De Slem van 't Hart. VRIJDAG 2 FEBRUARI SSe Jaargang1 flissinger». IRGEL, iND. suite pbttilritatr inwoning EN stbode jocfe JE )ode ma, uur ililiniFirma f. VAN SE VEISE Ir., Kleine Markt 58, tfiissinp. Ttleiow Interc. 10 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KAMEROVERZICHT. BINNENLAND SQ. 28 1917 >o, Jlen- onservenhandel.) Badhuissiraat 18. lie. Te bevragen lourant." 3E TREKHON» <oudenhoek 2#, fcvraagd. Brieven Is. Courant." lin een net klein Inder no. 2815, lourant." klein gezin, tegen hers en suite met brieven letter O, lourant." het postkantoor inhoudende een en een bank- belooning terug 'liss. Crt. mes voeten. 1 *OL! i 'i ui'* Msje, 38 (Bovenhuis.) -t of later een on f 96 met f24 nelden 's avonds :au Vliss. Crt." :zin eene flinke on f 10. Adres ou rant." niet beneden 16 Vliss. Courant." kte der tegen- n nacht. Adres rd De Ruijter 40. VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 4 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen öl-j ct. per regel oTabonné'sy int bezit eener ft f| gulden bij levens- rj F* f| gulden bij dood f) f| A gulden bij verlies 4 Cfi gulden dii vetdies 4AA gulden bij verlies A f* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- II III lange ongeschikt- door <1111 van een hand, IAII van II III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voorLd U U «J heid tot werken i <J\$ een ongeluk UlJU voet of oog 1</U een duim 1UU wijsvinger anderen vinger 3eze uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam beperking der verlichting. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Overwegende, dat het gebleken is, dat de kolenbesparing nog steeds on voldoende is dat bovendien de toevoer van kolen tengevolge van het stadium, waarin thans de oorlog geraakt is, zóódanig is geworden, dat het dringend noodzake lijk is om allen tot medewerking op te roepen, ten einde de bezuiniging zoo groot mogelijk te maken maken bekend, dat met ingang van Maandag 5 Februari a.s. de in hunne vorige bekendmakingen te dezer zake genoemde maatregelen vervallen, voor zooverre zij in strijd zijn met de na te noemen maatregeien, die vanaf ge noemden datum zulten gelden. De straatverlichting zal aanmerkelijk worden beperkt. Alle gebruik van gas en electriciteit voor de verlichting van winkels en kramen inbegrepen barbierswinkets en kapperssalons (óók derhalve in uitstalkasten) of voor reclamedoelein den is verboden vóór des voormiddags 6 uur en na des namiddags 6 uur. Eveneens is alle gebruik van gas en electriciteit voor de verlichting van kof fiehuizen, tapperijen en andere voor het publiek toegankelijke lokalen, benevens van sociëteiten, verboden vóór des l oormiddags 6 uur en na des namid dags 6 uur. Het gebruik van ander kunstlicht (petroleum enz.) is alléén dan toege staan, indien eene zoodanige verlichting naar het oordeel van de door Burge meester en Wethouders daartoe aange wezen ambtenaren eenen voldoenden waarborg tegen brandgevaar biedt. in bijzondere gevallen kan ontheffing worden verleend van vorenstaande be paling, dat geen gas of electriciteit voor verlichting mag worden gebezigd, en wel a. door Burgemeester en Wethou ders ten aanzien van winkels en kra men, en b. door den Burgemeester ten aanzien van de koffiehuizen en verdere in dezelfde zinsnede genoemde inrich tingen. Verder zal, ter beperking van het verbruik van gas en electrischen stroom in ALLE perceelen, de prijs van gas en electrischen stroom voor VERLICH- TINGSDOELEINDEN verhoogd blijven boven een zeker maximum verbruik en na eenen zekeren tijd van gebruik, en wel als volgt met 50 voor gas, geleverd over den muntmeter boven 50 kub. Meter per maand en voor gas, geleverd over den gewonen meter boven 100 kub. Meter per maand met 100 voor elke hoeveelheid electrischen stroom, welke per maand meer verbruikt wordt dan 50 K. W. U. voor de electrische licht installaties, welke niet meer dan 20 lichtpunten omvatten. 