No. 12 55e Jaargang MAANDAG Uitgave Firma F. VAK DE VELDE Ir., Kleine Markt SB, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 750 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. Stads= en Provincienieuws Y&Y7 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent IS JANUARI ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen ct. per regel De abonné's, in't bezit eener ftft ft ft gulden bij levens- rjT* ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies ij r* ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /IIIIII lange ongeschikt- ft 11 door van een hand, |ft|l van I 1111 van een /ft van eiken kerd tegen ongelukken voor£J U U U heid tot werken f een ongeluk UUU voet of oog AVw een duim 1UU wijsvinger £JtJ anderen vinger Deze ultkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" tè Schiedam Mr. Goeman Borgesius. De toestand van mr. Goeman Borge sius was gisterenochtend en avond nog geheel dezelfde. De nacht werd rustig doorgebracht. Uitvaart jhr. Van Nispen tot Sevenaer. In de parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe van Goeden Raad, aan het Be- zuidenhout te 's Gravenhage, werd Za terdagochtend een plechtige uitvaart dienst gehouden voor nu wijlen jhr. J. - W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en hoofdredacteur |van „De Residentiebode." Boden van de Tweede Kamer wezen den autoriteiten hun plaatsen aan. On der de talrijke aanwezigen werden o.a. opgemerkt de onder-voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Schaper, en tal van Tweede Kamerleden. Tijdens den dienst bevond zich op het altaar een vriend van den ontsla pene, pater Beukers, provinciaal van de Jezuïeten in Nederland, die een stil gebed opdroeg voor de zielerust van den overledene. De Mis van Requiem werd gecele breerd door den heer J. M.J. vanRooy, pastoor der parochie. Het kerkelijk koor „Sursum Corda", onder leiding van den directeur-organist Frans Haring, voerde op zeer indruk wekkende wijze de Requiem-Mis van Perosi uit. Solisten waren hierbij de heeren P. van den Oever, le tenor, H. H. Croes, 2e tenor en Jos. Iserief, bariton. Onder de tonen van den treurmarsch van Chopin werd ten slotte het stoffe lijk overschot uit de kerk gedragen om per automobiel te worden vervoerd naar Zevenaar. in de wachtkamer aan het station kwamen verschillende vrienden van den overledene de weduwe en de familie hun deelneming betuigen. De Kamerverkiezingen in 1917. In de huishoudelijke vergadering van den Bond van Vrije Liberalen werd het volgende besluit genomen „Bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke ten gevolge van de ontbinding I met het oog op de Grondwetsherziening in 1917 zullen moeten plaats vinden, zal door de Vrij-liberale partij worden gepoogd te bewerken, dat de zittende leden geen bestrijding vinden en zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling worden herkozen, waarbij echter uit drukkelijk wordt vooropgesteld, dat ge durende de parlementaire periode, aan vangende de bedoelde verkiezing en eindigende met de ontbinding ten ge volge van de eerste verkiezing krach tens evenredig kiesrecht, door alle par tijen zal worden bevorderd, dat elke beslissing zal worden vermeden over j eenig onderwerp, dat tot politieken be ginselstrijd zoude leiden." 29.) —o— (Nadruk verhodeD.) Zij keek niet op, maar knikte toe stemmend. In zijn sigarenétui droeg hij een gouden schaartje. Toen hij in de zachte, glanzende lok ken greep, sidderden zijne handen. Hij sneed een lok at, maar de verzoeking was sterker dan zijn wil. Haar gelaat haar adem was zoo nabij... Voor hij het zelf wist, hoe het kwam, had hij haar hoofd aan zich gedrukt en zijne lippen drukten zich op hare oogen. Toen stormde hij naar buiten. HOOFDSTUK XVII. Toen kwam de nacht. Tisza was te hed gebracht en viel in een kalmen, vasten slaap. Het had lang geduurd, vóór men hem in het leven teruggeroe pen had, maar