DINSDAG 33 JANUARI So. 19 55e Jaargang 1917 Uitgavefirma F. VAH HE VELOE lf„ Kleine M 58, Viissmpen. Telefoon Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen SEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS; Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 Jij ct. per regel Deabonné's, in 't bezit eener QAA gulden bij levens-f9 r* gulden bij dood ft gulden bij verlies .f ^f| gulden bij verlies 4 ft gulden bij verlies r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /I J III lange ongeschikt- »*|l I door <||j| van een hand, Ink IJ van B I i 1 B van een T van e!ken kerd 'tegen ongelukken voorfaj' heid tot werken H U? een ongeluk voet of oog At/V een duim AUv wijsvinger uv anderen vinger Oeze uitkeeringén werden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Roll. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter alvemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, krachtens art. 8, le lid der Distributiewet 1916 is goed gevonden vist te stellen de volgende distributieregeling van meel en bloem Artikel 1. Verkoop zoowel als afleve ring van meel en bloem is vanaf heden venboden. Artikel 2. Van het verbod, gesteld in art. 1, is uitgezonderd de verkoop en dc aflevering van meel en bloem aan hen, die meel en bloem voor de uitoefe ning van hun bedrijf behoeven. Artikel 3. Deze regeling houdt op van kracht te zijn zij de inwerkingtreding van de distributieregeling van brood, bloem en meel en rogge dd. 27 Decem ber 1916, no. 109441, afd. Handel. Vlissingen, 23 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Begrafenis Mr. Goeman Borgesius. Als aanvulling op hetgeen wij gister onder „Laatste Berichten" hebben ge meld, deelen wij nog hef volgende mede Minister Cort van der Linden her dacht den ontslapene als staatsman, die er naar gestreefd heeft in de liberale staatkunde 't besef te doen doordrin gen, dat de staat de enonomisch zwak ken, de minder bedeelden door de wet geving behoort te steunen, en roemde hem als rnensch, die geloofde in idealen ep als echte geloovige die idealen meer nabij zag dan meer nuchtere menschen. De Minister roemde het groote plichts besef van den ontslapene en diens fijn gevoeligheid voor vriendelijkheid, die geen plaats kende voor rancune. De heer De Meester sprekende na mens de vrijzinnige Kamerleden, her dacht Borgesius als journalist en later als Kamerlid zooveel voor de liberale beginselen heeft gedaan, op sociaal ge bied de baanbreker was, die de libe ralen wist te doordringen, dat zij het koude laissez faire laissez aller moesten verlaten voor het streven om de econo misch zwakken te helpen. Hij herin nerde er ten slotte no,g aan hoe, dank zij die wetgeving, die Borgesius tot stand bracht, het k'abinet-PiersonBorgesius den eerenaam verwierf van kabinet van sociale rechtvaardigheid. Na den overledene geschetst te heb ben ais krachtig, onpartijdig Kamer president, besloot de heer De Meester met een woord van troost tot de beide aan het graf staande zonen. Dr. W. P. Ruvsch als voorzitter v. d. Raad van commissarissen van de „Eer ste Nederlandsche", bracht dankbare hulde aan den overledene, die door tact en beleid de Maatschappij tot grooten 36) —o— (Mitt rerhoflen.) Hij nam hel verband van arm en borst af. onderzocht den toestand van de wonden en legde daarna een nieuw ver band aan. U moet uw leven als een ge nadegeschenk des hemels beschouwen en het voorzichtig behandelen. En toch moet ik u eene vraag doen, dokter. De oude heer zag hem aan Waar kreeg ik het eerste verband, hier of op het slagveld Hier, ik was het zelf, die het legde. Ik droeg iets op dc borst, een aan denken, dat dat ik ten zeerste mis. Was het een haarlok Het was een lok, antwoordde dc jonge man in diepe ontroering Dat bosje haren heeft u gered, zei de dokter na eene pauze. U lag een lieelen nacht onder den blooten hemel en zou verbloed zijn, als hei daar den bloedstroom niet had gestild Het was echter ook van uw hart haast niet te