100 K. W. U. voor de electrische lichtinstallaties, welke meer dan 20, doch niet meer dan 40 lichtpunten om vatten. DOOR JL. HANS. 4.) —o— (itadrit Brbodei. Acht uur, zei Jeanne. En de men- schen gaan al slapen! 't Is hier toch een triestige boerenparochie. Wij doen aan al die oude mode's niet mee Och, vader blijft op 't hof, uit gewoonte... 'k Wou, dat hij maar ging rentenieren. Ze begint weer, dacht Florent. Haar geld moet me verblinden en lok ken. Hij voelde boe ze zich tegen hem aandrong, zich gaf, onbescheiden, grof, zooals gansch haar karakter was, hoe ze van hem een woord verwachtte, om zijn arm te vatten, hem te grijpen, als den verloofde, den man, dien ze be geerde. Maar Florent zag voor zich een ander gelaat en hoorde een andere stem, en eemoed vervulde zijn ziel, streed er met vreugde om 't verwachte bezoek. Wat zij je kort verweet hem Jeanne ik ben moe... ik heb 60 kilometer gereden met tegenwind.. Een automobiel, a... .vii hebben, 150 K. W. U. voor de electrische lichtinstallaties, welke meer dan 40, doch niet meer dan 60 lichtpunten om vatten. 300 K. W. U. voor de electrische lichtinstallaties, welke meer dan 60 lichtpunten omvatten. Burgemeester en Wethouders ver trouwen, dat alle ingezetenen de groote noodzakelijkheid zullen inzien van eene bezuiniging op steenkoten en dringen mitsdien niet aandrang bij hen aan op hunne medewerking tot eene stipte na leving van bovenstaande maatregelen en op eene zoo groot mogelijke beper king in het gebruik van gas en electri citeit voor verlichtingsdoeleinden. In die gevallen, waarin onverhoopt van geen goeden wil tot medewerking mocht blijken, zullen de Directies der Gasfabriek en der electrische centrale verzocht worden over te gaan tot af sluiting der onwilligen. Bedoelde Directies zullen in die ge vallen geacht worden ontslagen te zijn van de verplichting tot naleving van de betrekkelijke bepaling harer concessies, om gas of electriciteit te leveren aan ieder die zulks verlangt. Vlissingen, 1 Februari 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Donderdag. Bij de beantwoording van het dozijn sprekers over het middelbaar en hooger onderwijs, heeft de Minister voorop ge steld dat hij bij de aanvaarding van het miniistersambt groote plannen had ten aanzien van het onderwijs. Zijn illusies in dit opzicht zijn echter door den oor lóg wreed verstoord. Het vak-onder wijs had hij willen reorganiseeren, de opleiding wilde hij verbeteren, maar de' financieele zorgen,die ons land drukken, maken liet eenvoudig onmogelijk om meer te dioen. Bij suppletoire begroo ting hoopte hij misschien nog iets meer te kunnen doen, omdat hij ten volle er kende, dat de uitgaven voor dit onder wijs productief waren. Meer toeschietelijk was de Minister tegenover het verzoek van den heer Limburg, die gevraagd had de studie in de wis- en natuurkundige vakken te openen voor de houders van diploma's eind-examen H. B. S. De Minister wil dit overwegen in 'het volgend jaar, na de grondwetsherziening. De Minister gaat in zijn, denkbeelden nog veel verder ten aanzien van de waarde der examens. Hij zou wenschen dat het eerste examen aan de universi teit .kon worden, afgelegd, onverschillig welke opleiding daaraan voorafging. Dit vèr-strekkende plannen kan de Mi nister .thans niet uitwerken. Met inge nomenheid werd de opvatting van den Minister aanvaard, dat de waarde van examens wordt overschat en dat een examen niet eens geschikt is om na te. igaan of de canriidaat een voldoende hoeveelheid parate kennis bezit. Een gaat beter. Ja, maar niet iedereen kan die koopen. Je vader toch Maar je vader wil niet, om 't gebabbel van de menschen ie heeft 't bij ons gezegd. Wij geneeren ■ons niet om de menschen, wc zijn vrij en onafhankelijk en doen wa.t wc willen. Och, ja... Hier woont Klara Vaneename, zei Jeanne. Terzij van den weg stond een kleine hoeve. De bandhond blafte klagend. Hoor je dat vroeg 't meisje. Wat? - De hond huilt... Een slecht teeken. Waarom - Weet je dat niet Een teeken, als er een zieke