stoomschip „Bavestere", die gisteren aan wal zijn gekomen, berichten, dat het schip door een Duitschen onderzee- er door granaatvuupiin den grond werd geboord. De bemanning, die het zinkende schip had verlaten, werd in de booten nog door den onderzeeër beschoten de kapitein en drie matrozen werden gedood, de tweede stuurman ernstig gewond. Tot de gedoode zeelieden behoorde ook een Amerikaan, een zekere Wallace van Baltimore. DE LEVENSMIDDELEN VOOR BELGIE. Wij hebben den indruk willen kennen aldus 'een particulier telegram uit Le Havre aan de ,,N. R. Ct." dien tic Duitsche blokkade in officieele kringen gemaakt heeft, voor zoover betreft het voorzien met levensmiddelen van Bel gië en Noord-Frankrijk. De toestand heeft de Belgische regeering niet ver rast, gegeven de precaire diplomatieke betrekkingen, die er tusschen de Ver eenigde Staten en Duitschland beston den. De Belgische regeering meent, dat men de Amerikaansche agenten van de Commission for relief zou kunnen ver vangen door Nederlandsche, Spaansche en Deensche agenten, onder bescher ming van den Nederlandschen en den Spaanschen gezant. Aldus zou de le- vensmiddelenVoorziening kunnen ge schieden, niettegenstaande de moei lijkheden, die vervanging van zoo kun dig personeel, dat zooveel diensten aan België bewees, ongetwijfeld mee zal brengen. Maar er is een ernstiger ge vaar in de nieuwe regeling van de Duit sche blokkade. Tot dusver erkende Duitschland, althans in theorie, de on schendbaarheid van de schepen van de Amerikaansche commissie tot steun. Thans kondigt het aan, dat het die schepen in de verboden zóne wet aan zal vallen, evenals alle andere schepen. Maar één vijfde van de productie (die de commissie uitdeelt), wordt in Enge land gekocht bovendien moeten de schepen, die levensmiddelen vervoeren, kolen innemen in Engeland en dus door de verboden zone varen. Bovendien, wanneer, de blokkade met ingang van den avond van 4 dezer wordt toegepast, zullen de onderweg zijnde schepen niet gewaarschuwd kunnen worden. Men moet hier dus de gevolgtrekking uit maken, dat Duitschland, zoo het inder daad besluit, de aangekondigde maat regelen toe te passen, van plan is de levensmi^ldelenvoorziening stop te zet ten. Men hoopt hier, dat de tusschen- komst van den koning van Spanje, op wien Villalobar, de Spaansche gezant, een beroep heeft gedaan, en die van de andere onzijdige mogendheden het ge vaar zullen kunnen bezweren. BURGERLIJKE DIENSTPLICHT IN FRANKRIJK. Tijdens een gehouden ministerraad, diende de minister van handel, Clémen- tel, bij zijne collega's een wetsontwerp in betreffende burgerlijke mobilisatie, waarvan hij uiteengezet. De regeer een uitgebrc niet-; Or Keel schijnt mannen die niet trokken den gezet de 1 arbeid ders vo OSRAM

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 2