Bil Slem van 't Bart. DINSDAG 30 JANUARI No. 25 55e Jaargang 1917 jjitgivsFirma F. VAN DE VELDE h„ Kleine Markt 58, Viissinp. Telefoon Inieic. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON INGEZONDEN STUKKEN VUSSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48: voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6^ ct. per regel Pe abonné's, in 't bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- «pn gulden bij dood ft A gulden bij verlies J Pff| gulden bij verlies A gulden bij verlies ft r* gulden bij verlies palis, zijn GRATIS verze- Mt 11111 lange ongeschikt- 11 door <||BI van een hand, van lllll' vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f OU een ongeluk UUU voet of oog JLUU een duim XUU wijsvinger anderen vinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „holl. /tig. Verzek. Bank" tè Schiedam OPMAKING DER KIEZERSLIJST. De Burgemeester van Vlissingen gezien de artikelen 11, 12 en 13 der kieswet noodigt de mannelijke inwoners der gemeente, tevens Nederlanders, die op den 15 Mei e.k. den leeftijd van 25 jaren zullen hebben bereikt, uit om zoo zij op grond van een der in die artike len genoemde redenen aanspraak mee- nen te kunnen maken om op de kiezers lijst geplaatst te worden, daarvan aan gifte te doen, waartoe gelegenheid be staal vanaf den len uiterlijk tot en met den !4en Februari a.s. ter Gemeente- Secretarie (griffie), waar tevens de modellen voor de aangifte benoodigd, kosteloos verkrijgbaar zijn en voorts al le gewenschte inlichtingen zullen wor den gegeven. Vlissingen, 30 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Burg. en Wet-h. van Vlissingen Gezien de artikelen 6 en 7 der Hin derwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van W. D. VAN DEN BERG, alhier, om vergunning tot het oprichten van een visch- en garnalenzouterij in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie D no. 296, plaatselijk gemerkt Nieuwstraat dat dit verzoek met de bijlagen op de gemeente-secretarie Ier visie is ge leed en dat den veertienden dag na he den, zijnde den 13 Februari 1917, ten raad'hiuize, des namiddags ten 3 ure, ge legenheid zal gegeven worden om be zwaren tegen het oprichten der inrich ting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 30 Januari 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. J. P. v. ROSSUM Jr. Ramp op Bali. Een vreeselijke ramp heeft Bali ge teisterd. Officieel wordt naar Reuter d.d. 28 dezer uit Batavia seint, mede gedeeld, dat de hevige aardschokken op het eiland Bali ontzaggelijke scheu ren in den aardbodem hebben veroor zaakt. Een geheel dorp, slechts 14 hui zen uitgezonderd, is in de aarde ver dwenen 300 menschen kwamen om. Het totaal-aantal slachtoffers bedraagt tot nu toe 600. Moge dit bericht overdreven zijn. De DOOR JL. HAHS. 1.) —o— (Mui raMei. I. Onze laatste middag zei Florent Uitenhage zuchtend. Hij zat met zijn vriend Raimond Le noir op den Hoogen Bil te Domburg, 't Waren twee kloeke, gezonde jongens van Vlaanderen en ze hadden een fiets tocht gedaan op 't eiland Walcheren, den tuin van Zeeland, in zijn mooie lijst van duinen. Morgen zouden ze naar huis terugkeeren. Ja, de vacantie iis uit, antwoordde Raimond Lenoir. Nog een nacht te Vlis singen, morgenavond de boeken nage zien en overmorgen op schooi. Maar gij niet meer Ik in den handel in de wereld, zooals men zegt. Nu, twintig jaar 't wordt tijd. Al liet vader me nog tien jaar leeren, een advocaat, een dokter of een notaris maken ze van mij nooit. Je moest artiest geworden zijn. Artiest, hernam Florent Uitenha ge lachend. correspondent der „N. R. Ct." te Sema- rang spreekt van 50 dooden en 200 ge wonden. Hij meldt voorts, dat geen Europeanen of vreemde Oosterlingen gedood of gewond zijn. De materieele schade is aanzienlijk. Duizenden huizen zijn ingestort. De resident heeft voor de slachtoffers van deze aardbeving twintigduizend gulden beschikbaar gesteld. (Officieel.) Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende bericht van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië Nadere berichten bevestigen, dat het noordelijk gedeelte van Gianjar, Kloeng- koeng en de zelfbesturende landschap pen liet ernstigt zijn getroffen. Het totaal aantal opgegeven dooden bedraagt reeds bijna achthonderd. Vlootversterking. Voor de kosten van aanbouw van kruisers en duikbooten, ten behoeve van de Kon. marine, is een verhooging met f2.845.000 aangevraagd, als eerste termijn voor den bouw van een derden kruiser en drie duikbooten. Kolen. De rijkskolendistributie deelt het vol gende aan de bladen mede: Hoewel op het oogenblik in verband met de felle koude heel veel huisbrand stof gebruikt wordt en dus de behoefte aan huisbrandstof groot is, mag dit niet ten gevolge hebben dat door de kolen handelaren voor anthraciet, eierkolen en kachelkolen hoogere prijzen worden gevraagd dan aangegeven zijn in de circulaire van den minister van land bouw dd. 15 Nov. 1916 aan de burge meesters, te weten: f2,20 voor Lim- burgsche en Duitsche anthraciet, f 2,50 voor Belgische anthraciet, f 1,60 voor eierkolen en f 1,75 voor kachelkolen, alles per H. L. franco huis. Op deze prijzen kan alleen voor som mige, ten opzichte van de vracht on gunstig gelegen plaatsen, met goedkeu ring van de rijkskolendistributie, een uitzondering worden gemaakt. Mochten dprhalve toch hoogere prij zen gevraagd worden, dan wordt het publiek in zijn eigen belang verzocht zich te wenden tot den burgemeester der betrokken gemeente. Het ligt in het voornemen van de rijksdistributie om, mochten dergelijke gevallen haar bekend worden gemaakt, den betreffenden handelaar van het verder betrekken van kolen uit te sluiten. De onderwijzerssalarissen. De leden der Tweede Kanier de Itee- ren Ketelaar en Ter Laan, hebben naar de „Tel." meldt, besloten bij de Kamer een nader voorstel in te dienen inzake de onderwijzers-salarissen. Zij zullen voorstellen om aan onderwijzers bo ven en behalve den door de regee ring voorgestelden duurtetoeslag een blijvende safarisvenhaaging van 100 per jaar te geven. Zoo als men weet, had de lieer Ketelaar indertijd een initiatief voorstel aangekondigd, ter wijl de heer Ter Laan een motie heeft ingediend, om alle salarissen, üp deze reis heb ik het telkens weer gedacht. Omdat ik het schoone van de streek gevoel 't stemmige van Veere, de pracht van Middelburg, 't eigenaar dige van de bevolking Omdat ik te Vlissingen van den boulevard droo- mend in zee stond te staren Men moet geen schilder, beeldhouwer of schrijver zijn, om kunst en natuurschoon te ge nieten. Maar kom, we verbabbeien on zen tijd. Ik moet te Vlissingen nog een bezoek brengen. anders zou moe der niet voldaan zijn. Te Vlissingen een bezoek Wie kent ge daar Er woont familie van moeder, verre familie een achterneef. En ik heb beloofd Item moeders komplemen- ten te brengen. Je hadt het wel eer kunnen doen. - Neen, zulke werkjes stel ik altijd uit. Verre familie maar ja, moeder is familieziek. We zijn weg, hé De jongelingen keken nog even over 't eiland, zoo weelderig nu in zijn herfsttooi, en de blik rustte een wijle op de dorpjes in 't groen als verscholen, en op den grijzen toren van Middelburg, die ginds tegen den einder zoo zwierig en stout zijn kroon verhief. 