100 No. 11 55e Jaargang 1917 ZATERDAG UitgaveFirma F. VAD DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 13 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De Balans dar Volkeren FEUILLETON EEN EDEL jVKOUWENLEVEN. KAMEROVERZICHT. Stads- en Provincienieuws VLISSIINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België 2.20 V»or overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels 0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24ct. perregel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener Aft gulden bij levens-gulden bij dood ft fïfï gulden bij verlies A r* gulden bij verlies A f| ffc gulden bij verlies F" gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- III III lange ongeschikt- »"|lg door <1111 van een hand, |»l|| van II III vaneen /K van eiken kerd tegen ongelukken voor :bUUU heid tot werken f OU een ongeluk VlUU voet of oog lUU een duim 1UU wijsvinger Li%3 anderen vinger Btze uitkeeringtn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam I Telkenmale wanneer de handelsman aan het einde van het jaar zijn boeken afsluit, waarin onder dorre cijfer-reek- sen en aanwijzingen geheel zijn handel, zijn winsten en zijn verliezen, zijn voor spoed of achteruitgang geboekt is, dan zet hij zich neder om uit de bescheiden zijner boekhouding het juiste resultaat van zijn bedrijf gedurende den jaar kring op te maken. Al mogen proef balans en verkorte berekeningen hem reeds den weg naar dat resultaat ge wezen hebben, al heeft zijn eigen oog jfjS— het oog des meesters reeds vóór dat hij de hoofdboeken zijner boekhou ding ten einde toe raadpleegt, hem op ónbedriegelijke wijze, maar dan slechts in groote trekken de slotsom van zijn koopmansleven, gedurende dat eene jaar, duidelijk doen worden, de afslui ting der balans alleen geeft hem in on- omstootelijk zuiver beeld den waren, onverbioemden toestand weder van den staat zijner zaken op dit oogenblik. En w.elke ook de uitkomst zij van zijne boekhouding of deze hem mede- dan wel tegenvalt, of zij hem leert, dat hij op den goeden weg van het juiste han delsinzicht is, dan wel op naar den maatschappelijken ondergang voerende "zijwegen, om het even, hij heeft de eind-uitkomst van zijn balans te aan vaarden, gelijk de cijfers deze in volle [.waarheid hem doen kennen. B Aldus ook hebben de volken bij het opmaken hunner jaar-balans de volle werkelijkheid te aanvaarden om het even hoe deze luidt hebben zij in den afgesloten jaarkring gewonnen of ver- Horen is hun winst een tastbaar en on- vreemdbaar bezit geworden of staat zij aanstonds weder verloren te zullen gaan is hun verlies er een voor alle Eeuwigheid of is dit slechts een tijdelijk en mogelijk licht te overwinnen derving y>p den staat hunner bezittingen En ftvanneer zij zoo nauwkeurig mogelijk hun materieel bezit, hun „hebben en houden" aan zichtbare en tastbare za ken hebben vergeleken met wat een jaar geleden hun deel in deze wereld was, dan nog komt die groote post op de balans der volkeren zijn alles over wegend zwaar gewicht in de schaal Heggen, waartegenover de materieele goederen toch zoo luttel opwegen de groote post van het ideëele goed, dat bezit aan verstandelijke en redelijke .eigenschappen, zonder hetwelk geen natie ter wereld, groot noch klein, prachtig noch zwak kan bestaan blijven, zijn moraliteit. Vraagt daarom niet in de eerste plaats of soms op grond van de oor logskaart de Entente-mogendheden dan 28.) —o— (NaatuK verïadeii.) Niet ver van de plaats, waar de ri vier uit het bosch kwam, had de oude vrouw met de kinderen gespeeld, bloe men geplukt en kransjes gewonden. Toen had Irma haar een schitterenden [vlinder gewezen, die op eenigen afstand rondfladderde, en de oude ging hem voor haar lieveling vangen maar daar {liet dier niet stil zat, doch rechts en ilinks fladderde, verwijderde zij zich in haar ijver steeds meer van de plaats, Iwaar de kinderen speelden. De knaap Inaderde