150 VRIJDAG IQ JANUARI No. sö 55e Jaargang 1917 j)itpifirma F. VAN DE VELDE lr„ Kleine Markt 58, Viissingen. Teleioon Interc. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent De abonné's, in't bezit eener O flflfl gulden bij levens- f7 CH Sulden bi' dood 9 fl fl gu,den b'j polis, zijn GRATIS verze- /IIIIII lange ongeschikt- »|l I door <1111 van een kerd tegen ongelukken voorLiU U U heid tot werken t XJ\J een ongeluk UUU voet of Dez« ultkeeringën worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 ct. per regel gulden bij verlies 4 f| gulden bij verlies 4^ gulden bij verlies van 11111 van een M van eiken een duim 1UU wijsvinger U%3 anderen vinger De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" të Schiedam verlies hand, oog trein, boot of tram. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Ten tweede male de successiewet in de Eerste Kamer. Men herinnert zich de lijdensgeschiedenis met de daaraan verbonden gevolgen. De oppositie zweeg vrijwel geheel en verwierp de I eerste wet. Op dat „la mort sans I phrase" vatte de heer de Vos van Steenwijk thans vlam. Bij de schrifte- 5 lijke voorbereiding waren z.i. de zaken goed afgedaan en het was Jus niet I noodig in het openbaar breedsprakig I de discussie over te doen. De stemming in het land tegen de Eerste Kamer 0111- I staan, lief hem Siberisch koud, naar hij I zeide, omdat z.i. de Kamer vrij moet I zijn een wet te verwerpen, die zij in strijd met 's lands belang acht. Een oud verhaaltje dus waarmede iedere verwerping is goed te pralen. Intusschen behandelde deze afge vaardigde één punt uit het wetsont werp. nl. het schenkingsrecht. Zijn standpunt is dit wie zijn geld op laak bare wijze opmaakt, blijft vrij van den fiscus, wie het aan goede doeleinden besteedt, moet een deel afstaan. Boven dien helpt de wet niet genoeg om ont duikingen tegen te gaan en heeft ze dus een verkeerd effect. Tegenover het luttele voordeel aan de schatkist staat het moreele nadeel. Hij stemt op dien grond tegen het ontwerp. Op precies dezelfde gronden verklaarden de heeren Smits en Franssen zich ertegen. in tegenstelling daarmede verklaarde de heer Colijn (a.-r.zich tamelijk te vreden met de aangebrachte wijzigin gen. Twee punten waren verbeterd, te weten nl. het recht op het verkrijgen van de kleine levensverzekeringen en op dë~ schenkingen. Vooral liet eerste achtte hij een aanmerkelijke verbete ring. Helaas was z.i. het schenkingsrecht zóó blijven bestaan dat de losbandig heid vrijelijk kan blijven beschikken over haar geld, terwijl de goede, gulie man, die zijn geld aan goede en nuttige inrichtingen geeft, met den fiscus in aanraking komt. Nu van de drie bezwaren de Minis ter er aan twee is tegemoet gekomen, vond de heer Colijn, gezien de buiten gewone omstandigheden waaronder wij leven, geen vrijheid meer om zijn stem aan de wet te onthouden. Hij kon dit ook zeggen uit naam van de meeste zijner naaste geestverwanten. De man die de vorige maal het spit afbeet, de heer Van Lanschot, volstond ditmaal met de verklaring, dat slechts op enkele punten aan zijn bezwaren was tegemoet gekomen en dat hij dus geen vrijheid vond om zijn stem aan het ontwerp te geven. De katholieke fractie bleek verdeeld, want terwijl de heer Verheijen weer te gen was, was de-heer v. d. Maesen de Sonbref weer vóór het. ontwerp en de heer v. d. Does de Wiliebois dat laatste voorbeeld volgde. Minister van Gijn zette uiteen waar om hij verDlicht was de portefeuille kwestie te stellen. De man die verplicht 33) —0— (MruK TerDoden.) Hij zal zoo insluimeren, voor al toos, zacht en ongemerkt. Vol innige deelneming zag zij in zijn verstijfd ge laat. Hoe jong was hij en hoe edel de vorm van zijn gelaat, zelfs in deze roer loosheid. Welke warme familiebanden zouden met zijn dood worden afgesne den Wiens eeni-ge, laatste hoop was hij Lang stond zij voor hem, in naden ken verzonken, en of het smartelijk trekken om hare mondhoeken en de droeve