mum 55e Jaargang 1917 iir )eau, ;uwe. „oot. tAMER :D!« JE meisje snslbode WOENSDAG Uitgavefirma f. VAN DE HEIDE lr„ Kleine Markt 58, Viissinp. Teletoon Inlerc. 10 ÏO JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. No. Irs jr. EEKMAN, V-Rent- TEGAAL, JACQUES ZIJL, J AN WILLEM 1IES. terde evragen Bureau H >«5S5, iedere Zonder rabat, wordt" twet- dagen. Adres reau „Vlissing- druari gevraagd ezin zonder kin- goede getuigen maand. Brieven Courant." VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent iïv ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.48voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's in 't bezit eener ftfl ft ft gulden bij levens-gulden bij dood Q ft tfï gulden bij verlies A f"rt gulden bij verlies A gulden bij verlies ft p gulden bij verlies polis zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- ft|| door <1111 van een hand, Iftll van l||ll vaneen /ft van eiken kerd tegen ongelukken voorLdU U U heid tot werken f OU een ongeluk UUU voet of oog 1(IU een duim 1.UU wijsvinger UO anderen vinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" té Schiedam BAK- en BRAADVET. Winkeliers, die regeerings-bak- en braadvet wenschen te verkoopen wor- i den verzocht hiervan aangifte te doen ter gemeente-secretarie (bureau griffie) vóór 13 Januari a.s. Regeeringsruridvet wordt niet meer door de regeering beschikbaar gesteld. Vlissingen. 10 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET Burg. en Weth. van Vlissingen Gelet op artikel 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennis, dat bij f hun besluit van 28 December 1916 aan de NEDERLANDSCHE PETROLEUM- en ASPHALT-MAATSCHAPPIJ, alhier gevestigd, vergunning is verleend tot I het oprichten van eene inrichting voor het verwerken van asphalthoudende aardoliën en residuen, het reinigen van de verschillende producten uit aardolie en residuen verkregen en het verwer- ken van steenkolenteer, in perceel ka- dastraal bekend gemeente Vlissingen I sectie C no 1484, aan den Koningsweg. Vlissingen, 9 Januari 1917. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. Mr. H. Goeman Borgesius. De toestand van den voorzitter der Tweede Kamer, mr. Goeman Borgesius, was heden dezelfde als gister, nl. dat de koortsen den lijder niet verlaten. De patiCnt moot lijdende zijn aan buik- vliesontsteking, die vooral met het oog op den leeftijd van mr. Borgesius zorg baart. De nieuwe Engelsche gezant. De „Morning Post" schrijft in een hoofdartikel, dat zij zich verheugde over de benoeming van Sir Walter Townley tot gezant in den Haag. Zij acht hem een van de beste mannen in den Engel- schen diplomatieken dienst. Gelijk hij bewezen heeft, toen hij in 1904 naar Argentinië ging, verstaat hij in 't bijzon der handelsvraagstukken terdege. Hij is ook een krachtig man, die de kunst zal verstaan een beroep te doen op den vaderlandslievenden en nationalen geest van de Hollanders, die aan den kant van de Geallieerden is, en niet wil kruipen voor dien Duitsch-Nederland- schen handel, die aan den kant van Duitschland staat. Duurte-bijslag. ingediend zijn wetsontwerpen tot ver hooging resp. wijziging en aanvulling van de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1917 en van de staatsbedrijven enz. voor dat jaar (tege moetkoming wegens duurte van levens middelen.) 25.) —o— (iiaitiK mloieii.) De gravin wilde de schuld des zoons goedmaken, zij behandelde Elisabeth gedurende hare ziekte met bijna moe derlijke zorgvuldigheid, zoodat bij haar het gevoel van vreemd zijn, dat meer dan alle lichamelijke lasten de ziel drukt, niet bovenkwam. Elisabeth op hare beurt dacht geen oogenblik er aan, dat het plicht der gravin was, dat de moeder niet te veel kon doen, om het gruwelijk kwaad van den zoon weer te herstellen. Er was bovendien van dien schrikkelijken nacht in hare ziel niets achtergebleven dan zijne vertwijfeling, zijn smart. Het vrouwenhart "is een raadsel, een groot geheim, ondoorgron delijk als de natuur. Wie kan grond en oorzaak uitvorschen, die het tot bloei brengt Gebeurtenissen, zoo klein en nietig, menigmaal tot omgekeerde