ffilMPM 4 BIJVOEGSEL Zaterdag 13 Januari 1911. Ho. GEMEENTEBESTUUR Brieven uit deJHofstad BINNENLAND INGEZONDEN MEDEOEELINGEH- RUST EN GEM&K Burgerlijke Stand ADVERTENT1ËN Meubelmagazijn Groote Wollen- en Gestikte OEKESINT S R. HIEGENLICH. Hederlandsche Hypotheekbank, te ¥eendam. DirecteurenMr. N. F.WILKENS en R. DOJES, VAN DE VAN KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen herinneren bij deze belanghebbenden nogmaals aan hunne verplichting tot inzending vóór 15 Januari a.s. van de lijsten, bedoeld in artikel 1 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplichting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van arbeid gestraft met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Vlissingen, 13 Januari 1917, Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM JR. Een verlies. Non-actief. Ons land, maar de residentie in het bijzonder heeft in deze eerste dagen van het jaar reeds een verlies te boe ken. Een braaf en rechtschapen man' is door den dood weggerukt. De heer Van Nispen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer en hoofdredacteur van het ka tholieke blad ,,De Residentiebode", is vrij onverwacht overleden. In beide functies onderscheidde hij zich. En dat dwingt te meer eerbied af, aan wie weet hoe deze man een zwak en deer niswekkend fysiek gestel had. Hij was aan beide beenen verlamd en het ge bruik van zijn handen werd hem ook .al moeilijker en moeilijker. Ondanks deze zware beproeving was hij een krachtig werker, een ijverig Kamerlid en een slagvaardig journalist. Bij de discussies over het vrouwen kiesrecht, welke onlangs plaats hadden, heeft hij met alle kracht zich tegen de opneming daarvan in de grondwet ver zet. Hij had weinig medestanders en zijn rede werd door het rumoer voor het grootste gedeelte onverstaanbaar. Wie "zijn rede in de Handelingen na leest, zal ervaren dat ze heusch geen afgezaagd praatje tegen het vrouwen kiesrecht was uit zijn betoog spreekt een groote ernst en wie weet hoe zeer liet hem, den zwakken alleenstaander wellicht heeft getroffen, dat hij zijn stem niet forscher kon doen klinken. De heer Van Nispen voerde gaarne het woord over het hoofdstuk poste rijen en telegrafie. Voor verbetering van de tarieven sprak hij herhaaldelijk. De regeling van de porto's o.a. voor de dagbladen is door zijn aandringen ver kregen. Rechtstreeks is dit aan hem te danken, dat tegenwoordig bij de be rekening van de telegrammen de straat aanduiding niet meer als een woord meetelt, Eenige jaren geleden heeft hij in de Kamer liet belang van den tele graafdienst bepleit dat bij deze schijn baar kleine verandering was gemoeid. Hij wist den Minister tot een toezegging te bewegen en spoedig daarna is de wijziging aangebracht. Als journalist mogen wij lieni her denken als een zeer gezien collega. Ja renlang was hij lid van het bestuur der Haagsche journalistenvereeriiging en toen hij zich daarvoor uit gezondheids overwegingen niet meer beschikbaar kon stellen, benoemde de vereeniging hem onmiddellijk tot eerelid. Hij bleet belang stellen in de vereeniging en hij toonde dit op treffende wijze. Als schrijver in zijn blad was hij vaak scherper van toon dan wellicht strookte met de zachtaardigheid van zijn karakter. Hij durfde het te zeggen, als het noodig was, ook tot zijn on middellijke geestverwanten. De „Resi dentiebode" heeft onder zijn leiding ge zag gekregen in den Haag en