IVO. 2 55e Jaargang 1917 WOENSDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 3 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Het Jaar 1916. FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regelsƒ0.48; voor iedere regel meer 12cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6 J4 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener ft gulden bij levens- gulden bij dood ft gulden bij verlies A F* A gulden bij verlies A A A gulden bij verlies ft P* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M III HI I lange ongeschikt- A| I door <|l|| van een hand, I 11 van vaneen t*1 van eiken kerd tegen ongelukken voortJ V U w heid tot werken I WW een ongeluk OUU voet of oog AwW een duim XUw wijsvinger UW anderen vinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" tê Schiedam Op andere wijze nog dan door leenen moes. men echter trachten den Neder landsehen Staat in staat te stellen, aan zijn erplichtingen ;e voldoen. Daartoe werden in de eerste plaats verschillen de nieuwe belastingen ingesteld, die rechtstreeks tot den oorlog in betrek king stonden en wel de Oorlogswinst- belasting, die, in Mei aangenomen, tot 1 Augustus 1914 terugwerkende kracht kreeg, en de belasting tot gedeeltelijke bestr iding van de kosten van den oor logstoestand, de zoogenaamde verdedi gingsbelastingen. Daarnaast strekten ook andere wettelijke maatregelen tot verhooging van 's lands inkomsten als de wet tot verhooging van de briefport en die tot verhooging van den bierac cijns. Ook de wijziging der successie wet moest tot dit doel dienen Maar de tegenstand der Eerste Kamer, waarin de rechterzijde het ontwerp afstemde, maakte dat liet nog niet tot wet kon worden. Die afstemming had ons bijna in een jaar tijds den tweeden minister van fi nanciën gekost. In het begin van het jaar toch had minister Treub tengevol ge van den onwil der Tweede Kamer, om de pensioenbelasting vóór de ouder domsrente te behandelen, welke onwil in een motie-Schaper tot uiting kwam, zijn ontslag aangevraagd. Nu volgde in het eind van het jaar zijn opvolger, minister Van Gijn, na het votum der Eerste Kamer, zijn voorbeeld. Maar op aandrang van den ministerraad willigde de Koningin het verzoek niet in. En be wogen door den algemeenen wensch trok daarop minister Van Gijn, cfïe men algemeen den aangewezen man achtte om de belastinghervorming, door mi nister Tretib ontworpen, zij het in wat gewijzigden vorm tot stand te brengen, zijn ontslagaanvrage in, waarna een gewijzigd ontwerp inzake de successie wet bij de Tweede Kamer werd aan hangig gemaakt en aangenomen. Dat onze volksvertegenwoordiging nog ander werk te doen kreeg, dan wat haar onder den drang van den oorlog werd opgelegd, bleek reeds uit wat om trent het ontwerp inzake ouderdoms rente gezegd werd. Dit ontwerp, dat de rente tot de 70-jarigen uitbreidde, werd in Mei aangenomen. Verder werden nog buiten eenig verband met den oorlog het Oorlogsmolestverzekeringsontwerp, dat betreffende een uitvoerverbod van schepen en een ander tot tijdelijke af wijking van de Kieswet, behoorden nog tot de noodmaatregelen tengevolge van den oorlog aangenomen het ont werp ten behoeve van de bestrijding van mond- en klauwzeer, dat tot tijde lijke voorziening in liet eedsvraagstuk, dat tot regeling van het meer uitge breid en lager onderwijs en dat tot in stelling van een Kolonialen Raad voor Indië, terwijl o.a. een ontwerp afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee werd ingediend. De belangrijkste arbeid onzer volks vertegenwoordiging in het afgeloopen 20—o— (NairiiK verboAeo.) Hoe gelukkig hadden deze menschen kunnen worden, als zij in gewone om standigheden geboren waren. Waarom had zich echter ook het noodlot er in gemengd en tot een treurig einde ge bracht, wat menschelijke verblinding zoo gruwzaam was aangevangen? Was het, omdat zij slechts de neiging van haar hart hadden gevolgd, slechts de stern der hartstocht, die tot hen sprak Zou zij zoo hebben gehandeld"? Zoo hebben kunnen handelen, als zij het door smart gebogen hoofd der móeder