55 VLISSINGSCHE COURANT ►sen Co. t. DONDERDAG 18 JANUARI No. !£5 55e Jaargang 1917 lEffecfen. E!JH, HVBACEN ian huis. meisje JE ISJE bode iRK II DE HEIDE Jr. Qitgavefirma f. HM OE HEIDE Ir, Kleine fêaikt 58, VSissineen. Telefoon Interc. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen kameroverzicht. FEUILLETON EEN EDEL VKOTJWENLEVEN. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Iciiud-' Kjiicn- fogtsien. fcreditlge pals cen Ion 17. I'd am. vers, f'ju'.r- ITERMAANDEN 1 middags 24 u. |9 uur. bekomen I. VISSER, rmeei. indermeel, I's meel. Indermeel. pel. [ndermeel. Groote Markt. nde NAAIEN Courant." huiselijk werk. dagen. Adres: Boulevard." de 16 jaar. gsche Courant."' ied. ke Priji. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 614 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener ftf| f| f| gulden bij levens- rj f* f| gulden bij dood ft ft gulden bij verlies A r* ft gulden bij verlies .4 ft ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies oolis zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt-ft l| door <1111 van een hand, |ft|| van vaneen /ft van eiken kerd tegen ongelukken voor :£UUU heid tot werken B een ongeluk (JUU voet of oog lUU een duim 1UU wijsvinger UU anderen vinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank'' te Schiedam Vergadering van Woensdag. De bepaling van de huurgrens is stel lig één der belangrijke punten in het ontwerp. Het regeeringsontwerp stelt de grens op viermaal het bedrag, ver- eischt voor liet woningkiezerschap, ter wijl het amendement-de Kanter die grens op acht-maal wil stellen. De heer de Savornin Lohman verdedigde gister de stelling dat, als, het eenmaal eaat tegen onredelijke opdrijving, het niet aangaat den één wel te beschermen, den ander niet. Vandaag stelde de heer Roodenburg zich op het standpunt, dat de noodza kelijkheid voor verhooging van de grens uit niets bleek. Er is nog vol doende nieuwbouw van duurdere wo ningen, zoodat deze slechts kan wor den tegengewerkt als de beperkende bepaling wordt gesteld. Niet verder gaan dan strikt noodzakelijk is, was dus zijn opvatting. Indien men zoo redeneerde de heer Drion loslaat de grondgedachte van het ontwerp, nl. de bescherming van den economisch zwak kere, dan is iedere grens willekeurig en is hei feitelijk beter met het denkbeeld van den heer Lohman mee te gaan, dat althans willekeur uitsluit. Het standpunt van den Minister is dit de nood dringt om in te grijpen in het eigendoms- en beschikkingsrecht. Waar dit noodig is, blijve het beperkt tot het strikt onvermijdelijke. Dat schept geen rechtsongelijkheid maar beperkt de tijdelijke afwijking van het recht tot een minimum. Voor verhoo ging van de grens bestond z.i. geen reden, omdat de noodzakelijkheid daar van niet zóó bleek, dat ze ingrijpen eisclit. Het zonderlinge is dus, dat de heer Drion tegen de uitbreiding is omdat de taak der commissie er zoozeer door in omvang zou toenemen, terwijl de Mi nister beweert dat het aantal gevallen te gering is. Overigens wees de Minis ter er nog op dat bij de duurdere wo ningen de huurder economisch-sterker en in verhouding daarmede de verhuur der de economisch-zwakkere is. Hij ontried het amendement-de Kanter. Bij de replieken verdedigde de heer Ter ■Spill alsnog het denkbeeld-Lohman. Het gaat z.i. niet om den huurder of ver huurder maar om onredelijkheid bij de opdrijving. Krachtigen steun gaf de heer Loeff aan den Minister. Verhoo ging van huur is bij stijging van de waarde der huizen geoorloofd, maar wat daar boven uitgaat is onredelijk. Wanneer de overheid tegen die onrede lijkheid opkomt moet ze niet verder gaan dan strikt noodzakelijk is. Waar de grens ligt, kon hij niet zeggen, maar hij aanvaardde de opvatting van den Minister. Met 41 tegen 16 stemmen werd het amendement verworpen en met 46 te gen 20 stemmen werd het artikel goed gekeurd. De wet is afgehandeld. 