D N. ien eh c O VRIJDAG 29 DECEMBER No. 306 54e Jaargang 1916 Courant)! (enz, KER. feeuwsehe ehe ferverij UitgaveFirma F. VAN OF VELDE jr., Kleine iarkt 98, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON EEN EDEL VROUWENLEVEN. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws 1 19-21. vordt. Br. |s. Crt." h. 92. co ^never, Bols, loon srtje, zich aan RANTIËN, pp Huizen, Schepen, Iten. ING." n Zeeland omen en m vvaar- ke stoffen, or. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.45 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ1.60. Voor België ƒ2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35. Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.48; voor iedere regel meer 12 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 24 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 6% ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener ft|f| O gulden bij levens- n f*gulden bij dood rt ITj |T§ gulden bij verlies J gulden bij verlies J| jTg gulden bij verlies f% r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- I j II lange ongeschikt- 11 door 111 van een hand, ïTll van lllEI van een van e'ken kerd tegen ongelukken voorCu v U heid tot werken f een ongeluk wet of oog een duim JLUv wijsvinger IU%$ anderen vinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank'' té Schiedam INLEVERING BROODKAARTEN. Aan de bezitters van broodkaarten wordt te kennen gegeven, dat alle kaar ten, geldende voor de maand December 1916 moeten worden ingeleverd ten stadhuize op Zaterdag 30 December 1916 van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 4 uur. Alleen zijdie hunne oude kaarten hebben ingeleverd, zullen eene kaart «eidende voor de maand Januari 1917 •ntvangen, welke na inlevering per post zal worden toegezonden, terwijl zij, die hunne oude kaarten niet op den hierbij bepaalden tijd hebben ingeleverd, zich blootstellen aan het niet verkrijgen eener nieuwe kaart. De inlevering geschiedt door het werpen van de kaarten in de in de gang van het stadhuis staande hiervoor be stemde mand. Zij, die geen Regeeringsbrood meer wenschen te gebruiken, dienen op de •ude kaart de woorden niet meer te vermelden, terwijl zij die verhuisd zijn, mede verplicht zijn hunne nieuwe woonplaats op de oude kaart mede te deelen. Op genoemden datum bestaat tevens voor hen, die nog geen regeeringsbrood hebben gebruikt, gelegenheid om in de trouwzaal een broodkaart te bekomen. Niet nakoming dezer verplichting wordt ingevolge de „Distributiewet 1916" gestraft met eene hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Vlissingen, 27 December 1916. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeer.e kennis dat door den minister van landbouw, nijverheid en handel, krachtens art. 8 van de Distributiewet 1916 is bepaald, dat, onder intrekking van zijn vroegere beschikkingen, de navolgende maximum prijzen voor handeismaterialen in ijzer en staal zijn vastgesteld Vloei-ijzer, plat, rond en vierkant en balk- en U-ijzer beneden 80 mM. hoogte (20.per 100 K.G. Vloei-ijzer L en T f21per 100 K.G. Hoef-ijzer en wielbeslag f21.— per 100 K.G. Wei-ijzer, Duitsch f21.per 100 K.G. ld. id. Hoef, W.U. Nalhrodt en P. L. H. Kroon f22.50 per 100 K.G. ld. Zweedsch PPS f32.— per 100 K.G. Id. Zweedsch SP f40.per 100 K.G. Bandijzer, halfrond en ovaalijzer f 22.— per 100 K.G. Duiische platen onder 3 mM. dikte f24.— per 100 K.G. Staalplaten 3 tot onder 5 mM. f25.