had gezien? Zoo kunnen handelen, na dat zij had gezworen Misschien, in dien de dochter den tijd had afgewacht, hadden tijd en liefde de moeder be keerd. De tijd De gravin zou nimmer hebben toegestemd, al waren er jaren over vervlogen, ja, eene innerlijke stem zeide Elisabeth, dat, als hetzelfde op nieuw zou gebeuren, zij, ondanks hef groote verdriet, ondanks de harde er varing, nog niet anders zou handelen. Elisabeth kon ditmaal niet met hare gedachten in het reine komen. Hare heldere denkwijze was niet voldoende, al de ontstemmende indrukken te ver jaar was echter de Grondwetsherzie ning, die kortelings haar beslag kreeg. Reeds voor zij in behandeling kwam, had zij haar invloed op ons volksleven doen gelden, doordat twee belangrijke aangelegenheden hierbij stonden gere geld te worden, en v/el het kiesrecht- vraagstuk en de financiëele gelijkstel ling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Het eerste bracht zoowel de voorstanders van algemeen kiesrecht als ook de vrouwen, die kiesrecht be geerden, in beweging. Te Amsterdam hadden kiesrechtbetoogingen plaats. En in den Haag trachtten zoo mannen als vrouwen op onze Staten-Generaal indruk te maken door voor algemeen kiesrecht en vrouwenkiesrecht te be- toogen, het laatst nog op 18 October, toen de voorstellen tot Grondwetsher ziening in behandeling kwamen. Het resultaat was echter niet in allen deele bevredigend voor de voorstanders van vrouwenkiesrecht. Immers werd het al gemeen kiesrecht voor mannen vastge steld, voor de vrouwen werden alleen de beletselen weggenomen, die haar kiesrecht absoluut in den weg stonden. Bleek zoo ons parlementaire leven dus niet geheel door oorlogsrumoer overhemd te worden, ook de verkiezin gen voor de Provinciale Staten, die den socialisten een belangrijke winst brach ten, toonden het de natuur zelf dwong in het begin van dit jaar ons wel onze aandacht naar andere dingen te richten. De watersnood, die verschil lende streken van ons land teisterde, drong zelfs een oogenblik de gedachte aan de verschrikkingen rondom ons terug, doordat zij nu in eigen land een beeld van verwoesting te zien gaf. Een heftige Noord-Westerstorm brak tal van dijken stuk en verwoestte groote landstreken in verschillende deelen van ons land. Het meest hadden de kust landen der Zuiderzee te lijder, en van deze weer vooral de streek tusschen Amsterdam en Purmerend. Alleen op Marken, waar 16 menschen omkwamen en bij Rotterdam, waar er 5 verdron ken, vielen menschenlevens te betreu ren. Maar de niateriëele schade, vooral tengevolge van het verlies van vee, was enorm. En niet alleen ons koningspaar en onze regeering, maar ook buiten- landsche regeeringen deden van haar deelneming blijken. Ook ons Indië trof een dergelijke ramp door een overstrooming op Java. Een andere ramp was er voor ons de de opstand in Djambi, die zich vrij ern stig liet aanzien, maar thans vrijwel bedwongen lijkt. Hadden we dus in het afgeloopen jaar ook, als altijd, onze geheele eigene zorgen, die met den grooten oorlog daarbuiten geen verband hielden, toch moest wel telkens weer opnieuw de el lende van dien oorlog zich aan ons be wustzijn opdringen. En waar in de laat ste maanden zich ook ten ontzent een nieuwe nood zich bij de andere is gaan voegen, die zich door de voorgenomen inkrimping van het treinenverkeer en allerlei andere maatregelen ter bespa ring van kolenverbruik, zoo algemeen en openlijk zal toonen, gaan onze ge dachten als van zelf telkens weer op- zoenen. Doch, wat het hoofd niet wilde gelukken, dat gelukte ten slotte het hart. Medelijden legde zich als warm licht over al de scherpe tegenstrijdighe den. Zij voelde medelijden met de doch ter, die kort liefdegeluk betaalde met haar jonge leven, en nog meer met de ongelukkige vrouw, die eveneens een offer van haar stand en vooroordeel werd, als zij het haar kind liet worden en de wonde, die zij zichzelve had ge slagen, bloedde langer en was dieper, daar de dochter reeds lang alle smart was ontrukt. Hef slechtst kwam graaf Geza weg. Het gevoel van deelneming, dat