150 No. 20 155e Jaargang 1917 WOENSDAG iliipvsfirma f. MN Be VE10E Ir, Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleiaon Inters. IB JANUARI Verschijn! dagelijks, uiigezenderd op Zendag on algemeen erkends Christelijke feestdagen fjUMEROVEiUICHT. FEUILLETON EEN EDEL VKOUWENLEYEN. BINNENLAND V LI SSI IN CSCH E COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vüssingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor .overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel.Dienstaanbiedingen en -aanvragen 61-t, ct. per regel De abonné's, in't bezit eener gulden bij levens- TJ F* f§ gulden bij dood (f| gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M\ 111 j I lange ongeschikt- door <gig| van een hand, kerd tegen ongelukken voor(Ld U U heid tot werken I %M\J een ongeluk voet of oog Oer.e uitkeerir.gén worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. gulden bij verlies 4 4"| O gulden bij verlies (ft gulden bij verlies van 11 Hl van een S »T| van eiken een duim JLUU wijsvinger anderen vinger De uifkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. ftlg. Verzek, 3ank" të Schiedam BEKENDMAKING. Aaejifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burg. en Weth. van Vlisslngen brengen ter kennis van belangheb benden. dat op MAANDAG 12 FEBRU ARI a.s. als leerlingen tot de Scholen A (Coosje Buskenstraat), B (Hendrikstr.) en F (Joost de Moorstr.) kunnen wor den toegelaten kinderen van on- en minvermogenden, die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der n i e u w e leer lingen kan geschieden van Maan dag 22 Januari tot en met Maandag 29 Januari e. k., des voormiddags van 9 12 uren, ter Gemeente-Secretarie, (Griffie). Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen. Vüssingen, 18 Januari 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Vergadering van Dinsdag. De Tweede Kamer hervatte vandaag haar werkzaamheden. In de eerste plaats was aan de orde de herhaalde stemming over het amendement-de Monté Verloren op art. 15 der Huur- commissie-wet. De bedoeling daarvan was te bepalen dat, zoodra de buiten gewone tijdsomstandigheden hebben opgehouden te bestaan, de regeering bij Koninklijk besluit deze wet kan doen ophouden. Dit amendement werd nu aangenomen met 37 tegen 17 stem men. De wet was daarmede afgehan deld. Later heeft de eindstemming plaats. Het wetsontwerp dat de macht zal geven aan de regeering om schepen op te vorderen, is van zeer veel gewicht voor ons land en van zeer verreikende strekking. De macht die de regeering wenscht te bezitten is inderdaad exor bitant. Met de schepen-uitvoerwet be zat zij reeds de macht beslag te leggen op laadruimte. Dit ontwerp gaat ech ter veel verder. Tot nu toe trachtte de regeering door overleg tot overeen komst te geraken. Het is echter noodig gebleken, dat de regeering in de geval len, waarin dat overleg niet tot het ge- wenschte resultaat leidt, de macht bezit van te kunnen dwingen. De schepen- opvorderingswet nu regelt rechten en plichten, ,in geval die dwang plaats hoeft. Is die dwang noodig, vroeg de heer Kooien en hij antwoordde neen. De reg. heeft reeds zeer veel macht gekregen in de schepen-uitvoerwet en het was z.i. de vraag of de regeering het met die wet alleen niet kan stellen. Is die wet niet afdoende gebleken Tot September 1916 is het gelukt vol de ende contracten af te sluiten. Was 37.) —o— (nadut tiMu.) Uitgeput zweeg de jonge man. Hij leunde achterover en sloot voor een oogenblik de oogen. - Heb ik gedroomd, dokter, of niet vroeg hij toen op zacliten toon Deze was aangedaan niet alleen zij ne wetenschappelijke belangstelling was opgewekt, ook zijn braaf, mensch- lievend hart nam deel in het geval. Hem ontroerde de grootte en diepte van het gevoel, zooals hij liet in heel zijn leven, dat ook niet arm aan ondervinding was, van vreemden en van eigen, toch nooit was tegengekomen. En toch antwoord de hij ontwijkend Dat kan ik niet weten. Ik sprak van de mogelijkheid van dit geval in het algemeen. Of die bij u intreedt, kan ik niet weten, daar ik het meisje niet ken, dat u