verwijderen, zoo'n vaste massa vormde het niet uw bloed. De zieke keek naar den grond. Wat greep hem zoo diep aan bij deze woor den Dacht hij er aan, dat liet met de herinnering, aan haar, wier aandenken hem redde, ook niet anders gisteld was, dat die niet uit het hart te scheuren bloei heeft gebracht. Ook herdacht hij namens den Centralen Gezondheidsraad wat Borgesius als minister van bin- neniandsche zaken voor de volksge zondheid heeft gedaan en schetste wat die op sociaal-hygiënisch gebied tot stand heeft gebracht. Mr. Snijder van Wissen.kerke, na mens den „Volksbond tegen drankmis bruik" sprekende, memoreerde hetgeen de overledene voor die vereeniging waarvan hij sinds 1875 lid was en in 1876 lid van het hoofdbestuur werd, tot stand bracht. Prof. Kraus sprak als president-com missaris van „Het Vaderland" mede na mens directie en hoofdredactie. De heer Boersma sprak namens de Liberale Centrale Kiesvereeniging te Emmer: een woord van hartelijker dank voor de wijze waarop Borgesius als af gevaardigde voor liet district Eminen zijn plicht heeft gedaan. Dr. Plantenga voerde 't woord na mens den Bond „Vrede door Recht", en herdacht in den overledene den paci fist, die ook in de vredesbeweging van ons land een groote rol heeft gespeeld. De heer Zelvelder bracht namens „Volksonderwijs" eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den man, die ver klaard had, dat volksonderwijs zijn volle liefde had. In den breede schetste deze spreker wat de overledene voor het volksonderwijs heeft gedaan, o.a. door de leerplichtwet, die gebleken is een zegen te zijn voor het volk. De heer Hugenholtz voerde namens de soc.-dem. Kamerfractie het woord om den overledene te eeren als onpar tijdig voorzitter van de Kamer en her dacht wat hij op sociaal gebied en voor de arbeidersklasse tot stand bracht. De heer Smeenge sprak als,mede-af gevaardigde voor Drente en als eere voorzitter van „Ambachtsonderwijs in Drente", en bracht dank voor alles wat Borgesius voor het ambachtsonderwijs in Drente deed. De heer Roodhuijzen sprak ais vriend een kort woord. Een zoon van den overledene bracht dank aan de Kon. familie voor hare be langstelling ook tijdens de ziekte van zijn vader en verder den minister Cort van der Linden en verdere aanwezigen, terwijl hij ten slotte een diepgevoeld woord van dank bracht tot zijn ontsla pen ouders, voor alles wat zij voor hun kinderen hadden gedaan. Aangehouden mail. Van officieuse zijde wordt medege deeld Het stoomschip „Prins Hendrik" van de Maatschappij „Zeeland," op 19 dezer van Vlissingen naar Engeland vertrok ken, heeft te Zeebrugge, op last van de Duitsche militaire autoriteiten, de geheele mail met uitzondering van die voor krijgsgevangenen moeten lossen. Die mail bestond uit de brief-en pak- ketpost, welke na de verzending in aan sluiting op het 17 dezer van Vlissingen naar Engeland vertrokken stoomschip was, dat zij was vergroeid md heel zijn leven Hebt u dien lok, dokter vroeg hij na lang zwijgen. Ik heb hem niet, maar zal navra gen. Misschien heeft een der doctoren, die er bij waren, hem bewaard. Toen hij des avonds met z.ister Clia- ritas samen was, deelde hij haar 't ver langen van den jongen man mee. Het zou mij spijten, wanneer de lok verloren geraakt was, voegde hij er aan toe, de arme man hecht eene waarde aan dat bosje gele haren, alsof er zijn leven aan hing. Ik heb den lok bewaard, ant woordde het meisje, en deed vruchte loos moeite, onbevangen te schijnen. Ik dacht, de... de gewonde kon hen; mis schien terugverlangen, indien hij in le ven bleef. U is zorgzaam als altoos en op al les en nog wat bedacht. De 'oon klonk goedig als gewoonlijk, maar eene lichte vroolijke plagerij viel er niet in te ont kennen. Zij ijlde weg, minder uit verlangen om het gevraagde te halen, dan om uit zijne spottende nabijheid te komen. U hebt mij lang laten wachten, zei de oude heer, toen zij met den lok te rugkwam. Ik kon den haarlok niet terstond vinden. Hei