de dokter gaf toch goede hoop. Een ongestoorde slaap en eenige dagen rust zouden bij het kind weer alles in orde brengen. De gravin had gedurende heel dien t'jd Elisabeth gezien noch gesproken, de angst bij den aanblik van den dier baren knaap had elk ander gevoel en belangstelling bij haar gebluseht nu eerst had zij ondervonden, wat de kin deren van hare overleden dochter voor De broodregeling. Bij de in te voeren broodregeling zal men een aanvraag hebben in te dienen ter verkrijging van het vereischte aantal broodkaarten voor zijn gezin, indien men dat beeft. In de meeste gemeenten zullen deze aanvragen wel worden verzameld door de bakkers. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet geoorloofd is in het geheel meer broodkaarten aan te vragen dan het gezin leden telt boven een jaar en dat men niet, indien men bijv. bij twee bakkers zijn brood pleegt te koopen, door die beide bakkers zijne aanvrage mag doen indienen. Een gezin van bijv. 5 personen, mag in het geheel nooit meer dan 5 kaarten aanvragen. Het aanvragen of in ontvangstnemen van meer dan een kaart per persoon, is straf baar ingevolge artikel 21, lid I der distributieregeling van brood, bloem, meei en rogge en artikel 12 der Distributiewet met een boete van ten hoogste f 10.000, of gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaar. Men is echter volstrekt niet gehouden om van denzelfden bakker, bij wien men zijn broodkaart aanvroeg, brood te betrekken op de verkregen broodkaart kan het brood ook gekocht worden, van welken anderen bakker men ook nemen wil. De stagnatie in het scheepvaartbedrijf. In de gisteren te Rotterdam gehouden buitengewone algemeene ledenvergade ring van den Bond van Machinisten ter Koopvaardij werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De ledenvergadering van den Bond van Machinisten ter koopvaardij, bijeen op 14 januari 1917 in Café Riche te Rot terdam gezien de gevoerde telegramwisseling tusschen het bestuur van den Bond en den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gehoord te ter zake door het Bestuur gegeven toelichtingen verklaart zich onvoorwaardelijk met de door het Bestuur gevolgde handel wijze te vereenigen, en, ten voile ver trouwende op het Bestuur, de verdere afwikkeling van de zaak aan het bestuur over te laten." Hiervan is telegrafisch kennis gegeven aan den minister van landbouw, nijver heid en handel en aan het Bestuur der Scheepvaart Vereeniging. De machinistenstaking is thans dus definitief geëindigd. Het systeem van de Distributiewet. Het „Hbld." meldt, dat er onder een aantal Tweede Kamerleden van ver schillende richtingen een vrij sterke strooming bestaat in de richting van een totale omwenteling in het systeem van de distributiewet. Bij de eerste de beste gelegenheid zou dit tot uiting worden gebracht. De hier bedoelde leden zijn van oordeel, dat, daar het thans meer en meer gaat om schaarschte en niet slechts om duurte van levensmid delen, een zoo zuinig mogelijk gebruik een eerste eisch is geworden. Het gaat haar waren. Zij had naar de moedige redster gevraagd en vernomen, dat de graaf haar in het slot had gebracht, waar zij weer bijgekomen was. Toen de dokter kwam en bij Tisza niets meer te doen was, zond zij hem naar Elisa beth, en ook hij stelde haar gerust, het meisje was nog wel afgemat, maar ge heel hersteld. Thans, nu zij de rustige slaap van den knaap zag, besloot zij zelve naar hare gezelschapsdame om te gaan zien, om haar voor Tisza's redding te dan ken, Juist wilde zij zacht de kamer verlaten, toen de deur openging en de datka binnentrad. Heb je geslapen, Sanna, en ben je weer wat beter - O, gravin, het zit hier als een steen, en zij wees op haar hart. Het is zeker de schrik, die zich daar heeft vastgezet. Het gezicht van de oude getrouwe zag er even aangedaan uit als dat van de naaste verwanten. Dat ook haar dit moest overkomen, de trouwe, oude zorg Zij