— per 100 K.G. Staalplaten vlak en geruit 5 mM. en dikker f22.50 per 100 K.G. Strippen 150 mM. en breeder, 8—30 mM. dik f 20.per 100 K.G. 17.) —o— (Naflruk versoden.) Onze gravin is uit het vorstelijke huis Clary en heeft den zaligen heer graaf uit liefde getrouwd. Hij was immers ook de schoonste ridder van het land, vurig en moedig, zoodat zijn naam slechts met trotsch genoemd werd. Het was een schoon, een prachtig paar, en als zij zich op de straat lieten zien, bleven de menschen staan en ke ken hen na. Zij leidden ook een leven, als de engeltjes daarboven, hij las haar iederen wensch uit de oogen, zij kende geene vreugde zonder hem. En dan, toen Geza geboren werd en zes jaar later Irma. o, wat een geluk, wat een zaligheid. Ik geloof niet, dat er in heel het land gelukkiger menschen geweest zijn, dan die twee waren. En o, onze gravin, wat was die toen heel anders dan thans. Vroolijk en gelukkig en zij had hart voor allen. Nooit ging liet on geluk ongetroost weg. Trotsch was zij steeds, en waarom zou zij het niet zijn? Zoo jong, zoo schoon, uit liet vorstelijk huis, aangebeden door de ouders, wier eenig kind zij was, en op handen gedra gen door haar man. Een keizersdochter had het niet beter dan zij. Zoo gingen de jaren voorbij, Geza Gegalvaniseerde Staalplaten no. 10 en dikker f36.per 100 K.G. Gegalvaniseerde Staalplaten gegolfd no. 20 f44.per 100 K.G. Gegalvaniseerde Staalplaten gegolfd no. 22 f48. - per 100 K.G. Gegalvaniseerde Staalplaten gegolfd no. 24 f50.— per 100 K.G. Gegalvaniseerd bandijzer f27.— per 100 K.G. Gepolijste Staalplaten nos. 1416 f39.50 per 100 K.G. Gepolijste Staalplaten nos. 1720 f43.- per 100 K.G. Gepolijste Staalplaten nos. 21—26 f50.- per 100 K.G. Gepolijste Staalplaten (houtskool) f53.- per 100 K.G. Veerenstaal, Duitsch le kwaliteit f31.— per 100 K.G. Veerenstaal, Duitsch 2e kwaliteit f25.— per 100 K.G. Veerenstaal, Engelsch Ie kwaliteit f44.— per 100 K.G. Veerenstaal, Engelsch 2e kwaliteit f34.per 100 K.G. Balk- en U-ijzer 80 mM. en hooger f 18.— per 100 K.G. De hierboven voor de verschillende materialen gestelde prijzen zijn grond prijzen, geldende voor de normale afme tingen, kwaliteit en hoeveelheden. Vorengenoemde prijzen gelden voor levering uit den voorraad, bij betaling op 3 maanden netto, franco vervoer middel voor het leverend magazijn; bij afwijkende voorwaarden met bij- of afrekening van rente, als jin den handel gebruikelijk is, en eventueel van de transportkosten naar billijken maat staf. Voor den tusschen- en kleinhandel verminderd met de gebruikelijke reduc ties, die door den groothandel worden gegeven. Vlissingen, 27 December 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De wegvoering der Belgen. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken is nog geen antwoord ontvangen op de nota van onze regeering in zake de wegvoering van Belgen naarDuitsch- land. Een paar bladen hadden beweerd, dat er een zeer onaangename nota was ge komen uit Duitschland. Dit blijkt nu absoluut onwaar. Kosten intercommunale telefoon gesprekken. Van goed ingelichte zijde deelt men mede, dat met ingang van 1 Januari a.s. van gebruikers van de intercommunale telefoon, welke in rekening-courant staan met de. Rijkstelefoon, géén stortingen vooraf meer zullen verlangd worden voor intercommunale telefoon-gesprekken. Voortaan zal maandelijks over de aan gevraagde gesprekken gedisponeerd wor den, zonder verhooging van kosten. was acht, Irma twee jaar oud, toen brak de revolutie los. De adel stond op en steunde het volk, om recht en vrij heid te redden, en aan de spits stond onze heer. Hoe zij hem liefhad, onze gravin, ik kan het niet zeggen. En toch, hoe sprak zij tot hem, toen hij afscheid nam, om met het aangeworven leger naar Press- burg te gaan. Irma op 'den arm, Geza aan de hand, zoo stond zij voor hem, en meende niet anders, of het hart moest haar breken van jammer. Ga met God, zei ze. Ga met God. Hoe zou ik je kunnen terughouden, waar al je standgenooten goed en bloed offeren Het land roept, ga, en God be- scherme je. Hij ging en zij zag hem nimmer weer. De oude zweeg eene poos. Toen ver volgde zij U hebt gestudeerd en kent de ge schiedenis van dat ongelukkige jaar beter dan ik u weet, hoe het begon en hoe liet eindigde. Onzen armen heer achterhaalde het