misschien ook wel daarbuiten. Met den heer Van Nispen gaat een eerlijk en rechtschapen mensch, een ijverig en bekwaam Kamerlid, een scherpzinnig en oprecht journalist lieen. Door den dood heeft onze volksver tegenwoordiging de laatste jaren meni- gen veteraan verloren. En terwijl wij dit schrijven denken wij eraan hoe één der belangrijkste persoonlijkheden thans aan het ziekbed gekluisterd is waarvan 'hij ook wellicht niet meer zal opstaan. Met hem zou de derde van de drie lei ders der vrijzinnige concentratie heen gaan. En de vierde van links, mr. Troel- stra, is ook niet meer de oude sterke figuur. Eenigen tijd geleden schreven wij eens over de noodzakelijkheid dat de 1 weede Kamer eens nieuwe elementen in zich zon zien verschijnen. Wij had den toen niet kunnen denken, dat zoo snel achter elkaar een rij van de voor mannen zou heengaan. En dat was nu waarlijk onze bedoeling niet. Er zijn er vele anderen die wij liever het politieke tooneel zagen verlaten dan juist deze. In verband met de Kamer moeten wij er toch eens op wijzen dat dezer dagen ■een wetsontwerp is ingediend om aan den afgetreden secretaris-generaal van justitie, het nieuw-benoemde lid voor 'Tiel een verlofstractement van 3000 gulden toe te kennen. Deze man gaat dus zijn betrekking verlaten om op poli tiek terrein een loopbaan te kiezen en de Staat is zoo vriendelijk hem jaarlijks een drie mille steun te geven. Is er iemand, die ons de „rechtsgrond" voor zoodanige alimentatie kan aanwijzen Weet iemand ook een particulier die zoo iets ooit deed Wij kunnen de kiezers van Tiel zeer verplicht zijn dat zij zoo'n duren afgevaardigde naar de Kamer hebben gezonden. Zij dealen die eer met de kiezers van Breda, Roer mond en Zaandam, wier afgevaardig den ook nog steeds in non-actieven staatsdienst zijn. Het moet toch een eigenaardig soort mensch geweest zijn dit dit verlofstractement uitdacht en wij zouden inderdaad benieuwd kunnen zijn naar de argumenten die daarvoor zijn aangevoerd. Er wordt op het oogenblik in alle takken van 's lands dienst steen en been geklaagd over gebrek aan perso neel. De posterijen lagen de eerste week van dit jaar erbarmelijk overhoop om dat er geen tijdelijk personeel was te vinden de N. O. T. heeft altijd nog mannetjes *(en vooral vrouwtjes) noo dig diverse rijkscommissies van bij stand zoeken tevergeefs naar liefheb bers. De kosten van liet ambtenaren dom stijgen steeds, doch niettegen staande dat, geeft men ambtenaren die een andere betrekking aanvaarden, toe lagen, die gesierd worden met het grap pige epitheton van non-actief-tracte- ment. Moeten die twee woorden elkaar niet uitlachen, non-actief en tractement. Men verwacht dat hij die tractement ontvangt actief zal zijn, maar een spe ciaal tractement in te stellen omdat iemand niet actief is, is humoristisch, ware het eigenlijk niet zoo ergerlijk. Inmiddels gaan wij het nieuwe jaar maar weer vol moed in. Verrassingen wachten ons dagelijks, aangename en niet aangename. De nieuwjaarsrede van onzen burgervader had een optimisti sche!] toon. Het jaar 1916 was, gezien de omstandigheden, lang niet slecht ge weest voor de residentie, meende hij en al weet niemand wat de toekomst bren gen zal, wij zien ze hoopvol tegemoet. Over 1916 willen wij slechts één typee- rend cijfer geven. Terwijl Rijk en ge meente in 1915 aan de werkloozen-uit- keeringen een bedrag van 93 mille moesten bijpassen, was dit voor 1916 