Kantoorboeken Zeeuwsche Hypotheekbank Uitgifte van 490 Aandeelen Voor de aanstaande Feestdagen Den Zoeten Inval Zaterdag 13 Januari 1917, •J. W. v. d. LINDE. A.DVERTENTIËN Vrijzinnig Hervormden Dr. J. P. C^HFGIETER, GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN opgeheven. flet meest gesorteerd en yoordeeligst adres voor elk groot f1000 -, waarop te storten 10 pCt. Zoufgebak (Kraakjes, Bolletjes en Stengels) pijne Lange Beschuitjes, met Suiker en Kaneel WISSELKOERSEN. 28 December. Londen 11.68 J4 Berlijn en Ham burg ƒ41.20 Parijs ƒ42.10 Weenen 25.80. ENGELSCHE KERK, Zondagmorgen HALF ELF, (Predikant te Middelburg.) (Oudejaars-Herdenking.) werking onzen arbeiders nog lang be zigheid zou verschaft hebben. Deze stocks zijn opgevorderd en naar Duitschland vervoerd. Er waren .fabrieken, die konden wer ken voor de exportatie naar neutrale landen. De machinerie werd er uit weg genomen en naar Duitschland gestuurd. Het is waar, dat onze werklieden ge weigerd hebben werk te aanvaarden, dat hun door de bezette macht werd aangeboden, omdat deze arbeid hulp zou verleend hebben aan Duitsche mili taire werken in plaats van de hun aangeboden hooge loonen hebben zij de ontberingen verkozen. Doch waar is de vaderlandslievende, waar is de mensch met een hart, die deze arme lieden niet zou bewonderen om hun waardigheid, om dien moed De goede orde is nooit in het minst in gevaar gebracht door de werkloo- zen. En wat betreft de sociale ondersteu ning, het is waar dat tientallen millioe- nen besteed werden aan hulp voor de werkloozen. Om dit te bereiken is niet de minste ondersteuning gevraagd aan het Duitsche be/stuur en zelfs niet aan de Belgische schatkist, die onder uw leiding beheerstl wordt en door onze be lastingen gev/red wordt, DuitscmacCr hoeft geen zorg te dra gen voor gdrcl, dat alleen van ons komt en Uwe Fscellentie weet wel, dat niet de openliïre liefdadigheid, niet de ge- meentelj;ke armenzorg, maar het Natio naal Steuncomité steeds gezorgd heeft dat lie geld er was, en dat in de toe komst Zou blijven doen. Geen enkele van de reden opgegeven voor deze politiek kan steek houden. In de geschiedenis van den oorlog, sedert twee eeuwen, zou men vruchte loos een dergelijk optreden opsporen. Waar ging het naar toe als de staats- reden zulk een behandeling zou wetti gen Zelfs in de koloniën is de werk- dwang in dejre tijden verdwenen. Er is nog geen antwoord ontvangen op dit protest. Gisterennacht kwamen te Russel weer zes Duitsche deserteurs over de grens. Een zevende werd door den draad ge wond. Te Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen drie deserteurs over uv grens. Twee werden te Sint Anna ter Muiden aangetroffen, 't Was avond .'oen ze er verschenen. Ze verklaarden,, brood te komen koopen, maar toen ze aangehouden werden, ga ven ze 't verlangen te kennen, toch maar in Nederland te blijven. Na een flink maal, gingen ze met hun begelei ders mee. Te Maastricht zijn 2 ontvluchte Rus sen aangekomen, die bij Kerkrade over de grens gekomen waren. Bij een dorp aan de Brabantsch Belgische grens zijn weer 20 jonge Bel gen over de grens gekomen. Zij zijn voornemens, met de eerste de beste ge legenheid naar het front te vertrekken. "Te Neeritter zijn vier uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Omtrent den roofmoord te Oss wordt nog het volgende gemeld De verslagene was gewoon 's Woens dags vroeg in den ochtend met zijn broer Piet en Johannes van Ravestein- Geffen, naar