had na het ongeval aan de voeten der gravin gelegen en gesmeekt, haar met schimp en schande van het slot te jagen, zij was zoo buiten zich- zelve geweest, zoodat de gravin haar geruststellen en met zachte woordjes troosten moest, zoodat zij ook nu zei Blijf hier, ik laat je door Janko een glas wijn brengen. Blijf hier bij Tisza, tot ik terugkom, ik wil naar juffrouw Werner, daarom hun inziens niet langer aan, levensmiddelen tegen matigen prijs op 's rijks kosten te verstrekken, ook zelfs aan hen, die door den oorlog in betere omstandigheden zijn gekomen. Zij willen een ander stelsel toepassen, een stelsel dat, volgens hen, in Denemarken werkt en dat is toegespitst op een zuinig ver bruik. Volgens dat systeem zou de dis tributie van levensmiddelen in het ver volg niet meer plaats hebben tegen ver minderde prijzen (dank zij den millioe- nen uit 's rijks schatkist,) maar tegen de inkoopsprijzen van dezen tijd. Die genen echter, die kunnen aantoonen, of- althans aannemelijk maken, dat hun in komen tijdens den oorlog niet is ver meerderd kunnen, ter tegemoetkoming in de duurte, een geldelijke uitkeering krijgen uit 's rijks kas. Een ministerie van onderwijs? In verband met de actie, die door professor B. Symons te Groningen, op touw schijnt te worden gezet, ten einde te komen tot de oprching van een afzonderlijk ministerie van onderwijs, kan de „Tel." mededeelen, dat in den laatsten tijd in meer kringen het plan is opgevat, om daarvoor een beweging uit te lokken. Het denkbeeld is op zichzelf trouwens niet heelemaal nieuw. Integendeel. Vroeger is het reeds meer dan eens ter sprake gebracht, af en toe ook in de Kamer, maar de sti mulans er voor ontbrak eigenlijk en een krachtige stoot is dan ook nog nimmer aan het denkbeeld gegeven. Nu echter schijnt wat men noemt het psychologisch oogenblik er voor aan te breken. Als het nieuwe art. 192 der Grondwet tot stand komt, en in de na bije toekomst onze gan:,che onderwijs- wetgeving op nieuwen en breederen grondslag moet worden opgebouwd, is het een ongezochte gelegenheid voor het onderwijs een e.^cii departement op te richten. Vandaar dat reeds, onafhankelijk van de poging van prof. Symons, het plan was opgevat deze aangelegenheid dui delijk aan de orde te stellen. Nu het van Groningen uit schijnt te gebeuren, is er alle reden de beweging met kracht te steunen en aan te dringen op de toekomstige benoeming van een minister van onderwijs. Dienstplichtige burgemeesters. Het legerbestuur heeft bepaald, dat van 10 januari af, de dienstplich tige burgemeesters, die in het genot van onbepaald(klein) verlof zijm ge acht moeten worden als met groot ver lof te zijn gezonden en dat ook zoo zal moeten gehandeld worden met dienst plichtigen, die nog tot burgemeester mochten worden benoemd. Deze burgemeesters blijven in hunne gemeente werkzaam en keeren alleen onder de wapens terug bij nadere op roeping. Verstrekking brood voor het leger. De Opperbevelhebber heeft ter ken nis van de autoriteiten van de land macht gebracht, dat bij enkele onder- De juffrouw heeft mij juist naar de gravin gestuurd, zij wilde de gravin gaarne spreken. Mij vroeg de gravin bevreemd, en op dit uur Ja, de Kisaszony liet de gravin dringend vragen, het moest nog heden zijn. Wat zou dat beduiden Wat kon de gezelschapsdame haar gewichtigs mee te deelen hebben Toen zij van den arts hoorde, dat Tisza sliep, vervolgde Sanna... en er niets voor hem te vreezen was, stuurde zij mij terstond met de boodschap naar de gravin. Zeg haar naar den salon te ko men, ik zal er terstond heengaan, zei de gravin. Toen zij kort daarna den salon be- tiad, was Elisabeth daar reeds. Wat de gravin terstond bij den eersten blik opviel, was de diep ernstige en verwar de uitdrukking in het gelaat van het meisje. U wilde mij spreken, juffrouw Werner, zei de gravin, en het moet wel iets gewichtigs zijn, daar u dezen dag en dit uur daarvoor kiest. Laat