gezicht er van vergoedt alles. Wat een pracht Hij hield ze tegen het licht. Hoe lang, hoe zacht en van wat wonderbare kleur Nu kan ik het den armen drommel niet kwalijk nemen, dat der Maatschappij Zeeland in Nederland is ter post bezorgd. Prinses Juliana op schaatsen. Prinses Juliana had gisteren reeds de schaatsen ondergebonden. Na de lesuren in het Huis ten Bosch, begaf zij zich te gen half twaalf, vergezeld door freule Van de Poll en hare gouvernante naar de Ijsbaan, waar zij zich een half uurtje op het ijs vermaakte en dat het haar goed beviel, bleek, toen zij gistermiddag weer met haar Koninklijke Moeder mee naar de Ijsbaan ging. Ook Hare Majes teit, begeleid door enkele dames en heeren van het gevolg, heeft toen een uurtje te midden der overige leden van de Baan gereden. Ooriogswinstbelasting. Naar aanleiding van eene mededee- ling, voorkomende in het verslag van eene onlangs te Amsterdam gehouden lezing over de Oorlogswinstbelasting, dat elke f130 Oorlogswinst mag 4vor- den verminderd met f30 voor verschul digde Oorlogswinstbelasting, verzoekt men er op te wijzen, dat die opvatting onjuist is. Bij de berekening van het belastbaar bedrag is aftrek voor te betalen of be taalde ooriogswinstbelasting niet toe gelaten. Verlof bij stremming van de ge meenschap te water. De minister van oorlog heeft be paald Zoodra tengevolge van het invallen van de vorst de scheepvaart door ijs gestremd wordt, moeten de aan de dienstplichtigen, behoorende tot de groepen 3c en 3e van de gewijzigde Legerorder 1916 B 131 verleende bij zondere verloven tot het uitoefenen van de binnenschipperij duöi compagnies- (esk.-batlerij-fort-detachements-) com mandanten worden geschorst. Gedurende dat tijdvak kan door deze militiechefs, met inachtneming van de grens voor toelaatbare afwezigheid voor bijzondere verloven (20 pet.) aan hen, die in gewone tijden transportmiddelen te land leiden of bedienen een bijzon der verlof worden toegestaan, wanneer deze dienstplichtigen tijdens dat ver lof in hun maatschappelijken werkkring noodig zijn. Voorts zal bij voldoende sterkte van het ijs en dan bij voorkeur zoo spoe dig mogelijk door genoemde militaire chefs met inachtneming van bedoelde grens van toelaatbare afwezigheid een kort verblijf kunnen worden verleend aan rietsnijders (landbouwers), teneinde gelegenheid te hebben de dikwijls groote hoeveelheid riet in poelen en plassen te kunnen oogsten. Bevordering van den verbouw van voedingsgewassen. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat het voornemen bestaat aan de maat regelen, genomen ingevolge artikel 7 hij ze niet wilde missen. Maar weet u, vervolgde hij, en zijne grijze oogen fonkelden met de bekende uitdrukking achter de brilleglazen, dat haar gelijkt op het uwe als de eene droppel water op den andere Merk waardig, heel merkwaardig Toen lachte hij stil voor zich heen, zooals zijne gewoonte was, als hij innerlijk diep iets gevoelde, streelde haar de wangen en verwijderde zich. HOOFDSTUK XX. Den volgenden dag gaf de arts den patiënt het verlorene en deze dankte Item in zoo diepbewogen woorden, als of hij hem het dierbaarste teruggegeven had. Eenige dagen werkte het terugge vondene kalmeerend op hem, ja, men zag, hoe hij zienderoogen in beterschap toenam. Maar dat duurde niet lang. De oude onrust trad weer op, die toenam tot koortsachtige opwinding. Er kwelde hem iets. Hij scheen iets te verwachten, iets, dat gebeuren moest. Zoo dikwijls de deur openging, hief hij het hoofd op met de uitdrukking van verwachting, waarop dan diepe teleurstelling volgde. Dikwijls vroeg hij zijne verpleegster naar de andere zuster, die vroeger met haar in de verpleging afwisselde en die nu, sedert hij begon te herstellen, de cel niet weder betreden had. Zuster Martha zei, dat er eenige zwaarzieken in het klooster waren, en daar zuster Charitas het hoogste vertrouwen genoot, lag bij dergelijke gevallen de verpleging heele- maal in hare handen ook ging