de Bossche markt te fietsen om aldaar vee te koopen en te verkoo- pen. Marinus ging dan steeds zijn broer Piet, eveneens veekoopman, die een eindje verder woonde, nl. aan de spoor weghalte Heihoek, aanroepen en met hun tweeën fietsten zij dan verder naar Geffen, waar de derde veekoopman, Johannes van Ravenstein, zich bij hen aansloot, Zijn gewoonte getrouw ging Marinus ook op Woensdag dezer week des och tends omstreeks 4 uur van huis, doch toen hij op den overeengekomen tijd niet bij zijn broer aankwam, ging deze aan zijn huis informeeren, waar hij bleef. Nadat de huishoudster van Marinus hem verteld had, dat deze reeds uit huis vertrokken was, gingen Piet en de huis houdster, een ongeluk vermoedende, samen op zoek, en" vonden Marinus des morgens te circa 5 uur op den open baren weg, genaamd Heilioekstraat, badend in' zijn bloed naast zijn fiets liggen. Een tweetal kogeiwonden, een in den rug, de andere in het voorhoofd, ver moedelijk uit een revolver, hadden hem doodelijk getroffen, Wel leefde hij nog tot des morgens half zeven, alhoewel steeds buiten kennis, doch toen dr. Verbeek en een ontboden geestelijke in allerijl aankwamen, was hij reeds over leden. De verslagene had de gewoonte, niet alleen als hij naar de Bossche markt ging, doch ook op andere dagen, zijne contanten, ter waarde van ongeveer f800 a f900 bij zich te dragen 'in een geel lederen portefeuille, zich bevindend in den binnenzak van zijn vest en be vestigd aan een koperen ketting, welke hij om zijn hals droeg. De gewoonte van den verslagene, om zijn geld steeds bij zich te dragen, was te Oss aan velen bekend. De portefeuille met inhoud was echter thans verdwenen. Later op den dag werd de portefeuille ledig terugge vonden te Oss in een watersloot, gele gen aan de Oostzijde van de spoorbaan 's Bosch—Oss, zoodat de moordenaar vermoedelijk na zijn misdaad de richting naar Oss is ingeslagen over het harde voetpad langs de spoorlijn. Wegens de vorst was dit voetpad te hard om er voetsporen waar te nemen. Alles wijst er op, dat roof het hoofd motief van den lagen sluipmoord ge weest is. Wellicht heeft de een of an dere onverlaat zich ten koste van een menschenleven uit zijn geldnood trachten te redden. De dader is nog steeds onbekend, alhoewel door de politie ijverige na sporingen worden verricht. Op den Gastelschen weg onder Roosendaal is Woensdagavond bij een woordenwisseling over geldverdeeling van smokkelwinst, zekere A. van Keep uit Gastel, door den koopman van O. doodgeschoten. De dader is aangehou den. Een tachtigjarige vrouw te Zeven bergen geraakte in een sloot en ver dronk. - - Te Asten is een 7 jarig knaapje bij het spelen op het terrein van de Meierijsche tram tusschen de buffers ge raakt van eenige wagens, welke door de jongens werden verschoven. De kleine overleed spoedig aan de gevolgen. Een schipper te Krimpen a. d. Lek kreeg bij het strijken van den mast dezen op de borst. De man overleed eenige uren later. Sedert Donderdag vorige week wordt te Axel vermist een timmermans knecht, die te Sluiskil werkte en dien avond nog op de brug aldaar werd ge zien, maar van wien sedert niets meer werd vernomen. Vermoed wordt dat hij tijdens den hevigen wind in het kanaal is geraakt en verdronken. inhetAl- teveer (Gr.) is een 60-jarige man ver dronken. Een vierjarig meisje te Slie- drecht is door een zwaar beladen wagen overreden en gedood. De politie te Rijssen is een bende jongens van 12 tot 17 jaar op 't