schaduwen op haar voorhoofd haar eigen herinneringen of den ster venden kranke golden, wie kon het weten Zacht streek zij hem over het bleeke voorhoofd en ging terzijde zitten, op geringen afstand van hem. De klok stond op twee uur. Door de hooge spitsboogvensters blikte groot en zwijgend de nacht. Ook in de zaal was het langzamer hand stil geworden, slechts nu en dan onderbrak een zacht gekreun de matte, schemerende stilte. De milde, erbar mende slaap had zich over de arme is de financiën in orde te houden, moet ook in de gelegenheid zijn zijn denk beelden te verwezenlijken. In verband •met de tijdsomstandigheden heeft hij zich inschikkelijk getoond. Morgen zet de Minister zijn rede voort'. TWEEDE KAMER. Juist bij den afloop van de vergade ring der Eerste Kamer bereikte het be richt ons dat de Voorzitter der Tweede, mr. Goeman Borgesius, ontslapen was. 's Avonds was het vergadering dei- Tweede Kamer. Nadat de Griffier het bericht van overlijden had voorgelezen, stelde de voorzitter, de heer Schaper, voor de vergadering ten teeken van rouw te schorsen en te verdagen tot Vrijdag half twaalf. Deze stille hulde aan den ontslapene zij alleszins verdiend. Er mag inderdaad rouw zijn in het land en in de volksvertegenwoordiging. Met Borgesius gaat een belangrijke fi guur uit het politieke leven heen. Vriend en tegenstander zal erkennen dat hij voor de politiek een man van groote beteekenis is geweest. Als jour nalist, als Kamerlid, als Minister, als Kamerpresident heeft hij de ontwikke ling van het sociale leven geleid en tal van daden zullen zijn naam vereeuwi gen. Hij is een strijder geweest, onver moeid, onversaagd en geducht voor wie hem tegenover zich vond. Op deze plaats waar zijn naam dui zend maal genoemd is brengen wij een woord van weemoedige hulde aan den staatsman, die Nederland met zijn volle kracht en met vele talenten heeft ge diend. Hij, die geen strijd meed waar deze hem tot zijn ideaal kon voeren, hij ruste thans in vrede Mr. GOEMAN BORGESIUS. f Hoewel natuurlijk de toestand van mr. Goeman Borgesius steeds zeer zor gelijk was gebleven en de vermelding in de verschillende berichten omtrent zijn ziekte dat de toestand dezelfde bleef dan ook beteekende dat de zorge lijke omstandigheden voortduurden, liet toch gister in den voormiddag niets voorzien,' dat in het late middaguur de toestand zoodanig zou veranderen, dat nog gisteren het einde kon worden ver wacht. Men kan zeggen, dat tot ongeveer een uur voor zijn verscheiden mr. Goe man Borgesius bij zijn volle bewustzijn was gebleven. Hij was dan ook ten vol le op de hoogte van de ziekte en de ver- ergering van den toestand zijner echt- genoote, die hem Dinsdag in den dood is voorgegaan. Mr. Goeman Borgesius is dus ook niet gestorven onkundig van het overlij den zijner vrouw, dat hem Woensdag op zijn eigen verlangen om zelfs het ergste te weten, omzichtig is medege deeld. Tegen half twee gistermiddag zag men dat er weinig hoop meer overbleef 0111 den heer Borgesius in het leven te behouden. Langzaam vlood het bewust- lijders ontfermd. Het diepe geluidlooze zwijgen werkte ook op de uitgeputte zuster, hare oogen sloten zich en het bewustzijn van de omgeving verdoofde. Hoe lang zij geslapen had, wist zij niet, zij ontwaakte door de aanraking van eene hand. Met een schok sprong zij op. Door de ramen scheen het grijze, vale morgenlicht. De chef-arts stond voor haar. O, wat was ik nalatig, riep zij ver schrikt uit. - Dat is 11 nooit. U hebt te veel nachten reeds gewaakt en is overver moeid. Toen ik voor een uur hier was en u slapende vond, zond ik twee zus ters hierheen, ik had u ook nu niet ge wekt, maar men heeft een doodelijk gewonde hier gebracht, en ik heb uwe hulp noodig. Boeren vonden hem in eene sloot terzijde van den weg naast zijn dood paard liggen hij is bijna doodgebloed, maar wij willen toch zien, of hij nog te redden .is. Hij ging vooraan en de zuster volgde. In een der zijzalen