mij u echte:' eerst bedanken voor de redding van mijn kleinzoon, ik wilde juist tot ti gaan toen de datka mij uw verzoek bracht. U is een moedig meisje, Elisa beth, en ik sta bij u in groote schuld. Het was de eerste maal, dat de gravin haar bij haar naam noemde, ook klonk hare trotsche stem zeldzaam zacht en deelen van het leger, in afwijking van de bestaande gewoonte om het brood per ration te verstrekken op de voor de verschillende maaltijden aangegeven tijdstippen een hoeveelheid gesneden brood, onder behoorlijk toezicht be schikbaar werd gesteld. Deze hoeveel heid werd zóó genomen, dat zij geheel werd genuttigd. Aangezien hiermede eene besparing in de verstrekking van brood werd ver kregen van 10 tot 20 pet. zijn alle troe pencommandanten uitgenoodigd de bo vengenoemde verstrekking van brood, voor zoover zulks mogelijk en gewenscht is, in toepassing te brengen. Locaalspoor Tholen-West-Noord- Brabant. In een vergadering van belangheb benden bij de totstandkoming van het bovengenoemde locaalspoor te Tholen gehouden, werd medegedeeld dat over wogen wordt om den provincialen stei ger te Stavenisse te verplaatsen en dan ernstig te overwegen om het eindpunt der lijn te St. Annaland te doen zijn, indien er te Stavenisse geen medewer king is. Maatschappij Radio-Holland. Te Amsterdam is opgericht deNeder- landsche Telegraafmaatschappij „Radio- Holland", die de installatie en het be heer van draadlooze stations aan boord van Nederlandsche schepen gaat op zich nemen en die daardoor bestemd is, het geheele Nederlandsche scheepstelegram- verkeer ook onder zuivere Nederlandsche controle te brengen. De grooteNederlandsclie Scheepvaart ondernemingen zijn zelf opgetreden als oprichters en aandeelhouders van de nieuwe maatschappij, die een kapitaal heeft van 1 niillioen, (waarvan f200.000 uitgegeven). Als directeur treedt op de hter L. H. F. Wackers, te Amsterdam, terwijl tot inspecteur is benoemd onze vroegere stadgenoot de heer A. Walrave te 's Gra venhage. VLISSINGEN, 15 JANUARI. Een Duitsche onderzeeër aangehouden en weer vrijgelaten Hedennacht werd een Duitsche onder zeeër in onze territoriale wateren aan getroffen, die werd aangehouden door marine-vaartuigen en naar hier werd overgebracht. De onderzeeër, bemand met 25 koppen, werd geschut en nam ligplaats in de binnenhaven. Hedenmiddag werd de onderzeeër door de marine-autoriteiten weer vrijgelaten en naar buiten gebracht. Het Belgisch generaal-consulaat alhier dat op 1 Februari tijdelijk naar Breda zou worden verplaatst, blijft voorloopig hier gevestigd. bewogen. Elisabetli zag naar den vloer. Houd uw dank terug, gravin, ant woordde zij na eene pauze met zachte, beklemde stem, want ik vrees ten zeer ste, dat u ze terugnemen zou, zoodra u mij hebt gehoord. Getroffen keek de gravin haar aan. Wat moest dat beteekenen Was liet eene eenvoudige opzegging En dacht zij daardoor zoo'n uitwerking te voor schijn te roepen De trots, dat nooit sluimerende gevoel, werd wakker. Het zou mij zeer leed doen, indien u ons wilde verlaten, juffrouw Werner, zei ze plotseling droog en koel, maar ik zou me daarin moeten schikken. Nu was de verbazing aan Elisabeth. Was Geza haar voor geweest Wist de gravin alles En sneed zij alle verdere verklaring op deze wijze af? Maar neen, dat was niet mogelijk. Zou de gravin haar zoo hartelijk begroet heb ben, indien zij het wist Wat bedoelt uwe excellentie daar mee vroeg Elisabeth na kort zwijgen. Ik meen, dat u doelde op eene op- zegging uwerzijds. Dat was mijne bedoeling niet en het zou aanmatigend zijn, te gelooven, dat die gebeurtenis zulke gevoelens bij mevrouw de gravin zou te voorschijn roepen. Wat is het dan Verklaar u dui delijker zei de gravin met eene bewe ging van ongeduld, terwijl zij hare droevige oogen met een uitdrukking Het Opera Solisten-Ensemble. Het opera solisten-ensemble gaf Za terdagavond in de schouwburgzaal op de Groote Markt voor