spoor gekomen, die zich al geruimen tijd aan diefstallen van allerlei aard heeft schul dig gemaakt. De aanvoerder is een jon gen van 17 jaar, die eenigen tijd gele den wegens verschillende vergrijpen door de rechtbank te Almelo ter beschikking der regeering werd gesteld, doch die tot heden nog steeds vrij rondloopt en mét de jongens, die onder zijn invloed staan, Rijssen en omgeving onveilig maakt. Vooral de winkelladen der winkeliers moeten het ontgelden, maar verder is alles, wat opgegeten of verkocht kan worden, van hun gading. Gisteravond werd de hoofdman der bende toevallig ontdekt in de slaapkamer van den siga renfabrikant J, O. aldaar, waar hij zich onder het ledikant had verscholen. Hij was aan de achterzijde van het huis, na verwijderen van een horretje, door het raam naar binnen gekomen. Zich ont dekt ziende, wist hij te ontvluchten, maar werd eenigen tijd later door de politie opgespoord, aan wie hij zijn ver schillende diefstallen bekende en ook de namen zijner medeplichtigen meedeelde. Hij verklaarde daarbij tevens, dat hij stelen moethij kan het niet laten. Een rijksveldwachter uit Sellingen ontmoette te Boertange (Gr.) een be- ruchten smokkelaar, die hem met een geweer bedreigde. Door zijn vrouw ge holpen poogde hij den politie-beambte onschadelijk te maken. De rijksveld wachter wist echter den gevaarlijken smokkelaar met zijn revolver in bedwang te houden en heeft proces-verbaal opge maakt. In de jongste dagen werd Loos duinen onveilig gemaakt door een paar dievenbenden, die Woensdag nu zijn ingerekend. Behalve tai van kippen en konijnen werden uit de tuindersschuren kleedingstukken ontvreemd en gereed schap. Bij burgers werd 's nachts de deur opengemaakt en de rijwielen uit gang of vestibule gehaald. Met de Kerst dagen stal het tweede clubje, dat be staat uit twee soldaten en een burger, dat met twee vrouwen bij elkaar woont, vijf H. L. aardappelen en een partij roode kool, doch daarmee liepen ze in de val. Het eerste troepje werd opge spoord nadat het lood had verkocht" in Den Haag, dat te Loosduinen bij een schipper was gestolen en een waarde van ongeveer f 400 vertegenwoerdigde. Ook deze bende bestond uit drie per sonen. Een jong landbouwer uit Wounen- burg, nauwelijks een jaar gehuwd, vond dezer dagen op de Leurderheide een niet-ontolofte granaat. Alle waarschu wingen ten spijt nam hij die mede naar huis. Zaterdagavond haalde hij in de kleine woonkamer, waarin nog vijf an deren aanwezig waren, den bovensten koperen band van het procjectiel. Men werd angstig, waarop hij zich met de granaat naar een naburig schuurtje be- gef. Een oogenblik later ontplofte, door de pogingen om ook den tweeden band te sloopen, de granaat, die den onvoor zichtige bijna onmiddellijk doodde. Toen men het Woensdagmiddag binnengekomen stoomschip „Rijndam" aan de Wilhelminakade te Rotterdam wilde nieren, werd dit schip door den storm gegrepen, met het gevolg, dat de „Rijndam" tegen de kade opvoer en hieraan belangrijke schade toebracht. De in de nabijheid liggende lichters „Nassau HI en XV" werden eveneens beschadigd. Daarna geraakte het stoom schip aan den grond, doch kwam later weer vlot. in den avond van tweeden Kerst dag liep een sneltrein naar Den Bosch op een tweetal goederenwagens aan het station te Geldermalsen. De trein, die pl.m. 1400 reizigers vervoerde kreeg een geweldige schok, doch persoonlijke ongelukken vielen niet voorslechts eenige passagiers liepen een paar onbe