den stroom, hij zag zijn beelte- Inis in de golven en boog zich voorover lom ze nauwkeuriger te zien. Toen dreef Ier nog een blad voorbij, dat kwanr zoo I dicht aan den oever, dat hij het nret Izijn kleine hand meende te grijpen, hij lboog zich nog verder... en verdween [in den vloed. Toen de datka met den [vlinder terugkeerde, zag zij een zwar- len krullekop uit de golven komen 'en I toen niets meer. Elisabeth bezon zich geen oogenblik, [juist kwam de gravin zij liet het aan J de datka over, deze van het ongeluk te berichten, wierp den doek af en sprong met zooveel kracht in den vloed, dat de wel oe Centrale rijken er thans beter voor staan, dan een jaar geleden on derzoekt daarom niet vóór alles of al licht in de neutrale landen dank zij gro ve oorlogswinsten de nationale rijkdom in dat tijdsverloop gestegen is eischt dan rok niet overhaast toegang tot de verblijven der veldheeren, noch ook tot de kantoren der handelslieden, maar begeeft u onder het volk, legt uw oor te luisteren aan hetgeen de ziel der na tie soms zoo verbijsterend duidelijk ver kondigt aan een elk, die niet van alle opmerkingsgave ontbloot is. Dan zult ge bouw- en leerstof tegelijk verzame len kunnen, voor uw oordeel over an deren en u zelf. In groote trekken zal dat oordeel, na het opmaken van de balans der volken over het opnieuw afgeloopen oorlogs jaar, dan moeten luiden, dat de verdere duur van den krijg de eerste scherpe kanten van verblinden rassen-haat wei eenigszins heeft verzacht. Over en weer is in de oorlogs-landen een dieper be sef ingetreden van het ontzaggelijk leed aan vriend en vijand door het wereldconflict berokkend. Dat, als het ware gemeenschappelijk gedragen leed, zoowel van den krijgsman te velde, als van den burger tehuis in alle oorlog voerende rijken, werkt ontzaggelijk louterend en heeft een hier heimelijk gevoed, daar openlijk aan den dag ge legd halsreikend verlangen doen gebo ren worden naar het einde van den krijg. Nochtans zijn nog immer groote groepen bij beide strijdende partijen aanwezig, wier geestesoog ais verstard naar den algeheelen ondergang, naar de volale verplettering van de tegen- parti| uitziet. Doch het is onmiskenbaar dat hun aantal en hun kracht afneemt, al heeft vooral de jongste tijd helaas geleerd, waartoe zij nog in staat zijn ais het er voor hen op aankomt tegen mogelijk vasteren vorm verkrijgende vredesgedachten front te maken. Inmid dels staan alle strijdende volken nog even onversaagd tegenover elkander, ais 12 maanden geleden. Wat ons de jaar-balans ook leert, niet een minder heldenmoedigen geest bij welke der strijdende partijen ook, noch een min dere offervaardigheid. S*aan de niet-strijdende volken, staan de neutralen in offervaardigheid, waar offers zij het ook in onbloedigen vorm gevraagd worden op ééne lijn met de kampende natiën? Leeft de geest van toewijdende zorg voor het gemee- nebest in deze tijden van internationale hoog-spanning in den nog immer van allerlei mogelijkheden zwaar geladen politieken atmosfeer, bij de onzijdige staten nog onverzwakt in hun burgers voort Voor een deel mogen deze vra gen beaamd worden voor een niet ge ring deel echter moeten zij ontkennend worden beantwoord. Wij gewaagden golven hoog en schuimend over haar hoofd te zamen sloegen. Spoedig we ken zij naar rechts en links en men zag haar met forsche slagen de oppervlakte verdeden. De rivier was helder en doorzichtig, maar zoo diep, dat de bo dem niet te zien was. Hoe Elisabeth zich ook inspande, zij zag niets donkers zich van liet water afscheiden, waarheen zij ook blikte. Was hij reeds naar den bodem gezon ken of droegen de golven hem stroom afwaarts De zonnestralen brandden heet en zengend op haar hoofd en hals, zij lette er niet op, steeds vlugger en vlugger kliefde zij de golven. Toch moest zij spoedig rusten, zij voelde, hoe het loodzwaar op hare leden lag, en haar bijna alle kracht ontnam. Maar, wat was dat