is, dat die gaat sterven. Och, kom, bijgeloof - Ja, ja, bijgeloof. Klara zal niet lang meer leven. Nu de dood zal voor haar een verlossing zijn Maar Jeanne, gevoel je dan geen deernis met haar Je spreekt zoo 'hard ■over 't arme meisje. Deernis Natuurlijk heb ik deernis met haar... Toch was ze voor mij nooit vriendelijk. Ze kon niet verdragen, dat ik niet op 't land moest slaven en zwee- ten als zij... En ook was ze jaloersch van iets anders, zei Jeanne wat zachter. Van wat dan nog? Och, 't mi; r.ict het te zeg gen.. En toch, je kunt 't wel racien... Als ze dezen winter voor haar venster belangrijke psychologische factor blijft overheerschen bij ieder examen en deze factor doet de waarde van het examen aanmerkelijk dalen. Bij het vakonderwijs heeft de Minis ter altijd getracht de praktijk op den voorgrond te stellen en de heteekenis der examens te verrmindern. In het al gemeen zou hij voor alle examens meer vrijheid aan den candidaat willen ge ven, waardoor hij zelf een keuze kan doen, die mogelijk maakt te toonen in hoeverre het zelfstandig denken en stu- deeren bij hem gevorderd is. Over een soortgelijke kwestie sprak de heer Boissevain, d«ie het opdrijven van de exameneischen op de H. B. S.'en scherp critiseerde. Z. i. wordt er steeds meer gevergd en blijft er geen tijd over voor de lichamelijke opvoeding. Het on derwijs krijgt veel te veel het karakter van" college-geven en steeds moeilijker wordt het voor vele kinderen om het te volgen. Hij vroeg den Minister zoo spoedig en zoo krachtig mogelijk in te grijpen. in dit zelfde verband critiseerde de heer de Jong het zoogenaamde nor maal-program voor de rijks-H, B. S.'en, dat z. i. vete fouten heeft en toch niet geheel aan zijn eischen kan beant woorden. De Minister is het daar gloeiend mee eens, doch doet er niets aan, omdat het een reorganisatie van het M. O. zou vereischen, die hij op dit oogenblik niet tot stand kan brengen. Avondvergadering. Waarlijk, de Kamer kon wel eens wat voortmaken. Al het gepraat over wegen en bruggen steekt'zóó droevig af bij den ernst der tijden, dat het biina moeilijk is er naar te luisteren. Tech nisch gedebatteer over de Beersche Moer, waarover de geleerden het heele- maal niet eens zijn tiger aandrin gen op spoedige volvoering van de Maas-kanalisatie hebben al zeer weinig nut: Maar de heer Bongaerts is immers ingenieur bij den Waterstaat. Dat de Kaaiërsbeek bij Apeldoorn verwaarloosd wordt, is voor den heer Snoeck Henkemans zeer belangrijk, voor ons maar matig. De heer Sasse van Ysselt wil de motorrijders aan ban den leggen en hen verbieden op de voetpaden te tuffen. De weg van Breda naar de Belgische grens, die van Bergen op Zoom naar het Thiolensche Veer, zij moeten heusch verbeterd worden als wij den heer Juten mogen gelooven. En zoo gaat het voort. De zorgen eens Kamerlids zijn vele... Altijd maar even welwillend en altijd maar glimlachend hoort Minister Lely het alles aan en hij belooft alles wat er maar te beloven valt. Maar het volgend jaar Dan passee- ren alle wegen en bruggen weer de revue en zijn de meeste nog precies als verleden jaar. zal je weet wet als wij schaverdijn den op de Meerschen Och, ja, toen had ik zielsdeernis met haar viel Florent in. Ze was vroe ger zoo levenslustig. Verleden zomer heb ik nog met haar op de kermis ge danst. Klara was zoo vroolijk. Maar dezen winter moest ze in huis blijven... en ja, ik kan begrijpen, dat ze jaloersch was, toen ze ons allen zoo pleizierig op 't ijs zag. Daarom alleen was ze zoo ja loersch niet... Maar, waarom dan Ze kon niet verdragen dat gij, Florent, zoo veel met mij reed. O, hoe kun je dat zeggen, Jeanne Vooreerst heb ik niet zoodanig veel met je gereden en dan weet je ook, dat Ktara na den zomer met August Daai- mans aan 't verkeeren is gegaan. Tegen haar goesting Neen, Jeanne. dat is niet waar. Ze had jou willen hebben Neen... Ze zag August gaarne, en nu ze ziek is, blijft August haar nog getrouw Dat is de waarheid (k zie