ge volgtrekking rechtgevend, zijn dikwijls de bliksemstraal, die het goddelijk vuur in een menschenhart ontsteekt, en niet alleen onder den warmen kus van den zonnegod, maar ook onder den ruwen adem van den wind opent zich toch dikwijls de kelk eener bloem. Toen bij Elisabeth de dofheid der ziekte week, haar denken weer helder Aan de Memorie van Toelichting is toegevoegd een bijlage, waarin die re geling is samengebracht. Hieraan wordt ontleend, dat onder de regeling vallen a. het vaste personeel in dienst van het Rijkb. het personeel, dat hoewel niet vast aangesteld, wat zijn dienst- prestatie en zijn verdere verhouding tot den Staat betreft, een overeenkomstige positie inneemt als de Rijksambtenaren en Rijkswerklieden c. de onderwijzers der openbare en bijzondere scholen d. zij, die in zijdeiingschen staatsdienst zijn. De grens is gesteld op f 1900 voor de gemeenten der 1ste kl. 1850 2de 1800 3de '750 4de '700 5de 165£) overige gemeenten. DeJ hoofdbijslag heeft een algemeen geldend maximum van f120. Aart hen, die een hoofdbijslag ontvan gen, wordt bovendien een kinderbijslag toegekend, ten bedrage van f 15 voor elk kind beneden 16 jaar. Maximum f 120. De duurtebijslag wordt uitgekeerd in 4 termijnen en wel zooveel mogelijk tusschen den 15den en den laatsten van elk der maanden Maart, Juni, September en December. Het meerendeel der ontworpen bepa lingen stemt overeen met die, welke voor den in het jaar 1916 verleenden bijslag hebben gegolden. Slechts in zoo verre is verandering aangebracht als deze in verband met de verkregen ervaring wenschelijk is te achten. Verder merkt de regeering op, dat bij een regeling als de onderhavige steeds individueele gevallen zullen zijn aan te wijzen, waarin die regeling tot niet vol komen billijke gevolgen of tot oneven redigheid aanleiding geeft. Hieraan is zegt zij niet te ontkomen. De nood zakelijkheid om algemeene regelen te stellen naar welke te dezen zal te werk gegaan worden, maakt dit onvermijdelijk. Vluchtelingen. In de Memorie van Antwoord opliet Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende de begrooting van binnen- landsche zaken, deelde de minister mede, dat met zekerheid mag worden aangenomen, dat voor het onderhoud van vluchtelingen voor 1917 grooter uitgaven zullen te doen zijn. Om in den eersten tijd in de behoeften te kunnen voorzien, wordt, evenals het vorig jaar, hiervoor een bedrag van f2,000,000 geraamd. Regeeringszeep. Herhaaldelijk werden de laatste maan den afkondiging gedaan, betreffende den maximumprijs van zeep. Echter van re- geeringswege werd deze niet verstrekt en de fabrieken verklaarden, dat het hun onmogelijk was voor den vastgesteiden prijs te leveren. De handel zag, na iedere ministerieele afkondiging, met verlangen uit naar de „regeeringszeep." Maar deze bleef uit. Wat de oorzaak daarvan is, valt moeilijk met een paar en klaar werd, kwam ook tegelijkertijd hef bewustzijn van dat schrikkelijk uur, waaraan zij echter dacht, dat was niet de hartstochtelijke verklaring, niet de val van het rijtuig, niet hare pijnen, maar dat waren zijne vertwijfelings volle woorden „Heb erbarmen en laat li redden Nooit had tot dien tijd zij zoo'n toon van rampzalige vertwijfeling gehoord, en het was, alsof die zich on- wischbaar in hare ziel had geprent. Het was een warme Julidag, toen Elisabeth voor de eerste ntaal haar ka mer verliet en in den tuin werd geleid. Tusschen twee kastanjeboomen, welker dicht loover geen zonnestraal doorliet, stond eene bank, met kussens belegd, en daar nam zij plaats De datka om huld e haar zorgzaam met warme de kens en liet haar daarop alleen. En zoo zat zij daar en keek naar den blauwen hemel met een gevoel, alsof zij dien voor de eerste maal zag, en ademde met volle teugen de zachte, geurige lucht, als een gevangene, die lang het zonnelicht heeft ontbeerd. En het kos telijk verkwikkend gevoel verruimde haar de borst, frisscher floot de levens stroom door hare aderen, hare oogen glansden helder en een zacht, teer rood kwam in hare bleeke wangen. De bal- cons van het slot waren met wilden wingerd en