een vrij goed be zette zaal een buitengewone uitvoering van de „Cavalleria Rusticana", opera in één acte en daarna „Paljas", opera in twee acten. De inhoud van de „Caval leria Rusticana" komt op het volgende neer: Santuzza is de verloofde van Turridu, Lola de vrouw van Alfio. Een oude liefde brengt Turridu en Lola te samen. Alfio ontdekt die, er ontstaat twist tusschen Turridu en Alfio, die eindigt met den dood van den eerste. In „Paljas" komt een reizende kermis troep op. Tonio, de knecht verklaart zijn liefde aan Nedda, de vrouw van Canio, den Paljas. Zij heeft echter haar liefde geschonken aan Silvio, een rijken boer, die met haar vluchten wil. Uit jaloezie doodt Canio zijn vrouw en Silvio. Zooals men ziet twee werken van ontróerenden liefdesweemoed. Mej. Cos- man, die eerst als Santuzza, later ais Nedda speelde, kon ons niet bekoren. Ze bleef beneden de maat. Haar klank is scherp, soms schril, en onverstaan baar in de uitspraak der woorden. Vooral in het eerste stuk was zij zonder tekst boekje niet te volgen. In „Paljas" was dat beter. Het kleine duetje met Silvio klonk zuiver. Beter bevielen ons de dames Ditmar en Breson. Haar geluid was heider van klank, de uitspraak der woorden duide lijk en de voordracht viel te loven. De heer Mastenbroek als Turridu, later als Canio, had een zware rol te vervullen, en uit de bijvalsbetuigingen van het publiek is hem gebleken, dat hij met succes gewerkt heeft. Vooral in den slotzang van de „Cavalleria Rusti cana" werd hij geestdriftig toegejuicht. Ook de heer Schumacher kan tevre den zijn. Een aangrijpend oogenblik was dat in „Cavalleria," toen hij wraak zwoer. Hij beschikt over een warm bariton geluid, wat het beste bleek bij de pro loog van „Paljas". Zoowel voordracht als geluid waren prachtig. De heer Leenders als bas-solist vervulde zijn rol goed. Als muzikaal leider trad op de heer j. van Duinen en aan hem komt voor zeker een groot deel van het succes toe, bij de uitvoering behaald. Zijn spel was streng rythmisch, geen enkel trekje uit de muziek werd verwaarloosd. Aan het slot der uitvoering golden dan ook de toejuichingen mede hem. De mailboot „Koningin Regentes" kwam, daar zij wegens het vegen van mijnen door de Engelsche marine, twee uur op de Theems was opgehouden, gisteren avond eerst te ruim half zeven op de haven. Er waren ditmaal slechts 28 passagiers aan boord, onder wie een dame en twee kinderen voor Goch. Ver der waren aan boord 250 zakken mail. Bij de Noord Hinder werden twee mijnen gepasseerd, waarvan een op een 50 nieter afstand. Heden vertrok de „Prins Hendrik" van ongerustheid op Elisabeth's gelaat sloeg. Ik heb nagedacht, excellentie, in welken vorm ik u de mededeeling zou doen, maar kan het rechte woord niet vinden. U dringt echter mij zelf tot eene verklaring en u hebt recht, het verlos sende woord is toch altoos het beste... mevrouw de gravin... Elisabeth stond voor haar met neergeslagen oogleden, de eene blos verjoeg den anderen op hare wangen en hoe onrustig gravin Helene, hoe onzeker de blik van hare cogen was, zoo moest zij toch erken nen, nooit een edeler en schooner ge laat te hebben gezien. Mevrouw de gravin, in korte woorden... mijnheer de graaf, uw zoon, heeft mij lief en heeft mij zijne hand en zijn naam aan geboden. i De oogen der gravin namen een stij ve, bijna doode uitdrukking aan, het was, alsof elke spier en lijn van haar gelaat verlamde, zoo'n onbeweeglijk heid verbreidde er zich over. Dezelfde stijfheid scheen zich aan haar lichaam te hebben medegedeeld, want zij stond geheel roerloos. Zooals een vlammende bliksemstraal met verblindende helder heid secondenlang eene streek verlicht, die te voren in nacht en duisternis lag, zoo gaven deze paar woorden den sleu tel tot alles, wat zich van dag tot dag telkens opnieuw aan haar had opge drongen... de veranderde toestand van haar zoon. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1