32.) —o— (Mint Terhodei.) Gravin Helene had met alle mogelijke wapenen gestreden. Zij had beleedigd en gevleid, gedreigd en gesmeekt, zij had gestreden met den vertwijfelden moed eener moeder, voor wie alles op het spel staat, en toch maakte de over winning haar het eerste oogenblik ver legen. En zoo groot was haar vertrou wen in de hooghartigheid en grootheid van hare tegenstandster dat zij zelf niet vroeg om de herhaling van wat deze gezegd had. - U is een edel meisje Elisabeth, en ik zal dat nimmer vergeten. Zij stak de hand naar haar uit, maar het meisje scheen het niet te bemerken. Hei is beter indien u nog vannacht afreist. Overdag ging dat moeielijk onbemerkt. Ik zal Misko waarschuwen. Met twee uur zal hij aan den kruisweg bij de groote linde stilhouden. Ik breng u zelf naar de aangeduide plaats. Uwe koffers worden u nagezonden als u het adres hier achterlaat. Zwijgend trad Elisabeth aan de tafel en schreef het adres daarna keerde zij zich af, om heen te gaan. Hare gestalte scheen te wankelen, toen zij door de Het lid van den Raad van State. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Raad van State, mr. dr. O. F. M. baron Van Hugenpoth tot Aerdt. Uitvoering van de Distributiewet. De centrale commissie inzake de rich- tige uitvoering van de Distributiewet, in het leven geroepen door de ver schillende arbeidersorganisaties en ar- beiderscoöperates te Arnhem, heeft aan den minister van landbouw een adres gezonden, waarin eenige klachten aan gaande de uitvoering worden geuit. Door den onvoldoenden aanvoer van regeeringspeulvruchten zijn te Arnhem vrijwel geen peulvruchten op bons ver krijgbaar, terwijl de prijzen dier artike len in den vrijen handel zoo exhorbitant hoog zijn, dat zij buiten het bereik van de arbeiders vallen. Tevens wijst bet adres erop, dat het in Arnhem ver kochte vee, bij mislukte smokkelpoging in beslag wordt genomen, steeds weer door smokkelaars wordt opgekocht, en vraagt dit vee zoo te verkoopen, dat het aan de gemeenschap ten goede komt. Een onderscheiding. Ter erkenning zijner verdiensten over den Rooden Kruis arbeid in ons land heeft gisteren Z.K.H. de Prins het kruis van verdienste persoonlijk overhandigd aan den voórzitter der Eerste Kamer, baron van Voorst tot Voorst, in diens kabinet in het Eerste Kamergebouw. De huisvesting van militairen. Minister Bosboom heeft in verband met het rapport der leger-commissie, in zake de huisvesting van militairen be paald, dat ten spoedigste moet worden voorzien in de daarin genoemde minder geschetste toestanden, voor zoover dit mogelijk is met de ter beschikking staande hulpmiddelen. Ten aanzien van de overige noodza kelijke verbeteringen van grooteren om vang, moeten de commandeerende offi cieren voorstellen met begrooting indie nen aan den opperbevelhebber van land en zeemacht vóór 15 Februari e.k. Onze koopvaardijvloot. In de Staatscourant van heden komt een vergelijkende staat voor van de Nederlandsche Koopvaardijvloot. Op 31 December 1916 was de staat als volgt 349 stoomschepen, metende 2,025,422.91, 57 sleepbooten, metende 1,399.75, 15 motorbooten, 26,726,69, 50 schoeners, 17,245.36, 208 tjalken, 35,839.56, 3 kof fen, 791 en alle andere soorten van zeilschepen 43,256.22 M3 netto. In 1916 werden aan hier te lande ge bouwde en van het buitenland inge voerde schepen voor het eerst zeebrie ven verstrekt: 4 schoeners, 1509.72, 4 andere zeischepen, 2713.26, 6 motor schepen, 3254.15 en 53 stoomschepen, 177,730.60 M3 netto. De „Oldambt." Zooals reeds meermalen is gemeld, heeft de opbrenging door Duitsche strijd hamer ging, bij de deur bleef zij een oogenblik staan. Haar gelaat was zeer bleek. Vaarwel mevrouw de gravin, en moge dit uur u nooit berouwen. Maar u is immers de moeder en hij... uwe eenige zoon. De deur ging open en sloot zich weer... en de gravin was alleen, HOOFDSTUK XVIII. Men schreef 1870. De zon was onder gegaan en zwakke, doorzichtige nevel sluiers golfden door de lucht, zij omhul den de zachtrijzende heuvelketens, be dekten het liefelijke dal, dat daartus- schen lag, en omspanden elke aardgol- ving, eiken boom en struik, alsof zij het stille heilige werken van de natuur be schermen wilden