scherp. En Klara kon mij niet verdragen. Gij komt te veel bij ons. Maar zooveel kom ik bij julder toch niet hernam Florent wat driftig. Hoe kun je dat nu zeggen En ook vind ik het onwaardig om zoo over een meisje te spreken, dat gaarne leven wi] schaatsenrijden. weiden. De scheepvpaartmoeilijkheden door den duikboot-oorlog. Aan de besprekingen, gisterennamid dag in het ministerie van marine tus- schen de regeering en de vertegen woordigers van de reeders en anderen, in verband met de door Duitschland en Oostenrijk-Hongarije afgekondigde maatregelen ter zee, namen deel de ministers van marine, koloniën, land bouw en buitenlandsche zaken, de chef van den marinestaf, kapitein ter zee Umbgrove, de president van de N. O. T., de heer van Aalst, de heeren Visser en Krayenhoff van de Leur, respectie- elijk voorzitter en secretaris van de Nederlandsche Reeders-Vereeniging voorts leden van de directiën van de HollandAmerika-Iijn, de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland", de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, de Hol- landsche Stoomboot-Maatschappij, den Rotterdamschen Lloyd, den Kon. West- Indischen Maildienst, enz. euz., de heer Van Stipriaan Luiscius, directeur van het rijks-graanbureau. De besprekingen hadden plaats in het kabinet van den minister van Marine. De conferentie heeft tot 5 uur geduurd, waarna de gewone ministerraad werd gehouden, welke reeds voor gister was uitgeschreven. Óp de conferenties schijnen eenige beslissingen te zijn genomen, waarom trent echter nog niets kan worden ge meld. in het algemeen meenen wij ech ter te weten dat de besprekingen in de allereerste piaats hebben geloopen over maatregelen ter beveiliging der schepen welke op het oogenblik onderweg zijn. Het kolengebrek. Teneinde het reizen per spoor vaii militairen zooveel mogelijk te beperken, is bepaald, dat alle militairen, die als onderwijzer op een der ontwikkelings cursussen, aanspraak hebben op een extra-verlof van twee dagen per maand, dit extra-verlof moeten nemen in aan sluiting van hun periodiek verlof, zoo dat ook deze militairen slechts éénmaal per maand per spoor behoeven te reizen. Voorloopig overzicht van het weer in januari 1917. De temperatuur was in de eerste 5 dagen ver boven normaal, daarna er beneden. Van af den 20en bedroegen de afwij kingen zelfs gemiddeld 7 gr., zoodat het maandgemiddelde ongeveer 2 gr. bene den normaal werd. De hoeveelheid neerslag was in Utrecht, Gelderland, Zeeland en Noord-Brabant ongeveer gelijk aan de normale maand- som. Overigens belangrijk lager. Het aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg 62, waarvan slechts een l'/a uur van den 9en tot den 20en en 51 uren van af den 21enhet normale aantal is 54 uur in Januari. en nu met den dood worstelt. Deernis bekruipt me, als ik aan haar peins... en gij spreekt kwaad van haar. Antoine, de zoon van den notaris, komt ook naar. vaders naamfeest, zei het meisje, plots van onderwerp ver anderend. Ze wil m'n jaloerschheid opwek ken, dacht de jongeling, maar kende ze m'n .gevoel En luchtig antwoordde hij: Dat doet me plezier Hij komt nog al veel t'onzent. Zoo... 't is zeker voor jou, Jeanne? ie zit altijd naar mij te kijken. Wel, 't zou een schoon huwelijk zijn. De notaris van Lembosch is rijk, gij zijt het ook, ge wordt madam. - Florent, je doet leelijk dezen avond zei het meisje boos. Je weet wel,dat ik van Antoine niets wil weten! Dat weet ik niet Ik ken je ge heimen toch niet, Jeanne Maar, allez, we zijn aan je huis ik ben moe en ga rap naar bed. Kom binnen. Neen. Merci. Vader zal niet tevreden zijn, als je hem geen goên avond komt zeggen. Een ander maal, Jeanne Nu ben .ik te moe Siaap wel Hij stak haar de hand toe. Zij hield die lan,g vast, tot Florent ze ruw terug trok. - Goeden avond, groette hij nog maals, keende z.ich om en verdween. 