Dook daar niet op ge ringen afstand, door een sterke golf ge dragen, iets donkers op Het verdween weldra weer, maar zij had het gezien en wist de richting. Met inspanning van al hare kracht zwom zij er heen, steeds geringer werd de afstand nog een flinke slag, en nog een, toen had zij het kind gegrepen. Het was ook hoog tijd, zij voelde, hoe zij zelve half bewuste loos werd, maar zij herstelde zich en keek rond. De stroom was hier zeer breed en zij was er midden in, zoo ver van het slot verwijderd, dat zij op groo- ten afstand den toren zag. Hoe den oever te bereiken Hoe den weg terug af te leggen Een arm hield zij nog zooeven van oorlogswinsten welnu het zijn deze, die schromelijk omvang rijk en vaak gansch toevalligerwijze velen in den schoot geworpen, op het platte egoïsme, op een verregaande ik zucht van tallooze klassen der maat schappij allesbehalve louterend gewerkt hebben. In vele der Europeesche neu trale landen, en ons land vormt daarop geen uitzondering, is, naast de breede lagen eener om haar dagelijksch brood hard en moeizaam we-kende samen leving een omvangrijke categorie van plotseling welgestelden, ja zelfs rijken gekomen, die hun welgesteldheid en hun rijkdom aan den grooten nood der tijden dank te weten hebben. Te on zent is daarbij het verderflijke onkruid der smokkelarij op zulk een omvang rijke schaal tot plant gewassen, dat een groot deel van een vroeger eerlijken en vlijtigen arbeidsstand door den grof- sten zucht naar winst werd medege- sleurd, hetgeen waarlijk niet ge paard is kunnen gaan met een verhef fing van het moreel peil dier burgers. Doch ook anderszins zijn er in ons land en elders velen, die deze praktijken van den „minderen man" veroordeelen, echter zelf niet minder langs allerlei slinksche wegen zich zoeken te verrij ken, zonder daarbij in strijd met de eene of andere bepaalde wet te handelen. In alle landen zijn er inderdaad vele dus- danigen, doch, evenals bij ons, zijn er gelukkig nog veel meer anderen, die alle zulke handelwijzen uit den grond huns harten afkeuren. Maken wij dan ook, hei debet en cre dit samenvattende, de j; arbalans van den gemoedsstaat der natiën op, dan mag voorzeker als uitkomst daarvan worden vastgesteld, dat het innerlijk streven van verreweg het meerendeel hunner in overeenstemming is gebleven met den hoogen ernst van het sombere tijdsgewricht, hetwelk zij opnieuw doorleefden, en dat alle, zonder onder scheid, de beproevingen hun opgelegd met eerbied afdwinge'nde volharding weten te dragen. Waarlijk, een niet te onderschatten credit-post op de een maal komende eind-balans der vol keren Vergadering van Vrijdag. Op artikel 1 van de Huurcommissie- wet waren dus vier amendementen in gediend, waarvan drie van den heer Mendels 1. om den datum van 1 Ja nuari 1916 te wijzigen in 1 Januari 1915 2. om de tien procent vrije ver hooging te laten vervallen en 3. om de huurprijzen van de nieuw-gebouwde woningen ambtshalve te doen vaststel len door de huurcommissie voorts één van den heer Ankerman om den nieuw bouw geheel buiten het ontwerp te la ten. vrij, in den anderen had zij het kind, zoo, dat zijn hoofd boven water bleef zij kon maar langzaam vooruitkomen en voelde met ontzetting, hoe door de groote inspanning ook hare armen be gonnen te verlammen, in hare vertwij feling probeerde zij, den knaap met de tanden bij de kleeren vast te houden, om beide armen te kunnen gebruiken, maar de last was zoo zwaar, dat hij haar hoofd met geweld in de diepte trok, zoodat haar de adem verging en zij bijna stikte. Met 'n laatste beweging omarmde zij den knaap en liet zich willoos door den stroom meedrijven in liet doffe bewustzijn, dat zij verloren was. Steeds wilder en verstikkender scheen het water om haar heen te drin gen, het was haar, alsof zij steeds die per zonk, tot op den zandigen bodem, toen sloten hare oogen zich in bewuste loosheid. Graaf Geza kwam langs den weg ge reden hij had