duidende buiten en schrammen op. De reizigers moesten met den volgenden sneltrein hun reis voortzetten. De loco motief van den trein moest buiten dienst gesteld worden, terwijl de goederen wagens een paar K.M. den weg op waren gegaan en ernstig beschadigd werden. Men maakt zich in bevoegde krin gen nu wel zeer ongerust over het stoomschip „Themis" en de 19 opva renden. Het schip is Donderdag den 21sten voormiddag 11 uur vandeTyne met een volle lading kolen, bestemd voor de Nederlandsche Rijkskolendis- tributie, naar Amsterdam vertrokken. Indien het schip de directe route ge volgd heeft, had het Vrijdagnacht voor ijmuiden kunnen zijn. Een mogelijkheid bestaat nog dat het op order van de Engelsche marine-auioriteiten de Zuid route gevolgd heeft via het Shipwash of Sunk-vuurschip en aldaar onder de Engelsche kust ten gevolge van tijdelijke maatregelen van de Britsche marine is vastgehouden, doch niet te ontkennen valt, dat het lange uitblijven van het schip tot groote zorgen aanleiding geeft. Te Keuien is een proces gevoerd tegen een aantal employe's van de Schaffhausensche bank Terecht ston den een procuratiehouder, twee boek houders, de vader en de vrouw van een der boekhouders. Deze vijf hadden in tien jaar tijds de bank niet minder dan 2,5 millioen mark ontstolen. Grooten- deeis was dit geld met speculaties ver loren, doch de vijf hadden er in die 10 jaar tijds ook een „bruin" leven van genomen. De procuratiehouder gaf bij voorbeeld zijn vrouw een bioscoop op haar verjaardag cadeau, één der boek houders bewoonde een prachtige villa in het mooiste gedeelte van Keuien. De procuratiehouder draait voor 5 jaar achter de tralies, een der boekhouders verruilt zijn villa voor 3 jaar voor een cel, de andere werd tot 15 maanden veroordeeld. in de Amerikaansche stad Wilming ton is een maatschappij voor luchtver keer opgericht die over den Atlantischen Oceaan eern luchtverbinding voor post er. passagiersverkeer wil openen. Het verkeer zal onderhouden worden door geweldige watervliegtuigen, die in de onmiddellijke nabijheid van New-York gebouwd worden. Deze aeroplanes heb ben machines van 300 P.K. en kunnen per uur 150 zeemijlen afleggen, dus driemaal zooveel als een sneltrein. Ieder vliegtuig weegt 4500 kilo en moet in staat zijn 1500 kilo brandstof mee te nemen. De draagkracht zal 12.500 kilo bedragen. Behoudens onvoorziene om standigheden zal de eerste overtocht reeds eind October of begin November plaats hebben. Het militair gezag in Oostenrijk heeft wegens het noodzakelijk geacht beperkt gebruik van kaarsen- en olie verlichting bepaald, dat de Israëlieten bij voorkomende sterfgevallen slechts 3 maal 24 uur het zoogenaamde NeirTo- mied (eeuwige licht) in 't sterfhuis mo gen laten branden, terwijl dit anders gedurende een geheel jaar geschiedt. De rabbijnen hebben hunne gemeenten ver zocht het ontsteken van kaarsen tot liet hoogst noodige te beperken. SYMPATHIEBETUIGINGEN AAN PRESIDENT WILSON. De volgende telegrammen zijn nog uit Nederland aan president Wilson vehzonden „De Ned. Kath. Ver. tot bev. van den Wereldvrede deelt de algemeene wenschen voor een spoedigen, duurza- men vrede en huldigt president Wilson voor zijn pogingen," „De Bond van Soc.