zacht in haar hart was komen ontluiken, alle onaangename herinneringen verdoeze lend, was plotseling verdwenen. Zij zag hem steeds weer, den ruwen, geweldi gen, hoe hij de arme zuster mishandelde en haar dwong tot den schrikkelijken eed, die tot meineed moest worden HOOFDSTUK XIII. In het slot van graaf Palsy werd een concert gegeven, dat bijna een natio naal feest werd, en waaraan de adel van het geheele comitaat deelnam. Het was ten bate van de weduwen- en weezenkas van de gevallenen in het jaar 1848, en ieder wilde zijne vader landslievende gezindheid toonen. Ook Elisabeth's deelneming werd ge vraagd, want haar volleerd vioolspel was nog in levendige herinnering en die nieuw naar den Europeeschen oorlog, die nog steeds zijn sombere schaduw over de wereld werp'. Op geen enkel der vele oorlogster reinen hebben ook in dit afgeloopen jaar gebeurtenissen van zoo beslissen- den invloed plaats gehad, dat zij het einde te voorspellen schijnen. Wel had den de Entente-staten als hun zekere verwachting uitgesproken, dat het hun in dit jaar gelukken zou Duitschiand en zijn bondgenooten op de knieën te brengen. Maar het oorlogsgebeuren heeft aan die verwachting allerminst beantwoord. Want ondanks Duitsch- land's tegenslagen op het Westelijk front, is aan het einde van dit jaar, vooral tengevolge van de krijgsbedrij ven der laatste maanden, de toestand voor de Centrale rijken gunstiger en bemoedigender dan voor de Entente. En het is ongetwijfeld ook in het be wustzijn daarvan, dal zij aan hun vij anden vredesonderhandelingen hebben voorgesteld. Zoo er iets de oorlogsgebeurtenissen van dit voorbije jaar kenmerkte, is het wel de opnieuw gebleken onmogelijk heid om aan het Westelijk front een doorslaande verandering in den toe stand te brengen en het duidelijke stre ven van de Centralen om daarom in het Oosten een beslissing te zoeken. immers het groote offensief der Fran- schen en Engelschen aan het Westelijk front, dat 1 Juli begonnen, aan de hardnek kige, maar vergeefsche pogingen der Duitschers tot verovering van Verdun een einde maakte, bereikte in geen en kel opzicht het resultaat, dat de Entente er zich van had voorgesteld. De ge hoopte doorbraak had met plaats. Al leen gelukte het den Fra'schen en En gelschen zoo aan de Se .mie-als aan de Ancre, de Duitsche linies enkele kilo meters achteruit te dringen en een klein deel van het bezette gebied van Noord- Frankrijk te heroveren, terwijl ook na het eindigen van het Duitsche offensief bij Verdun de Franschen daar het initia tief konden nemen en ten slotte al het in het begin van dit jaar door de Duit schers ten koste van ontzaglijke ver liezen veroverde terrein, terug ver overen. Tweede Kamerverkiezingen in 1917. Naar „De Fakkel" meldt, is op de Donderdag 21 December gehouden ver gadering van de voorzitters der verte genwoordigende politieke partijen ge bleken, dat alle aanwezigen bereid wa ren onder zekere voorwaarden te be vorderen, dat de politieke partijen zich bij de Kamerverkiezing van 1917 van politieken strijd zouden onthouden. Zoo mogelijk zal vóór 15 Februari a.s. een beslissing van de partijen worden uit gelokt. Aftreden van den Engelschen gezant. Uit diplomatieke kringen vernemen roep daarvan was door de heele streek verbreid. Het was niet naar haar eigen zin, want van alle publieke optreden was zij afkeerig, zelfs wanneer, zooals hier, een goed doel bereikt werd, maar zij kon de uitnoodiging niet afslaan, daar zij bemerkte hoe de gravin het wensclite. Ten voordeele van de weduwen en weezen der Honved-gevallenen, wier aanvoerder de vermoorde graaf was geweest!... Welke herinneringen moch ten wel opstijgen in de ziel der onge lukkige vrouw, en hoe moest zij daar voor gevoelen Deze gedachte gaf voor Elisabeth den doorslag. Eerst heette het, dat de gravin wilde meerijden, toen echter de avond van het concert kwam, gevoelde zij zich zoo aangedaan, dat zij thuis moest blij ven, en zoo reed Elisabeth alleen. Graaf Geza was reeds des voormiddags heen gegaan, omdat hij het feest mede moest regelen. Elisabeth wist, dat