stonden eenige dokters rondom een lage tafel, waarop een bewusteloos man lag. Ademt hij nog vroeg de grijze chef snel nadertredend. Nauwelijks merkbaar, was het antwoord. Zoo lang hij ademt is er hoop. Hij verzocht zijne geleidster, het hoofd zijn en te ongeveer drie uur waren de levensgeesten geweken. De deelneming met de familie Bor gesius, die enkele dagen na elkander zoo zwaar werd getroffen, is algemeen in de residentie. Het stoffelijk overschot van den voorzitter zal a.s. Maandag op de be graafplaats Oud-Eik en Duinen worden ter aarde besteld. De begrafenisstoet zal ten 1 uur van liet sterfhuis aan den Bezuidenhout vertrekken. De begrafenis van mevrouw Bor gesius blijft bepaald op a.s. Zaterdag middag. Mr. Hendrik Goeman Borgesius werd den Hen Januari 1847 te Schildwolde (gemeente Slochteren, prov. Gronin gen) geboren. Hij studeerde aan de Hoogeschooi te Groningen, waar hij in November 1868 in de rechten promo veerde. Daarna begon hij zijn loopbaan als leeraar bij het middelbaar onder wijs, eerst aan de H. B. S. te Sneek, daarna aan die te Arnhem. Vervolgens werd hij van 1871 tot October 1877 hoofdredacteur van „Het Vaderland". Toen werd hij voor het district Winschoten tot lid der Tweede Kamer gekozen. Van 1890-1905 had hij zitting voor Zutphen. in 1893 werd hij voorzitter van de Liberale Kamerclub en later van de Kaïnerelub der vooruit strevende liberalen. I11 Juli 1897 werd hij benoemd tot Minister van Binnenlandsche Zaken en zich bereid verklarende dit ambt met het Kamerlidschap te vereenigen, werd hij door zijn district herkozen. In 1901 trad li ij, tengevolge d(r verkiezingen, als Minister af. Zijn naam als minister is verbonden aan de Leerplichtwet, de Gezondheids- en de Woningwet, de mimische her ziening van de Kieswet, waardoor het kiezerskorps aanmerkelijk werd uitge breid, en een groot aantal maatregelen van Bestuur en Koninklijke besluiten van schijnbaar ondergeschikten aard, nochtans van grooten invloed op het dagelijksch leven. Dat in die jaren her vormingen als het Arbeidscontract, het Ouderdoms- en Invaliditeitspensioen bleven rusten, zal men thans niet meer aan Pierson en Borgesius wijten, we tende welk een ontzaglijke massa ar beid de zooeven genoemde maatregelen naast de hervormingen die hun ambt- genooten aandroegen, van de Kamer vergden. Mr. Goeman Borgesius was langen tijd leider der Liberale Unie-groep de hernieuwing van zijn in 1913 geschiede benoeming tot voorzitter der Tweede Kamer toonde hoe hoog hij in achting stond ook bij andere partijen. Hij is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en groot-offi cier van het Legioen van Eer. In Juni 1905 werd hij tot Kamerlid gekozen voor Zutphen en voor Enkhui zen voor het laatstgenoemde district nani hij de benoeming aan. Door H. M. de Koningin belast met de vorming van een kabinet, nam hij die opdracht aan, maar zelf nam hij geen zitting in het ministerie. Bij de verkiezingen in 1909 werd hij van den gewonde te steunen en hem van tijd tot tijd de lippen met wijn te bevochtigen met behulp van de artsen begon hij den man te ontkleeden. Het was een hooggeplaatst officier en, naar het scheen, een der dapperen, want meerdere onderscheidingsteekens sier den zijn borst. De zuster was bij de tafel gekomen, aan het hoofdeinde. Het gelaat van den onbewegelijken jongen man was geheel naar haar toegekeerd, hare blikken vie len er op en hechtten zich toen met een starre uitdrukking van ontzetting aan dat gelaat, daarna trok diepe bleekheid over haar gezicht en zij zou omgezon- ken zijn, als niet een der achter haar staande -artsen haar had gesteund. Mijn kind, wat scheelt u vroeg de chef-arts, bezorgd naar haar toe komend. Is -het misschien een bekende Zij kon niet antwoorden, maar hij zag hoe hare kleurlooze lippen beefden. Ga zitten 0111 wat bij te komen, zei hij op goedmoedigen toon, een der heeren zal uwe plaats innemen. Neen, neen, zei ze, zich met ge weld bedwingend, het