zoekt. is er geene onder de zusters, die Elisabeth Werner heet Zijne stem sid derde toen hij dezen naam uitsprak. Wij kennen van de meesten slechts de voornamen, ook veranderen velen dien, als zij dit beroep aanvaarden. Er zijn eenige zusters, die Elisabeth heeten. Het aantal verpleegsters is groot, maar zij zijn niet allen in het klooster bezig. Velen zijn in de gehuchten in de nabij- dat na September niet meer mogelijk Nog belangrijker was zijn vraag of het de bedoeling was dat de regeering ook de beschikking krijgen zal over de schepen die buiten Nederland varen, de Paket-boóten en de schepen die tus- schen Noord- en Zuid-Amerika varen. Indien dat zoo ware, zou het er voor onze koloniën slecht gaan uitzien. Reeds is in Indiü groote ongerustheid ontstaan, omdat daar gelijk de heer de Meester met cijfers aantoonde reeds een groote massa goederen opge stapeld liggen. De Minister van Kolo niën heeft reeds getracht met een tele- ■rram de gemoederen gerust te stellen maar dat is nog niet gelukt. De Indi sche belangen zijn zeer aanzienlijk, zóó zelfs dat de heer de Meester ernstig overweegt tegen de wet te zullen stem men indien de Minister niet alle onge rustheid wegneemt. Door den voorzitter der Commissie van Rapporteurs, den heer Van Raalte, werd de beteekenis van dit ontwerp duidelijk uiteengezet. Met de schepen uitvoerwet kan de Minister niet berei ken wat hij bereiken wil en moet. De hoofdzaak van dit ontwerp is dat de regeering het recht krijgt de bevrach ting.aan te'wijzen. Dit is geen gemak kelijke taak, omdat een bevrachting van zeer vele omstandigheden afhankelijk is. Daarom moet zoo min mogelijk tot dwang worden overgegaan. Dwang „verlicht despotisme" zei de lieer Van Raaite is hoofdzaak in dit ontwerp. Het bijvoeglijk naamwoord „verlicht" kan er volgens den lieer Boissevain wel af, omdat het ontwerp den Minister tot despoot kan maken. Hoe langer hoe meer grijpt de regeering in en' schept zij den kunstmatigen toestand, die steeds meer afwijkt van den ijzeren regel van vraag en aanbod. De heer Boissevain acht die methode onhoud baar eff vreest dat de desillusie spoedig zal moeten komen. Nu stelt de Minister zich voor een commissie te benoemen, die de bevrachting zal aanwijzen en die dictatoriale macht zal bezitten zoodra de Minister niet tot overeenstemming kan komen met de reederijen. De Minister van Landbouw becijferde dat hij deze wet noodig heeft omdat de laadruimte die hij noodig heeft, slechts op die wijze valt te verkrijgen. Hij Iaat dan ook thans de bevoegdheid van art. 2 der schepen-uitvoerwet varen. Over de schepen, die Nederland niet aan doen, wenscht hij ook de beschikking, waarbij hij dan echter de belangen van Indië niet uit liet oog zal verliezen. Met vele cijfers toonde de Minister aan dat er in ons land een achterstand van 260.000 ton aan graan enz. bestaat en dat dus alles gedaan moet worden om diit in te halen. Bij de verdere discussie verdedigde de lieer Bichon van Yselmonde een amendement om te schrappen de bepa ling wat het maximum voor de waarde van liet schip mag zijn. Hij wenselite deze bepaling als onbillijk tegen' ver de reeders, te schrappen. De-Minister achtte dat amendement niet overbodig en was bereid vrij te heid, waar ook lazaretten zijn ingericht, werkzaam. Mijn raad is deze, mijn waarde heer, voer hij op hartelijken toon voort, terwijl hij opstond U tracht allereerst gezond te worden en verbant alle opwindende gedachten, die de geneziiin verhinderen. Ais-u van het bed is, kan u zich immers zelf over tuigen, of de dame, die u zoekt, hier of in de andere lazaretten is of niet. Dagen van ingespannen arbeid volg den op elkaar. Er waren eenige zwaar zieken in het klooster en vele andere in de lazaretten in de dorpen. Het was niet geheel eene uitvlucht geweest, wat de chef-arts had gezegd, om de aan dacht van den zieke af te leiden van liet punt, waarop zich deze te veel concen treerde, toen hij van drukke bezigheden der zusters ook in de andere nabijgele gen lazaretten sprak. Het was waar. Tijd en opmerkzaamheid der doctoren en verpleegsters waren