tegen de ruwe scha duw van den nacht Hoe rustig het landschap echter scheen, toch speelde zich in dit oogenblik op geringen af stand een geweldige gebeurtenis af, die voor de wereld van groote beteekenis was. Aan de andere zijde van de heu velketen, geen uur verwijderd, woedde de slag, en de vuren, die den horizon rood deden schijnen, het doffe gedon der, dat van tijd tot tijd de lucht deed daveren en mijlen ver in het rond de aarde deed beven en trillen, dat was het rumoer van den strijd voor Sedan. Aan den voet van een heuvel, door een klein, maar licht bosch gedekt, stond een hoog statig gebouw, een krachten van het Nederlandsche stoom schip „Oldambt" plaats gehad onder gevaarlijke omstandigheden. Daar ook de veronderstelling is geuit dat de be schieting waaraan het schip heeft bloot gestaan door luchtstrijdkrachten ge beurde, deelt „de Avondp." uit goede bron mede dat de beschieting van het vaartuig heeft plaats gehad van de Belgische kust uit door de Duitschers, die de „Oldambt" aanvankelijk vooreen vreemd vaartuig met verdachte bedoe lingen hielden. Rantsoeneering. Het Kamerlid Sannes heeft, naar „Het Volk" meldt, tot den minister van landbouw eenige vragen gericht, be treffende de wenschelijkheid en nood zakelijkheid om ook voor eenige andere levensmiddelen dan brood tof rantsoe neering over te gaan. Niet bemoedigend. Door den voorzitter der onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" werd aan den opperbevelhebber in een zeer uit voerig schrijven diens steun en mede werking verzocht tot het verkrijgen van een duurtetoeslag voor de onderofficie ren. Tevens werd eene audiëntie ge vraagd om mondeling de noodzakelijk heid nader te kunnen aantoonen. Ruim een maand later ontving adres sant bericht, dat nadere toelichting on- noodig werd geacht en hij niet kon wor den toegelaten, doch zijn belangen zou den worden behartigd. Ook aan den minister van oorlog ver zocht de adressant, tot eene particuliere audiëntie te worden toegelaten. Van den minister ontving hij echter bericht, dat gedurende de buitengewone omstandigheden geen audiëntie kon wor den verleend en hij zijn belangen schrif telijk kon voorgedrage:- Dit laatste is geschied. Bericht kwam nog niet in, maar wel zijn de onderoffi cieren blijkens de Staatsbegrooting wederom uitgesloten van duurtetoe slag. („Avondp.") Brievengaarders. Voor de brievengaarders en brieven- gaarsters is thans de volgende regeling vastgesteld ingeval van waarneming van hun kantoren bij afwezigheid wegens ziekte en verlof door huisgenooten lo. Ziekte, a. bij verpleging thuis van de brievengaarster of brievengaarder ontvangt de huisgenoot-vervanger geen belooning. Mocht echter in dit geval tengevolge van de vervanging door den huisgenoot hulp in de huishouding noo dig en verleend zijn, dan kan, indien zulks extra-kosten met zich medebracht, voorgesteld worden, den brievengaarder of de brievengaarster voor een vergoe ding in aanmerking te brengen b. bij verpleging buitenshuis ontvangt de huis genoot-vervanger voor waarneming van het hulpkantoor belooning 2o. Verlof. Gedurende het reglemen taire verlof of extra-verlof wordt aan den huisgenoot-vervanger steeds beloo ning gegeven, onafhankelijk of de be trokken beambte in of buiten zijn stand plaats het verlof doorbrengt. ringmuur scheidde liet van de omge ving. De muren waren dik en van ouderdom zwart geworden, lange spits boogvensters, met dicht traliewerk voorzien, waren aan alle zijden. Aan de zijde was een aanbouw als eene kapel met een toren. Dit gebouw was het nonnenklooster te Sint Anna, dat nu in een lazaret was veranderd. In de cellen, waar anders vrome nonnen baden, in de zalen, waar zij voor ge- meenschappélijken arbeid of maaltijden samen kwamen, in de gangen, waar haar zachte, gedempte schreden weer klonken, daar lagen thans gewonde krijgers. Sedert de oorlog in deze streken woedde, had het klooster deze bestem ming gehad. Een deel der nonnen was weggevlucht, de anderen waren geble ven en hadden zich aangeboden als hulp voor de