-Dem, Vrouwen clubs juicht de daad van president Wil son toe, vertrouwt, dat de volken der oorlogvoerende landen aan hun regee ringen den eisch zullen stellen, dat deze de bemiddeling aanvaarden als middel tot een duurzamen vrede." „Het bestuur van het Ned. Verbond van Neutr. Vakvereenigingen spreekt zijn levendigste wenschen uit voor de verwezenlijking van uw denkbeeld, neergelegd in uw nota aan de oorlog voerende mogendheden." „De Federatie van Diocesane Werk liedenbonden in Nederland, vertegen woordigende 5000 Katholieke arbei ders, juicht uw vredespoging zeer toe en wenscht u daarop Gods zegen." „De Ned. Voelbalbond betuigt presi dent Wilson zijn eerbiedige hulde en warmen dank voor zijn poging, den tijd terug te brengen, waarin internationale wedkamp niet leidde tot baat, maar tot waardeering en vriendschap. Ook een onbesliste strijd kan voor beide partijen eervol zijn en voor de verstandhouding beter dan een besliste overwinning. Moge de komende vrede ieder volk de gelegenheid geven onder de heer schappij van het recht en in samenwer king met de andere naties zijn eigen beste krachten te ontplooien." „De Bond voor Staatspensionneering hoopt, dat uw initiatief in de toekomst moge leiden tot de vervanging van de internationale anarchie door internatio nale rechtsorde." WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 30 December Meest matige tot krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt, met tijdelijke opkla ring. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Heden overleed in den leeftijd van ruim 18 jaar, na langdurig doch geduldig lijden, zacht en kalm, onze geliefde Dochter en Zuster. P1ETERNELLA MARIA VAN DER STAAL. Uit aller naam, J. VAN DER STAAL. Vlissingen, 28 December 1916. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde Kinderen, MARIA LOUISA JOHANNA CORNELIA en DA VID ALEXANDER FRANCISCUS, be tuigen wij onzen ha-rtelijken dank. A. P. HU1JBRECHTS. A. R. HU1JBRECHTS—DEVOQHEL en Kinderen. /^Vndergeteekende betuigt zijn harte- LA lijken dank voor de talrijke blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van zijn innig geliefde Echt- genoote, en zorgvolle Moeder van zijn Kind, alsmede voor de liefderijke ver pleging door Dr. Beijers en Zuster DE Ridder. W. J. VAN DER WOERDT. Vlissingen, 29 Dec. 1916. SswgE*» Ondergeteekende geeft met iSlv deze aan zijne geachte Clien tèle kennis, dat hij genoodzaakt is, we gens de steeds verhoogde prijzen, zijn tarieven vanaf 1 Jan. 1917 met 20 pCt. te verhoogen, Vanaf Jan. 1917 sluiting der Smederij 's Zaterdags om 2.30 uur. H. DE SMIDT JR., Koudenhoek. Ondergetee- kenden geven bij dezen kennis dat met ingang van 1 Januari 1917 de receptenbussenJoost de Moor straat, Kanaal straat en Oprit worden C. G. BAERT. S. J. ENGERiNG. A. J. VAN OCKENBURG. EN ipgr ZIE ETALAGE -«9 Gevestigd te MIDDELBURG. Kapitaal f 1.000.000.waarvan geplaatst f 600.000. Reserve f 69.071.Pandbrieven ruim f 5,700.000. De inschrijving op bovengenoemde uitgifte tegen den koers van 120% met en 130% zonder recht van voorkeur is open gesteld tot 's middags 12 uur, te MIDDELBURG ten kantore der Bank, bij de firma Van Vloten 6 de Gijselaar, Van den Thoorn Co., 11 ii Foekens 6 Hompe, bij den Heer Louis Hanlo, by de firma P. J. Siegers 6 Zoon, alwaar prospectussen en inschrijvingsbiljetteu verkrijgbaar zijn. te AMSTERDAM te ROTTERDAM: te ARNHEM te UTRECHT: te VLISSINGEN VOORRADIG in den WALSTRAAT 98 VLISSINGEN Weespermoppen Thee-|en Paleisbanket, Bitterkoekjes. Wellingtons, St. Nicolaas, Allerhande, Bittere en Cocos» Macronen, f Gevulde Heeren, Prima kiualileit en concurreerende prijzen. Dagelijks uersch. Aanbevelend,

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 3