dus geheel in beslag genomen, zoodat zij niet dikwijls aan iets anders hunne belangstelling konden wijden. Eindelijk kwamen meer vrije dagen en ook een uur, waarin de chef-arts Elisabeth Werner, want hij wist nu immers, dat zij zoo heette, alles kon vertellen. Zij was ten,zeerste ontroerd. Hoe is dat mogelijk riep zij haast buiten zichzelve. Bij de grootte en volheid van zulk gevoel is alles mogelijk. Houd u mij niet voor onbescheiden. Zuivere belangstel ling voor u doet mij zoo spreken. Want ik weet alles uit zijn mond. Hij zoekt stelten de schepen die na 1 januari 1917 onder Nederlandsche vlag zijn ge bracht. Het amendement bleef gehandhaafd en werd verworpen niet 55 tegen 13 stemmen. Avondvergadering. 'sAvonds weer justitie. Op liet dozijn vragen dat aan den Minister was ge daan, heeft deze bewindsman catego risch geantwoord. Regeling der rechts positie van de ambtenaren acht hij niet zoo zeer urgent. Tegen de spionnage aan de grens neemt hij scherpe maat regelen. De adeldoms-kwestie niet urgent. Herziening van het strafrecht is een -illusie die de Minister liet varen hij hoopt alleen het centraal-testamen- tenregister nog af te doen, terwijl hij met de invoering van hei militaire straf wetboek spoed zal maken. Uitstel van behandeling van de herziening van de strafvordering was weer ongewenscht. Tegen de onderteeifenaren van hef dienstweigeringsmanifest blijft de Mi nister optreden, omdat hij dit een onaf wijsbare plicht acht. Het instituut der voorwaardelijke veroordeeling werkt z.i. goed een doorgangshuis voor ont slagen -gevangenen heeft minder zijn sympathie dan de stichting van een iandbouw-kolonie. Tegen de ouders die den onderhouds plicht van hun kinderen uit welker voogdij zij zijn ontzet, verwaarloozen, treedt de Minister al krachtig op. Wanneer de lezer ai deze antwoor den nu gehuld denkt in zeer vele woor den, die weinig ter zake doen, kan hij zich een voorstelling maken van de rede, die verre van interessant was. 't Was alles precies ais verleden jaar en de Kamer zelf gaf been best voor beeld want wat er gereed ligt van ju stitie bleef liggen. Bij de artikelen klaagde de heer San- nes o.a. over de gering medewerking van de rechterlijke macht bij lief hand haven der sociale wetten ook al een oud klaaglied. De nieuwe Kamer-vourziter. Op de vergadering van de Unie-Libe rale Kamerclub deelde de voorzitter, mr. de Meester, mede, dat hij zich niet be schikbaar stelde voor het voorzitter schap der Kamer. Ook mr. Rink, ver klaarde niet in aanmerking te willen komen. De club koos daarop mr, Fock als haar candidaat voor het Kamer- presidum. De Koningin en de Prinses op schaatsen. H. M. de Koningin met Prinses Juliana en gevolg hebben ook gisteren op de banen van de Haagsche lisclub schaat sen gereden. Daarna werd het ijsver maak voortgezet op de inmiddels in ge reedheid gebrachte baan op de vaart langs het Huis ten Bosch. 1 erwijl H.M. de Koningin en dames en heeren van u sedert vier jaar. De gedachte aan u voerde lieni in dezen, hem vreemden oorlog. Bij een zoo sterk gevoelig slechts door eene gedachte beheerscht gemoed zijn dergelijke voorgevoelens bij een ziekteproces geen onwaarschijn lijk geval. Maar u interesseert stellig minder het wetenschappelijke dan... het feit, en dat is, u is geen oogenblik hier zeker. Hij kan in een onbewaakt oogen blik zijne cel verlaten en u ontmoeten Wat te doen, wat moet ik doen Zij scheen radeloos. Hij nam met eene uitdrukking van groote goedheid hare hand. Wil u vertrouwen in mij stellen U zei mij eens voor maanden, dat u ge heel wees was, daar u den iaatsten steun, uw oom, had verloren. Ziet u, lief kiind, ik had ook vrouw en kind en heb beiden, na kort geluk, moeten missen. Mijne dochter was zoo -oud als u, indien ze nog leefde. Ik ben een oud, eenzaam man, wien tot nu toe alleen zijn beroep nog in leven heeft gehou den. Uwe nabijheid heeft hier in dezen tijd mijn hart verwarmd en verfrischt. Denk u, dat een liefhebbend vader u ra dend terzijde staat, en stel vertrouwen in mij. Wilt u Ik wil Zij gaf hem vast en innig de hand. Waarom legt u