't Meisje bleef even staan. De Padvinders. ,,'t Was of een stroom frissche lucht in een muf vertrek binnendrong, toen de padvindersbewegin-g zich over het oude Europa verspreidde." Met deze woorden sprak onze be kende schrijver Johan Been kort gele den zijn meening uit over de padvin dersbeweging, die tegenwoordig in ons land al meer en meer jongens en man nen vereenigt in een organisatie, die, over de geheele wereld verspreid, al meer dan een millioen leden telt. En die krachtige opbloei vond binnen acht jaar plaats, niettegenstaande de oorlog, die haar velen der beste krachten ontrukte. Het denkbeeld, waarop de padvinde rij berust is zoowel van Engelschen als van Amerikaanschen oorsprong, in ieder geval was de Engelsche generaal Sir R. Baden Powell de man die, in 1908 uit Zuid-Afrika teruggekomen, een jongenskamp organiseerde en door het uitgeven van zijn boek „Scouting voor Boys" de Engelsche jongens opriep, een leven te leiden in het vrije veld, zich te gewennen aan het frissche kampleven, dat dy longen sterkt, het lichaam staalt, en zich door spannende oefeningen en sport en studie te ontwikkelen tot een man uit één stuk, die gereed is in het latere leven zijn taak volkomen te ver vullen, die klaar staat om hulp te bie den waar hij kan, en die onder alle om standigheden, in ieder gevaar, bij elk ongeluk... niet toekijkt met zijn han den in z'n zak en een sigaretje in zijn mond, maar die handelt. Zoo'n man, die altijd klaar is, dat is een padvinder. Het ideaal van een goed burger, zoo als Baden Poweli dat den jongens voor stelde als een forschen bruingebranden woudlooper, die zich in zijn practisch bruin pak met den breedgeranden hoed eigen paden baant do,ov de wildernis, vond weerklank in de harten der jon gens, en overal in Engeland wierpen zij zich op het groote nieuwe spel. De be weging nam een veel grooter omvang aan dan Baden Powell zelf ooit kon denken, en zoo kwam men weldra tot de noodzakelijkheid een vereeniging op •te richten, die de verhoudingen'van jongens, leiders, plaatselijke besturen en hoofdbestuur verder regelde. Van vele zijden werd belangstelling getoond, ook door het Engelsche leger bestuur, dat voorsloeg de training vol gens militaire lijnen te doen plaats heb ben. Het hoofdbestuur wees echter dit voorstel af, daar.de padvindersbewe- ging geen militair doel heeft. Dit beginsel is gehandhaafd gebleven, ook iin ons land. Vanuit het moederland verbreidde de beweging zich nl. snel over de Engel sche .koloniën het werk van Baden Po well werd in bijna alle talen vertaald en zoo verschenen dan ook in 1910 de eerste Hoiiandsche jongens met de bekende khaki uniform. Evenals alle bewegingen heeft ook de padvinderij in de eerste vijf jaren ern stige kinderziekten moeten doorstaan de leiders hadden nog weinig praktijk, er ontstonden twee vereenigingen die elkaar soms in de wielen reden, in Ongelikte beer schold ze dan. Wil je niet van me weten Maar ik heb je vader mee en je zult met me trou wen. Voor de Lieftink's buigit alles. III. Florent wandelde langzaam terug. Hoe meer ik met haar spreek, hoe min ik er van weten moet, mompelde hij. Zich opdringen hoe durft ze En haar geld, haar familie, vaders auto mobiel.. vaders feest... altijd snoeven, meenend, dat ieder voor haar geld in het stof Egt Vader zou 'f wel willen, dat ik met haar trouw. Koopman Uitenhage was een streng man n in zijn huis gold steeds maar een wil, de zijne, waarvoor moeder en kinderen zich immer bukken moesten. Maar als vader me daartoe dwin gen wil, verzet ik me... blijf ik me ver zetten zei Florent. Me voor geld ver- koopen, me voor geld aan een vrouw binden, die ik eigenlijk minacht. neen dat kan een vader van zijn zoon niet eischen, dat is onnatuurlijk en zedeloos. Florents gedachten dwaalden weer naar Vlissingen. O, gisteravond dezen tijd, hoe geheel anders was toen zijn stern- mini» en zijn gevoel Louise had piano gespeeld en gezongen en 't was den geiing of Hij haar zachte, warme stem nog hoorde, welke hem zoo ont roerde en trof tot in 't diepste der ziel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1