den straatweg verlaten en was dwars door het dal gegaan, om eerder te huis te zijn. In de verte zag hij de worsteling van een mensch met de golven, hij gaf zijn paard de sporen en jaagde naar den oever, een tweede blik zeide hem, wie de worstelende was. Over zijn baardig gelaat trok de bleekheid van een doode. Van het paard en in den stroom te springen scheen één beweging te zijn, en hij kwam juist te rechter tijd, om de zin kende op te vangen en haar met den Door den heer Marchant werd de kwestie nog eens precies gesteld. De verhuurders maken gebruik van hun exceptioneele positie om de huurders af te zetten, in normale gevallen kun nen de huurders zich daar tegen ver zetten. Thans echter is dit niet mogelijk en daarin ligt de rechtsgrond voor in menging van de overheid, die de vrij heid van één der contractanten aan ban den legt. Er is dus van rechtsverkrach ting geen sprake, omdat juist het recht van de bedreigde partij in bescherming wordt genomen. De pertinente verklaring van den Mi nister, dat de tien procent een soort duurtetoeslag was aan de verhuurders (op kosten van de huurders) lokte veel verzet uit. Zelfs de heer Nolens voelde nu neiging om voor het amendement- Mendels te stemmen, terwijl de heer De Geer op een volgend artikel een amen dement indiende om buiten twijfel te stellen dat de huurcommissie ook de tien procent vermeerdering mag in re kening brengen. Tegen dit verzet kon de Minister zich niet blijven verzetten en hij verklaarde zich bereid het amendement-De Geer te aanvaarden. De stemming was een verrassing. Met 39 tegen 33 stemmen werd het amendement om de tien procent te doen vervallen, aangenomen de andere amendementen werden verworpen. De huurcommissie zal nu dus over alle huurverhoogingen mogen oordeelen, die na 1 Januari 1916 zijn aangebracht. Deze verscherping van de wet is stellig van zeer veel gewicht, omdat de macht der huurcommissies aanmerkelijk is uit gebreid en de z.g. duurtetoeslagen voor de verhuurders zijn komen te vervallen. Een poging om de terugwerkende kracht te verlengen, door den heer Mendels gevraagd, mislukte. De verdere discussie over dit ont werp was van zeer ondergeschikten aard. in het schepen-opvorderings-wets- ontwerp is door de regeering een be langrijke wijziging gebracht, zóó be langrijk, dat de commissie van rappor teurs een nieuw afdeelingsonderzoek noodig achtte. Na eenige discussie werd dit goedgekeurd. Het afdeelingsonderzoek zal Zater dag plaats hebben en waarschijnlijk komt dan Dinsdag die wet reeds in openbare behandeling. De heer J. W. IJzerman, lid der Ka mer voor Den Haag II, is beëedigd. Bij de regeling van werkzaamheden besloot de Kamer met 34 tegen 31 stemmen a.s. Dinsdag en Donderdag avond te vergaderen en hoofdstuk IV en IX te behandelen, Justitie en Waterstaat dus. Na de publicatie van het Duitsche antwoord inzake de deportatie van Bel gen achtte de heer Duijs zijn interpel latie niet meer noodig. Hij trok die in. De heer Hugenholtz (s.-d.) stelde aan den Minister van binnenlandsche knaap aan den veiligen oever te bren gen, waar zich vele reddende handen naar hen uitstrekten, die haar in ont vangst namen, want van het slot waren reeds de gravin met vele dienaren ver schenen. Beiden lagen in onmacht, de geredde en de redster, en terwijl de gravin voor den bewusteloozen knaap knielde en hem met behulp van de dienares in het leven trachtte terug te roepen een bode was naar den dokter gezonden droeg Geza Elisabeth naar het slot. Op den weg kwam zij weer bij, maar zij was zoo zwak en zoo verdoofd, dat zij geene beweging kon maken. Geza trad met haar in een prieel, legde haar op eene bank en knielde bij haar neer. Wat zijn alle besluiten en voorne mens Een tijdlang worden de heete gevoe lens nedergedrongen, als de oproerige wateren door een kracht van buiten, dan komt een oogenblik, waarin de wa teren stijgen en de dammen bezwijken. Diep was Geza doordrongen van