slechts 13'/2 mille. Een frappant bewijs hoe de toestand in 1916 was. Moge 1917 niet minder zijn. EIBER. Dr. Kuyper. Wij vernemen dat de ongesteldheid van den minister van Staat, dr. Kuyper, een infiuenza-achtige aandoening is. De bejaarde Staatsman is wel enkele oogen- blikken van den dag op, maar houdt toch voorzichtigheidshalve meestal het bed. Kustverdediging. in zijn antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van 't Fonds ter verbetering van de kustverdediging dienst 1917, zegt de minister van oorlog het volgende De meening dat beton en ijzer als materialen voor dekkingen bij den bouw van versterkingen door de in den te- genwoordigen oorlog verkregen ervaring zouden zijn veroordeeld, vindt hare weerlegging reeds in de uitgebreide toepassing, welke deze dekkingsmid delen in den loopgravenstrijd hebben gevonden. Wel leert deze ervaring, dat de opeenhooping van een groot aantal op deze wijze beschermde verdedigings middelen in een klein bestek, als de meeste pantserforten bieden, zooveel mogelijk moet worden vermeden en dat daarom in het algemeen naar een ver spreide opstelling van die elementen moet worden gestreefd.' Met deze en verdere lessen, welke op krijgsbouwkundig gebied uit den huldi gen oorlog zijn te putten, wordt wei degelijk rekening gehouden en het is den minister dan ook niet duidelijk, op welke gronden de bewering steunt, dat zij bij den bouw van de onderwerpelijke ver dedigingswerken zouden worden veron achtzaamd. Beroepsofficier worden. De animo van reserve-officieren om beroepsofficier te worden is onder de titularissen, die aan de door den mi nister van oorlog gestelde eischen vol doen, niet zoo groot als verwacht werd. Vele reserve-officieren, in het bezit van een einddiploma H. B. S. 5 jarigen cursus gevoelen weinig lust tot over gang als beroepsofficier, zoodat, wil men dit korps eenigszins versterken, de ge stelde eischen aanmerkelijk verminderd zullen moeten worden. Het is dan ook gebleken, dat de reserve officieren, die volgens den minister er naar haken om beroepsofficier te worden, slechts gevonden worden onder hen, die in de burgermaatschappij een zeer onderge schikte betrekking bekleeden. („Avp.") Nederland en de Amerikaansche nota. In een onderhoud, dat een redacteur van de „Voss. Ztg." had met een niet genoemden Nederlandschen staatsman, die uit den Haag te Berlijn is aangeko men over de houding van Nederland tegenover de vredesdenkbeelden, zeide de Nederiandsche staatsman Wij weten zeer nauwkeurig, dat alleen woorden, al zijn ze nog zoo goed ge meend, den vrede niet kunnen brengen, wanneer niet achter die woorden be reidwilligheid tot doen schuilt. Wij in Nederland zijn misschien beter en eerder dan meer afgelegen landen in staat den stand van zaken in Londen te overzien. Wij waren van de weigering van Enge land, om op de Duitsche voorstellen in te gaan, zoo vlug op de hoogte, dat daaruit de terughouding van Nederland is te verklaren. Wij wachten in Nederland alleen op het psychologische oogenblik, dat wij, op grond van onze kennis van zaken, nog niet gekomen achten. Zoodra echter de Nederiandsche Regeering de over tuiging heeft dat men over het doode punt heen is, zal zij ongetwijfeld geen oogenblik aarzelen om harerzijds stappen te doen, die naar haar inzien zullen kunnen leiden tot beëindiging van den wereldoorlog. Positieverbetering onderwijzers. Behoudens tusschenkomende omstan digheden