zij dik wijls naar de nabijgelegen pachthoeven der distributiewet 1916, met betrekking tot de beperking van den verbouw van gewassen, die voor de volksvoeding geen of weinig waarde hebben, verdere uitbreiding te geven. Bepaalden deze maatregelen, zich tot nu toe tot de gewassenvlas, suiker bieten, geel en bruin mosterdzaad, kar- wijzaad, kanariezaad, blauw maanzaad, spinaziezaad, zaaiuien, thans zijn maat regelen in voorbereiding om ook deD verbouw van cichorei, peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snijboonen, sper- cieboonen, radijszaad, Westerwoldsch Raygraszaad, sluitkool- en bloemkool- zaad, koolzaad- en knollenzaad te be perken. Den land- en tuinbouwers wordt in overweging gegeven bij het opmaken van hun bouwplan voor 1917 hiermede ernstig rekening te houden. Tevens kan worden opgemerkt, dat in gevallen, waar het niet doenlijk is met behulp van de Distributiewet den verbouw van speciale gewassen te be perken, waarvan de verbouw voor de volksvoeding van g en belang is of waarvan belangrijk meer geteeld wordt dan er in 't land zelf noodig is, de uit voer zoodanig geregeld zal worden, dat de teelt van deze z.g. exportgewassen niet winstgevender zij dan die van de voedingsgewassen. De vluchtoorden. De minister van binnenlandsche za ken heelt bij de Eerste Kamer een nota ingediend betreffende de uitgaven voor de verschillende vluchtoorden. Wij ontleenen daaraan het volgende De bedrijfsuitgaven, berekend voor Nunspeet over September 1914 tot en met October 1916, beliepen J0.46'/2 per persoon en per dag voor Ede, bere kend van December 1914 tot en met October 1916, f 0.57/2 per persoon err per dag. De oprichtingskosten (bouw- en re paratiekosten) bedroegen voor Nun speet ƒ517.388.98, Ede ƒ747.917.67, waarbij in aanmerking is te nemen, dat Nunspeet aanvankelijk voor 13.000 vluchtelingen, Ede voor slechts 9000 bestemd was. De uitgaven voor het Nederlandsch personeel bedroegen in Nunspeet, van September 1914 tot en met October 1916 per maand plm. ƒ4482 in Ede pint. ƒ6419 per maand. De zomertijd. Nu binnenkort het vraagstuk van den zomertijd weer aan de orde komt, be toogt prof. A. A. Nijland in het „Utr. Dagbl." de wenschelijkheid om niet op 1 Mei, maar reeds op 1 April dien zo mertijd in te voeren. Hij begrijpt niet, waarom men daarmede niet reeds op 1 April kan beginner., omdat toch het zomerhalfjaar eigenlijk al op 30 Maart (dag- en nacht-evening) aanvangt. Voor dien zomertijd beveelt hij aan den Midden-Europeeschen tijd (dus niet een uur later dag, maar 40 minuten) en dan zou hij op 1 October willen zien en landhuizen, waar eveneens veel ge wonden waren onder dak gebracht. Op zekeren dag vroeg hij den chef- arts, wie den haarlok bewaard had. Eene der zusters, gaf deze ten ant woord De chef-arts verkeerde eenigszins in verlegenheid. Hij wist, dat het meisje niet herkend wilde worden. Hij kende de reden voor deze handelwijze niet, maar haar karakter kende hij genoeg, om dit verlangen te eeren, zonder de reden te kennen. Schenk mij nog een paar minuten vroeg de jonge man en richtte zijne donkere oogen vorschend op het gelaat van den arts. Is het mogelijk, dat wij in eene ziekte, waarin al onze zinnen van dichten nevel omhuld zijn, voor één ding een vaag bewustzijn hebben en dit punt vasthouden onder al de verwar ring en den schrik, die onze zieke her sens te voorschijn brengen, ja, hem als eerste gedachte overdragen in het nieuw ontwaakte bewustzijn - Als het eene gedachte was, die vóór de ziekte 't heele zieleleven be- heersebt heeft, dan behoort zoo'n ver schijnsel niet tot de onmogelijkheden, antwoordde de dokter, bij wien thans de belangstelling geprikkeld weid. - Dan heb ik niet gedroomd, riep de jonge man op vast overtuigden toon. Waarvan spreekt u vroeg de oude heer. U moet het weten, dokter, zei de vreemde na eene poos, want eenmaal moet het toch licht voor mij worden, als ik zal leven Ik volg reeds sedert vier ingevoerd den West-Europeeschen of