uzelf en den jon gen man dit offer op Ontdaf geen gelukkige oplossing te hopen is. Daar u alles weet, kent u ook den afstand der venhouding. Hij is van ouden Hongaarschen adel, graaf. de Hofhouding daar schaatsen reden, vermaakte hei Prinsesje zich met een siede op het ijs van deze vaart. De mail van de „Koningin Regentes" vrijgelaten. Naar wij vernemen, wordt de Neder landsche mail voor en over Engeland, welke 10 November j.l. door het s.s. „Koningin Regentes" op last van de Duitsche militaire autoriteiten te Zee- brugge is ontscheept, thans, na door den censor te zijn onderzocht, gelei delijk aan Nederland uitgeleverd. Zoo werden, van de ongeveer 500 zakken, waaruit deze inaii bestond, reeds meer dan 350 zakken door den Nederland- schen dienst terug ontvangen en naar de bestemming doorgezonden. Tien procent opcenten. Ook dit jaar moet de belastingscliroef weer eens flink, aangezet worden. Het kan trouwens niet anders. De minister van financiën heeft weer een wetsontwerp ingediend tot heffing van opcenten op de inkomstenbelasting en op de vermogensbelasting over het belastingjaar 1917-1918. Artikel 1 luidt Er worden geheven tien opcenten op: a. de aanslagen in de inkomstenbe lasting over het belastingjaar, loopende van 1 Mei 1917 tot en met 30 April 1918, op te leggen aan de in artikel 1 onder a. en c. en in artikel 2 der wet op de inkomstenbelasting 1914 bedoel de belastingsplichtigen b. de aanslagen in de vermogensbe lasting over hef belastingjaar, loopende van 1 Mei 1917 tot en met 30 April 1918. in de memorie van toelichting schrijft de minister van financiën het volgende: In de nota betreffende den toestand van 's lands financiën, ingaande bij brief van 19 Sept. jl„ werd door den minister becijferd, dat, ook indien alle aanhangige voorstellen tot versterking der middelen tijdig tot stand kwamen, van het geraamd tekort op den gewo nen dienst ad 21.484.000 een bedrag van rond 4 millioen ongedekt zou blij ven en gaf hij mitsdien als zijn voorne men te kennen nader de tijdelijke hef fing van 10 opcenten op de inkomsten en vermogensbelastingen voor te stel len over het belastingjaar 1917-1918, van welke heffing, indien zij geheel aan het jaar 1917 ten goede werd gebracht, een bedrag van 3 millioen kan worden verwacht. Bij de bedoelde becijfering werd van de veronderstelling uitgegaan, dat de wijziging van de successiebelasting op 1 November 1916, die van de zegel- en registratiebelastingen, alsmede 't nieu we statistiekrecht en de verhooging van den bieraccijns op 1 Januari 1917 en de wijzigingen van de inkomsten- en ver mogensbelastingen alsmede de divi dend- en tantièmebelasting op 1 Mei 1917 in werking zouden kunnen treden. Deze veronderstelling is niet geheel tot werkelijkheid geworden. De verliooging der successiebelasting zal slechts over ik ben een burgermeisje. Eene neiging als de zijne, zal wel in staat zijn deze moeilijkheid te over winnen. Ik beloofde zijne moeder, hem nooit weer te zien, en. ik zal mijn woord houden. Hoe kon u dat? Wat gaf aanlei ding, grootmoedig jegens de moeder en gruwzaam tegen den zoon te zijn Zij zwoer... op den dag te. ster ven, waarop ik de echtgenoote van den zoon werd en ik wist, dat zij woord zou houden. Kon ik tegen zoo'n prijs mijn geluk koopen U kon het niet Hij legde diep ontroerd de hand op haar hoofd. Maar juist dat u niet kon, maakt u tot dat, wat u bent... Wist u, dat hij naar u zocht vroeg hij na eene poos. Zij ontkende. Ik hoorde al die jaren niets van hem. De ziekte van mijn oom riep mij in het voorjaar naar huis, toen brak de krijg los sedert dien tijd ben ik in de lazaretten werkzaam. Misschien hebben gedurende dien tijd de omstandigheden zich veranderd, zei de dokter zelf van hoop vervuld. Misschien leeft de trotsche vrouw niet meer of als ze leeft, heeft de vaste, on wrikbare zin van den zoon haar doen buigen. Een moederhart kan niet lang weerstand bieden, al is het nog zoo hard en vast. Is hij de eenige zoon De eenige. De vader stierf voor lange jaren den politieken martelaars dood. De eenige dochter werd haar 3/2 maand van 1917 