de overtuiging, dat hij haar niet waard was, dat zij hem niet liefhebben kon, thans, nu hij haar van den wissen dood had gered, haar in de armen hield, wist hij nog slechts dit eene, dat hij zonder haar niet kon leven, dat zij de zijne moest worden. Was zij te zwak om hem halt te ge bieden, toen hij in warme woorden op nieuw zijne liefde verklaarde Of lie- zaken de vraag of hij niet bereid was de slooping van het vluchtoord te Ede te schorsen totdat bij hoofdstuk V daar over met den Minister van gedachten gewisseld is kunnen worden. De Minister van binnenlandsche za ken verklaarde zich bereid de afbraak tijdelijk stop te zetten. VLISSINGEN, 13 JANUARI. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1916 uit 10756 mannen en 11217 vrouwen, totaal 21973 zielen. Zij nam toe door vestiging met 525 m. en 649 vr„ door geboorte met 219 m. en 228 vr„ totaal 744 m. en 887 vr. Zij verminderde door vertrek met 822 m. en 904 vr. en door overlijden met 90 m. en 112 vr. of totaal 912 m. en 1017 vr. De geheele bevolking verminderde dus met 168 m. en 130 vr. en bestond op 31 December uit 10588 m. en 11077 vr., totaal 21675 zielen. De mailboot „Koningin Regentes" kwam gisterenavond te ruim half zeven aan. Er bevonden zich aan boord 51 passagiers, onder wie ditmaal 31 reizi gers voor Duitschland en Oostenrijk. De meeste waren niet bij machte zelf on derdak te bekostigen en trokken daarom naar de loods. Het waren ditmaal bijna allemaal Vrouwen en zeer jeugdige kinderen, slechts een paar mannen waren mede gekomen. De boot bracht aan 350 zakken mail en 1000 zakken pakketpost en voor de verzending "p heden lagen gereed 400 zakken mail en 800 pakketpost. De volgende week worden hier weder een aantal Fransche vrouwen en kinde ren verwacht, die over Engeland naar Frankrijk zullen terugkeeren. Openbare Leeszaal. In Juli 1916 werd Leeskring no. 1 opgericht. De bedoeling was de deelne- nemers tegen billijken prijs (f2,40 per jaar) goede nieuwe romanlectuur te ver schaffen en tegelijkertijd de Bibliotheek van de Openbare Leeszaal te voorzien, want na lezing worden de boeken afge staan aan voornoemde Bibliotheek. Nu is Leeskring no. 2 gevormd. Er bestaat nog gelegenheid voor eenige liefhebbers of -hebsters van goede lectuur zich aan te sluiten, omdat Leeskring no. 2 nog niet geheel voltallig is. Wie dit doen wil of inlichtingen verlangen vervoegen zich bij een der bestuursleden t.w. de heer J. C. Heine, voorzitter, Koudekerksche weg 9de heer A. P. Jungcurt, pen- ningm. Leeskring no. I, Boulevard Ban- kert 6; Mej. j. G. H. Ketting, Kasteel straat 24; mevr. Coenen, Bellamypark 25 mevr. Van Ockenburg, Groenewoud 38 mej. Van Aartsen, Coosje Busken- straat 62, penningmeesteresse leeskring no. 2 en de heer A. de Hondt, bibli othecaris, Walstraat 92. ten soortgelijke gevoelens bij haar zich verstommen Haar gelaat had in dit oogenblik niets afwijzends, integendeel, er lag eene uitdrukking van stil, zoet geluk op. En... verstond het eene hart de taal van het andere Er kwam iets als eene zekerheid, eene belofte over hem. Elisabeth, wil je de mijne worden? Zij maakte zich zacht los en ging zit ten, hij echter hield hare handen vast en herhaalde hartstochtelijk smeekend zijne woorden. Ik... ik wil eerst met uwe moeder spreken, voor ik u antwoord, zei ze na lang zwijgen. Zij had de oogen neerge slagen, en hij voelde het zachte beven van hare handen. O, doe mij niet wankelen, het moet, zei ze, toen hij haar iets wilde antwoorden. Dit eene zal u weten... tot uwe geruststelling, ik... ik ben niet boos op u, zooals in dien nacht op den straatweg... Maar nu, toe, ga in het. slot en stuur mij de datka met droge kleeren. Men zal mij zoeken. Hij was reeds op weg en bleef weer staan. Elisabeth, een verzoek, zei hij en wees op haar lokken, die haar als een gouden mantel omgaven. Elisabeth, een lok tot aandenken aan dit uur (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1