klimop begroeid, rozen en viooltjes bloeiden aan de voeten van het meisje, de boomen tan het park ruischten groetend haar tegen en uit de verte wenkte haar lievelingsgezicht woorden te zeggen. Genoeg zij vermeld, dat voor de bereiding van zeep lijnolie noodig is. De benoodigde lijnolie nu werd aanvankelijk niet door de N.O.t. vrij gegeven en dat moet de bron zijn van alle onaangenaamheden die zich voordeden. Intusschen kon de minister het ook niet eens worden met de zeep zieders over den prijs die betaald moest worden. Hangende de onderhandelingen werd de sterke arm gebruikt. Verkochten de fabrikanten boven den vastgesteiden maximumprijs, dan werden zij, na 2 Januari bedreigd met inbe slagneming. Zelfs had hier en daar bij sommige handelaren inbeslagneming plaats. Het gevolg doet zich nu gevoelen, omdat de fabrikanten eenparig hebben besloten niet meer af te leveren. Dat besluit hebben zij nu reeds meer dan een week lang gehandhaafd en het ge volg is, dat hier en daar gebrek begint te ontstaan aan zachte (groene en gele) zeep. Er komt nu regeeringszeep, maar dat kan nog wel enkele dagen, misschien een paar weken duren, daarom zal een overgangsmaatregel worden vastgesteld in afwachting dat de regeering voor de distributie van zeep haar organisatie in orde heeft. De nieuwe postcheque- en girodienst. Over enkele maanden zal de nieuwe postchèque- en giro-dienst in werking treden, tot welker stichting korten tijd geleden werd besloten. De directie der posterijen neemt krachtige maatregelen om den nieuwen dienst bij het publiek bekend te maken en de voordeelen er van uiteen te zetten, opdat van den aanvang af op een zoo goed mogelijk succes kan worden gerekend. Het schijnt in de bedoeling te liggen, af en toe „mededeelitigen" omtrent doel en inrichting van dezen dienst te versprei den. Wij ontvangen het eerste num mer dier ntededeelingen, een -vlug- schriftje van 8 pagina's, dat keurig uit gevoerd is en op bijzonder heldere wij ze de voordeelen van oen nieuwen post chèque- en giro-dienst uiteenzet. In deze „mededeelingen" wordt er op gewezen, dat men van den nieuwen dienst gebruik zal kunnen maken voor overschrijving (giro) op de rekening van een ieder, die ook zulk een rekening bij de post heeft, hetzij door middel van cheques, die nten afgeeft aan een ander, of die men zelf kan innen. In het vlugschriftje wordt uiteengezet, welk gemak de nieuwe dienst vrijwel voor een ieder kan opleveren. Men kan leveranciers en klanten, die een reke ning bij de post hebben geopend, per postgiro voldoen, en wanneer ze geen rekening hebben, hun per postchèque betalen. Abonnementen op couranten of tijdschriften, contributies, premies van assurantiën of levensverzekeringen, alsook belastingen van gemeenten en rijk kunnen per postgiro' worden vol daan, eveneens rekeningen van gas, electriseh licht, etc. Het wachten in be talingskantoren, het natellen van geld, etc., kan op deze wijze vervallen. De kosten zullen miniem zijn, nl. 3 ct. bij liet Karpathengebergte. Hoog boven op een balcon, geheel met wilden wingerd begroeid,stond graaf Geza en keek naar Elisabeth neer. Hij was den vorigen dag op het slot aangekomen, zijn uiterlijk was gedu rende den geheelen tijd zoo slecht en zijn doen en laten zoo veranderd, dat zijne chefs op hem opmerkzaam wer den en de regimentsarts, eene zware ziekte vreezend, hem nogmaals verlof bezorgde. Na eene afwezigheid van vier maanden zag hij Elisabeth weer de aanblik der geliefde trekken overwel digde hem, en tegelijk ontroerde haar bleek, krank gelaat hem tot het diepst van zijn hart. Na korten tijd verlief hij het balcon en betrad ongezien door eene zijdeur den tuin, hij voelde zich met onweer staanbaar geweid naar haar gedrongen, om hare vergiffenis te smeeken voor liet lange, zware lijden, dat hij over haar had gebracht maar hij vond er den moed niet toe. Zoo doorliep hij naar alle zijden den tuin maar zooals de magneetnaald slechts naar eene richting beweegt, zoo trok het hem steeds weer naar de plaats, waar zij zat. Op korten afstand, tegenover haar, tusschen bloeiende rozenstruiken, door