artsen en liefdezusters. De dag van Sedan had het aantal ge wonden aanzienlijk vermeerderd, zoo dat velen in de omliggende dorpen, landhuizen en boerderijen waren onder gebracht. Het was nacht. Buiten waren de lich ten aan den hemel gebluscht, het ge donder in de lucht was opgehouden, ondoordringbaar diepe duisternis lag over veld en wei in de zalen van liet klooster brandde mat, gedempt licht, met nauwelijks hoorbare bewegingen zorgden de artsen en verpleegsters aan de ziekbedden. Onder huisgenooten zijn te verstaan de inwonende kinderen en de echtge- noote van den brievengaarder, c.q. de echtgenoot van de brievengaarster. De woningnood te Amsterdam. Uit den staat, meldende het aantal woningen en het aantal, dat daarvan onbewoond was op het einde van De cember 1916, blijkt, dat in de oude stad van de 48.359 woningen, onbewoond zijn 132, d.i. 0.27 pet. In de nieuwe stad zijn de cijfers 90.166 woningen, waar van 184 onbewoond, d.i. 0.20 pet., voor de geheele stad 138.525 woningen, waarvan 316 onbewoond of 0.27 pet. Het aantal woningen op nieuw ter rein in aanbouw op 1 Januari 1917 oe- draagt 1262. De bevolking van Arnhem. Ook Arnhem is een van de steden in ons land waar de bevolking voort durend vermeerdert. Het afgeloopen jaar nam de bevolking weer met 1528 per sonen toe en op 1 Januari jl. telde de Geldersche hoofdstad 68624 zielen, nl. 32597 mannen en 36027 vrouwen. Bestrijding der smokkelarij. Men schrijft van de Geldersche grens De jongste verordening van den ter- ritorialen bevelhebber, om geen enkelen vreemdeling op Nederlandsch gebied toe te laten, als hij niet van een deugdelij- ken pas voorzien is en de reden van zijn verblijf kan opgaven, blijkt een zeer krachtige en doeltreffende maatregel te zijnwant werden tot dusverre smokke lende Duitschers aangehouden en ter stond naar de grens teruggebracht, de maatregel gaat nu vrij wat verder, vooral nu ook de grenswacht belast is met het jachtmaken op dergelijke personen. Vele Duitschers schijnen de nieuwe bepaling nog niet te kennen, trachten nog op de oude wijze de smokkelwaar te halen. Zoodoende werden bv. Zondag te Win terswijk 20 Duitschers aangehouden, waaronder een paar spoorbeambten en onder militaire bewaking gesteld. De lieden worden eenige dagen in arrest gehouden, krijgen dan een uitwijzings bevel van den territorialen bevelhebber. Ze mogen dan tijdens den oorlog niet meer in ons land komen. Een nationaal handelspaleis. Er bestaan plannen om het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam in te rich ten tot een internationaal handelspaleis. Het doel van de daartoe opgerichte vennootschap is hoofdzakelijk het tot stand brengen van een permanente internationale tentoonstelling van han delsartikelen en nijverheidsproducten op elk gebied, uit binnen- en buitenland, en tevens een gelegenheid te scheppen, waar exposanten, koopers en verkoopers elkaar ontmoeten en anderzijds met hun artikelen en voortbrengselen kunnen kennismaken. Tegen het inslaan van levensmiddelen. Door den burgemeester van Delft is in een proclamatie den ingezetenen me degedeeld, dat hij bij eventueel gebrek lil een der zalen ging eene jonge dame van bed tot bed. Dezen legde zij het kussen terecht, dien wiesch zij het zweet van het gelaat, bij den een keek zij na, of het verband nog vast zat, een ander gaf zij te drinken, en aan het bed, waaraan zij stond, trad tenminste voor een .oogenblik verzachting in. De liooge slanke figuur, droeg 'n een voudig grijs kleed, haar dicht, goud blond haar lag in twee eenvoudige vlechten om het edel hoofd, aan den nek en op het voorhoofd een paar weerspannige lokjes vrijlatend. De bekoorlijkheid van de eerste jeugd lag achter haar, maar de adel van haar gelaat, de helderheid van de blauwe oogen met hun diepen, warmen glans, de hooge, bijna plechtige ernst, die op haar voorhoofd zetelde, vergolden rij kelijk deze vluchtige bekoring. De dame ging van zaal tot zaal, van cel tof cel, keek, of alles in orde was, of de verpleegsters nauwkeurig de voorschriften van de artsen