men haar slechts om haar spel had uitgenoodigd, en welke aanspraken kon zij ook maken, om in deze kringen te verschijnen Zij nam de zaak op, zooals ze op te nemen was, met koele kalmte, als ten plicht, dien men heeft op zich genomen, ter- wille van een ander, en dien men wil vervullen. Welk een strijd het had gekost, eer de twee vrienden, Geza en Endre het hadden doorgedreven, haar te doen wij met zekerheid dat de Engelsche ge zant te 's-Gravenhage, sir Alan John stone, eerlang het juiste tijdstip is nog niet bekend zijn post bij Hr. Ms. Htif gaat verlaten. Sir Alan Johstone is sedert den 15en December 1910 bij het Nederlandsche Hof geaccrediteerd en volgde sir Henry Howard op. De vertrekkende gezant genoot de reputatie van groote bekwaamheid en was in onze regeeringskringen een zeer geziene persoonlijkheid, die niets heeft weggelaten om, ook in de moeilijkste tijden, de betrekkingen tusschen ons land en Engeland vriendschappelijk te doen blijven. Vliegtuigen. Wijl onlangs weer op eigen vliegtui gen is geschoten, heeft de Opperbevel hebber bepaald, mede in verband met het steeds onder de wapenen komen van nieuwe lichtingen, dat de gegeven orders omtrent de herkenning van eigen en vreemde vliegtuigen opnieuw ter kennis van de troepen moeten worden gebracht en voortaan geregeld in her innering moeten gebracht worden. De Opperbevelhebber heeft ter ken nis van de Land- en Zeemacht gebracht dat Duitsche vliegtuigen en luchtsche pen, welke in nood verkeeren, zoowel bij dag als nacht noodseinen zullen ge ven als teeken, dat zij op ons gebied zullen landen. Deze noodseinen zijna. voor vlieg tuigen het afschieten van een witten en een rooden lichtkogel, welke sein bij korte tusschenpoozen zal worden herhaald. b. voor luchtschepen het vertoonen van twee lichten, het eene wit, het an dere rood, brandend met een zeer hel deren gloed, welk sein bij korte tus schenpoozen zal worden herhaald over dag zullen bovendien kunnen woiden ontplooid twee vlaggen, de eene wit, de andere rood, dan wel een vlag half wit half rood. Op vliegtuigen en luchtschepen, welke bovenstaande noodseinen geven en daar mede te kennen geven, dat zij zullen landen, mag niet geschoten worden, ook al blijkt, dat niet aanstonds tot een lan ding wordt overgegaan. Bij het melden van vreemde vliegtui gen en luchtschepen, zal tevens moeten worden vermeld of noodseinen zijn ge toond. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. Op de rol voor de eerste zitting van het jaar 1917 stonden Dinsdag een kleine 50-tal zaken betreffende verbo den vervoer, verboden uitvoer of pogin gen daartoe. De eerste der openbare zaken was die tegen C. L. V. en den 17jarigen J. H. de C. beiden uit Heilo (Sluis). Aan be klaagden was ten laste gelegd het uit voeren van zeep en wol. Zij werden door een onderofficier en een soldaat aangetroffen liggende onder den draad, die gespannen is op een afstand van en als waarschuwing voor den electri- deelnemen aan het concert, dat ver moedde zij waarlijk niet. Het heele groote getal medewerkenden, dat uit sluitend uit adellijken bestond, was er tegen, het sterkst Endre's eigen zuster, Comtesse Vilma, die de koningin van het feest zou zijn. De vrienden hadden toch hun wil doorgedreven, want, af gezien van al het overige dat hen er toe mocht hebben bewogen, waren zij er van overtuigd, dat Elisabeth's num mer het glanspunt van het concert zou vormen. Zij zelve vermoedde en merkte niet, dat zij als indringster, als een vreemd element tusschen al deze hoogklinkende namen werd beschouwd, want de aan geboren gastvrijheid liet niet toe, aller eerst voor de gastgevers, haar vreemd en koel te behandelen. Zij was genoo- digd, en voor dit feit verdween alles. Men begroette haar hartelijk, vooral Endre's moeder, die den zoon' sprekend geleek. De majoor was een en al har telijkheid en beminnelijkheid, en ook comtesse Vilma, met haar trotsch en ongenaakbaar voorkomen, gunde haar eenige vriendelijke woorden. En de gasten, vooral de heeren, die een veel te ridderlijk wezen hadden om anders dan