zouden de voorzitters der zeven politieke partijen in de Tweede Kamer as. Maandag met minister Cort van der Linden het onlangs vermelde, voor genomen onderhoud hebben, in zake de spoedig tot stand te brengen positie verbetering van de onderwijzers bij het lager onderwijs. Het seizoen. Wij ontvingen het eerste nummer van „het Seizoen," speciaal blad voor dames hoedenzaken en modisten. De bedoeling van de uitgevers, de firma Dufour Co. te Amsterdam, is liet biad te maken tot een voornaam en tevens practisch blad, goed geïllustreerd. DE URGENTIE-RAAD. Het doel van dezen raad is nog niet tot allen doorgedrongen. Integendeel er zijn nog zeer veie personen die daar omtrent een verkeerde voorstelling heb ben. Anderen, die wel degelijk begrij pen wat de Urgentie-raad eigenlijk be doelt, nemen een loopje met dezen raad, zooals ook onze Haagsche briefschrij ver destijds heeft gedaan. Daarom is het niet overbodig wat meerdere bekendheid te geven wat bij de oprichting van dezen raad heeft voorgezeten, nl. bij een algeheele mo bilisatie de opgeroepen dienstplichtige mannen tijdelijk door vrouwen te ver vangen. In achterstaande advertentie worden alle belanghebbenden te dezer stede die eventueel hun gemobiliseerd personeel door vrouwelijke werkkrachten wen- schen vervangen te zien verzocht hier van vóór 29 Januari a.s. schriftelijk op gave te doen bij een der dames N. BeijersVorster, A. J. Krafft of C. Ker- bertSieve rdinck. In een brochure, getiteld „Vrouwen arbeid tijdens mobilisatie" wordt nader omschreven hoe en waar de vrouwen zich ter beschikking van het land kun nen stellen. In deze brochure wordt er o.a. op gewezen dat de organisatie aan de on derstaande regelen streng vasthoudt 1. Zij beweegt zich niet op het ter rein der industrie, ook niet op dat van den landbouw, deze laat zij vooreerst aan de arbeidsbeurzen en vakvereeni- gingen over. 2. Zij zal er voor zorg dragen, dat bij eventueele overname van het werk, steeds diegenen zullen voorgaan, die voor haar brood moeten werken. Even eens zullen die vrouwen voorgaan, wier man of vader de betrekking bekleed had. 3. Zij zal het echter hoogst onge- wenscht achten, indien huishoudens met kleine kinderen beroofd zouden worden van de moeder. De verwilde ring der jeugd, welke in andere landen tot zulke betreurenswaardige afmetin gen groeide, zou zooveel mogelijk ge keerd moeten worden. 4. Zij staat het beginsel vóór, dat ge lijke arbeid gelijk loon verdient, dat er nooit sprake van mag zijn, dat door het aannemen van een geringer loon de ge- mobiliseerden het verkeerde denkbeeld zouden kunnen opvatten, dat de vrou wen door onderbieden de mannen ten slotte zouden kunnen verdringen. Daar dit standpunt door vele, daarover reeds geraadpleegde, directies gedeeld wordt, vertrouwt zij, dat daarmede in ons land weinig moeilijkheden ondervonden zul len worden. (Het genoemde standpunt geldt b.v. voor de staats- en gemeentebedrijven, de Overige rubrieken bevatten zelfs enkele groepen, waar geen loon ge- eisclit mag worden (helpsters in de ziekenhuizen). 