noodlot zeer vroeg. Hij werd door de wilde scharen van Heynan verslagen en gevangen genomen en zou in Press- burg worden opgehangen, denkt u zich, de trotsche graaf Csiliagi, de edelste ridder des lands, gehangen als een ge- meene dief. Toen het schrikkelijk bericht uit Pressburg kwam, waren de jammer en ontzetting groot, ik dacht niet anders, of onze gravin werd waanzinnig. Twee Een Duitsche tweedekker geland. Een Duitsche tweedekker, die giste renmiddag op het dak van een bierhuis aan den Fortweg te Nijmegen is terecht gekomen, is in zeer ontredderden toe stand naar het vliegkamp te Soesterberg vervoerd. De bemanning, luitenant van der Beek en de onderofficier-vlieger Heij- artz, wordt naar het interneeringskamp te Bergen gebracht. Bond van Ned. Onderwijzers. Onder voorzitterschap van den heer F. L. Ossendorp is te Zwolle de 41e ai- gemeene vergadering gehouden van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers. Onder groote belangstelling uit onderwijzerskringen werd het congres geopend met een rede van den lieer Ossendorp. Deze wees er op, dat van tevreden heid over hetgeen het afgeioopen jaar betrekkelijk de positie der openbare onderwijzers geschiedde, geen sprake was, te minder daar volgens hem de kunnen worden ingezon den tot uiterlijk Zaterdag middag 12 uur. Deze advertentiën worden opgeno men tegen verminderd tarief en wei van 15 regels f030; iedere regel meer 6 cent. Voor NAMEN, met v.ermelding van beroep en woonplaats en niet grooter dan éen regel, welke geplaatst worden onder de rubriek „Algemeene Nieuw jaarswensen" is de 'pffjs 12 cent a contant. openbare school in gevaar werd ge bracht. Voor de onderwijzers was geen ver betering gekomen, alhoewel volgens hem hun toestand toch onhoudbaar is. De levensbenoodigdheden zijn zóó in prijs gestegen, dat voor ƒ100 thans slechts zooveel kan worden gekocht ais in 1913 voor 70. De salarissen waren voor normale tijden reeds onvoldoende, doch de regeering is alleen gekomen met een duurtetoeslag van hoogstens 8 procent beneden de inkomens van 1200 tot een maximum van 75, en 15 cent, per week voor elk kind beneden 16 jaar. Dat noemt spr. een schande voor Ne derland en de onderwijzers hebben daarop geantwoord door dien aalmoes te weigeven. De minister acht echter het oogenblik voor eene algemeene salaris- verhooging nog niet gekomen, hij wil andermaal tegemoetkomen, zij 't door een ruimeren toeslag. Doch spr. voelt meer, bij wijze van uitbetaling, voor de motie-Ter Laan, die bij hoofdstuk V ter sprake komt en welke beoogt, de minima en maxima met 200 te ver dagen en twee nachten bracht zij zon der eten of drinken door, in somber zwijgen. Den derden morgen nam zij een bssluit. Zij liet aanspannen en ging op weg naar Pressburg. Maar zij kwam niet ver in de grafelijke koets. De heele omtrek wemelde van keizerlijken. Een uur van hier liet zij den wagen achter en ging als boerin verkleed te voet naar Pressburg. Wat zij daar wilde? Hem nog eenmaal zien, hem redden, of minstens den smadelijke» dood van hem afwenden. Niets zou haar geluk ken, niet eens werd haar toegang tot liern verleend. Men had geen medelij den met de vrouw van den rebel. Er moest een voorbeeld worden gegeven door den voornaamsten edelman des lands op deze wijze te doen sterven. Zij zag hem eerst, toen hij onder trommelslag met op den rug gebonden handen naar de strafplaats geleid werd. Het heeft toen in alle kranten gestaan en de menschen hebben het elkaar op de straat verteld, en in de huizen, nog jaren later, hoe eene doodsbleeke vrouw dicht bij de strafplaats op den gevangene toeijlde, en hoe de veroor deelde de vrouw zijns harten niet kon opheffen door zijn geboeide handen, en hoe hij was nedergeknield en haar op den bleeken, stommen mond kuste, en hoe hij toen de menigte toeriep, dat hij zijn volk, zijne natie vrouw en kind achterliet als laatste