hoffelijk fe zijn, richtten zich naar de gastheeren. En hef was ook onmogelijk, anders dan op deze wijze het meisje te behandelen. Zooals zij zich door hare eenvoudige kleeding van alle dames onderscheidde, zoo schen draad. De waren werden door Duitsche soldaten naar zich toegehaald. Bekl. die vroeger bekend hadden, wilden nu doen gelooven, dat zij van plan wa ren iets van de Duitschers aan te nemen voor hier wonende Belgen, doch dat deze op het naderen der Nederlandsche militairen de pakjes terughaalden. De beide getuigen durfden niet te verklaren of de bedoelde draad op Nederlandsch of op Belgisch grondgebied loopt. Reeds was men van plan de zaak daarom uit te stellen, toen de beklaagden zeiden te bekennen dat de draad op Belgisch grondgebied loopt. De eisch luidde voor V. 14 dagen gevangenissstraf en voor de C. voor waardelijke tuchtschool van een maand met een jaar proeftijd. De verdediger van V., mr. P. J. van Bortel zeide dat niet is ten laste gelegd het uitvoeren van een plaats in het binnenland tot over de rijksgrens en dat daarom een der factoren van ver boden uitvoer ontbreekt, zooals de Hooge Raad heeft uitgemaakt. Ook meende hij dat de thans door beide beklaagden gegeven voorstelling zeer aannemelijk is, en dat zij zullen moeten worden vrijge sproken. De aan de C. toevertrouwde raadsman, de heer mr. j. Adriaanse, sloot zich bij het wat hij noemde, welsprekende plei dooi, van zijn collega aan. Nog werd o.a. voortgezet de behan deling van de zaak tegen S. uit Clinge, die reeds veroordeeld was tot een maand wegens uitvoer van maïs. Hij was in verzet gekomen. Nu bleek, dat het huis van bekl. voor een deel op Hollandsch en voor het andere op Belgisch ligt. Bekl. en zijn verdediger mr. Adriaanse, zeiden dat de mais voor kippenvoer moest dienen. Laatstgenoemde zeide bovendien, dat bekl. bij den dienstleider der commiezen en marechaussee goed staat aangeschreven, terwijl echter de commies-getuige er anders over sprak. De officier eischte bevestiging van het verstek vonnis. Van de andere zaken noemen wij nog de drie betreffende het doen vervoeren van meer visch, dan waarvoor consent was gegeven. Het bleek dan te Ter Neuzen, dat de zending meer woog, dan het consent aangaf. Slechts een dezer beklaagden was verschenen, namelijk E. B. vischhandelaar te ljmuiden. Hij verzekerde dat het overwicht hem niet bekend was. De officier nam dit aan en vroeg slechts f 5 boete of 10 dagen hechtenis en terugbetaling van het geld dat de in belag genomen visch heeft opgebracht. VLISSINGEN, 3 JANUARI. Omtrent het ongeluk dat hier plaats had met een der torpedojagers onzer marine wordt door het Correspondentie bureau alzoo van officieuse zijde medegedeeld dat het geschiedde op Oudejaarsmorgen ten half 7. overtrof zij ze allen door den adel van hare verschijning. Weliswaar kon zij zich in den beginne moeilijk terechfvin- den. Haar zin was gericht op het groote en stille, daarom hiek; zij van eenvou dige kleuren De rijkdom en glans rond om haar, verblindden en verwarden haar bijna. Zij waande zich in eene tooverwereld verplaatst. Welk eene pracht in de zalen en niets dan goud en edelgesteenten en fluweel bij de dames en heeren Een eenvoudige zwarte- frak ware een rustpunt voor haar oog ge weest, in plaats daarvan flikkerden en schemerden de met goud doorwerkte dolmans en attila's der heeren en de met goud geborduurde atlas- en flu- weelf-n sleepen der dames in stroomen van licht. Zelfs de bedienden droegen livreien met zilveren snoeren. De veie zalen waren reeds geheel gevu'd en nog steeds kwamen nieuwe koetsen met gasten aanrollen. He' was eei. welvoor zien programma voordrachten, ge zang, spel, en de laatste u 'en zouden rog door dansen in beslag worden ge nomen. Om negen uur begonnen de voor- drachien. Zij werden in het Hongaarsch gehouden, dat Elisabeth niet verstond, doelt het levendige gebarenspel, het vuur en de kracht vu: uitdrukking trok ken hare grootste belangstelling. Zoo ging het ook bij dc declamatie (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1917 | | pagina 1