opvolgden, of geen nalatigheid te berispen of te herstellen was. Zij was de ziel van alles, eene verkwikking voor de gewonden, eene geruststelling voor de artsen en een schitterend voorbeeld voor de ove rige verpleegsters. Zij was zoo kalm en verstandig in alles, wat zij deed, van zoo'n stille, milde vriendelijkheid, zoo onvermoeid in haar liefdediensten zij wist steeds, wat iemand aangenaam was, dat alleen reeds hare aanwezig aan levensmiddelen zich het recht voor behoudt de door particulieren opgesla gen en niet voor direct gebruik be stemde levensmiddelen in beslag te doen némen, zulks niet het oog op de omstandigheid dat door tal van inge zetenen groote hoeveelheden regee- ringsartikelen, waarvan geen rantsoen is vastgesteld, worden ingekocht en op geslagen. Een zoet winstje. In 't noorden van ons land is voor eigen rekening op een der werven een ijzeren schip gebouwd, waarvoor als koopsom f 90.000 gevraagd is. Een Deensche reederij bood f 800.000, maar dit was te weinig. Eenige dagen informeerde de belang stellende of de fabrikant geneigd was het schip te gunnen maar wederom was 't mis. Nu werd f 90.000 toegezegd, maar 't ijzer was in dezen tijd zooveel duur der geworden, dat 't zelfde schip thans voor f 160.000 te koop was. En ziet. de reederij bedenkende „beter laat dan nooit" nam het aan voor dit bedrag. VLISSINGEN, 18 JANUARI. De mailboot „Prins Hendrik" wordt hier hedenavond ongeveer 6 uur uit Engeland verwacht. Onderstaande cijfers genomen uit het jaarverslag der Nutsspaarbank over 1916 toonen dat de spaarbank zich in een gestadigen bloei blijft verheugen en het aantal inleggers zoowel als het ver schuldigd kapitaal geregeld toeneemt. In 1916 werden 5824 inlagen gedaan tot een bedrag van f225,350,13 en 1866 terugbetalingen tot een bedrag van f 186,833,10. Er werden in dat jaar 324 nieuwe inleggers ingeschreven en 211 spaarboekjes geheel afbetaald. De rente over 1916, zijnde f 11,617,87, werd aan het tegoed der inleggers toegevoegd. Het aantal spaarders op 1 Januari 1917 bedroeg 3105 en hun tegoed f 446,794.95. Er werden 65 nieuwe spaarbusjes uitgegeven en 604 ter lediging aange boden, inhoudende f 4276,90. Het aan tal spaarbusjes in omloop bedraagt 324. Met 10.724 spaarzegels werd bespaard f423,15, welk bedrag op de spaarboek jes werd bijgeschreven. Op het bijkantoor te Souburg werd in 1916 ingelegd f5705,66 en terugbetaald f4112,39. Het aantal spaarders op 1 Januari bedroeg aldaar 107 en hun te goed f 13,544,80. Naar wij vernemen zal het aantal Duitsche geïnterneerden, dat iedere reis met de mailboot medekomt, binnenkort stijgen van 50 tot ongeveer 100. Bij Kon. besluit is aan G. J. Boogaart, commies ter gemeente-secretarie te Mid delburg, een pensioen toegekend van f511. heid voor de lijdenden een geruststel ling was. De chef-arts was gewoon van haar te zeggen, dat de warme straal, die uit haar hart kwam, haar tot in de vinger toppen stroomde, dat daarom alleen reeds de aanraking van hare hand zoo verzachtend en kalmeerend werkte. Men stelde in haar het hoogste vertrou wen. De chef-arts had haar den naam Zuster Charitas gegeven, en zoo werd zij algemeen in het lazaret genoemd door zieken en verpleegsters, omdat die naam in volkomen overeenstemming was met hare onvermoeide liefdewer ken. Een uur mocht verloopen zijn, toen zuster Charitas weer de zaal betrad, die aan hare bijzondere zorg was toe vertrouwd, omdat daar de zwaarstge- wonden lagen. Zij liet zich door de jonge, bleeke verpleegster, eene non, die zoolang hare plaats had ingenoment bericht geven en ging toen naar het boveneind van de zaal, waar terzijde van anderen een enkel bed stond. Daarin lag een zwaargewonde, wiens toestand sedert dagen reeds hopeloos was en wien de artsen nog nauwelijks een nacht durfden voorspellen. Zij vond hem onveranderd, doodsbleek was zijn gelaat, stijf en onbewogen de trekken, en toch leefde hij, want toen zij het oor aan zijne borst legde, voelde zij de nauw merkbare ademhaling. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1