't Wordt tijd, zei Raimond. Je droomt weer, Florent. Ja, we zijn weg. Ze fietsten voor 't laatst langs de met 200 te verhoogen. De regeering heeft deze motie tijdens de bekende conferentie afgewezen en het nieuwe voorstel, dat de heeren Ketelaar en Ter Laan thans zullen doen, moet daarom als een middenweg worden beschouwd. Wordt bun voorstel aangenomen, dan ontvangen de onderwijzers dus den tij- delijken duurtetoeslag, maar daarnaast een blijvende salarisverhooging van 100. Op het oogenblik worden nog pogin gen aangewend, om het voorstel te doen onderteekenen door leden van alle fracties. Een militair-ijsfeest. Gisterenmiddag woonde H. M. de Ko ningin, met gevolg en. in gezelschap van den generaal-majoor Kleinhens, hoofd der afdeeling „Ontwikkeling en Ont spanning" van de gemobiliseerde troe pen, de wedstrijden bij in het schoon- rijden voor officieren en onderofficieren op den vijver in het park van het Huis ten Bosch. De wedstrijd werd opgeluisterd door een der mobilisatie muziekkorpsen. Van de officieren waren prijswinners le prijs zilveren medaille van H. M. de Koningin en een paar kunstschaatsen, kapitein Jhr. Lantan Trip, instructeur bij het Depot der grenadiers en jagers2e prijs, zilveren medaille van H. M. de Koningin, kapitein de Jong, instructeur depot, 3e reg. inf, brigade, 3e piijs, zil veren medaille van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht, 2e luitenant Breunesse van het depot der grenadiers en jagers 4e prijs, zilveren medaille van het comité tot Ontwikkeling en Ont spanning le luitenant van Eenennaam van het depot der grenadiers en jagers. De le en 2e prijzen werden met een toepasselijk woord door H. M. de Ko ningin persoonlijk uitgereikt. De overige door den plaatseiijken c'..:;mandant, ko lonel de Ridder. Gedurende den wedstrijd, gaf H. M. de Koningin herhaaldelijk Hare ingeno menheid te kennen over het schoone rijden. Na afloop der wedstrijden onderhield H. M. de Koningin zich met enkele aanwezige officieren o.a. met den nieuw- benoemden majoor der veld-artillerie van Essen. Hierna vertrok H. M. onder de tonen van het Wilhelmus en het gejuich der militairen. Bond van Vrijzinnige Propaganda- clubs. Zondag werd te Rotterdam de alge- meene vergadering gehouden van den Bond van Vrijzinnige Propaganda-clubs in Nederland, onder leiding van den heer Martin van Creveld. Vertegen woordigd waren aanvankelijk dertien clubs. Later kwamen er inog eenige bij. .De voorzitter hield, nadat de presi dent der „Rofterdamsche Jonge Libera len" een woord van welkom had ge sproken, een openingsrede, waarin hij een woord van weemoedige herinne ring wijdde aan de nagedachtenis van mr. H. Goeman Borgesius. Diens stre ven en arbeiden voor de vrijzinnigen worde, aldus hoopte de spreker een smalle wegen, die zich als paden door dezen reusachtigen hof kronkelen, re den voorbij kleurige hoeven, door lieve dorpen, prijkend nu met hun boonien- praeht, en bereikten eindelijk Vlissin gen, 't eindpunt van hun Walchersche reis. Waar moet je nu zijn vroeg Raimond. Op den boulevard Ja, ik heb 't adres goed bewaard. Nu. ik zal hier een glaasje bier drinken... en wensch je veel plezier bij je'n achterneef., en ntaak het kort Maar ga mee... Neen, neen., haast je maar Brommend reed Florent den boule vard op. Na eenig zoeken las hij den bekenden naam op de deur van een groot huis. - Onze verre kozijn woont hier schoon, mompelde de jongeling, terwijl hij aanbelde. Ik zal m'n boodschap maar in de gang afsteken. Een dienstmeisje deed open. Mijn heer was thuis... en Florent werd ver zocht in een zijkamer even te wachten. Na eenige oogenblikken kwam er een zeeloods binnen. Zijt gij meneer