was eene kleine duizeling, het is reeds voorbij, ik wil mijn plicht d-oen. Zij schoof -den arm onder het don kere, baardige hoofd, maar die beefde heftig, evenals de hand, die het glas wijn hield. Met groote moeite werd de gewonde door het district Rotterdam 1 naar de Tweede Kamer afgevaardigd en in 1913 voor het district Emmen. In September 1913 werd Mr. Goeman Borgesius benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer. Naar aanleiding van die benoeming nam hij ontslag als di recteur van de Eerste Verzekering Mij. op het Leven en tegen invaliditeit te 's-Gravenhage, welke betrekking hij reeds sedert 1882 bekleedde. Daarna bleef hij gedelegeerd commissaris van die instelling. Reeds sedert jaren was hij eere-voorzitter en lid van het hoofd bestuur van den VoJksbon-d tegen Drankmisbruik. Ook was hij eere-lid van den Nederl. Bond „Vrede door Recht" en honorair lid van het Nederl. Onderwijzersgenootschap. (In een klein gedeelte van onze vorige oplaag hebben wij het overlijden van mr. Goeman Borgesius nog kunnen melden. Hoewel het telegram reeds om 4 uur uit 's Gravenhage was verzonden, kwam het eerst om ruim 6 uur in ons bezit.) Kamerverkiezingen in 1917. De voorzitters van de in de Tweede Kamers der Staten-Generaal vertegen woordigde politieke partijen, hebben in een gisteren gehouden vergadering be sloten den volgenden brief te richten aan den tijdelijken voorzitter van den ministerraad Excellentie De ondergeteekenden, tezamen optre dende als voorzitters der in de Tweede Kamer der Staten-Generaal vertegen woordigde politieke partijen, meenen aan Uwe Excellentie mededeeling te moeten doen van het door hun hoofdbesturen na gezamenlijk overleg genomen besluit om te bevorderen, dat door hun par tijen onderstaande gedragslijn worde gevolgd „Bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke tengevolge van de ontbinding met het oog op de Grondwetsherziening in 1917 zullen moeten plaats vinden, zal door alle partijen worden gepoogd te bewerken, dat de zittende leden geen bestrijding vinden en zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling worden her kozen. „Hierbij wordt echter uitdrukkelijk vooropgesteld, dat gedurende de parle mentaire periode, aanvangende na be doelde verkiezing en eindigende met de ontbinding tengevolge van de eerste verkiezing krachtens evenredig kiesreeht, door alle partijen zal worden bevorderd, dat elke beslissing zal worden verme den over eenig onderwerp, dat tot po- iitieken beginselstrijd zoude leiden. „Naar de ondergeteekenden vertrou wen, zal dit besluit, genomen in 's lands belang en gelet op de tegenwoordige omstandigheden, ook bij de regeering instemming kunnen vinden." Het adres is geteekend door of na mens de voorzitters van de Liberale Unie, de Christelijk-Historische Unie, het Centraal Comité der Antirevolutio naire Partij, den Algemeenen Bond van Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen in Nederland, den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond, de Sociaal-Democratische ontkleed, want het gestolde bloed vormde eene vaste massa met de klee deren daarna werd hij onderzocht. De rechterarm was bijna verbrijzeld en een gapende wonde bev-ond zich eenige centimeters boven het hart. Hoe diep die was, kon men in het eerste oogen- blik niet bepalen, want er lag een voorwerp op, dat het volkomen ver bloeden had verhinderd, door den roo- den levensstroom op te vangen. Bij nader onderzoek zag men, dat het eeii haarlok was, want een klein eindje, niet door het bloed bereikt, toonde eene lichte, goudblonde kleur. En wat kon -het anders zijn dat een lange man in een zoo ernstig uur op liet hart droeg? Het was een geluk, dat de -heeren zoo door liet voorwerp in beslag waren ge nomen, anders zouden ze getroffen zijn geweest door de uitdrukking van diepe ontroering op het gelaat der verpleeg ster. Door voortdurend vochtig maken van de wonde met lauwwarm water kon men eindelijk