meer baten kunnen geven en ook sommige andere belas- tingverhoogingen zullen niet op de in September j I. verwachte data in wer king kunnen treden. De ministei kan ook thans de meerdere opbrengst dei- nieuwe of verhoogde belastingen die aan den dienst van 1917 ten goede komt, niet hooger ramen dan 15.400.000 (in de plaats van de ƒ17.387.000 in de milhoenennota ge noemd.) Wat nu betreft het tekort, dat afge zien van de nieuwe middelen geraamd werd (ad ƒ21.484.000), dit is door de verhoogingen van den gewonen dienst in de verschillende nota's van wijziging der aanhangige wetsontwerpen tot vaststelling van de staatsbegrooting, wanneer tevens rekening wordt gehou den met de daarmede samenhangende ■hoogere inkomsten, toegenomen met rond 730.000. Wat de raming der middelen betreft, de minister ziet in hetgeen sedert Aug. jl. bekend geworden is omtrent den loop der middelen in 1916 geen reden om in die raming belangrijke wijziging te brengen. Slechts vindt hij vrijheid de opbrengst der inkomstenbelasting, nu omtrent liet eerste belastingjaar volle dige cijfers bekend zijn, een millioen hooger te ramen dan in den middelen- staat geschiedde. Wel is waar gaven ook verschillende andere middelen in 1916 gunstiger cijfers te zien, doch dit hangt hoogstwaarschijnlijk met tijde lijke omstandigheden samen en de mi nister meent, dat er alle reden zal zijn of zich gelukkig te prijzen, wanneer van die tijdelijke omstandigheden in 1917 een zoodanige overschrijding van de raming dier middelen liet gevolg zal zijn, dat de eerlang te behandelen duur- tebijslagen, welke op 5.6 millioen wor den geraamd, daardoor gedekt worden. Er mag ook niet worden voorbijgezien, dat in de raming der middelen sommi ge posten, in liet bijzonder de loodsgel den, eenige milüoenen hooger zijn ge steld dan zij bij voortduren van de risi co zullen opbrengen. Het bovenstaande samenvattende, meent de minister van tinaciën dat de heffing van tien opcenten op de vermo gens-en inkomstenbelastingen over het belastingjaar 1917-1918 inet bepaling, dat de geheele opbrengst dier opcenten aan het jaar 1917 zal ten goede komen, wel het minimum is, waartoe kan wor den besloten, indien men er prijs op stelt, dat er een behoorlijke kans zij, dat niet ook de gewone dienst van het jaar 1917 wederom gelijk zijn drie voor gangers met een belangrijk tekort zal sluiten. Dat er in het gunstigste ge val nog maar van een sluitenden dienst zal kunnen worden gesproken naar het sedert 1907 gevolgde systeem van op stelling van den gewonen dienst en dus zonder rekening te houden met de door den minister dn de memorie van toe lichting van liet wetsontwerp tot her vorming der staatsbegrooting geleverde beschouwing ten bewijze dat die opstel ling veel te optimistisch is, wordt door vroeg ontnomen. Zij vluchtte met een burgerlijk man en stierf jong in diepe ellende. Stellig een zeer zeldzaam noodlot, dat op deze familie rust. Heeft dat uw besluit bepaald Neen, mijn vriend het was de schrikkelijke prijs. Daarbij voelde ik ook medelijden. Hoezeer ik hare ver- oordeelen vloeken moest, wilde ik het toch niet zijn, die de oude, zwaarbe proefde vrouw den Iaatsten slag toe bracht. Mijn lief kind, zei de dokter na lang zwijgen, ondanks alles, wat u mij vertelde, blijft mij slechts zooveel te zeggen over de zelfverloochening nog verder gedreven, ware niet alleen on rechtvaardig, maar gruwzaam, ja, on natuurlijk. Ik wilde niet sprekèn van wat tot heden was. leder edel mensch draagt zijn rechtsbewustzijn in zich en ae maat richt zich naar de grootheid, die in hem is. ik spreek over van nu af verder. U hebt de moeder den zoon be houden. Ik geef ti mijn woord, dat zijn herstelling een wonder is te noemen, en dat dit wonder door uwe nabijheid is bewerkt Maar, indien ook dit weg valt, is het eene gruwzaamheid, den jongen man in dezen martelenden toe stand te laten blijven. Zoo lang zich niet voor hem vervult, wat hij met den moed van vertrouwen verwacht, van uur tot uur, van dag tot dag verwacht, zal hij niet gezond worden." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1