Vermeulen vroeg Florent verbaasd. Om u te dienen. Och ja, moeder zei, dat ge zee man waart, kapitein of zoo iets Zeeloods... Maar hoe kent uw voorbeeld voor alle jongeren, bovenal om onder hen de eenheid te bevorderen. Daarna richtte de voorzitter een ge- lukwensch aan „De Jonge Liberalen" te Rotterdam, die dezer dagen 15 jaar heeft bestaan, en besprak vervolgens de positie van den bond waartoe vier nieu we afdeelingen zijn toegètreden, terwijl andere afdeelingen in wording zijn. Na een pauze, waarin de Jonge Libe ralen een lunch aanboden, werd een motie aangenomen van den volgenden inhoud „De Bond enz., geiet op het feit dat slechts een drachtige partij in 1913 aan een cleri- caal bewind een einde heeft kunnen ma ken gezien de pogingen die worden aange wend om ieder der drie vrijzinnige par tijen aan de stemming onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging met eigen candidaten te doen deelne men overtuigd dat zulks althans bij eerste verkiezingen onder evenredige verte genwoordiging een groot gevaar zal worden voor het voortbestaan van een vrijzinnig regeeringsbeleid, hetwelk vooral met liet oog op de uitwerking van het gewijzigd onderwijsartikel in de Grondwet van buitengewoon belang moet worden geacht dringt er bij de drie vrijzinnige par tijen met kracht op aan, dat door haar zoo spoedig mogelijk bij de eerste stem ming onder Evenredige Vertegenwoor diging bij de stembus te geraken tot een zoo groot mogelijke samenwer king." Bij de beraadslagingen over deze motie, welke zeer uitvoerig waren, kwam o.m. de vraag ter sprake om nog een stap verder te gaan, door er de wenschelijkheïd der fusie van de drie vrijzinnige partijen in te doen uitspre ken. De vergadering meende evenwel dat de beslissing over dit belangrijk punt toekomt aan de voormannen der vrij zinnige concentratie. Uit den dienst verwijderd. Gedurende de maanden Augustus tot en met December 1916 zijn 239 militai ren van land- en zeemacht uit den dienst verwijderd, die niet meer voor den krijgs dienst mogen worden aangenomen of aan wie voor een bepaalden tijd het recht is ontzegd, om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. Hiervan behoorden 136 tot het leger hier te lande (37 van de landstorm in begrepen), 85 tot de Kon. marine, 13 tot het korps mariniers, 3 tot het leger in Oost-indië, 1 tot de koloniale reserve en 1 tot de landmacht in West-Indië. De zeeliedenstaking te Ijmuiden opgeheven. Zaterdag zijn de stoomtrawlers „Middelburg" en „Celtic" als eerste schepen van de stilgelegde vloot naar de visscherij vertrokken. Naar men verneemt, zijn de zeelieden geneigd op aanstaanden Woensdag de geheele vloot weer te doen uitvaren, mits de reederijen geen raneune-maat- moeder mij En waarmee kan ik u dienen Ge zijt familie van moeder. Mijn moeder heet Enielie Vermeulen. Emil'ie Vermeulen, die met Vital Uitenhage getrouwd is Juist. Én je zijt de zoon riep de loods, op wiens gelaat er een blijde glans vloog. Ja, Florent. Ik heb een reisje in de streek gedaan en moest u moeders groeten overbrengen. Zoo, zoo, gij zijt een zoon van nichte Entilie.Ja, ik word oud Maar kom in de andere kamer, we gaan eens klappen 1 O, merci... ik heb niet veel tijd. - Wat, niet veel tijd Naar den overkant kunt ge niet meer. En ook, voor een keer dat ik familie over heb, laat ik ze zo,o rap niet los Maar een kameraad wacht op mij! - Had hem meegebracht Je moet toch eens binnen komen... Toen je moeder een jaar getrouwd was, ben ik eens op bezoek geweest en ze heeft m'n vrouw en mij als prinsen ontvan gen. En ik zou haar zoon zoo rap los sen Neen En nog, ik ben nieuws gierig eens wat te hooren. Kom Florent moest toegeven en volgde den vriendelijken gastheer naar een ander vertrek, waar een vrouw en een meisje met handwerk bezig waren. tegelen zullen nemen, en ieder zijn oude plaats op de schepen willen laten in nemen. Niettegenstaande het feit, dat de sta king dus zoo goed als opgeheven is, zal de actie tegen de heffing der oor logswinstbelasting krachtig worden voortgezet. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur I In uw blad van Maandagavond doet U het publiek een mededeeltng, die aan mijn zaak groote schade kan doen. Uit het bedoelde bericht is niets anders te lezen, dan dat mijn drukkerij, evenals zoovele andere is opgeheven en dat daardoor de „N. Vliss. Crt." niet meer zal verschijnen. Van hef personeel is slechts een gedeelte ontslagen, omdat de ,,N. Vliss. Crt." wegens staking der uitgave, geen arbeidskrachten meer vraagt. De drukkerij werkt met de over gebleven gezellen door. Door de lezing, .die U van het geval geeft, komt het pu bliek in de waan, dat drukwerk door mij niet meer kan geleverd worden. Ik mag veronderstellen dat dit niet in uw bedoeling lag en kan dus zeker wel rekenen op opname dezer rectifica tie, waarvoor ik U bij voorbaat dank zeg. H. WEGELING. MOMENT-OPNAME. Zaterdagmiddag. In de tram van maar waf doet dit er eigenlijk toe In opgewekte stemming met hel fris- sche gezichten vanwege de heerschende koude buiten, konten ze den tramwagen binnengejoeld, de meisjes en jongens van de H. B. S. Neer ploften 'ze de met schoolwijsheid gevulde boekentasschen, d'een van dikker omvang dan d'ander, kwinkslagen schetteren over en weet niet daartusschen geroep over behaalde punten voor geleverde boekhouding- problemen en H. B. S.sehe natuurkun dige proeven. Daarna gesprekken over genoten ijsjool en uitbundigheid in het vooruitzicht van vrijen namiddag, die hun weer de gelegenheid opent daar aan het hart op te halen. Ik zit rustig in een tramhoekje en tracht me zooveel doenlijk ie ver diepen in wat lectuur. In het hoekje tegenover mij hebben zich een paar H. B. S.-leden, de een met ietwat professoraal uiterlijk, de an der met een tikje onverschillig gezicht hef zich gemakkelijk gemaakt. Hetgeen me van beiden reeds eerder was opgevallen gebeurde ook thans weer. Nauwelijks gezeten legden ze hunne met boekenwijsheid gevulde tas- schen op elkaar en toen die het dezen keer niet tot gewenschte hoogte brach ten, leenden ze er eenige van bereidwil lige collega's bij. Speelkaarten kwamen voor den dag en het lieve leventje be gon. De wereld om zich waren ze spoedig vergeten, verdiept als ze waren geraakt in het spel. En ze speelden met ernst M'n vrouw en nt'n dochter, zei loods Vermeulen. En hier breng ik fa milie uit Vlaanderen., een zoon van Entilie, die met Vital Uitenhage is ge trouwd. De vrouw des huizes begroette den achterneef hartelijk. Louise, haal een paar flesschen bier, we gaan eens klinken op de ken nismaking, hernam Vermeulen. En 't werd gezellig en levendig in de kamer Florent moest van huis vertel len, van zijn ouders, zijn zuster Mathi'- de, van 't bedrijf en zijn werkkring. En hij vergat zijn wachtenden mak ker, hij werd hier geboeid door neef's vriendelijkheid, maar ook door 't lief gezichtje van nicht Louise, die zich vrijmoedig, maar niet hinderlijk in 't gesprek mengde. Nogmaals klonk de bel. De meid kwam zeggen, dat een heer vroeg of Florent Uitenhage hier nog was. Och, m'n kameraad 1 riep Florent verschrikt. Hij heeft al meer dan een uur zitten wachten. Maar laat hem binnenkomen zei Vermeulen. Och, 't wordt tijd. Neen, neen. Wacht, ik zal Item halen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1