nalatenschap, en hoe daarop tromgeroffel zijne verdere woorden afsneed en na een kwartier hoogen, al dringt de heer Ossendorp er op aan, dat de genoemde som van 200 in ƒ300 zal veranderen. Éen ander punt, door spr. vooropge steld, betreft het z.i. in gevaar brengen der openbare school. De principieele gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs schept ongelijkheid voor de openbare school, omdat de bijzondere scholen hun particuliere fondsen behouden, en daarmede invloed kunnen blijven oefe nen op de ouders. De openbare school komt dus zegt spr. achter te staan, zulks met me dewerking van alle partijen, de S. D. A. P. vooraan, en terwille van liet alge meen kiesrecht, dat nog niet eens al gemeen is. Dat van art. 192 nog zoo veel terecht kwam, dankt spr. in de eerste plaats aan wijlen mr. Tydeman. En ook aan de heeren Otto, Eerdmans, De Muralt en Elout brengt hij een woord van hulde voor de wijze, waarop zij voor de belangen der openbare school zijn opgetreden. Spr. hoopt, dat de nieuwe wet op het lager onderwijs, die van deze grond wetsherziening het gevolg zal zijn, de nadeelen voor het openbaar onderwijs zooveel mogelijk zal beperken. Blijkens mededeeling van den secre taris, zal de Bond op 'l Januari a.s. 7034 leden tellen, tegen 6830 op 1 Jan. 1916. in de gisteren gehouden vergadering werd een voorstel van het hoofdbestuur tot groepsvorming van onderwijzers bij het onderwijs van bijzor.deren aard, ver worpen. Eveneens werd verworpen een voor- stel-Amsterdam om de van de lijst der tijdelijke onderwijzers afgevoerden uit de weerstandskas te steunen. Het hoofd bestuur kreeg voorts voor 1917 be schikking over f 1500, die hetzij door dit bestuur, hetzij door een commissie, on der de bondfunctionarissen verdeeld zullen worden. Postpakketten naar Duitschland. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 1 januari a.s. alle voor Duitschland bestemde postpakketten, in houdende boter, margarine, vleeschwa- ren, versch rund-, schapen- en varkens- vleesch, spek, varkens-reuzel, kaas, ge condenseerde melk, melkpoeder en eieren ten behoeve van de Zentral-Einkaufs- gesellschaft m. b. H., te Berlijn, in be slag zullen worden genomen, welke maatschappij de eigenaars der waren heeft schadeloos te stellen. Bij uitzondering zal, onder zekere voorwaarden, het beslag opgeheven wor den voor pakketten met vorengenoem den inhoud, bestemd voor gezanten, con suls, het tot de gezantschappen en con sulaten van alle neutrale Staten in Duitschland behoorende personeel en voor de in Duitschland verblijfhoudende Nederlanders. De voor deze personen bestemde pakketten kunnen dadelijk worden uitgereikt, indien zij vergezeld zijn van een door het Duitsche consu laat-generaal te Amsterdam of door het Duitsche consulaat te Rotterdam afge- alies voorbij was. Acht dagen later kwam de gravin te rug en ik, die haar voedster was, die haar met mijn hartebloed heb grootge bracht, herkende haar niet meer. Eene schoone, jonge vrouw had het slot ver laten, eene gebrokene met verstarde gelaatstrekken en grijze haren keerde terug. Ik zweer het u, lieve Kisaszony, haar mooi, zwart haar was geheel wit geworden en is zoo gebleven, en de rouwkleeren, heeft zij 'sedert dien tijd niet weer afgelegd, en ieder jaar, als deze dag terugkomt, sluit zij zich in hare kamers op en blijft zonder voedsel en zonder iemand te willen zien. De oude zweeg, haar trouwe hart was door het vertellen van de droeve gebeurtenissen te zeer aangedaan, maar ook het bleeke gelaat van liet meisje vóór haar toonde, hoezeer deze was ontroerd. De verschijning van de gravin had steeds indruk op haar ge maakt, haar te denken gegeven, vooral den eersten tijd, en ook later was dit zoo gebleven. De hooge, donkere ge stalte met het sneeuwwitte haar en in verhouding jonge gelaat, met de harde bijna versteende trekken, was haar als een groot, duister geheim verschenen, als een raadsel, waarvan de oplossing slechts diep en grootsch kon zijn. En het schrikkelijke noodlot, dat haar had getroffen, had voor altoos zijn stempel op haar verschijning gedrukt Arme vrouw. Hoe kon zij zoo iets vergeten En dat het niet de eenige geven document (Ausnahmeschein) het welk bij de ter-postbezorging der pak ketten moet worden overgelegd. („St.