een palm overschaduwd, stand een statue van een biddende knaap, daar- legen leunde hij en zag naar haar. Voelde zij den heeten stroom, die uit zijne oogen kwam Zij zag op, ont waarde hem en een lichte blos kwam elke storting, alsmede bij elke over schrijving ter woonplaats. Overschrij ven op de rekening van iemand die ei ders woont zal iets meer kosten, nl. 5 ct. voor elke ƒ200 of gedeelten van 200, zoodat voor grootere bedragen andere gelegenheden dan postchèque en giro voordeeliger kunnen zijn. Voor de overgroote meerderheid der zaken- menschen en particulieren, aldus het voorschrift, zal echter de post het ge makkelijkst, het goedkoopst en het vei ligst zijn. Op de rekening bij de post zal men ook traktementen, pensioenen, etc. kun nen doen bijschrijven. Men zal voorts op eigen naam meer dan één rekening kunnen nemen, bv. aparte rekeningen voor een pupil, een zoon of dochter, een lastgever, etc. Gemeentebesturen kunnen afzonderlijke rekeningen doen openen voor de chefs van elk der ge meentebedrijven. Elke rekeninghouder zal maandelijks afschrift ontvangen van den stand van zijn rekening Nader zal opgave worden gevraagd, of men voornemens is deel te nemen aan den postchèque- en giro-dienst, ten einde op den dag der invoering voor aile deelnemers gereed te kunnen staan. De burgemeester van Philippine. Deze burgemeester werd naar demi- nister van binnenlandsche zaken in de Memorie van Antwoord op het Voor loopig verslag der Tweede Kamer me dedeelt, door den vice-admiraal-com- mandant in Zeeland, inderdaad uitgezet. De minister deed toen zijnerzijds no pens de tegen den burgemeester inge brachte beschuldigingen een onderzoek instellen, terwijl den betrokkene in afwachting van de te nemen beslissing verlof werd verleend. Dat onderzoek leverde naar het oor deel van den minister geen positief be wijs op van schuld of medeplichtigheid van den burgemeester aan de feiten op grond van weike zijn uitzetting had plaats gevonden, zoodat er geen vol doende termen waren ont hem ontslag te verleenen. Op verzoek van den minister heeft de minister van oorlog toegezegd aan de militaire autoriteiten, belast met het militair gezag een instructie te geven, waardoor verzekerd wordt, dat door die autoriteiten reeds, alvorens over te gaan tot toepassing van art. 33 der wet op den staat van oorlog en beleg ten aan zien van rijks-, provincie-, of gemeente ambtenaren, overleg wordt gepleegd met het betrokken burgerlijk bestuur. Holland en de vredesstappen. Een medewerker van de „Voss. Ztg." professor Stein, had een onderhoud met een uit den Haag te Berlijn aangekomen Hollandschen staatsman, die onder andere zeidecje Hollandsche regeering wacht slechts op het psychologisch oogenbiik, hetwelk zij thans nog niet gekomen acht, om zoodanige stappen te ondernemen, als geschikt zouden kunnen schijnen voor het bijleggen van het wereldcon flict. Juist de omstandigheid dat den Haag als plaats voor de vredesconferentie in op haar gelaat. Zij was niet verrast. Item te zien, want zij wist, dat hij ge komen was. Hij trad te voorschijn, deed een stap naar haar toe en bleef weer staan, zij zag zijn strijd, het verlangen haar te naderen en de vrees, die hem dat be lette, en onwillekeurig trof haar zijn veranderd wezen. Hoe bleek was zijn anders zoo donker gelaat „Nu, heer graaf zei ze met een vriendelijken blik. ,,U begroet mij im mers heelemaal niet en het is vandaag mijn eerste dag buiten." Snel kwam de ritmeester op haar toe, maar van aandoening kon hij niet spre ken. De lang ontbeerde klank van hare stem, de milde goedheid en vriendelijk heid, die op haar gelaat lagen, over weldigden item geheel. „U is een en gel," zei hij eindelijk na lange pauze. Hoe gewoon die uitdrukking ook was, uit zijn mond klonk zij diep aan grijpend. Daar lag de volle, verplette rende erkenning van zijne schuld in. Met buitengewone grootheid van ziel bracht zij het gesprek op iets anders en zei „Toen ik zoo alleen hier zat, dacht ik, dat het gevoel voor ons va derland, voor het stukje grond, waarop wij geboren zijn, niet altoos het mach tigste in ons is. Als