Oreenwichtijd. Men zou dan hebben van 1 April tot 1 October den Midden Europeeschen en van 1 April den West- Europeeschen tijd, beide telkens voor een half jaar. Prof. Nijland licht dit voorstel als volg toe „De oude zomertijd gaf gedurende vijf maanden een kunstlichtbesparing van een uur, d. i. dus gemiddeld per maand 25 minuten. De voorgestelde regeling geeft in de zes zomermaanden 19,5 minuten verlies, en dus gemiddeld per maand 10,5 min. wins't. De licht- besparing is dus belangrijk veel minder dan in het vroegere systeem van den zomertijd. Daartegenover dient te wor den opgemerkt: 1. dat met 't verschil van 19.5 m. tus- schen den ouden en den nieuwen zo mertijd de bezwaren der boeren en veehouders voor een groot deel zullen worden weggenomen 2. dat in de drie donkere winter maanden November, December en Janu ari het lichtverlies practisch nihil is, hetgeen het jaargemiddelde van de winst van 10,5 m. op meer dan 15 m. brengt. In deze maanden toch gaat de zon gemiddeld te 7 u. 52 m. op, zoodat dan 's morgens zooveel werk met kunstlicht verricht moet worden, dat men door het achteruitzetten van de klok weer wint, wat 's avonds aan daglicht verloren gaat 3. dat Nederland uit zijn isolement wordt bevrijd en zich, zonder de voor deden van den zomertijd geheel op te offeren, bij het wereldstelsel aansluit." Centraal Broodkantoor. De Centrale Broodcommissie wordt met 1 Febr. ontbonden. Het Centraal Broodkantoor wordt ge vormd dooréén afgevaardigde uit eik der Prov. Broodcommissies ter vervan ging voor zoover noodig van deze afgevaardigden zal elke Prov. Brood commissie een ander harer leden als plaatsvervangend lid aanwijzen, nl. de voorzitters van de Vereeniging van Meelfabrikanten, den Alg. Nederl. Molenaarsbondden Ned. Bond van Graan- en Meelhandelarende Coöp. Handelsvereniging voor Molenaars te Rotterdam de Ned. Ver. voor Hande laren in buitenlandsch meelden Bond van Ned. Meel importeursde Ned. Ver. van Meelagentende Ver. van Biscuitfabrikanten in Nederland de Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkers bedrijf den Ned. Brood-, Koek- en Ban- ketbakkersbondde Ver. van banket bakkers de Coöp. Groothandelsvereeni- ging „de Handelskamer," te Rotterdam; welke corporaties ter vervanging voor zoover noodig van haar voorzitter een harer bestuursleden als plaatsvervangend lid zullen aanwijzen. De kosten van het Centraal Brood kantoor worden voldaan uit een heffing van f 1.40 voor elke 100 K.G. tarwe bloem, en voor elke 100 K.G. van rogge afkomstige grondstof ten gebruikte voor jaren het spoor van een meisje zon der het te vinden. Dit doel deed mij den dienst van mijn keizer verlaten... ik ben Oostenrijksch officier en wilde aan den oorlog deelnemen, want ik dacht, waar zelfopoffering en offerwillige toewij ding' te vinden zijn, daar., daar moet ook zij zijn en zoo zou mij dan mis schien een gunstig lot inet haar samen brengen... En ziet u, dokter, vervolgde de jonge man, terwijl zijne bleeke wan gen rood werden, van diepe, innerlijke ontroering, terstond in de eerste dagen, toen ik zonder bewustzijn hier lag, had ik het duister gevoel van hare nabij heid. Al lag het als nev&l om mijne ziel, ai stroomde het mij als gloeiend vuur door de aderen, ai beangstigden mij schrikgestalten, steeds zag ik hare trek ken, dikwijls vaag en onduidelijk, soms ook helderder en klaar, maar altoos was het haar gelaat. En eens, toen het op het allerergste was, toen levend vuur ■mij verteerde en de afschuwelijkste angstvoorstellingen mij bedreigden, toen voelde ik heel duidelijk de licht straal van haar oog, en hoorde ik in mijn binnenste duidelijk haar fluisteren: „Wees rustig, ik ben bij je". En ik werd rustig. Het was mij, alsof plotseling eene lieve, sterke hand mij uit ai deze verschrikkingen ophief, mijn wild ra zend bloed werd kalmer, een moe, ver kwikkend iets legde zich op mijne zin nen, toen verdween alle bewustzijn. (Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1