5. Als voorwaarde voor alle zich aan meldende krachten zal gelden, dat zij alleen dienen ter vervanging van man nelijke werkkrachten gedurende tijden van nood, dat zij dus nooit aanspraak zullen mogen maken op de tijdelijk in genomen plaats. De gemobiliseerde mannen moeten de gerustheid hebben, dat er van een verdringen van hunne plaats geen sprake is of ooit kan zijn. 6. Do voor de verschillende werk zaamheden meest geschikte vrouwen zullen zooveel doenlijk daarvoor uitge kozen worden. Als algemeene regel wordt echter voorop gesteld, dat geen arbeid haar te min of te ongewichtig zal zijn. Zij stellen zich ten dienste van de gemeenschap op een oogenblik dat het land haar noodig heeft. Zij doen dit dus met den oprechten wenseli, dat van hare diensten het nuttigst gebruik zal gemaakt worden, onverschillig of dit ongetwijfeld gewensclit. Er is geei\ ellendiger toestand denk baar dan dien veroorzaakt door jeuk en prikkeling van huidziekten, eczeem, gor deluitslag, aambeien, dauwworm of roos achtige psoriasis. De slaap wordt verstoord, de zenu wen worden overspannen en het geheele gestel lijdt er onder. Huidkwalen be lemmeren u bij het werk, verhinderen succes in het leven en berooven u van rust en gemak. Zonder twijfel is de leefwijze van in vloed. Gemakkelijk verteerbaar en ge zond voedsel, regelmatige gewoonten, dagelijksche stoelgang, baden, frissche lucht en lichaamsoefening zijn zoo wel een voorbehoedmiddel als nuttig, maar een verzachtende, verkoe'ende en genezende zalf is tevens onmiddellijk noodzakelijk. Foster's Zalf nadert de volmaaktheid als huidzalf. Zij heeft naam gemaakt als spoedig verlichting gevend. Zij past de teerste en gevoeligste huid en kan veilig en met vertrouwen worden aangewend. Zelfs bij ontstoken, bloedende of uitste kende aambeien bewees Foster's Zalf succes te hebben. Zij bracht rust en gemak aan personen, die jaren hadden geleden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstr. 13. Toezending ge schiedt franco na- ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos. met gangbare opvattingen van rang, stand, opvoeding of gewoonte strookt of niet alle dergelijke overwegingen worden geheel terzijde gezet. Op deze wijze kan haar met gerustheid alle uit voerbare arbeid opgedragen worden. 7. Ten strengste zal er op gelet wor den, dat er geen misbruik van ons aller hulpvaardigheid gemaakt wordt. Alle gewone voorwaarden voor een normale gang van zaken moeten eerst vervuld worden, eer uwe hulp wordt toegezegd. Het mag niet voorkomen zooals in Augustus 1914 geschied is, dat welvarende personen onbezoldigde hulp gingen inroepen, terwijl zij best eene gesalarieerde hulp konden betalen. Er zal met kracht worden opgekomen tegen elk lichtvaardig gegeven ontslag, tegen elke poging om misbruik te ma ken van ons goed vertrouwen. In zeer, zeer vele gevallen zal uwe hulp echter om niet gebracht moeten worden in kleine zaakjes, waar een beëedigd accountant of goede boek houdster een achteruitgang zou weten te verhinderen, voor kleine kantoor- werkzaamheden, handelscorresponden tie bijv., aan den kleinen winkelstand, waar de moeder den winkel drijft, maar haar huishouden moet verwaarloozen, voor groepen van kleine kinderen, voor wie eten gekookt, kleertjes versteld, met wie uitgegaan of gespeeld moet worden. De hulp in de ziekenhuizen zal ook veel van u vergen, als helpster bij de verpleging, als correspondente voor de zieken, de behartiging van hunne be langen in huis of zaak. Tal van particuliere werkzaamheden zullen dus van uw warm meegevoel en uwe hulpvaardigheid afhangen. Voor de staatshuishouding vragen wij echter evenveel, zoo niet meer. van 9 tot 13 Januari. ONDERTROUWD R. Schot, jm. 20 j. en A. van Dijke, jd. 19 j. W. Uijthoven, jm. 22 j. en J. H. Kamermans, jd. 20 j. L. Hokke, jm. 21 j. en M. Verhoeven, jd. 20 j. J. M. van Zalen, jm. 28 j. en A. C. den Outer, jd. 26 j. C. H. Steketee, jm. 22 j. en M. A. C. Roelofse, jd. 22 j. D. van Hoepen, wedr. 51 j. en A. J. Hee- ringa, gesch. 