wij na lange ziekte voor het eerst in Gods heerlijke natuur komen, dan mag het zijn op welk plekje der aarde, dan groet ons iedere boom vertrouwelijk, alsof hij met ons was opgegroeid, iedere bloem zoo vriende aanmerking kan komen legt den Hollan ders terughouding op. Het ligt niet in het Hollandsche karakter zichzelf aan te bieden. Holland verleent gaarne gastvrij heid, maar vraagt niet om gastvrijheid te mogen verleenen. Uit Londen wordt aan de „Tel." ge seind In invloedrijke kringen heeft het een goeden indruk gemaakt, dat Nederland zich wijselijk afzijdig houdt van de nut- telooze vredesbeweging. Men is van meening, dat deze passieve houding Ne- derland's prestige ten goede komt. Nederlandsche officieren naar het Belgische front. Generaal-majoor Burger, luitenant-ko lonel jhr. Röeli en kapitein van Oorschot, die zich thans in Engeland bevinden voor een bezoek aan het Britsche front, hebben thans ook van de Belgische regeering uit- noodiging ontvangen tot het brengen van een bezoek aan het Belgische front. Staatsmuntbedrijf. in een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van het staatsmuntbedrijf voor 1917 schrijft de minister van fi nanciën naar aanleiding van de klacht over het weinig fraaie van de zilveren pasmunten, dat het hier geldt gebruiks voorwerpen, welke in de eerste plaats moeten voldoen aan Je met het oog op hun bestemming voor 't verkeer te stel len practische eischen. Het gaat derhalve niet aan dat uiter lijk uitsluitend te beoordeeien uit een oogpunt van kunstzin. Met betrekking tot het personeel der Munt wijst de minister er op, dat het muntbedrijf niet uitsluitend met vast werkliedenpersoneel kan gedreven wor den. Met liet oog op de onzekerheid om trent den omvang der werkzaamheden in de eerstvolgende jaren kan thans be zwaarlijk tot uitbreiding van het per soneel in vasten dienst worden overge gaan. Het is alleszins waarschijnlijk dat, bij het wederintreden van normale omstandigheden de behoefte van het verkeer aan munten belangrijk zal ver minderen, zoodat me' name wat de in groote hoeveelheid aangemaakte gul dens betreft, zelfs een sterke terug vloeiing is te verwachten. Hiervan zou uit den aard der zaak de invloed op de werkzaamheden aan 's Rijks munt ter stond worden gevoeld. Dat de positie van de losse werklie den weinig bevredigend zou zijn, kan de minister niet toegeven, hetgeen door hem uitvoerig wordt gemotiveerd. Onlusten in Tapanoeli. Bij 't departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie De resident van Tapanoeli bericht,, dat sedert Zaterdag niets meldenswaards voorvielde opstand schijnt geheel be dwongen te zijn. In het geheel zijn 15 opstandelingen gedood, vier gewond en vijfenveertig gevangen genomen, waar onder dertig door de bevolking. Het lijk, alsof wij ze hadden geplant, in zulke oogenbiikken spreekt iets mach tigs tot ons, dat de mensch eigenlijk op aarde overal tehuis is, dat wil zeg gen, overal, waar de milde natuur vormt en schept, en niet daar, waar de mensch arbeidt en werkt.. Ik kan u heel niet zeggen, heer graaf, hoe leven dig dit gevoel in mij was, toen ik bui ten kwam, en daarbij was en is nog zoo'n stille vrede in mij, dat, indien ik een doodsvijand had, ik geloof, dat ik hem heden zou vergeven." „Ook mij vroeg hij en vouwde snteekend de handen. „Ook u, antwoordde zij met zachten blik en reikte hem de hand. Hij hield die diepbewogen vast. „O, het is te veel, te veel," zei hij, „waar vind ik woorden, uw wezen ook maar eenigszins te teekenen Waar zijn woorden om u te danken... u te zeggen... Neen, neen I" viel hij zichzelf in de rede, toen hij hare onrustige be weging merkte. hebt niets te vree zen. U zal niet meer zulke woorden van mij booren. ais in dien nacht., ik ben zoo weinig uwe deelneming waard, als de afgrond waard is. door hef licht der zon te worden beschenen." De datka verscheen met een bedien de, ont de koffietafel buiten te dekken De gravin had het ter eere van Elisa beth's eersten gang naar buiten zoo ge regeld weldra kwam zij ook zelve in den tuin. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1