zonder gevaar den lok verwijderen. Dat bosje haren heeft hem gered, zei de chef-arts, met -eene zekere aan doening den gelen, langen lok bekij kend. Of zij het wel ooit heeft ge droomd, waarvoor hij dienen zou tóen ze in een gelukkig oogenblik hem dien -schonk Een uur later lag de gewonde ver- Arbeiderspartij, den Bond van Vrije Li beralen. Dr. A. Kuyper. Naar aanleiding van in parlementaire kringen loopende geruchten omtrent een verergering in den toestand van dr. A. Kuyper, die, gelijk onlangs gemeld, aan influenza lijdt, werd gisteren bij infor matie ten huize van den zieke, integen deel een zeer geruststellend bericht verkregen. De nacht werd zeer rustig doorgebracht. Verlofs-Officieren. Het legerbestuur heeft bepaald, dat alle dienstplichtigen, die geschikt zijn geoordeeld om te worden opgeleid tot verlofsofficier, ook zij die niet genegen waren, zoo spoedig mogelijk in opleiding moeten worden genomen tot den ser geantsrang. Daarna zal de verdere op leiding geregeld worden. Naar het veldleger. De miliciens der 3de ploeg lichting 1916, en de landstormlichtingen der jaarklasse 1910, sedert October j.l. onder de wapenen, zullen op 26 Januari e.k. van de depots overgaan naar het veld leger. Begrafenis van aangespoelde lijken van militairen. De minister van binnenlandsche za ken heeft de volgende aanschrijving tot de Commissarissen der Koningin gericht De commandant der stelling van Helder heeft den opperbevelhebber van land- en zeemacht gewezen op de wenschelijkheid dat het stoffelijk over schot van een vreemd militair, dat op de Nederlandsche kusten aanspoelt, met mi'itaire eer op het kerkhof wordt ter aarde besteld. Op verzoek van dien opperbevelheb ber, die het oordeel van genoemden vlag-officier onderschrijft, heb ik de eer te verzoeken de betrokken burgemees ters uit te noodigen zich in voorko mende gevallen in verbinding testéllen met de militaire autoriteit ter plaatse, door wier bemiddeling indien daar toe termen aanwezig zijn voor een militaire begrafenis zal worden zorg gedragen. Tamboers en hoornblazers. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat het getal tamboers en hoornblazers bij de korpsen steeds op sterkte moet worden gehouden door opleiding van miliciens of landstormplichtigen. Deze opleiding berust geheel bij de korpscommandanten. Aangezien bij de depóts steeds nieuwe lichtingen in op leiding zijn, heeft zich aldaar ook de behoefte aan tamboers en hoornblazers doen gevoelen en zal aldaar op elke 100 recruten minstens over één tamboer of hoornblazer moeten kunnen worden beschikt. Door een duikboot beschoten. Te Vlaardingen is binnengekomen de motorlogger „Eendracht VII" (VI. 214) van de Visscherij-Maatschappij „Een dracht", directeur de heer H. Korver, bonden op een schoon bed in een der cellen, en had vooreerst zuster Charitas den verpleegstersdienst. Ga onafgebroken door met pogin gen, den levensgeest op te wekken, en iet nauwkeurig op, of de krachten zich 'herstellen, had de chef-arts gezegd, toen hij de cel verliet. En weer had hij er aan toegevoegd, dat men, zoolang de adem bleef, kon hopen. Deze uit spraak gold echter meer haar persoon lijk, hoewel hij het in het algemeen zei hij had haar zelfs zacht over het haar gestreken, alsof hij een of ander ver band vermoedde tusschen haar en den bewusteloozen man, ^n hij gw.g 'heem' met de belofte, nog ip den loop van den dag te komen zien. Gedurende heel den tijd had zij niet opgekeken, alsof zij vreesde daardoor de ontroering van haar hart te verraden. Thans, nu zij alleen was, knielde zij voor het leger neer en legde eeh oogenblik stil haar -gelaat op het be'weginglooze van den man. Toen stond zij op, en hoewel haar gelaat zeer bleek was, en zware droj> pels in hare oog en glinsterden, begon zij met vasten wil haar verplegings dienst, want zij d'acht aan het woord van den arts en hóéveel van elke minuut kon afhangen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1