44 j. A. J. van Olm, jm. 17 j. en C. A. Smit, jd. 19 j. GETROUWD: C. J. M. Hontelé, jm. 26 j. en M. J.J. Pyckevet, jd. 23 j. M. Bijlsma, jm. 30 j. en de Bree, jd. 28 j. A. Groe- nenberg, jm. 25 j. en M. J. de Nooijer, jd. 24 j. BEVALLEN: G. C. C. A. Maas, geb. den Appel, d. C. A. Hendrikse, geb. Louwerse, d. G. F. Vandamme, geb. Vanheste, z. OVERLEDEN: S. M. de Visser, z. 11 m. L. Bras ser, ongeh. d. 84 j. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 13 januari 1917. Bij de gisteren gehouden groenten- en fruitveiling werden de volgende prij zen besteed Andijvie 38 a 68 ct. spruitkoppen 24 ct„ beiden per mand peterselie 20 ct. veldsla 26 ct., beiden per klein mandje selderie 2 a 6'/2 ct. peen 4'/2 a 6 ct. prei 3y2 a 10'/2 ct. bleeksel- derie 5y2 a 6y2 ct. rapen 4j/2 a 5'/2 ct. ramenas 3</2 ct., alles per bos bloemkool 5!/2 a 15 ct. savoye kool 2'/2 a 8>/2 ct. roode kool 4 a 10'/2 ct. boerekool 1 a 2y2 ct., alles per stuk eieren 1.65 per 13 stuks spruiten 12 a 15>/2 ct. koolrapen lj/2 ct. uien 5 a 7 ct. witlof 65 a 68 ct. zoete belle fleur 13'/2 a 23 ct. huisman 11'/2 a 12 ct. grauwzoet 19'/2 ct goudreinet- ten 14'/2 a 41i/2 ct. kaneelappelen 191/2 ct. zure bellefleur 26y2 ct. gie- ser wildeman 19 et. kleiperen 14 a 18y2 ct. peen 2J4 a 5 y2 ct. kroten 314 a 4j/2 ct., alles per K.G. Veilingsvereeniging „WALCHEREN". Middelburg, 13 Januari 1917. Goudreinetten 20 a 34 et. zure belle fleur 23 ct. reinette Monstrieuse 31 ct. Marnix van St. Aldegonde 22 ct. grauwzoet 18 ct. schijving 14i/2 ct. grauwzuur 19V2 ct- paradijs 18 ct. campagnezoet 17 a 18 ct. bezoeting 19 ct. mispels 22 ct. kleiperen 18 ct. bergamotten 19 a 20 ct. uien 11 ct. peen 5 a 8 ct. kroten 5 a 6 ct. rapen 3 ct. koolrapen lJ/2 a 2 ct. spruiten 16 a 22 ct. witlof 53 a 75 ct., alles per K.G. bloemkool 4 a 15 ct. roode kool 2% a 13 ct. savoye kool 4 a 10 ct. witte kool 2'/2 a 3 ct. boerekool 2 a 4 ct. andijvie 1 a 2>/2 ct., alles per stuk molsla 41 a 90 ct. veldsla 30 a 38 ct. postelein 25 a 29 ct. spruit koppen 19 a 30 ct., alles per mandje prei 9 a 12 f2 ct. peen 7l/2 a 8 -ct. rapen V/2 a 3>/2 ct. selderie 4 a 6s'/2 ct. schorseneeren 15 ct. peterselie 3 a 12 ct., alles per bos. WISSELKOERSEN. 12 januari. Londen 11.68%; Berlijn en Ham burg ƒ40.90; Parijs ƒ42.19; Weenen 25.85. HOOGWATER TE VLISSINGEN. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag APOTHEEK GEOPEND. Zondag 14 Januari is geopend de Apotheek van den heer A. J. VAN OCKENBURG, Groenewood. Jan. v.m. n.m. 14 4.37 5.02 15 5.11 5.42 16 5.58 6.29 17 6.46 7.24 waaronder eenige vuil geworden WOL LEN DEKENS aan spotprijzen. Aanbevelend, Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f3 500 000.-. Reserve f845 248.43 - Opgericht in 18 9 0. (tijdelijk Directeur.) HypolheKen 31 Dec. 1916 f32.615 362.88 Pandbrieven 31 Dec. 1916 f31,777 800 Priis van uitrrifte der 4' pCt Pandbrieve" '01 pCf. Prijs van uitgifte dei j 4 pCl Pandbrieven 95 pCt Hypotheekrente vanaf 4", Vertegenwoordigers voor Vlissingen en omstreken, de Heeren P. J. SIEGERS ZOON. N.B. Deze Bank niet te verwarren met de eveneens te Veendam gevestigde Veendammer Hypotheekbank.

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 5