-Ct.") Het weer in November. Aan het overzicht van het Meteoro logisch Instituut is het volgende ont leend Een gebied van hooge drukking, uit het ZW. afkomstig, bevond zich van den 10 tot 13 in de omgeving van de goif van Biscaye en van het Kanaal daarna trok het naar Z.-Scandinavië, waar het tot den 17 van invloed bleef. Voorts werden hooge drukkingen van 23 tot 25 en van 28 tot 30 boven Frank rijk en Z.-Duitschland aangetroffen. In den loop en vooral in het begin der maand kwamen in W.-Europa vrij diepe depressies voor. H. t. 1. waren in de eerste dekade Z.-lijke en ZW.-lijke, in de tweede O.-lijke en in de derde Z.-lijke winden veel talrijker en deels ook krach tiger dan gewoonlijk. De temperatuur was in de eerste de- kade gemiddeld 2 a 3 gr. boven nor maal daarna veelal iets er beneden. Van 16 tot 19 en van 28 tot 30 daalde op het meerendeel der stations de tem peratuur beneden het vriespuntden 29 en 30 bleef zij op verscheidene plaatsen steeds er beneden. De neerslag was vrij gelijkmatig over het land verdeeld en was weinig beneden de normale maand- som. Het grootste gedeelte viel in de eerste dekade vooral in de W.-lijke helft van Noord-Brabant kwamen vrij groote hoeveelheden voor. Het aantal uren met zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofd stations, bedroeg 16 tegen 45 uren nor maal in de maand. Er werden 28 aardbevingen opgetee- kend, waaronder geen sterke voorkwa men. De microseismische beweging was zeer sterk van 311 en van 1720, overigens sterk tot matig. VLISSINGEN, 29 DECEMBER. Een feestavond. Door de Vlissingsche kweekelingen- onderwijzersclub '.Luctor et Emergo" werd gisteravond in het Concertge bouw aan de Emmastraat een program afgewerkt, waarmede deze vereeniging vee! succes heeft gehad en dat een breeden kijk geeft op liet doei en stre ven van „Luctor et Emergo". Immers algemeene ontwikkeling en veraange naming van het leven der leden staat in het vaandel geschreven en tot de middelen, die ter bereiking van dat doel worden aangewezen, behooren o.m. het beoefenen van zang-, tooneel- en mu ziekkunst. Het program van gisteravond was rijk voorzien de oordeelkundige in deeling ervan heeft gemaakt, dat het overtalrijk publiek tot het einde toe heeft genoten van het velerlei, dat werd aangeboden. Vooreerst noemen wij de zeer fraaie groote smart in haar leven bleef, zou zij spoedig ervaren. HOOFDSTUK XII. Wij leefden hier op dit slot, begon de datka na een poos weer. Het was steeds het lievelingsverblijf van den graaf geweest en de gravin had het niet voor alle paleizen der wereld willen ruilen. De andere goederen waren verbeurd verklaard en zijn eerst voor eenige jaren teruggegeven. De gravin leidde een zeer terugge trokken leven en voedde hare kinderen op. Geza, onze jonge graaf, was reeds als kind wild en bandeloos. Hij was als eerstgeborene des graven lieveling ge weest. Bij zijne geboorte had deze aan aïtnen en vereenigingen duizenden bij duizenden weggeschonken, hij had zichzelf beloofd slechts geluk en zonne schijn om het kind te verbreiden en het nooit onnoodig een droef uur te berei den, en de gravin hield zich daaraan als eene heilige nalatenschap. Nooit werd hem een wensch geweigerd hij kon doen en laten, dat hij wilde, en natuurlijk... toen werd ook de wildheid en ongebondenheid met hem groot, want een altoos gelijk weer is noch voor een akker, noch voor een kinder hart goed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1916 | | pagina 1